Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

maki1885":1g7axgme je napisao(la):
K_Kaca":1g7axgme je napisao(la):
Da li neko ima info kako napreduje izgradnja 2B?

Takođe, me zanima da li u GDS-u možemo nakon rezervacije da tražimo sve tehničke detalje kako zgrade, tako i stana?

Unapred hvala.

Preko puta ulaza GDS-a nalazi se njihova tehnicka sluzba gde mozes da dobbijes sve... barem su meni izasli u susret sa svim informacijama koje su mi bile potrebne...

Da to znam, ali me zanima da li je neko skoro bio i video kakvo je zaista stanje za 2B na gradilištu?
 
Cao svima! Vec par meseci pratim ovaj forum i jako mi pomaze da se "psihicki pripremim" na avanturu kupovine stana u Stepi. Elem, dok cekam da mi se sklopi slagalica pa da krenem u GDS resih da podelim sa vama par saznanja. Prolazim skoro svaki dan pored gradilista, radi se punom parom i padina sada vec izgleda potpuno neprepoznatljivo u odnosu na pre mesec dana a ranije i da ne pricam. Bila sam na gradilistu u nedelju. Neko je pitao, na objektu 2A se radi prizemlje. Imam i sliku ali ne znam da je postavim. Neko je ovde objasnio kako se to radi, ja trazila pola sata i nisam uspela da nadjem. Ako je iko besposlen da mi objasni ponovo, molila bih...

Meni se dopadao najmanji trosoban, ali ga odavno vise nema, zvala sam GDS, kazu prodato. Isla sam da vidim drugi stan koji bi mogao da me zanima u objektu 4E, ali sam se malo razocarala pa razmisljam da cekam da puste u prodaju parcelu 3 i da se nacrtam tamo prvi dan. Zna li neko kada ce pustiti trojku u prodaju?

Inace, bila sam u stanu u potkrovlju, i koga zanima, nema pregradnih zidova izmedju tzv. prohodne i neprohodne terase. Pregradjeno je izmedju terasa dva susedna stana, naravno. Postavljaju liftove i
radi se stepeniste, ma sve vrvi.

Saznala sam u Rajf. banci da ce i oni davati subvencionisane stambene kredite pod novim uslovima, ali ce verovatno imati i neki svoj dodatni uslov za dodatnim obezbedjenjem u vidu nekretnine ili ako das ucesce 10% onda ti nece traziti dodatnu nekretninu kao obezbedjenje. Tako su mi rekli u banci. Pozdrav svima :)
 
@ Jully

ja koristim ovaj sajt za kacenje slika http://imageshack.us/

napravi nalog...

potom imas u gornjem desnom uglu my images ----> Upload images

kad zavrsi upload imas pored slicice (i) share it i samo kopiras link...

ako negde "zaskripi"... pitaj... pozdrav
 
Hmhmm, hvala puno na instrukcijama. Evo linkova:

http://imageshack.us/photo/my-images/718/objekat2a.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/6/objekat2a1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/534/neprprohterasa.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/823/neprterasa.jpg/

Slikan je objekat 2A. Na trecoj slici se vidi da nema pregrade izmedju terase i tzv. neprohodne terase.
Na cetvrtoj slici se vidi samo neprohodna terasa. E da su je pripojili sobi, soba bi bila normalna. Ovako je dva sa dva, ne moze mi dete od dva metra :p da se okrene u njoj. Definitivno odustala od tog stana u
potkrovlju, iako je pogled zaista impresivan...
 
Iako sam za mnoge dzangrizav i mrzovoljan i govorim samo negativno, to je zato sto sam mozda previse obazriv i ne odvajam se svog novca bas tako lako kao mnogi. Evo ipak i nesto pozitivno od mene, ja sam trazio, a ovo mi je obecano :)
----------------------------------------------------------
Poštovani,

Drago nam je što pratite izgradnju naselja. Kao što ste I sami rekli, konačno je lepše vreme I stvorili su se uslovi da fotograf izađe na teren I fotografiše izgradnju objekata. Nove slike će biti postavljene do kraja nedelje.

