Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

A, ne, no ćeš me ti uputit...

Izvini, nemas pojma, bas vidim razliku u voznom parku u Podgoricu i Beogradu, kad zadjes malo tamo i dalje svaki peti auto neki golf2 i passat stari.

I generalno, standard je bolji nego na Jugu Srbije na moru, Sever Crne Gore je bas siromasan.
Sve suprotno za more i investicije. Crnogorci carevi. Hrvatska - zimmer frei. Ovo je najveća zabluda kod nas, da su Hrvati tu kao nešto uspešni. Nisu ni za... Slovenci jesu. I Crnogorci. I Turci.


Brate koje ti gluposti valjas ovde.

Crnogorci carevi u turizmu? O cemu ti pricas? Srbija zaradi duplo vise u turizmu.
Standard je losiji nego u Srbiji, banalan primer, vozni park u Podgorici cim zadjes negde, neki golf 2 i stari passati, ako uporedimo sa Beogradom.
Mala zemlja a sve daleko, nema autoputeva, dok stignes nekud, mali gradovi, mala ponuda bilo cega.
 
Brate koje ti gluposti valjas ovde.
Naprotiv, ti 'valjaš gluposti' - pojma nemam zašto čoveku koji mi se tako obraća i odgovaram, ali pošto ti je argument u kontekstu Srbije 'bolji vozni park', onda evo, da vidiš kakav ti je rezon:

U tri opštine u Srbiji u 2022. kupljen samo po 1 novi automobil

I pride, ima ih još nekoliko u kojima su prodata po dva. 70% je prodato u Beogradu.

Da, za investicije u turizmu, Crnogorci su carevi. Poslovanje firme u kojoj radim proširio sam, lično, na Crnu Goru - veoma uspešno. Živa zemlja i tržište, normalnija i uređenija od današnje Srbije, što je istorijska sramota, ali je tako. Nastavite da se osećate uvređeno, kome volja.
 
Cg ne daje dvojno drzavljanstvo samo srbima
Razlog da lomi moze da meštari
Krivokapic Zdravko je probao da progura izmene zakona kako bi dao 20 000 drzavljnstva uglavnom ljudima iz bivših rep koji žive skoro 30 godina u cg to je dps uspio da stopira
Vjerujem da će to da proguraju sad poslije parlametarnih izbora u junu
Kada dps potone jos vise
Sto se tice standarda primorje i podgorica svet za sebe sever je katastrofa
Kompletno deindustrijalizovna zemlja radnika proizvodnih gotovo da nema.Problem je naći fiziklace koji hoće da rade duže od 2 dana.
Fali radnika u uturizmu
Panta fino je to sto se grade novi hoteli a koliko je hotela srušeno i nikad nije podignuto koliko ima zatvorenih koji su počeli da se renoviraju i ostali u tom statusu i danas
U hn 4 kom u kotoru 2 u tv 5 itd
Da ostanem u okviru teme popis stanovništva jos nije organizovan
 
Ne priliči da mi iz Srbije nekome govorimo o međuregionalnim razlikama u razvijenosti. Ovde bukvalno postoje dve, ako ne i tri zemlje (pošto Beogradu blizu nije ni Novi Sad, a gde su jugoistok i jugozapad Srbije). U kakvom su stanju, tek, naši gradovi koji se graniče sa pomenutim severom Crne Gore... Prijepolje npr.

Osim možda Slovačke i Italije, ne znam za evropsku zemlju sa tolikim razlikama, i - bingo! - to je ono što ljude pokreće na migracije, jer šta ovome u Leskovcu znači što je Novi Beograd na proseku EU, osim ako se ne preseli tamo. A kad se već seli, može da se preseli i u Nemačku.
 
taj jaz je očigledan kada razgovaram sa prijateljima u bg-u (rođeni ili doseljeni) i sa prijateljima u zaječaru.. sada smo u tim godinama da kada razgovaram sa prijateljima u bg-u tema je uglavnom IT posao ili bilo koja bolja firma u kojoj vremenom svako bude unapređen, dobije veću platu ili nađe bolji posao itd. zatim formiranje porodice i kupovina stanova, kompletno sređivanje stanova, kupovina kola, putovanja itd... i generalno se često priča o većim svotama novca i kreditima, ali se ipak gura napred.. s druge strane, prijatelji iz zaječara rade za jadne pare ili minimalnce po malim starim fabrikama sa diskutabilnom zaštitom, po okolnim rudnicima, na železnici itd. jer je to neki plafon koji se tu nudi i ako neko nije uleteo preko veze da sedi u kancelariji fabrike kablova i slično (gde je plafon opet mnogo niži nego na severu) nema ko da priča o bilo čemu sličnom.. i razlika u temama za razgovor su nebo i zemlja, jedino zajedničko je što svi kukaju u istoj meri
 
Slusah danas neku babu kako prica. Cerke joj u inostranstvu. Brat ima dvoje dece - u inostranstvu. Od komsinice deca - u inostrnstvu.
 
