Šta je novo?

Cene nekretnina

vetar skrije stvarnu zagađenost;)

ed.: trebalo bi možda, malo pročitati kako se mere strane čestice u vazduhu, i izoluje nivo opasnih, te koji faktori su "remetilački", a spram dobijanja objektivnog rezultata
 
Poslednja izmena:
Malo skrećemo sa teme.

Grejna sezona još nije ni počela, ovo je sve od individualnih ložišta. Ugalj, drva i ko zna šta drugo se gori. Ne vidim šta tu može da bude da nije štetno od čestica. Bivalo je i leti da nema vetra, pa bude čist vazduh.
 
ok, ajde da pojednostavim - pogledajte ili kasnije, ili sutra, a kad bude bilo vetra, neku takvu stranicu s merenjima

zagađenost vazduha, će biti manja

iako, objektivno, nije
 
Tog zagadjenja je uvek bilo. Ono cega nije bilo je dostupnosti tih podataka sirokim masama. Sada sa prvom maglom bice idealna prilika da se to zagadjenje i vizuelno prikaze.
Nije to nista novo kao sto se misli. Pa imate snimke iz serija i filmova snimanih 70ih gde se jasno vidi da je vazduh sivkast i sumoran u daljini.
 
Trenutno u malo sta moze da se ulozi i da ne izgubis novac, spx pada, crypto pada, novac gubi vrednost, jedino kod nas se nekretnine jos dobro drze ali je pitanje dokle.
Dobro je imati kes u ovakvim situacijama jer je jedinstvena prilika da se dobro ulozi. U nekretnine je malo upitno ulaganje jer je pitanje koliko jos moze da ide gore. A ako stagnira cena nekretnina onda je isto kao i da imate kes a i obrt tog novca je nesto duzi.
 
Tako je shadestudio, još u filmovima iz 70-tih se vidi zagađenje što iz individualnih ložišta, što iz ložišta visokih peći. Ali je tada cvetala prljava industrija (kamione da ne pominjem, i dvotaktne Wartburge). Danas nemamo ništa od toga, ni industriju ni motore koji zagađuju. Kako objašnjavaš onda da smo ispred Indije ( a tamo se koriste vozila koja ne prolaze ni normu Euro 1), a kod nas je u proseku euro 4 norma? Deluješ mi da si od ohih što će da okrive krave za zagađenje.
 
Tog zagadjenja je uvek bilo. Ono cega nije bilo je dostupnosti tih podataka sirokim masama. Sada sa prvom maglom bice idealna prilika da se to zagadjenje i vizuelno prikaze.
Nije to nista novo kao sto se misli. Pa imate snimke iz serija i filmova snimanih 70ih gde se jasno vidi da je vazduh sivkast i sumoran u daljini.
Ako ikad, ne daj Boze, budem pravio politicku partiju :) tebe cu zvati da mi budes glasnogovornik.

Tema je cena nekretnina, ako si hteo da branis trenutnu cenu, mogao si da kazes, npr: "Eto i Peking je zagadjen pa je opet preskup, 10k evra po kvadratu." Ali ne, tebi je prvo sto zelis da odbranis danasnja garnitura - "to je tako i bilo", nema veze sa SNS, to je tako bilo i 70ih.. Aman, mozda i jeste bilo, ali je i dalje i nista se nije postiglo na tom polju. Bg je ekstremno zagadjen i to je jednostavno tako. Ako imas dokaz da nije i da su ovi air quality sajtovi prevare, ja sam raspolozen da vidim.
 
Tako je shadestudio, još u filmovima iz 70-tih se vidi zagađenje što iz individualnih ložišta, što iz ložišta visokih peći. Ali je tada cvetala prljava industrija (kamione da ne pominjem, i dvotaktne Wartburge). Danas nemamo ništa od toga, ni industriju ni motore koji zagađuju. Kako objašnjavaš onda da smo ispred Indije ( a tamo se koriste vozila koja ne prolaze ni normu Euro 1), a kod nas je u proseku euro 4 norma? Deluješ mi da si od ohih što će da okrive krave za zagađenje.
Ne znam odakle dolazi zagadjenje, verovatno od lozenja po kucama u nabujalim prigradskim naseljima koja pre 50 godina nisu bila tolika.
Mozda je i do klime i ruze vetrova na ovoj lokaciji.

@gamblerNBG Nisam pisao uopste u vezi cene nekretnina nego o zagadjenju kao zagadjenju. Cinjenice su cinjenice bez obzira na licno misljenje o necemu.
Mislim da sam ovde jedan od retkih koji ne pominje politiku niti aktere politike.

