Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Ја се слажем да код питања оснивања породице треба укључити пре свега мозак, стим што ова екипа која сматра да је укључила мозак тиме што размишља на тему искључиво материјалних добара - није баш укључила мозак.

Ко прегази 35. годину живота без основане породице, боље да је и не оснива. Боље за њега, боље и за дете. Зашто? Проста математика. Живи се брзо, нездраво и себично. Животни век се у све већем броју не завршава природно, већ нагло, неком стеченом болешћу као последица тог и таквог живота и све горе и горе исхране.

Касно добијање детета значи да ће то дете у најнезгоднијим годинама бити онда, када родитељи буду у здравствено најкритичнијем периоду. Много је већа статистичка вероватноћа за породичним конфликтима услед превелике старосне разлике, недостаткака родитељских живаца и већа подложност родитеља стресовима који воде инфарктима или шлоговима. То даље значи да се повећава статистичка вероватноћа о губитку родитеља у најнезгоднијем старосном добу за дете и о последицама таквих губитака за развој личности детета.

Најсвежији пример који имам је клинац из краја, 20 година. Отац му се обесио прошле године и дечко је "пуко". Психички. И постао је опасан по друштво. Из чиста мира почне да ломи јавну имовину. Питање је дана када ће напасти некога. А није једини пример. Има их колико оћете.
 
ja bih tvoj stav nazvao diskriminatorskim, i suprotam činjenicama.
iznenadne smrti su iznenadne i nemaju veze s godinama.
njihov uticaj na dete jeste težak, ali nije nešto što se ne dešava i sa čim socijalne službe, školski psiholozi ne bi trebalo da imaju velikog iskustva (a ako nemaju, opet dolazim do nematerijalnih razloga pada nataliteta).

s jedne strane opravdavas klinca od 20 godina koji je pukao a s druge smatraš da malo stariji od njega već treba da krenu sa rađanjem dece :)

ja ne znam da je neko pričao o isključivo materijalnim uslovima za rađanje, ali kolko god se to nama ne sviđa, oni su razlog u nekoj meri. A zašto? Pa zato što ovi ostali nisu ispunjeni pa roditelji imaju utisak da su uvek prepušteni sami sebi i da ne žive u okruženju pogodnom za radjanje i odgajanje. Onda se rađa stav da samo pare rešavaju sve. A kad pogledaš koliko je lakše parama plaćati privatne pedijatre, rešiti problem privatnog vrtića kad ne možeš da dobiješ državni, platiti nekog da ti čuva dete dok tražiš posao, nije ni čudo što je tako.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472835#p472835:1vh7nlc6 je napisao(la):
Mel » 22 Aug 2017 12:02 pm[/url]":1vh7nlc6]zašto nisi napravio dete u nekom delu zemlje gde fali mladih, nego baš u beogradu gde problema nema?

E pa sad o tome vec nisam mogao da vodim racuna.
Napravio sam dete u Beogradu jer sam upoznao devojku iz Beograda i zato sto u Beogradu imam kucu i stan.
Valjda je to logicno?
 
savršeno logično, naravno.

rekoh već, pitanje nije na mestu, samo sam hteo drugu poentu da napravim u vezi sa doprinosom populaciji :)
 
