Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Чему ова лако оспорива глупост: "Pored ove statistike, u Srbiji je prvi put nakon 40 GODINA zabeležen porast u broju prvorođene dece u odnosu na prethodnu godinu"???

Па бре ваљда је лако погледати елементарну статистику:


и видети да је у последњих 40 година више пута забележен пораст броја новорођене деце у односу на претходну годину?

А да, при томе су бројке обележене "БиХ" заставом само за "Федерацију", док је Република Српска игнорисана...
 
и видети да је у последњих 40 година више пута забележен пораст броја новорођене деце у односу на претходну годину?

Bilo je više porasta broja NOVOROĐENIH, oni su ovde za 40 godina pomenuli porast PRVOROĐENIH, nije da je taj podatak bitan ali eto da ulepšaju vest.

Mi i dobro stojimo kad se pogleda okruženje, Bugari su u slobodnom padu, oni su do pre 15ak godina imali 10+ hiljada više novorođenih od nas a sada sve više zaostaju. Najjače što ovde najmanje ima veze sa nekim merama države, više je do nekih kulturoloških aspekata, ali se broj rođenih stabilizovao poslednjih desetak godina i mi veliki minus imamo pre svega jer su sada na red za umiranje došle ove generacije 1940-60ih kada se rađalo duplo više dece.
 
Population yearly change:

🇺🇦 Ukraine: -2,957,105
🇯🇵 Japan: -657,179
🇷🇺 Russia: -268,955
🇨🇳 China: -215,985
🇮🇹 Italy: -166,712
🇱🇧 Lebanon: -135,809
🇧🇬 Bulgaria: -94,236
🇩🇪 Germany: -75,210
🇷🇸 Serbia: -72,288
🇬🇷 Greece: -43,694
🇪🇸 Spain: -39,002
🇧🇾 Belarus: -36,716
🇰🇷 South Korea: -31,751
🇱🇹 Lithuania: -31,703
🇵🇹 Portugal: -23,260
🇧🇦 Bosnia and Herzegovina: -22,679
🇭🇷 Croatia: -21,741
🇱🇻 Latvia: -20,440
🇨🇺 Cuba: -17,742
🇪🇪 Estonia: -3,297
🇨🇿 Czechia: +1,309
🇩🇰 Denmark: +28,652
🇳🇴 Norway: +40,041
🇦🇪 UAE: +75,742
🇫🇷 France: +129,956
🇬🇧 UK: +227,866
🇦🇺 Australia: +261,698
🇦🇷 Argentina: +263,566
🇨🇦 Canada: +326,964
🇹🇷 Türkiye: +474,958
🇿🇦 South Africa: +520,610
🇸🇦 Saudi Arabia: +538,205
🇲🇽 Mexico: +951,442
🇳🇪 Niger: +994,866
🇧🇷 Brazil: +1,108,948
🇺🇸 USA: +1,706,706
🇪🇬 Egypt: +1,726,495
🇧🇩 Bangladesh: +1,767,947
🇮🇩 Indonesia: +2,032,783
🇨🇩 Congo: +3,252,596
🇵🇰 Pakistan: +4,660,796
🇳🇬 Nigeria: +5,263,420
🇮🇳 India: +11,454,490
 
Језиво шта је рат начинио од Украјине.
 
Pa kako drugačije kad ovde bi i Petar Pan i Zvončica bili u čudu gde se nalaze. 🤣
 
Population yearly change:


🇷🇸 Serbia: -72,288

Mnogo smo mi mala zemlja da bi bili medju top 10, pa ni blizu.

Juce sam video na tviteru jednu grafiku o gubicima u prvom svetskom ratu. Srbija je tada izgubila 17% svog stanovnistva. Najvise u odnosu na ukupan broj stanovnika.
Znao sam to i ranije, ali kada tako stoji upored sa drugim zemljama, bude posebno tuzno.
Doduse, nagrada nije bila mala. Jugoslavija je pomogla Srbiji da promeni demografsku sliku kroz doseljenike.
 
Zato je Turaka u plusu pola milke skoro... i kad kažem da će za 50 godina ovde opet da zavladaju Turci vi se čudite.
 
И масивно насељавање муслимана који нису Турци (Сиријци итд.)

