Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Nije toliko problem u zapadnom sistemu koliko u ovom nasem konkretno, jer njima u tom sistemu ocito ne ide bas tako lose, barem do sada. Nama ne ide ni osrednje dobro ili lose, nego bas bas lose. Tamo gde korupcija dolazi sa vrha vlasti i ne vodi racuna o obicnom coveku bilo koji sistem je destruktivan za drzavu i njene gradjane.

Korupcija, ma koliko problem bila, tek je vrh ledenog brega, jer od toga polazi sve ostalo: negativna selekcija, lose obrazovanje, migracije stanovnistva, cenzura medija, diletanti na pozicijama itd. Sve to stvara okvir za jedno neslobodno trziste u koje niko nece ulaziti sa rizikom invenstiranja, ni domaci ni stranci. Zbog toga se cak ni "velikim silama" poput Rusije i Turske ne pise dobro, jer svaki biznis nema jaku pravnu garanciju, vec zavisi od veza sa aktuelnom vladajucom partijom i njihovim ljudima. Previse je rizicno ulagati veliki kapital u nesto sto moze da se promeni sa promenom drzavnog vrha ili kako je nekom cef, posto nema postovanja zakona i ustava.
 
ja bih voleo da nam nas forumski drugar zemljani otovri oci i ukaze u kojoj tacno zapadnoj zemlji postoji sistem "raspodele para" poput naseg. ne bi covek pricao napamet, sigurno zna nesto sto je nama sa daunovim sindromom nepozanto
 
Apsolutno se slažem, korupcija dolazi sa vrha. Ali po mom mišljenju, u našem slučaju, to je sa vrha zapadnog sistema, a onda se samo preko naše vlasti spušta dole hijerarhijski. Jeftinije im je korumpirati par ljudi iz vrha vlasti nego ceo narod. To je sistem koji je Zapad doveo do savršenstva.
Kao jedan od najvećih primera korpucije uvek se setim priče o sastanku na ostrvu Džekil (Jekyll island) 1913-e kada je formirana američka centralna banka FED korupcijom Rotšilda i njihovih agenata. A kad je dolar postao, svetska valuta ta korupcija je ušla u svaku državu sveta. I taj sistem traje do danas. Onda ti njihov Soroš dođe u zemlju plaća, NVO-e, svoje profesore, umetnike, ljude da izglasavaju zakone... Sem toga ima i puno drugih da ih nazovem "aristokratskih" korupcija po Evropi gde ima masa pojedinaca i firmi zaštićenih ko beli medvedi, a sa svakom zaštitom se trošak života običnog građanina uvećava. Verujem da su ljudi iz Evrope bežali vekovima u Ameriku upravo zbog tog "reketiranja" po Evropi. I na kraju doguraš da ti u Evropi treba 1.000 evra plate mesečno da bi poplaćao sve zaštićene bele medvede. Umesto da budeš bogat sa 1.000 evra

