Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

nikola011":2uqwcdh4 je napisao(la):
Posle si se ispravio. Na trenutak sam pomislio da si stan kupio zbog ciste sujete prema nekom jer si se osecao bezvredno, to nije ekonomsko razmisljanje. Nemas ti sta od njega niti on od tebe van poslovnog odnosa, ne razmisljas o njemu uopste, ni ko je, ni sta je, ni odakle mu pare, ni sta radi ili ne radi.

Ma ne, to je samo jedan i na srecu jedini primer takve vrste stanodavaca sa kojim sam ja licno imao iskustva ali sam cisto napomenuo da postoje i takvi.

Apsolutno nemam problema ni sa stanodavcima a jos manje sa sujetom jer jako dobro znam i ko sam i sta sam i na kraju i koliko znam/vredim.
Ja prvi ne bih mogao da razumem a jos manje opravdam nekog ko bi se zbog sujete/kompleksa usudio da udje u takvu avanturu zvanu stan na kredit, ali ipak smatram da imati sopstveni sa naglaskom na ono sopstveni bez obzira na vec pominjano ropstvo kod banke, ima prosto nemerljivu cenu u odnosu na podstanarski zivot!

Btw. nisam se ispravio nego se samo moglo pomisliti da je tako ako se pocetak izvuce iz konteksta. :cool:
 
Nidzo, brate, ne moze niko ali NIKO da me ubedi da je potraznja slaba ako ti u izgradnji prodas 2500 stanova! To sto se utrkuju novine ko ce pre koga da ispljuje to bre baci u vodu! Da je sranje u zemlji Opet ne mozemo uzeti u poredjenje Stepu i ostatak "investitora" koji preko noci hoce da se obogate. Onaj lik sto se skoro ubio je izgradio Mackov kamen, naselje kao Beverli hills. Kome? Bruka izgleda, nestvarno, ali kome? Ovo je opet koliko toliko za vecu narodnu masu. I posle pala prodaja. Nije pala prodaja nego je drzava uzela stvar u ruke i rekla MRSH ovim kretenima koji deru narod. I onda pale nekretnine. Stepa ima realnu cenu! Iskreno ako su ista uradili pametno to je sto su stali na put onakvoj , divljoj gradnji
Moj broj ugovora je 20xx (ne znam tacno) a ja sam u martu kupio, tj. overio ugovor. U medjuvremenu samo kod mene na poslu (a ima nas 50ak) javilo se jos dvoje koje je kaparisalo i jos jedna osoba koja se premislja. A veruj mi da sam upoznao jos koji se dvoume...
Ja nisam imao za ucesce, sve na kredu (cekam PDV da mi vrate pa to da isplatim tako). Bez dinara. Ali kalkulacija mi je rekla da mi se ovo vise isplati...Cena-kvalitet :kk:
A to sto se drzava zaduzila, pa ona je vec zaduzena. To je gotovo. Nece oni vratiti dugove tako sto ce rasprodati stepu nego tako sto ce otpustiti pola radnika u javnim sluzbama, istih onih koji po ceo dan treba kosu, sredjuju nokte, gledaju TV po ceo dan na poslu...
 
kica85":1iq9r3sp je napisao(la):
Nidzo, brate, ne moze niko ali NIKO da me ubedi da je potraznja slaba ako ti u izgradnji prodas 2500 stanova!
............................
A to sto se drzava zaduzila, pa ona je vec zaduzena. To je gotovo. Nece oni vratiti dugove tako sto ce rasprodati stepu nego tako sto ce otpustiti pola radnika u javnim sluzbama, istih onih koji po ceo dan treba kosu, sredjuju nokte, gledaju TV po ceo dan na poslu...

