Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da se razvoj nece jasno videti sve do kraja leta (avgust/septembar). U junu katastar jednostavno nije radio dve nedelje, tako da ne mozes da znas da li je pad zbog pada traznje ili problema sa katastrom, a zbog toga se deo transakcija moze preliti u jul. Takodje ne mozes da poredis mesec na mesec jer promet ima veliku sezonalnost, moras da poredis sa istim mesecom prosle godine ili da gledas desezonirane podatke.

U svakom slucaju, malo je nejasno zasto toliko vas govori sa takvom sigurnoscu o tome sta ce se desiti, pri cemu se mahom radi o ekstremnim predvidjanjima, bilo ekstremni optimizam ("there's no way but up") ili ekstremni pesimizam (apokalipsa).
Ako gledas sezonalnost onda moras gledati faktor rasta po mesecima u odnosu na proslu godinu i onda porediti faktore rasta (ne jun sa junom, vec faktor juna sa faktorom maja) - tako se gledaju trendovi…

Sto se tice pada cena - dacu ti najbanalniji primer. Imas ljude koji su kupili stan kesom za zivot i njih ne gledas jer ce oni najmanje uticati. Imas ljude koji su kupili vise stanova pa ih izdaju. Imas ljude koji su kupili stan na kredit. I na kraju imas ljude koji iznajmljuju stan.

Zasto je bitna zima? Jednostavno - vec sada se zna da ce gas poskupeti enormno, a pitanje je i da li ce ga biti nestasica. Struja ce isto poskupeti, a i vec se najavljuju restrikcije. Jos ako Srbija lupi sankcije Rusiji, gasa nece biti ili ce biti enormno skup. Hrana i ostale potrebstine poput benzina su vec poskupele, a i dalje rastu. Plate ne prate taj rast ni priblizno. Kada to sve nastavi sa rastom plus poskupi grejanje (ako ga i bude) sta mislis da ce prvo biti na udaru? Sigurno se neces smrzavati na smrt ili umreti od gladi.
Da ne pricamo i o mogucnosti da ce ljudi ostajati bez posla i slicno…

Isto tako ne znam koliko ste upoznati, ali drva za ogrev su nenormalno poskupela i nestasica je… Sve ukazuje na zimu koja ce da bude jako gadna, pitanje je samo koliko je ko ispratio desavanja…
 
Consumer Confidence Index (CCI) u Srbiji u velikom padu u maju i junu (citati: traznja za nekretninama u velikom padu).

Ako cene nekretnina sada ne pocnu padati, znaci da postoji neki neekonomski faktor koji to sprecava (tipa pranje novca, lazne informacije i sl.).

(CCI = namera da se obavi kupovina trajnih potrosnih dobara ili kupi/izgradi stan/kuca ili kupi auto)

 
Ako gledas sezonalnost onda moras gledati faktor rasta po mesecima u odnosu na proslu godinu i onda porediti faktore rasta (ne jun sa junom, vec faktor juna sa faktorom maja) - tako se gledaju trendovi…

Sto se tice pada cena - dacu ti najbanalniji primer. Imas ljude koji su kupili stan kesom za zivot i njih ne gledas jer ce oni najmanje uticati. Imas ljude koji su kupili vise stanova pa ih izdaju. Imas ljude koji su kupili stan na kredit. I na kraju imas ljude koji iznajmljuju stan.

Zasto je bitna zima? Jednostavno - vec sada se zna da ce gas poskupeti enormno, a pitanje je i da li ce ga biti nestasica. Struja ce isto poskupeti, a i vec se najavljuju restrikcije. Jos ako Srbija lupi sankcije Rusiji, gasa nece biti ili ce biti enormno skup. Hrana i ostale potrebstine poput benzina su vec poskupele, a i dalje rastu. Plate ne prate taj rast ni priblizno. Kada to sve nastavi sa rastom plus poskupi grejanje (ako ga i bude) sta mislis da ce prvo biti na udaru? Sigurno se neces smrzavati na smrt ili umreti od gladi.
Da ne pricamo i o mogucnosti da ce ljudi ostajati bez posla i slicno…

Isto tako ne znam koliko ste upoznati, ali drva za ogrev su nenormalno poskupela i nestasica je… Sve ukazuje na zimu koja ce da bude jako gadna, pitanje je samo koliko je ko ispratio desavanja…
Sta ce to biti prvo na udaru?
Posto nesto sumnjam da ce u sred zime ljudi izlaziti iz stanova da zive na ulici.
 