Što se tiče pitanja Razgrađevinara o "raspodeli para", hteo sam gore upotrebiti termin "raspodela" ali sam dodao reč "para" da bi bilo jasnije o čemu je reč.
1. Evo jednog primera. Kinez mi kaže da u Kini privatnik ne može biti vlasnik više od xy hektara zemlje jer bi taj sistem vodio tome da oni koji imaju više zemlje vremenom od veće zarade mogu kupiti sve više zemlje, a da bi ostali ljudi imali sve manje zemlje. Zato je država vlasnik zemlje. Dakle tako je to društvo svojim sistemom sprečilo lošu raspodelu (iz ugla celog društva). Nemaš Miškoviće, Matijeviće, Kostiće sa desetinama hiljada hektara koji su sve bogatiji i bogatiji.
2. Drugi primer: kod nas je zakon takav da ne dozvoljava slobodnu konkurenciju u oblastima: telekomunikacija (dozvole imaju 3 kompanije), banaka (ograničen br), osiguranja, revizorskih kuća, NIS-a, Srbijagasa, EPS-a... I svi "srećni" dobavljači ovim privilegovanim firmama mogu ostvariti privilegovane profite, na osnovu kojih mogu steći prednost za akumulaciju kojom će nepravedno (tj zahvaljujući sistemu) uzeti veći deo preraspodele.
3. Treći primer. Tehnološki izumi. Društvo bi mogli reći: ok vi pravite dobre čipove, mobilne... ali vi posle nekog vremena (kad povratite uloženo u istraživanje&razvoj i zaradite pristojan procenat) morate društvu straviti na javno raspolaganje recept od materijala preko svakog koraka kako se vaš proizvod pravi kako bi to moglo naučiti čitavo društvo da bilo ko želi zna kako to da pravi, umesto da vi beskrajno ubirate ekstraprofit na monopolu znanja.
4. Sledeći. Eksternalije. Ja pravim ekstraprofit u čeličani tako što puštam prljavu vodu i uništavam posao ribnjaku. Ja koristim naftu ali drugi plaćaju troškove lečenja prouzrokovane zagađenjem. Onda cena nafte mora biti dodatno oporezovana za te troškove i konkurencija "zelenoj energiji" koja je pre toga skuplja, sada postaje ravnopravnija.
.....itd itd... Čitav sistem
Ovo su samo neki opšti primeri u kom smeru se može urediti sistem da umesto raspodele gde jedan ima zaradu 1.000.000 evra godišnje, a njih 500 po 4.000, može poboljšati raspodela da taj jedan ima 100.000 evra godišnje a njih 500 po 5.800 evra.
Ako se trkamo pošteno an 100 metara, možda možeš biti bolji od mene za par sekundi ali ne za par milijardi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471761#p471761:2rtnxqgu je napisao(la):
Drakche » Sre Avg 16, 2017 6:17 pm[/url]":2rtnxqgu]Ljudi koji imaju poreko 30, 40, god. a nemaju decu, iz bilo god razloga, su pod velikim pritiskom okoline zbog toga. Skroz je Ok pricati o svom iskustvu sa decom, hvaliti se itd. ali nije Ok svaljivati krivicu na ljude koji ih nemaju. Ako pricamo o "doprinosu" drzavi, naciji, to svako radi na svoj nacin. Neko podize decu, a neko to vreme i energiju koristi drugacije i to treba postovati.
Rađanje dece je zaista isključivo lična stvar bračnih partnera i ni slučajno se ne treba mešati. Svi mi manje-više dajemo doprinos državi s tom razlikom što ljudi sa decom državi ostavljaju u nasleđe još po nekog neimara.

Dodje coveku da pomisli da nije svako sazreo da bude roditelj, ali ih ipak prave samo tako. Nije onda ni cudo sto generacije ne uspevaju da Srbiju ucine normalnijom drzavom. Posle su nam drugi krivi.
Čim je čovek biološki zreo za reprodukciju znači da je zreo i za roditeljstvo. Druga je stvar nametnutih i prihvaćenih devijantnih pojava u društvu kada se gube kompasi, kada etika popusti na skoro svim nivoima. Istina je da nisu svi talentovani da budu roditelji bez obzira na ljubav prema deci, jer biti roditelj podrazumeva i biti dobar pedagog.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471779#p471779:2rtnxqgu je napisao(la):
Earthmoving » Sre Avg 16, 2017 9:05 pm[/url]":2rtnxqgu]Ovo sto je Drakche rekao je za mene vrlo vazna stvar. Na neki čudan način verujem da ljudi nisu "zaslužni" što imaju ili nemaju decu. Jer oni nemaju nikakvu kontrolu nad mikrosvetom svojih plodnih celija I ostalog za trudnocu. Ne znas da li to imas ili nemas, da li mozes imati decu ili ne. Ne znas zasto si zasluzio jedno ili drugo. Cak I ako imas decu, ne znas da li ce u sledecoj trudnoci sve biti u redu. Pa zasto bi se onda neko hvalio necim sto nije njegova zasluga. Ali ko nema, savetujem mu da se bori, da nikad I ni po koju cenu ne odustaje.

Davno je prošlo vreme neizvesnosti, sada se trudnoća detaljno kontroliše od samog začetka ploda naročito ako lekar konstatuje rizičnu trudnoću.
Meni je neverovatno da se dvoje odluče za brak a pri tom planiraju potomstvo, i ne padne im na pamet da prvo provere osnovne preduslove: da li su sposobni za reprodukciju, krvne grupe, Rh faktor, kompatibilnost generalno. Nemalo je primera gde žena ne može da zatrudni upravo zbog toga što je prisutna biološka nekompatibilnost. Već sa drugim partnerom ona lako ostaje u drugom stanju.

