Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

@ Vucko- bas zato se i plasim sto su ti na vrhu ministarstva, a bili su i ranije i sto znam kako se vojska unistava i nestaje i kako se ophode prema vojnim penzionerima i prema svima koji im nisu slepo naklonjeni, ne podlezite TV propagandi...
 
Stan kupuje i ministar Dulić?

Jedan od stanova u naselju „4. juli", kako Press saznaje, kupiće i ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, koji trenutno u Beogradu živi kao podstanar. On želi da i ličnim primerom podrži čitav projekat.
Podsećamo, sredstva za izgradnju biće obezbeđena uz pomoć Vlade Srbije u skladu sa Uredbom o merama podrške građevinske industrije. Zainteresovani građani će moći da kupe stanove putem kredita svih vrsta, uključujući subvencionisane kredite vlade, kao i gotovinom. Investitor projekta je Građevinska direkcija Srbije, a vrednost radova na ovom projektu iznosi 220 miliona evra.


http://pressonline.rs/sr/vesti/u_fo...VNO:+Državni+stanovi+za+1.200+evra+po+m2.html
 
Kako tumacite ovu vest?Gde mogu na NBG da grade,da nije IMT u pitanju?

Ugovor s vojskom
Ministarstvo prostornog planiranja će potpisati ugovor sa vojskom oko izgradnje naselja na vojnim lokacijama. Priprema se dokumentacija za izgradnju naselja na lokaciji nekadašnje kasarne „4. juli“, a radovi bi trebalo da počnu u septembru.
- Veliko naselje gradićemo i na Novom Beogradu, a naselje kuća sa dvorištem gradićemo na obodu prestonice - istakao je ministar Oliver Dulić.
 
Na Bezaniji je vojska imala zemljiste i nekoliko zgrada oko Idea-e. Mozda je to u pitanju.
 
Imali su cini mi se i oko zeleznicke stanice Tosin Bunar, a to na periferiji moze biti ili u Knezevcu ili preko puta Vidikovca, kod VTI Zarkovo, mada je tu i jedan deo vodoizvoriste, ali ovi ne haju za to...
 
Da li iko ima informaciju da li su te cene sa ili bez PDV-a?
Mada, ako mogu kupovati samo oni kojima je to prvi stan, moguće je da su to cene bez PDV-a jer bi isti, ako bi ga i naplatili, kupcu bio vraćen.
Sada niko ne spominje lokaciju na Miljakovcu 2, a to bi bila 4. zona sa cenom od 950 e/m2.
Ja mislim da državu jedino interesuje da na neki način izvuče pare og građana i malo ih zavrti, a to ide najlakše kroz građevinu. Dalje, interes države je da svojim ljudima obezbedi stanove tako što će ih platiti obični građani koji ne rade u državi kroz cenu stana koji kupuju. Tako će na Voždovcu kupac stana sa 79% para platiti svoj stan, a sa preostalih 21% državni reket od koga će se graditi i besplatno podeliti stanovi za zaposlene u vojsci koji dobijaju redovne i solidne plate plus još i stanove gratis.
Na Miljakovcu je zemljište u vlasništvu Srbijašuma i verovatno će i tu njihovi ljudi dobijati stanove gratis.
Predlažem da i svi vaspitači, nastavnici i profesori prodaju po nekoliko škola i obdaništa, a za te pare kupe sebi stanove. Dece je ionako sve manje, zašto dozvoliti da prostor stoji neiskorišten.
Sve o svemu, kako god bilo, ako se zaista izgrade toliki stanovi, to će dosta uticati na cenu stare gradnje i za te pare moći će da se bira stan na bilo kojoj drugoj lokaciji. Samo oprez sa plaćanjem unapred - ja to ne bi radio koliko god bilo povoljno i neponovljivo.
 
Jeli ti novinari mogu da utvrde kako se kasarna zove 4 jul ili vojvoda stepa kolikostanova itd stvarno su aljkavi :bash:
 
Inace, zbog ovog kapitalnog projekta propagandnog karaktera prvog reda se trenutno u Beogradu drugim investitorima mal te ne ne izdaju dozvole za gradnju.
Mnogo projekata cuci po fijokama cekajuci da se sagradi (i verovatno) i proda ovih koliko li vec stanova.
 
Nenad":3bxdvcfm je napisao(la):
Inace, zbog ovog kapitalnog projekta propagandnog karaktera prvog reda se trenutno u Beogradu drugim investitorima mal te ne ne izdaju dozvole za gradnju.
Mnogo projekata cuci po fijokama cekajuci da se sagradi (i verovatno) i proda ovih koliko li vec stanova.
Jel to pricas o Belvillu?
 
I ja sam super-skeptican po pitanju ovih 5,000 "jeftinih" stanova. Ljudi, pa ne mislite valjda da bi politicari i oni koji stoje iza njih ovo radili da bi pomagali socijalnim slucajevima?! U pitanju je pretvaranje drzavnog u privatno vlasnistvo i kao sto smo do sada UVEK gledali sve ce da zavrsi u rukama malog broja dobro povezanih. Vojska mozda i dobije neku mrvicu ali i njih ce gledati da izigraju, verovatno u dosluhu sa vojnim vrhom, briga njih gde zive vojna lica. Dulic ce verovatno da dobije stan za neku minimalnu cenu (i to ce jos da koristi za politicki marketing) ali pitajte me da li cu i JA moci da dobijem nesto slicno pod slicnim uslovima. Naravno da necu, ne budimo naivni.