Ovi sto predvidjaju svetsku krizu i stanove za 15.000 evra ne shvataju da ce kad prodje ta kriza, za 2,3,5 ili 10 godina, ti stanovi opet vredeti kao sto vrede danas. Mi Srbi smo bar navikli na krize pa cemo preziveti makar jeli pola vekne hleba dnevno.
такав дух води нацију у пропаст, свакој нацији треба очување капитала, а не да се коцка с њим и да буде у фазону - проћи ће(3, 5, 10 година...). А шта ако ипак не прође баш тако лако?
 
такав дух води нацију у пропаст, свакој нацији треба очување капитала, а не да се коцка с њим и да буде у фазону - проћи ће(3, 5, 10 година...). А шта ако ипак не прође баш тако лако?
a sta ako i ne dodje? :) ako se rat zavrsi vrlo brzo i sve se vrati kao sto je i bilo, sem naravno cena nekretnina i nista od ekonomske krize koja se predvidja jos od pocetka korone e bude?
 
evo za ove doomsday majstore
 
такав дух води нацију у пропаст, свакој нацији треба очување капитала, а не да се коцка с њим и да буде у фазону - проћи ће(3, 5, 10 година...). А шта ако ипак не прође баш тако лако?
A sta treba da radimo, da svi prodamo stanove i imamo pare u kesu da bi jeli pecenje i pili viski dok je kriza i ljudi nemaju za hleb? Ne razumem. Po meni je prednost nekretnine ta sto ne mozes da je "trosis". Ako imas kes koji ti stoji u slamarici, njega je vremenom sve manje i manje. A nekretnina ima vrednost uvek, pa makar i da dodje kriza, kad tad ce proci. Naravno da je neki hitan slucaj, uvek se moze prodati nekrentina. Ali mislim da svako moze da se snadje bar da ne ostane gladan, u slucaju te apokalipse. Pa imamo valjda familiju, prijatelje, sunarodnike koji bi pomogli da ne crknemo od gladi.
 
Poslednja izmena:
Ovo je logicno, i verujem da bi oni tako hteli.
Ali ima malecki problem, tj 2.
Ako inflacija divlja a oni spuste stope ima narod da im izleti na ulice i da digne revoluciju, jer je inflacija ubedljivo najveci problem na Zapadu, i sirokim narodnim masama je preko glave pada standarda kroz porast cena. Ne valjda ni druga opcija, ako prikoce i dodje do kolapsa, morace nesto izmedju da biraju.
Drugo, euro i dolar mogu da se pozdrave kao svetske valute, ko ce da kupuje to djubre ako mu se topi vrednost, mislim na Kineze i ostale.

Upravo o tome se i radi da oni balansiraju između čekića i nakovnja, ali više nema prostora za stimulisanje privrede, jer su kamate već na nuli skoro (u EU pozitivna nula), a inflacija divlja! Verovatniji izlazak na ulice je gubitak poslova, totalno razaranje ekonomije i neka teška recesija, tj depresija! To pogađa bukvalno sve! Od prezaduženih, preko radnika svih kategorija (mada je i tu najizloženija najmanje plaćena radna snaga), do penzionera za koje neće moći da se generišu prihodi, smanjuje se ekonomija, tako i fiskalni prihodi.

Koga pogađa inflacija najviše? Pa one koji su imali ozbiljnu ušteđevinu u fiat valutama i sve one sa fiksnim prihodima. Ako pogledamo naše tržište (slično je i preko), govorimo o penzionerima i ostalima sa socijalnim primanjima sa jedne strane i sa druge o ljudima koji imaju ozbiljne plate i koji mogu da štede ozbiljnije sume, a još nemaju neku svoju imovinu (tu namerno isključujem bogate koji imaju i najviše keša, ali i gomilu druge imovine čiji je rast neutralisao gubitke izazvane inflacijom). Paradoksalno u Srbiji, taj sa 20 000 dinara će pre biti na ulici i sa jednom nogom da brani ove palamude na vlasti, nego ovi što zarađuju 220 000. Drugima će plate morati da rastu i da se usklađuju sa inflacijom, prosto jer su potrebni za funkcionisanje. Dakle nezavisni ljudi koje baš briga za politička palamuđenja, imaju čime da pregovaraju i više im se isplati da rade i bore se za povećanje plata, nego da budu na ulici!

