Šta je novo?

Cene nekretnina

Tako je taj dečko ga sad izdaje za 600. Pitaću te na zimu kada se budeš smrzavao gladan u stanu, i bez posla gde ćeš. Ceo svet se sprema za najveću krizu u veku, a gologuzija u Srbiji priča o rastu cena stanova.
Jedva cekam zimu😀😀😀. Citiracu ovaj post u decembru. Jos u aprilu smo trebali pocrkati, a evo jos mrdamo.
 
На улог (ако паметно уложиш) од 100 евра, кад зарадиш вратиће се нпр 150 евра. На то плаћаш порез, и настављаш да зарађујеш. Корист је вишеструка и дугорочна. Улагање у стан значи да си заробио свој огроман капитал, умртвио га и од њега зарађујеш толико да ти се за 20-30 година врати ако га издајеш. Не производиш нову вредност већ рециклираш постојећу.

Ne bih se baš sasvim složio. ako tako gledaš onda ni moteli i sl. ne stvaraju novu vrednost.
Prinos kod nekretnine je manji jer je investicija sigurnija.
Ulaganje na američkoj berzi mi je odbojno iz više razloga, a treću opciju ne vidim.
 
Mi nemamo drzavu, ni institucije, imamo razularenu mafiju na vlasti koja ne voli ni svoj narod ni svoju drzavu.
S obzirom da se sve diriguje, pa i cene nekretnina, koje su njihov posao, njihovim padom dolazimo do realnih cena.

Vezano za Jovanjicu:

Adv. Tomanović: “To su mladi ljudi, koji imaju porodice. Oni su došli da štite svog šefa… Njih desetak (inspektora) je došlo naoružano, u državnu instituciju, da štite načelnika borbe protiv droge od koga? Pa od države.”
 
Kad se unistava kulturna bastina, tad kvadrat nema cenu:

 
U aprilu sam rekao za cenu goriva i pričao o ogrevu, da li sam nešto omašio? Veštački se cene održavaju zato nisu još pale, ali će pad svakako biti bolan.

Tu se slažem, biće bolan, ali ne na način na koji ti misliš, kao pad nominalnih cena (nažalost). Ako budu stagnirale, a sve ostalo ode gore, to je relativan pad u odnosu na drugu realnu robu! Još nas čeka usklađivanje i porast plata zaposlenih (naravno ne za punu kompenzaciju inflacije), spirala koja se ubrzava. To će morati da bude tako, neće imati ko da radi, u stvari uveliko se dešava svuda! Retki i deficitarni će čak imati benefiti, rašće im i brže od inflacije! To naravno neće pomoći onima koji su godinama štedeli za krov nad glavom, kao i svima onima sa fiksiranim prihodima, oni će najviše platiti, jadni ti ljudi sa penzijama od 20 000. :(

Christine Lagarde said: “The elderly live too long and that is a risk to the global economy.”​


Sve ukazuje na taj način rešavanja krize i peglanja dugova! Alternativa je deflatorna depresija i raspad sistema! Tad stvarno neće biti bitna cena stanova, nego da li će imati šta da se pojede! Neće biti poslova. Stvarno mi je malo verovatan taj scenario da se svi vrate na primarnu proizvodnju! Ono ranije navedeno je izvesno i dešava se već dve godine!


 
Mislim da taj decko sada izdaje taj stan za 600e.

A kad se vrate na selo ceka ih posao. Pa ti stvarno nisi u realnosti.
Sta da radim na selu i da se vratim na njega. To uzgajanje tri reda krompira i luka u basti ne vredi nista. Pa ja imam bastu kod kuce koja se obradjuje, koliko ulozis ne mozes ni da dobijes kada bi prodavao to sto gajis.
Ti nisi u realnosti ... i ne znam samo da li se namerno ili slučajno praviš blesav.
Ali neverovatno mi je kako se sa tako malo reči može toliko puno reći o sebi.
Ti nikad nisi proizveo ta 3 reda krompira i luka, zato kažeš da to ništa ne vredi.
Čovek priča o uzgajanju hrane u poziciji kada nemaš pare da te proizvode kupiš... a moraš deci da daš da jedu svaki dan.
 
