Šta je novo?

Cene nekretnina

Danas je jedan dolar jednako jedan evro.
Stopa inflacije u USA najveca u poslednjih 40 godina.
A Turska, Egipat i Saudijska Arabija zele u Briks.

Bice najveca kriza, ali pre svega haos, nece biti 3. svetski rat, ali ce biti nikad vidjeno stanje u Evropi.
 
Kada sam rekao gologuzija mislio sam prvenstveno na sebe (iako možda to i nisam) i na većinu naroda, al eto ti si se pronašao. Cena krompira prošle godine 40 dinara, sad 240, e sad dogodine 10 eura sigurno. Shadestudio čas živi u Bg i kupio stan, čas ne živi. Pa evo ti savet traži drugi posao, od prodaje stanova se nećeš leba najesti. I sam tražim polako drugi posao, tako da ne budi lenj. Živim na Nbg dok god imam dobar posao, kao i svi drugi.
Mislim da te neki seljak malo prevario ako si platio krompir 240 din, jel čaroban?
 
Organski na organic pijaci je krompir, jer kvalitet života se meri zdravom ishranom, a ne kupovinom drugog i trećeg stana za izdavanje uz konzumaciju viršli i pašteta na akciji.
 
Danas je jedan dolar jednako jedan evro.
Stopa inflacije u USA najveca u poslednjih 40 godina.
A Turska, Egipat i Saudijska Arabija zele u Briks.

Bice najveca kriza, ali pre svega haos, nece biti 3. svetski rat, ali ce biti nikad vidjeno stanje u Evropi.
Manite se geostrateških analitičara sa Hepija koji imaju 2 razreda Megatrenda.

Turska je jedna od najstarijih članica NATO i potpuno zavisna od SAD. Da, pravili su probleme Amerima u Siriji ali u globalu su aposultno neophodni Amerima jer mogu da drže zatvoren Bosfor i da vrše pritisak na Kavkaz.

Inflacija u Turskoj je krenula već u doba kolapsa turizma zbog korone i pospešena je time što je Erdogan dovoljno "pametan" da misli da zna bolje od ekonomista kako se kontroliše inflacija.

Bilo koj pokušaj ozbiljnog prestrojavanja Turske na Rusku stranu (što je samo po sebi apsurdno jer su dve državne vekovni neprijatelji) bi se završio sa novim, ovaj put uspešnim, pučem u Ankari.
 
Organski na organic pijaci je krompir, jer kvalitet života se meri zdravom ishranom, a ne kupovinom drugog i trećeg stana za izdavanje uz konzumaciju viršli i pašteta na akciji.
I prošle godine je organski krompir bio 40 din?

Najlakše je izmišljati da bi dokazao nešto.

A ako krompir bude bio 1200 din bićemo već u ratu a u većini Afrike će se već uveliko poubijati. Da li živiš u selu ili gradu u tom slučaju isti djavo.
 
Organski na organic pijaci je krompir, jer kvalitet života se meri zdravom ishranom, a ne kupovinom drugog i trećeg stana za izdavanje uz konzumaciju viršli i pašteta na akciji.


I taj organski je prosle godine bio duplo jeftiniji od ovog obicnog? Pa to je bio neki super dil.

 
Mislim da im nedostaje “Promo” tag na članku. Agencija za nekretnine sa pričom kako je tržište nekretnina i dalje u usponu. A mogu i da zamislim koliko je tih Rusa koji kupuju, kupilo njih 50 i odmah “Rusi navalili”.

Da su Rusi navalili, Beograd na vodi i još par jačih lokacija bi sve otišle. Pričamo o naciji od 145 miliona, ispraznili bi tržište za nedelju dana.
 
Cuj mi pametujemo, pa Sava ubedljivo najvise postova napisao na ovoj temi i svaki post mu glasi "idite na selo tamo cete se spasiti, samo budale zive u stanu i u gradovima", a sad kaze da i dalje zivi kao podstanar u stanu na NBG. Razumem ja njegovu teoriju da ce sutra krenuti najveca apokalipsa ikada i da ce ti 1 ar zemlje, kila krompira i brasna biti potrebno da prezivis i da ne umres od gladi, to je legitiman stav ako krene neki nuklearni rat svi protiv svih i cela planeta ode u k.... Ali to se verovatno nece desiti, niko lud ne bi voleo da se to desi, a on u svakom postu kao da prizeljkuje taj scenario.
 