Spatio je za mene vrhunski patriota :kk:
Što se tiče problema u ruralnim sredinama, mislim da će se tu otvoriti nove lepe mogućnosti sada ubrzanom gradnjom autoputeva i bežičnim internetom. A posebno za koju godinu kada ojačaju kola na struju, što će ojačati finansije naših ljudi usled mogućnosti da sami prave struju za kola umesto da kupuju skup benzin. Dakle možeš živeti u kući na planini i završavati veliki deo poslova preko interneta, čak i školovati se. Gradnjom autoputeva u Beogradu možeš biti iz skoro svake tačke zemlje za maksimum 2,3 sata. Sa bežičnim internetom, autoputevima i elektrokolima, mislim da nema mnogo razloga da živiš u centru Beograda. Ako se izvučeš na daljinu sat-dva od centra autoputem, dobijaš i mogućnost uštede gajenjem svoje hrane i time zdravije ishrane. Dobijaš više prostora za veću porodicu. Zatim zdravijeg vazduha i uštede 1-2 sata vremena dnevno koje se u gradu gube u odlasku i dolasku s posla. Time se štede i živci. Sa jeftinim solarnim pločama na svojoj kući i okolo javlja se mogućnost prodaje struje EPS-u i zarade. Dakle, verujem da se otvaraju jako lepe nove mogućnosti za povećanje nataliteta i van Beograda. I smanjenje zavisnosti od nafte, države, poreza, dažbina i sličnih troškova koji su posebno izraženi u gradu. U gradu. Van grada egzistencija vam manje zavisi od države (u gradu nemaš svoju hranu pa ako ne slušaš lakše te je uceniti od nadređenih za životnu egzistenciju), a više od prirode pa imate i veću slobodu mišljenja. Ali za to nam je potrebno sačuvati teritoriju kao resurs za takvu vrstu širenja životnog prostora koji je u gradu prilično skučen.
 
sad mi je lakše :lol:

za ruralne sredine su bitni lokalni i regionalni putevi, autoput malo ima veze sa njima.
takođe, najmanje je bitno biti za 2, 3 sata u bg, želja za tim je posledica beznađa koje se masovnim iseljavanjem presipa i u velike gradove jer retko ko nađe ono što je time tražio. Naravno, ne kažem da nije bitno, samo da nema veze sa natalitetom.

Ostalo, jeste, sve su to lepi preduslovi i ideje...
 
Meni je privlačna ideja da mogu stići recimo do Tare za 2 sata autoputem iz Beograda. Ako je tako lako stići, ja ću više vremena provoditi tamo čime će demografija biti dnevno drugačije raspoređena. Ako sam 3 dana tamo pa 3 dana u Beogradu, pitanje demogragije "dela zemlje" koje si gore pomenuo postaje relativno jer ja jesam i nisam u Beogradu. Demografija je ranije beležila statičnije mesto prebivališta stanovnika ali stvar se menja povećanom mobilizacijom. Ako je tako, ako brzo mogu stići, ostaviću ženu i decu tamo u prirodi a ja ću doći da pozvaršavam poslove, što bi oni provodili vreme u četiri zida umesto da su stalno napolju? Nadam se da i žena i prirodnom okruženju ima veću želju za reprodukcijom umesto kad po gradu šeta i gleda izloge ;) Ako je tako, što bi se žena obrazovala do 25-e godine kod jednog profesora kad može da se obrazuje preko interneta od više svetski najkvalitetnijih izvora u toj oblasti? Znači obrazovanje preko interneta je superiornije i kraće traje od obrazovanja u kalsičnoj "školi". Pa ljudi su počeli da šalju decu u školu jer je nastavnik bio tamo jedini izvor znanja. Sada je taj problem internetom rešen pa se gubi potreba za gubljenje vremena i posećivanje ovako zastarelih škola. Dok odeš dok se vratiš - gubiš vreme. A i slušaš samo jednu stranu priče od jednog profesora. Dakle sa ranijim završenim obrazovanjem, recimo sa 18 godina, žena ima 10tak godina više za reprodukciju nego danas. Sem toga, mlađa ulazi u reprodukciju pa je plodnija. Danas imamo mase žena po gradovima koje su "jurile karijeru" , a ništa značajno svetu nisu doprinele, a podnele su veliku žrtvu jer su ganjajući obrazovanje i karijeru po gradu preletele 20-e i 30-e i dok su se okrenule kasno shvatile da su ostale same, bez dece i da im to što su gradile neće reći hvala. To je bespotrebno traćenje života, bolje je živeti prirodnije i konkretnije (bez ispraznih titula Master, Doktor a bez ikakvog konkretnog primenjivog znanja) i lepo kao i uvek u dobroj staroj proverenoj istoriji se udati krajem tinejdžerskih ili najkasnije početkom 20ih godina.
Zapravo moj sistem je simbioza prirode i zelene tehnologije (mahom zanovane na našem Tesli) i eliminsanje nepotrenih parazitskih i štetnih ubeđenja ("obrazovanje" - ispiranje mozga od strane ustanova umesto znanja zasnovanog na idejama (kako ono beše: škola je vaspitna i obrazovna ustanova; izbaciti to "vaspitna"); stil života tipa izlasci, blejanje, šopinzi i slične bolesne zamene za prave stvari; bojkotovanje nepotrebne mode i brendova, mas kulture i slično).
Prosto, moramo menjati sistem koji ima loše rezultate. Znači nije dobar, mora drugačiji sistem.
 
