Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Ovo je izgleda postao političko-informativni forum gde se daju simpatije ili antisimpatije prema ministrima, guverneru i direktorima a usput se i citiraju članci iz medija koji se pristrastno tumače. Gde su ostali naučno-tehnički komentari, slike, uporedbe, korisne informacije...ili je i ovo u domenu žute štampe?!
 
Domen žute štampe je ovde surova stvarnost. Diskutuje se o ministrima, direktorima i guvernerima zato što ono što oni kažu ima puno veću težinu od bilo kog potpisa, dokumenta pa čak i zakona. Sve je u diskrecionom pravu političara da odlučuju šta će i kako će, od slučaja do slučaja, donose se razne uredbe i ništa se ne može unapred predvideti i planirati.
Najnovije je odluka GDS da vrati kaparu onima koji ne uspeju da realizuju kredit u roku koji je ugovorom između GDS i kupca ugovoren i potpisan. Znači taj činovničić ima moć da odlučuje kome neće vratiti lovu, a kome će se smilovati i vratiti mu kaparu. Da li to znači da su sve odredbe ugovora podložne korekcijama i to nakon što je ugovor potpisan i overen. I otkud ortopednom ministru pravo da zahteva nešto od guvernera što nije u opisu njegovog posla, a vođenje Narodne banke sigurno nije, osim ako je već prevazišao i ortopediju i građevinu pa sada želi nešto drugo.
Svi vi koji planirate uzeti ove stanove i to još pomoću kredita, ne bi bilo loše da malo pročitate te članke. Sada i mi laici znamo da je čisto građevinska cena takvih stanova 300-400 evra po kvadratu, a državi bi bilo bolje da, kao što reče guverner, gradi puteve, bolnice, škole i pruge umesto što valja stanove tako što drži monopol na sve dozvole, pa onda zida i prodaje po duplo većoj ceni i to tako što maltene silom gura kupce da uzimaju kredite na 30 godina.
 
Nazalost to sto kaze grado je tacno.

Mislim da je celim isforsiranim projektom naselja stepa stepanovic zablokirano trziste stanova i zapravo spreceno da cene dodju na razumnu meru jer se i drzava putem ministra ortopeda ukljucila u celu pricu.A sve asove je bacila na stepu stepanovic jer nema ni rendera ni kataloga zgrada i stanova u Dr Ivana Ribara koje je po meni mnogo bolja lokacija.
 
nerc":1en2q3c8 je napisao(la):
Ovo je izgleda postao političko-informativni forum gde se daju simpatije ili antisimpatije prema ministrima, guverneru i direktorima a usput se i citiraju članci iz medija koji se pristrastno tumače. Gde su ostali naučno-tehnički komentari, slike, uporedbe, korisne informacije...ili je i ovo u domenu žute štampe?!

Bas me interesuje šta su za tebe "naučno tehnički komentari". Ovde se ne pravi atomska bomba već se narod informiše o maloj prodaja, velikim cenama stanova i raznim prevarama političara i nepolitičara! I prošetaj gradom i raspitaj se ko i po kojoj ceni prodaje stanove i obavezno pitaj da li je i kada prodao zadnji stan i zašto nema na njegovom gradilištu radnika.
 
Ako je ovo tačno: http://www.dnevnik.rs/node/35977 onda ja ne vidim prostor za značajno smanjenje cene stanova, jer novogradnje jednostavno nema.

@grada: šta bi bilo da si ti u pitanju, da si dao 5% kapare GDS i sada zbog Šoškića ostaješ bez nje?
 
@Heinz
Samo napred, :)
bilo bi lepo ispod postvaljenih linkova procitati bar u jednoj recenici tvoje viđenje a ne samo link. :) :kk:
 
Heinz":3lwy16q4 je napisao(la):
Ako je ovo tačno: http://www.dnevnik.rs/node/35977 onda ja ne vidim prostor za značajno smanjenje cene stanova, jer novogradnje jednostavno nema.

@grada: šta bi bilo da si ti u pitanju, da si dao 5% kapare GDS i sada zbog Šoškića ostaješ bez nje?

