Šta je novo?

Cene nekretnina

BW Residence je 1.5e, BW Rivijera ce biti 2.5e, Kula Beograd 10e po m2, za West ne znam.

Sve dok ti odrzavanje zgrade nije 800-1000-1500e mesecno po stanu nije to nikakav premijum/lux vec srednja klasa. BW Residence je nista drugo nego srednja klasa. To sto je u Srbiji poremecen sistem vrednosti zbog malih primanja i nizeg BDP per capita to je drugo. (valjda ce porasti).

Realno pod lux/premijum klasu moglo bi se svrstati svega par projekata kula, west 65 i u CG par komada na primorju. Pored toga imas kuce na Dedinju/Senjaku i to ti je to sa Lux/Premium klasom.

Kad placas 1e po m2 to ti je klasicna srednja klasa. Nemoj pogresno da me shvatis volim
ja BW Residence i sa 1.5e po m2 ali nije to nista posebno. Pogled je brutalan i stanovi su lepi cisti i dobro je odrzavano ali sve dok je odrzavanje 1.5e odmah znas da je to srednja klasa uglavnom. Naravno ima izuzetaka u zgradi koji pripadaju visoj klasi ili ultra bogatima ali imaju tu stan. Samo ti stanovi su realno za srednju klasu (zapadnu) i takav im je i kvalitet.
E sad drugi problem je to sto kod nas u drzavi to ispada samo za mali broj ljudi zbog nizih primanja pa ako bi se gledalo na nivou Srbije onda to ispada visa klasa ili ti 1%. Pa samim tim ti i mozes da ga zoves Premium ukljucujici i Zlatibor/Kopaonik.

Za mene licno Premium ti je West, Kula, kuce na Dedinju/Senjaku i po koja kuca u Krunskoj ili po Vracaru. Sve ostalo uglavnom spada u srednju klasu. Bez ljutnje molim :)

Ne, tu moramo da odvojimo srpski Standard za koji se plaća 300-500 ili 1000din mesečno za održavanje od isto tako stambenih zgrada BW i cenama koje spominješ. I sam znaš da je BW dosta izvikan i da cene održavanja ne moraju nužno da prate cene na sličnim objektima na zapadu, naročito što je ovde sve generalno jeftinije,...na kraju krajeva nije on država u državi iako bi to neki voleli.
Možda ti Lux i De-Lux kategoriju mešaš sa Premiumom, čim spominješ i ekskluzivne vile na dedinju!?

Međutim ovde imamo drugi koncept, kondo hoteli kao što im samo ime kaže su hoteli pre svega, ili ako baš hoćemo kondominijumi sa svim komercijalnim sadržajima koje ima jedan hotel. Ja ne znam za te zgrade u BW ali ovde hotel ima zaposlene i različite funkcionalne delove od recepcije, bara, restorana, spa i wellness dela, obezbeđenja, održavanja, higijenske službe itd itd predpostavljam da si boraveći po hotelima možda to i zapazio, ma da se retko koji gost time bavi. Bar ja nisam. Želeći da kupim gledao sam neke kondo (ili apart kako ih kod nas zovu) hotele u raznim fazama izgradnje pa sam uhvatio kako taj sistem funkcioniše. Taj pomenuti komercijalni deo je tzv uslužni deo (van smeštajnog dela) koji donosi određeni profit. U okviru tog profita je ukalkulisano održavanje i smeštajnog dela. Steva je to možda bolje objasnio, da onaj ko uzme u zakup kasnije ili kupi taj komercijalni deo može sticati profit.
Upravo zbog svega pomenutog ta suma ti nije nikakvo merilo da li je objekat održavan ili čist ili premium ili šta drugo, već samo kao neka vrsta participacije u okviru sistema.
Ne znam ko je izmislio taj kondo sistem, verovatno amerikanci, ali je mnogo dobro koncipiran. Recimo ti kupiš 50% apartmana a ja drugih 50% apartmana kondo hotela koji će nam donositi profit, bez da se uopšte time bavimo, pa čak i znamo. I to platimo po m2 kao i bilo koji drugi stan. Onda naši apartmani "posluju" u okviru tog sistema i taj ko bude vlasnik komercijalnog dela, odnosno bude upravljao će brinuti o poslovanju celog hotela. I te apartmane možemo prodati u svakom trenutku na tržištu.
Pošto je moguće kupiti pojedinačno svaki od apartmana taj 1 evro je predpostavljam smišljen ako iz nekog razloga ne želiš da izdaješ svoj apartman preko recepcije već da ga koristiš za svoje lične potrebe, jer ako se dvosoban apartman od 35-40m2 na Zlatiboru izdaje za 80-100 evra/dan onda je sasvim jasno da se taj tzv mesečni trošak održavanja vrati za manje od pola dana!

