Šta je novo?

Cene nekretnina

Investitori su pametni ljudi koji znaju kako da zarade novac na pošten način, i taj novac ne bacaju na deponovanje stanova u zemlji koja je poznata samo kao jeftina radna snaga, sa najzagađenijim vazduhom na Svetu, već novac ulažu u izvore vode, obradivo zemljište, hotele, banje i što ostane da obezbede švalerke sa po stanom. Zar stvarno mislite da pametan čovek koji dnevno zaradi od 2 do 5 hiljada eura, želi da baca pare na stanove očajnog kvaliteta sa kineskom stolarijom, keramikom i slavinama, koje je ugradio u te stanove?
 
Nekoliko manipulanata. Ili samo jedan. Prvo glavni mediji, pa tabloidi, pa portali i na kraju i forumi. Zagadjenost našeg drustva izgleda ne utice na cene.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
Jel' ti to stvarno misliš da mi pišemo na ovom forumu po nečijem nalogu?
Jesi gledao u zadnje vrijeme Balkanski Špijun?
Pogledaj, bićeš sam sebi smješan nakon toga.
 
Realno, svi smo se javili u 3 sata nakon što si nas prozvao, sumnjivo je. :) Ja bih voleo da administracija javno objavi IP adrese, slažete se? To i da otkrijemo identitete verifikovano u privatnim porukama?

Još kad bi čitao pažljivo na način na koji su me gledale šiparice, a i tetke kad sam imao 27. ;) Potrudiću se da promenim pisanje da bi TEBI bilo zanimljivo i da ne bude jednostrano!
 
Vradović je u pravu za navedeno, ne znam zašto se ljutite. Pa šta ako je prodat najskuplji stan, uvek neko ima para za bacanje.
 
I što je najgrđe mnogi od nas su učestvovali u kupovini te nekretnine od 2,5 miliona eura. Treba objašnjenje?
 
Realno, svi smo se javili u 3 sata nakon što si nas prozvao, sumnjivo je. :) Ja bih voleo da administracija javno objavi IP adrese, slažete se? To i da otkrijemo identitete verifikovano u privatnim porukama?

Još kad bi čitao pažljivo na način na koji su me gledale šiparice, a i tetke kad sam imao 27. ;) Potrudiću se da promenim pisanje da bi TEBI bilo zanimljivo i da ne bude jednostrano!
Covece, pises jedno te isto stalno. Svi postovi su ti isti. I neumoran si.

Mislis da nece dizati stope previse da ne sputaju privredu, gledace da odrze blagu inflaciju, najvide im odgovara da i dalje stampaju. Ok. Izneo si stav, lepo. Samo sto to ponavljas u 70 postova.
Ti o tome, labud o zlatiboru, radovic o 5k/mirijevo, i ne ...ete zivu silu, samo spamujete. Pa ako niste ovde sa nekom namerom (jeste, zvuci nenormalno) onda ste zesci nolife-ri. da tolike tekstove kucate.

I trebala bi moderacija da preduzme nesto, da tema ponovo postane sadrzajnija i kvalitetnija, a ne samo da brise moje i postove drugih koje ste iznervirali
Tema je otisla u tri lepe zbog vas nekoliko.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
Evo ja pogledao svih tvojih 13 poruka, u nekih 7 koje se pojave na svaka 2 meseca, ti ke*aš drugima o tome šta pišu, a u nekih 5 se pozivaš na zavere zlih agenata i sl, a jednom si zalutao do Iriga. :D

Oprosti što remetimo tvoj čitalački mir iz prikrajka. :ROFLMAO: Ja sam se već potrudio da ubacim više varijacija na temu, sad ne znam da li te više zanima da provučem momačke lovačke priče kroz poruke, menjanje pelena ili nolajferski život? Hajd' odluči, pa da zamolimo administraciju da malo izmeni naziv teme!
 
Covece, pises jedno te isto stalno. Svi postovi su ti isti. I neumoran si.

