Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Pa to sto se tice toga da se bolji stanovi cuvaju za vojsku bas i nije tacno.
To govorim posto znam da je najveci broj stanova koje je vojska dobila trosobni stanovi povrsine od oko 82 m2, sto opet nema veze sa teorijama zavere jer vojska nije dobila broj stanova pa da se grabi za najvece vec je dobila 21% kvadrata i nas apsolutno ne bi trebalo da zanima da li je u pitanju npr 5 stana po 80 m2 ili 10 stana po 40 m2 - ishod je isti - vojska je dobila 400m2.
Takodje nije tacno da su za prodaju nudili ono sto preostane tj. sto vojska nece jer u mojoj zgradi su nekoliko stanova dobila lica koja rade u vojsci i to i oficiri, i podoficiri i civilna lica i ima ih u ponekom stanu na svakom spratu - od prizemlja do 6. sprata.
Meni licno su ponudili sve spratove sem 4. sprata jer je takav stan na 4. spratu neko kupio tako da nije bas da su nam nudili samo prizemlja i poslednje spratove a i da jesu ne verujem da je to bas zbog vojske.
Na kraju, oni koji dobiju stanove od vojske su ih dobili u zakup i cisto sumnjam da ce iko od njih da vrati takav stan a ako ga neko i vrati takvi stanovi nece da idu u prodaju od strane GDS vec ce biti dodeljeni nekom sledecem na listi.
 
Cena stanova u Bg mozda trenutno stagnira, ili je u blagom padu.
Mada, suprug i ja smo gledali na svim mogucim lokacijama i sve moguce opcije (stare zgrade, novogradnja), pre nego smo se odlucili za Stepu, i cene uopste nisu pale. Tako da, bilo ko ko je ozbiljno trazio da kupi stan u Bg zna kako se krecu cene na trzistu.
Ovo u Stepi nisu socijalni stanovi, tako da ne znam zashto se bilo ko buni za cenu. Nisu jeftini, ali s' obzirom da je to urbanizovano naselje, relativno blizu centra grada, sa kvalitetnom gradnjom (ne lozim se na ove cerade i prokisnjene krovove, tj. ja sam bar prezadovoljna kvalitetom izgradnje moje zgrade), cena je OK. Uzmite u obzir troskove skupljanja papira, proveravanja od strarne advokata, trazenje uknjizenog stana (science fiction), ukoliko uzimate kredit...Sve to vadi pare iz dzepa, a tih muka ovde nema. Cene nekretnina u Bg ce u periodu od 10ak god samo da rastu, mozda ne ove ili sledece, ali svakako hoce...I verujem ako bilo ko od nas ko je uzeo stan ovde, a za 10 god bude hteo da ga proda , nece ga prodati za manje od 1300 e/m2. Ako bude hteo :lol: .
 
nikola011":398cqrio je napisao(la):
Veliki broj srba stan je kupio iz ciste sujete, evo primera, sad mu je kriva drzava i Soskic:
http://www.alo.rs/vesti/49631/Moji_snovi_o_deci_rasprseni_su_zbog_banke_i_dinara
Pompezan naslov, udara na ono najbolnije. Kroz tekst vidim da je neko ko nema siguran posao, nema bas perpektivne kvalifikacije i koji zivi sa nezaposlenom devojkom uzeo kredit za stan od 50m2 u blizini porodicne kuce njegovih roditelja? Pa ovakvi se zaduzuju samo zbog nekog kompleksa nize vrednosti, ja ne vidim drugi razlog. Kod ovako velikih odluka sme da te vodi samo razum.


Radna klasa je osudjena na dozivotno ropstvo dal od privatnika za kog radi ili drzave i banke! Ko se odluci na stambeni kredit verovatno nema drugu mogucnost ili ne zeli ili nema mogucnost da zivi u zajednici. Covek koji ima platu iznad proseka u Srbiji ne moze da placa ratu za kredit eee to je sramota za Srbiju, naravno da ce da opada natalitet.

Kako cena nekretnina u BG kosta kao u Evropi, ako cena rada u EU je tri puta veca po satu nego kod nas?
 
Šta će biti, da l` će biti.............

Za nas koji smo kupili stanove i podigli kredite, važi poslovica:

- Ko se u kolo hvata, u noge se uzda!

Dakle, let`s dance!

Za one koji se dvoume i troume ..... proširena poslovica ("aneksirana"):
- Ko se u kolo hvata, u noge se uzda, а ko se ne uzda, neka se obuzda.

The end, sva filozofija.

Hvala svima na korisnim informacijama. Respect.

