Šta je novo?

Cene nekretnina

@Ljuba82
Poredjenje kretanja snp500 indeksa 2008 i 2022, ne mora da znaci al moze da bude..
snp500-2008-2022.png
 
Kako misliš ovo kolega?
Zar ima neko da još uvijek daje ispod 4 % fiksnu?
Za ove što su ranije uzeli, nema mjenjanja fiksne kamate. Uzeli za 3-4 % fiksnu, biće im stalno tolika.
Sorry Typo. Mislio sam na 4,X%. Ima jos onih koji nude fiksnu u oblasiti 4,75%-4,95%. Ponuda ce da poraste na 5,2% - 5,4% respektivno u narednih par nedelja. Hocu da kazem da je ima jos malo vremena da se uzme kredit po vazecim fiksnim kamatnim stopama, jer ce ponuda banaka ubrzo porasti, a mislim da ce rasti jos par puta u narednom periodu od godinu dana.
 
Vrlo moguce, realno i ocekivano.
Opet ako budu dizali toliko kamatnu stopu a trziste krene burno da reaguje radice i stimulanse to je realan zakljucak. Moze da se desi da to dovede do stabilizacije cena kad bi stimulans bio umeren. Na zalost svaka vlast zeli narod da se oseca sto bolje da bi ili sto duze trajali ili ispali cool pa iz tog razloga ima da forsiraju sto vise stimulansa. Burazerska ekonomija sto je jednom neko rekao :)
 
Sve ono što sam pričao lagano izbija u prvi plan ustvari na mesto koje mu odavno pripada. Lokacija i kvadratura više nisu ključni u kupovini.
Vraćamo se pravim vrednostima, energetska efikasnost, funkcionalnost, dizajn i dalje redom kao glavnim faktorima koji prvenstveno treba da utiču na cenu nekretnine.
Jel beše to neko spominjao Premijum? :cool:

 
Poslednja izmena:
Pa sta je premium? Kula Beograd? West 65? Koliko to utice na cene nekretnina?

Ajde mozemo o tome malo posto ti volis tu temu ;)

Na primer za mene taj tvoj cuveni premium je:
- Centralna klima za celu zgradu a ne po stanu jedinice
- Opticki kabal do svakog stana
- Odvojena prostorija za masinu za pranje i susenje vesa (kao dva odvojena uredjaja)
- Ormar za stvari u koji moze da se udje (po spavacoj sobi)
- Ostava na spratu (jedna po stanu)
- Ulazna vrata sa NFC mogucnostima (da ne moram da nosim kljuceve)
- Nest u svakoj prostoriji
- Concierge a ne portiri ili recepcija. Nego usluga.
- Parking sa el punjacima po svakom parking mestu
- Specijalna izolacija kao sto je na Kuli uradjeno
- Blizina nekog veceg trznog centra
- blizu Aerodroma
- Bazen gde se zakazuje da budes sa maksimalno jos 4 gosta
- Fitness
- spoljasnje pranje fasade svaka 3 meseca

Naravno cena odrzavanja za to sve dolazi 5-10e po m2. Sve ispod 5e po m2 mi je neprihvatljivo.

Da li ima tako neka premium zgrada na Zlatiboru? Ako ima daj link. Iskreno nisam u opste upoznat sa Zlatiborom. Znam samo da svi kukaju na nekakvu izgradnju a ja kad sam bio iskreno pomislio sam bas je super. Naravno 100 ljudi 100 ćudi. Ajd mozda me i ubedis :)

Mislim da Zlatibor nema potencijal premium gradnje jer nema u dovoljnom broju kupaca spremnih da daju 10k eura po m2 i da placaju odrzavanje 10e po m2. Na primer CG primorje ima i evo ispade i BG da ima.
 
Poslednja izmena:
Sve ono što sam pričao lagano izbija u prvi plan ustvari na mesto koje mu odavno pripada. Lokacija i kvadratura više nisu ključni u kupovini.
Vraćamo se pravim vrednostima, energetska efikasnost, funkcionalnost, dizajn i dalje redom kao glavnim faktorima koji prvenstveno treba da utiču na cenu nekretnine.
Jel beše to neko spominjao Premijum? :cool:

I pored energetske krize i štednje kojoj pribegava ceo sve, tržište nekretnina će ostati stabilno.