Mislis da nece dizati stope previse da ne sputaju privredu, gledace da odrze blagu inflaciju, najvide im odgovara da i dalje stampaju. Ok. Izneo si stav, lepo. Samo sto to ponavljas u 70 postova.
Ti o tome, labud o zlatiboru, radovic o 5k/mirijevo, i ne ...ete zivu silu, samo spamujete. Pa ako niste ovde sa nekom namerom (jeste, zvuci nenormalno) onda ste zesci nolife-ri. da tolike tekstove kucate.

I trebala bi moderacija da preduzme nesto, da tema ponovo postane sadrzajnija i kvalitetnija, a ne samo da brise moje i postove drugih koje ste iznervirali
Tema je otisla u tri lepe zbog vas nekoliko.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
I kažeš da Beli Labud piše samo o nekretninama na Zlatiboru. To je potpuna neistina. Piše isključivo i samo o premijum nekretninama na Zlatiboru.
 
Evo ja pogledao svih tvojih 13 poruka, u nekih 7 koje se pojave na svaka 2 meseca, ti ke*aš drugima o tome šta pišu, a u nekih 5 se pozivaš na zavere zlih agenata i sl, a jednom si zalutao do Iriga. :D

Oprosti što remetimo tvoj čitalački mir iz prikrajka. Ja sam se već potrudio da ubacim više varijacija na temu, sad ne znam da li te više zanima da provučem momačke lovačke priče kroz poruke, menjanje pelena ili nolajferski život? Hajd' odluči, pa da zamolimo administraciju da malo izmeni naziv teme!
Nevezano za boljenegopre komentar

Ali ti stvarno od početka godine pišeš kako neće biti dizanja kamata, a u stvarnosti se suprotno dešava od SAD, Kanade, Velike Britanije, Australije pa do ECB koji uvek reaguju poslednji.
I svi su već podigli kamate i najavljuju nastavak.

U Americi se očekuje 4% do kraja godine.

A ti od početka godine govoriš da to nije moguće i da ukidanje QE nije moguće i da QT ne može da se desi.

Da li će firme propadati, države bankrotirati (Italija, Grčka...) zbog povećanja kamata? Vrlo verovatno će biti potresa, ali nema šanse da se kamate ne podignu jer ta mogućnost postoji. Zašto? Zato što se već desilo, dešava se i nastavljaju dalje. Kad neko bankrotira (recesija) možda onda batale borbu sa inflacijom i opet saseku kamate na 0.

Za sada kamate idu gore što je u suprotnosti sa tvojim stavovima koji su to smatrali nemogućim.
 
BTW, da li neko zna cijene projekta uređenja enterijera? Da se nacrta sve, svaki komad namještaja, 3D, renderi, sve komplet za stan u novogradnji. Neke cijene koje čujem od 35 €\m2 i više meni zvuče nerealno skupe. Da li neko ima preporuku nekog arhitekte koji se time bavi? Neka preporuka i za pločasti namještaj (kuhinja, plakari...)?
 
Nevezano za boljenegopre komentar

Ali ti stvarno od početka godine pišeš kako neće biti dizanja kamata, a u stvarnosti se suprotno dešava od SAD, Kanade, Velike Britanije, Australije pa do ECB koji uvek reaguju poslednji.
I svi su već podigli kamate i najavljuju nastavak.

U Americi se očekuje 4% do kraja godine.

A ti od početka godine govoriš da to nije moguće i da ukidanje QE nije moguće i da QT ne može da se desi.

Da li će firme propadati, države bankrotirati (Italija, Grčka...) zbog povećanja kamata? Vrlo verovatno će biti potresa, ali nema šanse da se kamate ne podignu jer ta mogućnost postoji. Zašto? Zato što se već desilo, dešava se i nastavljaju dalje. Kad neko bankrotira (recesija) možda onda batale borbu sa inflacijom i opet saseku kamate na 0.

Za sada kamate idu gore što je u suprotnosti sa tvojim stavovima koji su to smatrali nemogućim.

