Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

@K_Kaca
Jes majku mu... Ali opet i taj super :kk: Odo da konkurisem ... :cool:
 
kica85":26le58o8 je napisao(la):
@K_Kaca
Jes majku mu... Ali opet i taj super :kk: Odo da konkurisem ... :cool:

Znaci da sam kupio stan u toj zgradi na 1. spratu dobio bih privremeno odvaljivanje bubnih opni :laugh:
 
što se tiče kašnjenja.

uopšte u ugovoru ne mora da se definišu penali. ako se ne definišu uzimaju se zakonski penali za kašnjenje.

meni kad je kasnio nameštaj snizili su mi cenu za svaki dan kašnjenja, bez obzira što u fakturi to nije bilo naznačeno.

tako da ljudi nemojte da vas je sramota. idite u gds i pitajte za penale. otvoreno im recite ako neće da plate da ćete ih tužiti. možda te tu pisare koji rade i nije briga, ali doći će to do nekog ko se pita. takođe im pripretite da ćete pisati kuriru, pressu, studio b.... ne verujem da će im se sviđati ta negativna reklama u ovako teškom vremenu.

a najbolje bi bilo da se okupite i da odete kao grupa građana.
 
Kašnjenje, viša sila, penali......

Kašnjenje odnosno probijanje ugovorenog roka nije poštovanje odredbi ugovora.
Na sve što nije regulisano ugovorom, u slučaju spora, primenjuju se neposredno zakonski propisi koji tretiraju tu problematiku (Zakon o obligacionim odnosima, pre svega, i dr.).
Viša sila je, pojednostavljeno, okolnost koja se nije mogla predvideti u uobičajenom toku stvari. To što su nam se u proteklim godinama dešavale, između ostalih, i izuzetno blage zime, nikako nije razlog da neko proriče da će svaka biti takva. Sneg u januaru i februaru i temperature u minusu su normalno stanje za ovaj klimatski pojas. Nismo u Africi. A što reče Martin, možemo višom silom proglasiti i sklapanje braka direktora preduzeća - izvođača radova. Ali to ne bi baš prošlo....
Nisam sigurna da nije bilo pojedinaca koji su želeli da izmene ugovor i da se dodaju neki članovi koji bi konkretizovali pojedina pitanja odgovornosti. Jedino sam sigurna da su im šanse u tom pravcu bile 0%. To ti je ugovor po pristupu, uzmi ili ostavi. I uzeli smo. To i dalje ne znači da nas ne štite zakonski propisi.
Male su šanse pojedinca da se izbori sa državom, to je često prava Golgota, a i kada se završi pobedom, to bude Pirova pobeda. Srpski rečeno, skuplja dara nego mera......
Međutim, znam za slučajeve gde su se ljudi, po pitanju raznih nepravdi, ujedinili i isterali svoje, po mnogo povoljnijim uslovima. Čak su angažovali jednog advokata-advokatsku kancelariju za sve koji su se našli u istoj situaciji (tipske tužbe) i tako višestruko umanjili grozomorne takse i troškove koje u startu moraš platiti, bez obzira na potencijalni ishod parnice.... A koji pojedinac može da izdvoji ta sredstva?
Ali, pre svega toga, daj da vidimo stvarno šta je sa tim rokovima. Za sada, čini mi se, ne kasni niko. Ali je, izgleda, izvesno da hoće... Dovoljno vremena da se svako obavesti o svojim pravima. Čoveku smrtniku dovoljan je internet da se prilično obavesti....
I naravno, nisu svi u istoj situaciji. Nekom je čekanje mač nad glavom, a nekom i ne toliko. Pa neka se prepoznaju oni koji su u sličnoj situaciji.
 
Sto se tice kasnjenja ne ostaje vam nista drugo nego da tuzite gds a kako drzava stoji iza gds-a znaci krajnji tuzeni bice drzava a to znaci dobijen spor u vasu korist 99%!! A to da li ste podstanari ili ne to je manje bitno ugovor nije ispostovan prav ali nemojte da zaboravite i da gds izlazi u susret ukoliko ne dobijete kredit na vreme!
 
