Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

@laki72 Sta da im radis? Pa prijavis nadleznima, u jednoj pravnoj drzavi bi to trebalo biti vise nego dovoljno.

Nema voditeljka veze sa ovim, tacnije, ne moze se resiti problem pokazivanjem prsta ka pojedincu, tako nesto rade tabloidi.
Mada ti ideja i nije tako losa - po principu Zike sarenice :)
 
Обнављају сеоске куће, крче зарасла имања


У селима под Златаром основано је прво Удружење одгајивача оваца и коза, које ће наставити традицију чувених сточара, прекинуту 70-их година прошлог века, када су овдашња стада бројала и неколико хиљада грла.

На око 1.000 хектара, уз невелика почетна улагања, и релативно брзо увећање стада, јер се козе и овце јаре и јагње и два пута годишње, у Дражевићима, Челицама и Бистрици су схватили да је од беспослице и беспарице спас у сточарству.
Раденко Боранијашевић из Дражевића каже да се гајење коза и оваца исплати и да он прода сира онолико колико произведе.

Дејан Млађеновић је остао у Бистрици како би се бавио сточарством и наводи да је мноло лакше радити са Удружењем него самостално.

У ова три села, на надморској висини до 1.300 метара, за сада се узгаја око 2.000 оваца и до 300 коза, а међу одгајивачима је све више оних који су обновили дедовска имања, када су овдашње фабрике завршиле у стечају.

"Ја сам остао без посла, са пола стажа, нисам имао ни радну ни старачку пензију, а сада се бавим сточарством. Планирам да повећам производњу ако бих успео да добијем неки кредит", каже Стеван Рајић из Бистрице.

"Субвенције Владе Србије су 5.000 по овци 2.000 по јагњету. Очекујемо преко удружења набавку једног матичног стада, које ће морати да уплати мештанима", каже Драган Дивац, потпредседник Удружења узгајивача оваца и коза.

До пролећа, Удружење би требало да окупи око 100 сточара. Сеоски путеви су добри, град близу, а како је у последње две деценије број производних радника у Новој Вароши смањен чак 12 пута – не чуди што се старе сеоске куће обнављају и крче имања зарасла у коров.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...бнављају+сеоске+куће,+крче+зарасла+имања.html

ово ми делује као нека реалан начин за оживљавање села.
 
то је једини начин за оживљавање села. сточарство и земљорадња, у зависности од краја до краја државе
 
Kljucno je udruzivanje, a cime ce se baviti vec ce se lako pronaci. Poenta je ne svako za sebe vec svi zajedno. Od 30 rastrkanih sela bolje je jedno vece koncentrisano.
 
Дакле треба видети шта је реално и где би неко могао да пронађе свој интерес а не паметовати о неким бајковитим решењима где би млади брачни пар отишао на село купио једну краву млада жена музла ту краву а около се играла дечица.

Зато је битно сачувати мање градови који би били база за приступ сеоским имањима и који би обезбеђивали школство и здравствену заштиту.
 
moji dalji rođaci decenijama žive tako što imaju kuću u gradu (Pirot) a povremeno odu na 'gumno' tj, polje gde imaju kućicu i gde se drži st***. Deda tamo provodi celo leto, a ostali ukućani povremeno. Nije idealno, ali je u neku ruku lagodnije za život nego u njihovom selu od 15 kuća.
 
а ту је кључ и за демографију, за такав начин живота бројнија породица је ефикаснија
 
Истина, 2013. година је прва од распада СССР у којој је остварен благо позитиван природни прираштај у Русији, тј. година у којој је стопа наталитета (13.3 ‰) била изнад стопе морталитета (13.1 ‰).

Примера ради, у Србији те стопе износе 9.2 ‰ за наталитет, а 13.7 ‰ за морталитет.

Иако је очекивано трајање живота (које је код мушкараца деведесетих година износило свега 59 година, данас око 65) продужено... и катастрофална стопа морталитета је донекле оборена... и даље је Русија у неповољној демографској ситуацији.

Стопа укупног фертилитета (СУФ - број живорођених по једној жени у фертилном периоду) у Русији је нешто виша од 1.6, а да би дошло до замене генерација природним путем, тј. до просте репродукције, неопходна стопа је 2.1.

Веровали или не, Албанија која је некада била синоним за демографску експанзију, има СУФ од 1.5, али је природни прираштај и даље позитиван јер имају изразито повољну старосну структуру, а самим тим и јако ниску стопу морталитета... и поред константног исељавања млађе популације у последње две-три деценије.