Pa i to sam objašnjavao, ali očigledno da poruka nije shvaćena i onda opet dolazim u poziciju da objašnjavam i budem nekome dosadan. :)

Dalje sve to što si naveo nisu moje reči ovde doslovno. Jesu uslovno, tj smatrao sam da neće biti dizanja kamata dok krvare tržišta i pokušao sam da dočaram strah koji je zavladao kad je SP dostigao neki minimum i totalno promenjen narativ mainstream medija, kao i projekcije za sledeću godinu. Sada trenutno nismo svedoci toga i vidimo neke oscilacije oko 4000, što im daje hrabrosti za ove poteze, dok nešto ne pukne.

Priznajem da nisam očekivao ni ovoliko dizanje, ali iskreno nisam očekivao ni ovakvu inflaciju, ni ovoliko negativne realne kamate (takođe sumnjam u zvanične izveštaje, potcenjuju je). Mora se gledati u tom kontekstu, kao i uporediti apsolutni iznos kamata u određenim istorijskim trenucima, dao sam i graf pre neki dan. Smatram i dalje da je ovo presmešno i premlako i da se lako inflacija može zaustaviti ako postoji politička volja za to! U stvari ne politička, nego volja CB-anaka koje bi morale biti nezavisne i kojima bi osnovni cilj morao biti cenovna stabilnost, bez obzira na posledice! Mislim u nekom hiperinflatornom scenariju, dizanje kamata 10% se ne može posmatrati kao zatezanje! Situacija je gora nego što sam mislio!

Ne znam kako da objasnim, sad dolazim u poziciju da bih osim blagog ličnog interesa u padu, imao znatiželju da vidim šta će uraditi CB ako se baš zakrvavi situacija, u smislu da potvrdim svoje stavove, a to podrazumeva ozbiljan bol ka većini, ne želim to.
 
Rentiranje 20 + 9 kvm centar NS sa računima...

Ima li kraja ludilu...

Screenshot_20220910-195936_Chrome.jpg
 
Covece, pises jedno te isto stalno. Svi postovi su ti isti. I neumoran si.

Mislis da nece dizati stope previse da ne sputaju privredu, gledace da odrze blagu inflaciju, najvide im odgovara da i dalje stampaju. Ok. Izneo si stav, lepo. Samo sto to ponavljas u 70 postova.
Ti o tome, labud o zlatiboru, radovic o 5k/mirijevo, i ne ...ete zivu silu, samo spamujete. Pa ako niste ovde sa nekom namerom (jeste, zvuci nenormalno) onda ste zesci nolife-ri. da tolike tekstove kucate.

I trebala bi moderacija da preduzme nesto, da tema ponovo postane sadrzajnija i kvalitetnija, a ne samo da brise moje i postove drugih koje ste iznervirali
Tema je otisla u tri lepe zbog vas nekoliko.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Zbog nas moderator nikad nije rekao ono njegovo čuveno "vratimo se temi" a zbog besomučnog pisanja ovih drugih jeste...a interesantno je da ti nisi reagovao ni na jedan od tih besomučnih i dugih postova! Mi ovde bar svako piše o nekretninama u delovima grada/Srbije koji ga zanimaju. Mene je pre korone zanimalo da kupim stan kako bih ga kao stan na dan iznajmljivao. Kad je taj biznis pukao prvih meseci korone, preorjentisao sam se na turističke centre...ja se i dan danas neki put pecnem sa Vradovićem i drugima koji su zapeli za Beograd. Ja više u Beogradu osim ovog stana u kojem živim neću da kupim investiciono ništa! Pre svega zbog uglavnom lošeg koncepta naših investitora. I kad sam imao želju da sa nekim od forumaša poradimo na povećanju ZNANJA o kvalitetu niko se od takvih nije ni osvrnuo i nastavili su svoje besomučne tirade spamovanja o padu cena ili filozofiranju ko pijani. Nikoga od njih ne interesuje priča o kvalitetu kao glavnom faktoru za formiranje cena
Ali isto tako ni na Zlatiboru neću i to NEĆU podvlačim da kupim bilo šta što je prosečno. Tu je StevaHN sasvim upravu. Ako već kupujem investiciono onda tražim ono pravo.