Trenutno je kod najboljih premium objekata, odnosno apartmana u okviru takvih apart hotela moguć povrat investicije za 7-12 godina, negde i 5 kad su sezone pune...što je mnogo bolje od beogradskih 25 godina, ili 15-18 godina za beogradske garaže. Mislim nije loše imati garažu, ali apartman je apartman...
 
Da ali ti je srazmjera raspodjele profita 60:40 % u korist vlasnika, a kod najluksuznijih 50:50 %. Kod nekih cak imas i fiksno da ti isplaćuju 14 € po M2 mjesečno i to nakon odbitka svih troškova, cak i poreza na dobit. Cak ti džabe i renoviraju svakih 5 godina. Tu ti je povrat investicije duži jer je kvadrat skuplji. Cifra od 80-100 € dan ti je na Zlatiboru nedostižna. Racunaj 30-40 € ako hoćeš da budeš pun 15-20 dana u mjesecu i računaj da je tvoje 60 % od toga. Sve u svemu jeste najbrži povrat investicije.
 
Pa sta je premium? Kula Beograd? West 65? Koliko to utice na cene nekretnina?

Ajde mozemo o tome malo posto ti volis tu temu ;)

Na primer za mene taj tvoj cuveni premium je:
- Centralna klima za celu zgradu a ne po stanu jedinice
- Opticki kabal do svakog stana
- Odvojena prostorija za masinu za pranje i susenje vesa (kao dva odvojena uredjaja)
- Ormar za stvari u koji moze da se udje (po spavacoj sobi)
- Ostava na spratu (jedna po stanu)
- Ulazna vrata sa NFC mogucnostima (da ne moram da nosim kljuceve)
- Nest u svakoj prostoriji
- Concierge a ne portiri ili recepcija. Nego usluga.
- Parking sa el punjacima po svakom parking mestu
- Specijalna izolacija kao sto je na Kuli uradjeno
- Blizina nekog veceg trznog centra
- blizu Aerodroma
- Bazen gde se zakazuje da budes sa maksimalno jos 4 gosta
- Fitness
- spoljasnje pranje fasade svaka 3 meseca

Naravno cena odrzavanja za to sve dolazi 5-10e po m2. Sve ispod 5e po m2 mi je neprihvatljivo.

Da li ima tako neka premium zgrada na Zlatiboru? Ako ima daj link. Iskreno nisam u opste upoznat sa Zlatiborom. Znam samo da svi kukaju na nekakvu izgradnju a ja kad sam bio iskreno pomislio sam bas je super. Naravno 100 ljudi 100 ćudi. Ajd mozda me i ubedis :)

Mislim da Zlatibor nema potencijal premium gradnje jer nema u dovoljnom broju kupaca spremnih da daju 10k eura po m2 i da placaju odrzavanje 10e po m2. Na primer CG primorje ima i evo ispade i BG da ima.

BW Residence je 1.5e, BW Rivijera ce biti 2.5e, Kula Beograd 10e po m2, za West ne znam.

Sve dok ti odrzavanje zgrade nije 800-1000-1500e mesecno po stanu nije to nikakav premijum/lux vec srednja klasa. BW Residence je nista drugo nego srednja klasa. To sto je u Srbiji poremecen sistem vrednosti zbog malih primanja i nizeg BDP per capita to je drugo. (valjda ce porasti).

Realno pod lux/premijum klasu moglo bi se svrstati svega par projekata kula, west 65 i u CG par komada na primorju. Pored toga imas kuce na Dedinju/Senjaku i to ti je to sa Lux/Premium klasom.

Kad placas 1e po m2 to ti je klasicna srednja klasa. Nemoj pogresno da me shvatis volim
ja BW Residence i sa 1.5e po m2 ali nije to nista posebno. Pogled je brutalan i stanovi su lepi cisti i dobro je odrzavano ali sve dok je odrzavanje 1.5e odmah znas da je to srednja klasa uglavnom. Naravno ima izuzetaka u zgradi koji pripadaju visoj klasi ili ultra bogatima ali imaju tu stan. Samo ti stanovi su realno za srednju klasu (zapadnu) i takav im je i kvalitet.
E sad drugi problem je to sto kod nas u drzavi to ispada samo za mali broj ljudi zbog nizih primanja pa ako bi se gledalo na nivou Srbije onda to ispada visa klasa ili ti 1%. Pa samim tim ti i mozes da ga zoves Premium ukljucujici i Zlatibor/Kopaonik.