Не би ме чудило да за пола века прави етнички Турци постану мањина у Турској ако се овакви трендови наставе

1690642704101.png


vlcp6t1etkg61.png
 
Ispravno je reći pa šta, kao što i šef kaže
Nemam ja ni šefa ni bilo koga. Ta palanačka nagvaždanja i "suze s aerodroma" mene ne dotiču.
Loše je kada ode i jedna glava više od one koja se rodi, ali - bilo je i članaka o tome, a i više ljudi je komentarisalo da su te spekulacije o tome kako "nestasmo kao narod" zbog iseljenja - prenabudžene. Blago rečeno.
 
Zato je Turaka u plusu pola milke skoro... i kad kažem da će za 50 godina ovde opet da zavladaju Turci vi se čudite.
Imaš na forum.hr-u lepo obrađene podatke od strane ozbiljnih ljudi. Srpkinje čak i statistički više rađaju nego Turkinje. TFR u Turskoj podižu Kurdi, mada i njih nagriza demografska tranzicija.
 
Kakva je to etnička grupa Zaza?
Srodni su Kurdima. Jezik im je izuzetno interesantan. Dok sam se vozio do autobuske pre nekih mesec dana taksijem, vozač se javio na telefon i krenuo da čavrlja na jeziku koji nikada nisam čuo (drugačije mi je zvučao od kurdskog). Pitao sam ga koji je to jezik, rekao mi je Zaza.
 
Nebitno da li će Turaka biti 85, 75 ili 95 miliona. Pretnja Neo-osmanizma Balkanu je svakako realna i velika u sva tri slučaja.

Ne sad zato što tamo neki običan Mehmed želi da pokorava Beograd... nego zato što Mehmeda i druge vode ludaci, fijuci i manipulatori (isto kao i ovde, isto kao i svugde) koji moraju na nečemu da grade karijere i glasačka tela. A bajke o novom Osmanskom carstvu su jedna od oruđa kojima se služe.
 
Zato je Turaka u plusu pola milke skoro... i kad kažem da će za 50 godina ovde opet da zavladaju Turci vi se čudite.

Имају 20-25 милиона Курда који су менталитетом слични шиптарима, само криминал и тероризам, чак једна сурова и брутална Турска и турска војска не могу да изађу на крај са њима, праве им огромне проблеме,
Турска ће увек бити нестабилна.
 
Srodni su Kurdima. Jezik im je izuzetno interesantan. Dok sam se vozio do autobuske pre nekih mesec dana taksijem, vozač se javio na telefon i krenuo da čavrlja na jeziku koji nikada nisam čuo (drugačije mi je zvučao od kurdskog). Pitao sam ga koji je to jezik, rekao mi je Zaza.
Ništa ne kapiram. Gde je bio taj vozač taksija, odnosno ns koju autobusku stanicu misliš? I jel tvoj nadimak ima neke veze sa tim Zaza narodom?
 
Nebitno da li će Turaka biti 85, 75 ili 95 miliona. Pretnja Neo-osmanizma Balkanu je svakako realna i velika u sva tri slučaja.

Ne sad zato što tamo neki običan Mehmed želi da pokorava Beograd... nego zato što Mehmeda i druge vode ludaci, fijuci i manipulatori (isto kao i ovde, isto kao i svugde) koji moraju na nečemu da grade karijere i glasačka tela. A bajke o novom Osmanskom carstvu su jedna od oruđa kojima se služe.
Izraz neo-osmanizam je, iz ovoga što se sreće, više želja da se reafirmiše osmansko nasleđe. Što se tiče uticaja na Balkan, da, aktivno deluju, mada kontam da je tu više do činjenice da su velika sila, pa prosto hoće da imaju kakav-takav uticaj i da svima daju do znanja da su u dvorištu. Ovako iredentizma nema među Turcima.
Ono što npr. sada privlači aktivnu pažnju i jako nervira kemaliste i CHP (republikanska partija) je promovisanje panturkizma i islama ispred turskog identiteta, a to je nešto protiv čega je Ataturk bio. Znam dosta npr. ljudi iz centralne Azije i oni su kao narod dosta daleko od Turaka (jezik im je jedino sličan). Sami Turci su bliskiji nama i Grcima. Ako te zanima nešto detaljnije, mogu u porukama da ti odgovorim.
 
Vrh