Šta je novo?

Cene nekretnina

Osim što ovo nije uvek tačno. Od kad je zvanično počela inflacija početkom godine, zlato je pojeftinilo, građevinski materijali su pojeftinili, berza je značajno pojeftinila, a i stanovi će uskoro. Jedino što nije pojeftinilo i verovatno neće su potrošački proizvodi, kao hrana. Iako je povećanje cene izazvano od strane proizvodnje, čak i kad se sve to sredi nema nazad sa cenama.

Dugoročno je to za inflaciju tačno i niko ne treba da čuva keš 20 godina, ali to što će neko da požuri danas bez razmišljanja da uloži novac, umesto za par meseci neće ništa da mu pomogne.
Nije samo to,zanimljivo je da i sve kriptovalute u poslednje vreme beleze pad
 
Ali nista nece da se desi za par meseci sa cenama nekretnina, pogotovo ne u novogradnji.
 
Osim što ovo nije uvek tačno. Od kad je zvanično počela inflacija početkom godine, zlato je pojeftinilo, građevinski materijali su pojeftinili, berza je značajno pojeftinila, a i stanovi će uskoro. Jedino što nije pojeftinilo i verovatno neće su potrošački proizvodi, kao hrana. Iako je povećanje cene izazvano od strane proizvodnje, čak i kad se sve to sredi nema nazad sa cenama.

Dugoročno je to za inflaciju tačno i niko ne treba da čuva keš 20 godina, ali to što će neko da požuri danas bez razmišljanja da uloži novac, umesto za par meseci neće ništa da mu pomogne.

Ma naravno, sve je bilo naduvano i sve je zveknulo, i u sustini jedini razlog zasto stanovi nisu zveknuli je inercija (tj. pre svega cinjenica da i dalje vecinu kupaca cine oni koji kupuju za zivot, sporije sirenje informacija nego na berzi i duze vreme reakcije). Da su stanovi cisto investiciono trziste, zveknuli bi jednako kao i sva ostala trzista. Stanovi nisu nikakva magicna zastita od inflacije.

Delio sam vec analizu za Ameriku - ako kuca prosecno kosta 5 x BDP po glavi stanovnika, a sad je taj racio oko 5.8, onda stanovi moraju relativno pojeftiniti oko 15% u odnosu na dohodak. Stavise, u prethodnim krizama, kada god je racio bio znatno iznad 5, onda je padao znatno ispod 5 (na oko 4.5), tako da ne bi bilo iznenadjenje ni relativno pojeftinjenje za 20-25%. E sad, pitanje je da li ce do tog relativnog pojeftinjenja doci tako sto ce kuce pojeftiniti za 10% a sve poskupeti za jos 10%, ili tako sto ce kuce stagnirati a sve poskupeti za jos 20%, ili tako sto ce stanovi poskupeti za jos 10% a sve poskupeti za jos 30%, to ostaje da se vidi. Ali relativne cene moraju da se unormale.

Isto vazi i za domace trziste, a pre svega tamo gde je rast u godinu dana bio i 20-30%.
 
Poslednja izmena:
Ali nista nece da se desi za par meseci sa cenama nekretnina, pogotovo ne u novogradnji.
Ali ne zaboravljas glavnu stvar da mi zivimo u nestabilnoj zemlji zvana Srbija i kod nas je sve moguce i nista ne moze da nas iznenadi,preko noci se sve promeni u pozitivnom a i u negativnom smislu za narod tako da nista nije iskljuceno ni povlasceno
 
Zato sam i kupio na prodajnom danu za nizu cenu od trzisne, trebao si ako si mogao. Lokacija je top, park, pogled na ceo grad sa 5+sprata, nema takve novogradnje u toj zoni, ono po DT je sve manje vise smesno. Opet i sa sadasnjim cenama u viva residence od oko 3100, taj stari stan mi dodje skup iako je opremljen. A nije skroz renoviran, parket deluje staro, prozori su pvc ako dobro vidim, ostali namestaj najjeftinije verzije. Ali svako bira sta mu treba, meni se ne zuri.