Систем просто тера народ. Немачкој и ЕУ државам то одговара.
 
Presek za prva 3 meseca ove godine

Rodjenih: 14.926
Umrlih: 26.685
Priraštaj: - 11.759
Али, ови подаци су заиста страшни. Не тако давно, у овој земљи рађало се 100,000 људи годишње, а сада се то скоро преполовило. Морталитет бумера, и масовно исељавање су две појаве које нас туку и повређују, али све мање неких нових клинаца, ће нас упропастити.
 
Све мање нових клинаца је повезано и са исељавањем репродуктивно способног становништва.
Circulus vitiosus.
 
sada smo u tim godinama da kada razgovaram sa prijateljima u bg-u tema je uglavnom IT posao ili bilo koja bolja firma u kojoj vremenom svako bude unapređen, dobije veću platu ili nađe bolji posao itd. zatim formiranje porodice i kupovina stanova, kompletno sređivanje stanova, kupovina kola, putovanja itd...
Ovo vec gledas iz neke svoje perspektive i drusta u kome se kreces. Daleko je i sam Bg od ovakvih prica - treba samo malo izaci iz svog sveta
 
РЗС је данас објавио нову књигу пописа под називом Број и површина стамбених јединица (директан линк ка књизи), а ја сам на брзину за општине у Београду извукао мени интересантне детаље у следећој табели:

stanovi.PNG


Укупан број станова у Београду за 11 година порастао је за 133.843, а број настањених станова за 109.754. Иако је у истом периоду укупан број становника већи тек за 21.965, то није имало утицаја на укупну настањеност станова, која је чак незнатно порасла (са 79.8% на 80.1%).
 
Neće više ljudi da žive sa babama, tetkama itd...
Broj stanovnika po nastanjenom stanu pao sa 2.83 na na 2.42.

Sad kad se pogleda, to je i glavna varijabla koja je uticala na tražnju i cene, ako zanemarimo veoma ekspanzivnu monetarnu, pa i fiskalnu politiku.
Pitanje je koliko još ima prostora da dalje pada taj koeficijent. Opet pod uslovom da migracije ostanu stabilne. Ne moraju ovde živeti većinski Srbi, mogu i Rusi, Kubanci, Nepalci...
 
Прелиминарни резултати пописа за Западнобачко округ гори од очекиваних.
За 11 година Град Сомбор са околином изгубио је 17.000 становника а округ 32.000 становника.
Процентуално највећи пад (19%) има општина Апатин.
 
Објављена је нова књига пописа под називом Старост и пол (директан линк ка књизи). Подаци о укупном броју становника, броју пунолетних становника, броју становника по старости, као и све то по полу, доступни су до нивоа насељених места, за разлику од прве књиге пописа под називом Национална припадност где су најнижи територијални ниво чиниле општине и градови.

Преносим укратко закључке РЗС-а:
Просечна старост становништва Републике Србије износи 43,8 година, с тим што су жене у просеку старије од мушкараца за око три године (просечна старост жена је 45,2 године, а мушкараца 42,4 године). У односу на Попис 2011, просечна старост повећана је за око једну и по годину.

У периоду између два пописа није дошло до значајне промене у уделу млађих од 15 година у укупном становништву – 14,3% (Попис 2011), наспрам 14,4% (Попис 2022), али је дошло до осетног смањења удела лица старости 15–64 године – са 68,3% (2011) на 63,5% (2022), тј. за око 5 процената, док је удео лица старости 65 и више година порастао са 17,4% (2011) на 22,1% (2022). Најнеповољнија демографска ситуација је у Региону Јужне и Источне Србије, где је скоро свако четврто лице (23,7%) старије од 64 године.
 
Nekako i očekivano, na žalost...
Pošto sam dosta putovao po Srb, jasno je kao dan kakva je situacija u južnim i istočnim delovima. Ako ne računate centre gradova (Niš, Negotin, Le...), čim se malo udaljiš pustoš
 
Објављена је нова књига пописа под називом Собе и помоћне просторије у стану (директан линк ка књизи).
Према коначним резултатима пописа, од укупног броја пописаних станова у Републици Србији (3 613 352) највише има двособних и трособних станова – 2 324 624 (или 64,7%), кухињу има 3 544 783 стана (или 98,1%) а купатилом располаже 3 267 337 станова (или 90,4%). Ако се посматрају само настањени станови, од укупног броја пописаних настањених станова (2 625 711) највише је двособних и трособних – 1 683 386 станова ( 64,1%), кухињу има 2 613 118 (99,5%) а купатило 2 533 321 (96,5%).

