БЕОГРАД
Сагласност свих власника станова – услов за надградњу
Уставни суд прогласио неуставним одредбе Закона о одржавању стамбених зграда који се примењује 16 година. – Од дана ступања на снагу одлуке власници станова имају шест месеци да реагују ако сматрају да су повређена њихова права
И акција „Кровови Београда” јавног предузећа „Градско стамбено” сада је доведена у питање
За надградњу зграде и припајање заједничких просторија, тавана или вешернице стану, инвеститорима ће убудуће бити потребна сагласност свих власника. Јер, Уставни суд је прогласио неуставним одредбе Закона о одржавању стамбених зграда, према којима је за промену намене заједничког простора био довољан пристанак власника више од половине укупне стамбене површине објекта.
Како објашњава Александра Дамњановић Петровић, помоћница министра животне средине, рударства и просторног планирања, оспорене су све одредбе закона које се односе на надоградњу, претварање заједничких просторија у стамбену јединицу или пословни простор као и припајање заједничких простора суседном стану или пословној просторији.
„Када одлука Уставног суда ступи на снагу, инвеститори који су започели пренамену заједничких просторија или надзиђивање биће спречени да наставе радове, јер ће орган који издаје дозволе бити у обавези да им тражи уговор са скупштином зграде у коме су сагласност дали сви власници а не само као до тада њих 51 одсто. Пристанак мањинских власника је потребан зато што Уставни суд полази од тога да је реч о заједничкој недељивој својини на коју сви имају право без обзира на величину стана”, објашњава Дамњановић Петровић.
Она сматра да одлука Уставног суда, када буде ступила на снагу, не би требало да се примењује на бројне примере надградње или адаптације који су правоснажно окончани, односно тамо где су инвеститори добили употребне дозволе и укњижили непокретност. Тај број сигурно није мали ако се има у виду да се Закон о одржавању зграда примењује од 1995. године.
„Још нисмо добили образложење те одлуке, али ћемо као ресорно министарство задужено за измене и допуне Закона о одржавању стамбених зграда поштовати одлуку Уставног суда што је обавеза и свих органа који издају грађевинске дозволе. У нашем програму је да до краја године донесемо и нови закон”, каже помоћница министра.
Међутим, оваква одлука могла би да има и далекосежније последице. власници станова који нису дали сагласност за адаптацију и надзиђивање и сматрају да су њихова права на тај начин повређена могу у року од шест месеци да реагују и оспоре коначне и правоснажне појединачне акте донете на основу закона чије су одредбе проглашене неуставним. То је у складу са Законом о Уставном суду. Које дозволе би могле да падну у воду још није јасно зато што одлука није објављена у „Службеном гласнику”.
И акција „Кровови Београда”, јавног предузећа „Градско стамбено” сада је доведена у питање. Од октобра прошле године око 60 скупштина зграда пријавило се да у замену за поправке фасаде, лифта, таванице на њиховом равном крову буду сазидани нови станови. Две скупштине, које су приложиле сагласност власника 51 одсто површине зграде, прошле среде у суду нису могле да овере уговор са нашим предузећем, каже Слободан Миљковић, директор „Стамбеног”.
„Наша акција је осуђена на пропаст јер ће у пракси бити практично немогуће добити сагласност свих власника станова који често не могу да се договоре да у згради замене сијалицу или прекидач. Изненађен сам одлуком и није ми јасно да се одредбе закона проглашавају неуставним после 16 година примене ”, негодује Миљковић.
Д. М.
--------------------------------------------
Проблем су лоши пројекти
Иван Рашковић, председник Друштва архитеката Београда, сматра да ће надградња убудуће бити заустављена, јер је и до сада било тешко прикупити потписе власника већине квадрата у стамбеној згради.
„Проблеми са надзиђивањем нису у бројности него у чињеници да су пројекти лоши. То је најуочљивије на Врачару или Старом граду, јер су то делови престонице са највреднијом архитектуром. Међутим мноштво је и примера успешних надградњи које саме по себи нису лоше, зато што Београд треба да се развија”, истиче Рашковић.
објављено: 19.04.2011.
info sa -
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Saglasnost-svih-vlasnika-stanova-uslov-za-nadgradnju.sr.html