На крају, не треба заборавити да у Русији живи око 20 милиона муслимана, па је и због њих стопа наталитета нешто повољнија.
 
Da li je u Srbiji besplatan porodjaj za sve nj. drzavljanine ?
 
Алексеј":3l45di3n je napisao(la):

Они су последњи на које се треба угледати. То наши русофили много воле да причају народу бајке о Русији. А стварност је мало другачија.

http://rbth.co.uk/2014/12/19/russian_la ... th_in_2014

Да, дошло је до раста природног прираштаја, али захваљујући Северном Кавказу, Уралу, Сибиру, Далеком истоку...дакле, свим оним територијама где живи велики број припадника етничких мањина.
 
Претпостављам да си много година живео у Русији па знаш да је стварност другачија. Ако је тако, пренеси нам још неке информације, било би корисно да знамо. У прилогу, руку на срце, спомињу муслимане који имају много деце и који годинама утичу на бољу слику, али се спомиње и Москва. Претпостављам да си мислио на етничке групе када си написао "етничке мањине", па ме занима које од њих су највише утицале претходних 20 година на то да природни прираштај у читавој Русији добије позитивну вредност? У тексту се каже: "ОД Урала до краја руског Далеког истока, дакле на огромној територији, живи 25,6 милиона становника. Посебно тешка ситуација је на Далеком истоку одакле људи стално одлазе, а остало је само 6,2 милиона становника. Највише их је у Хабаровску и Владивостоку, а север Далеког истока је скоро празан." Немогуће ми је да овај мали проценат становника на Далеком истоку од укупног броја становништва Руске федерације може тако јако да утиче на демографску слику.
Русофили понекад знају да претерају, али не бих много веровао ни западним истраживањима који су једно време сматрали да ће Русија на основу негативног природног прираштаја нестати за око 900 година. Пробаћу да нађем то истраживање.
 
Treba da se ugledamo na africke zemlje. Siromasnije od nas a radjaju puno dece.
 
Treba mi da se ugledamo sami na sebe, tacnije na svoje pretke.
Ne samo po pitanju nataliteta, vec i po odnosu prema imovini, drzavi, naciji, tradiciji, ali i odnos prema izdaji, tiraniji i okupatoru.
Mi danasnji stanovnici Srbije krcmimo je kao nasledstvo dobijeno od neke daljnje nebitne rodjake. Trgujemo teritorijom zarad 'bezviznog rezima' ili statusa 'kandidata'
Deca nam ne znaju gde je Takovo i zasto je bitno, ali znaju koliko je kalorija uneo mesi, ili koliko je fotki danas izbacila neka starleta.
Sa takvim stavovima potpuno je nebitno oce li nas se radjati vise ili manje, jer smo vec potpisali svoj nestanak.
U takvoj varijanti, naselili neke 'druge', ili se mi mnozili (a postali drugi) ne menja puno u sustini.

P.S.
Gledao sam nedavno jednu emisiju u vezi odumiranja japanaca gde se recimo upravo akcentuje to da su vecina danasnjih japanaca potpuno 'amerikanizovani' tacnije izgubili svoj identitet.
 
Кинези су, такође у огромном проблему. Након доношења закона "један брачни пар- једно дете" кинеска популација је почела да стари. Огроман број људи средњих година сада је остарило, а родило се (за њихову државу) мало деце. Тако су они ограничавањем рађања успели да успоре раст броја становника, али су себи на леђа "натоварили" нови проблем, а то је да ће за неколико година то "мало деце" које се родило морати да издржава огроман број радно неспособног становништва. Већ су почели да у неким областима своје државе укидају овај закон како би се поново рађало више деце које ће одржавати овако велику силу.
 
Kinezi su otisli u drugi ektrem, neka zlatna sredina bi bila 2,5 deteta u proseku i mirna Backa.
 
Алексеј":1bjbza4q je napisao(la):
...али су себи на леђа "натоварили" нови проблем, а то је да ће за неколико година то "мало деце" које се родило морати да издржава огроман број радно неспособног становништва....

