Šta je novo?

Energetika


A ovde je i kreatnje cena gasa na referentnoj berzi u Holandiji


Ono što je meni najveća misterija je držanje cena benzina i dizela na ovim nivoma, jer skoro smo opet na 200 din, a toliko je poskupeo kad je nafta bila oko 120$, a sad je u proseku 80, a ruska i ispod toga.
 
Poslednja izmena:
možda odgovor leži ovde..

Stručnjak za energetiku: Cena nafte na osnovu slobodne procene, a ne tržišta



 
Sad razlike uzmeđu zemalja iznose i po nekoliko desetina dinara. Jedino nas Grčka šije cenom benzina. Ostalo jeftinije.
U Makedoniji cigarete evro jeftinije nego kod nas. Sve je do alavosti države i rupama koje se moraju popuniti kad nema realnih izvora
 
Strašno smo mi pukli ali treba to objasniti nekima.
Struja nam pokako postaje skuplja, posebno ako se uračuna blok tarifa.
 
Ja mogu da razumem sve ali ne i poredjenja sa Makedonijom ili Bosnom. Pogotovo Bosnom.

@branik Ne znam da li je to bila poruka ali ispada da Srbija nema realnih izvora prihoda, pa eto uzima na gorivu (što je tačno donekle) ali eto Bosna i Makedonija imaju realne izvore prihoda. Nemojte molim vas.

@stex_pb Mozda negde, ne u celoj Bosni. Nailazio sam na cene daleko više od srpskog proseka.
Mnogo više zavisi pd marzi trgovinskih lanaca nego od nekih drugih stvari.
 
Nisam rekao da Majedonija i BiH imaju te beke realne izvore prijoda, već da ih naša država alavim klempanjem akciza i poreza nadoknađuje.
Zašto je dizel skuplji od benzina?
 
То je није ретка појава. Данашњи дизел због строжије контроле и нежнијих мотора мора више да се чисти па је скупљи у производњи. Еколошка хајка је такође утицала да многи добију крила да ставе додатне намете на дизел...
 
Nisam rekao da Majedonija i BiH imaju te beke realne izvore prijoda, već da ih naša država alavim klempanjem akciza i poreza nadoknađuje.
Zašto je dizel skuplji od benzina?

Razumem šta si hteo da kažeš, samo mislim da si izabrao pogrešan primer. Bosna stoji još gore od Srbije.
 
Da, Bosna stoji lošije, ali je gorivo jeftinije. U Makedoniji još više.
Dizel je u ovom veku postao najtraženije gorivo i izdvaja sepri nižoj temperaturi i jeftiniji je za proizvodnju od benzina, bez obzira koji se postupak se dtilacije koristi.
Pošto sve države oko nas imaju svoje rafinerije, razlike u xeni potiču samo od državnih zahvatanja
 
Sve stoji i uvek je bilo jeftinije, makar od kada ja znam za sebe i za cene goriva.

Naravno da se kod nas budžet u ozbiljnoj meri puni od akciza, pre svega onih na gorivo. Zato su neke druge stvari jeftinije u odnosu na druge zemlje, poput cene električne energije.

A kažem, posebno se naježim kada bilo ko uzima u poredjenje Bosnu kao pozitivan primer za uporedjivanje. Ja volim tu zemlju, te ljude, tamo sam rodjen i veći deo porodice mi živi tamo pa znam o čemu pričam. Ako već želite da kažete da je nešto bolje implementirano u nekoj drugoj zemlji potrudite se da je to makar neka zemlja tipa Slovačka, Slovenija...
 
Sve stoji i uvek je bilo jeftinije, makar od kada ja znam za sebe i za cene goriva.

Naravno da se kod nas budžet u ozbiljnoj meri puni od akciza, pre svega onih na gorivo. Zato su neke druge stvari jeftinije u odnosu na druge zemlje, poput cene električne energije.

A kažem, posebno se naježim kada bilo ko uzima u poredjenje Bosnu kao pozitivan primer za uporedjivanje. Ja volim tu zemlju, te ljude, tamo sam rodjen i veći deo porodice mi živi tamo pa znam o čemu pričam. Ako već želite da kažete da je nešto bolje implementirano u nekoj drugoj zemlji potrudite se da je to makar neka zemlja tipa Slovačka, Slovenija...
Mogu li dobiti neke linkove za ovu tvrdnju?
Ja koliko sam proveravao 500kwh u Srbiji je 6585,63din a u Srpskoj je 65,92KM (3948,81din)

Na žalost Bosna, Makedonija i Albanija su trenutno zemlje sa kojima moramo da se poredimo. Slovenija i Slovačka ne mogu u istu rečenicu sa nama. U pitanju je drugi univerzum a pošto mi idemo u pogrešnom smeru, razlika između nas je sve veća.