Neverovatna je koincidencija da živim u identičnom stanu trenutno, baš tu na const osvetljenoj jugozapadnoj strani, samo neki sprat iznad. Bukvalno 50 m od Bulevara, ali sa pogledom na drugu stranu gde su prizemne kuće/niske zgrade. Veoma je mirno sa te strane, pogled stvarno fantastičan i prema gradu i prema jugu ka padini dole i Avali, pogotovo što je južna strana cela u staklu. Mikrolokacija fantastična, minut do prevoza, 15 min peške do centra grada, sve što je potrebno za život na 50-300m (DZ, pijace, veliki marketi, škole, vrtići). Ipak, kako sam ja Indijanac iz Gandijeve na 100m od reke, nedostaje mi NBG.

Frka za parking je ogromna, mada se provale štekovi posle nekog vremena. Na NBG sam palio auto 6x dnevno, sad me to ograničava, ali sve mogu da obavim peške. Liftovi su prastari, stalno se kvare i mali su! Destimuliše te npr da voziš bajs ako si u tom fazonu. Konkretno u oglašenom stanu, parket je star 50 godina! :) Retko ko ga izbacuje, hoblovanje i lakiranje. To su izvorno dvosobni stanovi sa ogromnom dnevnom sobom i ogromnom kuhinjom/trpezarijom. Sa ostavom i terasom ima oko 65 kv. Veća površina za dvosoban stan, znam ludake koji su bez ikakvih dozvola rušili noseći zid između dnevne sobe i trpezarije, a onda iza kuhinje pravili tu malu sobicu. Ovaj čovek je da kažemo kulturnije to renovirao, podelio dnevnu sobu da bi dobio spavaću i samo pomerio vrata kupatila koje je povećao na račun ostavice koja je izvorno u kuhinji. Da li je skupo? Preskupo je! Sećam se kada je čovek identičan stan (nerenoviran) prodavao za 1000 eur/kv pre 7, 8 god. Dakle 3x jeftinije. Pre dve godine se identičan renoviran stan prodao za 125K.

Vi navijači slobodno i dalje krivite investitore i agenta Peru (koji svakako imaju koristi od ovoga), ja krivim ekipu koja vodi monetarnu politiku, koja opet mora to da radi da pegla makroekonomiju i da ne pukne finansijski sistem! To ih ne oslobađa epiteta bandita! Ovo što se desilo i što se dešava je najveći transfer bogatsva od uspostavljanja sistema (Bretton Woods).

Evropa na kolenima, a ovih dana je ooogroman pritisak sa svih strana da FED zaustavi dizanje kamata. Svi mainstream finansijski portali samo o tome pišu, čak i najveće kompanije kukaju, malo im bilo besplatnog novca! Pauel navodno kaže da će ostati dosledan dok se ne reši problem! Pozdravljam svakako, ako ništa, a ono zbog poštenije raspodele, da se malo izniveliše to biranje pobednika, pa nek propadnu zombi kompanije. Lično sam i dalje pesimista, mislim i dalje da će da pivotira čim se značajnije pogoršaju job reports, koji su još i ojačali u najnovijem izveštaju, svakako mislim da je loše vreme za kredit! Navijači nikako da ukapiraju da ne mogu i jare i pare da dobiju. Lepo kad raste lični obrt, nominalne plate i sl, ali im se ne dopada kad vide cene na pijaci ili cene kvadrata. :) Isto važi i u suprotnom smeru, ali obrnutim redosledom, prvo primetiš da nema posla, manji promet, tek posle vidiš manje cene (pa i kvadrata). Ključevi generalnog pravca cena isključivo su u rukama CB!
pogled.jpg
 
To sa Gošom je zaista bila neočekivano dobra ponuda. Bukvalno duplo jeftinije od Izraelaca na bulevaru, na po meni, boljoj lokaciji. Malo im je bezobrazno bilo to obavezivanje na kupovinu garaže - svi investitori na takvim lokacijama prodaju garaže bez problema - koliko god da ih imaju. Ali moguće da su i sami bili iznenađeni interesovanjem i da su kasno shvatili da su postavili lestvicu prenisko - pa su se sa tim delom povadili.
Opet, s obzirom na dinamiku plaćanja, i samo 1.000 inicijalnih evra za rezervaciju - možda i mogu neki događaji da im poremete planove.
 