Cena kvadrata u narednom periodu neće padati, ali će sigurno doći do stagnacije, kaže za "Blic Biznis",
Fransis Hoze Fernandez Ariza direktor Asocijacije za internacionalno poslovanje nekretninama Španije - SIRA.

- Podaci pokazuju da se broj kupaca smanjuje svuda. Samo u Španiji je manji za 15 odsto, a sličan trend je i u celoj Evropi. Porodicama je sve teže da izdvoje sredstva za kupovinu nekretnine i sve to govori u prilog tome da neće doći do padanja cena na tržištu. ?! Ono što je sigurno, jeste da će doprineti stopiranju daljeg rasta cena i trenda koji su u Evropi gledali tokom prethodne dve godine - ocenio je Ariza, odgovorajući na pitanje hoće li balon na tržištu nekretnina da pukne.

Cene nekretnina u Americi već su počele da padaju, a julska analiza SIP Global Rejtings agencije pokazuje da i tržište nekretnina u Evropi lagano usporava. Ariza tvrdi da sve to govori u prilog stabilizacije, ali dodaje da, kada je tržište nekretnina u pitanju, sa prognozama treba biti oprezan.

- Jednostavno je - kupci i tražnja prave i trend i cenu - ocenio je.
Колико ретардиран текст. Сваки наредни болд директно негира претходни.
 
slazem se. Samo bi koristio rec kontradiktoran umesto retardiran:)
Mislim jeste nas “ukenjao” mini bull u sred globalnog beara zbog rusa i ukrainaca. Sad pitanje je sta ce biti dalje. Ako nastave da stampaju idemo na gore ako dignu kamate jace idemo na dole. UK moze da bankrotira, EU ima
ozbiljnu energetsku krizu.
Ovo je moja najrealnija prognoza bez izmotavanja: Kratkorocno usporavanje ili mini pad pa onda dugorocno opet rast.

Taj pad zavisi od kolicine migranata. Moze i da se ne desi.
 
OTP Banka mi daje sa kombinovanom otplatom 2,99 + 3M Euribor ili 4,95% fiska (i na svake tri godine se moze menjati), a Banca Intesa 2,99 + 3M Euribor za stalno.
Pa nebih dao isto, ako se poveca 3M Euribor na 4-5% to je skoro kao fiksni deo koji bih sad placao 4,95 a za tri godine mozda krene i da pada euribor.
Gledaj da posao sa kreditom rešiš u skorije vreme, otišla je i referentna kamatna stopa pored rasta Euribora. Banke će poskupeti kredite a već su ih poskupele, ja sam uzimao stambeni u Intesi u junu i tada je kamata bila nešto manja od 2,99+3M Euribor.
Iz ovoga možda je bolje OTP jer imaš na svake 3 godine mogućnost da pređeš iz fiksne u varijabilnu. Dok ti je kod obe banke fiksni deo varijabilne isti 2,99 kad na to dodaš 3M Euribor koji je danas 0,62 već si na 3,61 a evidentno je da će Euribor ići još gore, tj za par meseci će doći do fiksne kamate koju ti trenutno nude. A sve možeš da staviš na papir na ovom kreditnom kalkulatoru, menjaj samo kamatu.

 
Pa sta je premium? Kula Beograd? West 65? Koliko to utice na cene nekretnina?

Ajde mozemo o tome malo posto ti volis tu temu ;)

Na primer za mene taj tvoj cuveni premium je:
- Centralna klima za celu zgradu a ne po stanu jedinice
- Opticki kabal do svakog stana
- Odvojena prostorija za masinu za pranje i susenje vesa (kao dva odvojena uredjaja)
- Ormar za stvari u koji moze da se udje (po spavacoj sobi)
- Ostava na spratu (jedna po stanu)
- Ulazna vrata sa NFC mogucnostima (da ne moram da nosim kljuceve)
- Nest u svakoj prostoriji
- Concierge a ne portiri ili recepcija. Nego usluga.
- Parking sa el punjacima po svakom parking mestu
- Specijalna izolacija kao sto je na Kuli uradjeno
- Blizina nekog veceg trznog centra
- blizu Aerodroma
- Bazen gde se zakazuje da budes sa maksimalno jos 4 gosta
- Fitness
- spoljasnje pranje fasade svaka 3 meseca

Naravno cena odrzavanja za to sve dolazi 5-10e po m2. Sve ispod 5e po m2 mi je neprihvatljivo.