Što se tiče dolara i eur, pa to se ubrzano i radi, dampuju se ubrzano, tim pre kad su sad svi videli da samo možeš nekome da zamrzneš imovinu u zapadnim bankama gde je kao privatna svojina svetinja. Veća banda licemera od svih komunjara ovog sveta! Naravno, dolar će imati svoje koristi neko vreme, jer će prosto zauzeti neki prostor eura, usporiće pad! Evropa je totalno nadrljala ako nastavi ovaj kurs! Sa druge strane, ostale zemlje će sve više trgovati bilateralno u svojim valutama i polako dampovati eur i usd. Naravno, to se ne može preko noći uraditi, prvo zato što bi to bilo ravno objavi rata, a drugo zato što kad imaš hiljade milijardi usd npr kao Kina, pa ni tebi se ne isplati da bukvalno preko noći kao da kažeš da je to bezvredno! Zato sa druge strane ta baš ta Kina npr poslednjih 20 godina smanjuje za 1% godišnje učešće usd u rezervama!

Mislim da se razvoj nece jasno videti sve do kraja leta (avgust/septembar). U junu katastar jednostavno nije radio dve nedelje, tako da ne mozes da znas da li je pad zbog pada traznje ili problema sa katastrom, a zbog toga se deo transakcija moze preliti u jul. Takodje ne mozes da poredis mesec na mesec jer promet ima veliku sezonalnost, moras da poredis sa istim mesecom prosle godine ili da gledas desezonirane podatke.

U svakom slucaju, malo je nejasno zasto toliko vas govori sa takvom sigurnoscu o tome sta ce se desiti, pri cemu se mahom radi o ekstremnim predvidjanjima, bilo ekstremni optimizam ("there's no way but up") ili ekstremni pesimizam (apokalipsa).

Cinjenica je da su trzista (ukljucujuci i berzu i nekretnine) u prethodnih par godina imala ogroman rast, koji nije odrziv na dug rok. Cinjenica je da ovaj rast koincidira sa ogromnim monetarnim stimulansima (tj. besomucnim stampanjem para). Cinjenica je da je sada rezultat i problem visoka opsta inflacija, problem koji bi se mogao resiti agresivnim dizanjem kamatnih stopa, a koje bi moglo da dovede do kraha trzista. Ali cinjenica je i da su posledica monetarnih stimulansa pored buma trzista i nivoi duga (i javnog i privatnog) toliki da bi agresivno dizanje kamatnih stopa moglo da dovede do neodrzivih finansijskih i fiskalnih pozicija i talasa bankrotstava. Stoga je jasno da centralne banke oklevaju koji potez da povuku jer nema dobrog izbora u ovoj situaciji (obuzdavanje inflacije kroz agresivno dizanje stopa uz krah trzista i talas bankrotstava, ili tolerisanje inflacije uz eroziju realnih dohodaka i opasnost od politickih previranja i nemira). U takvoj situaciji mozemo samo govoriti o mogucim scenarijima i njihovim verovatnocama. Ja bih bio sklon da mislim da ce pre pustiti inflaciju da obezvredi realne dohotke i nagomilane dugove i da izbegnu krah trzista i pad bogatstva, ali isto tako treba imati u vidu da je

1. kredibilitet kljucni aspekt politike centralnih banaka, koje su vec zapale u krizu kredibiliteta (mesecima najavljuju pad ili zaustavljanje inflacije, koje se ne desava) i nisam siguran da mogu sebi da dozvole potpuni gubitak kredibiliteta,
2. tesko kontrolisati inflaciju na nivou od 10%, jer sa 10% lako moze da ode na 20% (zapravo to vec jeste nivo inflacije u nekim drzavama EU), i nisam siguran da bi to bilo ko mogao da tolerise, a to svakako nije neki srecni scenario ni za trenutne optimiste.

Tako da mozda ipak ne bi trebalo potcenjivati verovatnocu agresivnijeg dizanja kamatnih stopa i posledicnog pada berze i trzista nekretnina.

Takodje treba imati u vidu, i zato je bitno razumeti istoriju, da pad moze trajati godinama, narocito na trzistu nekretnina. Cak se blagi rast cena moze nastaviti jos neko vreme nakon sto promet bude vec znacajno. Iako niko sa sigurnoscu ne zna sta ce se desavati, mislim da je jednako naivno (i pomalo komicno) verovati u neke talase gastarbajtera, Rusa, i dalji nastavak neodrzivog rasta, koliko i u apokalipsu koja ce se ocitovati vec u junu ili pre jeseni.

