Šta je novo?

Cene nekretnina

Bili su Vračar, Zvezdara...
Ja iz CG uopšte nemogu da pristupim Katastru Srbije, a prije pada sistema je moglo.
U pravu si.. Odmah na glavnoj listi se nalaze Vracar, Zvezdara, Savski Venac,.. zato sam se zbunio sto nema BG. Hvala. Nisam znao da u CG ne daju pristup, mozda je neka greska zbog pada sistema, probaj mozda preko drugog browsera. Postoji mogucnost i da preko VPN-a koristis IP adresu iz neke druge zemlje, pa mozes tako uspeti. Ako znas nekoga ko se razume u te stvari, pitaj ga da ti namesti.
 
Inace, izmedju 2007. i 2008. cene u Beogradu su porasle 21%. Izmedju 2008. i 2009. cene su stagnirale, a nakon toga padale sve do 2015, prosecno -4% godisnje.

2008.2009.2010-2015.
Stari grad+23%+3%-4% godisnje
Vracar+25%+3%-5% godisnje
Savski venac+25%+6%-4% godisnje
Novi Beograd+36%-4%-5% godisnje

Zanimljivo je takodje pored cena razumeti dinamiku broja transakcija. On je dostigao maksimum 2008, nakon cega je vec 2009. pao za oko 60%, a u centralnim gradskim opstinama (Stari grad, Vracar, Savski venac) za skoro 70%. (...)

Neki zakljucci:

- Ko je kupio stan 2009. u Beogradu do 2015. je u proseku bio u gubitku -20%, a u centralnim opstinama -25%. Izasao je iz minusa tek 2021, i to tek nominalno (ne racunajuci inflaciju).
- Izmedju 2017. i 2022. najvise su zaradili vlasnici starogradnje na Novom Beogradu, preko 50% za pet godina. Pomalo iznenadjujuce, rast cena u Beogradu na vodi u istom periodu je tek oko 20%.
- Ako ponovo dodje do kraha trzista, mogao bi se najpre ocekivati veliki pad prometa, a cene bi mogle postepeno padati godinama.
- Cak i ako i kad bude doslo do naglog pada prometa, rast cena bi se mogao nastaviti jos neko vreme. Dok je promet pao za 60-70% izmedju 2008. i 2009, cene u centru grada su rasle i u 2009.

Za sve koji se cude sto promet pada a cene rastu, podsetnik na dinamiku 2008-2009. u Beogradu: izmedju 2008. i 2009. promet u centru grada pao 70% a cene rasle 3-6%. Pad cena je krenuo tek polovinom 2009.

Cene su jednostavno lepljive i ne reaguju tako brzo, dok traznja ocigledno jako brzo reaguje. Cim se dignu kamate i izgubi se sentiment da ce cene beskonacno i sve brze rasti, znacajan deo traznje staje.
 
Za sve koji se cude sto promet pada a cene rastu, podsetnik na dinamiku 2008-2009. u Beogradu: izmedju 2008. i 2009. promet u centru grada pao 70% a cene rasle 3-6%. Pad cena je krenuo tek polovinom 2009.

Cene su jednostavno lepljive i ne reaguju tako brzo, dok traznja ocigledno jako brzo reaguje. Cim se dignu kamate i izgubi se sentiment da ce cene beskonacno i sve brze rasti, znacajan deo traznje staje.
Dz ali 2008-me je eur inflacija bila oko 4%, a sada je 8,6%, a mozda ce biti i veca. A to je velika razlika. Nominalnog pada verovatno nece biti, realnog da.
 
Iako teza (ponovljena vise puta) ima neku logiku, nisam siguran koliko je tacna. Cene, jelte, odredjuju ponuda i traznja:

Traznja > ponuda ---> prodavci shvataju da mogu da dobiju vecu cenu, kupci se nadmecu u ponudama za iste stanove ---> cene rastu
Traznja < ponuda ---> prodavci shvataju da ne mogu dobiju cenu koju su zamislili, kupci shvataju da imaju vise izbora ---> ?

