Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Знам да смарам али мени је ово презабавно:

Од 11.929 "регионално идентификованих" националности, 10.992 су из северног дела земље (укљ. и Београд), од чега су неких 1007 Београђани. Од остатка, половина живи у јужнобачкој (новосадској) области

Што би значило да ван Новог Сада, национално идентификованих "Војвођана" у најбољем случају нема ни 5.000 укупно
 
Супер што си извукао. На тренутак ми се учинило да постоји неслагање у последњој табели, али сад видим да је то заправо релативна промена апсолутног броја, а не релативна промена удела.

За ових 11 година, остали смо без око 595 хиљада људи, oдносно без око 8.2%, што је број који се добија кад се узме у обзир колико је отприлике Албанаца бојкотовало попис прошли пут. Природни прираштај за тај период износио је око -453 хиљаде, што значи да нам је миграцијски салдо oко -142 хиљаде, односно око -12.9 хиљада годишње.
 
Коначни резултати пописа 2022.
Град Београд етничка структура:

Укупно: 1.681.405
Срби: 1.449.241
Роми: 23.160
Албанци: 932
Бошњаци: 1.515
Горанци: 5.249
Муслимани: 2.718
Мађари: 1.386
Македонци: 4.293
Југословени: 10.499
Словаци: 1.656
Бугари: 889
Хрвати: 4.554
Руси: 4.659
Румуни: 1.064
Русини: 215
Украјинци: 458
Буњевци: 119
Власи: 336
Словенци: 1.050
Црногорци: 5.134...

Остали: 8.900
Регионална припадност: 1.007
Нису се изјаснили: 30.130
Непознато: 121.900
 
Poslednja izmena:
Ponosan sam sto sam odbio da primim Huljine popisivace u stan.
Da je vecina Srba bojkotovala bila bi to sjajna poruka rezimu i Ambasadi.
Ipak, masa ljudi u Beogradu je bojkotovala.
 
Poslednja izmena:
Није ми само јасно на који начин су дошли до цифре у ставци - непознато.
 
Mozda oni koji su se zezali i izjasnjavali kao "vanzemaljci" (na primer) mozda oni zavrsavaju u tu kategoriju "nepoznato"?
 
Није ми само јасно на који начин су дошли до цифре у ставци - непознато.
Ево нпр. моја породица, и све комшије из наше и неколико околних зграда, спадамо у то непознато. Дакле 300+ људи. Ниједан пописивач се није појавио за време пописа. Када је попис на терену већ био завршен, у згради се појавио папирић, на коме је неко нажврљао неки број - у фазону, нека зове ко баш жели да буде пописан. На тај број се нико није јављао. Након тога (из радозналости) сам звао и онај званични број који је био објављен за непописане који желе да се попишу, и добио одговор да је све готово.

Пошто је на тај начин огроман број људи остао непописан, укупни резултати би били статистички неупотрбљиви, те су просто из евиденције МУП-а додали стотине хиљада људи, али наравно без атрибута о нац. припадности и осталих питања, која нису хтели/могли да фингирају.

Мене би изненадило да је ова екипа у стању да иједан пројекат одради макар траљаво и килаво, али бар да буде одрађен. Ово није вредно пишљива боба.
 
Upali smo u male države, 6.5 miliona stanovnika sa trednom na dole. I skandinavske države imaju mali broj stanovnika ali oni imaju trend rasta zbog mogućnosti da privuku imigrante, a radi se još i o bogatim državama sa bogatim pojedincima i razvijenom srednjom klasom.

Zašto je to bitno sa ekonomske tj biznis strane:

kada neka kompanija (ne misli se na one najveće tipa Apple, Toyota, Tesla, itd, mego one srednje veličine) hoće da otvori neko tržište, prvo se gleda kapacitet tržišta, ne samo broj stanovnika nego i kupovna moć, procenat mladog stanovništva, stepen edukacije i sl. Ako procene da je ono dovoljno veliko otvara se centar ili popularno hub, otvaraju se kancelarije, skladišta, pogoni ako se prebacuje i proizvodnja, logistika, zapošljavaju se lokalni menadžeri i radna snaga,. Za domicilnu državu nisu važna samo radna mesta nego i to što se proizvodi dobijaju brže i povoljnije, nema posrednika, banke otvaraju kreditne linije da bi podržali ekspanziju. Ako se proceni da tržište nema potencijal, ono se otvara ž na drugačiji način, manje rizičan, sa strane preko hubova koja su geografski relativno blizu.
Beograd je još uvek hub za dosta firmi i biznisa, koji preko nas hoće da uđu i na tržišta bivše države. Ali ta pozicija postaje ugrožena. Ako se mi smanjujemo, i još pride svađamo sa susednim državama, onda će da izgubimo ovu priveligovanu poziciju. Ima naznaka da se operacije već rade preko Budimpešte, Beča, Slovenije, guraju se lobiraju i hrvati da oni budu balkanski centar dešavanja. Kao posledica može da se desi da ostaćemo bez direktnih stranih investicija, moraćemo da kupujemo robu preko posrednika, da dolazi nekvalitetnija i skuplja roba, da se više čeka (na primer moj drugar iz Kraljeva je čekao alat za svoju radionicu iz Švajcarske pola godine zašto što se predstavništvo u BG zatvorilo, pride ga još zezala i naša carina). Ostaje nada da nas Kinezi poguraju, samo pitanje je da li će im EU dozvoliti ulaz preko treće zemlje.
Većina ljudi tome ne pridaje pažnju, ne mogu da prepoznaju opasnost, više se brinu da li će sendviči sa mitinga biti sa pavlakom ili maslacem. Demografija je merilo svega što se dešava u državi, i ekonomski i politički i vojno i kulturološki. ja ne verujem da naše stanovništvo može da poraste, kod industrijskih zemalja to se dešava samo u Izraelu, ali to je više kulturološka pojava (oni su na rubu da pređu granicu od 10 miliona i samozadovoljno ističu da ulaze u krug velikih zemalja). Za uvoz radne snage nismo atraktivni a ima i dosta otpora, ne znam koliki je rezervoar u republici Srpskoj i crnoj gori. ALi moglo bi se malo poraditi ka užim vezama sa BiH, CG, Mak, Alb, pa i kosovo. Svađa nam ne odgovara
 
Poslednja izmena:
Upali smo u male države, 6.5 miliona stanovnika sa trednom na dole. I skandinavske države imaju mali broj stanovnika
Nema u tome ništa loše. Neke od zemalja sa najboljim uslovima za život su veličine i brojnosti sličnih Srbiji. Treba gledati i kvalitet nekog društva, a ne samo kvantitet.

Populacioni fanatici i propovednici (smarači) često navode starost stanovništva kao glavni bauk i razlog zašto je bitno da se ljudi kote ko zečevi - iako sami ti populacioni fanatici obično ne daju svoj lični doprinos u tome, već bi da sve to drugi rade a oni da oni komanduju iz fotelja. Ali kako je krenulo, u narednim decenijama penzije će mahom biti abolirane i/ili ljudi će raditi do 80. godine, odnosno većina će raditi do smrti, tako da će samim tim i primaoca penzija biti sve manje.

Inače, svim državama sveta će posle 2050. godine padati populacije. Što realno i treba da se desi, jer nas je ionako već i sada previše, globalno gledano. Onda će uslediti postepeni pad i kretanje ka stabilizaciji svetske populacije i nataliteta do 2100. Sad, šta će biti posle 2100. to je već druga tema, i niko na svetu ne može ni da zna kako će tadašnji svet izgledati.
Beograd je još uvek hub za dosta firmi i biznisa, koji preko nas hoće da uđu i na tržišta bivše države. Ali ta pozicija postaje ugrožena.
Ne postaje. Osim ako si mislio u smislu ''može da počne da se smanjuje''. To da. Ali ne mislim da će ikada otići toliko nisko da će postati ugrožena. Za mnoge u okolini, Srbija i Beograd, čak i u ovakvom stanju (jake ekonomije, ali opšteg haosa, korupcije i srozanih institucija) su i dalje Njujork i Hong Kong.
Ima naznaka da se operacije već rade preko Budimpešte, Beča, Slovenije, guraju se lobiraju i hrvati da oni budu balkanski centar dešavanja.
To je zato što su svi oni već u Evropskoj uniji. Pa je, pravno-politički-birokratski gledano lakše i isplatljivije distribuirati robu iz Zagreba u Budimpeštu kada između nema carina i granica, nego iz Beograda/Srbije koji su opasani granicama i carinama sa skoro svih strana.

Međutim ajde ti napiši nekim ljudima na ovom forumu, čak i nekim na ovoj temi, da treba da uđemo u EU. Odmah će da bude dreka zbog bombardovanja ili pak izgovori u fazonu "oni su pred raspadom", što slušam evo već 30 godina, isto kao što slušam i o faking Kosovu.
Za uvoz radne snage nismo atraktivni a ima i dosta otpora
Ne treba nam uvoz radne snage. Nismo mi niti bogata država, niti država sa visokim primanjima i visokim standardima i troškovima, pa da šatro nema ko da kosi travu i da vozi autobus, pa da moramo da uvozimo neke imigrante da nam to rade. Ima ljudi ovde spremnih i ornih za to. Samo što neće da rade to za pola potrošačke korpe dnevno. Dati im veće plate i srediti kadrovsku politiku, što podrazumeva i obrazovni plan i ustanove, pa će biti radnika za sve potrebe i svih profila.

