Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Naravno, ali ne bi me iznenadilo da mladi odugovlače i da neki potpuno odustaju iz ovog razloga. Mnogo je manje stresno kad imaš neku sigurnost. Samo sam to hteo da istaknem.
Evo ja da se javim sa mojim iskustvom. Isto sam tako razmišljao da bih došao do zaključka da sam dete napravio kasno i da sigurnost ne postoji. Ako gazda digne kiriju predješ u jeftiniji stan ili napreduješ u svom poslu, u najgorem slučaju vratiš se kod svojih jer nisi napravljen na ulici, a nekad četvoročlana porodica živela u 50m2. Istina više sam se fokusirao na posao i karijeru u mladjim danima nego na dete i verovatno ne bih napravio to što sam napravio da sam imao dete ali ko zna možda i bih uz malo više odricanja. Sada u kasnim tridesetim sve me nervira, a pogotovo kada neispavan ideš sutra na posao. Verujem da bih mladji to lakše podneo, navikne čovek na neku svoju slobodu, a uz dete to teško ide.
 
Nedostatak stana je samo izgovor za nepravljenje djece. U siromaštvu je veći natalitet iako nemaju stanove. Sjetite se naših baba/djedova i prababa/pradjedova, radjali su po petoro. I u krizama i u siromaštvu. Maltene i u gladi.
Krivci za nizak natalitet su lični komoditet i sebičnost samoživih momaka i djevojaka koji nikoga ne trpe i dovoljni su sami sebi. Drugi krivac je kvaziemancipacija žena koje misle da ganjaju nekakve nebitne karijere i dok se osvjeste napunile su četiri banke. Rađajte djecu, to je jedina prava i trajna vrjednost. Sve ostalo je od danas do sutra.
 
Babe i dede su pravile po petoro dece jer su bili na selu a na selu ti je dete (pogotovo u to vreme kada je ocekivani trosak za zivot bio neuporedivo manji) radna snaga i doprinosi bogatstvu kuce cim prohoda maltene. U gradu ti je samo trosak, sve dok se ne zaposli a tad ce se cesto i iseli.

Srecom, postoji dosta neekonomskih razloga da se imaju deca, ali nekada su ti razlozi isli ruku pod ruku sa ekonomskim, danas su u suprotnosti. Nisu nase babe i dede bile toliko nesebicne, a danasnje generacije sebicne.
 
Nedostatak stana je samo izgovor za nepravljenje djece. U siromaštvu je veći natalitet iako nemaju stanove. Sjetite se naših baba/djedova i prababa/pradjedova, radjali su po petoro. I u krizama i u siromaštvu. Maltene i u gladi.
Krivci za nizak natalitet su lični komoditet i sebičnost samoživih momaka i djevojaka koji nikoga ne trpe i dovoljni su sami sebi. Drugi krivac je kvaziemancipacija žena koje misle da ganjaju nekakve nebitne karijere i dok se osvjeste napunile su četiri banke. Rađajte djecu, to je jedina prava i trajna vrjednost. Sve ostalo je od danas do sutra.

Babe i dede su pravile po petoro dece jer su bili na selu a na selu ti je dete (pogotovo u to vreme kada je ocekivani trosak za zivot bio neuporedivo manji) radna snaga i doprinosi bogatstvu kuce cim prohoda maltene. U gradu ti je samo trosak, sve dok se ne zaposli a tad ce se cesto i iseli.

Srecom, postoji dosta neekonomskih razloga da se imaju deca, ali nekada su ti razlozi isli ruku pod ruku sa ekonomskim, danas su u suprotnosti. Nisu nase babe i dede bile toliko nesebicne, a danasnje generacije sebicne.
Dva oprečna mišljenja, ali iz nekog razloga sam saglasan sa oba.
 
Mislim da popisivače boli uvce. Poslednji vikend oktobra u večernjim subotnjim časovima dolazi mlađa ženska, mi imali neke planove, kaže ona ma nema veze kao čućemo se...

