Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

ne moras nikome da se najavis... samo odes i gledaj da odes radnim danima do 16h da naletis na sefa gradilista koji ce te uputiti u sve dalje... obavezno, ali obavezno obuci obucu koje ti nije zao, blato je do kolena! I Pod obavezno je da poneses foto aparat i slike podelis sa svima nama :D
 
Maki 1885, hvala puno..
Naravno slike delim sa buducim komsijama..samo da ugrabim vreme i odlazim na teren.. :)
 
dulville":9twv36zp je napisao(la):

DA, neko je juce postavio link clanka...

Pa sigurno su se presli u prognozi dinamike prodaje stanova... Tu nema dileme... Takodje, po meni su napravili ogromnu gresku sto nisu radili mnogo vise malih stanova (koji se lakse prodaju)...
Ali i dalje nemam dilemu da ce se zavrsiti sve u predvidjenim rokovima... pa cak i ako dodje do nekih promena u drzavi...

U svakom slucaju se nadam da ce odobriti i taj kredit :D
 
Druže Duliću, moram malo da te ispravim, malo si se zaigrao kada si objašnjavao prirodu kredita - da on nije namenjen za potrošnju. Ako nije potrošnja, onda je investicija, a investicija je kada nešto stvoriš da bi sa tim stvarao nove vrednosti koje su interesantne i izvan teritorije naše zemlje, bilo da su to robe bilo usluge. Ako napraviš zgradu, ona se sigurno nigde neće izvesti niti će sama praviti nove zgrade koje bi onda izvozili. Dakle, ako pare uvališ u nešto što zauvek ostaje u Srbiji i što nikada neće stvarati nove pare onda to nije investicija nego klasična POTROŠNJA (gledano sa strane države, sa strane pojedinca može da bude investicija jer uvek može da se proda drugom pojedincu, ali te transakcije ne proizvode nikakvu dodatnu vrednost). I to još u evrima, ajde da su bar dinari. Sada će neko drugi morati da stvara nove vrednosti za izvoz koje će se naplatiti u evrima da bi ovaj vratio kredite koje je spucao u cigle i beton.
I još nešto, meni je neverovatno kako neko može da počne gradnju i da previdi da će naknadno morati da uzme još 35 miliončića. Najbolje da se sada izda partijska direktiva zaposlenima u Galenici i JATu, jer su dobili 70+10 miliona evra iz kredita, da lepo povećaju plate i kupe te stanove.
Ali ajde, neću da mračim previše, možda ja ništa ne znam i pojma nemam kako se vodi država, ali ovo se i iz aviona vidi da nije normalno.
 
hmhmm":2au6s3w0 je napisao(la):
dulville":2au6s3w0 je napisao(la):

DA, neko je juce postavio link clanka...

Pa sigurno su se presli u prognozi dinamike prodaje stanova... Tu nema dileme... Takodje, po meni su napravili ogromnu gresku sto nisu radili mnogo vise malih stanova (koji se lakse prodaju)...
Ali i dalje nemam dilemu da ce se zavrsiti sve u predvidjenim rokovima... pa cak i ako dodje do nekih promena u drzavi...

U svakom slucaju se nadam da ce odobriti i taj kredit :D
Naravno, čim su ublažili uslove za dobijanje subvencije, naravno da im se prvobitna procena nije pokazala dobrom. Preteći će veći stanovi, pa će za koju godinu mnogi moći da mnogo povoljnije kupe te stanove. Mada, kada vidim koliko su pojedini investitori strpljivi, što ne bi i ovi bili ;)

A ako misliš na promenu vlasti, ništa se ne brini. Gde god se obrću pare, tu zastoja nema. Privatizacija, npr. nije posustala za sve ove godine ko god je bio na vlasti i šta god pričao o izborima. Kako smo tu prošli, druga je priča :D

Svakako, priča o uzimanju kredita da bi se garantovao drugi kredit koji je GDS uzela jeste meni neshvatljiva, no to je neka viša matematika, kako reče onaj u Cankarevoj priči. :D

A da, odobriće ovo, naravno, inače ne bi ni zasedali (a i čestiti SPO se vratio u klupe). Koferčići rade.
 