To sa Gošom je zaista bila neočekivano dobra ponuda. Bukvalno duplo jeftinije od Izraelaca na bulevaru, na po meni, boljoj lokaciji. Malo im je bezobrazno bilo to obavezivanje na kupovinu garaže - svi investitori na takvim lokacijama prodaju garaže bez problema - koliko god da ih imaju. Ali moguće da su i sami bili iznenađeni interesovanjem i da su kasno shvatili da su postavili lestvicu prenisko - pa su se sa tim delom povadili.
Opet, s obzirom na dinamiku plaćanja, i samo 1.000 inicijalnih evra za rezervaciju - možda i mogu neki događaji da im poremete planove.
Koliko je izasao kvadrat na tom kompleksu u prodajnom danu?
 
Osim što ovo nije uvek tačno. Od kad je zvanično počela inflacija početkom godine, zlato je pojeftinilo, građevinski materijali su pojeftinili, berza je značajno pojeftinila, a i stanovi će uskoro. Jedino što nije pojeftinilo i verovatno neće su potrošački proizvodi, kao hrana. Iako je povećanje cene izazvano od strane proizvodnje, čak i kad se sve to sredi nema nazad sa cenama.
sve je tačno, osim što za zlato treba staviti i malu fusnotu, kako je njegovo trenutno pojeftinjenje, isključivo vezano obrnutu korelaciju spram vazda-volatilnog dolara

slede tektonske promene i u US, koja nikako nije izolovana

oni koji su gledali čitavu FED konferenciju 21.09., kada je obznanjeno dizanje kamatne za 75 baznih, mogli su da uoče polu-manično ponašanje, poslovično smirenog Pauela, koji je sigurno jedno 20x ponovio kako inflacija mora biti spuštena na 2%, i sledstveno, zapošljavanje zauzdano, a da bi pučanstvo smanjilo potrošnju

da ne dužim: zlato, naprosto, a kao i u svim krizama - a ova obećava da će biti brutalna - ostaje par ekselans safe-haven
 
Stan u kome živim je kupljen 2017. godine za 60000.
Juče, stan do mog, potpuno iste kvadrature (zapravo isti stan u ogledalu), u istom stanju (sve mora da se promeni, kupatilo, stolarija, parketa nema!) - za 119000.
 
Delio sam vec analizu za Ameriku - ako kuca prosecno kosta 5 x BDP po glavi stanovnika, a sad je taj racio oko 5.8, onda stanovi moraju relativno pojeftiniti oko 15% u odnosu na dohodak. Stavise, u prethodnim krizama, kada god je racio bio znatno iznad 5, onda je padao znatno ispod 5 (na oko 4.5), tako da ne bi bilo iznenadjenje ni relativno pojeftinjenje za 20-25%. E sad, pitanje je da li ce do tog relativnog pojeftinjenja doci tako sto ce kuce pojeftiniti za 10% a sve poskupeti za jos 10%, ili tako sto ce kuce stagnirati a sve poskupeti za jos 20%, ili tako sto ce stanovi poskupeti za jos 10% a sve poskupeti za jos 30%, to ostaje da se vidi. Ali relativne cene moraju da se unormale.

Isto vazi i za domace trziste, a pre svega tamo gde je rast u godinu dana bio i 20-30%.

Naravno da je tako, to je ono što pričam godinu dana (dole). Proporcije će doći na svoje kad-tad i tu će vreme pomoći ako CB budu monetarno neutralne, ali ono što ne znamo i što je najbitnije za nas ovde na koji način, a taj smer o kome pričaš će upravo najviše odrediti CB, ne agenti i investitori. Teoretski možda i tako što nekretnine pojeftine 50%, a sve ostalo 30% u neverovatnom scenariju da CB ne stimulišu nakon eventualnog loma. :)

Ako gledam grubo subjektivno, nekretnine su porasle 100% od 2015. sigurno. To je mnogo više od zvanične inflacije. Ipak ako opet subjektivno pogledamo stvari, moja lična kvantifikovana inflacija samo ove godine je oko 30% (dakle hrana, energija, računi, usluge, nisu mi potrebni železnički pragovi :)). Hoću reći da je (nažalost) možda taj balon manji nego što mislimo, tj disproporcija!

Konkretno ako očekujemo recesiju, ako CB ostanu neutralne, mogao bi se očekivati pad plate lupam 10% uz stabilne cene, a može kao i što sad doživljavamo, porast plate od 10% i porast cena 20%, političar će naravno sav ponosan da izađe i kaže da smo imali rast ove godine (nominalni naravno, rast cena kompenzovao pad realnog autputa).