Kao naj napredniji mi to upravo preživljavamo
da ponovim : rešenje je da se smanji potreban broj godina za odlazak u penziju kako bi se stimulisalo
- odlazak na selo dok su ljudi još u nekoj ,,snazi,, gde je jeftiniji život i time poboljšala ,,seoska,, demografska slika
- oslobodila radna mesta u gradovima za mlade koj bi time postali ekonomski ne zavisniji
- oslobodio veliki broj stambenog prostora u gradovima
- više para(izobilja) i stambenog prostora kod mladih kao i kod svakog bica doprinosi vecim natalitetom
 
Boca govori ono sto je jedino bitno u celoj prici.
Ne moze se ocekivati od zena da radjaju bez osnovnih uslova za zivot i podizanje dece. NE moze.
Nije stvar u natalitetu koliko u kvalitetu.
Mi ne znamo sta cemo ni sa decom koju imamo (sto sa starateljima, sto bez), a kamo li sa jos nerodjenom.
Porodice sa vise dece u Srbiji su po pravilu osudjene na finansijsku propast.
Promocija radjanja treba biti usmerena samo prema parovima ili zenama koji vec zele prinovu ili se dvoume,
jer su oni sami po sebi najveca promocija, nikako prema svim gradjanima koji su bioloski sposobni da doprinesu prinovom,
jer to ne zele svi i ne treba ih daviti ovom pricom.

Postoje barem tri resenja:
1. Prvo ljudima obezbediti sve potrebne uslove; posao, stan, dobru platu, dobit od prosirenja porodice, odnosno siru mogucnost da to sami sebi obezbede bez da to bude nemoguca misija i pusti snovi, vec sasvim realna perspektiva.
2. Uvesti totalitarni - patrijarhalni rezim u kom su mladi obavezni da stupi u brak posle odredjene godine zivota, to krece sa onim 'porezom za neozenjene i neudate', mislim da je tako nesto predlagao Palma. Ako to nece ili ne mogu, onda ili da se isele iz zemlje ili da im drzava nadje pratnera/ku na 'berzi' ili u aps.
3. Pustiti da se stvari odvijaju ovako kakve jesu, pa sta bude.
 
Resenje za Srbiju: Drzavna plata za majke sa detetom na selu i trecim detetom u gradu.
Kada se svakoj novoj mami na selu dodeli plata (dok zivi na selu), lutrijom se izvlaci drzavni sluzbenik i dobija otkaz.
Tako da je ceo sistem odrziv finansijski. Cak ima i viska.
 
To bio prosto bio uzas za tu decu. Nista ne treba raditi na silu. zamislite vasa deca da odrastaju na selu okruzena ni sa cim. Bez druge dece, apsolutno asocijalna. tuga. uostalom diskriminacija zena iz gradova.
Sto se tice lutrije za drzavne sluzbenike, takodje lose varijanta. znam osobe koje su prezivele sve rezime jer ceo teret firme nose na ledjima, prave radnike.
 
Galeks":9anwanet je napisao(la):
To bio prosto bio uzas za tu decu. Nista ne treba raditi na silu. zamislite vasa deca da odrastaju na selu okruzena ni sa cim. Bez druge dece, apsolutno asocijalna. tuga. uostalom diskriminacija zena iz gradova.
Sto se tice lutrije za drzavne sluzbenike, takodje lose varijanta. znam osobe koje su prezivele sve rezime jer ceo teret firme nose na ledjima, prave radnike.

1 Cime su deca okruzena u gradu? Da li je lepse detinjstvo u selu ili u gradu. Da li je zdravije....
2 Selo je motor demografske masine. Ako selo zivi, bice dotoka i u mali i veci grad.
3 Diskriminacija uvek postoji, samo zavisi kakva, postoje pozitivne kada gadjate prioritete, kod nas vecinom negativne, recimo politika NEPRIMANJA dece u vrtice cija oba roditelja ne rade. Sto znaci da drzava subvencionise bogate i po pravilu u gradu.
U pricu o podsticaju bih uvrstio i mame u manjim provincijskim mestima.
4 Zasto finansirati zene, jer one uglavnom donose odluku za odlazak sa sela.
5 Ima u drzavnom aparatu ljudi koji su profesionalci i nose posao. Ali je njihov broj toliko mali da je lutrija sasvim opravdana. Kada bi odpustili 2/3 iz aparata, razlika se ne bi osetila, vec bi bili primorani da reformisu svoje resurse.
 
Као што рекох кључ је у опстанку мањих градова који су и близини села, дакле под одрастањем на селу не би се сматрало ићи у школу на село већ провођења дела распуста на селу што може да има вишеструке користи од физичког развоја, усвајања радних навика до развоја еколошке свести, пољопривреда да не буде примитивна већ да се прате трендови а паралелно да се ради на унапређењу туризма.
 
Vrh