Razmišljam se sad od milion akcija još treba da se uklapam sa popisivačima, dogovorimo se da dođe za 15 minuta, ja se još potrudio da spremim podatke i gluposti na onim spiskovima koje ne znam. Dođe ženska, uvali se u fotelju, prekrsti noge, mislim se sad će da me cedi 1h, ma kakvi, završila sve za 5 min, još sam morao da je podsećam da smo svi srpske nacionalnosti...i tako... :rolleyes:
 
А ево мој случај :) Издајем стан на две студенткиње, много фина деца. Зове ме цура: био пописивач и уписао да се стан не користи. Како се не користи? Па, нас пописали код куће... (пријавила их кева - ваљда, да јој не узму вишак стамбеног простора у приватној кући, шта ли).

Није наша држава способна ни за шта, а са народом који никад није изашао из Балканског шпијуна, џаба ти пописи и сличне тековине... Старог века.
Ali ne razumem, zar to nije tako po defaultu? Znam jos ljudi koilji zive u Beogradu ali im js prebivaliste ili boraviste (jedno od ta dva) prijavljeno negde drugde u Srbiji. I tamo u tim mestima su njihove porodice dale podatke za njih i to je to.
 
Па није. Циљ је да се попише ко где живи, а не ко је где пријављен. Иначе не би био потребан попис, него све већ има у МУП-у...
 
Ništa se mi muškarci ne pitamo oko rađanja dece. Da li rađati, koliko rađati itd, o tome odlučuje neko drugi. Jedino što možemo da učinimo je da promenimo ženu. A onda sve iz početka...
 
Kada se izjavi "u siromašntvu ima više dece" ne uzimaju se u obzir faktori vreme i mesto življenja. U Africi jeste veći natalitet i veće siromaštvo ali to ne znači da je samo po sebi siromaštvo garant za više dece. Ima tu i kulturoloških i civilizacijskih aspekata. Ne znači ako naglo osiromašimo da ćemo imati vieš dece. Ne.
Nije tako jednostavno. Kao društvo smo prešli prag visokog nataliteta, kao i većina evropskih i istočnoazijskih država. Većina stanovnika živi u gradu, ne živi od zemlje znači brojnost familije nije garant prosperiteta. Niko više neće da živi u kolibi, bez nameštaja bez televizora, kompjutera, igrica, itd.
Pa nama samo za vrtić treba oko 10K mesečno za jedno dete kada uračunamo i časove sporta engleskog matematike, muzike...
Još smo bili podstanari kada smo dobili decu, u to vreme stanarine nisu bile kao danas. Ne znam kako bi izdržali da nismo kupili stan. MOgu se pričati teorije ali praktično živeti u strahu da ćeš ostati na ulici, i to još sa decom nije nimalo prijatno
 
Ništa se mi muškarci ne pitamo oko rađanja dece. Da li rađati, koliko rađati itd, o tome odlučuje neko drugi. Jedino što možemo da učinimo je da promenimo ženu. A onda sve iz početka...
I do muskaraca je, kladionice, fudbal sa drustvom, izlasci sa drustvom bez supruga, ispod casti je cistiti, prati, kuvati. Kada sam ja isao u skolu imao sam malo starijeg rodjaka koji mi je ponekad pokazo nesto iz matematike i fizike i to bi bilo to. Placane su mi skole stranih jezika kao jedina aktivnost koja se finansirana. Roditelji nikada nista sa mnom nisu radili, a bili su obrazovani. Danas se mora imati novca za privatne casove iz par predmeta, sprortske aktivnosti tako da bez novca nema obrazovanja. I da budem posten, iako sam imao formalno obrazovanje iz Srbije, tek kad sam se doskolovao u Evropi, tek sam dosao do ozbiljnih poslova i novca. Imati decu danas a nemati makar osnovnu materijalnu sigurnost je neodgovorno. Da ne govorim o realnosti da za bilo koji zdravstveni problem morate imati novac za privatno lecenje a to cesto umeju da budu ozbiljne cifre a kad detetu ne mozete da pomognete zato sto nemate novca je put u pakao. Na ovom forumu se zagadjenost ne tretira kao ozbiljan problem, pogledajte cifre vezane za karcinom pluca, alergije.... A pogledajmo i nove zgrade bez parkova za decu pa se onda grozimo sto deca gledaju u telefon a ne igraju se u parku. Eto recimo divan park u West 65 zar ne(ironija....) Pohlepa koja dominira od dela forumasa ovde se oseca u svakodnevnom zivotu u Beogradu i to zaista nije okruzenje za stvaranje i odgajanje dece. Prosecnoj porodici u Beogadu sada treba 3000 eura mesecno za obican zivot, ima tih porodica, ali oni koji zaradjuju legalno su stalno pod pritiskom i onda nije lako odgajati decu. Imao sam situaciju kada smo kolegi u Holandiji nudili direktorsku poziciju i on je odbio. Ja u soku, promocija, novi uslovi, beneficije, kaze covek, imam malo dete, stvarno ne mogu da narasavam svoj porodicni zivot zbog karijere. Ali to je Holandija, oba partnera rade za pristojan novac i onda su prioriteti drugaciji. I vezano za ovu temu, mnogo ljudi zivi van velikih gradova u Holandiji ali prvoz funkcionise fenomenalno i onda se bira zivot prema preferencijama a ne po moranju ...
 
