Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

To sam u jednoj rečenici i napisao.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470937#p470937:20d74f6w je napisao(la):
Žika » Sub Avg 12, 2017 4:56 pm[/url]":20d74f6w]
Dajte ljudima posao , pare i više vremena da budu sami i ponovo ćete imati pune parkove dece.
Suprotno svi odoše.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471175#p471175:12ie6ew1 je napisao(la):
Žika » 13 Aug 2017 09:44 pm[/url]":12ie6ew1]To sam u jednoj rečenici i napisao.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470937#p470937:12ie6ew1 je napisao(la):
Žika » Sub Avg 12, 2017 4:56 pm[/url]":12ie6ew1]
Dajte ljudima posao , pare i više vremena da budu sami i ponovo ćete imati pune parkove dece.
Suprotno svi odoše.

Ja bas mislim suprotno, da bi ljudi sa parama bili jos sebicniji i jos vise odugovlacili sa radjanjem dece.
 
spato... misliš na ono ,,sirotinjska zabava,, :lol:
slabe vajde od toga , jer zatita je u odnosu na nekada sada je dostupna svima a okolnosti i njihovo okruzenje ostaju isto.

i dalje isprobani Vizatinski model za uvecanje nataliteta nije prevazidjen ali za to treba bogata država kao što je ona bila
model podrazumeva
da se velika pusta područija dobro subvencionisanim velikim ,,čoporativnim,, naseljavanjem popunjavaju
a ubrzo na tim područijima dolazi do demografskog pozitivnog buma :)

isproban recept više puta se pokazao kao vrlo uspešan a nama poznat kao razne ,,seobe,, ....
:sesir:
 
Ko kalkuliše planirajući potomstvo taj ne sluša svoj instinkt, a gde nema instinkta nema ni dobrih rezultata, ili su retki.
Kada sam osetila majčinski instinkt tada sam rađala i nije mi palo na pamet da će to makar delićem uticati na procenat nataliteta, to su gluposti.
Tek sada, kada moja deca više nisu bebe, svesna sam svog ali i njihovog doprinosa.
 
Da li deca treba da žive u bedi ?
Da nasleđuju jedni od drugih iscepane pantalone, majce , jakne , obuću ?
Da gledaju kako su njihovi vršnjaci lepo obučeni, da ne idu na ekskurzije (ili da budu ti obeleženi za gratis), da nemaju para za užinu. Da budu podsmeh drugoj deci kasnije i ozbiljnijem iživljavanju. Izbačeni iz društva jer jednostavno nisu dovoljno dobro obučeni. Bio sam svedok u mom detinjstvu , uvek bio protiv i družio se sa tom decom.
Da li treba da budu gosti raznih TV show emisija kako mole da im se kupi odeća ili da im se renovira kuća.
I šta neko će da kaže da pare nisu sve. Pare su nažalost sve.
 
Ja sam kalkulisao i onog trenutka kad sam mogao mom detetu da pružim sve stvorio sam još jedan život.
Dok je moj dobar prijatelj onog trenutka kad starijem klincu nije mogao da zameni iscepali par patika novim pokupio radnu knjižicu i otišao put Slovenije. Sad radi na spajanju porodice. Dakle Srbija -4.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471263#p471263:2zq2i8vw je napisao(la):
Žika » Pon Avg 14, 2017 2:58 pm[/url]":2zq2i8vw]Da li deca treba da žive u bedi ?
Da nasleđuju jedni od drugih iscepane pantalone, majce , jakne , obuću ?
Da gledaju kako su njihovi vršnjaci lepo obučeni, da ne idu na ekskurzije (ili da budu ti obeleženi za gratis), da nemaju para za užinu. Da budu podsmeh drugoj deci kasnije i ozbiljnijem iživljavanju. Izbačeni iz društva jer jednostavno nisu dovoljno dobro obučeni. Bio sam svedok u mom detinjstvu , uvek bio protiv i družio se sa tom decom.
Da li treba da budu gosti raznih TV show emisija kako mole da im se kupi odeća ili da im se renovira kuća.
I šta neko će da kaže da pare nisu sve. Pare su nažalost sve.

Čoveče, pa što si osnivao porodicu ako nisi računao na taj izdatak (rigidno zvuči ali je tako)?
Ti si zaveden opakom sadašnjicom.