Pozdrav svima, nadam se buducim komsijama
Imam konkretno pitanje za one koji su vec realizovali subvencionisane kredite (ove cuvene 5%) za stanove u Stepi, koliko im je rata u grejs periodu (naravno da znam da zavisi od visine kredita) i do kad vazi taj grejs, 12 meseci ili do oktobra 2012. Npr, ako sad rezervisem stan u 1.bloku, koji ce biti gotov u najboljem slucaju u decembru ili januaru 2013. koliko sam razumeo, placacu ratu za stan i kiriju 11 meseci??!!
I koliko Vam je iznosio onaj procenat kod NKOKSNK-a i koliko je overa kupoprodajnog ugovora?
Hvala unapred :p
 
tankos":77is1je0 je napisao(la):
Pozdrav svima, nadam se buducim komsijama
Imam konkretno pitanje za one koji su vec realizovali subvencionisane kredite (ove cuvene 5%) za stanove u Stepi, koliko im je rata u grejs periodu (naravno da znam da zavisi od visine kredita) i do kad vazi taj grejs, 12 meseci ili do oktobra 2012. Npr, ako sad rezervisem stan u 1.bloku, koji ce biti gotov u najboljem slucaju u decembru ili januaru 2013. koliko sam razumeo, placacu ratu za stan i kiriju 11 meseci??!!
I koliko Vam je iznosio onaj procenat kod NKOKSNK-a i koliko je overa kupoprodajnog ugovora?
Hvala unapred :p
Da, tako ćemo plaćati :)

Elem, grejs period, rekoše u banci kako nije nimalo povoljna varijanta, nigde to nije pravi grejs gde ništa ne plaćaš prvih n meseci, nego plaćaš kamatu u tom periodu (koja je najveći deo rate, pa i nisi baš uštedeo) a glavnice pripišu ostaloj vrednosti za otplatu, pa ti rata bude veća. Bljak, slažem se. Naravno, plaćaš tek pošto ti odobre kredit i puste ga u tečaj, a to može da bude i par meseci po rezervaciji (tako da plaćaš "samo" 8-9 meseci :rolleyes: ). Sve oko grejsa je samo stvar banke i njene trenutne ponude.

NKOSK se obračunava u zavisnosti od, valjda, iznosa kredita, učešća, da li si uzeo životno osiguranje itd. Ma, banka ti obračuna, napravi lepo ponudu sa spiskom troškova, budi dosadan, zapitkuj, vidi kako možeš da iskombinuješ, tvoje su pare :)
 
tankos":bcujsqtg je napisao(la):
Pozdrav svima, nadam se buducim komsijama
Imam konkretno pitanje za one koji su vec realizovali subvencionisane kredite (ove cuvene 5%) za stanove u Stepi, koliko im je rata u grejs periodu (naravno da znam da zavisi od visine kredita) i do kad vazi taj grejs, 12 meseci ili do oktobra 2012. Npr, ako sad rezervisem stan u 1.bloku, koji ce biti gotov u najboljem slucaju u decembru ili januaru 2013. koliko sam razumeo, placacu ratu za stan i kiriju 11 meseci??!!
I koliko Vam je iznosio onaj procenat kod NKOKSNK-a i koliko je overa kupoprodajnog ugovora?
Hvala unapred :p

Bježi od grejsa, možeš malo da dobiješ a mnogo da izgubiš.Od rezervacije stana do prve rate može da prođe i 6 mjeseci.Rastegni sve posle rezervacije, potpisivanja ugovore... itd pomalo, na kraju aneksi itd...Ne plaši se. čekaće te...
 
