Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

@ grado, Hazard, плусићи укњижени. Управо је тако као што причате.
Што се тиче Шошкића, ја сам стекао утисак да човек зна и воли свој посао, предавао ми је на факултету прошле године пре него што је постао гувернер. Имам веће поверење у њега него у целокупну Владу. :kk:
 
kada se ovo desava na ovaj nachin, odnosno ako ovakvu meru predlozi chlan vladajuce garniture, onda imamo samo dva logichna izbora :
1) Ekonomsko stanje drzave je bash SR***E i cak i oni ne mogu da rizikuju nesto josh gore, na manje od godinu dana od izbora

2) Od pocetka je bio planiran ovaj razvoj cele priche, sa Soskicem koji je prihvatio da bude negativac a Vladom koja uskache "i nalazi se na strani naroda, kome hoce da pomogne"
 
mradulovic":1es6sa9a je napisao(la):
imali smo odlichan primer u Americi ( i donekle u Irskoj i mozda u UK) sta se desi kada se krediti daju shakom i kapom. U Americi su takve kredite zvali NINJA - no income, no job or assets. U potpunosti podrzavam Soskica, jer ne moze da se povecavanjem dugova kupovati socijalni mir pred izbore, nego povecavanjem realne privredne aktivnosti koja ce dovesti do povecanja prihoda kao osnove za kredite


Slažem se.
Guverner u ovom slučaju ima moju punu podršku.
Samo da izdrži pritiske i ovu sramnu kampanju.

edit - ne verujem da je ovo pod 2) iz prethodnog posta, to već teži ka paranoji i teoriji zavere.
 
Poenta je da ako Soskic izgura svoje,pada traznja a sa njom i cene,a onda Dulic ostaje bez prodaje i zamisljenog profita!
Znaci,sacekaj jos godinu dana da ja zavrsim svoje,a posle sta ce biti bas me zab...!
 
Šoškić: Krediti za one koji mogu da ih vrate

Guverner NBS ocenio je danas da mera o povećanju učešća za stambene kredite sa deset na dvadeset odsto nije stroga. Dejan Šoškić je rekao da bi bilo bolje da država gradi autoput umešto što gradi stanove.

Na samitu guvernera centralnih banaka i ministara finansija zemalja jugoistočne Evrope u Bečićima, u Crnoj Gori, Šoškić je rekao da u proseku u Srbiji stambeni krediti iznose 67,2 odsto prosečne vrednosti nekretnine za koju se kredit uzima, što znači da se povećanje učešća uklapa u taj prosek i da neće negativno uticati na stambeno kreditiranje.

"Banke treba da odobravaju kredite onima koji mogu da ih vrate, odnosno da kredite uzimaju oni koji su sposobni da na dugi rok te kredite otplaćuju i da budu upoznati s rizicima koje takve pozajmice nose", rekao je Šoškić.

http://www.mondo.rs/s209367/Info/Ekonomija/Soskic-_Krediti_za_one_koji_mogu_da_ih_vrate.html
 
Pa kakve to veze ima sa učešćem? Oni i sada treba da paze kome daju kredite, a ne samo ako se digne na 20%.
 
Prvo, banke su osnovane i rade sa dozvolom NBS, država garantuje za najveći deo njihovog kapitala i zato država mora itekako da se pita kada su rizični plasmani u pitanju. Ako postoji neka banka u kojoj država ne garantuje ni za šta, nemam ništa protiv da ta banka daje kredite bez učešća i sa grejs periodom od x godina. :) Samo ne znam ko bi u toj banci štedeo i kako bi ona dolazila do kapitala.
Kada guverner kaže da je tražnja za stanovima i kreditima mala, to znači da pooštravanje uslova kreditiranja neće mnogo uticati na ukupnu situaciju jer je obim kreditiranja već ionako mali (još će se malo smanjiti, ali to uopšte nije bitno, mnogo su bitniji razlozi za tu odluku i neki drugi efekti koje će ona postići, dakle nešto u stilu korist mnogo veća od štete).
Onaj Dulić se uhvatio samo jednog aspekta i posledica koje će ta odluka doneti, ali njemu je bitno samo da po svaku cenu zavalja one stanove koje sa svojim pajtosima zida i da zarade dobru lovu, ostalo ga ne zanima i on jednostavno brani svoju investiciju. Takođe, i neki forumaši koji planiraju da kupe stan ne žele da vide širu sliku i samo slepo gledaju svoj lični interes. Evo, uzmimo na primer onaj nesrećni Belvil (tamo ne smem više ni da pišem jer će me linčovati). Ko je uzeo 3s stan pre nekoliko godina sa rokom otplate od 25 – 30 godina, ukupno će banci morati da vrati preko pola miliona dolara. Da li će svi to uspeti, nisam baš siguran. Pogledajmo samo šta nam se sve dešavalo u prethodnih 30 godina (od 1981. do 2011.) – imali smo razne nestašice, restrikcije, opljačkanu štednju, građanske ratove, plate od 5 maraka, sankcije, NATO bombardovanje i na kraju ultrakriminalnu privatizaciju i rekordnu nezaposlenost gde je veliki broj državne imovine prodat, a ukupni državni i privatni dug do sada nezabeležen. Uvod malo duži, a moje pitanje sledeće: da je neko od vas uzeo takav kredit koji sada planirate pre 30 godina, da li bi mogao u celom tom periodu uredno da ga servisira? Ako ne, da li bi banka mogla i uspela da proda taj stan u Belvilu za pola miliona dolara? Ako ne, ko bi na kraju sve to platio (podsećam da nema besplatnog ručka).
 