Evo ti kao podsetnik pa razmisli. Grafit je biser Beograda. Da ga neko nije ispisao, ko zna ko bi ga pročitao i porazmislio o suštini.
Učenik generacije jedne beogradske gimnazije je nosio najjeftinije patike dok su drugi, ponavljači, odvažno gazili u novim modelima najki.

 
Ksenija omašila si priču skroz.
Čitaj pažljivo i pročitaj sledeći post.
 
Ok, Žiko, nisi pisao u prvom licu jednine ali ni ja nisam mislila na tebe već generalno na takve roditelje koji sebi postavljaju nebulozna pitanja.
Izvinjavam ti se!

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471172#p471172:202bq1jl je napisao(la):
Earthmoving » Ned Avg 13, 2017 10:29 pm[/url]":202bq1jl]39
341069712.gif
Samo?!
I posle neka neko kaže kako nam omladina nije dobra i pametna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471263#p471263:2bel32f3 je napisao(la):
Žika » 14 Aug 2017 14:58[/url]":2bel32f3]Da li deca treba da žive u bedi ?
Da nasleđuju jedni od drugih iscepane pantalone, majce , jakne , obuću ?
Da gledaju kako su njihovi vršnjaci lepo obučeni, da ne idu na ekskurzije (ili da budu ti obeleženi za gratis), da nemaju para za užinu. Da budu podsmeh drugoj deci kasnije i ozbiljnijem iživljavanju. Izbačeni iz društva jer jednostavno nisu dovoljno dobro obučeni. Bio sam svedok u mom detinjstvu , uvek bio protiv i družio se sa tom decom.
Da li treba da budu gosti raznih TV show emisija kako mole da im se kupi odeća ili da im se renovira kuća.
I šta neko će da kaže da pare nisu sve. Pare su nažalost sve.

Kada bi nekim slucajem mogli da pitamo jajnu celiju/spermatozid sve ovo gore sto si ti napisao cak i neke vece krajnosti , a da sa druge strane pitanje bude da li zele ZIVOT , sta mislis koji bi odgovor bio u 99.99% slucajeva :?:
 
Ti koji ne razmišljaju mozgom i svode lično razmišljanje na spermatozoid ili na kiretažu (što je popularno zadnji niz godina). Oni koji odgovornije razmišljaju bave se kontracepcijom ili drugim vidovima zaštite.
 
Ja se sa Zikom uglavnom slazem ali... Uzine, eksurzije su potrebne ako postoji skola. Skola je potrebna ako nekoga nesto nauciti. Nauciti je potrebno ako ces od toga zaradjivati I raditi. A sta se desava sa "skolom" koja te ne nauci da radis I od tog znanja zaradjujes? Sta se desava ako niko nije naucen da napravi, tv, frizider, auto, telefon, kompjuter, masinu...? E takve skole su beskorisne. A onda ne trebaju ni uzine ni eksurzije nego se deci otvara mogucnost da bolje o tome nauce preko interneta I Youtubea. Ako odatle uce jer tamo ima vise I bolje znanja, zasto da gube godine u skolama umesto da uce par sati dnevno konkretne stvari (ja licno gledao mnogo odlicnih masinskih, elektroteknickih, matematickih... filmova na Youtubeu), a ostak vremena provode u prirodi Ili sa decom koju sami izaberu umesto sto im upadne jedan kr**** da ih maltretira u odeljenje. Danasnje skole su za mene danas u informatickoj revoluciji kada profesori gube monopol znanja, prevaziđene I nazadne. Izgubis popla zivota I sta znas da radis? A onda ti u skoli kazu:pa to ces nauciti na poslu. Pa ako cu uciti na poslu bolje da odma radim, sta cete mi vi? Manje vremena u ispraznoj "skoli" (svasta se danas zove skola) a vise vremena za pravljenje dece I rad za zaradjivanje para. Moj master rad je bio "Razvoj industrije gradjevinsko-rudarske opreme (trendovi, problemi I perspektive)". Retko ko je u Srbiji radio neki rad na ovu temu. I dok sam ga pisao otkrio sam da je masa ljudi koja je posle imala najvece svetske proizvodjace masina, pocela da radi sa 13, 14 godina, a krajem 20ih su vec imali svoje firme koje su nastajale uglavnom krajem 19. veka, a I danas su imena sa tradicijom I prighodima u milijardima dolara.
 