Ne živim kao podstanar, radim na Nbg i vezan sam za građevinu kao inženjer. Ono što savetujem drugima to radim i sam, bilo bi licemerje ili koristoljublje da je obrnuto, naravno korist nemam. A vi što prognozirate rast cena stanova, trk po jedan dok nisu još poskupeli.
 
@Mikie

Neeeema rasprodaje BS. Inflacija divlja, selo gori, a referentne stope u USA između 1.5 i 1.75%, jer ova najjača svetska ekonomija ne može ni to da podnese, već je na granici recesije (o EU diletantima da ne pričamo). Da ne pričam šta bi bilo, ako bi se pojavio novi Paul Volcker i te kamate podigao 10X, bankrot momentalni na ovom nivou dugova!

Nominalne vrednosti i proporcije zavise isključivo od poteza CB, svaki sledeći QE je pumpao više balon koji je pretio da se izduva i izazove katastrofu. Sada su preterali, ali jedino što sada rade je ono što zovu pokušajem mekog sletanja, kraj QE i čekanje da nominalne vrednosti prirodno vremenom prestanu da rastu (ogroman prostor u vidu negativnih kamata)! QT sad nije meko sletanje, nego bukvalno treskanje o zemlju, nema šanse to da dozvole, sem ako bukvalno ne zapreti hiperinflatorni scenario (a tek sledi borba za plate radnika i tqa spirala koja hrani samu sebe)!
Меко слетање значи да неће бити рецесије. Не разумем зашто уопште, ако си озбиљан, спомињеш меко слетање...

Ужасно се уздаш у QE... Као да ти одговара, инвеститорски мислим.. Плашим се да није copium. Срећно...
 
E pa mali prinče sad videh, pomislio si da sam podstanar jer sam za sebe napisao da sam gologuzija iako nigde nisam napisao da sam podstanar. I onda mi sa Sss ili Vss treba da čitamo savete o skoku cena stanova od vas sa mega sega faksa.
 
U tom nekom scenariju gde stanovi kostaju ko dzak krompira bolje je investirati u municiju i oruzje, jer je to totalni kolaps svega Mad Max style.
 
Niko nije pricao da ce toliko cena pasti, dok su se sa druge strane ljudi smejali lad sam ja rekao da svoje pare drzim u USD a ne u EUR ili nekretninama.
Videcemo na zimu koliko cu ja izgubiti, a ti sto su navodno ulagali u nekretnine dobiti, ili ipak mozda bude obrnuta situacija?
Kada sam pricao da ce u junu da bude vidljiv pad prometa nekretnina svi su rekli - videcemo na katastru, i podsmevali se nekima koji misle da katastar lazir podatke, a kada su isti izasli za Jun, onda je teorija da je to zbog problema koji je katastar imao. Mene samo zanima da li ce isti priznati pad potraznje ako Jun plus Jul bude osetno manji od April plus Maj?

Edit: samo mali edit - investitori neki koji nisu hteli cuti za nize cene od one koju nude vec nude nize cene i voljni su da jos spuste i te cene (bar moje iskustvo).
 
Меко слетање значи да неће бити рецесије. Не разумем зашто уопште, ако си озбиљан, спомињеш меко слетање...

Ужасно се уздаш у QE... Као да ти одговара, инвеститорски мислим.. Плашим се да није copium. Срећно...

Vrlo moguće i da neće biti recesije (u nominalnim pokazateljima naravno, u realnim smo odavno u recesiji), ozbiljne institucije prognoziraju mali nominalni rast, a i ne znači baš to, nego da neće mnogo da boli, naruši stabilnost sistema!