Da li ima tako neka premium zgrada na Zlatiboru? Ako ima daj link. Iskreno nisam u opste upoznat sa Zlatiborom. Znam samo da svi kukaju na nekakvu izgradnju a ja kad sam bio iskreno pomislio sam bas je super. Naravno 100 ljudi 100 ćudi. Ajd mozda me i ubedis :)

Mislim da Zlatibor nema potencijal premium gradnje jer nema u dovoljnom broju kupaca spremnih da daju 10k eura po m2 i da placaju odrzavanje 10e po m2. Na primer CG primorje ima i evo ispade i BG da ima.
Jedan od osnovnih parametara tog Vašeg "Premuima" su sadržaji koji dolaze uz kupljenu nekretninu.
E sad, za tako nešto je neophodno da to bude veliki kompleks da bi bilo izvodljivo i isplativo. Kod najluksuznijih kompleksa tu još ide i povećana privatnost, tačnije ograničen pristup trećim licima nekim sadržajima i površinama.
U takvim kompleksima je čak i kupljeno pravo svojine ograničeno.
Npr., prodavac zadržava pravo preče kupovine ako i ukoliko budete prodavali stan. Dužnost da stan dajete u najam prodavcu odredjeni vremenski period u godini (apartmani u okviru hotelskih kompleksa)... Obavezu najave dolaska i ograničavanje dužine i perioda boravka u "vašem" stanu...
Naravno, kvalitet gradnje i opremljenost tu mora biti na vrhunskom nivou. To se podrazumjeva.
U takvim kompleksima, zarada investitora nije samo kroz prodaju, nego i kasnije, trajno, kroz održavanje i rentiranje. Kod nas još uvijek zakonski okviri nisu prilagođeni tome. Npr , zajednička svojina na zajedničkim djelovima stambene zgrade, mogućnost stanara da sami biraju organe upravljanja...
 
Gledaj da posao sa kreditom rešiš u skorije vreme, otišla je i referentna kamatna stopa pored rasta Euribora. Banke će poskupeti kredite a već su ih poskupele, ja sam uzimao stambeni u Intesi u junu i tada je kamata bila nešto manja od 2,99+3M Euribor.
Iz ovoga možda je bolje OTP jer imaš na svake 3 godine mogućnost da pređeš iz fiksne u varijabilnu. Dok ti je kod obe banke fiksni deo varijabilne isti 2,99 kad na to dodaš 3M Euribor koji je danas 0,62 već si na 3,61 a evidentno je da će Euribor ići još gore, tj za par meseci će doći do fiksne kamate koju ti trenutno nude. A sve možeš da staviš na papir na ovom kreditnom kalkulatoru, menjaj samo kamatu.


Gledam da uzmem sto pre, cekam i Intesu i OTP da mi jave da li mogu da uzmem kredit pa da im donosim dokumentaciju.
I mene vise ova fiksna privlaci, tako da cu najverovatnije to uzeti ako mi daju da uzmem kredit kod njih :)
 
Kada kamate predju 5% treba razmisljati i o smanjenju perioda na koji se uzima kredit, naravno ako se ima prostora u budzetu za to. Sa 6% kamatom, kamata na kredit od 30 godina je jednaka ceni stana.

Ja cu kredit zavrsavati tek krajem sledece godine. Prvobitni plan mi je bio da uzmem na 30 godina pa da prevremeno otplacujem, medjutim ako stanje ostane ovakvo ili gore, a sva je prilika da hoce, onda uzimam na 15.
 
Gledaj da posao sa kreditom rešiš u skorije vreme, otišla je i referentna kamatna stopa pored rasta Euribora. Banke će poskupeti kredite a već su ih poskupele, ja sam uzimao stambeni u Intesi u junu i tada je kamata bila nešto manja od 2,99+3M Euribor.
Iz ovoga možda je bolje OTP jer imaš na svake 3 godine mogućnost da pređeš iz fiksne u varijabilnu. Dok ti je kod obe banke fiksni deo varijabilne isti 2,99 kad na to dodaš 3M Euribor koji je danas 0,62 već si na 3,61 a evidentno je da će Euribor ići još gore, tj za par meseci će doći do fiksne kamate koju ti trenutno nude. A sve možeš da staviš na papir na ovom kreditnom kalkulatoru, menjaj samo kamatu.

3M euribor je mnogo visi od toga! Skoro duplo!
 