Pazi šta vam drugarić kaže! :bash: :bash: :bash: Biće glavobolje zbog svega ovoga! Puno papirologije :blah: i dok sve pozavršavamo, ostarićemo :grand:
 
Moje iskreno saučešće svima koji su kupili stan na kredit :notok: ! Evro je danas 110.5 po srednjem kursu a do izbora će biti 140 tako da će dinar vredeti :blah: ! Kolika će biti plata onima koji budu radili a koliki će biti kurs narednih 25 ili 30 god :grand: . Podsećanja radi drug Tile je umro pre nešto više od 30 god, a ko ga se još i seća! Pitajte nekog arhitektu što se tiče funkcionalnosti stanova a pitajte izvođače kako im plaća direkcija, (naš narod je navikao samo na "pozitivnu stimulaciju", tako da će vam jako lepo uraditi stanove) i ko će sve napustiti gradilište...a tek posle izbora ćemo videti ko će biti blizu sise :vops:, da li će opet vladati žutica ili neka kolera a dotle ko živ ko mrtavi! Da se ne ponovi priča o 1000 stanova sa Ceraka :bash: :bash: :bash:! Samo vi slušajte državu, kupite državne stanove i štedite u državnim bankama kao npr. Agrobanka u stečaju. Dok je ovaca biće i šišanja. Sretno! Plakali ste za Titom a plakaćete i za Slobom al kad to budete ukapirali biće vam kasno! Nemoj da vas lažu ovi plaćenici što dobijaju parice da lažu po forumima za banke i samog investitora.
 
drugarić":24e2qdyr je napisao(la):
Moje iskreno saučešće svima koji su kupili stan na kredit :notok: ! Evro je danas 110.5 po srednjem kursu a do izbora će biti 140 tako da će dinar vredeti :blah: ! Kolika će biti plata onima koji budu radili a koliki će biti kurs narednih 25 ili 30 god :grand: . Podsećanja radi drug Tile je umro pre nešto više od 30 god, a ko ga se još i seća! Pitajte nekog arhitektu što se tiče funkcionalnosti stanova a pitajte izvođače kako im plaća direkcija, (naš narod je navikao samo na "pozitivnu stimulaciju", tako da će vam jako lepo uraditi stanove) i ko će sve napustiti gradilište...a tek posle izbora ćemo videti ko će biti blizu sise :vops:, da li će opet vladati žutica ili neka kolera a dotle ko živ ko mrtavi! Da se ne ponovi priča o 1000 stanova sa Ceraka :bash: :bash: :bash:! Samo vi slušajte državu, kupite državne stanove i štedite u državnim bankama kao npr. Agrobanka u stečaju. Dok je ovaca biće i šišanja. Sretno! Plakali ste za Titom a plakaćete i za Slobom al kad to budete ukapirali biće vam kasno! Nemoj da vas lažu ovi plaćenici što dobijaju parice da lažu po forumima za banke i samog investitora.

Evo priče od nekog koji ima rešeno stambeno pitanje i koji ima neki drugi izbor, Verovatno je dobio stan od roditelja ili živi kod roditelja, koji su inače otkupili stan za 50 DEM.
Ljudi ne bi uzimali kredit da nemaju drugi izbor tj. da plaćaju kiriju nekome tamo!!!
 
Grešiš u proceni :notok: , jer te ne vodi racio već silna želja :D da uzmeš kredit. Pazi da ti na kraju ne prodaš stan za 50 eur kao što su neki kupili za 50 dem. Ti ćeš refinansirati kredit i na kraju će te doći 300% od uzetog, produžavanje agonije, kao živi pesak! Kada budeš postao svestan svoje nesvesti, biće kasno.
 
:lol: Svi ćemo umreti, naravno. Dugoročno, svi su mrtvi.

Pošto niko od nas ne zna šta će biti za 30 godina, sad svi lepo jedan "Poleće soko!", nema drugog izbora. Ili da sačekam da mi život prođe, posle 30-40 godina, pa onda da rešim šta ću i kako.
 
Pad dinara papreno košta građane
IZVOR: PRESS
Beograd -- Građani Srbije koji plaćaju kiriju za stan ili ratu za kredit, zbog pada kursa za ove troškove sada moraju da izdvoje mesečno čak 2.700 dinara više, piše Pres.

Svaki građanin koji sa prosečnom platom od 36.600 dinara plaća kiriju za stan ili ratu za kredit i vozi automobil, zbog pada vrednosti dinara za ove troškove mesečno sada mora da izdvoji čak 2.700 dinara više nego prošle godine u isto vreme.

