Šta je novo?

Državna stanogradnja - Naselje u Bloku 72 (Dr Ivana Ribara)

Skola se sigurno nece izgraditi bez sireg drustvenog zahteva,tj nekakve peticije,jer naselje je odavno veliko pa je niko nije napravio.Za to se moramo izboriti mi koji tu planiramo da zivimo.
 
Na peticiju i mislim! Bez toga nista, ali cisto sumnjam. Ni ove skole ne rade punim kapacitetom, posto sam prosvetar pa znam... Skola je zaista u planu na onoj poljani i to je proverena informacija,ali ne postoji nista odredjeno, tipa kada se planira izgradnja, kada ce radovi poceti i sl. To je sve u naznakama. Ja se eto nadam... Nada umire poslednja :)
 
emakso":3tkzfw49 je napisao(la):
LJudi ja danas bio u Raiff Banci, usao konacno u proceduru za kredit :D

Za procenu stana mi traze 50 EUR ? Da li je to mnogo ?

Pozdrav

Pozdrav ljudi,

Ja bio malo neaktivan na formumu ali aktivan u procesu realizacije kredita, pa bi bio red da podelim iskustva...

Dakle ja sam uzeo klasičan stambeni kredit sa 20 % Učešća u Raiff banci. Danas su mi javili da su stigle založne izjave u GDS i sada samo treba da odem do katastra i kad mi izdaju list nepokretnosti odobriće mi kredit. Sve je išlo dosta glatko jedino sam se malo naljutio na banku jer su me uslovljavali da uzmem kod njih RIZIKO životno osiguranje. Priča oko osiguranja je dosta interesantna pa bih da prodiskutujemo.

Uslov za odobrenje kredita je da imate životno osiguranje (vankulacija u korist banke na sumu kredita u mom slučaju 72 000 EUR) da u slučaju da vam se nešto dogodi osiguranje banci isplati prevremeno preostali iznos kredita a stan ostaje vašim naslednicima ili porodici. Meni su za RIZIKO osiguranje preko Raiff banke ponudili UNIQ-a Riziko osiguranje za 28 EUR mesečno, a ja sam našao kod Djeneralija za 213 EUR godišnje što je značajna razlika !!! Banka je na kraju prihvatila drugo RIziko osiguranje.

Zanima me prvo da li neko ima povoljnije RIZIKO osiguranje od 213 EUR godišnje na osiguranu sumu od 72 000 EUR za mušku osobu staru 30-35 godina ?

Elem neke kolege su mi rekle da sve što uplatim na taj način ( u RIZIKO osiguranje) ode u nepovrat za razliku od klasičnog životnog osiguranja gde u principu štedite. I tako ja odem u GRawe (po preporuci prijatelja kao NAJ NAJ) i iznesem svoj slučaj a tamo mi izračunaju da za klasično životno osiguranje na osiguranu sumu od 72 000 EUR treba da uplaćujem 175 EUR MESEČNO ZA 30 GOdina ili ti oko 2000 EUR godišnje što je oko 10 puta više od RIZIKA !!!

Molim za pomoć i savete na temu životnog osiguranja, naročito jer će nas to sve koji kupujemo na kredit sačekati...

Pozdrav
PS
Pogrešno sam naznačio svoj stan u Objektu 2 pa se ispravljam i izvinjavam komšiji :D
dsc06577.jpg

dsc06580.jpg
 
Da li je moguće da ne postoji kredit bez osiguranja u koriste banke?
Mislim ako ću nešto da osiguram, što da to onda ide banci, daj da ide mojoj porodici. Zar banci nije dovoljno osiguranje hipoteka na taj stan???
 
Nazalost Banke se maksimalno obezbeđuju !!! Ukoliko ostanes bez posla i ne možeš da vraćaš kredit aktiviraju Hipoteku ukoliko te nema naplate se od osiguranja...

Samo hoću da naznačim da je to JAKO VELIKI DODATNI TROŠAK... Npr da nisam imao vremena i poznanika u banci plaćao bih 28 EUR mesečno ili ti 340 EUR godišnje i to prve godine, a svake sledeće nešto više OKO 2 % više para znači 343 Eur pa 350 Eur pa 356 Eur itd.... Naročito se premije uvećavaju ako dođete blizu 50 ! Što je za 30 godina NEKIH 13-14000 Eur samo za životno osiguranje DA SAM OSTAO KOD UNIQ-A !!!!
 
