Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

Ja sam malopre izašao bio na kratko (inače sam Palilula, blizu Cvijićeve) i razmišljam kakav je ovo miris, kao zoološki vrt 😆 taj miris osetim uvek na Dorćolu kad prođem pored samog vrta i baš sam se pitao otkud ovde, šta je ovo 😁 bukvalno smrdi na zoološki vrt...
 
U EU su supstance koje se iskopavaju radi litijuma na putu d abudu proglasene za supstance opasne po zivot.
Gde je Cuta?
Gde su mlada gospoda iz Moramo?
Uradili su nas kao mlade majmune.


Lithium producer Albemarle could be forced to close its plant in Germany if the European Union classifies the key mineral lithium as a hazardous substance that would change the way lithium is processed and stored, the company’s chief financial officer has told Reuters.
 
Pa upravo zahvaljujući Ćuti i pokretu Kreni-Promeni još nije krenulo iskopavanje litijuma u Srbiji, za koji sad vidimo da je opasniji nego što su pričali gospoda iz Rio Tinta.

mozda zahvaljujući Ćuti.
Ali sada je jasno da krece.
 
EOaRKMDW4AMlkJw.jpg
 
Moderan čovek je malo nezgodan

trošimo mnogo energije, mora da se nešto učini u vezi toga

pa troši manje - a ne, moj način života ne sme da trpi
onda gradi termoelektrane na ugalj - ne, to zagađuje vazduh
gradi nuklearke - skupe su a i one zagađuju, nije rešeno šta ćemo sa radioaktivnim otpadom, kad tad može da se pojavi iz bunkera i da nas ozrači
gradi obnovljive izvore - skupe su, treba mnog investicija, nema sunca noću, nema vetra uvek, šta sa energijom kada je bude previše, ne može da se skladira
pravi baterije - i one su skupe, treba mnogo litijuma, ne može da se kopa u mom dvorištu, to zagadjuje

ništa onda, moraš trošiti manje - ne, neću. Ima previše stanovnika na zemlji, drugi su krivi
 
mora da se trosi manje.
Samo redja kupovina telefona , namestaja itd znaci mnogo.
Namestaj moze da traje i 20-30 godina. Telefon moze i 10 godina.
 
''Troši manje'' - uradite prvo popis koliko i šta koja domaćinstva širom sveta troše, pa da onda vidimo ko treba da smanji i koliko. Ne ovako da se prosečnom Srbinu kenja što koristi bojler, veš i sudo mašinu, dok razni lelemudi pune Tesle, koriste kućne bioskope, rovare Šitkoin i slično

''Gradi termoelektrane na ugalj'' - ja sam za, zato što znam toliko o hemiji i tehnologiji da znam da dobri filteri mogu gotovo svaku tehnologiju da svedu na minimum zagađenja. Ja ne kmečim zbog termoelektrana

''Gradi nuklearke'' - ja sam za

''Gradi obnovljive izvore'' - samo one za koje se pokaže da su isplativi i praktični. Inače da pretvaram jezera i prirodu u velika polja crnila, ne pada mi na pamet

''Pravi baterije'' - pravi za kućne aparate, ne za električne šporete od automobila koji donose više zla i problema nego što rešavaju

''Telefon da traje 10 godina'' - potpuno podržavam, samo izvolite pa naterajte svetske proizvođače i kartele da proizvode baterije i 10 godina nakon izbacivanja novog modela telefona

''Previše stanovnika na Zemlji'' - naravno da nas je previše i naravno da nisu svi podjednako krivi


Btw, koliko ljudi ovde je čulo za Phoebus cartel?
I koliko ljudi ovde zna koliko energije se na svetskom nivou baca na rovarenje Šitkoina?

Ne'am ja ništa protiv da se utvrdi krivica i odgovornost svake osobe na planeti. Daj bože. Ali onda da se zaista uključi svaka osoba. A ne ovako, ajde narode vi da štedite i nosite ekonomsko breme, dok će bogataši, korporacije i mufljuzi širom sveta da nastave da troše i zagađuju najviše, a da dobijaju najmanje kenjaže i penala. Epa ne može.
 
Poslednja izmena:
Inače, većina ljudi na svetu nisu ni protiv svake ekologije ni protiv racionalne potrošnje.

Ljudima je samo pun kufer da za svaki problem slušaju ovaj isti izanđali smrdljivi pamflet:
6eb.jpg

Može ''economy'' da se zameni i sa ''ecology'', isti je princip. Ista kenjaža. Isto gnusno licemerje.
 