Srdačan pozdrav!

Katarina Konc, saradnik za odnose sa javnošću (PR)
Građevinska direkcija Srbije d.o.o
Bulevar Arsenija Čarnojevića 110
11000 Beograd
--------------------------------------------------------------
 
nemmen":15r41f6m je napisao(la):
zdravo svima, u fazi sam pribavljanja dokumentacije za podnosenje zahteva za stambeni kredit - odlucio sam se za stan u objektu 1DJ na lameli br. 1. Zanima me da li ima komsija koji su na spratu 5 kao ja i sta inace misle upuceniji o kvalitetu gradnje - brine me jedino sto je iznad mene taj povuceni sprat a nisam upucen u materijale izrade tih dodatnih terasa kao i da li su iste nadkrivene?

hvala


da li neko ima neku informaciju o tim famoznim neprohodnim terasama - da li ima osnova za brigu s obzirom da mi je stan ispod njih? Nemoguce da niko nije kupio 5. sprat...potpisano je preko 1850 ugovora.
 
nemmen":1wwrwbkz je napisao(la):
nemmen":1wwrwbkz je napisao(la):
zdravo svima, u fazi sam pribavljanja dokumentacije za podnosenje zahteva za stambeni kredit - odlucio sam se za stan u objektu 1DJ na lameli br. 1. Zanima me da li ima komsija koji su na spratu 5 kao ja i sta inace misle upuceniji o kvalitetu gradnje - brine me jedino sto je iznad mene taj povuceni sprat a nisam upucen u materijale izrade tih dodatnih terasa kao i da li su iste nadkrivene?

hvala


da li neko ima neku informaciju o tim famoznim neprohodnim terasama - da li ima osnova za brigu s obzirom da mi je stan ispod njih? Nemoguce da niko nije kupio 5. sprat...potpisano je preko 1850 ugovora.

A zasto sad uopste brines kad o tome nisi razmisljao pre kupovine. Nema svrhe da se nerviras. Problema sa ravnim krovovima i otvorenim terasama uvek je bilo i bice. Imas garantni rok od 2 godine za radove, ako se nesto pokaze, popravice. Gledaj da budes u dobrim odnosima sa komsijom iznad da uvek mozes da se dogovoris da je na vreme ocisti od snega, ili da te pusti da ti to uradis. Na kraju krajeva, platices mu da je pokrije ako treba.
 
pre kupovine nisam znao da je stan u zgradi koja ima povuceni poslednji sprat...u svakom slucaju, stan je kupljen. Moje pitanje se odnosi na kvalitet gradnje tih terasa i komentar skolovanih ljudi iz struke (ako je moguce) kako oni procenjuju te materijale,takodje me interesuje da li su te terase nadkrivene...hvala na odgovoru, samo, bih voleo nesto konkretnije da cujem.

*neamju sve zgrade sa ravnim krovovima problem-znam iz iskustva
 
nemmen":uvv2rsmw je napisao(la):
pre kupovine nisam znao da je stan u zgradi koja ima povuceni poslednji sprat...u svakom slucaju, stan je kupljen. Moje pitanje se odnosi na kvalitet gradnje tih terasa i komentar skolovanih ljudi iz struke (ako je moguce) kako oni procenjuju te materijale,takodje me interesuje da li su te terase nadkrivene...hvala na odgovoru, samo, bih voleo nesto konkretnije da cujem.

*neamju sve zgrade sa ravnim krovovima problem-znam iz iskustva

Sto se tice izolacije to je sve valjda vremenom napredovalo, a ovo naselje to ima kao glavnu dobru karakteristiku jer ce imati i one energetske pasose. Ono sto ja sve vreme ovde zameram i sto sam se ukljucio posle ove katastrofalne zime jeste kontrola toga sto se radi. Ispricace ti da je sve super i po planu verovatno i jeste, problem je sto kvalitet radova niko nece da ti garantuje kao nekad. Nekad je vojska za svoje stanove imala svoje kontrole, pa gradske kontrole, pa jos neke, zato su ta neka naselja koja su sad stara 30 godina tako popularna kao kvalitetna jer se stvarno tesko moglo nesto zakinuti.
Danas samo verujes GDS-u na rec da ce to biti i niko vise koliko ja znam to ne kontrolise. Znaci, izgleda da opet nemas svrhe da pitas, a mislim da je neko dao bas i konstrukciju tih terasa vec ovde, pa potrazi.
 