A sada, možemo da se slobodno vratimo na pločice, kade, temelje, fasade - i na krovovima cerade. :violina: Sve me zanima!!!
I molim vas, to što smo stigli do tih pločica i ostalih sanitarija, samo znači da su nam stanovi dobrano odmakli, zar ne? Da-bog-da uskoro pričali o interfonima, dihtovanju prozora i pločici s imenom na ulaznim vratima. Eto tol`ko.
 
Kraljribara wrote:
Da, bio sam i ja za vikend i primetio sam iste stvari. Kad oni misle da završe zgradu? Komšija, mislim da polako treba da spremamo tužbu jer sigurno neće biti gotovo na vreme, a ja da plaćam i kredit i kiriju stvarno ne želim niti sam u mogućnosti. Nek nam lepo plate penale ili da nam daju stan da živimo dok ne završe zgradu, molim lepo.


Комшија дао си ми идеју. Ако не заврше на време нашу зграду 7Б уселићемо се (привремено) у непродате станове у завршеним зградама. На тај начин не морамо да се тужакамо ни са ким и нико не мора да плаћа пенале.

Мислим да је то изводљиво у договору са ГДС. Рок за завршетак зграде 7Б је 03.07.2012. године и када на то додамо још месец и по дана за технички пријем и израду решења кључеви од наших станова би требали да нам буду дати најкасније 17.08.2012. године.

Ако нису у стању да испоштују уговор већ од 18.08.2012. године ГДС би требао да нам додели станове у завршеним зградама на привремено коришћење.
 
Al' samo dobro gledajte koji stanovi se nisu prodali kako se ne bi slucajno neko uselio u moj stan...
headbang.gif


Ne bih voleo da se ja posle useljavam u neciji penthouse od 130+ m2...
sotona.gif
 
Martin Mystere":5kpb499o je napisao(la):
Al' samo dobro gledajte koji stanovi se nisu prodali kako se ne bi slucajno neko uselio u moj stan...
headbang.gif


Ne bih voleo da se ja posle useljavam u neciji penthouse od 130+ m2...
sotona.gif

Ha, ha, ovo je Šurda sistem. Da znate da mi je palo na pamet. Srbija, brale. Lepo sam rekla mužu da ćemo morati neko vreme da se rastavimo od stola i postelje, jer neko mora čuvati stan, dok je u ovoj prelaznoj fazi između polu-fabrikata i gotovog proizvoda. Bar imamo sigurnosna vrata, pa će biti nešto lakše stajati na braniku imovine. Eto neke koristi i od foruma, lepo razmenimo informacije koji su stanovi kaparisani i drugarski se klonimo istih. Navijam za ove inovativne momke, nema ništa dok se pravda ne uzme u svoje ruke, ali vas lepo molim da se klonite zgrade 4G, meni je lepa, ali u suštini, nije nešto...
 
Martin Mystere":15fl4n87 je napisao(la):
Pa to sto se tice toga da se bolji stanovi cuvaju za vojsku bas i nije tacno.
To govorim posto znam da je najveci broj stanova koje je vojska dobila trosobni stanovi povrsine od oko 82 m2, sto opet nema veze sa teorijama zavere jer vojska nije dobila broj stanova pa da se grabi za najvece vec je dobila 21% kvadrata i nas apsolutno ne bi trebalo da zanima da li je u pitanju npr 5 stana po 80 m2 ili 10 stana po 40 m2 - ishod je isti - vojska je dobila 400m2.
Takodje nije tacno da su za prodaju nudili ono sto preostane tj. sto vojska nece jer u mojoj zgradi su nekoliko stanova dobila lica koja rade u vojsci i to i oficiri, i podoficiri i civilna lica i ima ih u ponekom stanu na svakom spratu - od prizemlja do 6. sprata.
Meni licno su ponudili sve spratove sem 4. sprata jer je takav stan na 4. spratu neko kupio tako da nije bas da su nam nudili samo prizemlja i poslednje spratove a i da jesu ne verujem da je to bas zbog vojske.
Na kraju, oni koji dobiju stanove od vojske su ih dobili u zakup i cisto sumnjam da ce iko od njih da vrati takav stan a ako ga neko i vrati takvi stanovi nece da idu u prodaju od strane GDS vec ce biti dodeljeni nekom sledecem na listi.

