Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Kažem ovo iskreno, neironično. Rekoh, ja sam izgleda bio previše optimističan i naivan oko toga.
I ne samo ti, ako ti je lakse.
Meni je jos ranih 2000-ih bilo jasno da od toga nema nista niti ce biti.

Jos je cika Vimer 2000. u Bratislavi zacrtao kurs koji glasi ''Srbija treba trajno da bude iskljucena iz evropskog razvoja''.
A šta misliš, zbog čega su svojevremeno primili Hrvatsku?
Katolici su, bili su deo i habzburske Austrije i Franacke drzave, teritorija iste je prosla kroz gotiku, romaniku, barok, renesansu, reformaciju/kontrareformaciju itd. Konkretno - Evropa su po skoro svemu.

Plus, imaju da ponude zaista lepe srednjoevropske i mediteranske gradove i sve vezano uz to.

To sto su radili u DSR svima poznate uzase ni malo ne menja to.
 
Dobro, i još jedno poslednje pitanje, pošto znam da ne možemo da nastavimo ovu diskusiju na temi Izbori:

U kratkim crtama, kako bi onda ti orijentisao spoljnu politiku Srbije u budućnosti? Jel bi težio nekoj neutralnosti i dobrim odnosima sa svima? Ili bi težio neutralnosti ali uz što bolje odnose sa EU i zapadom?
 
Dodao bih tu i razne profesore, doktore, akademike, filozofe i slicne koji smatraju da zemlje bez gotike, romanike, renesanse, humanizma (ne mesati sa humanoscu!), baroka, reformacije/kontareformacije, epohe logike i prosvetiteljstva itd. nisu za EU i za Evropu uopste.
Ne grese mnogo, ako cemo realno.

Sta to ima npr. jedna Albanija da ponudi Evropi te svetu uopste, sem gomile kriminalaca, prostitutki i sirotinje? Krvnu osvetu i kanabis iz Lazarata mozda? To mogu da ponude vec sada kada su van EU. :D
Ne zaboravimo i velicinu cela i oblik glave, mnogi akademici su i to gledali. Odsustvo svake vrsta rasizma je takodje neoprostivo, nismo imali zoo vrtove za crnu decu, ili rudnike u kojoj su radila ista. Crni humor na stranu, prosirenje EU je daleko vise povezano sa geopolitikom nego nekom izmisljenom "zajednickom evropskom kulturom". Balkan se tu trenutno ne uklapa u viziju nove Evrope i pitanje je da li cemo uopste ikada da dodjemo na red.
 
Znači ti veruješ da mi nemamo nikakve šanse da uđemo tamo?

Pitam ovako, ozbiljno. Ja sam možda naivniji po tom pitanju pa sam još uvek pri stavu da postoji ta mogućnost (samo je druga priča kako i kada će se to desiti, ali da je moguće).
MIslim da nema nikakve sanse. U nekim zemljama je populacija jako protiv toga.
 
E jbg.

Kažem ovo iskreno, neironično. Rekoh, ja sam izgleda bio previše optimističan i naivan oko toga.

A šta misliš, zbog čega su svojevremeno primili Hrvatsku?
Takođe, ja sam bio pri utisku da Crna Gora i dalje ima šanse i da su na par godina od ulaska. Pošto se trubilo o tome do skora (do Korone i Ukrajine, ako se dobro sećam).

Nemcima je trebala Hrvatska. Nemci su imali neku fiksaciju sa Jadranom.
Jadran je i za NATO veoma zgodan.
 
MIslim da nema nikakve sanse. U nekim zemljama je populacija jako protiv toga.
Nije narod problem, i tamo narod se nista ne pita kao i kod nas. Ako politicke elite daju zeleno svetlo moci ce samo da gledaju. U Svedskoj i Finskoj nije bila ni ozbiljna debata o clanstvu u NATO-u, a kamoli nesto ozbiljno kao referendum i slicno. Iako to znaci i potencijalni rat sa Rusijom. Vazne teme ne smeju da se prepuste narodu da odlucuje u zapadnim demokratijama.
 