Prodas 2000. Ostalo 2.500. Zaboravio si kako ide prodaja bilo cega. Pocetak je najjaci. Sedi drug na razgovoru, bio medju prvima u Stepi prijavljen i ja mu kazem da bude na vezi, hocu da znam sta se desava. Kaze: "Meni se nista ne dopada, los je mnogo raspored, cekacu da vidim sta ce biti kasnije, medju prvima sam a kao da je sve dobro negde nestalo. Ovde pored mene neki likovi iz Leskovac, ni njima se bas ne dopada ali kazu: Em smo medju prvima uspeli da dodjemo, em dodjosmo iz Leskovac, pa necemo valjda da se vrnemo kuci bez stana..."
Sve ti je jasno sa kakvom se logikom prodavalo na pocetku. Posle drzava zeznu njih 300-400 da u 7 dana povuku stednju iz banaka i kupe vredan stan, propasce evro. Situacija u ekonomiji je bila dobra, sve je disalo optimizmom, pa i ja sam kukako sto nisam bio medju prvima, drug me nekako smirio.
To je proslo, ko je kupio nov proizvod po najmodernijoj ceni se zavrsio. Vreme je za popuste jer se mnogo robe lageruje, a proizvodnja onda mora da stane.

Nije gotovo to sto se drzava zaduzila. Sada sve mora da rasprodaje da to vraca, Telekom, stanove, EPS, sve sad ide na dobos.

I ja nosim NIKE koje sam platio 7.990. Danas vidim lika koji ih proba u radnji, cena 4.490. Sta da radim, da placem, da ga bijem?
 
nikola011":3390zdoe je napisao(la):
kica85":3390zdoe je napisao(la):
U bre ljudi dokle odoste...
Evo nekoliko logicnih pretpostavki: ...

U zakljucku si zaboravio dosta premisa:
1. zbog ekonomije u svetu i globalnih cena svi znaju da cene vise ne mogu navise.
2. zaboravio si da GDS nije nezavisna firma koja funkcionise ekonomski, kampanja DS-a je kostala preko 30.000.000 evra.
3. znas da lift ne moze da se ukljuci dok se ne formira skupstina stanara koju cini 50%+1. Ko ce da placa odrzavanje za neprodate stanove? Ko ce da placa za zajednicke instalacije grejanja dok stanovi stoje prazni? Da to nisu mozda troskovi za investitora? Ti gledas neke koji drze 3-4 stana u zgradi, to nije isto.
Ko ce d placa naknadu za zemljiste, smece, javnu rasvetu koje je izgradjeno za 4.616 stanova, a ne za 2.000? Da li ti shvatas koliki su troskovi investitora na ovolikim projektima?
Pa primer ti je Belville gde se stanovi posle pregovora kupuju i za 1.400e/m2 veci, samo da ih se otarasi.
4. Sta ce sada gradjevinska industrija koja je jedina nesto radila u drzavi ako vise nece imati posla, ne moze vise graditi nesto sto se ne prodaje?

Kad ukljucis i ove parametre, onda sagledavas situaciju zasto drzava vise ne moze da drzi ovu cenu. Ti si kupio i tu je kraj, kupovali su i ljudi NBGD za preko 2.000 evra pa su sad ti stanovi 1.400 evra, pa nikom nista, zivot ide dalje.
1. I ne treba da idu vise
2.Dobro i? Sta mislis da nemaju sponzore? Kao islo kroz papire...
3. Samo treba da se izabere ko ce da odrzava. A leba ti, sta da odrzava kad postoji garancija? Znaci zvanicni servis, samo je potrebno papiroloski da se odradi. I nije tacno da mora 50%+1 moze cak i dvoje, licno pitao GDS ,ako to dvoje oformi kucni savet i donese odluku (ako je naravno samo to dvoje u zgradi useljeno). A ko placa smece u nekoj zabiti? Isto kao i svuda... Mislis na rasvetu koja jos nije uradjena jer nije zavrseno naselje? A rasvetu cak ni kod mene u selu ne placaju gradjani vec opstina (to su ti zavukli kroz neke takse sigurno). Belville je krsh! :)
4. Koja bre gradjevinska industrija? Oni lopovi? Ne mogu majstore da nateraju da se pokrenu. Sve zivi pljackasi...Fasade na takvim zgradama se sada raspadaju, ne zelim da iznosim svoje kompletno misljenje jer je mnogo lose (a imam milion i jedan primer)
Ma ja jesam kupio ali realno sagledaj. Taj kraj se razvija jer nema gde vise Beograd da se lako siri nego tuda. To pokusavam da kazem. Tu ce nici fensi centri, fensi naselja... Kao sto je i NBG, Banovo i Cukaricka padina...Mora negde grad da se siri a na Vozdovac je dosao red.
 