Poslednja izmena:
Usput, kad smo kod čuvene ekologije i čuvene premise da su ljudi kao pojedinci ti koji najviše zagađuju (al malo morgen), evo da citiram i ovde svoj post sa susedne teme na koji niko od kvazi ekologa nikad nije odgovorio (baš se čudim zašto) :

1) Koliko su novca zarađenog od prodaje kesa Delez i ostali trgovinski lanci uložili u akcije ili poteze unapređenja ekologije i životne sredine u Srbiji?
2) Kako se praksa i učinak od naplaćivanja plastične kese kotira i poredi sa nekim drugim politikama i praksama koje trgovinski lanci praktikuju, a koji su takođe štetni po okolinu. Pošto tu isto ima razbacivanja materijalima, razbacivanje energijom ili gorivima, razbacivanje hemikalijama, razbacivanje inventarom, itd...
3) Koliko se za ove 4 godine smanjio broj ljudi koji nesavesno rukuju otpadom i plastičnim kesama? To jest, ako smo pre 2018. imali XXX hiljada ljudi koji bez pardona bace najlon kesu gde stignu, a odlučeno je da se naplatom kazni svih 6.8 miliona, da li je u međuvremenu broj ovih što ih bacaju gde stignu smanjen? Da li su najštetniji i najbahatiji ljudi ikako pogođeni ili za sve plaća celokupan kolektiv, sa sve onim ljudima koji uredno i odgovorno rukuju svojim kesama i odlože ih na propisan način na propisano mesto
4) Ako su i Gradu i državi i korporacijama puna usta ekologije i odgovornosti, zašto se toliko oteže sa tehnologijama i postrojenjima za razvrstavanje i reciklažu otpada? :unsure:
5) Koliko su ove sadašnje kese zaista biorazgradive? Jel su rađeni neki testovi, jel ima nekih dokaza? I još bitnije - šta je sa njihovom toksičnošću, pošto supstance u njima koje pomažu da se degradira najlon, takođe degradiraju kožu ljudi, a posebno prste kasirki koje njima rukuju non stop
6) Ako se u nekim lancima te kese naplaćuju čak 9 dinara, i na njima jasno i ponosno piše kako ''mogu biti upotrebljene više puta'', zašto se neke od njih cepaju i kidaju već pri otvaranju same kese, odnosno već pri stavljanju tovara u njih? :unsure: Razumljivo je da biorazgradiva kesa treba da bude sklona, jelte, degradaciji. Ali mislim da je ispod standarda i svake časti da taj proces degradacije pa i kidanja počne već sa prvim sekundama opterećenja kese


Kad dobijem odgovore na ta pitanja, bilo ovde na forumu bilo u javnosti, onda možemo da idemo dalje sa pričom o ekološkoj odgovornosti.
 
Ako pretpostavimo da cena napitaka u plasticnom flasama poraste toliko da skoro niko ne moze da ih kupi, problem zagadjenja plastikom bice resen.
Zamislimo da svi postanu toliko siromasni da ne mogu na letovanje, to ce smanjiti problem zagadjenja.
Opste siromastvo je sjajan moel za resenje ekolsokih problema, koliko god izgledalo cudno.
Mislim siromastvo u svim zemljama sveta odjednom.

Evo jednog sjajnog anarhistickog eseja o reorganizaciji drustva
 
Zanimljivo je d aniko od nasih renomiranih profesora u javnosti ne govori o tome kako je preciscavanje kanalizacionih voda vaznije od nacionalnog stadiona iako narod masovno hoce stadion a ne preciscavanje.
 
Usput, kad smo kod čuvene ekologije i čuvene premise da su ljudi kao pojedinci ti koji najviše zagađuju (al malo morgen), evo da citiram i ovde svoj post sa susedne teme na koji niko od kvazi ekologa nikad nije odgovorio (baš se čudim zašto) :