Nije jasno što bi se žena kamenovala?
Ideja je da i žene i muškarci završe fax do recimo 18-e godine. Znači izbaciš masu nepotrebnih stvari iz obrazovnog progama, a ubaciš masu korsnih i racionalizuješ na 12 godina školovanja. Koja je alterantiva? Da kako istorija prolazi akumuliramo sve veće i veće knjige dok ne budu imale 5.000 strana iz svakog predmeta i dok nam za to ne bude potrebno 20 pa 30 pa 40 godina dok se sve savlada. Ne može tako, obrazovanje mora naći način da se vremenski optaimlaizuje u skladu sa reproduktivnim terminima ljudi. Danas ljudi uče "školu" do 30-e godine i ne znaju ništa da urade, naprave posle toga, a prošlo im pola života u "obrazovanju". Što mi reče moja profesorka sa Eknomskog faxa koja ima oko 65 godina: "ne znam što se ovi asistenti ne žene ni ne udaju. Svi imaju po 30 i kusur godina i retko ko ima dece. Šta misle, kao bave se naukom, pa neće oni sad tu otkriti toplu vodu." Lepo reče profesorka sa ogromnim iskustvom.
Kao neko ko je završio najteži smer a zatim i master na tom državnom fakultetu sa prosekom 10,0, mislim da sam imao neki uvid u sistem obrazovanja i njegov uticaj na demografiju. Zato je moja ideja - završavanje fakulteta sa 18 godina.
 
Da se izbace nepotrebne stvari iz programa? Pa to je već urađeno, zove se Bolonja, i imamo generaciju ljudi nesposobnih za rad, ali spospobnih da brzo i lako zarade...

Neću da se kotim da bi ova država imala više topovskog mesa.
 
....Neću da se kotim da bi ova država imala više topovskog mesa....
Cek cek samo da ti se upali semafor :lool:

Kako kazu
Nagon za produženjem vrste je jedan od najjačih nagona u prirodi. Prisutan kod svih. Od amebe, do čoveka.
I ne može se kontrolisati. Tu je, usađen duboko u genetskom kodu-i čeka na signal tela da je spremno za akciju.

:sesir:
 
mislim da smo taj nagon kanalisali kroz sex sa kontracepcijama :) tako da je dosta manja želja za ostavljanjem potomstva nego kod ostalih vrsta.
 
Ne pričam o želji za potomstvom, već o učestalim pisanjima da treba da se kotimo kao zečevi jer je to dobro za narod/državu/štagod...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472912#p472912:rq74y9ng je napisao(la):
profa_chb » Tue Aug 22, 2017 8:44 pm[/url]":rq74y9ng]Da se izbace nepotrebne stvari iz programa? Pa to je već urađeno, zove se Bolonja, i imamo generaciju ljudi nesposobnih za rad, ali spospobnih da brzo i lako zarade...