Ma ne, nemam nikakve pozicije, tj pozicija mi je menjanje jednog oblika imovine u taj isti :ROFLMAO:, što mi daje mogućnost da bez rizika mogu neutralno da razmišljam i dam moje iskreno mišljenje, bez navijanja za svoje pozicije ili da naginjem ka ekstremima tipa Mirijevo za 5000 ili Mirijevo za džak krompira :ROFLMAO: (mada je na dovoljno dug rok matematički verovatnije prvo gledajući istoriju fiat valuta). Računam da su sa QE završili (i želim da im verujem), ali tvrdim da nema teorije da se krene ozbiljno sa QT, sem ako se stvarno sve ne otrgne kontroli, ali to je već hiperinflacija. Isto tako tvrdim da kreće reverzibilno sa kamatama ako se desi nagli pad ili se nastavi ovako duži vremenski period. Jednostavno sam pri stavu da će radije dozvoliti jaču inflaciju, odgovara im i da im srede dugovi i makropokazatelji i da neće rizikovati da unište ekonomiju! Verujem da su već izabrali ko će ovo sve da plati! Još će imati koristi na račun EU birokrata i novo razdvajanje Rusije i Nemačke.

Ja tebi želim veeeeeliku sreću ako stvarno veruješ da sve ide na pozicije niže od marta 2020. Ako budeš u pravu, proglasiću te za novog Michael Burry-a! :) Ako ne, pa bićeš već dovoljno kažnjen.
 
Upravo tako Defke, za one koji znaju da čitaju između redova, naravno paziš da te ne uvate. Kada sam o tome govorio ljudima pre 5 godina svi su se smejali, a sad mi traže spisak stvari koje su im potrebne, nešto kao Preperi u USA. Znaš i sam da će u tom scenariu da bude stanova na izvolte. Naravno ne pričam o ratu Classic, nego o unutrašnjim problemima. Uostalom poslušajte reči našeg Predsednika, šta je rekao o budućim dešavanjima.
 
Niko nije pricao da ce toliko cena pasti, dok su se sa druge strane ljudi smejali lad sam ja rekao da svoje pare drzim u USD a ne u EUR ili nekretninama.
Videcemo na zimu koliko cu ja izgubiti, a ti sto su navodno ulagali u nekretnine dobiti, ili ipak mozda bude obrnuta situacija?
Kada sam pricao da ce u junu da bude vidljiv pad prometa nekretnina svi su rekli - videcemo na katastru, i podsmevali se nekima koji misle da katastar lazir podatke, a kada su isti izasli za Jun, onda je teorija da je to zbog problema koji je katastar imao. Mene samo zanima da li ce isti priznati pad potraznje ako Jun plus Jul bude osetno manji od April plus Maj?

Edit: samo mali edit - investitori neki koji nisu hteli cuti za nize cene od one koju nude vec nude nize cene i voljni su da jos spuste i te cene (bar moje iskustvo).
Evo za koji dan izlazi kvartalni izvestaj o prometu nekretnina za drugi kvartal pa cemo videti sta pise u njemu. Jel pao promet ili nije.
 
Opet ponavljate isto - drugi kvartal je 4., 5., 6. mesec - u 4. i 5. je bio skok prodaje stanova u odnosu na ranije, tek pocetkom/sredinom 6. meseca su ljudi postali svesni kakva se kriza sprema. Treba gledati prodaju od 6. meseca na dalje... Pisao sam to vec par puta...
 
Isto tako tvrdim da kreće reverzibilno sa kamatama ako se desi nagli pad ili se nastavi ovako duži vremenski period. Jednostavno sam pri stavu da će radije dozvoliti jaču inflaciju, odgovara im i da im srede dugovi i makropokazatelji i da neće rizikovati da unište ekonomiju!
Ovo je logicno, i verujem da bi oni tako hteli.
Ali ima malecki problem, tj 2.
Ako inflacija divlja a oni spuste stope ima narod da im izleti na ulice i da digne revoluciju, jer je inflacija ubedljivo najveci problem na Zapadu, i sirokim narodnim masama je preko glave pada standarda kroz porast cena. Ne valjda ni druga opcija, ako prikoce i dodje do kolapsa, morace nesto izmedju da biraju.
Drugo, euro i dolar mogu da se pozdrave kao svetske valute, ko ce da kupuje to djubre ako mu se topi vrednost, mislim na Kineze i ostale.
 