1) Koliko su novca zarađenog od prodaje kesa Delez i ostali trgovinski lanci uložili u akcije ili poteze unapređenja ekologije i životne sredine u Srbiji?
2) Kako se praksa i učinak od naplaćivanja plastične kese kotira i poredi sa nekim drugim politikama i praksama koje trgovinski lanci praktikuju, a koji su takođe štetni po okolinu. Pošto tu isto ima razbacivanja materijalima, razbacivanje energijom ili gorivima, razbacivanje hemikalijama, razbacivanje inventarom, itd...
3) Koliko se za ove 4 godine smanjio broj ljudi koji nesavesno rukuju otpadom i plastičnim kesama? To jest, ako smo pre 2018. imali XXX hiljada ljudi koji bez pardona bace najlon kesu gde stignu, a odlučeno je da se naplatom kazni svih 6.8 miliona, da li je u međuvremenu broj ovih što ih bacaju gde stignu smanjen? Da li su najštetniji i najbahatiji ljudi ikako pogođeni ili za sve plaća celokupan kolektiv, sa sve onim ljudima koji uredno i odgovorno rukuju svojim kesama i odlože ih na propisan način na propisano mesto
4) Ako su i Gradu i državi i korporacijama puna usta ekologije i odgovornosti, zašto se toliko oteže sa tehnologijama i postrojenjima za razvrstavanje i reciklažu otpada? :unsure:
5) Koliko su ove sadašnje kese zaista biorazgradive? Jel su rađeni neki testovi, jel ima nekih dokaza? I još bitnije - šta je sa njihovom toksičnošću, pošto supstance u njima koje pomažu da se degradira najlon, takođe degradiraju kožu ljudi, a posebno prste kasirki koje njima rukuju non stop
6) Ako se u nekim lancima te kese naplaćuju čak 9 dinara, i na njima jasno i ponosno piše kako ''mogu biti upotrebljene više puta'', zašto se neke od njih cepaju i kidaju već pri otvaranju same kese, odnosno već pri stavljanju tovara u njih? :unsure: Razumljivo je da biorazgradiva kesa treba da bude sklona, jelte, degradaciji. Ali mislim da je ispod standarda i svake časti da taj proces degradacije pa i kidanja počne već sa prvim sekundama opterećenja kese


Kad dobijem odgovore na ta pitanja, bilo ovde na forumu bilo u javnosti, onda možemo da idemo dalje sa pričom o ekološkoj odgovornosti.
Bendere, evo članka iz Blica iz 2020... Glavna rečenica u članku je "Ne znamo zašto neko forsira kompostabilne kese"


A ja opet mislim da znamo zašto i zašto je izvesna italijanska kompanija dolazila u Bg nekoliko puta..
 
Ne zanima me ništa što ima i najmanje veze sa anarhijom, koja je promašen i neodrživ koncept. I pritom često izuzetno sebičan i infantilan.
Takvih kartela ima koliko hoćeš. Evo jednog primera (organski peroksidi, ako nekog zanima):

Upravo tako. Phoebus cartel sam naveo zato što je bio prvi u svetu dokumentovan i dokazan kartel, prvi put da nešto što bi bilo okarakterisano kao ''teorija zavere'' se pokaže kao istina. To je bilo pre skoro 100 godina. U međuvremenu je niklo još 100 drugih kartela. Jedina je razlika što više nisu tako glupi i providni pa da se otvoreno sastaju i prave zvanične sporazume i dogovore. Baš zato što su naučili od Fobosa. Inače sve ostalo je nastavljeno. Diktiranje cena. Podela tržišta. Proždiranje svakog manjeg igrača koji pokuša kvalitetom i korektnošću da ponudi više za manje i poremeti pljačku. Namerno srozavanje kvaliteta i trajanja proizvoda. Potplaćivanje država i vlada. I za kraj, za ovu temu najbitnije - promovisanje bolesnog konzumerističkog načina života u kome se sve samo baca, baca i baca i zamenjuje novim, samo da bi se vrtelo što više para. A za posledice po priodu, pa i ekonomiju, te kartele baš zabole.

I onda povrh svega toga dođu ljudi pa zaneseni njihovim lažima i bajkama krenu da pričaju kako su svi redom krivi, ali najviše običan čovek. Jel? Običan čovek je skenjao životni vek sijalici? Običan čovek je taj koji određuje gde će koji otpad da završi? Običan čovek kaže proizvođačima telefona da prave telefone koji će postati zastareli posle 3 godine? Običan čovek im kaže da prave baterije i kućišta tako da se ništa ne može otvoriti bez oštećivanja i lomljenja?