Za mene licno Premium ti je West, Kula, kuce na Dedinju/Senjaku i po koja kuca u Krunskoj ili po Vracaru. Sve ostalo uglavnom spada u srednju klasu. Bez ljutnje molim :)
dodaj na spisak Premiuma i:

Maxima Center, GP6

Skoro sigurno najbolja novogradnja/novija gradnja u Bg i dalje :)
 
200B
ccc

Najbolje sad za sta god zatreba da se sade stimulansi, paketi, qe i slicno. Treba cela Evropa da se digne i svi na ulice.
Na ovaj nacin pokradaju sve koji imaju stednju.
 
Poslednja izmena:
Okreni, obrni, ko uzima kredit i nema keša, realno nema nekog izbora ukoliko je rešio da kupuje stan. Jel' imaš para za ceo stan? Nemaš. Digni kredit, kolika god da je kamata. Ako čekaš i odlažeš, ko zna šta može da se desi. Možda bude i bolje, ali ti svakako nećeš imati keš za stan, jer će u medjuvremenu svakako porasti cene, bez obzira da li bude pada ili ne, tržište je jednostavno takvo. Pad cena nekretnina mi ništa ne znači kad sam već kupio stan, za 5-6 godina se mnogo stvari promeni. Sve je rizik. I u pekaru kad izadješ je rizik. Ja ovako razmišljam kao kupac. Naravno, sve ovo pada u vodu ako ti je željena rata 300e mesečno, a ona poraste na 700e mesečno zbog kamate. Ali ako si već uzeo kredit, opet kažem, i nemaš neki izbor. Kamate će padati i rasti na svakih nekoliko godina.
 
Da ali ti je srazmjera raspodjele profita 60:40 % u korist vlasnika, a kod najluksuznijih 50:50 %. Kod nekih cak imas i fiksno da ti isplaćuju 14 € po M2 mjesečno i to nakon odbitka svih troškova, cak i poreza na dobit. Cak ti džabe i renoviraju svakih 5 godina. Tu ti je povrat investicije duži jer je kvadrat skuplji. Cifra od 80-100 € dan ti je na Zlatiboru nedostižna. Racunaj 30-40 € ako hoćeš da budeš pun 15-20 dana u mjesecu i računaj da je tvoje 60 % od toga. Sve u svemu jeste najbrži povrat investicije.
Pazi, u najobičnijem Standardu je za vreme sezone nemoguće naći ispod 60 €, bili su to ovde pisali na forumu, i to samo parking i ništa od sadržaja, obična zgrada! Ja nikad nisam našao ispod 60 u sezoni, par puta u baš starijim zgradama i upitnim parkingom po 45-50...
Udarni praznici kad se traži krevet više i ne pita za cenu je 15 dana, glavna sezona 85 dana, vikendi (u rangu sezone) 25 dana i van sezone oko 100 dana.
To da tebi ostane cifra koju si spomenuo je moguće ali posle svih troškova,...dok u boljim kondo hotelima koji imaju i svoj marketing i posluju po svim svetskim standardima imaš šansu da još brže povratiš investiciju, plus ako potpišeš na procenat...
Bitno je odabrati pravi brend što se kaže, a i kad pogledaš takvih je svega 5-6 trenutno. Prosto ih nema, a postoji konstantna potražnja za boljim smeštajem. Ako hoćemo da se nastavi ovaj trend dolaska stranih gostiju definitivno moramo graditi još premium hotela takvog tipa
Cene na dnevnom nivou u glavnoj sezoni su sledeće: Grand Tornik i Zlatibor Spa preko 200-250€, Mona,Palisad i sl preko 120€, još tih par boljih preko 90€...i ova poslednja cena je upitna...i onda imaš odmah dobar nov Standard za 60€
Cena kupovine novog Standarda bliže centru (do 1km) već dostiže 1800-2000
Ali kod Standarda moraš sam godinama raditi na marketingu kako bi bio viđen i vraćali ti se gosti, ovako kod kondo hotela sve oni rade, ti si slobodan za svoje druge obaveze u životu
 
Poslednja izmena:
200B
ccc

Najbolje sad za sta god zatreba da se sade stimulansi, paketi, qe i slicno. Treba cela Evropa da se digne i svi na ulice.
Na ovaj nacin pokradaju sve koji imaju stednju.

