Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Ja ih ne bi ni dozvolio spolja da iko postavi na stambene zgrade, osim na terasu i to da bude prikrivena.
 
pravnik":2037g70g je napisao(la):
Danas sam bio u naselju i video ruglo od klima uredjaja koje strice na fasadama, pa da li je moguce da ih ne stave na
terasu

jesi li slikao? ja nikako da odem ...a bas bih volela da vidim
Dokle su stigli sa na[om zgradom?
 
djmiros":2hg7bop5 je napisao(la):
Ja ih ne bi ni dozvolio spolja da iko postavi na stambene zgrade, osim na terasu i to da bude prikrivena.

Nisam cuo odgovor na vec postavljeno pitanje - sta ce oni koji nemaju terasu?

I kako tj. gde uopste mislis da se stavi SPOLJASNJA jedinica (tako se i zvanicno zove) ako ne spolja pa kazes da ne bi dozvolio da se stavi spolja?

Evo malo i recnika pojmova klima uredjaje ko bi da procita - http://www.klimauredjaji.com/r_pojmova.do

Ja bih pre postavio pitanje - koji je problem bio da GDS postavi nosace za klima uredjaje identicno za sve uredjaje ako vec nisu mogli sami da nameste uredjaje za svaki stan!? A ne vidim zasto ni to ne bi mogli jer ako neko vec plati 1290e/m2 za stan sto ce reci za jedan prosecan stan od 50 m2 da skoro 65.000 evra ne vidim sto bi izdatak od 200 evra po stanu bio neki ogroman koji GDS ne bi mogla da priusti!? Da ne bi mozda osiromasili? Ili je odgovor na to pitanje neki sasvim drugi, recimo manje novca bi ostalo njima!
 
Mogli su i da zaokruze cenu na 1300 i da se ne brukaju za jedan klima uredjaj ili bar sto bi Martin rekao da postave nosace jer ce sada svi da postavljaju gde im je volja! A sto se tice zgrade 3G ozodali su 5 spratova i rade nesta na krovu!!!
 
Koliko se od strane GDS hvali kvalitet izolacije, nema ni potrebe da se postavljaju klima uredjaji .
Uostalom, sada ima klima uredjaja bez spoljasnje jedinice...
 
djmiros":vkg2ee4h je napisao(la):
Koliko se od strane GDS hvali kvalitet izolacije, nema ni potrebe da se postavljaju klima uredjaji .
Uostalom, sada ima klima uredjaja bez spoljasnje jedinice...

To cemo da vidimo kad se uselimo treba li i ne treba. A ima i dosta stanara koji vec imaju klima uredjaje koje bi prebacili u nove stanove.

A ti unutrasnji - mobilni klima uredjaji postoje odavno ali nisu bas nesto i imaju prilicno nedostataka od kojih je jedan od najvecih taj da prakticno jedan prozor stalno mora da bude poluotvoren da bi se crevo koje nije bas zanemarljivog precnika izbacilo vani.
A klasicni "zidni" klima uredjaji bez spoljne jedinice koliko ja znam ne postoje...
 
Mi smo kupilu stan u 4J, i cekamo ključeve. Prvo su rekli 1.jula, a zatim 6.jula. Već smo pisali primedbe pre dve nedelje, a kada smo pre dva dana došli, sve je bilo popravljeno, ali nam je terasa slomljena i čekamo da to srede. Pre dva dana je izgledalo mnogo življe nego ranije, bilo je šetača, a i videli smo par ljudi na terasama zgrada koje su useljene.
 
galea":2zoogbt3 je napisao(la):
Mi smo kupilu stan u 4J, i cekamo ključeve. Prvo su rekli 1.jula, a zatim 6.jula. Već smo pisali primedbe pre dve nedelje, a kada smo pre dva dana došli, sve je bilo popravljeno, ali nam je terasa slomljena i čekamo da to srede. Pre dva dana je izgledalo mnogo življe nego ranije, bilo je šetača, a i videli smo par ljudi na terasama zgrada koje su useljene.

Kad kazes da ste vec pisali primedbe da li se to odnosilo na pisanje primedbe zbog kasnjenja ili primedbe zbog necega sto nije bilo uradjeno kako treba u samoj izgradnji? Zanima me(a verujem i sve ostale) kako izgleda taj zajednicki obilazak stana i pisanje primedbi. Sta ste sve gledali, sta ste pronasli od nedostataka i kako uopste ide ta procedura?

Hvala unapred!
 
da li je neko saznao nesto novo oko zgrade 5B - cini mi se da i dalje poprilicno gnjave -proci ce im leto u zidanju 200 cigli.
 