Da su tako vaši Dede i Oci razmišljali više od pola vas-nas ne bi ni bilo .... :lol:

nego je bilo gde ima za tanjira dva, ima i za tri ... i tako redom :grand:
 
Ne misliš da su se vremena promenila od tada ?
Koliki je tada broj dece bio u seoskim područjima koliko u gradskim ?
Pre II sv. rata seoska domaćinstva su imala 5 i više dece. Generacije posle rata već imaju samo po dvoje dece, retke kuće sa tri deteta.
Sećam se priča kako su moji roditelji živeli u nemaštini.
Niko pametan ne želi da mu dete živi u nemaštini, da ne može da mu pruži najosnovnije. Lako je napraviti, lako je napraviti na kvarno treba odgajiti , biti pored deteta. Svo vreme a ne na tri posla.
Ja sam radio dva posla dok mi je žena bila trudna, kad mi je dete došlo na svet skrasio se na jednom poslu sa povremenim uskakanjem na drugi. Kasnije zadržao jedan koji mi obezbeđuje dovoljno.
Toliko na ovoj temi.
 
Gledaju nas iz visine Boco I vrte glavom : "ja ne znam sta je razlog, ovo su drugi dani, uglavnom spram mog petla, ovo su sve cverglani". Ej brate spavo si sa xy zena I ni jednu nisi oplodio? Pa sta je s tobom, jesi zdrav? U glavi.
Bolje da ne gledaju, dobili bi nervne slomove. Rekli bi: jbt, za koga sam se ja odricao kore leba, da bi se izrodili ovakvi debili I komformisti. Pa vidi ti njih, pocese gospodi progresivno prohtevi da rastu navikli se na sapun i na zubnu pastu?! Pa soping centri, Najke, Ribok? Tableti, pica, izlasci. Nista strikanje dzempera I carapa, sve se kupuje? I nema se para jel ? Ni balada para adelina?
Pa da sam znao da ce takvi ispasti, nisam trebao mrve hleba da se odreknem. Ja se odricao, a oni ne mogu nicega da se odreknu sad kad je na njih red za nastavak lanca. I sve sto sam steko potrosice neko. Zao mi je sto ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja ;) Pa alo deco, jel znate da ako od dva roditelja ostane dvoje dece to je nula. I onda od to dvoje, jednom se nesto desi ili ne moze da ima decu, znaci u proseku to je manje od dvoje, idete u minus. Au kad vam se vrate Turci, nagrnu Arapi I Afrikanci, j..ace vas ruzno...
I tako dalje, I tako dalje bi nam desriptivnim jezikom onako polubesni polurazocarani objasnili kako stvari stoje. Mislim da bi bili bas razocarani u nas.
Izvinjavam se za ovo gore, to stvarno nije moj stil ni recnik, zaposeo me duh nasih predaka. Ne pucaj sinko dok im ne vidis beonjace, bas taj :)
 
Тесла је још пре 100 година приметио да давањем истих права мушкарцу и жени води катастрофи.
Једноставно природа није одредила жени,да може да ради и да рађа децу.
Једноставно врло мали број жена може да издржи да рађа и да гради каријеру.
Мушкарци због све јачег утицаја жене, постали су праве правцате кукавице, које више ничему не служе.
Жене раде њихов део посла,одређују колико ће да роде,док мушкарци само џаба богу краду дане.
 
Ljudi koji imaju poreko 30, 40, god. a nemaju decu, iz bilo god razloga, su pod velikim pritiskom okoline zbog toga. Skroz je Ok pricati o svom iskustvu sa decom, hvaliti se itd. ali nije Ok svaljivati krivicu na ljude koji ih nemaju. Ako pricamo o "doprinosu" drzavi, naciji, to svako radi na svoj nacin. Neko podize decu, a neko to vreme i energiju koristi drugacije i to treba postovati.

S druge strane, gledam te soc. mreze, koliko samo odvratnih, vulgarnih, agresivnih komentara dolazi od ljudi koji na profilnoj imaju sliku svog deteta..
Dodje coveku da pomisli da nije svako sazreo da bude roditelj, ali ih ipak prave samo tako. Nije onda ni cudo sto generacije ne uspevaju da Srbiju ucine normalnijom drzavom. Posle su nam drugi krivi.
 