Sve te stvari se neće promeniti sa ovom promenom učešća.
 
grado":198lfd4u je napisao(la):
Prvo,
Evo, uzmimo na primer onaj nesrećni Belvil (tamo ne smem više ni da pišem jer će me linčovati).
Drugo. Samo te gledam . Preterano opuštanje nije poželjno. Linčovanje je preblaga reč.

Treće. Šta bilo koga zabole za dolar kao i koliko je to nešto ukupno plaćeno nakon xy godina? Kredit ti omogućava da nešto imaš sada. To sada se plaća kroz kamatu.

Četvrto. Banku zabole za kamate. U slučaju problema naplate nju interesuje naplata ostatka glavnice duga.

Peto. I ovde previše mračiš. Malo optimizma je u interesu opšteg zdravstvenog stanja.
 
:shok:

S.O.S.

Wiki:
Linč ili linčovanje (engleski: lynching) je naziv za javno pogubljenje izvršeno od strane za to neovlaštenih osoba, odnosno bez odgovarajuće pravne osnove. Najčešće se vrši nad osobom zatečenom u vršenju ili osumnjičenom za neko kazneno djelo ili čin koji se u nekom društvu ili zajednici smatra posebno gnjusnim ili koje je izazvalo veliko ogorčenje i bijes njenih članova. Motiv za linčovanje, osim nastojanja da se kazni počinitelja, jest i uvjerenje da vlast, odnosno redovni sudski postupak, ne želi ili nije u stanju pružiti adekvatnu kaznu, odnosno moralnu zadovoljštinu žrtvama.

Help!
 
Heinz":3hlxng4u je napisao(la):
pa najbolje je kupiti stan za keš, ali ko to još može.

cisto da se nadovezem, s obzirom da si me podsetio na pricu od pre dva - tri meseca

moj nekadasnji komsija koji je posle nekih godina u inostranstvu reshio da se vrati u Beograd i da kupi stan u navelikoreklamiranomultramegagigakompleksustepe za kesh.Otishao u direkciju i dobio odgovor " ne moze na kesh,ako hocete da kupite stan morate da uzmete kredit"

Neverovatno.
 
Laura":1vu8kmeo je napisao(la):
Heinz":1vu8kmeo je napisao(la):
pa najbolje je kupiti stan za keš, ali ko to još može.

cisto da se nadovezem, s obzirom da si me podsetio na pricu od pre dva - tri meseca

moj nekadasnji komsija koji je posle nekih godina u inostranstvu reshio da se vrati u Beograd i da kupi stan u navelikoreklamiranomultramegagigakompleksustepe za kesh.Otishao u direkciju i dobio odgovor " ne moze na kesh,ako hocete da kupite stan morate da uzmete kredit"

Neverovatno.
Toliko neverovatno da vredja zdravu pamet i apriori odbijam da ti poverujem.
 
Uzasno je kakva je to prica oko dulica i kompanije sa ugradnjom u te stanove.

Bas sam danas pricao dok smo cekali red u banci sa magistrom ekonomije koji ima privatno firmu za neke analize trzista ili sta god,nisam razumeo.

Enivej,kaze Soskic da ce ih dovesti u red,i da ce opasti traznja jer prakticno ne postoji prodaja u kesu osim malog broja sto kupuju kriminalci i neki koji prodaju nasledstvo pa imaju puno kesa kod sebe.

Prognozira u narednih godinu dana ako Soskic izgura svoje ideje pad cena stanova u novogradnji 20-30%.
 
Nevenkovic":1opfhhjh je napisao(la):
Laura":1opfhhjh je napisao(la):
Heinz":1opfhhjh je napisao(la):
pa najbolje je kupiti stan za keš, ali ko to još može.

cisto da se nadovezem, s obzirom da si me podsetio na pricu od pre dva - tri meseca

moj nekadasnji komsija koji je posle nekih godina u inostranstvu reshio da se vrati u Beograd i da kupi stan u navelikoreklamiranomultramegagigakompleksustepe za kesh.Otishao u direkciju i dobio odgovor " ne moze na kesh,ako hocete da kupite stan morate da uzmete kredit"

Neverovatno.
Toliko neverovatno da vredja zdravu pamet i apriori odbijam da ti poverujem.


I ja sam tako reagovala.Zvucalo mi je toliko neverovatno da sam coveka ubedila da je on to nesto pogresno razumeo i da cistom logikom ljudi koji kupuju stanove na kesh imaju prednost.
A onda sam pitala i neke ljude koji su povezani sa celom stvari, jer naravno nije mi dalo mira, i ispalo je da nisam niti malo u pravu i da, po njihovim recima, stan u kasarni mozesh da kupish iskljucivo na kredit.