Naravno da nismo to zaboravili ali:
- svaki aneks smo mi platili;
- njima je svakako u interesu da prodaju 100% stana a ne da uzme 5% kapare pa zato cekaju - meni svakako nije u interesu da makar i mesec duze placam i kiriju i ratu kredita.

Sve je tu u interesu, nema tu ljubavi...
 
Mala informacija za stanare zgrade 5B - od nadzornika za tu zgradu iz GDS sam jutros saznao da je zgrada bila usporena jer su postojali neki problemi oko bankarskih garancija, ali su ti problemi reseni pre par dana i ponovo se krece punom parom-rekao mi je da su pre dva tri dana napokon krenuli i da zidaju zidove blokovima-ici cu za vikend pa cu sve to proveriti. Aj da mu verujemo-da je bilo problema oko para to sam saznao pre mesec dana od izvodjaca kojem nisu placali pa je zato usporio.
poz za buduce komsije
 
...sve je to u redu sto kazete, i ne bi trebalo da kasne. A tek sto nije trebalo da se hvale da ce biti i pre roke, to je posebna prica...ali moram priznati, kada sam potpisivala ugovor, nisam htela mnogima da pricam o tome... Zasto ? Zato sto je postojala sumnja, ne da li ce da kasne nego da li ce da zavrse uopste... :) Ja sam htela da verujem ali sam smatrala da imaju osnova oni sto ne veruju pa nisam htela da me povuku na tu stranu. :)
Naravno da sam se nadala da cu se u junu useliti, a mozda i u maju, zelela sam da verujem kada onoliko najavljivase zavrsetak pre roka, ali ako bude i u avgustu nije strasno.
Smatram da bez obzira da li neko placa kiriju ili ne, svima je u interesu da se rokovi postuju, ali isto tako trebalo je biti spreman i na nesto kasnjenja...
Sa srecom svima...i :vops: za useljenje na vreme, ili malo kasnjenja (bolje i malo kasnjenja a da sve bude ok, nego na vreme a sa gomilom primedbi)
 
sasasa":1n1171ns je napisao(la):
Mala informacija za stanare zgrade 5B - od nadzornika za tu zgradu iz GDS sam jutros saznao da je zgrada bila usporena jer su postojali neki problemi oko bankarskih garancija, ali su ti problemi reseni pre par dana i ponovo se krece punom parom-rekao mi je da su pre dva tri dana napokon krenuli i da zidaju zidove blokovima-ici cu za vikend pa cu sve to proveriti. Aj da mu verujemo-da je bilo problema oko para to sam saznao pre mesec dana od izvodjaca kojem nisu placali pa je zato usporio.
poz za buduce komsije

E bravo za vest, da si živ i zdrav!
Vidim ja da je stala, ništa se dešava već 3 meseca. Ja sam bio čuo i priče da je Građevinar Kocić napustio radove.
 
@ Martin

Slažem se. Aneksi su morali postojati, jer nije realno procenjen rok (u zemlji Srbiji) za realizaciju kredita. Rok je određen na primeru idealnog toka stvari. Primera radi, meni su u Katastru napravili u rešenju jednu slovnu grešku (ali, avaj, bitnu,) koju ni lupom ne biste uočili u onoj gužvi tamo i na rešenju odštampanom na štampaču čiji je toner bio pred crkavanjem. Ispravka je trajala neverovatne tri nedelje. Službenica koja je radila moj predmet bila na odmoru, a ostali me šetali od vrata do vrata.
Nisam vična fazonima tipa "200 g. čokolade i kafa". I tako, iako sam sve preduzela na vreme, morala sam da iskeširam aneks. U GDS me svesrdno sačekali i još tešili.