Naime, za stambeni kredit koji u proseku iznosi 30.000 evra, mesečna rata je oko 150 evra, koliko najčešće iznosi i kirija koju plaćaju podstanari. Zbog kursne razlike sada treba izdvojiti oko 2.100 dinara više za ratu kredita jer je evro pre godinu dana vredeo 97, a sada 110,4 dinara.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=02&dd=28&nav_id=586217

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/206028/Šoškić+svakom+'uzeo'+po+2.700+dinara.html
 
svsavic":28jrgu35 je napisao(la):
Evo priče od nekog koji ima rešeno stambeno pitanje i koji ima neki drugi izbor, Verovatno je dobio stan od roditelja ili živi kod roditelja, koji su inače otkupili stan za 50 DEM.
Ljudi ne bi uzimali kredit da nemaju drugi izbor tj. da plaćaju kiriju nekome tamo!!!

Nije bas tako kako govoris. To je cuveni srpski sindrom o uspehu ako je nesto "tvoje", a pitanje koliko je "tvoje". Ja ne znam nikog od drustva ko je otisao i zivi u inostranstvu da je kupio stan ili kucu iako ima dobru platu i ne planira da se vrati.

Sada je situacija u Srbiji jako neizvesna, kriza ce biti stravicna. Kirije su sada dosta nize nego pre 5 godina, a kamate mnogo vise, kao i cena nekretnina. Trenutno ces biti blize svom stanu ako placas kiriju i zivis privatno. Nisam ni ja kao matematicar to verovao dok nisam proverio brojke. Ljudi su se malo svadjali oko toga na forumu b92, i stvarno je tako u poslednje 3 godine.

ILUZIJA: "Sa kreditom zivim u svom stanu"
ISTINA: Kada si uzeo kredit na 30 godina, ti si dobio samo dug - odredjenu sumu novca, sve to vreme stan pripada banci. Ako joj ne placas po pravilima, oni prodaju stan za cenu koja je tada na trzistu, pa makar bila i 70% niza, A TEBI OSTAJE KOMPLETAN OSTATAK DUGA SA KAMATOM! Znaci, kad uzmete kredit, vi niste kupili svoj stan, nego vam je banka postala, kako si rekao "TAMO NEKO" kome placas rentu ugovorenu nekoliko decenija unapred, cak iako nekad mozda vise ne budes mogao tu da zivis.
To sto imas osecaj da je stan tvoj zato sto si kupio svoj krevet i sto na vratima pise tvoje ime je samo neka vrsta psiholoskog "olaksanja", mada kada bolje razmislis i nije neko olaksanje.
Ako zivis privatno, i desi ti se nesto u zivotu, vratices se kod roditelja bar privremeno, otici mozda u inostranstvo, prosto se nisi nikom obavezao unapred da placas kiriju nekoliko decenija.
 
Dragan77":zm91fgcw je napisao(la):
Ako zivis privatno, i desi ti se nesto u zivotu, vratices se kod roditelja bar privremeno, otici mozda u inostranstvo, prosto se nisi nikom obavezao unapred da placas kiriju nekoliko decenija.

Po meni totalno glupo razmisaljanje "sta ako ti se desi nesto"... a sta AKO bude sve Ok...a 30 godina zivis privatno, prodje taj period i ti opet nemas nista,.. Ovako bar imas za nesto da se boris...
 
Sadašnjost: dve plate (super!), zdravi, pravi, kredit na 30 godina, rata podnošljiva?!...
Budućnost: jedna plata, stres zbog ne podnošljive rate, zdravlje narušeno. Boriš se za decu, za zdravlje...a borba za banku gde gubiš i zdravlje i decu jer ih nećeš videti od satiranja poslom....otputuješ u "večna lovišta" i deci ostaviš rate kredita....ako se dotle ne nađeš na ulici. No...biće sve OK..veruj mi...država garantuje 300.000 novih radnih mesta, neće nas kriza dotaći, dinar neće propasti za razliku od evra....ovo je država blagostanja.....a ti si Alisa u zemlji čuda!
Realno stanje: za one koji nisu budale, plata ti je u dinarima, rate su u evrima, po kusru banke koji se razlikuje od kursa NBS, jedino fiksno (ako imaš sreće) u ovoj priči je tvoja plata, a sve ostalo ide na gore. I veruj da banke postoje zbog nas a ne mi zbog njih.
Najbolja investicija, kupi salaš u Vojvodini za keš, sitna lova, uzgajaj zdarvu hranu i živi dugo. :kk:
 