I naravno da ću da nastavim da delim sa svim forumašima dobre volje lepe vesti sa Zlatibora, zato što ih ima dosta koji su mi se javljali i dodatno raspitivali...tako da koga ne interesuje neka preskoči moje postove
 
BTW, da li neko zna cijene projekta uređenja enterijera? Da se nacrta sve, svaki komad namještaja, 3D, renderi, sve komplet za stan u novogradnji. Neke cijene koje čujem od 35 €\m2 i više meni zvuče nerealno skupe. Da li neko ima preporuku nekog arhitekte koji se time bavi? Neka preporuka i za pločasti namještaj (kuhinja, plakari...)?
Imas razne pakete. Od 15e sto su osnovni predlozi kako i sta da uredis bez rendera i sam sprovodis sve to, pa do 70e sto bi bio kljuc u ruke sa organizacijom izvodjenja i namestanja svega sto treba.
Otprilike 5000e je za stan od 80m2 u Bg.
 
Bolje daj par stotina evra nekom studentu sa dizajna. Usrecices to dete a i potrudice se do maksimuma sa predlozima.
 
On ce dati predloge, ali on zasigurno nema znanje kako sprovesti sve to kljuc u ruke.
Mada mnogi studiji su prlicno povrsni i neinovativni u dizajniranju enterijera, tj. njihov dizajn moze da impresionira samo nekog ko je 2008-me godine bojio zidove u boju kajsije i divio se tome. Ali ima i dobrih koji vrede 5000e.
 
Imas razne pakete. Od 15e sto su osnovni predlozi kako i sta da uredis bez rendera i sam sprovodis sve to, pa do 70e sto bi bio kljuc u ruke sa organizacijom izvodjenja i namestanja svega sto treba.
Otprilike 5000e je za stan od 80m2 u Bg.
Mnogo skuplje nego glavni projekat zgrade sa svim fazerima (konstrukcija/statika, ViK, jaka i slaba struja, uređenje terena, PP zaštita, zaštita na radu...) Koji je cca 15 €\m2. Barem je toliko bio kod nas.
Da li arhitekte za te najveće pakete imaju i svoje ekipe majstora i stolara koji to sve mogu da izvedu?
Da ne ostane sve mrtvo slovo na papiru. Ja se u majstore uvijek razočaran.
I da li bi se za npr. 25-30 €\m2 mogli dobiti i renderi, skice svog namještaja koji se radi po mjeri i spisak, lokacije i cijene komadnog namještaja koji se treba kupiti?
 
Mnogo skuplje nego glavni projekat zgrade sa svim fazerima (konstrukcija/statika, ViK, jaka i slaba struja, uređenje terena, PP zaštita, zaštita na radu...) Koji je cca 15 €\m2. Barem je toliko bio kod nas.
Da li arhitekte za te najveće pakete imaju i svoje ekipe majstora i stolara koji to sve mogu da izvedu?
Da ne ostane sve mrtvo slovo na papiru. Ja se u majstore uvijek razočaran.
I da li bi se za npr. 25-30 €\m2 mogli dobiti i renderi, skice svog namještaja koji se radi po mjeri i spisak, lokacije i cijene komadnog namještaja koji se treba kupiti?
Uvek mozes naci nekog ko ce uraditi za manje novca. Ali za 25e m2 ti niko ozbiljan nece raditi rendere na nekom iskusnom nivou. Samo jedan pro render kosta oko 150-300e.

Taj najskuplji paket obuhvata sve, ti samo udjeds u gotov stan. Znaci svi gipsarski radovi, za drvenariju angazuju firmu koja to izvodi. Naravno cena rada molera ili bilo kojeg majstora nije uracunata u cenu koju placas dizajnerima.
Za 20e ces dobiti spisak stvari i cene, neki bazicni render.
 