Ova zemlja je u recesiji ili krizi zadnjih sto godina. Vesti u novinama/sajtovima moraju biti što crnje ili ih neće objaviti, dajte malo optimizma. Postoji ona izreka da kuca nije nešto radila uhvatila bi zeca :) Ajmo malo utiske sa gradilišta, iskustva stanara koji su već stavili ključeve na privezak :) Pozdrav komšijama :)
 
kica85":3gdxyxbu je napisao(la):
.Fasade na takvim zgradama se sada raspadaju, ne zelim da iznosim svoje kompletno misljenje jer je mnogo lose (a imam milion i jedan primer)
Ma ja jesam kupio ali realno sagledaj. Taj kraj se razvija jer nema gde vise Beograd da se lako siri nego tuda. To pokusavam da kazem. Tu ce nici fensi centri, fensi naselja... Kao sto je i NBG, Banovo i Cukaricka padina...Mora negde grad da se siri a na Vozdovac je dosao red.

Nema vise razvoja, trzni centar na Banjici je pred zatvaranjem, radi smo prizemlje od PR+2 sprata, a sto se tice fasade, odvalio se deo na 4Z na onom cosku prema Vojvode Stepe, bukvalno pao deo u duzini od metar, popravice, ali nije kisa bila tako strasna za tolike posledice. Zavrseni krovovi se zute od cerada.


Nece drzavi biti lako da spusti cenu, ali to uopste nema veze sa zaradom, zaradjivala bi ona i sa puno manje. Svestan sam ja sta donosi obaranje cena u Stepi, globalnu promenu Beograda, mozda i veliki gubitak bankarskog sistema, pad iznosa poreza koji ubira grad. To ce kao domino efekat oboriti sve u Beogradu, hteo to neko ili ne. Nikom nije bas toliki interes da se to uradi, ali balon se previse napumpao, sistem postaje neodrziv, kao i kompletan sistem drzave.

Ajde da dodam, ona zgrada 3A se radi punom parom, kao i ona prekoputa, 2v ili kako vec. Najvise radnika je ubedljivo na energoprojektovoj 4A gde je bukvalno desetine majstora istovremeno zavrsavalo fasadu. Kako se ide navise, sve manje radnika, ono kao da treba da zavrse po neku sitnicu, a ima poprilicno da se radi. Na nekim zgradama su stavili zajednicke antenske sisteme, izgleda da ce staviti dosta antena (izgleda glomazno) i da nece biti potrebe za kablovskom ukoliko su nekom dovoljni osnovni kanali.
 
Ja se uskoro useljavam (nedelju-dve) i javicu vam utiske sa lica mesta :)
 
@nikola011
Link koji si postavio http://www.danas.rs/danasrs/ekonomija/stanovi_jeftiniji_ali_kupaca_malo.4.html?news_id=241067 odnosno tekst. Jesi li pročitao uopšte? Ja prvo ne verujem u sve što piše, ali kada se već pozivaš na to onda je moj komentar da i u samom tekstu Sekulić kaže da pada cena neće biti ‚‚ cene stanova su se ustalile na realnom nivou, tako da ne vidim prostor za dodatan pad‚‚.
Da se ljudi teško odlučuju na kupovinu stana - ne vidim šta je tu novo. Loše stanje u državi je nešto što svi znamo, teško se odlučuju za kupovinu npr. automobila (kao jeftinija stavka), a o stanovima da ne govorimo....

Što se tiče tvog scenarija -videćemo, to ne možeš da znaš ni ti, ni ja.... Uostalom ako bude kako ti kažeš, pa šta će investitori da poklone stanove....ma da, zna se dobro ispod koje cene se ne ide, a već godinama je slaba prodaja stanova u Beogradu.