@ Malinal
Razumem da nisi htela mnogo da pričaš o potpisivanju ugovora i kupovini stana. Pa moji najrođeniji su bili najmračniji u prognozama, otprilike kako to neće odmaći dalje od uzorane ledine. Zato i izbegavam da se trošim na mračne verzije, makar dolazile i od dobronamernih ljudi. Da sam čekala da sve bude onako kako treba kod nas, ne bih do sada ništa preduzela u životu. Iskreno, možda su napravili i dobar potez sa tim negativnim proricanjem, jer je ovo do sada mnogo bolje od toga. Tako da se i ja nadam dobrom, na kraju.
 
Stepa sa manjim kasnjenjima od par meseci je jos i najbolja, u Novom Sadu kasnili su godinu dana, a sto juznije, to tuznije, u manjim mestima Srbije i po nekoliko godina.

kasnjenje.jpg
 
nikola011":vn14rgdb je napisao(la):
Stepa sa manjim kasnjenjima od par meseci je jos i najbolja, u Novom Sadu kasnili su godinu dana, a sto juznije, to tuznije, u manjim mestima Srbije i po nekoliko godina.

Nikola, odakle ti to da Stepa kasni?
Koliko ja znam još uvek ni jedna zgrada ne kasni. Evo neka se javi neko kome u Stepi kasne sa uručenjem ključeva...

P.S. Nemojte gledati samo rok za izgradnju, već rok za izgradnju + tehnički prijem (30 dana) + primopredaja (15 dana).
 
@ nikola011

Sunačana strana ispade Dolina senki. Pa još kad pročitam tu ironičnu konstataciju "jeftini stanovi", koga oni to......
Nadam se da se to u Stepi neće desiti. Nemam argumenata niti viziju, nije "da mi se javlja", prosto, nadam se.
Zahvaljujem ti, sa zakašnjenjem, na inf. o proceni terena sa aspekata opasnosti od zemljotresa.
Nije strašno ako nešto ne znaš, dok god znaš ko zna. :)
Kad rešiš da se skućiš i kupiš stan, neko vreme nemoj čitati novine, ako boga znaš.
 
4Z konkretno kasni jer ljudi koji su ranije potpisali Ugovor imaju kraci rok izgradnje od onih koji su skoro potpisali Ugovor, ne secam se koji je period u pitanju, ali oni u novim Ugovorima vec stavljaju drugacije datume od onih koje su stavljali ranije za istu zgradu. Ne kazem da je previse i nadam se da zaista nece biti, ali pojedini objekti ce kasniti.
 
K_Kaca":37bhpkwt je napisao(la):
nikola011":37bhpkwt je napisao(la):
Stepa sa manjim kasnjenjima od par meseci je jos i najbolja, u Novom Sadu kasnili su godinu dana, a sto juznije, to tuznije, u manjim mestima Srbije i po nekoliko godina.

Nikola, odakle ti to da Stepa kasni?
Koliko ja znam još uvek ni jedna zgrada ne kasni. Evo neka se javi neko kome u Stepi kasne sa uručenjem ključeva...

P.S. Nemojte gledati samo rok za izgradnju, već rok za izgradnju + tehnički prijem (30 dana) + primopredaja (15 dana).

Tako je K Kaca, to i ja kažem. Još ne kasni ništa, i ja mislim. A dok to ne bude činjenično stanje, sve ovo mudrovanje spada u domen proricanja (znam jednu dobru - pasulj, karte, šolja, horoskopi....)
 
nikola011":vmnkopfb je napisao(la):
4Z konkretno kasni jer ljudi koji su ranije potpisali Ugovor imaju kraci rok izgradnje od onih koji su skoro potpisali Ugovor, ne secam se koji je period u pitanju, ali oni u novim Ugovorima vec stavljaju drugacije datume od onih koje su stavljali ranije za istu zgradu. Ne kazem da je previse i nadam se da zaista nece biti, ali pojedini objekti ce kasniti.

Velika je razlika u ‚‚ĆE KASNITI‚‚ i ‚‚KASNE‚‚.
Da li će kasniti sa primopredajom ili ne, to dok se ne desi ne možemo znati, a ovako samo se širi panika bezveze.

I ja imam taj Ugovor ‚‚noviji‚‚ sa pomerenim datumom (to je onih 20 dana zbog vremenskih uslova) i mislim da ljudi već sami dodaju te dane.