To su, pored upoznavanja jedno drugog o genetski naslednim bolestima i devijacijama porodica oba partnera, najvažnije stvari koje obezbeđuju bezbrižno stupanja u brak. Kako ništa nije apsolutno, tako i ispitivanja mogu da daju pogrešne ili nedovoljno tačne rezultate ali s time se čovek mora nositi. Na kraju, život je rizik kako god okreneš.
 
Čim je čovek biološki zreo za reprodukciju znači da je zreo i za roditeljstvo.

:?: :?: :?:

Sta pricas zeno? Bioloska zrelost kod devojcica nastaje oko 12te godine, da li su tad zrele za roditeljstvo?
Kakve krvne rupe, kakva genetska ispitivanja pre maticara, zaboga?

Odvratno.
 
Mora da je Bog, priroda ili ko vec pogresio. Zasto ne prihvati kritike I pomeri bilosku zrelost na 18 godina kako mu ljudi lepo kazu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471951#p471951:2o9euwds je napisao(la):
11030 » Čet Avg 17, 2017 8:55 pm[/url]":2o9euwds] :?: :?: :?:

Ne znam koliko je nužno da vam objašnjavam šta znači pubertet, adolescentno doba ali i pedofilija, usko vezana za starosno doba. Ako niste upućeni tu je literatura. Kada sve to uzmete u obzir samo će vam se kazati da li je devojčica od 12 godina zrela kako biološki tako i mentalno. Dete prestaje biti dete tek kada napuni 14 godina a potpunu zrelost doživljava oko 24. godine.

Nisam spominjala krvne rupe već grupe, i nisam spominjala genetska ispitivanja već upoznavanje budućih bračnih partnera sa ev. genetskim oboljenjima u porodici (neka prenosi majka, neka otac).

Da vaš stav nije ispravan dokazuje praksa kada bračni partneri u brak ulaze bez važnih saznanja pa nakon toga dolazi do problema kao posledica neozbiljnog ulaska u brak. Ali, u nekim situacijama možemo govoriti i o prećutkivanju što se može smatrati obmanom.

Budući bračni partneri su dužni da jedno drugom predoče svaku mogućnost koja bi postala budući problem.
 
E jos da mi Earth objasni da je Zemlja zapravo ravna ploca...
 
Evo umesto toga jedan reproduktivno-demografski vic ;) Dosla baba kod kamenoresca I kaze - Želim da na mom grobu napisete "rođena nevina, živela nevina, umrla nevina". A kamenorezac joj kaže - Gospodjo. To bi vam bilo mnogo dugo I skupo. Bolje da napišemo "vraćena neotpakovana"?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471913#p471913:2gx3xbgc je napisao(la):
Ksenija » 17 Avg 2017 03:07 pm[/url]":2gx3xbgc]
Meni je neverovatno da se dvoje odluče za brak a pri tom planiraju potomstvo, i ne padne im na pamet da prvo provere osnovne preduslove: da li su sposobni za reprodukciju, krvne grupe, Rh faktor, kompatibilnost generalno. Nemalo je primera gde žena ne može da zatrudni upravo zbog toga što je prisutna biološka nekompatibilnost. Već sa drugim partnerom ona lako ostaje u drugom stanju.

To su, pored upoznavanja jedno drugog o genetski naslednim bolestima i devijacijama porodica oba partnera, najvažnije stvari koje obezbeđuju bezbrižno stupanja u brak. Kako ništa nije apsolutno, tako i ispitivanja mogu da daju pogrešne ili nedovoljno tačne rezultate ali s time se čovek mora nositi. Na kraju, život je rizik kako god okreneš.

Pa sad, glavni preduslov planiranja porodice bi trebala biti ljubav. Jeste da se podrazumeva, ali bas zato cesto zaboravljamo.
Ako su bioloski nekompitabilni, a zele decu po svaku cenu, postoji resenje i za to: usvajanje ili vestacka oplodnja iz sperm-banke.
Takve opcije bi trebale masovnije da se koriste.
 
@Drakche

Potpuno si u pravu i moj stav to nikako ne isključuje.

Love Is all around
 
A da biologiju ostavimo po strani i usvajamo decu? Znam za nekoliko primera da su dete i/ili majka prošli sa teškim posledicama i/ili smrtnim ishodom samo zbog započinjanja trudnoće protivno preporuci lekara.