Ako je polovina stanova prodata, a sam si pričao o bzobraznoj zaradi države (1290e SA PDV-om), znači da su oni već isplatili odnosno bez žurbe mogu da prodaju ostatak stanova.

Ne razumem zašto spominješ Belville, pričamo o Stepi - ne mogu da se porede ni lokacijski, ni po kvalitetu gradnje, a ni po ceni. I da dodam, neka je sada u Belville 1400e ali BEZ PDV-a. PDV nije mala stavka.
Cena u Bellvile je pala kada? Misliš da će da spuste cenu u Stepi, a još nije sve izgrađeno? Taj film teško da ćemo gledati u nekom skorijem periodu (kad ni za glupe garaže ne žele da spuste cenu).

Što se tiče tvojih premisa, mogu ti reći da si preterao, a pitanja sa ‚‚Ko će, ko će...‚‚ Pa logično-mi ili GDS.

P.S. GDS ne živi (ne radi) samo od Stepe imaju oni i druge stanove.
 
nikola011":fflahda7 je napisao(la):
kica85":fflahda7 je napisao(la):
.Fasade na takvim zgradama se sada raspadaju, ne zelim da iznosim svoje kompletno misljenje jer je mnogo lose (a imam milion i jedan primer)
Ma ja jesam kupio ali realno sagledaj. Taj kraj se razvija jer nema gde vise Beograd da se lako siri nego tuda. To pokusavam da kazem. Tu ce nici fensi centri, fensi naselja... Kao sto je i NBG, Banovo i Cukaricka padina...Mora negde grad da se siri a na Vozdovac je dosao red.

Nema vise razvoja, trzni centar na Banjici je pred zatvaranjem, radi smo prizemlje od PR+2 sprata, a sto se tice fasade, odvalio se deo na 4Z na onom cosku prema Vojvode Stepe, bukvalno pao deo u duzini od metar, popravice, ali nije kisa bila tako strasna za tolike posledice. Zavrseni krovovi se zute od cerada.
Ja sam uzeo potkrovlje koje sam redovno obilazio i veruj mi da nije bilo nikakvih problema. Opet se vracam na to da su tu najvise majstori krivi i da ne zelim da okrivljujem GDS jer sam bio u prilici vise puta da vidim da kada dodju u obilazak reshetaju ih...Verujem da to sto se desilo je produkt pozurivanja samih izvodjaca. Ja nisam imao prilike da vidim to o cemu pricas ali ti verujem. Daj boze tu i nigde vise .
A bre al si pesimista :)
 
Iskreno ako bi drzava sada htela da zaradi jedino pametno sto vidim da naselje Ive Ribara spuste sa cenama i to rasprodaju. Ali ako bi Stepu dirali mislim da bi bio veliki kontraudarac. Sad razmisljam iz glave, koliko ljudi ima koji jos nisu uzeli kredit ali su kaparisali. Dali su recimo 5000 evra za kaparu. I recimo drzava odluci da spusti cene. Automatski bi pukli po desetine hiljada evra po svakom takvom (a vecina ljudi je u tom procesu, ukljucujuci i mene koji cekam papire iz katastra). Jer bih ja odustao, prezalio tih 5 soma kapare i na kraju ustedeo 15000 evra ako bih ponovo kupio (na ime zene recimo)
 
nikola011":w5zp6u27 je napisao(la):
Situacija u ekonomiji je bila dobra, sve je disalo optimizmom, pa i ja sam kukako sto nisam bio medju prvima, drug me nekako smirio.

Pa dobro bre ili ja ili ti ne živiš u Beogradu, u Srbiji??????????