A opet imamo zgrade koje su se već uselile i koje pored te razlike u datumima na Ugovorima, opet nisu kasnile (a ni tih 20 dana).
45 dana (teh.prijem + primopredaja) su sasvim dovoljan rok da sve što kasne završe na vreme i to po ‚‚starim‚‚ ugovorima. Realno, u useljenim zgradama, tehnički i primopredaja daj Bože da su trajali 10 dana. Svakako dok se čisti i priprema za useljenje oni su već tehnički odradili - to smo i sami videli.
 
nikola011":3jqngmi1 je napisao(la):
4Z konkretno kasni jer ljudi koji su ranije potpisali Ugovor imaju kraci rok izgradnje od onih koji su skoro potpisali Ugovor, ne secam se koji je period u pitanju, ali oni u novim Ugovorima vec stavljaju drugacije datume od onih koje su stavljali ranije za istu zgradu. Ne kazem da je previse i nadam se da zaista nece biti, ali pojedini objekti ce kasniti.

A možda ne usele ceo objekat odjednom, pa se zato razlikuju datumi u ugovorima?
Otkud znam, npr., lamelu po lamelu .... Mislim, to se desilo mojim prijateljima na Bežanijskoj Kosi - sedimo mi i gledamo TV, a zidovi se tresu od radova na lameli do njih.... Preživeše to, samo su često prali prozore (prašina) i malo glasnije pričali par meseci.....
 
Jeca":2j2adbqk je napisao(la):
K_Kaca":2j2adbqk je napisao(la):
nikola011":2j2adbqk je napisao(la):
Stepa sa manjim kasnjenjima od par meseci je jos i najbolja, u Novom Sadu kasnili su godinu dana, a sto juznije, to tuznije, u manjim mestima Srbije i po nekoliko godina.

Nikola, odakle ti to da Stepa kasni?
Koliko ja znam još uvek ni jedna zgrada ne kasni. Evo neka se javi neko kome u Stepi kasne sa uručenjem ključeva...

P.S. Nemojte gledati samo rok za izgradnju, već rok za izgradnju + tehnički prijem (30 dana) + primopredaja (15 dana).

Tako je K Kaca, to i ja kažem. Još ne kasni ništa, i ja mislim. A dok to ne bude činjenično stanje, sve ovo mudrovanje spada u domen proricanja (znam jednu dobru - pasulj, karte, šolja, horoskopi....)

Odlično, svi kod nje da zakažemo hahahaha :laugh:
 
Jeca":1vqq1mkx je napisao(la):
@ Martin

Slažem se. Aneksi su morali postojati, jer nije realno procenjen rok (u zemlji Srbiji) za realizaciju kredita. Rok je određen na primeru idealnog toka stvari. Primera radi, meni su u Katastru napravili u rešenju jednu slovnu grešku (ali, avaj, bitnu,) koju ni lupom ne biste uočili u onoj gužvi tamo i na rešenju odštampanom na štampaču čiji je toner bio pred crkavanjem. Ispravka je trajala neverovatne tri nedelje. Službenica koja je radila moj predmet bila na odmoru, a ostali me šetali od vrata do vrata.
Nisam vična fazonima tipa "200 g. čokolade i kafa". I tako, iako sam sve preduzela na vreme, morala sam da iskeširam aneks. U GDS me svesrdno sačekali i još tešili.

To je izgleda sasvim normalna stvar u ovoj zemlji.

Ja sam recimo predao neke papire u GDS na overu i kada sam nakon 7+ dana dosao da ih preuzmem jedan papir mi je potpisan od strane direktora, zaveden i overen dok drugi nisu hteli posto je banka u tekstu stavila adresu Bulevar Kralja Aleksandra 84 a dole u potpisu direktora Bulevar Arsenija Carnojevica 110... Sasvim logicno je da nisu hteli da overe vec su vratili da se ispravi rekavsi da nije bitno koja se adresa stavi, samo da bude ista na oba mesta.
OK, ja odem u banku, kazem im da bi to trebalo da se ispravi u njihovoj pravnoj sluzbi i to sto pre da bi me sluzbenica banke mrtva ladna pitala "A sto se vama tol'ko zuri?"
Hej, i to bez trunke blama!