Ja mislim da je pametnije kupiti stan na kredit nego ziveti kao podstanar. Kad vec placas bar placaj za nesto sto ce sutra ostati tebi i tvojoj deci! A sto se tice buducnosti jednostavno treba verovati da ce sve biti u redu.
 
Ha, nemam nameru da komentarisem i ulazim u dalju raspravu oko necega sto je manje vise svima ocigledno... svako ko malo sedne i porazmisli moze sam da izvuce zakljucak sta je najbolje za njega... nismo tu ni ti ni ja niti neko treci da nekog ucimo i solimo pamet sta je najbolje da se radi... sve ima dve strane tako i ova prica...

Mislim da smo se dosta udaljili od teme na ovom forumu, ta prica moze da bude na nekom drugom mestu...
 
Dragan77":19lqyhz1 je napisao(la):
svsavic":19lqyhz1 je napisao(la):
Evo priče od nekog koji ima rešeno stambeno pitanje i koji ima neki drugi izbor, Verovatno je dobio stan od roditelja ili živi kod roditelja, koji su inače otkupili stan za 50 DEM.
Ljudi ne bi uzimali kredit da nemaju drugi izbor tj. da plaćaju kiriju nekome tamo!!!

Nisam ni ja kao matematicar to verovao dok nisam proverio brojke. Ljudi su se malo svadjali oko toga na forumu b92, i stvarno je tako u poslednje 3 godine.

ILUZIJA: "Sa kreditom zivim u svom stanu"
ISTINA: Kada si uzeo kredit na 30 godina, ti si dobio samo dug - odredjenu sumu novca, sve to vreme stan pripada banci. Ako joj ne placas po pravilima, oni prodaju stan za cenu koja je tada na trzistu, pa makar bila i 70% niza, A TEBI OSTAJE KOMPLETAN OSTATAK DUGA SA KAMATOM! Znaci, kad uzmete kredit, vi niste kupili svoj stan, nego vam je banka postala, kako si rekao "TAMO NEKO" kome placas rentu ugovorenu nekoliko decenija unapred, cak iako nekad mozda vise ne budes mogao tu da zivis.
To sto imas osecaj da je stan tvoj zato sto si kupio svoj krevet i sto na vratima pise tvoje ime je samo neka vrsta psiholoskog "olaksanja", mada kada bolje razmislis i nije neko olaksanje.
Ako zivis privatno, i desi ti se nesto u zivotu, vratices se kod roditelja bar privremeno, otici mozda u inostranstvo, prosto se nisi nikom obavezao unapred da placas kiriju nekoliko decenija.

Ova tvoja velika istina je ustvari jedna ogromna iluzzija.Pored mnogo netačnih informacija, jednu si čak postavio velikim slovima.Iako imaš svoj stan pod kredit apsolutno nijedna stvar ti nije uskraćena od ovih koje si gore nabrojao.(banka će te sačekati na granici :D).Postoji milion zašto i milion zato.NAravno da je svaki savjet i mišljenje dobrodošlo, ali ako je utemeljeno na znanju i činjenicama.Ti , s obzirom na takvo razmišljanje , i na jedno potpuno iskrivljeno i netačno prikazivanje najbolje da se ne smaraš na ovom forumu.Uživaj u životu, živi sa roditeljima ili šta već, ali nemoj da plašiš neupućene, upućenima je jasno sve ovo što si napisao...
 
@drugarić
@Dragan77

MIslim da bespotrebnoo gubite vreme na ovom forumu.Ako vas ne interesuje naselje, onda je možda bolje da napravite temu 1000 razloga zašto ne kupiti stan na kredit, nego ostati podstanar.Jer trećeg nema, sem ako imaš svoj stan odnekud.Onda sigurno u ovom vremenu ne treba uzzeti kredit.