@Pavle svako ulaganje je rizicno. Evo mozda neki ljudi na temi znaju gde uloziti, ali nece da nam kazu. Ne racunam sadjenje kupine i sl. jer to nije pasivno odrzanje novca.
 
Trenutno u malo sta moze da se ulozi i da ne izgubis novac, spx pada, crypto pada, novac gubi vrednost, jedino kod nas se nekretnine jos dobro drze ali je pitanje dokle.
Dobro je imati kes u ovakvim situacijama jer je jedinstvena prilika da se dobro ulozi. U nekretnine je malo upitno ulaganje jer je pitanje koliko jos moze da ide gore. A ako stagnira cena nekretnina onda je isto kao i da imate kes a i obrt tog novca je nesto duzi.
Kod nas su mogućnosti ulaganja nova oduvek bile ograničene jer ne postoji tržište kapitala, hartije od vrednosti, commodities niti bilo šta od tradicionalnih modela investiranja. Jedan od razloga trenutnog stanja na tržištu nekretnina je, između ostalog i to, što svako sa 100, 200 ili 500 hiljada eur nema mogućnost da taj novac bilo gde smisleno plasira, osim da kupi stan ili par stanova i na taj način da ima kakvu takvu likvidnost (jer se manji stanovi na centralnim gradskim lokacijama uvek lako i brzo prodaju) uz relativno skroman ROI putem rentiranja. Međutim, cene stanova su i dalje prilično visoke i isplatljivost takve investicije ostaje upitna u ovom trenutku. Sa druge strane, u proteklih par godina značajan broj ljudi se zadužio kreditima sa variabilnom stopom, i usled povećanja kamata njihova rata je u stalnom porastu koji će po svemu sudeći biti prisutan i u narednim mesecima, možda i godinama. U takvom ambijentu gde se troškovi povećavaju ali ne i plate ili izvori kojima se servisiraju krediti, izvesno je da u bliskoj budućnosti jedan broj ti ljudi više neće moći da plaća svoje obaveze i da će se te "distressed" nekporketnosti pojaviti na tržištu. Mislim da je to jedini način da se dođe do nekog stana po prihvatljivijoj ceni u bliskoj budućnosti.
 
U takvom ambijentu gde se troškovi povećavaju ali ne i plate ili izvori kojima se servisiraju krediti, izvesno je da u bliskoj budućnosti jedan broj ti ljudi više neće moći da plaća svoje obaveze i da će se te "distressed" nekporketnosti pojaviti na tržištu. Mislim da je to jedini način da se dođe do nekog stana po prihvatljivijoj ceni u bliskoj budućnosti.
Trziste nije kreditno, tako da ne verujem da ce to mnogo uticati ali svakako ce imati uticaj. Ako cene padnu, prvo ce kes kupci opet odrzati nivo jer ce im biti jos privlacnije ulaganje.
 
Trenutno u malo sta moze da se ulozi i da ne izgubis novac, spx pada, crypto pada, novac gubi vrednost, jedino kod nas se nekretnine jos dobro drze ali je pitanje dokle.
Dobro je imati kes u ovakvim situacijama jer je jedinstvena prilika da se dobro ulozi. U nekretnine je malo upitno ulaganje jer je pitanje koliko jos moze da ide gore. A ako stagnira cena nekretnina onda je isto kao i da imate kes a i obrt tog novca je nesto duzi.
nije finansijski savet :)
sqqq.png
 
Euribor se vratio sa godisnjeg odmora:

EURIBOR 6M: 2.003 %

Pogledajte prilog 146809

Preskocena je i ta famozna granica od 2%, srecno ulaganje.

To je vec 37% visa rata na 30 godina na isti iznos kredita nego pocetkom godine. Uz rast cena od oko 20% od pocetka godine, to je vec 64% visa rata za isti broj kvadrata nego pre samo devet meseci. :oops:

Na trzistu ce bukvalno ostati samo religiozno ubedjeni investicioni kes kupci, dok se ne budu jednog dana probudili i oni i shvatili da se nalaze usred tulipomanije, a da je kamata na depozit u banci u medjuvremenu stigla na 4-5%.
 