Mozda smo vec govorili o tome ali da ponovim, vojska je preko ministarstva odbrane imala prioritet da izabere stanove u skladu sa sopstvenim potrebama. Znaci pre nego sto se daju projekti na razgledanje vojska izabere stanove iz ponudjene faze i rezervise sa a ostalo ide na prodaju, nema tu nikakve tajne.
Znaci s jedne strane su potrebe po odredjenim stambenim listama vezanim za strukturu stana a sa druge je dobijen broj kvadrata za zemljiste. Tako je vojska uzela i stanove male kvadrature ali i one velike, a da li su najbolji, pa verovatno jesu kad imate priliku da birate od ponudjenog prvi izabracete najbolje.
Ti stanovi se daju na koriscenje u zakup a onda mogu da se i otkupe na neki rok po drzavnim zakonima i to je to.
Ko radi u vojsci i ne zeli da ceka da dodje na red ima i priliku da na kredit kupi stan i to dve varijante, prva ogranicena budetom, sa povoljniom kamatom, bez ucesca i odredjenom subvencijom i druga standardnim kreditima sa trzista. U oba slucaja dobije se na rok od 20 godina i odredjena mesecna novcana nadohnada. Takav korisnik kredita se skida sa stambene liste.
 
Evo i ja da podelim svoja saznanja oko useljenja.
Naime, moja zgrada je 4ž i prema Ugovoru o kupoprodaji građevinski radovi je trebalo da budu završeni najkasnije do 5. maja 2012. Kada se tome doda upotrebna dozvola i tehnički prijem, ispada da bi ključeve stana morali da dobijemo najkasnije do 20. juna.
Na žalost, to neće biti slučaj!
Danas u GDS kažu da su za to dva glavna razloga. Kao prvo, iznenadio ih je sneg u februaru, jer su svi očekivali 30 stepeni. S druge strane, firma Inter-kop iz Šabca (inače izvođač radova na mom, ali i još nekim objektima) nije plaćala podizvođače, pa su ovi prestali da rade.
U GDS sam prošle nedelje jedva dobio bilo kakvu polovičnu informaciju. Naime, sada ispada da o situaciji na terenu i zgradama tamo niko ne zna ništa. Mene su za 4ž uputili na Igora Dobromirovića (tel. 3209-914) uz obrazloženje da je on nadzornik na objektu i da jedini zna šta se dešava.
Kada sam napokon čuo Igora, ispalo je da je on bio nadzornik na konstrukciji i da to nije već mesecima. Uz nekoliko molbi nezvanično mi je kazao da u stan nećemo ući pre 1. avgusta, a na moje pitanje da li će useljenje biti do 1. septembra, Igor je kazao DA.
Toliko.
 
@ dalek

Prvo, ako vojska u jednoj zgradi od 12 trosobnih stanova odabere 4 ili 5 a ostalo se da na prodaju, pritom uzevsi i stan u prizemlju i stan na poslednjem spratu onda znaci da nije bas uzela onako kako je napisano - sve najbolje njoj a drugima ono "najgore" sto ostane (uslovno receno najgore).
Drugo, vojska je uzela stanove u prilicno zgrada u parceli 4, kod razlicitih izvodjaca, i to na osnovu samo uradjenih projekata - pre nego sto su dati u prodaju sto opet nikako ne garantuje da ce to na kraju biti stan najboljeg kvaliteta.
Trece, tacno je, tu ima i stanova manje kvadrature ali zanemarljivo u odnosu na one stanove vece kvadrature, jer u zavisnosti od brojeva clanova doomacinstva recimo oficiru sleduje najmanje 2,5-sobni stan.

Pre bih rekao da je vojska odabrala ono najpotrebnije u tom trenutku u skladu sa listama nego sto je uzela najbolje jer pitanje je u tom momentu kada su birali sta je stvarno najbolje. ;)
 
Vojska je pre svega zbog "sigurice" uzela dosta stanova u 4.grupaciji. U pocetku je najavljena izgradnja po fazama, zavisno od interesovanja. Vojska je zato pozurila da na vreme uzme svoj deo. Iznenada, da li zbog izbora, ipak se drzava zaduzuje i odlucuje da bude zavrseno kompletno naselje, tako da vojska ne bi trebalo da ima neki prevelik uticaj na odabir lepih stanova jer je to ipak malo u odnosu na ukupno, a uzeli su najvise 4.grupaciju.

Mozda i GDS prodaje po sistemu privatnika. Kada ih okrenes uvek je slobodno samo potkrovlje i prizemlje. Ako ih opet pozoves da se raspitas, drze te na tome. Ako te nema par dana, zovu te da ti kazu da su iskrsli i bolji spratovi. Sto vise sa njima razgovaras, ponuda postaje sve bolja. Sada je situacija na trzistu takva da je vecina neprodatih stanova u zavrsenoj novogradnji na 2. i 3. spratu, sto bi u slucaju da su sve prodavali podjednako od pocetka, bilo nemoguce.
 