Kad je tada nisam udavio nikad necu ali sam zato pukao i svasta sam joj rekao sto mi se inace ne desava bas cesto (ali je nemoguce da mi se u zemlji Srbiji bas nikako ne desava).
 
@nikola011

pravo si cudo :) sta ti sve mozes da iskopas to je neverovatno. Ne slazem se uvek sa tobom, ali svaka cast na trudu i informacijama.

Moji kasne. :) I pre svega moram gledati rok za izgradnju, jer ako to kasni kasni i ostalo. U ugovoru ne pise kada je useljenje, prema tome, sa zavrsetkom radova kasne. ALI, nisam za dizanje panike, niti za kakave bune...jos imaju vremena da to sve bude ok. I iznad svega sam za pozitivne stavove.

Za sada je sve ok. I sve ce biti ok. ;)
Uskoro ce krenuti masovnija useljenja i sve ce biti ok. Kao sto vec rekoh, bolje i malo sacekati nego se posle na svasta zaliti.
Koliko sam shvatila, neko kasnjenje je bilo i za ocekivati, posto su rokovi stavljeni investitorima dosta tesni, a jos i onaj sneg u februaru... Nadam se da se nece tako pozivati i na ove kise :laugh: ali svidja mi se sto su se ljudi malo trgli i dosta pozitivno gledaju na stvari, i ne dozvoljavaju da budu zaplaseni raznim informacijama o kojima ne bih diskutovala.
Pozz svima, a ti @nikola, hajde pridruzi nam se, ako ne sada, kada ?
 
Malinal":mo42n4ew je napisao(la):
@nikola011

pravo si cudo :) sta ti sve mozes da iskopas to je neverovatno. Ne slazem se uvek sa tobom, ali svaka cast na trudu i informacijama.

Moji kasne. :) I pre svega moram gledati rok za izgradnju, jer ako to kasni kasni i ostalo. U ugovoru ne pise kada je useljenje, prema tome, sa zavrsetkom radova kasne. ALI, nisam za dizanje panike, niti za kakave bune...jos imaju vremena da to sve bude ok. I iznad svega sam za pozitivne stavove.

Za sada je sve ok. I sve ce biti ok. ;)
Tvoji kasne za rok izgradnje, ali ne mora da znači da će i ostalo da kasni. Pa gde ste vi videli u Stepi da se teh. prijem radi 30 dana? Ili primopredaja 15 dana? To oni rade brzinski, što sam već objasnila u prethodom postu.

U Ugovoru piše kada je poslednji rok za useljenje. Saberite rok za izgradnju + 45 dana = rok za useljenje
Sve preko tog datuma, možete da ih tužite. E sad ima tu i malo pravnih zavrzlama i ‚‚viša sila‚‚ i sl. - da ne širim dalje priču.
 
@Malinal

Za 200e/m2 manje, ili 100e/m2manje + gratis garaza :)

Mada mene vise pogadja ovaj preveliki pad dinara i najavljeno zamrzavanje plata, ja ne radim za evre, racunica mi se previse menja kako vreme prolazi...

Svidja mi se pogled iz 3A :)
 
@ Martin

"Kad je tada nisam udavio nikad necu ali sam zato pukao i svasta sam joj rekao sto mi se inace ne desava bas cesto (ali je nemoguce da mi se u zemlji Srbiji bas nikako ne desava)."

Sad mi ovo izgleda smešno, kada prođe, ali ja sam od Katastra smšala 5-6 kg i omrzla ih preko svake mere. Nudila sam im da sama prekucam rešenje, ali oni - kano klisurine. Tako da kada mi je kredit konačno leg`о, ja sam bila srećna kao da sam dobila na lutriji. Palo i pićence za društvo. A ironija je da sam tog dana upala u dužničko ropstvo do pozne mladosti..... E, šta ti je život.
 
Vrh