Srbiji treba bolja kadrovska i demografska politika. I država koja podržava svog radnog čoveka, a ne da postoji da bi njega pljačkala a davala kriminalcima i parazitima.
Inače, dokle god bude vladao mentalitet ''ako ti nećeš da radiš za pola potrošačke korpe dnevno, ima ko hoće'', problem će se samo nastavljati u nedogled. Mladog Uzbeka koji odluči da batali to, zameniće mladi Paki koji će raditi za manje. Kada i on odluči da batali, zameniće ga mladi uvozni Afgan. A onda će i njemu ta plata postati premala i reći će ''fak ju, odoh ja u Dubai, jes' da je tamo tek feudalizam, ali makar mogu da zaradim''. I onda ćemo biti u problemu. Dakle, nije ključ i rešenje problema u ''ima ko hoće'', nego kako motivisati ljude i kako im usaditi u glavu da će država i društvo što više nagraditi i ceniti njihov rad i trud, a ne gledati kako da ih što više opljačkaju. Kad se to ostvari, automatski će biti i manje emigracije i odliva mozgova, a samim tim i pameti i tehnologija. Ali mora nešto da se da narodu. Nešto konkretno, i pozitivno. A ne samo uvrede i kritike od strane Čoveka koji dana radnog staža nema u životu.
 
Poslednja izmena:
Još jedna stvar...

Gledam šta se sve događa po gradu u smislu reda i bezbednosti. Od toga što je sad epidemija kretena koji voze bez tablica da bi izbegli Oko Krtičje, pa do raznih brojnih incidenata širom grada često sa slanjem u Urgentni centar, a nekada i u mrtvačnicu...

Srbiji pandura ne manjka. Po poslednjim statistikama, Srbija ima 45.000 pandura. Treći smo u Evropi po broju pandura na 100.000 stanovnika. Isto tako, na poslednjem konkursu, prijavilo se 10.000 ljudi da budu panduri, a prima se 3.000. Dakle, ljudstva ima. Uz to, MUP je oduvek u Srbistanu bio jedan od bolje opremljenih držanvih organa, čak i tokom najgorih 90ih, bili su bolje opremljeni i podržani nego jedna vojska. Dakle, ima i resursa. Zašto su onda prestupi u porastu, od prekršaja pa sve do krivičnih dela, ako pandura i resursa ima dovoljno? Pa prosto, zato što državu ne zanima dobrobit društva i običnog čoveka. Bar ne dovoljno.

Samim tim, ideja da bi se nešto rešilo uvozom ljudstva ili resursa je u startu pogrešna. Jer kao što problem prestupa nije rešilo puko povećanje ljudstva u organima reda, tako isto ni druge socio-ekonomske probleme ne bi rešilo puko povećanje populacije Srbije. Nego su potrebna sistemska dugoročna rešenja, kadrovske promene i iskrena želja države i društva da pomognu običnom radnom čoveku i kolektivu generalno. A inače može neko da uveze i 300.000 Pakija i Afgana i da im socijalnu pomoć i dom, i opet ništa neće rešiti, jer će ovi samo da se nakače na državnu cuclu i da parazitiraju. A isto tako, može i da poveća plate, odnosno da utiče na poslodavce da pristojno plate svoje radnike, i da se suzbija korupcija i partokratija, pa će očas posla da se pojavi 20.000 dodatnih Srba koji bi da voze autobus, vare ili postavljaju pločice. Daj ljudima pristojnu platu pa će biti i interesenata. I sutradan se na konkurs za Muriju neće prijaviti 10.000 njih, već 5.000, ali će se zato za obuke za vozače i zanatlije prijaviti 5.000 više nego pre. Rasporedi im motivacije na više interesnih tačaka (a ne samo jednoj), i oni će krenuti ka njima.

A sve što ovaj režim radi je da oteža običnom radnom poštenom čoveku, da opljačka njega i poštene preduzetnike, a da da svojim partijskim rođacima i partnerima. I da pljuje i prdi po svakome ko se usudi da ne misli kao oni, i ko se usuđuje da zahteva neki glas i neka prava u ovoj naopakoj državi koju plaća i drži na svojim leđima. Pa sa takvim stavom, naravno da će sve manje njih ići u šofere, u varioce, u zanatlije da rade za 60.000 din... i naravno da će sve više njih odlaziti u inostranstvo da rade za 5 puta više. A ne mora da bude tako. Ali avaj, dokle god se ne izvrši nasilna deratizacija i promena, biće tako. Ali poenta je dakle da ljudstva, i mogućnosti - ima. Nego nema mozga i pravde. I motivacije.
 