Bravo, 1 od retkih tekstova koje bih mogao komotno da potpišem!

Samo bih dodao da je kredibilitet već totalno urušen. Situacija se rapidno pogoršava, a oni su i dalje behind the curve, reaguju mlako i kasne, realne kamate sve negativnije! Preplašeni kao zečevi koliko ekonomija može da izdrži uopšte minimalno dizanje kamata, o QT da ne govorim! A ako krene to što govorite da vrlo lako može da ode cpi na 20%, što je realno, tek treba da krene prelivanje proizvođačkih cena + borbe radnika za veće plate, onda su u totalnom problemu! Game over!
 
evo za ove doomsday majstore

Covek samo demantuje stotine tvojih forumskih postova o uzvisenom Bitcoinu i neophodnosti kupovine istog, nije ni cudno da te nema vise u toj temi :)

Kraj buma – igra se završila?
In den großen Städten sinken die Immobilienpreise

Kao sto smo mogli videti iz postova clana marketwatcher, u proslom ciklusu cena nekretnina u BG je pala do 40% u periodu od 5-6 godina u zavisnosti od lokacije, videcemo koliko ce to sada iznositi.
 
evo za ove doomsday majstore
Zamenis u tom govoru "zlato" sa "nekretnine" i sve ce opet biti tacno odnosno outcome mu dodje isti ;)
 
Hahahhahahahaha.....
Ne znam što je toliko smešno? Poređenje je šta vredi više u kontekstu preskupog Novog Beograda. Na Novom Beogradu je najskuplja starogradnja manje od pola cene ove nekretnine u Majamiju. Za tu cenu mogu da kupim stan u savremenoj zgradi na N. Bgd u rangu kvalitetne gradnje u razvijenim zemljama i da mi ostane. Sve sa recepcijom.

I još da naglasim da je Majami poznat po pranju novca za narko dilere i korupciji, pogotovo u građevini. Pre koju godinu se srušio nov most i ubio šest ljudi. Naravno, firma koja ga je gradila je puna kadrova koji su upisivali i završavali fakultete na bazi kvota za manjine. Prošle godine se srušila dvanaestopratnica zbog lošeg održavanja.

Šta bi bilo da se to desilo u Beogradu? Koja dreka bi bila da je ovde pakao na zemlji i da beže napolje svi koji mogu.
 
Istina, ali bi onda trebalo uzeti u obzir i dividende, troskove, porez. Gornje cifre pokazuju samo cene.
I trebalo bi uzeti u obzir da je neko uložio u akcije koje sada ništa ne vrede, a svako ko je kupio legalnu nekretninu u Beogradu i dalje ima tu nekretninu ili je uzeo novac kada je prodao. Čak i ako uzmemo u obzir nekolicinu slučajeva koji su žrtve prevare u kupovini nekretnina, to nije ništa u odnosu na broj firmi koje su propale na berzi.

I tu se cela priča o prednosti ulaganja u berzu završava.
 
Pozdrav svima, da se i ja prikljucim diskusiji, nakon duzeg lurkovanja :D

Tema mi je postala izuzetno zanimljiva, poput neke serije je. Prosto se vezes za likove, i za one sa kojima se slazes i za one druge :) Od propasti sveta do Mirijeva na vodi, skoro svako ima cvrste, oprecne stavove - crno ili belo. Da je drugacije, verovatno serija ne bi bila toliko gledana :)

Kad sam ja u pitanju, krenuo sam krajem februara i pocetkom marta lagano da trazim veci stan, jer porodica se siri. Tad sam bio u fazonu, bolje sto pre da se to resi, cene rastu, prica se prica da Rusi dolaze, sveopsti marketinski hajp. Od aprila smo poceli aktivno da gledamo stanove uzivo, i situacija je bila naravno uzasna. Cene visoke, ponuda nikakva, a oglasi puni laznih, mamac stanova, duplih oglasa sa razlicitim cenama itd. Uglavnom, poslednji stan smo mozda pogledali u maju, kada sam resio da maksimalno relaksiram situaciju. Poceo sam da istrazujem sam za sebe sta se desava, i provalio da sam potpao pod hajp i FOMO. Posto meni veci stan nije hitno potreban, jer sam miran jos nekoliko godina, odlucio sam da iskuliram.