Nisam siguran da ce u situaciji ako traznja bude manja od ponude kupci razmisljati "da ali sada je inflacija +10%, pa je ovih +5% zapravo realno -5% i zato cu odmah ponuditi trazenih +5% iako vidim da mesecima stoje i drugi neprodati stanovi". Realnije je da ce se cenkati ako moze da dobije nizu cenu.

Inflacija moze da poremeti nejednacinu ukoliko:

1. Inflacija se ne nastavi samo u cenama nego jednako i u dohotku, pa kupci jednostavno budu imali vise para, pa im bude "svejedno" da placaju vecu cenu cak i ako je traznja manja od pnude - ali nisam siguran da je ikome "svejedno" kad kupuje nesto tako skupo kao stan, takodje nisam siguran da je ovo uopste verovatan scenario i mislim da centralne banke upravo to pokusavaju da zaustave,
2. Inflacija se nastavi u meri da ljudi koji i dalje imaju visok dohodak ili ustedjevinu nastave da beze u nekretnine, pa zapravo traznja nikad i ne postane manja od ponude - mislim da je ovo cak verovatniji scenario, ali opet nisam siguran koliko takvih ljudi ima i koliko uticu na trziste.
 
Ne da ima logiku, nego je tačno 100%.

Ljudi se previše vezuju za nominalne cene, a ne sagledavaju realne varijable. Sa jedne strane realan autput koji je zbog svega smanjen, a sa druge sva tržišta su preplavljena novcem i sav novac još uvek nije ispucan, radi se o trilionima (Covid Relief i slično). Ja lično verujem da je to svesno urađeno da se malo obezvrede dugovi i ispegla makroekonomija, debt/gdp i slično i da je to trebalo da bude jednokratan događaj posle kog će se inflacija stabilizovati, ali isto tako i da je monetarna masa tu da ostane, samo će neko vreme biti skuplji novac, dok se ne obuzda tražnja, već postoje projekcije smanjivanja kamata sledeće godine! Podsećam još uvek su realne kamate sve negativnije iz meseca u mesec! Takođe verujem da će isti scenario morati da primene i u budućim krizama, s tim da će upumpavanje morati eksponencijalno da se povećava, što opet vidimo po svim grafovima!

Sve je u proporcijama, nije realno da hrana i energija poskupe duplo npr (što nije nemoguće), a da druge stvari duplo pojeftine npr, sem u nekom doom scenariju! Naravno, moguće su blage fluktacije. Takođe u svetlu toga, treba gledati nominalne plate, bar duplo su veće nego pre 15 godina, sa tendencijom borbe (negde i sindikalne) da rastu, upravo zbog inflacije. Sve je meni to prošlo u glavi kad je svemogući najavio prosečnu platu od 900 eur za 2025. godinu, a naravno da je svom glasačkom telu propustio da kaže činjenicu da tih 900 eur neće biti iste platežne moći kao 2019. godine npr! Radi se o tome da su oni ovim potezima toalno iskrivili ono najbolje u kapitalizmu, a to je mehanizam otkrivanja cena, bukvalno su tim intervencijama napravili reset, strukturni lom i sada treba da prođe vreme, da se trguje dok ljudi posle nekog vremena opet ne uspostave neke stabilnije proporcije i ravnotežne cene!

Moje subjektivno mišljenje je da nekretnine trenutno jesu u blagom balonu u odnosu na druge asete i robu, ali čak ne previše. Razlog za to je što su upravo imale store of value funkciju i da će to vremenom da se pegla! Isto tako mišljenja sam da će to biti realno pojeftinjenje u odnosu na druge stvari, ne nužno nominalno!
 
Ljubo82, Predsednik je rekao da će plate 2025, biti 900 eura, pod uslovom da ne bude rata. Znači ako bude ww3, al kod nas ne bude, opet plate neće biti tolike. Eksperiment je odavno počeo, i dok se u tome probudite stanovi neće imati nikakvu vrednost. A energenti i hrana ako poskupe za duplo, da pevamo.
 