Осим тога, РЗС је објавио и табелу Станови према површини (директан линк ка табели) из које сам за Београд извукао следећи приказ:

rzs.png


92.6% станова у градским насељима у Београду има 100 или мање квадрата, односно 82.5% има 80 или мање квадрата.
 
Објављена је нова књига пописа под називом Старост и пол (директан линк ка књизи). Подаци о укупном броју становника, броју пунолетних становника, броју становника по старости, као и све то по полу, доступни су до нивоа насељених места, за разлику од прве књиге пописа под називом Национална припадност где су најнижи територијални ниво чиниле општине и градови.

Као што је већ речено, изашли су подаци о старосној структури. Једна од ретких (условно) светлих тачака на претходном попису из 2011. године била је чињеница да је у Београду забележен благи раст у две најмлађе категорије становништва (0-4 и 5-9 год):



Интересује ме да ли је неко од цељених форумаша радио прорачун за последњи попис, да ли се неким чудом овај тренд наставио на нивоу целог Града?
 
Интересује ме да ли је неко од цељених форумаша радио прорачун за последњи попис, да ли се неким чудом овај тренд наставио на нивоу целог Града?
Подаци са пописа:

0-4 83.972
5-9 86.398
10-14 83.900
15-19 79.184

Забележен је раст у категорији 5-9 у односу на 10-14, али је онда у најмлађој категорији дошло до пада, односно повратка на ниво 10-14.

Иначе, данас су објављене табеле Вероисповест, матерњи језик, национална припадност по старости (саопштење и линкови ка табелама). Нисам још стигао детаљније да погледам, али овако на брзину кад се изузму ови из административних извора, нема значајнијих промена у односу на претходни попис.
 
Подаци са пописа:

0-4 83.972
5-9 86.398
10-14 83.900
15-19 79.184

Забележен је раст у категорији 5-9 у односу на 10-14, али је онда у најмлађој категорији дошло до пада, односно повратка на ниво 10-14.

Хвала пуно, Генералштабе! Значи готово је, и у самом Београду је окончан један кратак период од 15ак година рејувенације током ког је било из године у годину све више деце.

Свакако више ствари игра улогу, не и најмање то што су и генерације које сада постају родитељи све малобројније.
 
Хвала пуно, Генералштабе! Значи готово је, и у самом Београду је окончан један кратак период од 15ак година рејувенације током ког је било из године у годину све више деце.

Свакако више ствари игра улогу, не и најмање то што су и генерације које сада постају родитељи све малобројније.

Могуће је да је тај период од 15ак година био када су генерације тада у својим касним тридесетим и раним четрдесетим годинама "ухватиле последњи воз" да добију макар по једно дете.
 
Пре неколико дана је објављена нова књига пописа под називом Домаћинства према броју чланова (директан линк ка књизи).
У Републици Србији има укупно 2 589 344 домаћинстава. Просечано домаћинство има 2,55 чланова. Најзаступљенија су самачка домаћинства (29,9%), следе двочлана домаћинства са уделом од 27,5% у укупном броју домаћинстава, трочлана (17,8%) и четворочлана (14.5%). Удео домаћинстава са више од четири члана износи 10,3%.

Највећи удео самачких у укупном броју домаћинстава забележен је у Београдском региону, у којем је свако треће домаћинство самачко (33,4%), и у Региону Војводине (30,8%). У Региону Шумадије и Западне Србије и у Региону Јужне и Источне Србије двочлана домаћинства су незнатно бројнија од самачких домаћинстава. Ова два региона имају и већи удео домаћинстава са шест и више чланова (близу 6%) у односу на Београдски регион, у којем је удео домаћинстава са шест и више чланова свега 2,6%, и на Регион Војводине где 3,4% домаћинстава има више од пет чланова.

Посматрано по типу насеља, просечно домаћинство у насељеним местима градског типа има 2,44 члана, а домаћинства у осталим насељима у просеку имају 2,75 чланова.
Општине са најмањом просечном величином домаћинства су: Црна Трава (1,9 чланова), Врачар и Стари град (2 члана), Гаџин Хан, Савски венац и Бабушница (2,1 члан), док се по највећој просечној величини домаћинства издвајају: Прешево (4,5 чланова), Бујановац (4,1 члан), Тутин (3,5 чланова), Сјеница и Нови Пазар (3,4 члана).

Највећи удео самачких у укупном броју домаћинстава присутан је у општини Црна Трава где је скоро свако друго домаћинство самачко (48,5%), следе београдске општине Стари град (45,2%), Врачар (43,5%) и Савски венац (42,4%), и општине Гаџин Хан (38,9%) и Бабушница (38,8%). С друге стране, највећи удео домаћинстава са пет и више чланова у укупном броју домаћинстава имају: Прешево (47,3%), Бујановац (38,6%), Тутин (30,5%), Сјеница (27,4%) и град Нови Пазар (26,6%).

Capture.PNG
 
Vrh