Neki ljudi pricase kako ih ima tek oko 20-30 hiljada. A u stvari...

Od početka agresije Rusije na Ukrajinu, u Srbiju se preselilo 18.000 Ukrajinaca i čak 104.000 Rusa.


Sad mi je jasno i otkud ovolike guzvetine u zadnja dva meseca, koje su svakim danom sve gore. Garantovano je bar pola ovih u Beogradu, sto mu dodje oko 60.000. To je za Beograd veliki udarac za jako kratko vreme.

Nadam se da su bar natalitet-fanatici i teoreticari srpstva srecni sad.
 
Inace bas kazem na temi Privatni prevoznici (gde povremeno pricamo o nestasici vozaca i uvozenju Azijata i Indusa)... Interesantno je kako se u Srbiju slilo 120.000 Rusa i Ukrajinaca a medju njima nema ni 50 profesionalnih vozaca.
 
Bas ih ima dosta stvarno.


Rekao bih ipak da je vecina u Beogradu i Novom Sadu i ostatak Vojvodine i da su uglavnom tu dosli.

Treba racunati da je njih u celoj Srbiji (i Rusa i Ukrajinaca) sigurno bilo i pre ovoga ~ par desetina hiljada, i opet su bili skoncetrisani takodje na NS i BG.

Negde je promakla i ovakva vest... (dolaze Makedonci i Albanci) - to nije mala brojka (nece svi odjednom kako kazu ) - ne znam sta je bilo sa tim i otkud toliko potrebe za radnom snagom, bas odjednom.

 
Poslednja izmena:
А ево мој случај :) Издајем стан на две студенткиње, много фина деца. Зове ме цура: био пописивач и уписао да се стан не користи. Како се не користи? Па, нас пописали код куће... (пријавила их кева - ваљда, да јој не узму вишак стамбеног простора у приватној кући, шта ли).

Није наша држава способна ни за шта, а са народом који никад није изашао из Балканског шпијуна, џаба ти пописи и сличне тековине... Старог века.
Polako, to je normalna procedura, to su duplo popisani, koji se na kraju odbiju upravo zato.
Popisivac je trebalo da ih prijavi i tu, pa ce biti odbijeni na jednom mestu.

Ta deca su valjda i prijavljena u rodnom mestu a ne u Beogradu, prema tome gleda se mesto gde su prijavljeni.

A inace, to je vrlo jasna stvar, uzmes svaki grad Srbije i oduzmes par stotina i hiljada ljudi i sve to das Beogradu, Novom Sadu, Nisu , Kragujevcu i gde vec ima puno studenata i sl.

svi najveci gradovi i bitni, gde ima studenata, su i dosta veci nego sto ce to popisi ikada pokazati, u Srbiji ili svetu.


Uracunaj tu i dnevne migracije ka velikim centrima i koje ce uvek biti vece od dnevnih migracija iz tih centara ka ostatku drzave.

Nije bas ovo prvi popis koji drzava sprovodi, svima je sve jasno sta kako zasto.


A i kao sto neko rece, tu treba da se gleda dnevna fluktuacija ljudi, koliko ljudi prodje kroz Beograd, koliko dodje, ode.

Najveci centri imaju jos vise ljudi na dnevnom nivou i zbog turista, broj turista u Beogradu i Novom Sadu (narocito Bgu) je daleko veci procentualno nego bilo gde drugde u Srbiji ( ne racunajuci Kopaonik, Zlatibor, VB i sl ).
 
za Beograd veliki udarac za jako kratko vreme.
ово

на страну пословично-помињана-рента, Руси и Укри, су значајно другачије културне осебујности, спрам овдашње-домицилног становништва...