Evo sad su mi javili da nije 213 nego 226 EUR godišnje za uplatu u celosti od Delta Djeneralija ( možda zato što im je gazda uhapšen :))
 
na životno osiguranje u ovom slučaju ne treba gledati kao na dodatni trošak, jer ne daj Bože da vam se nešto desi, osiguranje će isplatiti ceo iznos kredita.

ja kod delta generali za riziko osiguranje kredita banci u iznosu od 67338 € plaćam ~ 120 godišnju premiju i tu vinkilacije ide u korist banke. osigurao sam (nisam morao) i kredit državi, za to plaćam 38 evra godišnje, s tim da za taj deo osiguranje ide porodici. delta generali iz mog iskustva ima najjeftinije premije, jedino je lekarski nešto skuplji (110 evra) jer mora u jedru čiji su oni vlasnici. ako vam treba kontakt osoba u delta generali pošaljite PP.

p.s. ove slike su od jedno pre dve nedelje. je l bio ko u skorije vreme na gradilištu, dokle su stigli sa postavljanjem stolarije?
 
I znači ako riknem a imam osiguranje u korist banke onda banka dobija pare od osiguranja a kredit se eliminiše i stan ostaje naslednicima?
 
da, čak bi trebalo da razliku između otplaćenog i preostalog iznosa kredita dobiju tvoji naslednici (ovo ne mogu da garantujem).
 
Prema ovim slikama zanima me jesu li sve terase sa zidom ili ima i onih otvorenih, ili to oni nisu zavrsili (sazidali sve terase)? Kako da napravim razliku gledajuci projektat, posto se ne razumem...??
 
Anchi,

Ako pogledas ove dve slike to ti je preklopljen projekat sa sajta GDS-a i Izvedeno stanje.

fullscreen-capture-12142.jpg

dsc06577.jpg


NA 3D modelu sa sajta, nacrtano je da će biti dva tipa terasa kao na slici

fullscreen-capture-12142.jpg


Međutim na 3D modelu su terase odvojene a u projektu spojene. Tako da ti je najbolje da se prošetaš do gradilišta radnim danom i pitaš.

Moje mišljenje je da će ipak biti spojene terase i to CIK-CAK jedna zidana a jedna "PROVIDNA" od pleksiglasa, ako se izvode radovi po projektu koji je okačen na sajtu. Ja sam već jednom pitao da li neko poznaje nekoga na gradilištu ili nekoga ko radi u MašinoProjektu da nam pošalje Glavni projekat kako bi bili sigurni ali niko se nije javio :(

Pozdrav
 
Malo je izmenjen taj projekat sa konkursa, mislim da je sada aktuelan ovaj izgled:

kompleks_5000x3750.jpg


Nadam se da sam bio od pomoći :)
 
Emakso & Homer Jay, hvala Vam, snaci cu se nekako! Hvala na pomoci!
 
Stvarno je bezveze ovo nagadjanje sa terasama i to sto mi nemamo uvid kako ce sve zaista izgledati. Ja sam uspela nekom logikom da shvatim situaciju i moram dodati da se lamele A i B razlikuju, samo sto to ne smem da tvrdim. Bacite pogled na sliku pa zakljucite sami, ali ovako ce definitivno izgledati zgrade, a ne kao na stranici Gds-a. Na pleksiglas zaboravite, u pitanju su celicne ograde. Ima to i u tehnickom opisu koji se dobije u GdS-u. Rekao mi i poslovodja licno kad sam bila u dvojci, nego mi je zao sto tada nisam videla ovu sliku pa imala spremna pitanja za to. Ja sam mislila sve terase su iste, kad ono neke zidane, a neka sa tim klasicnim ogradama.
A tek sto povuceni sprat ne mogu da provalim. Je li sa nastresnjicama krov ili bez, jer ako je bez to je stvarno katastrofa! Ja sam citala na Stepimom forumu sve i svasta, a posebno za te povucene spratove, pa da poludi covek koliko propusta. Sto je najgore ti u GdS-u znaju manje od nas samih. Pa valjda imamo pravo da znamo sta kupujemo i kako ce da izgleda, a ne da se pretvaramo u istrazitelje i da nagadjamo. Sto kaze ovaj poslovodja iz dvojke, trebalo bi da puste ljude da vide sta kupuju. Sve je to da bi na kraju imali sto manje prituzbi. Procitajte tehnicki opis, posebno opis krovne konstrukcije povucenog sprata! Sta da zakljucim iz toga? Pocinje da me nervira sve ovo!!! :x
 