Ali ako se poredi ovo dvoje, skoro sve što pišete ima i drugu stranu.Kao i to npr. da se i kirije plaćaju u evrima, još nisam vidio nijedan oglas izdajem stan za 30 000 dinara.
Ali ok, ako imate potrebu da se pojavljujete na forumu, možda i nekom da pomognete da donese pravu odluku ,onda dajte nešto konktetno, opipljivo, matematički i ekonomski odbranjjivo...Ne smarajte ljude površnim analizama, već im pomozite ako želite nečoim konkretnim.Gledajte turske serije ili jurite žene.Zar vam nije zaludno da se ovdje mlatite...
 
hmhmm":310em8th je napisao(la):
Dragan77":310em8th je napisao(la):
Ako zivis privatno, i desi ti se nesto u zivotu, vratices se kod roditelja bar privremeno, otici mozda u inostranstvo, prosto se nisi nikom obavezao unapred da placas kiriju nekoliko decenija.

Po meni totalno glupo razmisaljanje "sta ako ti se desi nesto"... a sta AKO bude sve Ok...a 30 godina zivis privatno, prodje taj period i ti opet nemas nista,.. Ovako bar imas za nesto da se boris...

Boris se samo za debelo unapred potpisan dug, evo i racunice, proveri je pa komentarisi:

Kupujes stan u Stepi od 60m2 koji kosta 77400 evra (1290e/m2)

Na sajtu kamatica.com sam uneo sledece podatke

cena: 77400
ucesce (20%): 15480
kamatna stopa: 4.5%
period otplate: 360 meseci

rata: 313.74, ukupno otplate: 112946.24, ukupno kamate: 51026.24

Npr. odlucio si da me poslusas i zivis privatno, takodje Bogu iza tregera gde si hteo da kupis stan. Za 200 evra mesecno naci ces sasvim pristojan stan u tom delu grada. Ostavljas sa strane 113.74 evra kolika je razlika do rate koju si hteo da izdvojis, to je godisnja usteda od 1365 evra. Sada opet odemo u banku za onaj isti stan na pocetku:

cena: 77400
ucesce (21.76%): 16.845 (prethodno ucesce + novac koji si odvajao)
kamatna stopa: 4.5%
period otplate: 348 meseci (prosla je jedna godina, znaci -12 meseci)

rata: 311.87, ukupno otplate: 108530.21, ukupno kamate: 47972.45

Znaci posle godinu dana nisi apsolutno nista izgubio novcano, rata se neznatno smanjila.

Ono sto zelim da kazem da je sada iznajmljivanje dosta jeftino u odnosu na vrednost nekretnina i kamate i covek prosto nije ni na kakvom gubitku ako zivi privatno, isto mu dodje. Nisam uzimao neke faktore poput subvencije za odredjeni deo kamate, povracaj poreza, ali isto tako nisam uzeo u obzir i realan pad cena nekretnina koji se desava svuda u svetu, pa i kod nas za nekih 3-5% godisnje. Sve u svemu, ziveci privatno nemoj da mislis da si na gubitku, a bori se da sto vise ustedis i da nadjes jeftiniji stan kako bi iz godine u godinu imao sve vise za ucesce u smanjio dug banci. A glava ti je ipak mirna jer nisi unapred potpisao neki stahovit dug, pa vidis li samo da ti banka uzima 50.000 kamate koji nema veze sa cenom nekretnine, a to ti je kirija za 20 godina. Dobro prokalkulisi pa odluci, ja nisam neki koji ovde ubedjuje ljude u ovo ili ono, samo matematicki argumentujem stvari.
Ne ulazim, opet, u onu subjektivnost koju sam pomenuo: MOJ stan, sa MOJOM plocicom na vratima. Nije tvoj, stoji nevidljiva fusnota (stan koji trenutno vredi 77.400 evra je vlasnistvo banke, ovaj na plocici je dao ucesce od 15.480 evra i vlasnik je duga od 112.946 evra)
 
Vrh