Povraćaj PDV-a

Samo kratko pitanje: Da li je neko imao situaciju da traži povraćaj PDV-a a da supružnici nisu na istoj adresi sada prijavljeni?

Poslednji dokument koji smo krenuli da prikupimo je izjava ta da "nemamo" imovinu na sebe i u nekoj od linija piše "Izjavljujem da ja i moj supružnik koji smo prijavljeni na istoj adresi nemamo imovinu na sebe".

Mislim, potpuno glupo, često ljudi rešavaju stambeno pitanje da bi se rešili ovakvih gluposti, ja sam prijavljen na svog kuma, a moja supruga na svoju kumu, jer vlasnik stana u kojem živimo nije hteo da nam dozvoli da se prijavimo na njegovoj adresi...

1) Da li da probam da dobavim ovu prijavu u sudu gde prođe pa da idem sa tim u Poresku?
2) Da li da prebacujem ženu sad na kumovu adresu pa onda papire da sređujem?
3) Da li da čekam da se uselimo i budemo na istoj adresi pa da onda tražim PDV?

a) Da li je taj zahtev za povraćaj PDVa taknuto maknuto, tipa da mogu da mi kažu "sad ćemo da ti platimo PDV na 40 kvadrata a za ženu ne može" i da ne mogu da promenim, donesem nove papire u tom trenutku?

Eto samo toliko
 
Mislim da je svejedno gde ste prijavljeni, ali ta opstina mora da izda potvrdu za svakog clana posebno. Znaci ako si prijavljen u Vlasotince, moras odatle da dodneses potvrdu... na primer...
 
Ovaj dokument: http://www.fima-nekretnine.rs/content_files/IKPS-PDV_izjava_kupca.pdf

Ovo je problematični momenat:
prebivaliste.png
 
i mislim da isto prebivaliste mora da bude ne manje od 6meseci...
 
Sa ovih slika se jasno vidi da je neprohodna terasa ista kao i prohodna. Čak ima i zid na mestu gde ide ograda tako da je baš čudna neka konstrukcija, ali to je verovatno, kao što je neko već pisao, namerno urađeno da ta terasa ide kao prećutni poklon kupcu stana na poslednjem spratu.
Ako vam je za utehu, ceo savski deo blokova 70 i 45 urađen je kaskadno tako da sobe donjih stanova ulaze nešto više od pola metra pod terase gornjih i to sve lepo funkcioniše evo već 40 godina. :)
 
Mozda ce nekog zanimati postupak povracaja PDV-a. Moj stan ima manje od 40m2, pa sam trazila povracaj samo za mene. Kada celokupan iznos legne na racun GDS-a moze da prodje 10-20 dana dok vas ne pozovu da dodjete po papire koje ce vam oni spremiti. Tada vam daju i spisak dokumenata koje treba spremiti za poresku upravu. Dokumenta mozete da pocnete da skupljate i pre toga. Evo sta treba sve spremiti:

1. Zahtev kupca prvog stana za refundaciju PDV obrazac RFN: http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/RFN.pdf
2. Overena izjava kupca da kupuje prvi stan: Overila sam ovu izjavu u Sudu u Timockoj. Popunite obrazac + 1 kopija koja ostaje sudu. Taksa je 210din. http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/IKPS-PDV.pdf
3. Kupoprodajni ugovor (original ili fotokopija overena u sudu): U sudu u Timockoj. Original na uvid + 2 kopije ugovora (od kojih jedna ostaje u sudu). Taksa je 710din. Salteri za overu rade i subotom.
4. Racun o kupoprodaji stana u kojem je iskazan PDV: Izdaje GDS. Od dana kad celokupna uplata legne na racun GDS-a do dana kada vas oni obaveste SMS-om da mozete doci po papire koje oni spremaju moze da prodje 10-20 dana.
5. Potvrda prodavca da je kupac u potpunosti izmirio ugovorenu cenu stana sa PDV-om - original: Izdaje GDS
6. Zapisnik o primopredaji stana: Ne treba za kupce stanova u Stepi (inace se PDV vraca tek kad se stanovi tehnicki prime)
7. Dokaz o prebivalistu za kupce prvog stana: Moze kopija licne karte ako jos uvek imate staru, a ona je izdata pre 01.07.2006. Za ostale potrebno je uverenje o prebivalistu koje se vadi u Ljermontovoj. Cim se udje u MUP, odmah levo uz stepenice na prvi sprat. Radi 6 saltera. Prvo recite na salteru sta vam treba i za koju svrhu. Za povracaj PDV-a se ne placa administrativna taksa. Popunite obrazac, predate na salteru I sacekate da vam izdaju potvrdu.
8. Izvod iz maticne knjige rodjenih ne starije od 6 meseci: Ja sam po navici otisla u Savski Venac. Takodje se ne placa administrativna taksa za povracaj PDV-a. Samo naglasite za koju svrhu trazite izvod.
9. Uverenje o drzavljanstvu ne starije od 6 meseci: Sve isto kao izvod iz MK.
10. Uverenje Uprave javnih prihoda sa opstine prebivalista da se ne duzi porezom na imovinu (ukoliko kupac ima vise opstina prebivalista od 01.07.2006. onda sa svake opstine treba doneti uverenje): Da ne pricam koliko ovo nema smisla jer Poreska uprava ima uvid nad imovinom svih gradjana, al’ kad vole da im ljudi donose puno papira. Ja sam izvadila ovo uverenje na opstini Vracar,na I spratu. Oni traze da se popuni obrazac, dostavi fotokopija licne karte I ceka se 1 dan. Ni za ovo uverenje se ne placa administrativna taksa.
11. Fotokopija kartice tekuceg racuna.
12. Za kupce stanova u Stepi dostavlja se izjava o povracaju vise refundiranog PDV-a zbog razlike u kvadraturi: Izdaje GDS (Jer ce se tacna kvadratura stanova znati tek po zavrsetku izgradnje).

Posto je sediste GDS-a na Novom Beogradu, povracaj PDV-a se trazi u Poreskoj upravi Novi Beograd, Tosin Bunar 159 (bela zgrada na cosku Tosinog Bunara i Milutina Milankovica), I sprat, soba 115. Kad teta pogleda I proveri da li ste doneli sve potrebne papire, predacete sve na salteru pisarnice u prizemlju. Onda cekate da vas pozovu da potpisete resenje. Na to se sad ceka 45-60 dana (bar su meni tako rekli, mada na njihovom sajtu pise do 30 dana). Kad se potpise resenje ceka se jos jedna do 2 nedelje da vam uplate na racun.
 
Svaka cast na opsirnom uputstvu.
Hvala, posluzice :).

Ja sam htela da podelim par informacija. Moja draga kuma me savetovala da pitam radnike sta misle o izgradnji, i naravno imali su samo pozitivne komentare. Nije luksuz, sve je domace proizvodnje, ali jako kvalitetno. Navodno su radili i u Sloveniji i nigde nisu videli da se ovako kvalitetno gradi.
Prosle nedelje smo bili do nase zgrade. Testirali su izolaciju na terasama na zadnjem spratu. Navodno su napunili terase pune vode i tako drze tri dana. Ako za to vreme ne procuri voda na predposlednji sprat onda su ok. Sto se tice terasa na nizim spratovima to ne rade, a moja kuma je imala problem prokisnjavanja kroz pvc vrata, pa se parket digao itd...
Inace, rekli su nam da se pojavila vlaga u nekim stanovima i da ce to da rese.