Ako sasvim realno razgovaramo samo tri lokacije u Srbiji trenutno dostižu te "prestižne" cene, to su Beograd sa maks postignutom cenom od 10000, Kopaonik sa 6000 i Zlatibor sa 5000. Ostalo se ne može podvesti u tu kategoriju. S obzirom da je Beograd grad, i to glavni grad samo Kopaonik i Zlatibor se dodatno mogu podvesti kao mesta koja imaju potencijal da postanu i mondenska. Međutim oba kaskaju i dalje. Kopaonik prvenstveno treba da uradi sistem kanalizacije i drugu infrastrukturu, dok Zlatibor treba više da krene u izgradnju zgrada Premium tipa i da poradi na stilu. Zlatibor pored celogodišnje sezone ima prednost i u lokaciji i blažem terenu, pa kad za 2-3 godine do njega dođe autoput i bude izgrađen aerodrom za biznis džet avijaciju kao i golf teren, to će ga već približiti sličnim evropskim mondenskih mestima i nesumnjivo će se desiti novi cenovni bum. Jer treba samo zamisliti da se autoputem dođe za 1,5h do N.Beograda ili Niša!? Ili za isto toliko avionom do Minhena ili Milana!? Nekad se s kraja na kraj Beograda toliko putovalo! U americi ili Rusiji ljudi putuju na posao i po 2 sata u jednom pravcu, i tako svaki Božiji dan…

Ne bih sada na početku oduzimao previše prostora i drugim sagovornicima (pod uslovom da vas opet ne uhvate Wall Street, ECB i FED faktori pod svoje! 📈📉📊), jer je cilj da svi kolektivno utičemo na povećanje “pismenosti” u izboru nekretnina, i da ne radimo uvek stihijski, ili čisto i surovo kapitalistički kako možda ti radiš :cool: …i u tom kontekstu bih se samo dotakao po meni prvih osobina Premijum kvaliteta jednog objekta a to je dobra IDEJA, DIZAJN I FUNKCIONALNOST, odnosno kad su turistička mesta u pitanju i POGLED. Da, naravno da je centralna klima nešto dobro i još po nešto od nabrojanog ali se ne treba toga usko držati jer danas ima raznovrsnih sistema
Takođe i pre svega baš kako je Steva napomenuo, takav objekat MORA imati Spa/Wellness sa pristojnim bazenom.

U americi ih zovu Condo hotelima i cene apartmana u Aspenu i drugim sličnim centrima dostižu 50000 $/m2!
Cene održavanja na Zlatiboru su uglavnom oko 1 evro/m2 mesečno, i u principu nema u Srbiji više od toga...a premium možeš naći ako imaš sreće u izgradnji i za 2500
 
Prognoze za euribor nisu ni malo ohrabrujuce.

Prelazak granice od 2% vise nije ni tema, vec se spominje i 2.5% samo do kraja godine. Peak se vec prognozira na preko 3.5% tokom sredine iduce godine. Ono sto je takodje gadno su prognoze od preko 3% koje ce trajati po svemu sudeci bar iducu godinu dana sa blagom tendencijom opadanja.

U prevodu, varijabilne kamatne stope od oko 2.99+3M EURIBOR su pocetkom godine bile sumarum oko 2.65% a na kraju ove ce biti mozda do 5-5.5%. U toku iduce i do 6.5% prema trenutnim prognozama. Kredit na 100000E cija je rata mogla biti oko 400e, tokom iduce godine moze dobaciti do oko 700e. Fiksne stope ce naravno ovo pratiti, i sada ove sto se nude na ispod 5% ce otici po mom misljenju na iznad 6% tokom sledece godine a mozda i preko 6.5%.

Ne vidim da nesto trenutno moze ovo obuzdati kako stvari trenutno stoje i mislim da ce imati uticaja na usporavanje prodaje i prometa a samim tim i na pad ili bar stagnaciju cena.
 
U Excelu imate funkciju PMT koja radi obračun anuteta na bazi kamate i ročnosti. Možete lako da simulirate šta se dešava sa bilo kojom situacijom od recimo 2.5 do 10% kamate, i kako to utiče na kraći ili duži rok.

Kao što je neko napisao gore, na sve duže od 180 meseci skok na 6% ili više je vrlo poguban na visinu rate. Ko god sada uzima kredit, osim ako nema neki plan da otplati prevremeno (pri čemu će prvih godina skoro sve ići na kamatu) ne bi smeo da ide na više od 15 godina, realno 10-12 je koliko toliko "safe" čak iako ode na 8% recimo. Nije da nema efekta, daleko od toga, ali nije toliko strašno kao kod ovih dugoričnih.
 