E ovaj tekst je najgori od svih koje sam do sada čitao (jedino je još gora ona Alka, oni su ipak van svake konkurencije). Baš ću malo da se raspitam o tom novinaru R. Dautoviću, da vidim o čemu on inače piše i na koji način.
Koliko vidim, prodato je samo 700 stanova, a bilo je sasvim dovoljno vremena da se prodaju svi pre ovih izmena NBS. Priča o podstanarima je tragikomična. Meni ova cela naša vrhuška liči na situaciju kada dete upadne u loše društvo i počne čudno da se ponaša. Pa ko sprečava i državu i bilo koju drugu firmu da gradi i zida koliko kod može i želi? Zapravo, ko može sprečiti investitore da ulažu u izgradnju ako tu vide svoj interes i neku zaradu? Jedna jedina situacija kada oni ne žele da zidaju (a mogu, uvek postoje investitori koji imaju sasvim dovoljno sredstava) je kada cene padaju i padaće u godinama koje dolaze. Ovako će padati postepeno, a kada bi slušali ortopeda, onda bi u roku od nekoliko dana cene pale duplo, kurs evra skočio duplo, propala štednja, na stotine srčanih udara itd.
Što se tiče kapare, ja nikada ne bi kupio ako nisam siguran oko konačne isplate. Zapravo, ne bi uopšte kupio stan koji je samo na papiru (setimo se, nije ih bilo ni na sajtu, samo na onom njihovom stolu u GDS), a da sam ja GDS ne bi mi uopšte pala na pamet ta debilna ideja da ljudima uzimam kaparu ako im iz ko zna kojih razloga nije odobren kredit.
 
boca-ica":1zt41x2z je napisao(la):
@Heinz
Samo napred, :)
bilo bi lepo ispod postvaljenih linkova procitati bar u jednoj recenici tvoje viđenje a ne samo link. :) :kk:

Ideja je samo da na jednom mestu bude skupljeno šta se sve dešava u vezi državne stanogradnje, i situacije na tržištu nekretnina uopšte. Nisam ni novinar ni investitor, samo potencijalni kupac stana u BG. Poslednjih mesec dana imamo jedno opšte ludilo što se tiče propisa, i ne bih voleo da budem u koži ljudi koji su dali kaparu za stanove u Stepi po jednim uslovima, i nisu se uklopili u rok od 90 dana da realizuju kredit, a sada im traže još para za učešće (svojom zaslugom, ili zaslugom neobučenog osoblja po bankama, gde uvek nedostaje neki FT1P obrazac...).

Mada se ovo za učešće za sada ne odnosi na subvencionisane kredite, ali koliko vidim uz tekstova po novinama, tih kredita nema puno, verovatno mali broj ljudi (i pogotovo stanova) ispunjava uslove za subvencije.
 
,,samo potencijalni kupac stana u BG.,, :)
najvažnija karika jer bez nje sve druge su besmislene, zato i jeste važno mišljenje potecijalnih kupaca

U ponudi da se više nađu stanovi u nefiniširanoj fazi kao konačni proizvod
jer su tako dostupniji a i pružaju mogucnost prema ličnim mogucnostima i potrebama
 
Ne bih da pametujem previše, preporučujem svima koji očekuju da džabe nađu nov stan, neka prvo uđu u priču izbora lokacije, zgrade, stana, da vide šta se nudi. I najvažnije, nije isto ako nekome treba stan sada, ili za 2-3-5 godina.
Stare stanove sam izbacio iz priče jer već imam staru nekretninu (porodičnu), i ne bih da drugu staru 40 godina kupujem na kredit od 30 godina.
 
Sto se mene tice, stvar je jednostavna. Ukoliko bilo sta krene naopako oko izgradnje ovog kompleksa - da se ne izgradi na vreme ili da bude nekvalitetna gradnja ili da se ne izgrade pristupne saobracajnice i prateci objekti i slicno resorni ministar i stranka kojoj pripada su zavrsili pricu zauvek. Verujem da i mnogi drugi dele moje misljenje bez obzira da li ce uzeti stan ili ne. Jer ta vrsta debakla na ovako ozbiljnom projektu znaci da je u pitanju nesposobnost ili nepostenje. Ili oba. A tog ministra i Gradjevinsku direkciju finansiramo svi mi iz budzeta, zar ne?
 