Ti nisi u realnosti ... i ne znam samo da li se namerno ili slučajno praviš blesav.
Ali neverovatno mi je kako se sa tako malo reči može toliko puno reći o sebi.
Ti nikad nisi proizveo ta 3 reda krompira i luka, zato kažeš da to ništa ne vredi.
Čovek priča o uzgajanju hrane u poziciji kada nemaš pare da te proizvode kupiš... a moraš deci da daš da jedu svaki dan.
I ti mislis da ces godinu dana hraniti decu sa baste od 5 ari? Bas raznovrsna i zdrava ishrana. Ja nisam proizveo jer imam pametnijih stvari da radim, moja mama jeste, i znam da to moze samo penzioner da radi da prekrati dokolicu, nikakve koristi nema. Preparati, nega i zalivanje te izadju skuplje nego da odes i kupis.
Nemojte se zavaravati da je gajenje namirnica samo sejanje semena i cekanje da naraste uz nula troskova.
Zamisljate zivot kao u diznilendu.
 
Pametujete ovde oko svega i svačega... fantazirate i ponižavate čoveka što ... istina na malo dramatičan način :)
realno sagledava situaciju. Pedeset posto ljudi ne može da priušti osnovne potrebe za život, a pola od njih
tvrdim gladuje, a pominjete kako 3 reda krompira i luka vama nema vrednost.
Vi pričate o neisplativosti... i dobrim i lošim investicijama... o periodu otplate i sl.
Hajde dokažite vašu sposobnost time što ćete da odvojite od vaših primanja 50ak hiljada
pa probate da živite mesec dana, to nije teško ... uradite to čisto kao test.
 
Pametujete ovde oko svega i svačega... fantazirate i ponižavate čoveka što ... istina na malo dramatičan način :)
realno sagledava situaciju. Pedeset posto ljudi ne može da priušti osnovne potrebe za život, a pola od njih
tvrdim gladuje, a pominjete kako 3 reda krompira i luka vama nema vrednost.
Vi pričate o neisplativosti... i dobrim i lošim investicijama... o periodu otplate i sl.
Hajde dokažite vašu sposobnost time što ćete da odvojite od vaših primanja 50ak hiljada
pa probate da živite mesec dana, to nije teško ... uradite to čisto kao test.
E samo kad on ne ponizava nas kada nas naziva gologuzijom😀 to je od miloste.

Sta ce mi test, pa ja trosim manje od 50 000 mesecno, ali ne u Bg. Doduse nemam decu i nisam pusac. Ali tamo gde ima dece obicno ima i dve plate. A za pusenje sam biras da li ces davati cetvrtinu budzeta. Nije to nista neizvodljivo.
Generalno sam primetio da oni koji kukaju kako nemaju od cega da zive ne ispustaju cigaru iz ruke, tako da je upitna njihova racionalnost.

U Bg je 50k prilicno malo cak i za samca, ali i zarada u Bg nije kao u npr. Leskovcu.
 
To ti je ono kada gledas oglase za izvorno stanje stana na NBGu traze 2K+ e/m2 a ovde ide za 600e :D Srbija zemlja mogucnosti.
 
U Austriji i Nemačkoj se gomilaju zalihe, i brinu se za zimu i grejanje, a kod nas blagostanje i rast cena stanova, a preko noći će da pukne. Meni će ovo biti treći put da dočekujem krizu, i znam odavno i šta će biti. I tako je neće više ni biti bitna cena kvadrata, već struje, gasa, ogreva i hrane. Volim što perači investiraju u stanove, žao mi samo naroda koji je na kredit uzeo.
 
Pametujete ovde oko svega i svačega... fantazirate i ponižavate čoveka što ... istina na malo dramatičan način :)
realno sagledava situaciju. Pedeset posto ljudi ne može da priušti osnovne potrebe za život, a pola od njih
tvrdim gladuje, a pominjete kako 3 reda krompira i luka vama nema vrednost.
Vi pričate o neisplativosti... i dobrim i lošim investicijama... o periodu otplate i sl.
Hajde dokažite vašu sposobnost time što ćete da odvojite od vaših primanja 50ak hiljada
pa probate da živite mesec dana, to nije teško ... uradite to čisto kao test.
Ne da je malo dramatican nego je odsecen od realnosti. Raspad kakav on najavljuje se nije dogodio ni 90ih.
Ja ne pricam mnogo o investicijama jer kupujem za zivot. Jedine investicije koje imam nisu ni stanovi, ni kripto, ni akcije, nego bas nekoliko hektara šume, zamisli, to možeš i iz grada.
Imam i tazbinu na selu kojoj godinama pomazem, tako da su mi te price da je na selu spas i sve dzabe i samodovoljno tek smesne.
 