U proteklih par meseci sam toliko toga naucio na ovoj temi i forumu, i svakom bih preporucio da dodje, edukuje se kroz postove pojedinih clanova, ali da zakljucke izvede sam za sebe.
Euribor, RGZ, Katastar, CEOP, CPI, ECB, FED itd, sve su ovo stvari koje mi nista ne bi znacile do pre par meseci, kad kao i prosecan kreditni kupac nisam znao sta je euribor i kako tacno utice na ratu kredita.

Elem, da ne duzim mnogo. Vidim da na skorije postove gde se tvrdi da je primetan pad potraznje u junu i julu, pojedini clanovi odgovaraju kako se to prica zadnjih 5 godina pa nista, da dam i ja svoje vidjenje.

Na osnovu oglasa koje duze vreme pratim na razlicitim sajtovima, 99% njih stoje (samo 2 stana od svih koje sam gledao ili bio zainteresovan su prodati). Od 70ak oglasa koje pratim, 7-8 starogradnji je snizilo cenu, a pojavljuju se i oglasi u kojima pise da cena nije fiksna ili da je moguc dogovor sto nisam vidjao do sada.
Sa druge strane, imamo i paradoks da je jedna novogradnja podigla cenu dva puta iako ja, pre dva meseca nakon sto sam je video uzivo, nisam bio zainteresovan za 28 hiljada manju cenu, a ocigledno ni niko drugi. Cak se oslobodio jos jedan stan (do sada je ovaj bio jedini) u toj zgradi na losijem spratu jer kupcu nije odobren kredit, a stan iz oglasa je navodno rezervisan jos 2-3 dana ali verovatno ce kupac da odustane, po recima investitora (ovo znam jer je kolega isao da pogleda pre neki dan).
Jos jedan razlog zasto ovo mislim jesu automobili, posto sam fan istih i redovno pratim oglase za polovnjake izmedju 20-30 hiljada, a sve otkako sam uzeo auto na kredit 2020. godine. Od tada su cene sumanuto rasle, a potraznje je bilo, redovno bude obrisan oglas od automobila koje pratim. Trenutno pratim nekih 20-30 automobila, a nisam dobio notifikaciju da je neki prodat, pa sigurno poslednja 3 meseca.
Takodje, kolega iz price koji planira da uzme stan, vise gleda stanove iz radoznalosti, ne planira da kupi jer je i on dosao do istih zakljucaka kao ja, s tim sto on cak planira da se preseli na selo sa verenicom (ne, nisam Savin dupli profil :D). Suvlasnik firme je planirao da predje u veci stan, jer mu je bila potrebna dodatna soba zbog prirode zeninog posla, a i da im bude komotnije, ali na kraju je kupio garsonjeru u radne svrhe, jer mu je bilo preskupo. Inace, programerska firma je u pitanju, ako se neko pita. Kao sto se da videti iz prilozenog, sve vise ljudi ostaje bez mogucnosti da kupi stanove po trenutnim cenama. Do juce su glavne teme u kancelariji bile koje kraft pivo popiti i koje burgere naruciti, a sad se prica o inflaciji, ratu, dok se hrana cesto nosi od kuce.

E, sad, ovo je svakako moje trenutno vidjenje i moja odluka. Ocigledno je da mi ide u prilog da se cene vrate u normalu, ali nisam nikakav investicioni kupac, jednostavno zelim veci stan za zivot jer ce mi uskoro biti neophodan. Ali, Boze moj, ziveli su ljudi i u dosta manje kvadrata, jednostavno ne zelim da u ovom trenutku ulazim u kredit.
Svakako sam optimista, pogotovo sto su prodavci starogradnje izgubili kompas odavno, vreme je da se malo urazume ako planiraju da prodaju neki stan pre nego sto se metro izgradi. Jedino ce da mi bude krivo, sto u slucaju pada cena, pada i aktivnost na ovoj temi, da ne kazem gledanost...nekako ce mi nedostajati.

P.S. Posebna pohvala za clana marketwatcher, izuzetno zanimljive statistike! Trenutno mi je omiljeni lik u poslednjoj sezoni serije "Cene Nekretnina"
 

Naravno, ovo ne mora da bude garancija da će i ovde da se desi isto, jer ipak je ovo kartelska i plemenska zajednica gde, kad u ostatku sveta cena goriva ode na dole (pričam za ranije godine), ovde ponovo ode na - gore.
 