micir27":ks5xfch9 je napisao(la):
A tek sto povuceni sprat ne mogu da provalim.

Apsolutno niko ni u Stepi nije mogao da ih provali. Na prikaznom projektu su pokazivali samo plan stana koji ima natkrivenu terasu, da bi u realnosti videla sta su ljudi uglavnom dobili. Sem tih par zgrada, pojavilo se jos 3 vrste krova, naravno svi sa otkrivenim terasama.

Ne znam sta da ti kazem za povuceni sprat. Sad ispada da im je nesto slabije grejanje jer kao pritisak ne moze da ide do vrha dobro i da se nesto voda hladi.
Iskocio im je i novi problem sa olucima koji su inace plasticni, sad se sve to gore nesto zapusilo i voda se sliva na vrhu niz zidove.

Koliko god oni to lepo reklamirali, povuceni sprat je obicno potkrovlje sa svim poznatim manama koje su se javljale uvek i uvec ce postojati. Ja nemam nista protiv da neko i to kupi, ali po istoj ceni kao oni dobri spratovi, to je zaista besmisleno i bacena je para.

Pogledaj ovaj novi problem koji im je nastao:

http://stepa.rs/forum/viewtopic.php?f=20&t=318
 
Ja ni ne mislim da je Ps nesto drugo do obicno potkrovlje! Nego me muci kako je projektovano. Prema onome sto sam cula iz prve ruke ocajno je. I sta dalje da razmisljam? Jedino me muci sto je tamo jedini stan koji zadovoljava moju listu zelja. Ne samo kada su ove zgrade u pitanju, nego kada uzmem u obzir ceo potez od Ivana Ribara pa do Belvilla. Mislim i na starogradnju i novogradnju. A da ne pricam o ceni koja je korektna, nema renoviranja i nerviranja... Rece mi covek da kvalitet nije uopste los, sta vise nema on zamerki, osim potkrovlja. Ne bih volela da jedno misljenje presudi i da se ceo zivot kajem ili da kazem sta bude bice idem gore pa kako god, na svoju ruku, i opet cu se kajati ako bude problema. Ipak sam imala informaciju da to ne radim.
Generalno je problem sto covek samo moze da nagadja, ne samo za Ps, nego za sve. Pocnimo samo od slike na sajtu pa do one koja je u stvari realna. Vreme je da ponovo posetim gradiliste!
 
@emakso
Mene je banka uputila na Djenerali za zivotno osiguranje, ali sam se ja malo raspitao i nasao jeftiniju varikantu Riziko osiguranja u DDOR Novi Sad. Na 30 godina, koliko imam i osogurani iznos bankinog kredita od 41.000, godisnja premija mi je 65 €.
U Djeneraliju su mi proracunali premiju od 120€. Pregled sam imao kod svog izabranog doktora opste prakse. Mada je to zbog iznosa kredita banke koji ne prelazi 50.000. Ali prijateljica koja mi je radila osiguranje kaze da me ne bi uslovljavali gde cu raditi pregled da mi je kredit u toj vecoj kategoriji. Vredi da se raspitas, ako mene pitas.
 