Čitam sve ove vaše postove zašto se EU ovde nikada neće desiti i bukvalno sam ovog lica i ove reakcije:
EU.jpg


Mislim naravno, ne zato što volim Kurtu ili Murtu ili verujem da je Kurta pravedniji od Murte... meni su svi političari đubrad, bilo lokalno bilo globalno gledano. I mrzim sve blokove i sva taborenja. Nego što sam umoran od toga da mi zemlja stalno u svemu bude trinaesto prase i da gledam neke okolo kako uživaju neke beneficije a mi stalno kaskamo. A ima tu i nekih stvari i prilika koje se tiču mene lično, odnosno zbog kojih će mi neke stvari u životu biti teže ovako.
 
Kolonijalizam i nije tako bitna stavka - Cesi i slicni ga recimo nisu imali pa su usli u EU ko iz topa.
Naravno, bio sam malo ironican da smeju da se pozivaju na moralni autoritet i visoku kulturu, iako su upravo mnogi pripadnici njihove kulturne elite branili rasizam i uzasne zlocine kolonijalizma. svojevremeno.
 
Naravno, bio sam malo ironican da smeju da se pozivaju na moralni autoritet i visoku kulturu, iako su upravo mnogi pripadnici njihove kulturne elite branili rasizam i uzasne zlocine kolonijalizma. svojevremeno.
Ono sto je bilo normalno u 19. veku i pre, danas je predmet gadjenja - potpuno je prirodno da se vremena i stvari menjaju. Panta rei. ;)

Ali ipak na kraju nesto ostaje isto :D - Albanija i slicno su bile i bice vukoj***ne, a vukoj***ne nikome ne trebaju. To sto se iste nalaze geografski u Evropi a ne u Africi je cista slucajnost.
 
MIslim da nema nikakve sanse. U nekim zemljama je populacija jako protiv toga.
Niko nije blesav da prima neprijatelje (bilo realne ili potencijalne) u svoje clanstvo. Potpuno logicno i racionalno.
I ja bih tako postupio da sam na njihovom mestu. :cool:
 
Ono sto je bilo normalno u 19. veku i pre, danas je predmet gadjenja - potpuno je prirodno da se vremena i stvari menjaju. Panta rei. ;)

Ali ipak na kraju nesto ostaje isto :D - Albanija i slicno su bile i bice vukoj***ne, a vukoj***ne nikome ne trebaju. To sto se iste nalaze geografski u Evropi a ne u Africi je cista slucajnost.
Nije lepo ali slozicu se sa tobom:D Jer je istina.
 
Čitam sve ove vaše postove zašto se EU ovde nikada neće desiti i bukvalno sam ovog lica i ove reakcije
Desava se ovde EU vec duze vreme, ali na drugi i ne tako lep nacin - razni vucici i tadici, baza za jeftinu radnu snagu, uvoz kojekakvih gluposti a izvoz mozgova i radnika i sve vezano uz to.
neke okolo kako uživaju neke beneficije a mi stalno kaskamo.
Ko to okolo uziva beneficije, sem Hrvatske (i to mozda)? Madjarska sa onim njihovim vucicem i to jos od 2010? Rumunija i Bugarska gde ce za 10-20 godina ostati samo babe i dede?
 
Ali Bunaub, otkud takvi stavovi od tebe, ja sam mislio da si ti pri stavu da se treba ugledati na EU u dosta toga, čak i ako nikada ne postanemo član... ?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Čudi me to od tebe, ja sam do večeras mislio da si ti proevropski nastrojen. Jer si i sam u više navrata pisao nešto nalik tome, i reagovao kada neko pljuje Evropu.
Danas ekonomski razvoj imas na mnogim mestima a da nisu EU.
Pa zato sam i pitao kome bi se ti još okrenuo. Iskreno me zanima.

Ja pak ne bih tako lako dizao ruke od te senilne Evropske babe*. Jer nam je ona ipak najbliža, a i okružuje nas. Naravno, to ne isključuje da bih uspostavljao saradnju i sa drugima. Ali ne bih ni tako lako otpisivao i potcenjivao tu Evropsku babu. Neće ona nigde još. Znaš i sam, ljudi 30 godina pričaju da će da se raspadne pa ništa, evo, drži se i dalje.