Novo zaduživanje i dalje monetizovanje duga. Strašno šta rade! Ko će na ulicu? Glupani, oprani mozgovi od njihovih Farmi i Zadruga? Velika većina ne kapira šta se dešava, a i da savršeno kapiraju 60% bi slavilo reset i oslobađanje od duga, još bi tukli te na ulicama. Toga je savršeno svestan bio i Srbomrzac Broz, zato se i primila ta ideologija. Znaju to i ti marksistički banditi koji vode takve politike! Samo što više ne rade to tako što ti direktno uđu u kuću, nego indirektno, monetranom politikom i inflacionim porezom. Izašli bi na ulice da se desi druga krajnost, default. Da BOE nije intervenisala pre neki dan, pukli bi penzioni fondovi, samim tim i banke, bilo bi krvi na ulicama 100%. Oni su u stvari tim potezom opet bailovali banke pre svega, sprečili novi Lehman Brothers!!! (kad duguješ milion, tvoj problem, kad duguješ banci milijarde, problem je i banke). Sve prolazi nekako tiho ispod radara. Miksuje mi se osećaj tuge i besa, tupav, tupav narod.

Na kraju ćeš ti možda biti najbliži u predviđanjima, kao dižu nešto minimalno kamate, a upumpaju koliko im treba! Štediše, poverioci i svi sa fiksnim prihodima će biti standardne žrtve, ali će otežati malo kroz kamate i ovima u kreditima, win-win situacija za boljševičku bandu, priprema terena za CBDC! Mada ja i dalje verujem da će pivotirati uskoro svi, pa i FED na kraju!

Neverovatno mi je koliko brzo se reaguje kad treba u ovom smeru. Bukvalno se primeti u masmedijima kad prave teren za tako nešto i posle 2 dana puf! Mrzim kad primetim tako nešto i za 2 dana potvrdim sumnje! Ispitaju teren da vide rakciju naroda, a narod zombirano stado, prolazi sve (još ako to upumpavanje nazoveš Inflation Reduction Act ili inflacioni štit ili slično) . Tako bi bilo i pre 2 meseca da se nije desio onaj reli! U drugom smeru samo puste, tebalo im je godinu dana da počnu da dižu kamate koje su u Evropi na jbnih 1.25% baznih i to zovu zatezanjem pri ovakvoj inflaciji! Još ovde po reakciji vidiš da je i to previše bolno, sve ti jasno. Mnogo. mnogo signala koji sugerišu verovatnoću pravca!
 
Pazi, u najobičnijem Standardu je za vreme sezone nemoguće naći ispod 60 €, bili su to ovde pisali na forumu, i to samo parking i ništa od sadržaja, obična zgrada! Ja nikad nisam našao ispod 60 u sezoni, par puta u baš starijim zgradama i upitnim parkingom po 45-50...
Udarni praznici kad se traži krevet više i ne pita za cenu je 15 dana, glavna sezona 85 dana, vikendi (u rangu sezone) 25 dana i van sezone oko 100 dana.
To da tebi ostane cifra koju si spomenuo je moguće ali posle svih troškova,...dok u boljim kondo hotelima koji imaju i svoj marketing i posluju po svim svetskim standardima imaš šansu da još brže povratiš investiciju, plus ako potpišeš na procenat...
Bitno je odabrati pravi brend što se kaže, a i kad pogledaš takvih je svega 5-6 trenutno. Prosto ih nema, a postoji konstantna potražnja za boljim smeštajem. Ako hoćemo da se nastavi ovaj trend dolaska stranih gostiju definitivno moramo graditi još premium hotela takvog tipa
Cene na dnevnom nivou u glavnoj sezoni su sledeće: Grand Tornik i Zlatibor Spa preko 200-250€, Mona,Palisad i sl preko 120€, još tih par boljih preko 90€...i ova poslednja cena je upitna...i onda imaš odmah dobar nov Standard za 60€
Cena kupovine novog Standarda bliže centru (do 1km) već dostiže 1800-2000
Ali kod Standarda moraš sam godinama raditi na marketingu kako bi bio viđen i vraćali ti se gosti, ovako kod kondo hotela sve oni rade, ti si slobodan za svoje druge obaveze u životu
Iskreno, meni je odlazak na selo, mnogo veci reset, nego odlazak na Zlatibor ili Kop. Najedem se domace rane, pijem domacu rakiju i sve me to izadje deset puta manje nego Kop ili Zlatibor. Al ja sam seljak covek, ko mene sljivi... Mozda kad budemo imali vecinski gradsko stanovnistvo treca generacija, mozda ce ta odmaralista u planini biti hit. Za sad, vecina nas ima "rodbinu sa sela".
 