Neće biti debakla u prvoj fazi. Mogu da odustanu od druge dve npr. Gradilište napreduje, svaki dan gledam i baš se radi.
 
sad sam prosao pored stepe stepanovica. U pola 9 kad sam se zatekao blizu radilo se punom parom na srednjem zapadnom delu lokacije, cini mi se da su dve lamele na nivou V. Stepe pri kraju, bilo je previse kasno da slikam....gde je uopste glavni ulaz u gradiliste?
 
Gospodin_Matkovic":3551n9jt je napisao(la):
Gradjevinsku direkciju finansiramo svi mi iz budzeta, zar ne?
Ne, direkcija je ekstremno profitabilna firma koja trzisno posluje.
 
Nevenkovic":3i1rp0tm je napisao(la):
Gospodin_Matkovic":3i1rp0tm je napisao(la):
Gradjevinsku direkciju finansiramo svi mi iz budzeta, zar ne?
Ne, direkcija je ekstremno profitabilna firma koja trzisno posluje.

Dobra fora. Drzavna firma koja trzisno posluje i ekstremno je profitabilna. :) A jel' to uspevaju zahvaljujuci svojim sposobnostima ili zahvaljujuci principima poslovanja kao u Titovo vreme? Koliko sam im video u poslovnim rezultatima sve pare ostavljaju na racunu i prenose dobit iz godine u godinu i to se krcka za razne svrhe. A ako se zapitamo kako prave profit i od koga? Pa od nas koji kupujemo kao jeftine stanove. Koja je poenta da drzavna firma gomila pare na racunu?! Na primer, 2008. su imali profitnu stopu od 50%! A bave se izgradnjom jeftinih stanova gde profitne stope ne bi trebalo da su tolike. Da se mi ne lazemo, u pitanju je jos jedna drzavna firma sa partijskim kadrovima. Bio sam tamo vise puta i nemam bas mnogo reci hvale o sposobnostima zaposlenih. Retko je ko od njih poslovno opismenjen. Tacnije receno, ne znaju osnovne stvari. Ko iole ima iskustva u ozbiljnom poslovanju i ode tamo bice mu to jasno. To je cinjenica. Naravno, to ne mora nuzno da ima veze sa izgradnjom i uspehom celog projekta. Ja bih voleo da se izgradi svih 4500 stanova na vreme, sa svim pratecim objektima i pristupnim saobracajnicama. Ukoliko tako ne bude, jasno je da je promasen koncept i onda se opet postavlja iznova pitanje cemu sluzi GDS, cemu sluzi ministar Dulic i ministarstvo mu... Da vara sopstvene gradjane?
 
malo sam razmišljao na ovu temu.....

koncept "jeftinih stanova" je čist marketinški trik da bi se dulić i njegova kompanija obogatili a prikazali to kao borbu za običnog građanina.

kako je uopšte došlo da stanovi budu skupi? kako to da recimo voće na pijaci u beogradu košta više nego duplo jeftinije u beču a stanovi u beču jeftiniji nego u beogradu? kako to da su stanovi imaju evropske cene a plate su nam u proseku 400 eura u beogradu?

pa tako što je ponuda stanova jako mala a tražnja u jednom momentu bila jako velika.

međutim umesto da se ponuda poveća nekom masovnom stanogradnjom to se ne radi. stanogradnja se svodila na neke "praziluk investitore" i od velikih projekata gradio se samo belville. stranih investicija u ovom sektoru gotovo da i nije bilo. bilo je u gradnji poslovnog prostora i to je to.....