Pošto sam vojno lice a stan u Stepi sam kupio kao fizičko lice i nemam interesa da branim vojsku, da pojasnim par stvari. Što se tiče vojnih stanova, to su stanovi u zgradama gde je GDS direktni investitor i nigde više. Vojska je bila ograničena da uzme stanove samo u određenim objektima i to u svim fazama izgradnje naselja, tako da su u istom položaju kao i svi koji kupuju stanove, kada je u pitanju odabir.
 
A što se tiče kašnjenja radova, svi treba da presavijemo tabak i tužimo GDS da nam nadoknadi svaki dan kašnjenja, da lepo plaća kiriju za nas podstanare dok nam ne uruče ključeve.
Zaista u ovoj državi ne može ništa bez odlučnih mera i protesta! :(
 
Kratak info sa gradilišta za one koje zanima zgrada 2B.

Na povučenom spratu završavaju sa pregradnim zidovima, a u prizemlju je već počelo malterisanje.
Takođe počeli su i sa postavljanjem prozora i vrata danas - proveravaju da li je sve u ravni :D
 
bbokic":247lxort je napisao(la):
A što se tiče kašnjenja radova, svi treba da presavijemo tabak i tužimo GDS da nam nadoknadi svaki dan kašnjenja, da lepo plaća kiriju za nas podstanare dok nam ne uruče ključeve.
Zaista u ovoj državi ne može ništa bez odlučnih mera i protesta! :(

Sve to sto kazes je tacno ali ima jedan problem - koliko nas ima validan/overen ugovor sa stanodavcem. Ja recimo prvi nemam overen ugovor u sudu jer se moj stanodavac plasio da ce onda morati da me prijavi i placa porez, a sve bi opet islo preko mojih ledja jer bi porez dodao meni na kiriju, meni u tom slucaju stan ne bi odgovarao i dolazimo do zacaranog kruga.

E sad, pitanje je kako bih bez tog parceta papira ja uopste dokazao da sam podstanar i da placam toliku kiriju a ne stanujem recimo kod nekog rodjaka? Takodje, nigde u ugovoru nije regulisano da oni MENI placaju penale ako ne zavrse zgradu (ne mogu da se setim cak ni da li pise ista za penale).
Razmisljao sam ja o svemu tome ali uvek prvo pomislis na ono sto oni uvek mogu da potegnu da ti ospore prava i da te zeznu... To je drzava i plasim se da bi bilo po onoj "kadija te tuzi, kadija ti sudi" i da bi logicno drzava uvek zastitila samu sebe, da ne govorimo sto bi to po starom dobrom obicaju moglo da se protegne do u nedogled.

Na kraju krajeva - ovih godina sam u nasem pravosudju video toliko bisera da me stvarno nista ne bi moglo iznenaditi cak i kada bi sve bilo na mojoj strani.
 
Martin Mystere":216mzsn1 je napisao(la):
Sve to sto kazes je tacno ali ima jedan problem - koliko nas ima validan/overen ugovor sa stanodavcem. Ja recimo prvi nemam overen ugovor u sudu jer se moj stanodavac plasio da ce onda morati da me prijavi i placa porez, a sve bi opet islo preko mojih ledja jer bi porez dodao meni na kiriju, meni u tom slucaju stan ne bi odgovarao i dolazimo do zacaranog kruga.
E sad, pitanje je kako bih bez tog parceta papira ja uopste dokazao da sam podstanar i da placam toliku kiriju a ne stanujem recimo kod nekog rodjaka?

Možda ja grešim, ali koliko znam Ugovor je validan i ako nije overen u Sudu. Relativno skoro sam čitala silne neke zakone i naišla sam i na taj deo. Takođe, ono što je mene iznenadilo, jeste to da je i usmeni dogovor je validan...naravno moraš da imaš svedoke.

Martin Mystere":216mzsn1 je napisao(la):
Takodje, nigde u ugovoru nije regulisano da oni MENI placaju penale ako ne zavrse zgradu (ne mogu da se setim cak ni da li pise ista za penale).
Da, u našim Ugovorima ne piše ništa vezano za penale, samo piše da je nadležan Sud, ako ne može da se nađe neko rešenje (nešto u tom smislu) :)
 
K_Kaca":29il9cid je napisao(la):
Možda ja grešim, ali koliko znam Ugovor je validan i ako nije overen u Sudu. Relativno skoro sam čitala silne neke zakone i naišla sam i na taj deo. Takođe, ono što je mene iznenadilo, jeste to da je i usmeni dogovor je validan...naravno moraš da imaš svedoke.