Neću da se kotim da bi ova država imala više topovskog mesa.
Bolonja nema veliki uticaj na kvalitet znanja.
Npr. na FTN-u u Novom Sadu(fakultet koji se odlicno kotira u tehnickim krugovima) Bolonja je donela razna poboljsanja.
Kada vec pricamo o ovome,imam stav da bi drzava trebala da prekine sa finansiranjem nekih suficitarnih struka poput prava,ekonomije...,a da bi taj novac koji bi ustedela mogla preusmeriti u fondove,poput onih koji postoje u Izraelu.
 
Kako znas da je donela poboljsanja kad si ga tek upisao. Ja mislim da se I ftn od bolonje srozao. Ostavljam mogucnost da sam kao kao pre bolonjac pristrasan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472929#p472929:3kharmxk je napisao(la):
Mel » Tue Aug 22, 2017 11:34 pm[/url]":3kharmxk]Kako znas da je donela poboljsanja kad si ga tek upisao. Ja mislim da se I ftn od bolonje srozao. Ostavljam mogucnost da sam kao kao pre bolonjac pristrasan.
Iz price sa ljudima.
Znam gomilu njih koji su se zaposlili sa i bez diplome tog fakulteta i dobra vecina radi za neke pristojne novce i imaju znanje.
Jednostavno,ko hoce da uci i da ima znanje,radice.
Ko zabusava ceo zivot,odustace nakon prvog semestra.(znam za takve slucajeve)
 
Na mom faksu nije bilo predmeta bez knjige sa 600 strana (sa vežbanjima i pomoćnom literaturom često i do 1000). Lekcija u proseku po 3,4 strane. I po lekciji 1, 2 ili 3 ključne ideje. Znači umesto 4 strane moguće je da svaka takva lekcija bude konkretna i ima po par redova. Kada onaj ko piše zna kratko i jasno to da izrazi. Time knjiga umesto 600 može da ima svega 60 strana. Kolko si vremena uštedeo? Ja znam kako se to radi, ja sam tako izvlačio iz svake lekcije ključnu ideju ili dve i dobijao sve visoke ocene. Ali faklutet je takav da te tera da za doktorat moraš da pišeš par stotina strana. I onda dalje kad postanu profesori tako pišu i svoje knjige. Pa čekaj moždaja svoju ideju mogu da iznesem i obrazložim i ukratko na svega par desetina strana. Znači sistem te tera da pišeš radi pisanja. Glupost. Izbaciti. Skratiti nepotrebnu glupost.
Dalje. Mogu se koncipirati grupe predmeta zajedno kroz zajednički istorijski razvoj. Na primer istorija može pratiti razvoj društva, jezika, matematike, fizike, hemije, umetnosti. Zar nije najbolje znanje kada se to nauči u jednom kontekstu? Kreneš istoriju Egipta pa sem društvene istorije paralelno učiš razvoj njihove : matematike (Pitagorina teorema 3-4-5 (raop strechers), vrednost Pii, računanje površine kruga preko površine kvadrata), pa arhitekturu - piramide povezanu sa geometrijom i astronomijom, pa Corpus Hermetica kao preteča hemije, pa Egipatsku knjigu mrtvih i razvoj religije, pa učenje sviranja njihovih instrumenata, pa njihovu umetnost. Ovo se završi za par meseci pređe se dalje na Mesopotamiju, Grčku, Rim, Vizantiju, Arape, Kinu, Indiju, Evropu u Renesansi, ostale zemlje i na kraju do modernog doba. Garantujem da ovo sve može da se pređe za 12 godina i nauče jezici, sviranje raznih instrumenata, razne zanate kroz njihov razvoj, razumevanje društvenih tendencija, duhovnosti...
Ja sam posebno izučavao odvojeno neke od ovih oblasti (a nadam se da ću i ostale ) i najbolje zaključke sam doneo tek njihovim povezivanjem. Aha, ovo se desilo kada se ovo desilo, to je uzrokovalo to, tad je otkriveno to... Jedna priča.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472931#p472931:f45y1ogm je napisao(la):
autoputevi kao hobi » Uto Avg 22, 2017 10:48 pm[/url]":f45y1ogm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472929#p472929:f45y1ogm je napisao(la):
Mel » Tue Aug 22, 2017 11:34 pm[/url]":f45y1ogm]Kako znas da je donela poboljsanja kad si ga tek upisao. Ja mislim da se I ftn od bolonje srozao. Ostavljam mogucnost da sam kao kao pre bolonjac pristrasan.
Iz price sa ljudima.
Znam gomilu njih koji su se zaposlili sa i bez diplome tog fakulteta i dobra vecina radi za neke pristojne novce i imaju znanje.
Jednostavno,ko hoce da uci i da ima znanje,radice.
Ko zabusava ceo zivot,odustace nakon prvog semestra.(znam za takve slucajeve)