@marketwatcher

Iako se slažem sa glavninom vaših analiza o tržišnim kretanjima, uostalom ja sam od onih koji tvrde da je štampanje novca glavni generator rasta cena nekretnina, mislim da potcenjujete broj naših iseljenika koji ulažu na tržištu. Isto tako, IT sektor i uopšte online privređivanje pre desetak godina gotovo da nije postojalo dok je kriminal konstanta. Zaista postoji klasa ljudi koji imaju više novca nego nekada. Taj internet sektor je uneo dodatan novac koji je podigao i druge delatnosti. I ipak postoje razne investicije u Srbiju za tih desetak godina, koje su veće nego pre toga.

I nešto za sve. U Beogradu se izgradi oko 20.000 stanova godišnje i zbog visoke cene, a ja smatram da su cene visoke, izgleda da su nedostupne ljudima koji imaju prihod između 1000 i 2000 evra. Međutim, gubite iz vida da mnogi Beograđani i ne samo Beograđani imaju ili nasleđuju neku nekretninu. I neko ko proda nekretninu iz starogradnje za 50 do 150 hiljada evra postaje izgledni kupac za novogradnju čak i sa prihodom manjim od 1000 evra, jer ne kupuju svi novogradnju u širem centru Beograda. Kupe ljudi i na Ledinama ili Altini. Da ne govorimo o nekome ko proda stari stan za 100.000 evra i ima platu par hiljada evra, a i drugi članovi porodice prihoduju..

Da spomenem da su nekretnine ponovo pojeftinile u švajcarcima i rubljama. Iskreno, ne verujem da neko u Srbiji ima gomilu rubalja, bar od domicilnog stanovništva. ali ima dosta gastarbajtera sa švajcarcima i nekih koji štede u švajcarcima. Za samo mesec dana švajcarac vredi 6% više.
 
kad kao i prosecan kreditni kupac nisam znao sta je euribor i kako tacno utice na ratu kredita.

Kako neko može da uzme kredit na 30 godina sa promenljivom kamatnom stopom a da ne zna na osnovu čega se ona formira?
 
Kako neko može da uzme kredit na 30 godina sa promenljivom kamatnom stopom a da ne zna na osnovu čega se ona formira?
Uf, ne bi verovao. Znam ljude koji su vec u kreditu, a nisu bas sto posto sigurni kako to sve funkcionise. Znam, i mene je sramota sto nisam bio dovoljno informisan, ali kad odes u banku oni ti kao i svi vrsni prodavci usluge kazu visinu rate, i nonsalantno provuku da je to promenjiva stopa koja je sastavljena iz fiksnog dela i euribora. Nece sigurno da te upute u rizike i da ti objasne sta to tacno znaci. A kupci zele krov nad glavom, rate im deluje nisko, kupuju emocijama, what can go wrong...
Iz mog iskustva jedan broj ljudi ne zna da se dodaje euribor, veliki broj ljudi zna ali ne zna sta on predstavlja i na osnovu cega se formira, dok nisam siguran da sam kroz pricu izvukao da je neko znao sve u detalje. Uglavnom se krecem u krugu obrazovanih ljudi, ali nekako se to u medijima plasira samo kad treba da dodje do krize, kad skace euribor itd.
 
a sta ako i ne dodje? :) ako se rat zavrsi vrlo brzo i sve se vrati kao sto je i bilo, sem naravno cena nekretnina i nista od ekonomske krize koja se predvidja jos od pocetka korone e bude?
🙂

A sta treba da radimo, da svi prodamo stanove i imamo pare u kesu da bi jeli pecenje i pili viski dok je kriza i ljudi nemaju za hleb? Ne razumem. Po meni je prednost nekretnine ta sto ne mozes da je "trosis". Ako imas kes koji ti stoji u slamarici, njega je vremenom sve manje i manje. A nekretnina ima vrednost uvek, pa makar i da dodje kriza, kad tad ce proci. Naravno da je neki hitan slucaj, uvek se moze prodati nekrentina. Ali mislim da svako moze da se snadje bar da ne ostane gladan, u slucaju te apokalipse. Pa imamo valjda familiju, prijatelje, sunarodnike koji bi pomogli da ne crknemo od gladi.
Ништа, седи код куће у кауч и упали Пинк уз печење... Немам ништа против печења...

Никад нисам говорио о кућама које су дом људима. Трагично ми је да гледам како људе навлаче да трче у некретнине бежећи од кеша...

Очигледно је да људи очекују да времена увек буду иста, ја баш зато очекујем супротно... Чешће сам тако у праву, иако се и тада погреши. Нисам контраш, само не идем уз тренд. Када нешто постане тренд и када и Пера и Мика и Лаза знају шта тада треба да раде, онда нема вредност која је примамљива за убризгавање лове. Кеш је Краљ, о ироније. Људи ће бежати из своних инвестиција у кеш, а првобитно су бежали од кеша у инвестиције, и опет ће изгубити капитал у том обрту. Трагедија.