Na trzistu ce bukvalno ostati samo religiozno ubedjeni investicioni kes kupci, dok se ne budu jednog dana probudili i oni i shvatili da se nalaze usred tulipomanije, a da je kamata na depozit u banci u medjuvremenu stigla na 4-5%.
Imaju oni i u banci, ne boj se. Uzgred kamata od 4-5٪, koliko to realno iznosi profita pri inflaciji od 5% npr.?
 
E neka si se ti pohvalio. :love: Izgleda da se religiozno ubedjeni sami pronalaze. Koliko realno iznosi profita stan cija vrednost pada 10-20% npr.?
Ne pricam o sebi, samo razbijam mit o glupim kupcima stanova, nemojte misliti da ti ljudi upravljaju novcema na nacin na koji vi mislite da upravljaju, ljudi diverzifikuju.
Tih 10-20% si vec izgubio zadnje dve godine u kupovnoj moci, a za nekretnine je samo pretpostavka da mozes izgubiti, sto je sasvim moguce.
Za drzanje kesa ti trenutno treba 10% kamate da bi samo odrzao to sto iams, to ce biti nikad.
 
Ovdje na ovom forumu kao da postoji neka vrsta patološke mržnja prema kupcima stanova.
Dobar dio članova se čak i boji da napiše da kupuje stan ili da su kupili stan da ne bi bili ispljuvani. Direktno ili indirektno. Onda stidljivo negdje provuku da kupuju ili da su kupili i onda počinje pljuvačina.
Ja baš zamišljam raspravu na ovom forumu između ostalog kao razmjenu iskustava između nas kupaca, koji kupujemo ili smo nedavno kupili. Da olakšamo jedni drugima. Pohvalimo ili pokudimo nekog investitora, lokaciju, projekat, cijenu... Trendove i tendencije u gradnji...
Ali ne možeš od ovih "naoštrenih" ništa. Oni nas gledaju kao kombinaciju idiota, jer smo preplatili i bacili pare i lopova jer pobogu okle nam pare za stan.
 
Trziste nije kreditno, tako da ne verujem da ce to mnogo uticati ali svakako ce imati uticaj. Ako cene padnu, prvo ce kes kupci opet odrzati nivo jer ce im biti jos privlacnije ulaganje.
Ni kes kupaca nema beskonacno, cak sta vise velika vecina se vec istrosila u najvecem naletu u modernoj istoriji, posle svake plime ide oseka.....
A i bice mnogo manje laznih kes kupaca, koji su prodali stan kreditnom kupcu pa dobili kes koj potice iz kredita... Traznja ce debelo da padne.. Sa njom i preprodavci izlaze iz trzista a sa svim tim sledi pad kij ce osetiti oni koji su "stednju gurali u nekretnine da bi je sacuvali" - najcuvenija odvratna floskula agencija
Pa red je da i porodice sa bebom bez stana mogu doci do jbn stana, ono za sta je stan i namenjen a ne spekulativnim radnjama
 
Ne pricam o sebi, samo razbijam mit o glupim kupcima stanova, nemojte misliti da ti ljudi upravljaju novcema na nacin na koji vi mislite da upravljaju, ljudi diverzifikuju.
Tih 10-20% si vec izgubio zadnje dve godine u kupovnoj moci, a za nekretnine je samo pretpostavka da mozes izgubiti, sto je sasvim moguce.
Za drzanje kesa ti trenutno treba 10% kamate da bi samo odrzao to sto iams, to ce biti nikad.

Ja stvarno ne znam kako da se nacrta:

- Pricamo o kupovini i cenama danas, ne znam stvarno ko ovde na temi kupuje stan ili drzi 200k kesa na racunu od pre dve godine.
- Za kupovinu stana danas isto tako treba 10% prinosa da bi samo odrzao to sto imas.
- -5% je i dalje vise od -15% ili -25%.

Ne znam ko smo "mi", ja samo razbijam mit o nekretninama kao "sigurnoj investiciji" i "zastiti od inflacije".
 
Ovdje na ovom forumu kao da postoji neka vrsta patološke mržnja prema kupcima stanova.
Dobar dio članova se čak i boji da napiše da kupuje stan ili da su kupili stan da ne bi bili ispljuvani. Direktno ili indirektno. Onda stidljivo negdje provuku da kupuju ili da su kupili i onda počinje pljuvačina.
Ja baš zamišljam raspravu na ovom forumu između ostalog kao razmjenu iskustava između nas kupaca, koji kupujemo ili smo nedavno kupili. Da olakšamo jedni drugima. Pohvalimo ili pokudimo nekog investitora, lokaciju, projekat, cijenu... Trendove i tendencije u gradnji...
Ali ne možeš od ovih "naoštrenih" ništa. Oni nas gledaju kao kombinaciju idiota, jer smo preplatili i bacili pare i lopova jer pobogu okle nam pare za stan.
Stevo, šta kažu naši crnogorci na ovu vest da će nekretnine na moru da budu ugrožene zbog klimatskih promena, jel diverzifikuju nekretnine ka planinama i Srbiji...