Pa i to sam objašnjavao, ali očigledno da poruka nije shvaćena i onda opet dolazim u poziciju da objašnjavam i budem nekome dosadan. :)

Dalje sve to što si naveo nisu moje reči ovde doslovno. Jesu uslovno, tj smatrao sam da neće biti dizanja kamata dok krvare tržišta i pokušao sam da dočaram strah koji je zavladao kad je SP dostigao neki minimum i totalno promenjen narativ mainstream medija, kao i projekcije za sledeću godinu. Sada trenutno nismo svedoci toga i vidimo neke oscilacije oko 4000, što im daje hrabrosti za ove poteze, dok nešto ne pukne.

Priznajem da nisam očekivao ni ovoliko dizanje, ali iskreno nisam očekivao ni ovakvu inflaciju, ni ovoliko negativne realne kamate (takođe sumnjam u zvanične izveštaje, potcenjuju je). Mora se gledati u tom kontekstu, kao i uporediti apsolutni iznos kamata u određenim istorijskim trenucima, dao sam i graf pre neki dan. Smatram i dalje da je ovo presmešno i premlako i da se lako inflacija može zaustaviti ako postoji politička volja za to! U stvari ne politička, nego volja CB-anaka koje bi morale biti nezavisne i kojima bi osnovni cilj morao biti cenovna stabilnost, bez obzira na posledice! Mislim u nekom hiperinflatornom scenariju, dizanje kamata 10% se ne može posmatrati kao zatezanje! Situacija je gora nego što sam mislio!

Ne znam kako da objasnim, sad dolazim u poziciju da bih osim blagog ličnog interesa u padu, imao znatiželju da vidim šta će uraditi CB ako se baš zakrvavi situacija, u smislu da potvrdim svoje stavove, a to podrazumeva ozbiljan bol ka većini, ne želim to.

Recimo da je od 2008. (a realno oduvek) svima jasno da uloga centralnih banaka (tj. jedne koju svi ostali prate) nije samo cenovna stabilnost, već i ono što si mnogo puta rekao, biraju pobednike i gubitnike.

Inflacija im je skoro pa nebitna stvar, toliko nebitna da su celu prošlu godinu spinovali sa "prolaznom" inflacijom. A nije baš da tamo sede duduci i da ne mogu da rastumače brojeve koji im dolaze.

Rast kamata je došao tek u tom što ti kažeš trenutku kad se zakrvavi, jer su ljudi (kad kažem ljudi mislim na amerikance, jer očigledno na ovom svetu su samo oni bitni) počeli da osećaju pritisak na sopstveni džep.

Tek kad su pollovi u januaru i februaru pokazali da je najveća briga inflacija i da postoji mogućnost gubitka vlasti, tek tad se menja narativ iz transitional u borba protiv prave inflacije.

Prostor za podizanje kamata još uvek postoji (zaposlenost, ekonomska aktivnost...) tako da oni nastavljaju sa dizanjem. Što će to dovesti do još veće inflacije u ostatku sveta i bankrota nekih država se njih ne tiče.

Što se nekretnina u Srbiji tiče, porast euribora smanjuje broj kreditno sposobnih kupaca, ali za to treba sačekati makar do kraja godine i uporediti broj kredita iz druge polovine 2022 i druge polovine 2021.

Što se cena tiče, to je više sada u domenu psihologije a manje matematike.
 
Najlosiji Rus Upworkovac koji je u Novom Sadu to odradi za 3 dana.
Trenutno Srbija ima najvise upworkovca po glavi stanovnika.
 
Koji bezobrazluk ovih agenata za nekretnine. Inflitrirali su se i na fakultete!

Prema istraživanju Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada, svakom četvrtom studentu je povećana cena stanarine u poslednjih godinu dana, dok 40 odsto akademaca očekuje poskupljenje.
 
Euribor 3M je toliko skočio da je fleksibilna kamatna stopa u jednoj banci veća od fiksne koju sam ja dobio pre mesec dana...
 
Vrh