* - mislim na saradnju sa Evropskom babom XD
 
reagovao kada neko pljuje Evropu.
Nisam reagovao kad neko pljuje Evropu, nego kad neko obozava i promovise Rusiju, Kinu, N-DRK, onda razne turkomanske neodespotije, Iran i slicno.
Ja pak ne bih tako lako dizao ruke od te senilne Evropske babe.
Ekonomija ce i dalje cirkulisati, ali neka normalna vlast bi odmah i neopozivo prekinula uzaludne pregovore sa EU od koje nema nista i ukinula SSP potpisan jos 2008.
 
Niko nije blesav da prima neprijatelje (bilo realne ili potencijalne) u svoje clanstvo. Potpuno logicno i racionalno.
I ja bih tako postupio da sam na njihovom mestu. :cool:
Ne, prijatelju. Stvari su daleko banalnije. Daleko obicnije.
Ne vide oni nas kao neprijatelje, nego kao prosjake i lopove.
 
Niko nije blesav da prima neprijatelje (bilo realne ili potencijalne) u svoje clanstvo. Potpuno logicno i racionalno.
I ja bih tako postupio da sam na njihovom mestu. :cool:
Iskreno, mislim da ako narod te zemlje ostane vukoje*******ina u glavama onda će i zemlja biti vukoje*******ina. Onog trenutka kada narod/populacija promeni vrednosti ili teži ka nekim univerzalnim vrednostima zemlja neće biti vukoyebina i može se i pridružiti EU ili ne, svejedno. Dokle god narod boli patka za korupciju, lopovluk, bahaćenje, da komšiji crkne krava, samo u se poda se i na se, DTJ - di sam tu ja, bacanje smeća okolo, yebe mi se za komšiju, obožavanje ludaka na vlasti, to će kum preko veze da mi sredi i sve ostalo što čini ove prostore kakvim jesu, mislim da od ta posla nema ništa. Vukoyebina nije geografski pojam nego mentalni ali za to nije kriva vlast (mada to obilato podstiče) jer narod upravo ima onakvu vlast kakvu je sam birao. Birali ste braćo, ostaćemo večna vukoyebina. Da ne kažem večnaja pamjat.
 
Ajmo da krenemo od sebe. Da li je Aleksandar Vučić evropski političar, evropljanin, demokrata i pristalica liberalnog društvenog uredjenja?
 
Čitam sve ove vaše postove zašto se EU ovde nikada neće desiti i bukvalno sam ovog lica i ove reakcije:
Pogledajte prilog 160536

Mislim naravno, ne zato što volim Kurtu ili Murtu ili verujem da je Kurta pravedniji od Murte... meni su svi političari đubrad, bilo lokalno bilo globalno gledano. I mrzim sve blokove i sva taborenja. Nego što sam umoran od toga da mi zemlja stalno u svemu bude trinaesto prase i da gledam neke okolo kako uživaju neke beneficije a mi stalno kaskamo. A ima tu i nekih stvari i prilika koje se tiču mene lično, odnosno zbog kojih će mi neke stvari u životu biti teže ovako.
Ja sam suprotnog misljenja od Bunabub. Uprkos svemu verujem da cemo kad tad uci u EU. Dal za 5, 10, 15, 20 godina ne znam.
Svako suprotno misljenje mi deluje kao "kme kme nece nas oni tamo sta nas zavlace sve ove godine" a pritom nasi politicari slabo rade na reformama i maksimalno otezavaju taj put. A i ne pomaze nase surovanje s Kinom i Rusijom. Mozda sam veciti optimista.
 
Poslednja izmena:
Питање је да ли би нам улазак у ЕУ поправио или покварио демографску ситуацију. Имамо примере Бугарске, Хрватске и Румуније са огромном стопом пресељења становништва у богатије чланице ЕУ.
Оно што је проблем код нас јесте систем који:
-кочи развој малих приватника и произвођача,
-централизује квалитет здравствене заштите,
-отежава мобилност становништва,
-одвраћа људе од оснивања породице са децом због неприступачности стамбеног збрињавања младих парова,
-подстиче исељавање младих са села у градове.
То су ствари које морају да се мењају у овој земљи, поред нефункционалности државног апарата и опште корупције са непотизмом.

За демографију државе би било боље да су паре дате за Београд на води уложене у планска насеља приградског типа уз брзу пругу где би се плацеви поклањали младим паровима.
 
Vrh