Svaki put kad vam drzava obeca da ce raditi nesto da bi "ugrozeni" dobijali nesto "ispod trzisne vrednosti" odmah zamislite svog najomrazenijeg politicara da je dobio da TO podeli. Da li ce on dati te stanove nekoj sirotinji ili ce zbrinuti svu rodbinu i prijatelje i jos verovatno na fiktivna imena kupiti jedno 10ak stanova da bi ih posle preprodao po TRZISNOJ CENI. Uvek je u pitanju presipanje nase zajednicke imovine u privatne ruke, voleo bi da cujem neki kontra-primer da je nekada nesto dobro i posteno uradjeno ali ga jednostavno nema.

Da stvarno nemaju nameru da kradu, jednostavno bi podelili parcelu na nekoliko manjih i onda sve prodali na javnoj aukciji otvorenoj svima, a pare pravac u popunu budzeta ili, jos bolje, za vracanje drzavnih dugova. Ali NE, hoce politicari u sve da se uplicu i odlucuju ko ce sta da dobije, i svi znamo da je to zato sto im to omogucava da ONI raspolazu tom imovinom, pri cemu ce naravno da gledaju da se sto vise omaste, a zbrinuce samo par porodica jer eto moraju i kamere nesto da uslikaju.

Umesto sto se trte sa ovakvim glupostima sto ne urade ono sto im je posao, kada ce vise da zavlada vladavina prava i kada ce da se rasplicu imovinski odnosi zbog kojih toliki delovi grada zvrje kao rusevine na kojima niko nista niti moze niti sme da krene da radi? I neka razbiju monopole i mafiju i obezbede da se svi akteri uklapaju u urbanisticke planove, nista vise od njih niti trazim niti ocekujem. Ovo zamazivanje ociju javnosti mi strasno lici na mnogobrojne Miloseviceve akcije od kojih ili nije bilo nista ili je bilo ali su sluzili iskljucivo za bogacenje funkcionera JULa.
 
Nenad":13opxjkp je napisao(la):
Inace, zbog ovog kapitalnog projekta propagandnog karaktera prvog reda se trenutno u Beogradu drugim investitorima mal te ne ne izdaju dozvole za gradnju.
Mnogo projekata cuci po fijokama cekajuci da se sagradi (i verovatno) i proda ovih koliko li vec stanova.
I tu dolazimo do sustine stvari :kk:, u pitanju je naravno neki novi reket koji je neko zamislio a narodu se prodaje pod parolom "jeftinih stanova"... a u stvari se koristi da se dotuce bilo kakav koncept konkurencije, jer bi ona naravno oborila cenu stanova, sto nekome ocigledno ne odgovara... pa valja upregnuti i politicare (dajuci im udeo) a i "one koji su zaduzili zemlju", znaci jos par sportskih asova a mozda i njihove striceve :D, da se narodu zamazu oci... :bash:
 
@Johny
Jako dobra analiza stanja stvari!

Jasno je da je u poslednjih 10 godina u toku velika pljačka bivše društvene svojine, a glavni radni zadatak političara je da u kontinuitetu smišljaju i sprovode postupke i procedure za njenu realizaciju. Ovaj projekat je jedna od tih kockica. Ovde se forsira i ohrabruje parcijalno i selektivno rešavanje svih pitanja pa tako i pitanja stanogradnje, a o svemu odlučuju rukovodioci vladajućih partija.
Evo kako ja gledam na taj eventualno budući projekat:
Glavni motiv je korišćenje položaja i moći da se diskreciono odlučuje ko će, gde i koliko graditi. To daje neslućene mogućnosti za uzimanje provizija i protivusluga. Nekim velikim građevinskim preduzećima koja će graditi biće otpisani dugovi, mnoga mala preduzeća neće dobijati nikakve građevinske dozvole da bi se forsirala državna gradnja, a ceo projekat je tempiran da pred izbore bude u završnoj fazi. Verovatno sada reketiraju mnoge firme koje su nešto izgradile i pokušavaju da to prodaju, a državna gradnja u blizini bi im oborila cenu. Evo primera na Miljakovcu 2 - tamo jedna firma prodaje nove stanove po ceni mislim oko 1400 e/m2, a odmah tik pored njih je jedna od mogućih lokacija u 4. zoni gde su predviđene cene ispod 950 e/m2. Mene uopšte ne bi iznenadilo da im npr. sada traže pare da država odustane od te lokacije.
U svakom slučaju, treba biti oprezan i gledati svoj interes. Interes potencijalnog kupca je da za manje para dođe do stana. Onaj ko ima neku protekciju, naročito za 4. zonu, kupiće taj državni. Onaj ko nema, doći će jeftinije do stare gradnje jer će nova generalno oboriti cene svih stanova. Onaj ko je u vlasti, uzeće razne provizije i rekete pa onda može sam sebi da kupi u 1. zoni. Onaj ko je sve ovo osmislio uzeće milione evra, za koju godinu možda će ići malo i u zatvor, ali zato kada izađe, obezbedio je i praunuke.
Ovo su turbulentna vremena i trajaće sve dok ima šta da se proda i dok postoji prostor za zaduživanje države u inostranstvu. Posle toga, slede nam veliki porezi i male plate.
 