to ništa ne govori, svega toga je bilo i pre i posle i biće da uvek.

u svakom slučaju, dobar izbor je ftn, guraj samo, mislim da si upisao smer na kom nepa potrebe brojati stranice već uključiti mozak ;)
 
U oktobru biće u novembru, u novembru biće u decembru...
Nešto ništa Slavici ne verujem. Nego daj da mi krenemo od sebe i pokušamo da napravimo po 5-oro dece svaki :) Ako nemamo para, otići ćemo ispred Vlade da kampujemo, kukaćemo ko Romi da nas zapošljavaju u Čistoću, grade socijalne stanove, ili kao imigranti da dobijamo besplatnu hranu, smeštaj, higijenu i prevoz. Pokušali smo da budemo fini i kulturni, nije uspelo, daj sad da guramo i rukama i nogama. A i ako danas pravimo decu ko zna šta i kavo će vreme biti za 20-30 godina kad odrastu.
 
Nego daj da mi krenemo od sebe i pokušamo da napravimo po 5-oro dece svaki
Još samo da nađeš ženu koja će da živi u najcrnjoj bedi i koja je spremna da postane opsesivno-kompulzivna mašina za rađanje.
Srećno s tim.
 
Šta bi rekao za one koje po dvadesetak i više puta prekinu trudnoću, kako se zove ta boljka?
 
Dejane, ne mora ona da bude mašina za rađanje al jbg onda neće biti sa mnom, šta da joj kažem ;) Može da bude sa Kurtom i Murtom ali ne i sa mnom. Po meni, pravi muškarci definitivno ne trebaju da biraju žene koje nisu raspoložene za rađanje. "Separating boys from mens". Ali ionako će ih prirodna selekcija vremenom eliminisati, pošto slabo rađaju izumreće, pa će opet iznova i iznova opstati one koje su rade rađanju.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_qiMNYYqIdg[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473083#p473083:1d2wrw8r je napisao(la):
Ksenija » 23 Avg 2017 06:09 pm[/url]":1d2wrw8r]Šta bi rekao za one koje po dvadesetak i više puta prekinu trudnoću, kako se zove ta boljka?

Neodgovornost prema zdravlju. Za to postoje kontracepcije i kondomi. Jeftinije je od podizanja detata.
 
Ako je već neko skup, onda sam to ja, a ne dete. Dakle svog mog komfora ću se odreći i preusmeriti ta sredstva na dete: ne pijem sokove, ne izlazim i ne trošim po kafićima, ne pijem, ne pušim, štedim struju, kupujem jeftiniju odeću, isključim kablovsku ostavim samo internet, jedem manje kvalitetnu hranu tipa hleb i mleko... kako bi dete imalo. Ja sam jak, šta će meni sve to?). Ako nema dovoljno resursa za oboje onda je bolje da ja kao stariji ne postojim kako bi dete živelo: "An old man dies, a young woman lives. Fair trade." https://www.youtube.com/watch?v=0YB5MXjzvaM Dakle, samo ja mogu biti skup, ne i dete, ne i budućnost.
 
Vrh