Primedbe su se odnosile na sam stan, a ne na kasnjenje. Kada smo došli neobavezno da pitamo šta se dešava i kada će kraj radova, šefica gradilištna nam je dala ključeve od stana i rekla da napišemo primedbe kada smo već tu, jer po proceduri, nakon dobijanja ključeva, nedelju dana kupac ima na raspolaganju za primedbe nakon čega se pravi Zapisnik o primopredaji. Kako bi mi skratili taj proces, rekli su nam da odmah napišemo primedbe. Zamerke su bile sitne: držač za peškir zašrafljen naopako i oko vrata na dnevnoj sobi i kuhinji nije bio obrađen zid (videla se pur pena). Primedbe koje smo zapisali na papiru, radnik je upisao u njihovu knjigu. Posle manje od dve nedelje (to je bilo pre četiri dana) opet smo otišli u stan da uzimamo neke mere i videli da je sve to popravljeno. Kada smo pisali primedbe rekli su nam da obavezno proverimo da li rade roletne i da li se svi prozori lepo zatvaraju, i to je kod nas sve radilo kako treba.
Inače, u stan smo išli sami, nije bilo nikakvog zvaničnog i zajedničkog obilaska.
Jedini problem su sada srušene terase na povučenom spratu i čekao da se to sredi. U principu neće biti gotovo pre 6.jula. nadamo se da više neće biti produžavanja rokova.
Ja samo ne znam da li je iko ikada dobio nekog u Direkciji pošto je stalno zauzeto. Videla sam na durgom forumu da se neki spremaju organizovao da izvrše pritiak na Direkciju, mada mislim da to neće uticati na njih da ubrzaju i da se stalno prebacuje lopta između Direkcije i izvođača.
 
Pocele su prodaje garaza u zavrsenim zgradama. Cena je prava sitnica, 7200 eur. Imam jedno razmisljanje u tom pogledu, a sto je posledica cinjenice da su neki stanovi imali podrumske prostorije, drugi ne. Evo resenja kako da se ispravi ta mana projekta i neopravdano ista cena kvadrata za stan koji nema podrum.

Svi oni koji hoce da kupe garazno mesto, a nisu dobili podrum, treba da dobiju povoljniju cenu.
 
GP5":2ywe21f4 je napisao(la):
Svi oni koji hoce da kupe garazno mesto, a nisu dobili podrum, treba da dobiju povoljniju cenu.

No comment :)


Prodjoh danas samo na kratko Stepom, ne mogu da kazem da se ne radi, bas se radi, svuda ima nekih majstora. Onako gledano sa strane, nevezano za odredjenu zgradu stice se utisak o lepom napretku.

Moram da priznam da svaki put kad odem tamo imam cemu da se iznenadim. Ono sto nisam bas mogao da uocim u planovima kad sam gledao naselje to su one ogromne betonske zidine. Verovatno sam zamisljao da ce zgrade ipak imati malo vece rastojanje i da ce nivelaciju zemljista vrsiti brdascima sa livadama i nekim niskim rastinjem. Pa izmedju one dve zgrade ni kaktusi nece opstati, prakticno je sve betonirano (u onoj grupaciji 4, oko plave zgrade, odnosno ispod nje). Moj novi sok je mislim zgrada 4A i III tip krova. Kada sam u pocetku bio zainteresovan, ja mislim da nigde nisam ni sretao nesto drugacije u reklamama od onog lucnog, koji je jos za sada i najbolji. Odakle se sad pojavljuju svi ovi tipovi? Da li ste znali kada kupujete povuceni sprat tacnu konstrukciju i tip krova? Ovi na 4A su jos i najotvoreniji, ne znam da li ce oni da imaju neki pleksiglas, mada ga nije tesko naknadno dodati. U svakom slucaju ni to mi se ne dopada.

Moram da primetim da kada sam zadnji put zatalasao da se iznenada pojavio i veliki broj ljudi koji jos nisu kupili stan, izgleda da ne zele bas da se ukljuce kao ja u diskusiju, ali su pokazali da su ipak tu negde :/

Pogledao sam i najnoviju buru na Stepinom sajtu. Prvo da vam kazem da tamo uvek imate vise gostiju posmatraca nego sto ima vas registrovanih. To znaci da mnogo ljudi sa strane koji su ili zainteresovani kupci, ili GDS, prate vasa desavanja i reakcije. Sto se tice nas sa strane, mi vam nismo problem, ali GDS kao posmatrac jeste, jer vi otvoreno preko foruma smisljate i iznosite nacine kako da "zaplasite" GDS. Naravno da je svaki vid borbe pohvalan, ali da li mislite da ce brdo koverti sa povratnicom imati efekat koji zelite ako to znam i ja i svi na net-u pa i sam GDS. Gledajte da bar te pipave stvari koje su vam sada i najvaznije resavate malo vise licno, mail, telefon, ne zbog mene i drugih, nego zbog efekta koji zelite da postignete. Cak i da administrator da dozvolu za temu pritiska na GDS samo za registrovane, ipak se svako moze registrovati a vi nikada necete znati da li je stvarno kupac.