Okreni, obrni, ko uzima kredit i nema keša, realno nema nekog izbora ukoliko je rešio da kupuje stan. Jel' imaš para za ceo stan? Nemaš. Digni kredit, kolika god da je kamata. Ako čekaš i odlažeš, ko zna šta može da se desi. Možda bude i bolje, ali ti svakako nećeš imati keš za stan, jer će u medjuvremenu svakako porasti cene, bez obzira da li bude pada ili ne, tržište je jednostavno takvo. Pad cena nekretnina mi ništa ne znači kad sam već kupio stan, za 5-6 godina se mnogo stvari promeni. Sve je rizik. I u pekaru kad izadješ je rizik. Ja ovako razmišljam kao kupac. Naravno, sve ovo pada u vodu ako ti je željena rata 300e mesečno, a ona poraste na 700e mesečno zbog kamate. Ali ako si već uzeo kredit, opet kažem, i nemaš neki izbor. Kamate će padati i rasti na svakih nekoliko godina.
Odavno se više ne radi o rešenosti, vec o moći odnosno nemoći da se stan kupi po aktuelnim cenama a još manje po aktuelnim i nadolazećim kamatnim stopama.
Ako na sve to dodamo da je cena života mnogo više porasla nego visina plate i ne zna se koliko će još, ja se ne bih razmetao sa savetima tipa - "Digni kredit, kolika god da je kamata"...

Ja bih pre temeljno preispitao tu rešenost da se sada u ovom trenutku u vremenu kupi stan. Da li je razlog zaista preka potreba ili strah od propuštanja i klađenje na beskonačni rast cena kvadrata u narednom periodu?

Na kraju krajeva, jedno su želje, a drugo mogućnosti.
Ako taj neko nije mogao da priušti stan do pre godinu, dve po starim cenama i kamatama, kojom logikom ovozemaljskom ce moći da priušti sada.
 
Iskreno, meni je odlazak na selo, mnogo veci reset, nego odlazak na Zlatibor ili Kop. Najedem se domace rane, pijem domacu rakiju i sve me to izadje deset puta manje nego Kop ili Zlatibor. Al ja sam seljak covek, ko mene sljivi... Mozda kad budemo imali vecinski gradsko stanovnistvo treca generacija, mozda ce ta odmaralista u planini biti hit. Za sad, vecina nas ima "rodbinu sa sela".

Nije Zlatibor samo centar i kafići, okolna sela mogu da ti pruže izvanredno zadovoljstvo u tom smislu. Recimo ove godine si u centru imao Simfonijski orkestar, Big bend, razne džez i rok večeri, predstave, razne beogradske pevače i zabavljače, ali i ne manje kulturno-umetničkih društava, folklora, izvornih pevačkih grupa, etno festivala i sl ne samo u centru već i po okolnim selima...i interesantno da se veći broj stranaca mogao primetiti upravo na ovim potonjim skupovima! Mi na žalost nismo ni svesni čime raspolažemo i šta ljudi po svetu cene
Taj izvikani Zlatibor nije onaj pravi Zlatibor, bar kako ga ja doživljavam

Gde li je nestao onaj forumaš što "visi" u švajcarskim alpima i jede fondue non stop da ovo vidi...
 
Poslednja izmena:
Ma kaki sinfonijski orkestar, prijatelje, na ovim selima odakle su moji rodom imas vasar, pa seosku slavu, pa kolaci, pa bajadere sa pravim lesnikom i orasima, pa pecenje, pa pragnje. Ranije bio i fudbalski turnir za vasar, al ja to sad ne mogu, zbog stomaka... A od stranaca svrati rodbina iz Bosne. Nisam ja gamblerVienna, nego gamblerNBG.
 
Ma je li kad već pričamo o tome. U proteklih par godina sve veći broj digitalnih nomada dolazi na zlatibor, a ja se pitam zašto država nije reagovala i organizovala da Rusi
dođu u Vrnjačku banju i Zlatibor, umesto svi u Beograd!? Onda se ništa od ovog skoka renti i dr ne bi desilo...
Samo u ta dva turistička mesta ima dovoljno kapaciteta i za više od trenutnih potreba...? Mogli su čak i neku avio liniju sa Rusijom preko aerodroma Kraljevo ili Ponikve...
 