Kako je to molim te prošla godina bila dobra?
Nigde ti ja tu ekonomiju dobru nisam videla, a ni optimizam. Koliko se ja sećam i prošle godine su ljudi kukali ( sa razlogom), pa čak i dobar deo 2010. godine.
 
kica85":1whdg6rg je napisao(la):
A bre al si pesimista :)

:kk:
Mozda, ali sam otisao sutradan posle pljuska da vidim kako to izgleda kao ozbiljno zainteresovan i ne znas koliko sam bio besan, kao da sam ga vec kupio pa se sekiram. Kad sam video one razapete cerade, natopljene fasade na vrhu, ono odvaljeno, zgrada lezi u brdu blata, setka se po par majstora, pa mislim da sam tamo mogao nekog da uhvatim i da bijem, cisto radi razonode.
Ne kazem, desava se, popravice sve to, bolje i sto ce sad da padaju te kise, bar da se pokaze. Ali sam prosto ljut.
 
kica85":1e62atjp je napisao(la):
Iskreno ako bi drzava sada htela da zaradi jedino pametno sto vidim da naselje Ive Ribara spuste sa cenama i to rasprodaju.

To se mozda nece ni graditi za sada. Kada su otisli Dulic i Djilas sa slikanja, otisle su i masine. Zainteresovanim kupcima GDS je poslao poruku da ce se javiti kad zavrse katalog i nista vise, slikali ljudi praznu livadu i vise nikog nema na tom forumu...
 
Kico očekujem izveštaj nakon useljenja, ja strpljivo čekam novembar mesec a svaka vest dobro dođe :)
 
@Nikola
Sad si i mene zaintrigirao...Ko je radio tu zgradu, da li znas mozda?
Daj boze da je izuzetak... Imalo je nekoliko ljudi na forumu koji su se zalili na tacno jednu firmu (da li bese nesto Balkan gradnja, tako nesto)...To su neki izgleda jako losi...
Meni je radio Jugoimport SDPR (oni sto diluju oruzje) i jako su dobro odradili posao, ja sam licno zadovoljan. Sve sitnice to ce da se resi ali ono glavno je bez greske odradjeno
 
nikola011":26q4o154 je napisao(la):
kica85":26q4o154 je napisao(la):
Iskreno ako bi drzava sada htela da zaradi jedino pametno sto vidim da naselje Ive Ribara spuste sa cenama i to rasprodaju.

To se mozda nece ni graditi za sada. Kada su otisli Dulic i Djilas sa slikanja, otisle su i masine. Zainteresovanim kupcima GDS je poslao poruku da ce se javiti kad zavrse katalog i nista vise, slikali ljudi praznu livadu i vise nikog nema na tom forumu...
hahahahahaha :) Bile su lose price za to zemljiste, mada na GDS sajtu i dalje drze... Mozda im treba kreda ili cekaju novu vladu, ko ce ga znati...
 
@kica85

Pa u tome je stvar, ja kupujem stan od GDS-a, projekat je isti za sve, kvalitet isti za sve, necu ja da budem istrazna komisija i da lutam po naselju i da vidim ko je direktor koje firme i cime se bave. GDS je odgovoran za sve i niko drugi.
 
nikola011":3ho56tin je napisao(la):
Pa u tome je stvar, ja kupujem stan od GDS-a, projekat je isti za sve, kvalitet isti za sve, necu ja da budem istrazna komisija i da lutam po naselju i da vidim ko je direktor koje firme i cime se bave. GDS je odgovoran za sve i niko drugi.

Tačno tako :kk:
 
nikola011":8m9r49mg je napisao(la):
@kica85

Pa u tome je stvar, ja kupujem stan od GDS-a, projekat je isti za sve, kvalitet isti za sve, necu ja da budem istrazna komisija i da lutam po naselju i da vidim ko je direktor koje firme i cime se bave. GDS je odgovoran za sve i niko drugi.
Tu se slazem. Ja sam znao da ih maltretiram za svasta i to bez blama i mislim da su placeni za to. Ali isto tako su uvek bili ljubazni i izasli u susret... Nemoj pogresno da me razumes, slazem se ja sa tobom, ali zaista ni oni ne mogu biti svuda u isto vreme. Ti ljudi ako pogresno rade, jedino ono sto mogu jeste da ih otpuste, ili cak raskinu ugovor sa izvodjacem i da dovedu nekoga ko bolje radi. To je sve
 