I dalje mi zvuci neverovatno.
Nadam se samo da neko poznaje nekog da je kupio stan u stepi za kesh.
 
Za Stepu i keš nije tačno, jer sam ja u januaru ili februaru bio u GDS i bilo je 4-5 zgrada u kojima su stanovi nuđeni isključivo za keš, za kredit nije moglo.

To da li će investitori da spuste cene 30% ćemo svi videti, ne verujem da imaju toliku marginu da mogu da podrže to.
 
naravno da imaju, jer kvadrat prosechnog kvaliteta u Beogradu kosta maks 800 evra, finansijera projekta, a prodaje se, kada je "neprofitan" po 1300evra. Dakle Margina je 60 %
 
Uh, sad mi je malo lakše, vidim da ima ljudi koji kvalitetno razmišljaju svojom glavom i ne nasedaju na propagandu, kampanju, reklamu, predstavu itd.
Šta znači cena lokacije i građevinskog zemljišta? Kakav je to reper, znači može grad da kaze gr. zem. je 1.000 evra po kvadratu i onda neko izračuna da cene stanova ne mogu biti ispod 1.500. A može li gr. zem. da bude npr 50 evra po kv. ili možda i besplatno? U većini manjih gradova u Srbiji stanovi koštaju oko 500 evra po kvadratu. Uzmimo npr. Pančevo, tamo su stari stanovi 500-700 evra i postoji novogradnja koja je neznatno skuplja. Znači, taj investitor ima interes da gradi i prodaje upola beogradske cene. I zašto ne izgradiše nešto i u IV zoni koju su reklamirali sa 950 evra po kvadratu? I odredili čak i parcelu na Miljakovcu 2. Ali ne, daj da maznemo što više love na početku, dok se još može, pa ćemo onda zidati i za 700. A lova tuđa, unapred potrošena, vraćaće se sledećih 30 godina.
Mislim da je ovo zadnji čas da se ovo ludilo ekstremnog državnog i privatnog zaduživanja prekine. Pa kod nas je stvoten utisak da je nemoguće najpre uštedeti pa onda kupiti i da je normalno sve veliko kupovati tuđim parama, na kredit. Pa ova ekipa je uspela da za 10 god. proda i potroši sve što je stvarano prethodnih 60 i još bar dva puta toliko zaduži zemlju. I sada im je glavna strategija da pritiskaju banke da odlažu otplatu kredita preduzećima, njihovi radnici i dalje da rade, najbolje bez plate, a građani da uzimaju nove stanove, najbolje na kredit, jer većina ne može da skupi čak ni onih 10-20%. Ovo će sve da se uruši, ja ne znam kada, kako i koliko (da znam, nešto bi iskoristio), a cene stanova ima da se prepolove (već su se smanjile, ja i to računam).
P.S. Izvinjavam se Nevenkoviću što ga opet mračim, davim i gušim. Ja bi uneo malo optimizma, ali stvarno ne znam kako.
 
http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/РТС+1/909030/Око+економије:+Гувернер+Дејан+Шошкић.html

четвртак, 16. јун 2011, 18:25
Око економије: Гувернер Дејан Шошкић

Гост "Ока економије" је гувернер Народне банке Србије Дејан Шошкић који ће објаснити због чега ће убудуће бити потребно веће учешће за стамбене кредите, како коменатрише критике појединих министара на рачун те мере и да ли је могућ компромис између могућности грађана, са једне стране, и циљева Народне банке, са друге стране?
 
Heinz":1wjja6e1 je napisao(la):
Za Stepu i keš nije tačno, jer sam ja u januaru ili februaru bio u GDS i bilo je 4-5 zgrada u kojima su stanovi nuđeni isključivo za keš, za kredit nije moglo.

To da li će investitori da spuste cene 30% ćemo svi videti, ne verujem da imaju toliku marginu da mogu da podrže to.


I meni su tako rekli ali sam posle shvatio da su to najverovatnije stanovi koji je rezerevisala vojska. Uvek sam se pitao koje su to oni stanove uzeli ali izgleda da su oni birali prvi i da su verovatno to ti blokovi.
Bez obzira na sve i dalje mislim da je ovo skupo i jako loše organizovano, projektovano, problem restitucije nije rešen i još mnogo stvari ne miriše kako treba! Ipak želim sreću onim ljudima koji su ovo pazarili. A ja ću definitivno čekati još godinu dana.
 
Drugari arhitekte sa foruma, prijavite se i bar pokusajte:

Građevinska direkcija Srbije d.o.o.
u saradnji sa
Društvom arhitekata Beograda


Raspisuje javni anonimni urbanističko arhitektonski

K O N K U R S

za idejno urbanističko arhitektonsko rešenje stambenog kompleksa na lokaciji u ulici dr Ivana Ribara, Opština Novi Beograd, grad Beograd...

Opsirnije na sajtu Drustva arhitekata Beograda
 
Vrh