живимо у занимљиво време;)
 
Neki ljudi pricase kako ih ima tek oko 20-30 hiljada. A u stvari...

Od početka agresije Rusije na Ukrajinu, u Srbiju se preselilo 18.000 Ukrajinaca i čak 104.000 Rusa.


Sad mi je jasno i otkud ovolike guzvetine u zadnja dva meseca, koje su svakim danom sve gore. Garantovano je bar pola ovih u Beogradu, sto mu dodje oko 60.000. To je za Beograd veliki udarac za jako kratko vreme.

Nadam se da su bar natalitet-fanatici i teoreticari srpstva srecni sad.

A evo izdvojeno šta je rekao Presveti.

Od početka sukoba, u Srbiju je došlo više od 100.000 Rusa i nekoliko stotina Ukrajinaca, od kojih je 17.000 dobilo boravišnu dozvolu, rekao je Vučić. Ostali su se preselili u druge zemlje, ili ostaju u Srbiji kao posetioci.

Svestan si valjda da se nije 122 hiljade ljudi naselilo u Srbiji. Ovde uopšte nema kapaciteta da se to primi, a pogotovo da iznajme stanove.
Da su iznajmili i pokupovali sve stanove na tržištu i naselili sve hotele na oglasima bi bilo 0 bilo čega.
Ovo je obično hajpovanje nekretnina, a kasnije lepo šamaranje sa porezom.
 
Polako, to je normalna procedura, to su duplo popisani, koji se na kraju odbiju upravo zato.
Popisivac je trebalo da ih prijavi i tu, pa ce biti odbijeni na jednom mestu.

Ta deca su valjda i prijavljena u rodnom mestu a ne u Beogradu, prema tome gleda se mesto gde su prijavljeni.
Nisu duplo popisane - popisane su samo tamo gde ne žive. Popisan je stan koji se koristi - kao stan koji se ne koristi. Rezultat je da (Novi) Beograd ima 2 stanovnika manje i jedan prazan stan više, a Prokuplje 2 stanovnika više nego što ima. Triplo golo.

Uopšte se ne gleda mesto prijave kod popisa. Vidim da postoje nedoumice o tome, ali kod popisivača ne bi smelo da ih bude i oni bi trebalo da imaju na raspolaganju arsenal kontrolnih pitanja i drugih alata kojima bi mogućnost dolaženja do netačnih rezultata bila svedena na minimum. I onda kontrolna grupa, od npr. 10.000 domaćinstava, apsolutno pouzdana, da se uporedi i da se ispeglaju rezultati. Nadajmo se da ovo poslednjepomenuto uistinu i postoji, ali sumnjam.
 

A evo izdvojeno šta je rekao Presveti.

Od početka sukoba, u Srbiju je došlo više od 100.000 Rusa i nekoliko stotina Ukrajinaca, od kojih je 17.000 dobilo boravišnu dozvolu, rekao je Vučić. Ostali su se preselili u druge zemlje, ili ostaju u Srbiji kao posetioci.

Svestan si valjda da se nije 122 hiljade ljudi naselilo u Srbiji. Ovde uopšte nema kapaciteta da se to primi, a pogotovo da iznajme stanove.
Da su iznajmili i pokupovali sve stanove na tržištu i naselili sve hotele na oglasima bi bilo 0 bilo čega.
Ovo je obično hajpovanje nekretnina, a kasnije lepo šamaranje sa porezom.
S jedne strane, ja se s tobom slažem da iza mnogih tvrdinji i reportaža o nekretninama u Beogradu stoje agencije za nekretnine koje koriste krizu da se namaste još više (videti moj avatar koji se odnosi na razne sfere društva, pa i na tu). Čak sam s tobom na temi Cene nekretnina razotkrivao pojedince koji deluju kao da pišu šta im se naredi, a ne šta iskreno misle.