Video sam i onaj problem famoznih terasa. Zaista su totalni promasaj. Ako bih se stavio na mesto kupca tog stana, bilo da sam ga namerno kupio jer nije bilo boljeg u ponudi a sa ciljem da ga prilagodim kasnije sebi, ili stvarno nisam gledao u projekat, to sada nije ni vazno. Vazno je pronaci kompromis da taj komsija zaista ne bude ugrozen, a da se ostali stanari ne ljute na njega sto je to uradio. Naravno da ce uvek biti neko ko ce se ljutiti kakva god promena da se uradi, ali gledamo da zadovoljimo prvo kupce tih stanova jer su ipak dali ogromne pare za tu terasu i sam stan. Da sam licno kupio taj stan, ja bih to zazidao. Ima takvih resenja i u starim zgradama, i sve te zgrade su ostale vremenom bez svetlarnika jer je ipak interes tih stanara najveci. Tuzili su se, neki su ih prijavljivali, podmicivali su, ali su odradili ono sto su naumili.
Armirano staklo je besmisleno jer je preskupo, a i nema efekta kad je PVC stolarija, ona lako moze da se odvali bez razbijanja stakla, a stavljati kompletno armiran prozor je besmisleno skupo.
Mutna stakla ne daju jasnu sliku figura, ali opet daju te siluete i svetlost, bilo sa jedne bilo sa druge strane, tako da je postignut efekat skoro niakakav, a dodatak bi bile i resetke na terasi zbog moguce provale.
Ako se stavi ogledalska folija koja ce davati efekat ogledala iz hodnika, ona nece propustati ni svetlost, pa samim tim ne vidim ni efekat toga.
Evo resenja koje sam vidjao u starim zgradama sa slicnim problemom.
Ti prozori su zazidani, prozora nema, znaci nikakvo otvaranje istih, vec zid do velike visine i na vrhu zida staklene cigle koje su zazidane, debele, ne mogu se probiti, stan se ne moze obiti, pustaju svetlost, u hodniku nece biti mrkli mrak, a komsijama tih stanova zaista nece biti problem uvece ako neko upali svetlo u hodniku, a kod njih je mrak u stanu. Jedno 2-3 reda staklenih cigli na vrhu, komsija ima svoju privatnost i bezbednost, druge komsije ipak imaju prirodnu svetlost u hodniku, nije mrkli mrak. Eto i mog resenja za te terase, ne ocekujte od GDS-a da bilo sta po tom pitanju uradi o njihovom trosku, eventualno moze doci do nekog dogovora u zgradama u kojima ce to resenje tek da se primeni, a nisu dosli do te faze radova.

staklenacigla.jpg


Izbor staklenih cigli je veliki, ja samo dajem primer nekog hrvatskog sajta gde sam ih najpre i nasao.
http://www.egle.hr/staklena-opeka/ceska-opeka

Ova tema je bas pusta i dosadna bez mene, morate priznati :lol:
 
sasasa":1v2umfbg je napisao(la):
da li je neko saznao nesto novo oko zgrade 5B - cini mi se da i dalje poprilicno gnjave -proci ce im leto u zidanju 200 cigli.
I ja bih da znam zašto je zastoj????
 
vanzemunac":bj51kysi je napisao(la):
sasasa":bj51kysi je napisao(la):
da li je neko saznao nesto novo oko zgrade 5B - cini mi se da i dalje poprilicno gnjave -proci ce im leto u zidanju 200 cigli.
I ja bih da znam zašto je zastoj????

Ne znam od početka ide kilavo, najmanje je urađena od svih na GP5. Jedino što sam saznao je da pločice stižu negde u avgustu i da mogu da se menjaju, to mi rekoše u GDS-u.
Kada sam bio pre 15-ak dana rekoše izvođači da neće biti kašnjenja iako im GDS duguje pare. Mislim da je još rano sa procenama oko kašnjenja, još ima vremena dosta da se uozbilje. Verovatno i GDS tu kalkuliše tamo gde je gusto pusti im pomalo para i tako tera izvođače da završavaju tamo gde je hitno.
 