micir27":ufyerqdf je napisao(la):
Ja ni ne mislim da je Ps nesto drugo do obicno potkrovlje! Nego me muci kako je projektovano. Prema onome sto sam cula iz prve ruke ocajno je. I sta dalje da razmisljam? Jedino me muci sto je tamo jedini stan koji zadovoljava moju listu zelja. Ne samo kada su ove zgrade u pitanju, nego kada uzmem u obzir ceo potez od Ivana Ribara pa do Belvilla. Mislim i na starogradnju i novogradnju. A da ne pricam o ceni koja je korektna, nema renoviranja i nerviranja... Rece mi covek da kvalitet nije uopste los, sta vise nema on zamerki, osim potkrovlja. Ne bih volela da jedno misljenje presudi i da se ceo zivot kajem ili da kazem sta bude bice idem gore pa kako god, na svoju ruku, i opet cu se kajati ako bude problema. Ipak sam imala informaciju da to ne radim.
Generalno je problem sto covek samo moze da nagadja, ne samo za Ps, nego za sve. Pocnimo samo od slike na sajtu pa do one koja je u stvari realna. Vreme je da ponovo posetim gradiliste!

I meni taj stan od 63 kvm baš paše, ali mi u našim uslovima ne pada na pamet da uzimam potkrovlje. To je naravno samo moj stav, ne znam kako će biti urađeno u IR.
 
Ja pricam o stanu od 85 kvm, kamo srece da je taj od 65 posto tih stanova ima u ponudi. Troiposobnih stanova izvorno ima jako malo i to je veliki problem. To ipo je momenat koji mi nedostaje u najvecem broju slucajeva. Uvek su trosobni, adaptirani u troiposbni, mada ni to. Ovaj stan ima sve sto sam zamislila: do 90 kvm, izvorno troiposoban, dva mokra cvora (ova stvaka mi je vrlo bitna), novogradnja.
I sad, ako stan ispunjava sve to, da li taj momenat Ps moze toliko da me ugrozi??? Pricam sa ljudima koji zive u potkrovljima i svi kazu isto, a to je da se nikada ne zna i da ne treba brinuti, jer mir i druge prednosti koje imas gore ne moze nista da ti nadoknadi. Meni se ovde svidja i plafon koji je visok i ima blagu kosinu. Nego me nervira sto se sa GdS-om nikada ne zna. Stvarno su neozbiljni kad na sajtu drze one slike koje nemaju veze sa buducim izgledom zgrada.
Bila sam juce do gradilista i radi se, moram priznati. Jedino kilave petica i sestica. Dvojka bas napreduje. Pokusacu da dodjem do nekog drugog izvodjaca i da cujem jos neka misljenja...
 
Ok, ja sam u sličnoj dilemi samo za taj manji stan.
Šta znam, ima dosta prednosti, lepo pogled, mirnije je. Ali taj rizik da ti poplavi, procuri krov ili jednostavno bude prevruće, nisam siguran da mogu da podnesem.
Dok nisam živeo u potkrovlju možda sam malo i romantizirao potkovlja, ali sada više ne.
 
pedjoti":t6yh6nek je napisao(la):
@emakso
Mene je banka uputila na Djenerali za zivotno osiguranje, ali sam se ja malo raspitao i nasao jeftiniju varikantu Riziko osiguranja u DDOR Novi Sad. Na 30 godina, koliko imam i osogurani iznos bankinog kredita od 41.000, godisnja premija mi je 65 €.
U Djeneraliju su mi proracunali premiju od 120€. Pregled sam imao kod svog izabranog doktora opste prakse. Mada je to zbog iznosa kredita banke koji ne prelazi 50.000. Ali prijateljica koja mi je radila osiguranje kaze da me ne bi uslovljavali gde cu raditi pregled da mi je kredit u toj vecoj kategoriji. Vredi da se raspitas, ako mene pitas.


Ja na kraju otisao kod DUNAV-a! Ubedljivo su najjeftiniji ako si zdrav. Kod Djeneralija me je izaslo na kraju 230 EUR Godisnje na 30 godina a kod DUNAV-a za prvih pet godina ispod 100 EUR !!!

2013, 75.9
2014, 77.3
2015, 82
2016, 87.8
2017, 94.9
 
LJudi,

Pitanje za sve buduće komsije. Da li neko zna da li se ugrađuju klime u stanove. Ukoliko ne treba što pre razgovarati sa izvođačem na gradilištu da naprave plan postavljanja klima na fasadama. Iz iskustva nekih prijatelja znam da to kasnije može biti strašan problem naročito kad ljudi krenu da razvlače creva od klima po fasadama...