Pa dobro, onda cekaj izvestaj za treci kvartal, mozda i vidis to sto zelis.
Ja koliko znam prica se da je sve stalo jos od nove godine, pa izvestaji sve te puste zelje demantuju.
I vecito se uzima da su ljudi u zadnjih 10 dana shvatili nesto. I cele ove godine je zadnjih 10 dana doslo do promene pa se to zato ne vidi u statistici.
 
Nije poenta da li ja nesto zelim ili ne, vec sta se realno desava...

1. ja nisam to pricao od nove godine
2. do Juna meseca se nista nije pojavljivalo u medijima
3. mislim da ce ti biti zanimljivo da pogledas ovaj grafik - njega ne samo da su svesni ljudi koji se spremaju (ili bolje reci su se spremali) za kredit, vec i poznanici onih koji imaju kredite - ovo je Euribor 6M graph
euribor6m.png
 
Ne žesti se shadestudio, ne treba se radovati padu cena stanova, jer i kada padnu, nećeš želeti da daš svojih teškom mukom skrpljenih 18.890 eura na stan, jer će stomak biti gladan, a guza ladna. A cene hrane upravo onakve kalve sam opisao, pa ćeš se setiti svoje njive. Rekao bih da imaš tačno 32 godinice.
 
Niko nije pricao da ce toliko cena pasti, dok su se sa druge strane ljudi smejali lad sam ja rekao da svoje pare drzim u USD a ne u EUR ili nekretninama.
Videcemo na zimu koliko cu ja izgubiti, a ti sto su navodno ulagali u nekretnine dobiti, ili ipak mozda bude obrnuta situacija?
Kada sam pricao da ce u junu da bude vidljiv pad prometa nekretnina svi su rekli - videcemo na katastru, i podsmevali se nekima koji misle da katastar lazir podatke, a kada su isti izasli za Jun, onda je teorija da je to zbog problema koji je katastar imao. Mene samo zanima da li ce isti priznati pad potraznje ako Jun plus Jul bude osetno manji od April plus Maj?

Edit: samo mali edit - investitori neki koji nisu hteli cuti za nize cene od one koju nude vec nude nize cene i voljni su da jos spuste i te cene (bar moje iskustvo).

Mislim da se razvoj nece jasno videti sve do kraja leta (avgust/septembar). U junu katastar jednostavno nije radio dve nedelje, tako da ne mozes da znas da li je pad zbog pada traznje ili problema sa katastrom, a zbog toga se deo transakcija moze preliti u jul. Takodje ne mozes da poredis mesec na mesec jer promet ima veliku sezonalnost, moras da poredis sa istim mesecom prosle godine ili da gledas desezonirane podatke.

U svakom slucaju, malo je nejasno zasto toliko vas govori sa takvom sigurnoscu o tome sta ce se desiti, pri cemu se mahom radi o ekstremnim predvidjanjima, bilo ekstremni optimizam ("there's no way but up") ili ekstremni pesimizam (apokalipsa).

Cinjenica je da su trzista (ukljucujuci i berzu i nekretnine) u prethodnih par godina imala ogroman rast, koji nije odrziv na dug rok. Cinjenica je da ovaj rast koincidira sa ogromnim monetarnim stimulansima (tj. besomucnim stampanjem para). Cinjenica je da je sada rezultat i problem visoka opsta inflacija, problem koji bi se mogao resiti agresivnim dizanjem kamatnih stopa, a koje bi moglo da dovede do kraha trzista. Ali cinjenica je i da su posledica monetarnih stimulansa pored buma trzista i nivoi duga (i javnog i privatnog) toliki da bi agresivno dizanje kamatnih stopa moglo da dovede do neodrzivih finansijskih i fiskalnih pozicija i talasa bankrotstava. Stoga je jasno da centralne banke oklevaju koji potez da povuku jer nema dobrog izbora u ovoj situaciji (obuzdavanje inflacije kroz agresivno dizanje stopa uz krah trzista i talas bankrotstava, ili tolerisanje inflacije uz eroziju realnih dohodaka i opasnost od politickih previranja i nemira). U takvoj situaciji mozemo samo govoriti o mogucim scenarijima i njihovim verovatnocama. Ja bih bio sklon da mislim da ce pre pustiti inflaciju da obezvredi realne dohotke i nagomilane dugove i da izbegnu krah trzista i pad bogatstva, ali isto tako treba imati u vidu da je