Do sad nisam sreo osobu koja priča o povratku na selo koja nije odsečena od realnosti. Deluje mi povezano, zar ne?
 
Jos neki zanimljivi podaci:

S&P 500 tekuce ceneS&P 500 fiksne ceneNekretnine tekuce ceneNekretnine fiksne cene
1988-2007. (20 godina)+500% (+9% p.a.)+230% (+6% p.a.)+150% (+5% p.a.)+40% (+2% p.a.)
2008-2011. (4 godine)-14% (-4% p.a.)-21% (-6% p.a.)-22% (-6% p.a.)-28% (-8% p.a.)
2012-2018. (7 godina)+99% (+10% p.a.)+79% (+9% p.a.)+51% (+6% p.a.)+36% (+4% p.a.)
2019-2021. (3 godine)+90% (+24% p.a.)+76% (+21% p.a.)+36% (+11% p.a.)+26% (+8% p.a.)
1988-2021. (ukupno)+1800% (+9% p.a.)+710% (+6% p.a.)+310% (+4% p.a.)+71% (+2% p.a.)

1657806137831.png


Neka zapazanja:

- U poslednje 34 godine berza je porasla nominalno 18 a realno sedam puta, dok su nekretnine porasle nominalno tri puta a realno za 70% (cak 10 puta manje od berze).
- Tokom celog perioda berza je rasla godisnje 9% nominalno i 6% realno, dok su nekretnine rasle 4% nominalno i 2% realno.
- U periodu poslednje velike korekcije (2008-2011) berza je pala 20%, a nekretnine skoro 30% realno. Zapravo, nekretnine su u Americi pocele da padaju jos godinu dana ranije, i u periodu 2007-2011. su pale 35% realno. S druge strane, berza je samo tokom 2008. pala 40%, ali je vec sledece godine krenuo oporavak.
- U poslednje tri godine berza je porasla 90% nominalno (24% p.a.) i 76% realno (21% p.a.), a nekretnine 36% nominalno (11% p.a.) i 26% realno (8% p.a.).

Prethodne dve velike krize su bile 1999. (dot-com bubble) i 2008. (GFC):

- Dot-com bubble je bio berzanska kriza, koja nije pogodila nekretnine ni u fazi rasta ni u fazi pada. U periodu 1995-1999. berza je narasla 220% nominalno (26% p.a.) i 180% realno (23% p.a.), znatno iznad proseka, dok su nekretnine rasle 4% p.a. nominalno i 2% p.a. realno, nesto ispod proseka. Zato je 2000-2002. usledila korekcija, tokom koje je berza pala za 40%, a nekretnine nastavile da rastu (cak brze od proseka, jer je vec krenuo zalet pred GFC). Nakon korekcije berza se vratila na putanju rasta od pre nastanka balona: rast izmedju 1994. (pre balona) i 2003. (prva godina oporavka) je bio oko 12% p.a. nominalno, cak nesto iznad dugorocnog proseka (9% p.a.).
- S druge strane, GFC je pocela na trzistu nekretnina. U periodu 2002-2005. nekretnine su rasle 12% p.a. nominalno i 9% p.a. realno, ukupno skoro 60% nominalno i 40% realno, znatno iznad proseka, dok je berza nakon oporavka rasla nesto iznad proseka. Zatim je usledila korekcija, koja je trajala do 2011, tokom koje su cene pale 35% realno, na nivo gde su realno bile 20 godina ranije. Kriza je pogodila i berzu koja je 2008. pala 40%, i vratila se na nivo iz 2007. tek 2013. Cene nekretnina su tek 2016. nominalno i tek 2021. realno dosigle nivo iz 2005.

- Dot-com bubble je odlikovao rast na berzi znatno iznad proseka uz rast nekretnina oko proseka. Korekcija koja je usledila na berzi nije pogodila nekretnine.
- GFC je odlikovao rast nekretnina znatno iznad proseka, uz rast berze nesto iznad proseka. Ipak, krah koji je poceo sa nekretninama je snazno pogodio i berzu.
- U poslednje tri godine imali smo vrtoglavi rast i na berzi i u nekretninama. Korekcija na berzi je vec pocela jos pocetkom godine.
 