Poslednja izmena:
Međutim ajde ti napiši nekim ljudima na ovom forumu, čak i nekim na ovoj temi, da treba da uđemo u EU. Odmah će da bude dreka zbog bombardovanja ili pak izgovori u fazonu "oni su pred raspadom", što slušam evo već 30 godina, isto kao što slušam i o faking Kosovu.
Ne zavisi to (samo) od Srbije, jer:

- EU se zaista više neće širiti iz raznoraznih razloga
- ne trebaju joj balkanske države u članstvu, pogotovo ne Srbija koja bi iznutra samo rovarila za račun Rusije, Kine i sličnih, te podbunjivala i huškala druge zemlje.
 
E a vidiš kada bih ja tebi napisao da je to odraz licemerja i pokvarenosti onog idiota iz Berlina i onog drugog idiota iz Pariza (pošto su oni sada glavni elitisti EU i za'bavači Srbije), onda bi mi ti zamerio i ljutio se što dajem sebi za pravo da se ljutim na njih dvojicu koji puštaju u EU razne mnogo gore ciganerije oko nas, ali ne i nas.

P.S.
Doduše slažem se sa ovim:
ne trebaju joj balkanske države u članstvu, pogotovo ne Srbija koja bi iznutra samo rovarila za račun Rusije, Kine i sličnih, te podbunjivala i huškala druge zemlje.
Odnosno mogu da razumem to.
Samo što mislim da Smrad iz Berlina i Smrad iz Pariza bi bili protiv Srbije u EU sve i da sutra okrenemo leđa Rusiji i Kini.
 
E a vidiš kada bih ja tebi napisao da je to odraz licemerja i pokvarenosti onog idiota iz Berlina i onog drugog idiota iz Pariza
Nije to samo do Šolca i Makrona kao ličnosti, to je ustaljeni i trajni kurs koji se neće menjati.
onda bi mi ti zamerio i ljutio se što dajem sebi za pravo da se ljutim na njih dvojicu koji puštaju u EU razne mnogo gore ciganerije oko nas, ali ne i nas.
Balkan je em strateški beznačajan, za razliku od istočne Evrope i Baltika, em leglo mafije (CG, Albanija, Srbija), em pun muslimana (BiH, Albanija, Makedonija), em nema šta značajnije da ponudi jer nema gradove poput onih na Mediteranu ili Srednjoj Evropi ili tako nešto slično. Slepo crevo i slum Evrope.

Plus, većina ljudi na istom (Srbija, Albanija, Makedonija, CG, BiH) ne vidi sebe kao Evropljane, već kao Balkance i produžetak Bliskog istoka, jer realno i jesu. EU nije luda da prima neprijatelje i mrzitelje u svoje članstvo.

To može da ti se svidi ili ne ali je istina.
 
Koliko sam ja pohvatao, ta dva smrada su najglasniji protivnici ulaska Srbije u EU. Oni su ti koji utiču na druge koji imaju glas ili uticaj u EU, a možda bi inače bili neutralni ili čak i podržali naše članstvo.

EU je ogroman i kompleksan sistem, ali ipak par figura imaju moć da svojim izjavama utiču na dosta toga. Nije svejedno da li vođe Nemačke i Francuske kažu da su protiv ulaska Srbije u EU, i da li to kaže neki NN poslanik iz Evropskog parlamenta. Izjave njih dvojice nisu samo reprezent stava EU, nego ujedno i krojači tih stavova. Kao što su Ameri angažovali onog smrada Borelja da stalno loži Evropu da će sutra da krene Treći svetski rat, ili makar novi rat na Balkanu. Pa je posle dobio verbalnu šamarčinu od nekog EU diplomate, kada mu je rekao da prestane da loži ljude na ratovanja i naroužavanja. Bilo je pre dva ili tri meseca, neko mu je rekao da umukne, a posle je usledilo i neko otkriće da ga Ameri plaćaju da širi paranoju po EU.


Inače, pustili su druge na Balkanu u EU. Iako imaju sve te iste odlike.
 
Dodao bih tu i razne profesore, doktore, akademike, filozofe i slicne koji smatraju da zemlje bez gotike, romanike, renesanse, humanizma (ne mesati sa humanoscu!), baroka, reformacije/kontareformacije, epohe logike i prosvetiteljstva itd. nisu za EU i za Evropu uopste.
Ne grese mnogo, ako cemo realno.