1. kredibilitet kljucni aspekt politike centralnih banaka, koje su vec zapale u krizu kredibiliteta (mesecima najavljuju pad ili zaustavljanje inflacije, koje se ne desava) i nisam siguran da mogu sebi da dozvole potpuni gubitak kredibiliteta,
2. tesko kontrolisati inflaciju na nivou od 10%, jer sa 10% lako moze da ode na 20% (zapravo to vec jeste nivo inflacije u nekim drzavama EU), i nisam siguran da bi to bilo ko mogao da tolerise, a to svakako nije neki srecni scenario ni za trenutne optimiste.

Tako da mozda ipak ne bi trebalo potcenjivati verovatnocu agresivnijeg dizanja kamatnih stopa i posledicnog pada berze i trzista nekretnina.

Takodje treba imati u vidu, i zato je bitno razumeti istoriju, da pad moze trajati godinama, narocito na trzistu nekretnina. Cak se blagi rast cena moze nastaviti jos neko vreme nakon sto promet bude vec znacajno. Iako niko sa sigurnoscu ne zna sta ce se desavati, mislim da je jednako naivno (i pomalo komicno) verovati u neke talase gastarbajtera, Rusa, i dalji nastavak neodrzivog rasta, koliko i u apokalipsu koja ce se ocitovati vec u junu ili pre jeseni.
 
Nije poenta da li ja nesto zelim ili ne, vec sta se realno desava...

1. ja nisam to pricao od nove godine
2. do Juna meseca se nista nije pojavljivalo u medijima
3. mislim da ce ti biti zanimljivo da pogledas ovaj grafik - njega ne samo da su svesni ljudi koji se spremaju (ili bolje reci su se spremali) za kredit, vec i poznanici onih koji imaju kredite - ovo je Euribor 6M graph
Pogledajte prilog 141083
Naravno da ce to uticati na trziste, ali ne onako kako neki sanjaju. Prvo svaki pad i rast traju godinama, ako ne i deceniju. Tako da smo mi daleko od bilo kakve drasticne promene na zimu.
Te osetno nize cene mozes ocekivati tek 2026te ako vrhunac cena bude danas. I to samo realno, nominalno verovatno nece nikad doci do pada. Tj. nikada vise cena na zvezdari nece biti 1600e kao sto je bilo pre par godina. Tako da ko ima kes u slamarici, tesko da ce ikada kupiti vise m2 za to sto ima, ako se inflacija nastavi, a hoce.

Rekao bih da imaš tačno 32 godinice.
Malo manje, sto mi je plus zapravo.
 
Upravo tako Defke, za one koji znaju da čitaju između redova, naravno paziš da te ne uvate. Kada sam o tome govorio ljudima pre 5 godina svi su se smejali, a sad mi traže spisak stvari koje su im potrebne, nešto kao Preperi u USA. Znaš i sam da će u tom scenariu da bude stanova na izvolte. Naravno ne pričam o ratu Classic, nego o unutrašnjim problemima. Uostalom poslušajte reči našeg Predsednika, šta je rekao o budućim dešavanjima.
Mislim da stanovi nisu na izvolte ni u razrusenom Mariupolju. Danas da dodjes i trazis nekom Ukrajincu da ti prepise prava na stan koji vise i ne postoji jer je zgrada sravnjena sa zemljom, nece ti ih dati za dzabe.

Takav raspad sistema kakav predvidjas nije zabelezen u istoriji ali ajde, cekamo pa cemo videti.
 
Vrh