Mislim da cemo na kraju svi dobro proci. Ne mozemo tacno znati sta nas sve ceka, ali mozemo biti sigurni da je kvalitetno uradjeno.

Pozdrav svim komsijama :)
 
Što se tiče prebivališta i povraćaja PDV, gledao sam pravilnik na sajtu poreske uprave i nigde ne piše ništa o tome koliko dugo morate biti prijavljeni na nekoj adresi. Ako ne piše, znači da ne treba, valjda :)

@lila Hvala na detaljnim infomacijama.
 
ivancosic":1maysgso je napisao(la):
Povraćaj PDV-a

Samo kratko pitanje: Da li je neko imao situaciju da traži povraćaj PDV-a a da supružnici nisu na istoj adresi sada prijavljeni?

Ima sigurno dosta ljudi koji su u toj situaciji i to nije nikakav problem.

U "Savremenoj administraciji" kupis formular "Izjava dva svedoka" i tamo napises da supruznici zive na istoj adresi (i to na kojoj) i da predstavljaju zajednicko domacinstvo.
Odvedes dva svedoka u sud i overis tu izjavu zajedno sa suprugom i svedocima.

To je to. Nije uopste bitno koliko dugo gde zivite i sl. (makar za ovo pitanje).
 
Danas sam prvi put otisla da vidim kako napreduje "moja" zgrada 2V i jako sam zadovoljna.
Osim sto na svim zgradama ima majstora, i Beograd put je poceo da radi ulice izmedju grupacija 2 i 3.
Evo par slika za one koje interesuju zgrade 2A, 2B i 2V.

http://imageshack.us/g/638/2asl2.jpg/

@Duska sto se tice buke od buduceg unutrasnjeg magistralnog prstena, mislim da mozemo da budemo mirne. Nismo ni blizu Kruznom putu i Kumodraskoj ulici. Ispod nas je plava zgrada koja me je vise brinula. Medjutim ni ona se ne vidi kad se izadje iza zgrade jer izmedju puta iza zgrade i parcele na kom je plava zgrada velika visinska razlika.
http://img542.imageshack.us/img542/2135/beogradputizmedju2i3gru.jpg
Ovo drvece sto vidis levo na slici je na parceli sa plavom zgradom.

Tek sam danas shvatila da sam kupila stan!
 
lila":svmfdyzq je napisao(la):
2. Overena izjava kupca da kupuje prvi stan: Overila sam ovu izjavu u Sudu u Timockoj. Popunite obrazac + 1 kopija koja ostaje sudu. Taksa je 210din. http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/IKPS-PDV.pdf

Da se samo nadovezem... kada se IKPS-PDV overi u sudu... u opstini posle besplatno overavaju sve ostale potrebne stvari kao sto su ugovor, licne karte, vencane listove itd... samo je bino priloziti overen primerak IKPS-PDV... da malo barem ustedite novca...
 
Bila sam jutros u direkciji. Sto se tice nekih izmena pre tehnickog prijema, nije dozvoljeno npr. praviti jos jednu sobu ili tako nesto ali sitnije izmene tipa izmestanje nekog zida, raspored uticnica ili tako nesto nece biti problen sto se tice ovih iz direkcije. To sve u dogovoru sa izvodjace radova.Najniza visina plafona je 260 a sredinom stana ide i do 3 m bas kao sto je Maki i rekao. Lila hvala na slikama. Blago tebi ja jos uvek nemam taj osecaj. Bila sam pod velikim stresom pa ne mogu ni da se radujem kako treba. Da li se to jos nekom desilo?
 
Tokom vikenda (10.03.2012.) sam obisao gradiliste i napravio par slika razlicitih parcela. Nadam se da ce vam koristiti.





















Inace uzurbano se radi. Ja sam kaparisao stan u 4e i receno mi je da ocekuju da zavrse do 13.05. Trenutno postavljaju za celu 4 parcelu sistem za grejanje i vodovod. Po zavrsetku ovih radova izvrsice i asfaltiranje puteva. Ulaz na ovu parcelu ce ici iz Kumodraske ulice.
 
Vrh