Не, не могу сви да се снађу да не остану гладни... Иди читај бајке друже, не знаш о чему причаш.
Никад лакше није било направити паре, па и тада имамо пуно људи који гчадују и који су неснађени.

Као MC кад напише да то што ћемо имати мање инвеститора због кризе да ће урбанизам бити бољи... Пакао од логике...
 
Sta ce to biti prvo na udaru?
Posto nesto sumnjam da ce u sred zime ljudi izlaziti iz stanova da zive na ulici.
Malo cu banalizovati sa cenama, ali zamisli porodicu koja ima prihode od 1000 eur mesecno, 400 eur ode na stan, 500 eur troskovi, 100 eur ustede. Sa rastom cena hrane, goriva, energenata grejanja, ako im troskovi odu na 700 eur, oni imaju 1100 eur troskova, 1000 eur prihoda. Jedina logicna opcija je da se isele i traze nesto jeftinije, ili ako imaju neku drugu nekretninu (ili roditelji) da se vrate tamo.
 
Na osnovu oglasa koje duze vreme pratim na razlicitim sajtovima, 99% njih stoje (samo 2 stana od svih koje sam gledao ili bio zainteresovan su prodati). Od 70ak oglasa koje pratim, 7-8 starogradnji je snizilo cenu, a pojavljuju se i oglasi u kojima pise da cena nije fiksna ili da je moguc dogovor sto nisam vidjao do sada.
Sa druge strane, imamo i paradoks da je jedna novogradnja podigla cenu dva puta iako ja, pre dva meseca nakon sto sam je video uzivo, nisam bio zainteresovan za 28 hiljada manju cenu, a ocigledno ni niko drugi. Cak se oslobodio jos jedan stan (do sada je ovaj bio jedini) u toj zgradi na losijem spratu jer kupcu nije odobren kredit, a stan iz oglasa je navodno rezervisan jos 2-3 dana ali verovatno ce kupac da odustane, po recima investitora (ovo znam jer je kolega isao da pogleda pre neki dan).

Da, pomalo je sokantan kontrast izmedju pumpanja sentimenta i cena kroz polupismene "analize" i intervjue sa polupismenim "strucnjacima" u medijima i stvarnog stanja u oglasima. Velika vecina stanova u oglasima je krs koji stoji neprodat mesecima i godinama, i potraga za necim pristojnim isto tako realno traje mesecima ako ne i godinama. Posebno su komicni oglasi za isti stan sa razlikom u ceni i do 20% ili stanovi koji stoje neprodati bar dve godine ali im je oglasena cena u medjuvremenu porasla 30%. Isto tako su komicni i vlasnici tzv. luksuznih novogradnji koji pokusavaju da ostvare za dve-tri godine profite od 50% ili vise. Ocigledno je da veliki broj prodavaca zapravo nema nameru da proda stan, vec bi cisto da probaju pa ako se neko upeca po nerazumnoj ceni. Alternativa toj tragikomediji je uletanje u novogradnju i to pre nego sto su iskopani i temelji. Meni je sve to suludo, i majicu od 1000 dinara probas da vidis kako ti stoji, a stan od nekoliko stotina hiljada evra kupujes pre prvog asova, ali takva je bila situacija na trzistu u poslednje vreme.

Takodje je degutantno sto domaci mediji vesti o rastu cena poslednjih godina prenose skoro likujuci, u zemlji koja se nalazi u svetskom vrhu po nedostupnosti cena nekretnina, dok mi se cini da su zapadni mediji bili mnogo vise kriticni prema ovom trendu i fokusirani na rastucu nedostupnost. U svakom slucaju, sve izjave i utiske agenata i drugih laznih strucnjaka kao i investicionih kupaca iz prethodnih par godina uglavnom treba ignorisati kao irelevantne, svima njima je zajednicki interes dalje pumpanje cena, zato sto tako zaradjuju ili ubedjuju same sebe da su doneli mudre investicione odluke. Jedini relevantni izvor tekucih podataka je katastar, kao i dostupni izvori istorijskih podataka sa domaceg i stranih trzista.

Mogu jos da kazem da delim utisak da je uzbudjenje na trzistu na izmaku, ali je nejasno u kom pravcu ce se trziste dalje kretati.