To i ja mislim da je najverovatnije. Još uvek se ravnotežne cene nisu otkrile, traže se. Sa jedne strane još se neke proizvođačke cene nisu prelile na finalna dobra, sa druge tek treba da osetimo efekte minornog zatezanja na zimu, proleće. To upravo znači da je vrlo verovatno realno pojeftinjenje nekretnina u odnosu na druga dobra, ali to može značiti da nekretniine budu i 10% skuplje u isto vreme sledeće godine, a hrana 20% npr. Ja ne isključujem ni Savin scenario ovde, ne sprdam se, postoji verovatnoća, iako minimalna, ali katastrofičari ovde ne kapiraju međusobne proporcije i relacije.

Sve je u proporcijama, nije realno da hrana i energija poskupe duplo npr (što nije nemoguće), a da druge stvari duplo pojeftine npr, sem u nekom doom scenariju! Naravno, moguće su blage fluktacije. Takođe u svetlu toga, treba gledati nominalne plate, bar duplo su veće nego pre 15 godina, sa tendencijom borbe (negde i sindikalne) da rastu, upravo zbog inflacije. Sve je meni to prošlo u glavi kad je svemogući najavio prosečnu platu od 900 eur za 2025. godinu, a naravno da je svom glasačkom telu propustio da kaže činjenicu da tih 900 eur neće biti iste platežne moći kao 2019. godine npr! Radi se o tome da su oni ovim potezima toalno iskrivili ono najbolje u kapitalizmu, a to je mehanizam otkrivanja cena, bukvalno su tim intervencijama napravili reset, strukturni lom i sada treba da prođe vreme, da se trguje dok ljudi posle nekog vremena opet ne uspostave neke stabilnije proporcije i ravnotežne cene!

Moje subjektivno mišljenje je da nekretnine trenutno jesu u blagom balonu u odnosu na druge asete i robu, ali čak ne previše. Razlog za to je što su upravo imale store of value funkciju i da će to vremenom da se pegla! Isto tako mišljenja sam da će to biti realno pojeftinjenje u odnosu na druge stvari, ne nužno nominalno!
 
Na energiju i hranu sigurno (što mu dođe neki core CPI koji je po njima zvanično 5, 6 %), za nešto i skoro 70-100% (mleko npr, neke vrste mesa), usluge isto, frizer npr. Ipak nešto je ostalo fiksirano (Infostan). Uprosečeno za mene lično negde oko 30% grubo subjektivno, što se kaže ne kupujem železničke pragove i solarne panele koji čak ulaze deflatorno u CPI.
 
Statistika je po definicija matematicka disciplina, ali se pretvorila u sredstvo lazi, ne samo u Srbiji. Od toga koliko je ljudi umrlo od covida, koliko je bolesno od covida pa do inflacije i prosecne plate. Predsednici drzava lazu sirom sveta, pa se ovaj ovdasnji moze smatrati predstavnikom struke sa sizofrenim ispadima. Moja procena da je hrana u Srbiji otisla 50%, sve usluge izmedju 50 i 100%. Ono sto je svima sada trosak je zdravstvena zastita koja je do covida ipak makar i delimicno mogla da se pokrije preko RFZO. Zanimljivo je da kesha i dalje ima, ali da ljudi koji su u gradjevini pocinju da komentarisu da kasne placanja. To vec dugo nije bila tema u gradjevini, zaista je ogroman rizik ulaziti u novogradnju koja je na pocetku...
 
Glavni buzz prodaje sada: "Sve propada zbog krize, (a narocito EU i evro) zato menjajte pare u nekretnine."

Ista poruka o propadanju zapada u srpskim medijima, kako bi vladajuca garnitura opravdala predstojece stanje u zemlji usled krize.

Ne treba nasedati na ovakve spinove.
 
објективно, а ако неко има озбиљнији кеш, није најмудрије држати га у банци/сламарици

али тако поступати у овом и оваквом тренутку, се већ граничи с баш изразитом неразумношћу (да не употребим неки други израз)

е сад, где ту готовину "пласирати", то већ човек треба озбиљно да промисли...
 
Vrh