Ali pored toga, iskreno verujem da se u Srbiju slilo mnogo Rusa i Ukra. Ako ne 120.000 onda bar pola od toga. Svakog dana izlazim jednom ili dva puta iz kuće (posao + lične aktivnosti) i od početka oktobra (malo posle masovne bežanije krajem septembra zbog mobilizacije i debilizacije Rusije od strane Furioznog patuljka) nije prošao jedan dan da negde nisam naleteo na neke Ruse. Prekjuče stojim kasno uveče na Studentskom trgu, čekam autobus. Prolaze redom, jedan Ruski par, drugi par, treća grupa tinejdžera... ako ja za tih 15 minuta na toj jednoj lokaciji (koja i nije baš ni pusta ali nije baš ni da pršti, i još je bilo 23h) spazim čak tri grupe Rusa sa ukupno 10ak ljudi, postaje jasno koliko bi se tek spazilo da se u Knezu stoji sat vremena. Odnosno, koliko ih je još u Beogradu.

Oseća se definitivno masovnost tih talasa koji su nas zapljusnuli. Ruski se čuje na svakom ćošku i u svakom autobusu, najviše njih viđam da ulaze i izlaze na Vračaru i Voždovcu, jer znaju gde da se posade, pa neće vajda Moskovljanin da se smesti u tamo neki Železnik. Viđam i sve više automobila sa ruskim tablicama. Saobraćajne gužve su takođe rekordno loše, ovog i prošlog meseca se oseća strašno lošija situacija u odnosu na druge prethodne mesece školske godine, recimo maj ili jun. Loše je i sa prevozom, koji je sada toliko pun da vrata samo što ne eksplodiraju od putnika (nikada nije bilo tako od 90ih, znam jer se vozim JGPom ceo život i puno putujem), a loše je i sa količinom automobila, kojih je sada rekordno mnogo u Beogradu.

Ne treba izostaviti iz vida da je oko milion Rusa pobeglo nakon Furiozne debilizacije, a još par stotina hiljada u 8 meseci pre toga. Poput vode, kako se ti talasi migranata ''izlivaju'' iz svog matičnog suda u susedne (mislim na zemlje), tako poneki mlaz odleti i dalje od toga. Ili prepuni susedni sud, pa se prelije na onaj pored. Na sve to, njima za Srbiju ne treba viza, država njih neće da d**a (za razliku od srpskih frilensera i ITevaca), znaju da mnogi ovde balave na njih, jezik mogu lako nauče. Uz sve te činjenice, naravno da će od milion i nešto izbeglih, posle 9 meseci par desetina hiljada završiti i ovde i ostati.

Tako da možda ih nije došlo 120.000 ali jedno 60.000 sigurno jeste. Na kraju krajeva, da se radi o velikoj laži državno-partijskog sistema i agencija za nekretninu, da bi neko od opozicionih medija već odavno istražio i razotkrio to, te izvestio da ih je mnogo, mnogo manje. A nisam do sad video da je iko osporio broju od 120.000.

Prosto, bilo bi čudo i presedan kada bi Srbija jednom u svojoj istoriji bila pošteđena ili se držala podalje od svetskih zbivanja i debilana. Tačno bih se zabrinuo da nas nakon Kovid baljezgarije i enormne socio-ekonomske štete, zaobišao i ovaj talas Ruskih i Ukrajinskih izbeglica. Ne možemo mi da budemo izvan svetskih pičvajza. To je nepisani zakon univerzuma.
 
Poslednja izmena:
Svake godine je novembar glede saobraćajnih gužvi neuporediv sa proletnjim mesecima - a decembar sa novembrom, pa će tako biti i ove godine.

Ali vozila sa ruskim tablicama nema toliko da bi tome ozbiljnije doprinela.

120.000 Rusa bi značilo da je bezmalo svaki 10. stanovnik Beograda Rus, što svakako nije. Rekao je Respirator - 17.000. Zašto bi tu lagao? I to je mnogo ljudi.
 
Nikad ovako nije bilo, mislim ne može niko da me ubedi, pošto sam i u osnovnu, i u srednju i na faks i posle na posao uvek išao prevozom, odnosno dnevno prelazio velike razdaljine i prolazio kroz razna saobraćajna čvorišta.

Vrata na autobusima samo što ne eksplodiraju od prepunjenosti. Tako nikada nije bilo od 2000. (ne računajući povremene izmene na nekoj liniji ili neke vanredne događaje)
 
Vrh