P.S. Kod nas ima i akciza u ceni struje i na akcizu se obračunava i PDV. Iznos akcize je 7,5% PDV je 20%, znači svaki račun je uvećan za 9%.
12 računa godišnje po 9% i eto dodatno još jedan ceo račun(1,08 računa) samo zbog akcize. Takoreći 13-ti račun(plata :) )

P.P.S. Samo bi još dodao trenutnu cenu dizela u MKD: 80 denara odnosno 152,4din što je 50din jeftinije nego kod nas a svi ulazni troškovi su nam isti(ista je cena nafte, ista je plata radnika u rafineriji, isti su troskovi isporuke i transporta, iste/slične su plate radnika na pumpama...samo su državna zahvatanja različita). Ali nema veze bar se kod nas te pare uzete od svih pametno troše.
 
Nisam poredio cene električne energije u Srbiji i Srpskoj. Republika Srpska tu stoji dosta dobro jer koliko znam proizvodi više nego što troši. Poredio sam sa drugim zemljama.

Što se generalnog poredjenja tiče, naravno da treba da se poredimo sa boljima a ne sa onima koji su malo iza nas.

Sa druge strane, ne znam da li zaboravljate da smo mi za razliku od Slovače ili Slovenije na primer imali 10 godina ratova, sankcija i opšte propasti. Sa 10 godina takve prednosti, nisu oni baš toliko ispred nas. To je makar moje mišljenje.
 
Obožavam demagogiju da nešto neće mnogo poskupeti a već je poskupelo :D

 
Clanak iz 2008 godine:
"Vozače u Srbiji sutra ujutru bi trebalo da dočekaju nove cene derivata veće za 4,52 odsto. Novim poskupljenjem Srbija je izbila među zemlje sa najskupljim derivatima u regionu. Nafta je juče dostigla cenu od 105,96 dolara za barel, što je i najviša cena u istoriji. U Ministarstvu energetike naglašavaju da je poskupljenje goriva u Srbiji posledica promene cene sirove nafte na svetskom tržištu. Poslednja promena cena naftnih derivata u Srbiji bila je 20. februara kada je gorivo poskupelo u proseku za pet dinara po litru. Ono je tada najviše poskupelo zbog povećanja akciza na gorivo za 10,1 odsto. Akciza na motorni benzin je 35,91 dinar po litru, a za dizel goriva 19,1 dinar. Tako će se od sutra mb95 i bmb95 prodavati za 99,85 dinara, d2 za 85,09, eko 3 za 88,67 i evrodizel za 92,84."

Cisto da se uporedimo gde smo danas.
 
Clanak iz 2008 godine:
"Vozače u Srbiji sutra ujutru bi trebalo da dočekaju nove cene derivata veće za 4,52 odsto. Novim poskupljenjem Srbija je izbila među zemlje sa najskupljim derivatima u regionu. Nafta je juče dostigla cenu od 105,96 dolara za barel, što je i najviša cena u istoriji. U Ministarstvu energetike naglašavaju da je poskupljenje goriva u Srbiji posledica promene cene sirove nafte na svetskom tržištu. Poslednja promena cena naftnih derivata u Srbiji bila je 20. februara kada je gorivo poskupelo u proseku za pet dinara po litru. Ono je tada najviše poskupelo zbog povećanja akciza na gorivo za 10,1 odsto. Akciza na motorni benzin je 35,91 dinar po litru, a za dizel goriva 19,1 dinar. Tako će se od sutra mb95 i bmb95 prodavati za 99,85 dinara, d2 za 85,09, eko 3 za 88,67 i evrodizel za 92,84."

Cisto da se uporedimo gde smo danas.
Da uporedba bila kompletna bitan je i odnos dinar vs dolar
 
Sve je jasno. Zaključak sa poređenjem sa dolarom će po nas biti još porazniji.
2008. evro je bio oko 75, mrzi me tražim.
 
Da uporedba bila kompletna bitan je i odnos dinar vs dolar
Gledajmo cenu nafte.
Onda 106, a mislim da se kasnije pela i na 120, a sad 80.
I gde je maloprodajna cena sada.
Ista pljačka je u poljoprivredi
20230828_235116.jpg
 
Vrh