Ni kes kupaca nema beskonacno, cak sta vise velika vecina se vec istrosila u najvecem naletu u modernoj istoriji, posle svake plime ide oseka.....
A i bice mnogo manje laznih kes kupaca, koji su prodali stan kreditnom kupcu pa dobili kes koj potice iz kredita... Traznja ce debelo da padne.. Sa njom i preprodavci izlaze iz trzista a sa svim tim sledi pad kij ce osetiti oni koji su "stednju gurali u nekretnine da bi je sacuvali" - najcuvenija odvratna floskula agencija
Pa red je da i porodice sa bebom bez stana mogu doci do jbn stana, ono za sta je stan i namenjen a ne spekulativnim radnjama

Kako to mislite nema keša, pa nikad više novca nije odštampano nego u poslednje 2-3 godine!? Pitanje je gde je keš, da li kod običnog naroda ili kod nekih baja. Ako je kod prvih onda će se ulagati i dalje u Standard gradnju, ako je više kod ovih drugih onda Premijum i Lux. Ne treba za to biti mnogo pametan
 
Ni kes kupaca nema beskonacno, cak sta vise velika vecina se vec istrosila u najvecem naletu u modernoj istoriji, posle svake plime ide oseka.....
A i bice mnogo manje laznih kes kupaca, koji su prodali stan kreditnom kupcu pa dobili kes koj potice iz kredita... Traznja ce debelo da padne.. Sa njom i preprodavci izlaze iz trzista a sa svim tim sledi pad kij ce osetiti oni koji su "stednju gurali u nekretnine da bi je sacuvali" - najcuvenija odvratna floskula agencija
Pa red je da i porodice sa bebom bez stana mogu doci do jbn stana, ono za sta je stan i namenjen a ne spekulativnim radnjama
Pa ciklicnost trzista je sasvim prirodna. Za 10 godina ce opet doci do guranja novca u nekretnine, a oni koji su kupili prethodnih godina tada ce imati dobru startnu poziciju u smislu rasta vrednosti i mogucnosti prodaje, tako da ne mozes izgubiti.

@marketwatcher Ti svakako imas pravo da pametnije upravljas novcem, niko te ne ubedjuje ni u sta.
Evo primer, moja mama je osamdesetih cuvala miraz dat u novcu, jasno je sta joj je ostalo od njega. Da je tada kupila neki mali stan, zemlju, sada bi debelo dopunila penziju nekom kirijom. Mislim da to dosta govori.
Naravno ekonomisti sa teme imaju pravo da od 1 dinara naprave 5, ja nisam taj virtuoz niti mi to treba.
 
Kad je bio QE i niske kamatne stope, na komentar da iste uticu pre na kreditne kupce (kod nas u manjini), prodavci su potencirali da ipak uticu na kesh kupce i da zbog toga rastu cene.

Sada, kada je QT i rastu kamate ipak tvrde da to ne utice na kesh kupce, vec samo kreditne, pa nece biti biti rasta cena.

Kaleidoskop.
 
Ni kes kupaca nema beskonacno, cak sta vise velika vecina se vec istrosila u najvecem naletu u modernoj istoriji, posle svake plime ide oseka.....
A i bice mnogo manje laznih kes kupaca, koji su prodali stan kreditnom kupcu pa dobili kes koj potice iz kredita... Traznja ce debelo da padne.. Sa njom i preprodavci izlaze iz trzista a sa svim tim sledi pad kij ce osetiti oni koji su "stednju gurali u nekretnine da bi je sacuvali" - najcuvenija odvratna floskula agencija
Pa red je da i porodice sa bebom bez stana mogu doci do jbn stana, ono za sta je stan i namenjen a ne spekulativnim radnjama
Izvini, a gde da stavljamo ušteđevinu, u slamaricu? Srbija je ekonomski i investiciono gledano još uvek neuređeno tržište i pravih investicionih kanala je veoma malo. Šta je čudno u tome da ljudi kupuju stanove sa ciljem da zarade kroz dugoročnu aprecijaciju suplementiranu prihodom iz rente?
 
Vrh