Pa ne. Zapravo, običan čovek je taj koji je napravio esej o jednom od kartela. Običan čovek je taj koji je pokrenuo inicjativu da se makar malo obuzda bolesni konzumeristički način proizvodnje i ekonomije. Obični ljudi širom sveta su ti koji ga još uvek drže u jednom komadu. Inače bi odavno bio pocepan i raskidan između gomile besnih čopora ljudskog otpada.

Ali džaba. Deo ljudi je omađijan i opijen propagandom koje ti karteli seju po plaćenim medijima i sredstvima oglašavanja. I zato svaki put kad se povede priča o ekologiji i racionalnom životu, svi se lepe za to kako ceo svet uterati u minijaturne skromne kolibe. Kako sve naterati (uključujući i GSP) da voze električne šporete od vozila ili da prosto - pešače i bicikliraju. Kako naplatiti kese jer će baš naplata kese da spreči nekog, ko je inače aljkav, da je zafrljači gde stigne. Kako da se raja navikne da se odriče svega. A za to vreme, oni koji diktiraju i nameću sve to, žive ovako. A za to vreme, lista svetskih MILIJARDERA raste li raste iz godine u godinu.



I onda dođu njihovi korisni id*** pa mi po medijima, televizijama, forumima, fakultetima, tribinama... pričaju kako treba još malo da stegnemo kaiš i odreknemo se još nečega. Ajde bre... :rolleyes: Koliko danas ima raznoraznih ekologa (što profecionalnih, što amaterskih) a koliko njih je ikada otišlo da se suoči sa nekim od korporacija ili bogataša? Manje od 1%, ako i toliko. Ali zato 95% njih će uvek rado da opale po običnom čoveku. More marš bre.
 
Ako pretpostavimo da cena napitaka u plasticnom flasama poraste toliko da skoro niko ne moze da ih kupi, problem zagadjenja plastikom bice resen.
Zamislimo da svi postanu toliko siromasni da ne mogu na letovanje, to ce smanjiti problem zagadjenja.
Opste siromastvo je sjajan moel za resenje ekolsokih problema, koliko god izgledalo cudno.
Mislim siromastvo u svim zemljama sveta odjednom.

Evo jednog sjajnog anarhistickog eseja o reorganizaciji drustva

Samo mala napomena da "opšte siromaštvo" je mnogo gore po ekologiji i zaštite životne sredine nego prosperitet. To "letovanje" koje tolko mrziš je smešan izvor zagadjenja u odnosu na društva koje žive u opštem siromaštvu - pogledaj Indiju, Kinu, većinu afrike, jugoistočne Azije pa ćeš videti kako je pitanje ekologije rešeno u opštem siromaštvu...nije slučajno Kostolac B i TENT A u Srbiji a ne Norveškoj. Toliko o tome.
 
Па и није истина

Индија, Кина, Африка итд. загађују више зато што су бројчано највећи али по глави становника је тзв. "први свет" диспропорционално велики загађивач


Немачка је гора по емисијама угљен диоксида од нас и укупно и по глави становника упркос свим парама које има

 
Загађење по особи још направи да развијене земље изгледају боље него што јесу. Требало би се урачунати и производња и превоз разних ствари које они користе али су произведени у земљама где се могу још јадније платити радници.

За разградиву пластику је помама јер је то једина "еколошка" ствар коју нафташи могу имати, а када се за неких 20-30 година смање профити од продаје нафте повећаће се профити од разградивих кеса итд које се тотално разграде у комадиће микропластике, али последње 3 речи ћемо занемарити.
 
C02 emissions nisu jedino merilo zagadjenja. Treba gledati pored C02, plastike, i GHG emissions (green house gas), gde je razvijeni svet veći zagadjivač od "trećeg sveta", i PM2.5, PM10 čestice, teške metale koje ispuštamo u reke itd itd. A tu su razvijene zemlje mnogo bolje od Afrike, Azije, pa i našeg dela Evrope.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
''Previše stanovnika na Zemlji'' - naravno da nas je previše i naravno da nisu svi podjednako krivi
Цитат из поста са коим се слажем, је са којим се не слажем. Шта значи превише? Превише за шта? Превише да сви живе са шампшањем у руци и Теслом испред куће од 600квадрата са базеном?
 
Цитат из поста са коим се слажем, је са којим се не слажем. Шта значи превише? Превише за шта? Превише да сви живе са шампшањем у руци и Теслом испред куће од 600квадрата са базеном?
Smatram da je planeta prenaseljena. Vec sada. A tek ce da bude u narednim decenijama.
 
Vrh