😂😂😂👌 ala si zavrteo film labude beli … nemoj da mamis Ruse ako još nisi kupio za sebe…

stvar preferencija, ali taj koncept mene lično ne vuče ni malo, odustao sam od Jelene Anzujske gore još pre 6-7 godina…
 
😂😂😂👌 ala si zavrteo film labude beli … nemoj da mamis Ruse ako još nisi kupio za sebe…

stvar preferencija, ali taj koncept mene lično ne vuče ni malo, odustao sam od Jelene Anzujske gore još pre 6-7 godina…

Čekaj malo, stvarno ću da poverujem da ste ovde svi osim Save Save beogradski investitori i rentijeri...zar stvarno nije bolje da su Rusi došli na zlatibor i vrnjačku banju?
U Beogradu bi bilo manje gužve, niže cene stanova za obične ljude koji tu traže hleba itd itd !?
 
Poslednja izmena:
Samo ti njima reci, Srbi su ludi, pa zadnjih 70 god beze u Bg... Kad odu Rusi iz Bg, ima da procvetamo. Sve je to u februaru ove godine pocelo i guzve i zagadjenje i cene stanova i to sto nigde u Srbiji sem u Bg leba nema i sto se dolar stampa ko toalet papir... Sve ce to da se ispegla kad se Rusi vrate u Vrnjacku banju i na Zlatibor, odakle su i dosli.

Koliko u Srbiji imas digitalnih nomada tog tipa - dovoljno mlad da bude upworkovac, a dovoljno mator da mu treba luksuzni seoski turizam, da mu neko preskupo prodaje kajmak i jajca... Opis takvog lika mi odgovara onome sto je rek'o Bob u vrucem vetru: Za studentski dom sam mator, a za staracki nemam godine...
 
Novo zaduživanje i dalje monetizovanje duga. Strašno šta rade! Ko će na ulicu? Glupani, oprani mozgovi od njihovih Farmi i Zadruga? Velika većina ne kapira šta se dešava, a i da savršeno kapiraju 60% bi slavilo reset i oslobađanje od duga, još bi tukli te na ulicama. Toga je savršeno svestan bio i Srbomrzac Broz, zato se i primila ta ideologija. Znaju to i ti marksistički banditi koji vode takve politike! Samo što više ne rade to tako što ti direktno uđu u kuću, nego indirektno, monetranom politikom i inflacionim porezom. Izašli bi na ulice da se desi druga krajnost, default. Da BOE nije intervenisala pre neki dan, pukli bi penzioni fondovi, samim tim i banke, bilo bi krvi na ulicama 100%. Oni su u stvari tim potezom opet bailovali banke pre svega, sprečili novi Lehman Brothers!!! (kad duguješ milion, tvoj problem, kad duguješ banci milijarde, problem je i banke). Sve prolazi nekako tiho ispod radara. Miksuje mi se osećaj tuge i besa, tupav, tupav narod.

Na kraju ćeš ti možda biti najbliži u predviđanjima, kao dižu nešto minimalno kamate, a upumpaju koliko im treba! Štediše, poverioci i svi sa fiksnim prihodima će biti standardne žrtve, ali će otežati malo kroz kamate i ovima u kreditima, win-win situacija za boljševičku bandu, priprema terena za CBDC! Mada ja i dalje verujem da će pivotirati uskoro svi, pa i FED na kraju!

Neverovatno mi je koliko brzo se reaguje kad treba u ovom smeru. Bukvalno se primeti u masmedijima kad prave teren za tako nešto i posle 2 dana puf! Mrzim kad primetim tako nešto i za 2 dana potvrdim sumnje! Ispitaju teren da vide rakciju naroda, a narod zombirano stado, prolazi sve (još ako to upumpavanje nazoveš Inflation Reduction Act ili inflacioni štit ili slično) . Tako bi bilo i pre 2 meseca da se nije desio onaj reli! U drugom smeru samo puste, tebalo im je godinu dana da počnu da dižu kamate koje su u Evropi na jbnih 1.25% baznih i to zovu zatezanjem pri ovakvoj inflaciji! Još ovde po reakciji vidiš da je i to previše bolno, sve ti jasno. Mnogo. mnogo signala koji sugerišu verovatnoću pravca!

Jao boze, covece, kako se ne umoris...