Ne da ima logiku, nego je tačno 100%.

Ljudi se previše vezuju za nominalne cene, a ne sagledavaju realne varijable. Sa jedne strane realan autput koji je zbog svega smanjen, a sa druge sva tržišta su preplavljena novcem i sav novac još uvek nije ispucan, radi se o trilionima (Covid Relief i slično). Ja lično verujem da je to svesno urađeno da se malo obezvrede dugovi i ispegla makroekonomija, debt/gdp i slično i da je to trebalo da bude jednokratan događaj posle kog će se inflacija stabilizovati, ali isto tako i da je monetarna masa tu da ostane, samo će neko vreme biti skuplji novac, dok se ne obuzda tražnja, već postoje projekcije smanjivanja kamata sledeće godine! Podsećam još uvek su realne kamate sve negativnije iz meseca u mesec! Takođe verujem da će isti scenario morati da primene i u budućim krizama, s tim da će upumpavanje morati eksponencijalno da se povećava, što opet vidimo po svim grafovima!

Sve je u proporcijama, nije realno da hrana i energija poskupe duplo npr (što nije nemoguće), a da druge stvari duplo pojeftine npr, sem u nekom doom scenariju! Naravno, moguće su blage fluktacije. Takođe u svetlu toga, treba gledati nominalne plate, bar duplo su veće nego pre 15 godina, sa tendencijom borbe (negde i sindikalne) da rastu, upravo zbog inflacije. Sve je meni to prošlo u glavi kad je svemogući najavio prosečnu platu od 900 eur za 2025. godinu, a naravno da je svom glasačkom telu propustio da kaže činjenicu da tih 900 eur neće biti iste platežne moći kao 2019. godine npr! Radi se o tome da su oni ovim potezima toalno iskrivili ono najbolje u kapitalizmu, a to je mehanizam otkrivanja cena, bukvalno su tim intervencijama napravili reset, strukturni lom i sada treba da prođe vreme, da se trguje dok ljudi posle nekog vremena opet ne uspostave neke stabilnije proporcije i ravnotežne cene!

Moje subjektivno mišljenje je da nekretnine trenutno jesu u blagom balonu u odnosu na druge asete i robu, ali čak ne previše. Razlog za to je što su upravo imale store of value funkciju i da će to vremenom da se pegla! Isto tako mišljenja sam da će to biti realno pojeftinjenje u odnosu na druge stvari, ne nužno nominalno!
Mene cudi kako banke sada daju stambene i hipotekarne kredite sa fiksnom kamatnom stopom na 15 godina?
Po sadašnjim stopama inflacije ispada da je ta fiksna kamata manja od stope inflacije duplo!? Da zaradjujemo na kreditu!?
 
Ljubo82, Predsednik je rekao da će plate 2025, biti 900 eura, pod uslovom da ne bude rata. Znači ako bude ww3, al kod nas ne bude, opet plate neće biti tolike. Eksperiment je odavno počeo, i dok se u tome probudite stanovi neće imati nikakvu vrednost. A energenti i hrana ako poskupe za duplo, da pevamo.
Teško da će se ostvariti ti apokaliptični scenariji.
Slična ekonomska situacija u svijetu bi bila i da nije sukoba u Ukrajini. Ovako samo imaju pokriće za široke narodne mase.
 
Za sve koji se cude sto promet pada a cene rastu, podsetnik na dinamiku 2008-2009. u Beogradu: izmedju 2008. i 2009. promet u centru grada pao 70% a cene rasle 3-6%. Pad cena je krenuo tek polovinom 2009.