Ovo sto je Drakche rekao je za mene vrlo vazna stvar. Na neki čudan način verujem da ljudi nisu "zaslužni" što imaju ili nemaju decu. Jer oni nemaju nikakvu kontrolu nad mikrosvetom svojih plodnih celija I ostalog za trudnocu. Ne znas da li to imas ili nemas, da li mozes imati decu ili ne. Ne znas zasto si zasluzio jedno ili drugo. Cak I ako imas decu, ne znas da li ce u sledecoj trudnoci sve biti u redu. Pa zasto bi se onda neko hvalio necim sto nije njegova zasluga. Ali ko nema, savetujem mu da se bori, da nikad I ni po koju cenu ne odustaje.
 
Drakche
Нико не напада људе што немају деце,већ систем који је направио да су деца вишак.
Европа је постала себична, саможива,и само са једном девизом,а то је новац.У таквом друштву за децу нема места,и зато морају да увозе имигранте са Африке и Азије, јер им једноставно недостаје радна снага, да би и даље имали благостање.
И ми смо прихватили њихов начин живота,само смо ми сиромашни, па неће имати ко да нас замени.
И те који користе енергију за нешто друго, и њих мора неко да роди
 
Зато ће Европа изумрети и џаба им све материјалне благодети које су вековима скрцавали у трезоре и музеје колонизацијом и економским поробљавањем тих назадних и заосталих народа по свету ...
 
Ne samo nemogucnost dobijanja dece (iz bioloskih razloga), vec i odluka da se nema dece ili ne jos. To je najintimnija stvar u koju ne treba zabadati nos. A ako pricamo uopsteno, u Srbiji su roditelji prepusteni da sami sve obezbede za svoje dete, kao da je to kakav luksuz. O tim stvarima treba da se govori. Sve ove druge price cine situaciju gorom nego sto jeste, i sto je jos gore, skida krivicu sa onih koji imaju realnu moc da nesto promene po tom pitanju.

U jednoj drzavi koja brine o svojim naslednicima dete treba da dobije sve besplatno. Od pelena do uzbenika za skolu.
Vlast nam otima pare na sve strane da bi njihova deca imala vise nego sto im treba. Tu treba da se udara, gospodo, a ne jedni na druge.
 
Slažem se. To znači da je problem u raspodeli para u jednom društvu, da je problem u sistemu koji određuje takvu raspodelu. S obzirom da je trenutni sistem u Srbiji kopija zapadnih sistema onda je problem u zapadnom sistemu. Dakle ili da Zapad promeni taj sistem ili da se Srbija distancira od tog sistema. Zapravo kad se sve razgne dođe se do toga da je taj sistem prostim rečnikom rečeno - pljačkaški. Može da funkcioniše dok uvek ima ispod nekog da jaše, bili to neka zemlja ispod iz koje će izvlačiti profit ("slobodnim protokom robe i kapitala") bilo da je to jeftina imigranstka radna snaga (koju su besplatno dobili jer nisu ništa u nju investirali pre toga i koju zatim jeftino koriste), bilo da živi od rente i kamata drugima.
Dakle sistem se mora promeniti suštinski u održiv sistem, a ne potrošački sistem koji sve troši : prirodu, ljude, resurse, energente... sebično sve troši danas, a ostavlja posledice toga za sutra. Za početak je potrebno rešiti problem energije, osloboditi se zavisnosti od nafte i gasa, preći na obnovljive izvore energije, elektrokola, solarne ploče, vetrenjače i sl. Kada se to uradi stvoriće se uslovi za promenu svetskog monetarnog sistema i napuštanja dolara kao svetske valute. To bi onda daljedovelo do povlačenja američkih vojnih baza po svetu usled nemanja para za finansiranje. Zemlje kao mi bi uštedele masu para od uvoza energenata i tehnologije zasnovane na njoj, a mnoge zemlje bi mogle proizvoditi svoja elektrokla i slično. Zaustavio bi se odliv bogatsvta, bili bi opet u trgovinskom suficitu. Od domaćih para iz suficita bi se mogli finansirati infrastruktura, arhitektura i sl, kao što je i bilo krajem 19. i početkom 20. veka u Srbiji (ili danas Kina). Zaustavljanjem odliva milijardi za uvoz energenata, kola i sl, u zemlji bi ostajalo više para, ljudi bi živeli bolje i mogli (bar finansijski) imati mogućnost za više dece.
 
Vrh