Iako se slažem sa glavninom vaših analiza o tržišnim kretanjima, uostalom ja sam od onih koji tvrde da je štampanje novca glavni generator rasta cena nekretnina, mislim da potcenjujete broj naših iseljenika koji ulažu na tržištu. Isto tako, IT sektor i uopšte online privređivanje pre desetak godina gotovo da nije postojalo dok je kriminal konstanta. Zaista postoji klasa ljudi koji imaju više novca nego nekada. Taj internet sektor je uneo dodatan novac koji je podigao i druge delatnosti. I ipak postoje razne investicije u Srbiju za tih desetak godina, koje su veće nego pre toga.

I nešto za sve. U Beogradu se izgradi oko 20.000 stanova godišnje i zbog visoke cene, a ja smatram da su cene visoke, izgleda da su nedostupne ljudima koji imaju prihod između 1000 i 2000 evra. Međutim, gubite iz vida da mnogi Beograđani i ne samo Beograđani imaju ili nasleđuju neku nekretninu. I neko ko proda nekretninu iz starogradnje za 50 do 150 hiljada evra postaje izgledni kupac za novogradnju čak i sa prihodom manjim od 1000 evra, jer ne kupuju svi novogradnju u širem centru Beograda. Kupe ljudi i na Ledinama ili Altini. Da ne govorimo o nekome ko proda stari stan za 100.000 evra i ima platu par hiljada evra, a i drugi članovi porodice prihoduju..

Da spomenem da su nekretnine ponovo pojeftinile u švajcarcima i rubljama. Iskreno, ne verujem da neko u Srbiji ima gomilu rubalja, bar od domicilnog stanovništva. ali ima dosta gastarbajtera sa švajcarcima i nekih koji štede u švajcarcima. Za samo mesec dana švajcarac vredi 6% više.

Rado bih video podatke o broju i iznosu kupovina od strane gastarbajtera, Rusa i drugih stranaca. Tendenciozne rekla-kazala price iz medija nazalost ne smatram za relevantne.

Sto se tice rasta dohotka i IT sektora poslednjih godina, mislim da su oni svima jasni, sporno je bilo da li je rast trzista srazmeran rastu dohotka, koliko ljudi cak i sa visokim dohotkom i koliko brzo moze da ustedi za stan u kesu, i sporno je da li ce se ovi trendovi nastaviti istom dinamikom. Slazem se i vec sam pisao da se trenutno u Beogradu i dalje oko 50% prometa desava u starogradnji, ali to je samo razmena iz jednog oblika nekretnina u drugi i ne utice na cene, na cene uticu nove pare koje ulaze na trziste. Takodje se slazem i vec sam pisao da nove pare zapravo pretezno dolaze iz kredita.

Treba takodje imati u vidu da je sve to, i traznja za IT strucnjacima, i posledicni rast IT sektora u Srbiji, i jeftino zaduzivanje, posledica globalnih trendova: IT sektor u citavom svetu je u prethodne dve godine bio u ogromnoj ekspanziji, ceo svet je radio od kuce, novac je stampan nemilice i krediti su bili dzabe. Pitanje je u kojoj meri ce se koji od ovih trendova nastaviti.

Sto se tice stednje stanovnistva, na nivou ukupne sume nisu uocljive neke znacajne promene trenda i migracija iz stednje u druge oblike investiranja. Iako je ukupan iznos stednje oko 15 milijardi evra, prema medijskim podacima od pre par godina tek oko 6.000 ljudi u Srbiji imalo je vise od 100.000 evra na stednji. 70% stednje je u evrima, 23% u dinarima, a 7% u dolarima i francima.
 
Malo cu banalizovati sa cenama, ali zamisli porodicu koja ima prihode od 1000 eur mesecno, 400 eur ode na stan, 500 eur troskovi, 100 eur ustede. Sa rastom cena hrane, goriva, energenata grejanja, ako im troskovi odu na 700 eur, oni imaju 1100 eur troskova, 1000 eur prihoda. Jedina logicna opcija je da se isele i traze nesto jeftinije, ili ako imaju neku drugu nekretninu (ili roditelji) da se vrate tamo.
Stan tu nije prvi sloj na udaru sigurno. Jedino ako porodica trenutno ima bukvalno samo za hranu i stan, bez ikakvih troskova sa strane.

Govoris kao da je stan odlazak u bioskop, suši večera ili letovanje u Egiptu, pa je to prva stvar koje se ljudi odricu ako ponestane para.
 
Vrh