To jeste manji broj dece nominalno (ako se usvajaju deca umesto da se traže kompatibilni roditelji), ali se vremenom toj deci stvore bolji uslovi da oni (ako žele) imaju više dece. Mislim da će kvantinet prirodno proizaći iz kvaliteta, i da ga ne treba forsirati...
 
Nije veliki procenat gde se javlja nekompatibilnost ili nemogućnost reprodukcije. Važna je konsultacija lekara i redovne analize ukoliko je potrebno i detaljne. Da bi se radikalno odlučio na varijantu usvajanja ili veštačke oplodnje, logično je da znaš i zbog čega to činiš.
 
Problem je sto danas mladi zele da zive mladalacki zivot sto duze bez dece i pocinju da se bave potomstvom sve kasnije sto neminovno otezava postupak radjanja dece jer su zene sa godinama sve manje plodne a i muskarci isto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472325#p472325:75ix3ltl je napisao(la):
spatiotecte » 19 Авг 2017 11:20 pm[/url]":75ix3ltl]Problem je sto danas mladi zele da zive mladalacki zivot sto duze bez dece i pocinju da se bave potomstvom sve kasnije sto neminovno otezava postupak radjanja dece jer su zene sa godinama sve manje plodne a i muskarci isto.
А и не размишљају о томе да ће то касно добијено дете да буде у пубертету у годинама када ће родитељи имати далеко мање живаца и бити подложији инфарктима и шлоговима ...
 
Sta bi onda za vas bilo idealno resenje? Hajde umesto kritike, nesto konstruktivno da se kaze.
 
1. Definitivno "uvoz" snajki za neozenjene "momke" širom Srbije . I tu ne mislim samo na Albanke. Sve buduce snajke su dobrodosle. Gori pod nogama. Na stotine a verovatno preciznije na hiljade je neozenjenih u Srbiji i to ne svojim izborom. Kažu da će se budući ratovi voditi zbog manjka vode i manjka žena (politika jednog deteta u Kini je dovela do disbalansa polova na krajnjem istoku)
2. Konsolidacija drzavne i nacionalne politike za opstanak varošica i manjih gradova koj pored industrijskog reinzenjeringa treba da traze sansu i u poljoprivrednoj proizvodnji. Udruzivanje zadrugara, beskamatni podsticaji za poljoprivrednike, regionalni putevi i medjusobna saobracajna povezanost izmedju ostalih gradova, infrastrukturni projekti, sportski, kulturni i objekti za zabavu i usluge.
3. Unakrsno povezivanje gradova i medjusobno pomaganje sever-jug, zapad-istok. Recimo Subotica-Pirot gradovi partneri. Susreti na nivou opština, ekskurzuje, posete, kulturna i sportska gostovanja itd
4. Jaca povezanost sa dijasporom i regionom. Neko bi se mozda i vratio u maticu koja misli o svom narodu.
5. Medijska uredjenost- barem sto se tice nacionalnih televizija
6. Sirenje nacionalnog optimizma - ja da sam zensko verovatno bih i sam pomislio da se udam za stranca i odem stotinama kilometara odavde ukoliko sam okruzen beznadjem crnom hronikom, nejedinstvom, dezorganizacijom


Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Da li si onda i za "uvoz" stranaca tj. gastarbajtera u Srbiju? Bilo koje nacionalnosti.
Mislim da dobijanje dece ne mora da se vezuje iskljucivo za brak, vec i za partnerske zajednice i singl' roditelje.
Takodje, drustvo koje od zene ocekuje da bude majka i domacica, pa tek sve ostalo, nije ni moralno, ni napredno drustvo.
(ovo "napredno" je dobilo razne konotacije, ali eto, neka znaci - ekonomski jako)

Vecina ovih podsticajnih mera ne zvuci lose, samo ne treba zaboraviti jednu bitnu stvar, a to je ideoloski diskurs, koji sva ova opsta mesta moze okrenuti ili u dobrom pravcu ili naglavacke.
 
da li je iko od vas prilikom planiranja porodice, prosidbe, udaje, samog seksualnog cina, eventualnih razmatranja prekida trudnoce ili bilo cega slicnog ikada na umu imao duzavu, narod, pravoslavlje.. ako jeste svaka cast, ako nije pitam se odakle vam pravo da to ocekujete od drugih

ja sam na ovoj planeti evo skoro pola veka i zaista ne poznajem nikoga, niiti sam cuo da neko poznaje nekoga ko poznaje nekoga.. ko svoje potomstvo gleda kroz demografsku prizmu.