Cene su jednostavno lepljive i ne reaguju tako brzo, dok traznja ocigledno jako brzo reaguje. Cim se dignu kamate i izgubi se sentiment da ce cene beskonacno i sve brze rasti, znacajan deo traznje staje.
Po meni to nije za poredjenje. Tad nije bio zabranjen promet velikog broja nekretnina, sada jeste. Tada je bilo mnogo puta manje novogradnje nego sada. Sve ono sto su planirali da grade i sto se gradi, moraju nekom da prodaju. Takodje kad krenu da padaju cene, prvo za 200, pa za 500 pa za 1000, u tom nekom medjuintervalu ce se pojaviti razni vlasnici, neuseljenih stanova koje ce prodavati da izvuku sta mogu. Takodje sad dolazi novi svetski poredak, ko zna sta ce sve da se izdesava tako da ulaganje u beton u Srbistanu nije tako sigurna investicija.

Takodje kod nas je mafijaska vlast ukljucena u stanogradnju, tako da ce se oni truditi maksimalno da odloze pad, i medijski i konkretnim akcijama.
 
Poslednja izmena:
Masis poentu. Ovo sto si nasao jeste jedan od retkih stanova koji su na oglasu. Inace, ovi su me oduvali kao nista cim sam rekao da sam kreditni kupac, nikad se vise nisu javili :D
Prosetaj se kroz Zemun, videces koliko ima investitorskih tabli svuda, ali se apsolutno niko ne oglasava, i to traje vec duze vremena. Mene prvog nervira sto bi trebalo da dam 2% agenciji, ali prosto nekad investitor ne zeli da se bahce, agencija zaradi svojih 2% i svima lepo.
 
Ako cene u ovim okolnostima ne pocnu padati to dodatno dokazuje da su sigurno pod uticajem neekonomskih faktora.

Jucerasnji dogadjaj - silom branjena izmena urbanistickog plana, sastavljenog bez javne debate i nametanje Novog Sada na vodi je primer tih neekonomskih faktora.

Jedina dobra stvar u svemu tome je znacajna verovatnoca, da kad neekonomski faktori jednom prestanu delovati, cene nekretnina ce se prepoloviti.
Srusice se vestacki odrzavana kula od karata.

U trenutnim makroekonomskim, politickim i socijalnim okolnostima, postoji uverenje da taj dan nije daleko.
 
Valjda je svakome jasno da ako je nekoj vlasti toliko stalo da odbrani novi urbanisticki plan, i da ne prihvati ni jedan od 1200 prigovora i da privatni batinasi rade ovo kao na slici da se cene nekretnina ne mogu racunati na bazi ekonomskih faktora. Nadam se velikim protestiima kao za Rio Tinto i kompletnom resetu sistema.
 

Prilozi

  • FYOBBKUXkAQMxN6.jpg
    FYOBBKUXkAQMxN6.jpg
    143,3 KB · Pregleda: 108
Slatkorečivi oglas, ali ima i istine. Nije centar Zemuna, a svakako nije najlepši deo Zemuna, ali je u lepšoj polovini i nije daleko od centra.

Sviđa mi se što je stan dvostran i zgrada ima svoje dvorište.
 
Evo za vas što navijate za krah. Blackstone, koji sam već pominjao, koji je postao najveći investicioni fond uz pomoć bankara i Obamine administracije, sa desetinama milijardi odštampanih dolara, lešinarski se sprema da kupi što više nekretnina, u očekivanom krahu.

Ja bih rekao da se sve izvodi po planu da nekolicina oligarha preuzmu kontrolu nad Zapadom, kao što je devedesetih bilo u Rusiji. Oni će biti novi feudalci, a obični ljudi obespravljena masa, kao seljaci u Srednjem veku. "Zelena" agenda je nova religija, sa sve konceptom krivice i odricanja za spas planete, pa će ljudi morati da žive u malim, iznajmljenim stanovima, da se voze javnim prevozom (tanka srednja klasa sa skupim električnim automobilima) i da ne jedu meso. Uostalom, od skoro je u nekim zemljama Zapada dozvoljena upotreba crva za ljudsku ishranu.