"Marksisticki banditi" su ovom slucaju konzervativci (!), nova konzervativna britanska premijerka i ministar finansija, koji su doneli odluku da smanje poreze za najbogatije i na nekretnine, sto je napravilo ogromnu rupu u budzetu, izazvalo paniku na trzistu obveznica i ogroman pritisak na funtu.

Banke Engleske je intervenisala ne da spase banke (?) nego vladu i valutu.

Napisi u medijima nemaju ama bas nikakve veze sa tim, trziste je bilo u haosu. Bas su mnogo bitni mediji i nekakva reakcija naroda (?) u trenutku kada funta pada 5% u jednom danu.

Da li ce Fed i ECB morati da urade isto zavisice, ocigledno, od politike njihovih vlada. Da li ce njihove "marksisticke" vlade biti jednako siroke ruke u stimulisanju nekretnina i bogatih ostaje da vidimo. Ja se nadam da ne. Ako budu, po meni je to mnogo veci doomsday scenario, i ti ces biti doomsday majstor, nego scenario u kome naduvane cene padaju.

Stvar je, na kraju dana, vrlo prosta:

- Bogatstvo (berza, nekretnine itd.) moraju biti u nekoj proporciji prema BDP-u.
- Kada bogatstvo (cene na berzi, cene nekretnina) raste mnogo brze nego BDP, dolazi do dizbalansa po vise osnova: 1. Da bi se odrzao isti prinos na kapital, koji je rastao brze nego BDP, udeo BDP koji pripada kapitalu bi morao da raste, a udeo koji pripada radu da opada. To je dizbalans samo po sebi. 2. Posto to u svakom slucaju ne moze da traje neograniceno, prinos na kapital u nekom trenutku mora da padne, a time i njegova vrednost. 3. Posto neki deo kapitala, a narocito ako je narastao nerealno mnogo nerealno brzo, odlazi u potrosnju, kada kapital raste brze nego BDP, to stvara visak traznje, koji rezultuje vecim cenama.
- Dakle, moguca su dva scenarija, ili njihova kombinacija, da bi se povratio balans u proporciji bogatstva i BDP: 1. Cene investicionih dobara padaju, 2. Cene svih ostalih dobara rastu.

U Americi, ciji potezi najvise odredjuju i razvoj sirom sveta, trenutno nema nijedne naznake nastavka stampanja novca vec sest meseci - M2 stagnira, a Fedov bilans stanja se polako smanjuje:


Takodje, jasne su naznake nastupajuceg pada nekretnina (sto je i jedan od proklamovih ciljeva Feda!), a berza je vec pala 25% od pocetka godine. Igra je gotova.

Medijski napisi o tome sta misli Kurta ili Murta o merama Feda su jednako relevantni kao izjave domacih "strucnjaka" za nekretnine u domacim medijima - imaju nula uticaja na Fed ili Narodnu banku, a mogu jedino da uticu na jednako "strucne" kupce i prodavce.
 
Poslednja izmena:
@marketwatcher

Ja kako se ne umorim? Jesi ti beše onaj koji je govorio da realne kamate nisu sve negativnije (EU)? Inflacija iznad nivoa dizanja kamata opet i to u mesecu rekordnog dizanja (0.75). Najnovija vest. Ako se sećaš čak i ja sam očekivao blagu dezinflaciju (ali opet ozbiljnu inflaciju apsolutno), ovo je još gore. Previše brzo donosiš zaključke, uključujući i za cene nekretnina. Moramo da pustimo mesece ispred nas da kažu svoje.


Tačnije intervenisala je da spasi penzione fondove! Pad obveznica i još veći pad derivata. Ono što je obaveza za njih, to je aktiva investicionih banaka i fondova! Counterparty risk, dakle da, indirektno su bailovali banke, a sad si pokazao iznenađujuće neznanje, tim pre što lepo, školski objašnjavaš neke stvari, da može bilo ko da razume! Ja nemam taj talenat. Kapiraš, ne kapiraš, ćao.