Teoretski vrlo moguce - u praksi, sa nasim zakonodavstvom gde ti i ono napisano zacas izvrnu - veoma teze.
Drugim recima dok zeka dokaze da nije kriv...
Da se razumemo - ja bih sa ove tacke gledista itekako voleo da si u pravu ali...

K_Kaca":29il9cid je napisao(la):
Da, u našim Ugovorima ne piše ništa vezano za penale, samo piše da je nadležan Sud, ako ne može da se nađe neko rešenje (nešto u tom smislu) :)

I sve sto je tako neodredjeno napisano da se moze tumaciti kako kome odgovara obicno se tumaci na stetu obicnog coveka. Uh kako mrzim to tako neodredjeno napisano - gore mi je to nego ista drugo....
censored.gif
 
Martin Mystere":31lku1ik je napisao(la):
K_Kaca":31lku1ik je napisao(la):
Možda ja grešim, ali koliko znam Ugovor je validan i ako nije overen u Sudu. Relativno skoro sam čitala silne neke zakone i naišla sam i na taj deo. Takođe, ono što je mene iznenadilo, jeste to da je i usmeni dogovor je validan...naravno moraš da imaš svedoke.

Martin Mystere":31lku1ik je napisao(la):
Teoretski vrlo moguce - u praksi, sa nasim zakonodavstvom gde ti i ono napisano zacas izvrnu - veoma teze.
Drugim recima dok zeka dokaze da nije kriv...
Da se razumemo - ja bih sa ove tacke gledista itekako voleo da si u pravu ali...

K_Kaca":31lku1ik je napisao(la):
Da, u našim Ugovorima ne piše ništa vezano za penale, samo piše da je nadležan Sud, ako ne može da se nađe neko rešenje (nešto u tom smislu) :)

I sve sto je tako neodredjeno napisano da se moze tumaciti kako kome odgovara obicno se tumaci na stetu obicnog coveka. Uh kako mrzim to tako neodredjeno napisano - gore mi je to nego ista drugo....
censored.gif

Jesam, jer po zakonu i teoriji 100% je tako, ali i ja verujem da je u praksi baš onako kako si ti rekao: ‚‚ To je drzava i plasim se da bi bilo po onoj "kadija te tuzi, kadija ti sudi" i da bi logicno drzava uvek zastitila samu sebe, da ne govorimo sto bi to po starom dobrom obicaju moglo da se protegne do u nedogled.‚‚ :notok:
 
Ljudi, na profilu stepe (na fejsu) kazu da ce biti dva privremena vrtica. Jedan u okviru zgrade a drugi u nekoj privremenoj zgradi dok se ne izgrade planirani :kk:
 
Zavisi ko iz GDS ti je pricao i koliko je on uopste upoznat sa tom pricom ili je samo tek nesto rekao.

U svakom slucaju ono sto je bbokic je onako kako stvarno jeste.
 
Prosao sam par sajtova i kod nas, i kod hrvata. U principu, ako penali u Ugovoru nisu unapred dogovoreni, onda ih nema.
Jos se kaze da je prodavac u mogucnosti da produzi rok ukoliko dodje do vise sile (sneg, sada kisa :( ).
Kasnjenje roka koje bi iskljucivalo visu silu moze se naplatiti samo ako je dogovoreno unapred Ugovorom kroz penale.

Drzava penale nije uvela jer to nijedan kupac nije trazio. To se obicno u dogovoru sa investitorom trazi.
 
kica85":pzu23b1j je napisao(la):
Ljudi, na profilu stepe (na fejsu) kazu da ce biti dva privremena vrtica. Jedan u okviru zgrade a drugi u nekoj privremenoj zgradi dok se ne izgrade planirani :kk:

Na profilu Stepe piše da će biti JEDAN privremeni vrtić u zgradi 6A (dok se ne izgradi planirani). Svakako :kk:
 
nikola011":3cw20nui je napisao(la):
U principu, ako penali u Ugovoru nisu unapred dogovoreni, onda ih nema.

To ti ka'm. Na zalost. :(

nikola011":3cw20nui je napisao(la):
Jos se kaze da je prodavac u mogucnosti da produzi rok ukoliko dodje do vise sile (sneg, sada kisa :( ).

Jbg, drzava moze da definise stosta kao visu silu...

Malo prsne kisa - visa sila.
Jako sunce ili nesto vise temperature - visa sila.
Zemljotres u Bugarskoj - visa sila.
Cunami u Japanu - visa sila.
Miha izbacio Ljajica zbog himne - visa sila.

Ajd' ti dokazi da nijedno kasnjenje nije bilo posledica njihove lezernosti/neozbiljnosti/nerada vec je sve visa sila.
 
Vrh