 
Vidim sve se ljudi odriču automobila i mesa, mora da dobro radi ta "Zelena" agenda. Kad bogataši prestanu da koriste privatne avione i jahte, tad ću da brinem o svom doprinosu.
Što se tiče javnog prevoza, pogledaj samo železnički saobraćaj u Švajcarskoj kakav je, pa naravno da ljudima ne trebaju automobili kad imaju mnogo bolji sistem od automobila, koji je pouzdan, tačan i brz.
Za kretanje po gradu se koriste bicikli, javni prevoz i šetnja. Automobilima tu nije mesto i po meni smanjenje broja automobila eksponencijalno poboljšava život u gradu.
Verovatno nam ne bi ništa falilo ni da malo smanjimo unos mesa.
Da ne bude da ti teram samo kontru, problem sa nekretninama je jako ozbiljan i deluje da idemo u tom smeru. Ako se stanovništvo ne pobuni (ne samo kod nas) i ne dodje do nekih promena, život će biti pakao za buduće generacije. Sreća toga izgleda još uvek nema kod nas, ali što pre treba zabraniti korporacijama da imaju stambene nekretnine u vlasništvu.
 
picoftheday0012-space-60people.jpg


Ali što se zelene agende tiče, za to je Boža u pravu. Zelena agenda je kancer. U stvari što rekoh ranije, zelena agenda su naftaši 21. veka. Svet misli da će mu sad biti super pošto se otarasao naftaša i naftnog lobija a ne kapira da ga je nesvesno samo zamenio zelenom agendom i elektro lobijem.

I da, i meni se isto povraća kada vidim razne protuve koje svim silama (a mediji su često najjače sile za oblikovanje društva) propagiraju kako cela planeta treba da živi u ovakvim kolibama, odriče se svega, štedi, žrtvuje se, misli ''malo'' a radi ''veliko''
tesla-tiny-house-768x512.jpg

dok oni sami uvaljuju dupeta u ovakve vile i žive kao bogovi
545a69a069beddb4278b456f


Često su sve grupacije, lobiji, škole misli i interesne grupe kancer. Baš zato običan čovek i ne sme da dozvoli sebi da se zanosi bilo kojom od njih, već mora da balansira između i da kombinuje dobro od svih a izbegava loše. I da nikad nijednoj ne da previše moći i previše pažnje.


P.S.
Za mene, zelena agenda =/= sva ekologija. Postoje i dobri primeri i dobre, korisne struje u ekologiji. Da ne mislim to, sigurno se ne bih zalagao za veću upotrebu javnog prevoza a manje vozikanja u automobilčinama, u kojima se Beograd već uveliko davi, jer mnogi više ne mogu ni do trafike pešaka. Ali sama zelena agenda jeste kancer. Zato je i zovu agenda.
 
Poslednja izmena:
Zasto nema stanova novogradnje u oglasima i zasto se sve proda pre izgradnje, dobro objasnjava ranije citirana konstatacija institucije Global Initiative Against Transnational Organized Crime iz jan 2022.


"For example, the Belgrade waterfront project not only continued in 2020, but there was an increase in the amount of construction materials procured and used.

One reason could be that they are built rather to launder money than to provide housing.

‘You construct an apartment building and then you get your team members to buy an apartment in that building at deliberately inflated prices’."

Vidimo da cemo uskoro imati i Novi Sad na vodi...
 
Kako li su se kupovali stanovi po cenama slicnim ovim 2008. kad je Euribor bio 5% ako je ovo sad takva kataklizma? Izgleda da smo bili dosta bogatiji tada.
 
A i ovi domaci se pridruzili u sabotiranju:
 
@Sava Sava Neko izgleda sabotira agendu. Tvoji snovi ostaju izgleda samo snovi.
A i ovi domaci se pridruzili u sabotiranju:
Jel ovo znaci da ce cena hleba da pada, ili psenica ucestvuje samo 10 posto u ceni?
 
Pa trebalo bi da znaci da bar nece vise da poskupljuje.
 
Vrh