proctao sam i sest predloga castelbianca, bicu politicki korektan i napisati da dugo ne procitah besmislenije predloge.. sedmi bi mogao biti uvodjenje obavezne fiskulture ujutro i uvece a osmi npr obaveza citanja ljubavnih pesama u terminu pre drugog dnevnika.

da ne bude da samo hejtujem, imam samo jedan konstruktivan predlog.. budite ljudi, postujte sebe i druge, sirite ljubav a ne mrznju, ne lazite i ne kradite.. budemo li se ponasali tako bice i beba, ostanemo li ovakvi kakvi smo te bebe ionako nece doziveti da budu srbi
 
Овај форум је легло либерала на челу са razgradjevinar.

Напише класичан демагошки коментар и добије лајкове.
Коментари су му на нивоу малог детета,који још увек верује у Деда Мраза.Прича о љубави,поштовању, и потпуно изврће причу.Ништа не каже суштински у својим порукама,већ дискусију своди у понављању једних те истих фраза.
Нико не очекује од државе да ти одреди партнера у кревету,већ да различитим системом вредности од садашњег, утиче на појединца да другачије размишља.
 
@avalon
Upravo tako

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472657#p472657:54btp2ql je napisao(la):
razgradjevinar » 21 Aug 2017 03:14 pm[/url]":54btp2ql]da li je iko od vas prilikom planiranja porodice, prosidbe, udaje, samog seksualnog cina, eventualnih razmatranja prekida trudnoce ili bilo cega slicnog ikada na umu imao duzavu, narod, pravoslavlje.. ako jeste svaka cast, ako nije pitam se odakle vam pravo da to ocekujete od drugih

ja sam na ovoj planeti evo skoro pola veka i zaista ne poznajem nikoga, niiti sam cuo da neko poznaje nekoga ko poznaje nekoga.. ko svoje potomstvo gleda kroz demografsku prizmu.

Evo sad poznajes jednog takvog, mene.

Moj sin je rodjen u Beogradu a mogao je u Parizu, mogao sam da nadjem zenu u francuckoj ali sam je nasao u Srbiji.
Da sam imao dete sa francuskinjom verovatno bi moje dete bilo ateista, ovako je pravoslavac.
Mislim da sam uzeo u obzir sve stavke koje si pomenuo, drzavu, narod, pravoslavlje.
 
zašto nisi napravio dete u nekom delu zemlje gde fali mladih, nego baš u beogradu gde problema nema?
 
A zasto nije u Parizu ako je vec mogao tamo? Svaka cast Spatio! Niko nikoga ne tera iz Bga. Poenta je da ljudi koji zele da ostanu u manjim mestima ili da se vrate u njh da im se to i omoguci. Znam ljude koje BG gusi a koji su dosli iz manjh sredina jer su prosto okolnosti takve. Ko zeli da dodje u Bg ili NS moze i to. Ko zeli da se vrati u Srbiju, Beograd ili bilo koje mesto u njoj jos bolje od uvoza emigranata. Problem je za onog ko zeli da ostane a nema uslove za to.

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
znači da nema veze sa doprinosom državi već sa sopstvenom željom.

naravno, pitanje je neumesno, lično, ali ipak retoričko.

ne treba rešavati problem tamo gde ga nema ili problem koji ne postoji. U bg, ns, potezu između problem ne postoji. Naravno da ne treba braniti nikom da živi gde hoće.

prepreke za rađanje dece nisu odvojive od ukupnog stanja u zemlji, i ne postoji ni jedna mera koja će podići natalitet a koja nije vezana za povećanje standarda življenja. I to ne pričam o nekom zapadnom teško dostižnom standardu, već o najosnovnijem, poslu, redovnim primanjima prosečnim ili čak i manjim od proseka. malo ljudi znam koji imaju posao a neće da imaju decu. više ih znam koji ne mogu da imaju decu.

vrtici, pedijatri, domovi zdravlja, skole, putevi, skolski prevoz, sve to svakom selu dostupno u relativnoj ili neposrednoj blizini pa tek onda pravoslavlje, nacionalni zanos i ostalo
 
Vrh