А шта би ти? Оставио фабрику трактора између Ерпорт Ситија и стамбених блокова?
 
mislim da niko, barem od osoba sa zdravom pameti, nije za cuvanje imt-a i imr-a na tim pozicijama (mada bi trebalo svakako da postoje negde jer ovoj zemlji svakako fali bilo kakva proizvodnja), samo ne bi zeleli da se to zemljiste iskoristi kao popriste josh jednog bogacenja ljudi na vlasti, koje bi opet progutali...

A ja lichno bih voleo kada bi se od tih 55 hektara na novom beogradu odvojilo barem pola hektara za neko pozoriste ili neki slican Centar scenskih umetnosti, cisto da deca imaju necim da se bave. Prosto je zapanjujuce kako se niko ne buni sto je Novi Beograd kulturno mrtav deo grada, po pitanju zivih dramskih nastupa (ako se izuzmu neredovni nastupi u Sava Centru i rejvovi u Areni i Ekspou)
 
^^Slazem se.

Ma sta ce narodu pozorista i mesta za izlozbe uskoro ce na NBG imati 1 shopping mall po glavi stanovnika,to je najvaznije.
 
mradulovic":34smebjb je napisao(la):
mislim da niko, barem od osoba sa zdravom pameti, nije za cuvanje imt-a i imr-a na tim pozicijama (mada bi trebalo svakako da postoje negde jer ovoj zemlji svakako fali bilo kakva proizvodnja), samo ne bi zeleli da se to zemljiste iskoristi kao popriste josh jednog bogacenja ljudi na vlasti, koje bi opet progutali...

A ja lichno bih voleo kada bi se od tih 55 hektara na novom beogradu odvojilo barem pola hektara za neko pozoriste ili neki slican Centar scenskih umetnosti, cisto da deca imaju necim da se bave. Prosto je zapanjujuce kako se niko ne buni sto je Novi Beograd kulturno mrtav deo grada, po pitanju zivih dramskih nastupa (ako se izuzmu neredovni nastupi u Sava Centru i rejvovi u Areni i Ekspou)
Mislim da je ranije bilo najavljivano da će se kompletna proizvodnja traktora preseliti u Rakovicu. (Dinkić, mada nisam siguran)
 
Fabrike imr i imt po dinkicu treb da se presele u baric kod prve iskre valjda mozda i zmaj oni su nekad pravili kombajne ako se nevaram :kafa:
 
vucko":31fh3oxd je napisao(la):
Slazem se!

Evo izjave cuckovica http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/124319/Čuvamo+vredno+zemljište!.html

placevi od 55 hektara na nbg od imt-a i od 22 od imr-a u rakovici se primenjuju u stambenu zonu,verujem da ce i tamo biti izgradnja "jeftinih" stanova i isti scenario
"Ko će graditi na ovim lokacijama?


Kompanije koje budu kupile ove lokacije na licitacijama. Postoje predlozi da tamo gradi država, ali tek kada završi izgradnju stanova na lokaciji kasarne „4. juli" na Voždovcu."


Samo da pocnu nesto da grade, uglavnom se samo prica... a od ozbiljnije gradnje nista
 
Evo jutros u štampi konačno nešto sa konkretnim datumima i rokovima, mada i dalje preovladavaju termini tipa počeće, biće, moći će, trebalo bi...
22. jula - usvajanje urbanističkog projekta
23. jula - izdaje se lokacijska dozvola
26. avgusta - početak gradnje
decembar 2011. - prva useljenja
cena - manje od 1200 e/m2 (JA I DALJE NE ZNAM DA LI JE TO SA ILI BEZ PDV-a !!! ) Iz teksta se pak može naslutiti da su to cene bez PDV-a jer ministar kaže da onaj ko kupuje prvi stan neće morati da plaća PDV pa nekako proizilazi da je taj PDV još jedan dodatni trošak koji će neki morati, a neki neće platiti. Ako se na cenu od 1195 e/m2, a to je manje od 1200, doda 8%, a to je visina PDV-a za novi stan, dolazimo do one prvobitne cene od 1290 e/m2 koja je do skoro figurisala.
Od četvrte zone i dalje ništa...
 
Za jeftine stanove rata 150 evra

Gradnja naselja sa 5.367 stanova na lokaciji kasarne „4.juli“ na Voždovcu, počeće do kraja avgusta. Gradiće se 526 hiljada kvadrata, od garsonjera do penthausa.

Kvadrat stana će biti jeftiniji od 1.200 evra, a stanove će moći da kupe svi građani, putem oglasa koji će biti objavljen do septembra.

http://www.krediti.rs/vesti/za-jeftine-stanove-rata-150-evra/7009
 
Vrh