Poslednja izmena:
"U poslednje 34 godine berza je porasla nominalno 18 a realno sedam puta, dok su nekretnine porasle nominalno tri puta a realno za 70% (cak 10 puta manje od berze)."
Ovoj matematici treba dodati i novac koji je dobijen od izdavanja nekretnina (34 godine). Ali slažem se, proteklo vreme ukazuje da je berza bila bolji izbor za investiranje.
 
@marketwatcher
Корекција?

Корекција...? Која црна корекција... Ово је имплодирање које ће убити доходак, тражњу, послове, кредитирање, номиналне вредности. Све то уз лепљиву инфлацију, а ако га претерају, а веома вероватно да морају, и дефлацију - колико год то неозбиљно звучало у овом тренутку да се каже.

@Ljuba82
Када крене права распродаја balance sheet-а, тада ће се видети колико су вредности пренадуване, ово до сада је реакција на високу инфлацију и дизање стопа.

.
.
То што ће пасти изградња(понуда), не значи да ће тражња остати. Ако грађевинска индустрија стане, све је стало. Срећно са тим одрживим номиналним ценама. Некретнине у Србији су као NASDAQ на Волстриту, једино што су опипљиве.
.
.

Кина се још није отворила, а уз то планира да дâ гас по њиховој тражњи и асетима са стимулансима, дизање стопа вероватно неће бити довољно за убијање тражње.
Некретнине у Србији нису стуб на који се може ослонити.
 
Kada sam rekao gologuzija mislio sam prvenstveno na sebe (iako možda to i nisam) i na većinu naroda, al eto ti si se pronašao. Cena krompira prošle godine 40 dinara, sad 240, e sad dogodine 10 eura sigurno. Shadestudio čas živi u Bg i kupio stan, čas ne živi. Pa evo ti savet traži drugi posao, od prodaje stanova se nećeš leba najesti. I sam tražim polako drugi posao, tako da ne budi lenj. Živim na Nbg dok god imam dobar posao, kao i svi drugi.
 
@Mikie

Neeeema rasprodaje BS. Inflacija divlja, selo gori, a referentne stope u USA između 1.5 i 1.75%, jer ova najjača svetska ekonomija ne može ni to da podnese, već je na granici recesije (o EU diletantima da ne pričamo). Da ne pričam šta bi bilo, ako bi se pojavio novi Paul Volcker i te kamate podigao 10X, bankrot momentalni na ovom nivou dugova!

Nominalne vrednosti i proporcije zavise isključivo od poteza CB, svaki sledeći QE je pumpao više balon koji je pretio da se izduva i izazove katastrofu. Sada su preterali, ali jedino što sada rade je ono što zovu pokušajem mekog sletanja, kraj QE i čekanje da nominalne vrednosti prirodno vremenom prestanu da rastu (ogroman prostor u vidu negativnih kamata)! QT sad nije meko sletanje, nego bukvalno treskanje o zemlju, nema šanse to da dozvole, sem ako bukvalno ne zapreti hiperinflatorni scenario (a tek sledi borba za plate radnika i tqa spirala koja hrani samu sebe)!

@Sava Sava

Da me ne shvatiš pogrešno ili da neko drugi ne shvati pogrešno, misleći da neko nekoga ismeva, poštujem to što pričaš i to može da se desi u nekom veoma neverovatnom deflatornom scenariju raspada celog sistema (pod uslovom da CB to nemo posmatraju, a neće), ali te pitam sledeće...

Dakle krompir (i druga hrana, energija) ide od 40 dinara na 1200 po tvojoj računici, dakle skok 30X, a nekretnine su do sada za par godina poskupele 2x. Zar to nije realno pojeftinjenje stanova u odnosu na drugu robu? Ili misliš možda da će hrana ići gore 30X, a stanovi pojeftiniti jedno 10x, pa da po mojoj račinici za 20 džakova krompira sledeće godine kupiš stan koji danas košta 100 000 eur (50kg * 10 eur * 20 džakova=10 000 eur)? Mislim da si se upravo diskreditovao.
 
Vrh