e sad što se tiče ovih "praziluk investitora" to su uglavnom likovi koji su dobro povezani sa ljudima u raznim inspekcijama i opštinama, često bez dinara i gradnju su finansirali parama od prodatih stanova u predizgradnji. i to je njihov jedini kvalitet. tako da oni nisu doneli nikakve inovacije u ovom sektoru, šta više mnogo su je unazadili divljom gradnjom i nikakvim kvalitetom radova. dovoljno je prošetati se prigradskim naseljima i uveriti se u ovo. i onda dođemo u situaciju da stanovi koji su građeni pre 30 i više godina su kvalitetniji od novogradnje. međutim zato što se potreba za stanovima znatno povećala a stanogradnja bila na nekom simboličnom nivou ovi "praziluk investitori" su mogli da diktiraju cene koje su želeli i zarađivali su ogromne pare....

e sad dulić umesto da omogući da pošteni ljudi sa parama koi bi možda i želeli da dovedu neke nove tehnologije u stanogradnji mogu da investiraju svoj novac u stanogradnju on radi upravo suprotno. donosi se novi katastrofalni zakon koji je i ove dosadašnje investitore sprečio da grade. stanogradnja je totalno stala.

i onda se on pojavljuje kao "spasilac" sa nekim stanovima od 1300 eura i to nam prikazuje kao veliku pobedu. koliko su ti stanovi stvarno jeftini govori nam podatak da se u nekim beogradskim naseljima može kupiti legalan stan novogradnja za ispod 1000 eura. a da ne pričamo kolko peripetija ima investitor da dobije sve dozvole za gradnju a kako dobija dozvole državna firma koja služi za zgrtanje para. a ta državna firma gradi hiljade stanova što sigurno znači da je dobila neki popust od firmi koje te stanove grade.

da se ja nešto u ovoj državi pitam ja bi cene stanova rešio na drugi način.
prvo što bi uradio to je da bi omogućio da se dozvole za gradnju maksimalno pojednostave. da svako ko ima para i želi da gradi da može bez ikakvih peripetija i podmazivanja dobije sve dozvole za gradnju. primera radi u beču kad neko hoće da gradi grad mu na plac sam sprovede sve potrebne instalacije. na investitoru je samo da plati. a kod nas sve to mora investitor da radi i to od šaltera do šaltera.

drugo što bi uradio je povećanje poreza za gradsko građevinsko zemljište koje nije privedeno nameni. pa kolko samo na vračaru ima udžerica koje vlasnici neće da prodaju investitorima zato što traže kule i gradove za to malo svoje sirotinje. pa kad im jedne godine stigne porez kao da se tu nalazi zgrada vukli bi investitore za rukav samo da se tu nešto izgradi. a da ne pričamo koliko industrijskih zona ima na dobrim lokacijama u beogradu, imr, imt, ikl, brodogradilište, mostogradnja....
 
MilisaV":2uokumiu je napisao(la):
malo sam razmišljao na ovu temu.....

koncept "jeftinih stanova" je čist marketinški trik da bi se dulić i njegova kompanija obogatili a prikazali to kao borbu za običnog građanina.

kako je uopšte došlo da stanovi budu skupi? kako to da recimo voće na pijaci u beogradu košta više nego duplo jeftinije u beču a stanovi u beču jeftiniji nego u beogradu? kako to da su stanovi imaju evropske cene a plate su nam u proseku 400 eura u beogradu?

pa tako što je ponuda stanova jako mala a tražnja u jednom momentu bila jako velika.
Pa i da je samo to trziste bi to regulisalo u nasu korist ali sustina je da nema slobodnog trzista nekretnina. Postoji ogroman upliv drzave. Nista sustinski od one price o promenama nije sprovedeno, i dalje se vecina konaca vuce sa vrha i kreira se da njima bude dobro. Ove demokratske snage interes gradjana uopste ne zanima, samo profit, profit, profit... I glavni stos je u tome sto nema ni jednog muskog da izadje i prizna da nisu napravili drzavu i drustvo kakvo su obecavali nego samo voze u starom poznatom smeru ali sada uvijeno u trzisnu pricu. Sve drzavne firme i institucije danas trzisno posluju i niko tu ne vidi problem. E pa kad ga vidimo mozda cemo nesto da uradimo. Potpuno ludilo a niko ne primecuje. Dole lopovi!
 
Hajd,bar malo lepih vesti.Stizu slike izgradnje naselja Dr. Ivana Ribara vec sutra :)
 
Vrh