@nikola011

moram da dodam da se slazemo... Skroz.
Inace sam sad za vikend bas videla te staklene cigle u Merkuru... Ima raznih... Super je ideja...
Mada terasa i privatnost je vrlo diskutabilna stvar. Najcesce uvek postoji neki komsija iz zgrade pored ili sl koji moze da te posmatra, i sta onda sa tim ? Naravno zavisi kako je zgrada postavljena i kakvo je okruzenje...ali to je vrlo cest slucaj. Jedino sto sa ovom terasom mozes stalno imati osecaj nelagodnosti znajuci da Mogu komsije da te vide... Licno mi se ideja arhitekte ni malo ne svidja, ali nije jedina. Ne svidjaju mi se ni terase koje gledaju komsiji u stan u onim coskastim lamelama sa unutrasnje strane... Bas sam se iznenadila... I taj krov... Mene je pomalo iznenadio i moj...videla sam donekle kako ce to da izgleda, ali ni na kraj pameti mi nije bilo da ce rupe ostati otvorene... Mozda bih se raspitala da mi nije sve delovalo idilicno u njihovom marketingu... Ona prezentacija nije imala tako raznolike zgrade, i jos 300 cuda... A kako je prvi vidjeni krov bio pokriven tako smatrah da ce i ovaj samo drugacije resenje... No sta je tu je. Mislim da si nam se ipak mogao pridruziti ;)
i kao sto rekoh, moram da dodam da se slazemo... Skroz.
A posebno poslednja recenica ;)
 
Slazem se sa predlogom za terase ali ipak to zavisi od dogovora komsija koje imaju te terase
U svakom slucaju GDS je napravio pocetnicku gresku i moje misljenje je da se prvo njima treba obratiti sa predlogom pa da to urade o svom trosku koji svakako nije veliki
 
Malinal":1r90o6ne je napisao(la):
@nikola011

Mada terasa i privatnost je vrlo diskutabilna stvar.

Malinal, kao i obično, moram i ja da dodam da se slažem sa tobom. Terase i privatnost baš nisu sasvim u korelaciji. Bar ne u stambenim zgradama namenjenim masovnom stanovanju. Možeš da imaš samo iluziju privatnosti (donekle) i da se nadaš da su okolo komšije pristojne i da neće baš buljiti u tvom pravcu. :shok:
Međutim, ne mogu da ne kažem na šta me asocira fenomenalna kombinacija terase-svetlarnik. To je kao da sediš u izlogu! A to me dalje asocira na određene prizore... U Amsterdamu npr. Ne znam šta se time htelo postići? Možda razvijanje egzibicionizma ili veće "socijalizacije" stanara (družiš se i kada ne bi hteo).
Predlažem da odgovornih arhitekta provede jedan dan na "svojoj" izum-terasi i sluša komentare stanara koji prolaze stepeništem.... Naučiće mnogo toga.
 
Jeca":1xqcsw77 je napisao(la):
Međutim, ne mogu da ne kažem na šta me asocira fenomenalna kombinacija terase-svetlarnik. To je kao da sediš u izlogu! A to me dalje asocira na određene prizore... U Amsterdamu npr.

Jos samo da neko prebaci neki evric kroz odskrinuti otvor na vrhu i asocijacija je skoro pa potpuna...

Jeca":1xqcsw77 je napisao(la):
Predlažem da odgovornih arhitekta provede jedan dan na "svojoj" izum-terasi i sluša komentare stanara koji prolaze stepeništem.... Naučiće mnogo toga.

Da dopunim predlog - vrata od terase da budu zatvorena da ne moze da pobegne a mi da se organizujemo i da ceo taj dan spartamo gore - dole.
 
U "Službenom glasniku RS", broj 58 od 13.06.2012. objavljen je Pravilnik o uslovima i normativima za projektovanje stambenih zgrada i stanova. Donelo Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja....
Hm. Možda ih je inspirisalo neki izum u naselju? Ko ima vremena, neka čita.
Npr. - svetlarnik može OD SADA da gleda na terasu, a samo u krajnje složenim situacijama - u spavaću sobu stanara.
 
Ocigledno da Stepa mnoge od tih normativa nece ispunjavati jer su primenu odluke odlozili godinu dana, dok se Stepa ne zavrsi :)

pravilnik.jpg
 
mislim da preterujete sa tim svetlarnicima.

problem će po meni imati ljudi na prvom i eventualno na drugom spratu. zato što je to mera do koje ljudi idu peške. oni na šestom i sedmom spratu nema šta da brine. šanse da neko ide liftom a ne stepenicama se drastično smanjuje.
 
galea":10u2byx0 je napisao(la):
, ali nam je terasa slomljena i čekamo da to srede. Pre dva dana je izgledalo mnogo življe nego ranije, bilo je šetača, a i videli smo par ljudi na terasama zgrada koje su useljene.
Sta znaci da je terasa slomljena, i o cemu se tu radi?
 
Vrh