Ne mogu biti svuda. Ali gledajuci drustvo globalno, taj kriminal, korupciju, koliko se iz drzave krade, koliko se ti tenderi namestaju a samim tim i gleda kroz prste, e to me nervira, sto vise mislim da su njihova uverenja i price samo da mi zamazu oci, i sto svi vidimo mnogo gluposti na terenu. Pa i sam si video da je u novinama izaslo da rade na crno radnici, da inspekcija rada nikad nije dosla na Stepu, i nikom nista. A oni su vlast i osecam se tako bespomocno. Kao pojedinac ne mogu nista, elita im ne moze nista, citav sistem i drustvo im ne moze nista. Samo mozes da cutis i ides kao ovca a oni zvone zvoncetom.
 
Au koliko pesimizma ovde ljudi moji!Nikola ako nemas nista pametno da napises suzdrzi se od kuckanja ili poseti neki drugi forum dok ne kupis stan a onda brate opleti koliko hoces a ako nesta ne gotivim to su negativni ljudi
 
Zeka":1i25jmrv je napisao(la):
Данас сам био на градилишту и обишао објекат 7Б.

Купац сам стана у тој згради. По уговору рок за завршетак те зграде је 03.јул 2012. године.

Стање изграђености објекта је следеће: није урађен кров, зграда није измалтерисна ни споља ни изнутра, електроинсталација се још увек ради, није постављена ни спољна изолације,....

Када је фирма Банковић преузела радове на овом објекту од Ратка Митровића у новембру 2011.године у ГДС су ми рекли да ће објекат бити завршен месец дана пре рока а да они гарантују да ће сигурно бити завршена у року.

Значи слагали су.

Узгред зашто је пола крова зграде 4Ј прекривена огромном церадом?

Da, bio sam i ja za vikend i primetio sam iste stvari. Kad oni misle da završe zgradu? Komšija, mislim da polako treba da spremamo tužbu jer sigurno neće biti gotovo na vreme, a ja da plaćam i kredit i kiriju stvarno ne želim niti sam u mogućnosti. Nek nam lepo plate penale ili da nam daju stan da živimo dok ne završe zgradu, molim lepo.
 
Moja zgrada 5B isto stala (rok je 31.12.2012, posle smaka sveta :) ), poslednji sprat rade već 3 meseca, po 5-6 ljudi tamo.
E kada sam pričao pre kupovine kako je to sigurno, kako država gradi, a teča mi lepo kaže, slušaj ja više ne verujem ni u državu, najmanje njima verujem.
Daj bože da nam kašnjenja ne budu više od 6 meseci, ma samo da završe. Ko nam je kriv kad kupujemo na neviđeno.
 
pravnik":2tqsuwtp je napisao(la):
Au koliko pesimizma ovde ljudi moji!Nikola ako nemas nista pametno da napises suzdrzi se od kuckanja ili poseti neki drugi forum dok ne kupis stan a onda brate opleti koliko hoces a ako nesta ne gotivim to su negativni ljudi
E nek si mu rekao :)

a sto se tice onog clanka za stambeni u CHF, nisam ga citao, ali imam koleginicu u kancelariji koja kuka svaki dan pa znam kako je... ali svaki ekonomista ce vam reci da nije realno da se zaduzujete u valuti u kojoj ne primate zaradu...

za spustanje cene ne verujem da ce se isto i dogoditi, jer verujem da se stanovi koji bolji cuvaju za vojsku, a ako ih vojska vrati bice brzo prodati... mislim da te stanove koji su za vojsku niko i ne broji trenutno.. svi smo imali iskustva da smo isli u GDS i da su nam nudili poslednje spratove, prizemlja i sl... sto samo znaci da se najbolje cuva za vojsku ili za koga god, briga me... ja sam stan kupio, cekam resenje o hipoteci da ga isplatim, i da cekam useljenje...
 
Vrh