Sta to ima npr. jedna Albanija da ponudi Evropi te svetu uopste, sem gomile kriminalaca, prostitutki i sirotinje? Krvnu osvetu i kanabis iz Lazarata mozda? To mogu da ponude vec sada kada su van EU. :D
 
Ja iskreno verujem da sve zemlje na Balkanu mogu da se promene dovoljno da budu od koristi i interesa EU. To verujem čak i za one koje ne volim. Ja to zaista mislim.

Doduše biću iskren, ne znam šta da mislim za BiH, pošto je ona stvarno jedno šenuto mesto, koje u zadnje vreme kao da se svojski trudi da postane još šenutije.
Ali svakako mislim da, ako su mogli u EU da uđu neki koji su bili gori od nas, ili su i dalje tu negde kao mi, da bismo mogli da uđemo i mi.

I smatram jako podmuklim taj stav glavnih govornika u EU ''nećemo se dalje širiti''. Pogotovu kada vidim šta sve puštaju u svoju zajednicu, i u svoje države i gradove.
Stav ''ko ispuni uslove, moći će da uđe'' bi bio mnogo pravičniji, a i bolji. I po nas ali i po njih.
 
Koliko sam ja pohvatao, ta dva smrada su najglasniji protivnici ulaska Srbije u EU.
Oni su samo prolazne figure, a ideja je vecna, kao i politicki kurs.
A ta ideja i kurs glase da se EU vise nece siriti.
Inače, pustili su druge na Balkanu u EU. Iako imaju sve te iste odlike.
Rekli smo, Rumunija i Bugarska su strateski izrazito znacajne, dok su Srbija, BiH, CG, Albanija i Makedonija u odnosu na njih i slicne slepo crevo.
Plus, Rumunija ima i Transilvaniju koja je uvek bila deo evropske civilizacije (Madjarska, Austrija itd.).
 
Znači ti veruješ da mi nemamo nikakve šanse da uđemo tamo?

Pitam ovako, ozbiljno. Ja sam možda naivniji po tom pitanju pa sam još uvek pri stavu da postoji ta mogućnost (samo je druga priča kako i kada će se to desiti, ali da je moguće).
 
Ja iskreno verujem da sve zemlje na Balkanu mogu da se promene dovoljno da budu od koristi i interesa EU. To verujem čak i za one koje ne volim. Ja to zaista mislim.
Sta to Albanija, Makedonija ili CG mogu da ponude Evropi i svetu u bilo kom smislu? Nista. Nebitni su. Naravno i BiH a i Srbija.
Resurse, (polu)proizvode i radnu snagu nude i ovako i onako, van EU. :D
ako su mogli u EU da uđu neki koji su bili gori od nas
To ako se granice sa Rusijom ili Turskom, plus su dokazano poslusni i svesni svog mesta u hijerarhiji.
I smatram jako podmuklim taj stav glavnih govornika u EU ''nećemo se dalje širiti''.
Cak ni CG nema da prime, koja nema sta nije uradila po pitanju pregovarackih poglavlja i koja nema ni milion stanovnika.

A kamoli vecito problematicnu Srbiju sa nedefinisanim granicama i politickim kursom, Albaniju punu kriminalaca i krvne osvete (21. vek, ej!!!), siromasnu i nebitnu Makedoniju bez ikakvog izlaza na more ili onaj bosanski ekspres-lonac (pun intended :D ) od BiH.
 
Znači ti veruješ da mi nemamo nikakve šanse da uđemo tamo?
Naravno da nemamo sanse, niti uopste imamo sta tamo da trazimo.
To je ionako tvorevina osmisljena da bude klub katolicko-protestantskih zemalja, naslednica imperije Karla Velikog, a 4 pravoslavne zemlje u istoj su samo iz strateskih razloga.

Sutra da neko normalan dodje na vlast, prva odluka bi morala da bude odustajanje od uzaludnih pregovora sa EU (v. primer Turske) i bilo cega sto ima veze sa istom.
 
Poslednja izmena:
E jbg.

Kažem ovo iskreno, neironično. Rekoh, ja sam izgleda bio previše optimističan i naivan oko toga.

A šta misliš, zbog čega su svojevremeno primili Hrvatsku?
Takođe, ja sam bio pri utisku da Crna Gora i dalje ima šanse i da su na par godina od ulaska. Pošto se trubilo o tome do skora (do Korone i Ukrajine, ako se dobro sećam).
 
Vrh