Naravno da su marksistička banda, kao što vidimo marketi funkcionišu i mogu sami da određuju kamate, samo se to njima ne sviđa, jer šalje tržište obveznica tamo gde im je i mesto , a njima podiže troškove zaduživanja! Podržavam što su smanjili takse, ali ne možeš to da radiš, a da nastaviš da trošiš isto ili sve više. To se dešava kad su CB buyer of last resort i to zloupotrebljavaju (pogotovo ove dve godine) monetizuju dug, pa onda bar za momenat se postave neutralno (to čak ne mogu zvati zatezanjem), prepustiš tržištu da reguliše i naravno, desilo se šta se desilo, nazad na QE i dugoročno obaranje kamata da bi se podržale cene! Tako da su jedna najobičnija boljševička banda, makar 100x bili konzervativci na papiru! Nije da ne razumem, nemaju kud! Samo što kad ja kažem da verujem da će u situaciji makaza kao sad uvek izabrati ovakve opcije, onda sam ja doomsday prophet. :ROFLMAO: Ja ne znam kojim mi jezikom govorimo, apsolutno se slažemo, čak su nam i želje o kretanju cena identične! U stvari sa ogromnom kritikom i ogorčenjem govorim o tome! Još jedna stvar, nije to doom scenario, to je samo nastavak ove banditske, marksističke politike koju gledamo 15 godina (samim tim jeste loše), kuvanje žabe (nas), a pravi doom scenario ćemo gledati ako reše da ne stimulišu. E onda će zaista pasti cene, tu nema sumnje (isto bi se desilo i u martu 2020. bez toga), samo je pitanje tada ko će imati da stavi hleb na sto! Mogu da biraju hoće li na čekič ili nakovanj. A ti se odluči šta hoćeš! Hoćeš da se podrže penzioni fondovi, lepo, imaćeš unlimited QE, opet godine negativnih kamata, nekretnine neće padati sigurno. Hoćeš lom (pa i pad cena nekretnina)? Pusti tržište sebi i pusti da izreguliše i probuši balon! Ne može i jare i pare!

U USA se dešava šta se dešava trenutno, oni će poslednji napraviti pivot!

Mediji naravno nemaju uticaja na vođenje monetarne politike, ali imaju na javno mnenje, nije svejedno kad tržišta krvare, monetarna politika šatro zateže i svi mainstream medijima krenu sa žalopojkama kako je preagresivno itd. Gotovo po pravilu nešto pukne i natera CB na pivot. Već viđeno.
 
Dobro, i ko ce sada da kupuje funtu i GB obveznice osim BOE ?
Oni su zavrsili karijeru.
Spasili su penzione fondove, ali unistili funtu i javne finansije.
Na dugi rok su unistili i te penzione fondove jer oni zavise od ovih potonjih.
 
Pa nema to mnogo veze, jer je slična situacija svuda, ostaće neki paritet valuta, pratiće se na ovaj ili onaj način. :ROFLMAO:

Jedino ih sve kolje usd sada, tamo se sliva sad kapital iz celog sveta (yield hunt), ali i tu očekujem shift, postaće manje konkurentni izvozno!
U tom smislu jeste tačno da je sad dobar trenutak za investiranje ovde ljudi iz USA.
 
Samo ti njima reci, Srbi su ludi, pa zadnjih 70 god beze u Bg... Kad odu Rusi iz Bg, ima da procvetamo. Sve je to u februaru ove godine pocelo i guzve i zagadjenje i cene stanova i to sto nigde u Srbiji sem u Bg leba nema i sto se dolar stampa ko toalet papir... Sve ce to da se ispegla kad se Rusi vrate u Vrnjacku banju i na Zlatibor, odakle su i dosli.

Koliko u Srbiji imas digitalnih nomada tog tipa - dovoljno mlad da bude upworkovac, a dovoljno mator da mu treba luksuzni seoski turizam, da mu neko preskupo prodaje kajmak i jajca... Opis takvog lika mi odgovara onome sto je rek'o Bob u vrucem vetru: Za studentski dom sam mator, a za staracki nemam godine...

Ne brini ti za Ruse da će ih skupo koštati kajmak, dovoljno im je što su im beogradski rentijeri duplo digli cene stanova! Bolje brini o studentima koji će sad morati plaćati duplo stan u odnosu na prošlu godinu, ili morati negde iz pizdovca da putuju do fakulteta
Zato je i trebalo ponuditi rusima neko optimalnije rešenje i bolji smeštaj i opuštenije uslove za rad van Beograda. Takve stvari se u organizovanom svetu sistemski rešavaju
Na kraju krajeva i njihova vlast se sprema da uloži u turističke centre...
 
Sve je izglednije da ce AV uskoro na nagovor ino prijatelja da se zahvali Rusima na turistickoj poseti i isprati iste uz lepe reci u neki Kazahstan ili slicnu lokaciju, sve uz uvodjenje sankcija i istragu poturica/spijuna.

Daleko je ovo otislo, a glumljenje neutralnosti i trecerazredno spinovanje ce se zavrsiti katastrofalno po Srbiju.
 
Vrh