Pobjednici su ljudi koji su unazad godinu dana uzeli kredit sa 2,5 do 3,5 % fiksne kamatne stope.
Zaradjuju tim kreditom. Pogotovo ako su ugrabili cijenu stanova prije poslednjih poskupljenja. Ti su bas ekstra prošli. Oni koji su slušali većinu "stručnjaka" sa ovog foruma, ti su kiksali. Ukoliko i dalje nastave da ih slušaju, kiksaće još više. Da ponovim što sam napisao i prije mjesec, dva, ako neko kupuje stan, neka požuri da dobije što povoljniji fiksnu kamatnu stopu. Čekanje od par mjeseci mu samo ide na štetu.
 
Ja sam malo srednje starija generacija..secam se dobro '90tih i inflacije,orocavanje paa kako su ljudi sve izgubili preko noci..Narodu je bilo potrebno,eto vise od nekih 20 god.da povrate poverenja u kredite i banke,a ovo sada sto se desava sa kamatnim stopama i euriborom pogotovo kod onih ljudi koji su pre god.dve podigli stambeni kredit na 20-30 god.narod ce se totalno razocarati u bankarski sistem i banke..opet ce biti potrebno neko dugo vreme da obican covek stekne poverenje da podigne kredit..nije zivot da prosecan covek radnik grca iz meseca u mesec da bi otplatio ratu kredita i da prezivi a da ne vidi nista drugo u zivotu,zimovanje,letovanje,putovanje a kamo li nesto vise zbog jednog stana od 50 kv..kredit=rob
 
Gledam da uzmem sto pre, cekam i Intesu i OTP da mi jave da li mogu da uzmem kredit pa da im donosim dokumentaciju.
I mene vise ova fiksna privlaci, tako da cu najverovatnije to uzeti ako mi daju da uzmem kredit kod njih :)
Gledaj da izbegneš otp ako možeš. I ja sam tamo na žalost ali sam uzeo dok je bila societte i dok je bila normalna banka. Sada su užasno spori i nezainteresovani za ikakvu saradnju. Ako ideš na kredit kod njih očekuj oko 3 meseca za realizaciju i odobrenje, a do tada...
 
!
Cene održavanja na Zlatiboru su uglavnom oko 1 evro/m2 mesečno, i u principu nema u Srbiji više od toga...a premium možeš naći ako imaš sreće u izgradnji i za 2500

BW Residence je 1.5e, BW Rivijera ce biti 2.5e, Kula Beograd 10e po m2, za West ne znam.

Sve dok ti odrzavanje zgrade nije 800-1000-1500e mesecno po stanu nije to nikakav premijum/lux vec srednja klasa. BW Residence je nista drugo nego srednja klasa. To sto je u Srbiji poremecen sistem vrednosti zbog malih primanja i nizeg BDP per capita to je drugo. (valjda ce porasti).

Realno pod lux/premijum klasu moglo bi se svrstati svega par projekata kula, west 65 i u CG par komada na primorju. Pored toga imas kuce na Dedinju/Senjaku i to ti je to sa Lux/Premium klasom.

Kad placas 1e po m2 to ti je klasicna srednja klasa. Nemoj pogresno da me shvatis volim
ja BW Residence i sa 1.5e po m2 ali nije to nista posebno. Pogled je brutalan i stanovi su lepi cisti i dobro je odrzavano ali sve dok je odrzavanje 1.5e odmah znas da je to srednja klasa uglavnom. Naravno ima izuzetaka u zgradi koji pripadaju visoj klasi ili ultra bogatima ali imaju tu stan. Samo ti stanovi su realno za srednju klasu (zapadnu) i takav im je i kvalitet.
E sad drugi problem je to sto kod nas u drzavi to ispada samo za mali broj ljudi zbog nizih primanja pa ako bi se gledalo na nivou Srbije onda to ispada visa klasa ili ti 1%. Pa samim tim ti i mozes da ga zoves Premium ukljucujici i Zlatibor/Kopaonik.

Za mene licno Premium ti je West, Kula, kuce na Dedinju/Senjaku i po koja kuca u Krunskoj ili po Vracaru. Sve ostalo uglavnom spada u srednju klasu. Bez ljutnje molim :)
 
Vrh