Pozdrav
 
@emakso
Klime? Pa to je vec luksuz. To se nigde ne pominje.
Nisam o tome razmisljala, ali si u pravu. To kad krene bice ludnica. Ja sam za slucaj da uzmem taj stan kao ti, samo onaj veci od 75 kvm na kraju zgrade planirala bar dve klime. Postoje dve terase pa nisam primetila problem jer bi obe spljne jedinice bile na terasama. U svakom slucaju slazem se sa tobom, ali posto ja jos uvek ne mogu da se odlucim koji stan uzimam ne znam sta da mislim. Te klime stvarno nagrde izgled zgrada ako se postavljaju kako kome padne na pamet.

@mekbejn
O pa ti imas iskustvo sa potkrovljem? Daj pisi malo sta te muci i koji tip potkrovlja je u pitanju?
 
Što se tiče potkrovlja, to je široka tema, ali evo moja dva iskustva:

- oko 25 godina (od rođenja :)) sam živeo u stanu sa ravnim krovom. (komunjarska zgrada iz 70-ih.) Gore je bila ploča, pa nešto šljunka. Nešto ovako:
mail_1.jpg

Do pre par godina nije curelo, ali je vrućina bila žešća. Baš teško podnošljivo sa današnjim temperaturama. Moji i danas žive u tom stanu, i posle prošle zime su morali da rade komplet hidro izolaciju krova. Ok, posle 30ak godina nije strašno ali opet je investicija.

- neke dve godine sam živeo u klasičnom potkrovlju sa kosinama (http://binged.it/12BZh8u zelena zgrada). Tu je bilo nekoliko problema: procureo prozor (krovni) pa menjaj prozor. Onda činjenica (mana tog stana, tebe ne dotiče) da imaš samo krovni prozor koji pola godine ne možeš da otvoriš da provetriš kao čovek. Oko vrućine ista priča - strašno. Izolacija je navodno postojala, ali bez efekta, bilo je kao u rerni. E sad možda nekome to ne smeta toliko, ali meni strašno. Ne želim da živim 15 sati dnevno pod klimom pola godine.

Sve u svemu, po meni postoji nekoliko problema, pa sad tebi šta smeta:
- temperatura - zavisi od izolacije, ali svakako da će biti nešto viša nego na drugim spratovima čak i ako je dobra izolacija.
- krovni prozori - nemaš taj problem
- curenje krova - zavisi od kvaliteta radova, ali pre ili kasnije je neminovno makar u nekoj meri. U uređenim društvima cela zgrada onda deli taj trošak (ili postoji osiguranje) ali kod nas to ne ide tako.

Prednosti znaš i sama pa sama preseci. Mene mane više sputavaju nego što mi prednosti znače. Bar za sada.
 
Hvala na detaljnim informacijama, sto vizuelnim, sto pisanim :)
Ovde, mislim na zgrade koje se grade, nije slucaj nijedan od dva navedena primera. Ja sam zivela u komunjarskoj zgradi i raspada mi se zid od bivse sobe, a nije potkrovlje u pitanju. Moraju se dovesti alpinisti za sanaciju tog problema. Zamisli pada kisa, a tebi ceo zid mokar, lije. Voda nadje put, pa ne mora biti potkrovlje u pitanju. To za vrucinu je istina i prosto treba gledati orijentaciju stana u tom slucaju. Zna se da je gore uvek toplije. Posle 30 godina zaista nije strasno sto je procurelo posto vidim po ovim blokovskim zgradama da im je to definitivno krizni period i sta da se radi-nista nije vecno... Dakle ostaje vrucina i mogucnost prokisnjavanja, sto ne mora biti slucaj. Ja bez klime ne mogu nigde. Dvadeset i neku godinu u blokovima na zapadnoj strani, sunce przi od 11 do zalaska, pa u kuci gde verovatno klimu niko palio ne bi i evo trenutno u stanu koji je istocno orijentisan, ja bez klime ne mogu gde god da sam. Hvala bogu pa za leto imam alternativu da pobegnem iz grada. Islikala sam juce zgrade pa cu postaviti slike, mozda se nadje neko strucan da mi malo definise ovaj tip krova. Sve drugo mi se dopada za sada...
 
Vrh