Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo, ja živim u Paviljonima, stara gradnja i u mnogim podrumima ima vode ili bi bilo vode da pumpe ne izbacuju. U obližnjoj prodavnici su morali da vade robu iz magacina u podrumskom nivou zbog vode, i danas pumpom izbacuju vodu. Jednostavno, Novi Beograd je pravljen na nekada močvarnom zemljištu i nivo podzemnih voda dosta utiče na plavljenje.

A o bajkama o SFRJ. Većina fabrika gubitaši, većina stvari pravljeni po licenci. Prvi stvarno domaći automobil Yugo- proglašen za najgori ili drugi najgori auto prodavan u SAD. Eto, koju je industriju imala ta SFRJ. Da je ta industrija valjala, onda bi EI Niš zauzimao mesta kao Sony ili Philips, a on je radio po Philipsovoj licenci. Traktori po licenci, automobili po licenci itd. Sve na zatvorenom tržištu gde ili nisi mogao da kupiš bolju/jeftiniju stranu robu ili su carine bile ubitačne. Ne kažem da nije bilo dobrih proizvoda, ali ceo sistem se zasnivao na zaduživanju u inostranstvu. Šverc je bio super produktivna grana, pogotovo osamdesetih, jer je bilo nestašice svega i svačega. Nisi mogao legalno da kupiš spektrum ili comodore, eventualno da nađeš u nekom komisionu ili da ti neko donese iz inostranstva. Ili ako si radio u inostranstvu ili znaš nekog stranca u retkim free shopovima. Krajem osamdesetih su dozvolili i običan narod da kupuje i uvoz je liberalizovan. Za one koji ne znaju, strana roba se uglavnom kupovala u komisionima, to jest bila je švercovana. Kada su počeli da prodaju Reebok patike, televizija je u šoku izveštavala, ko su ti ljudi, koji imaju para da kupe te preskupe patike? A cene reebok i nike su zaista bile neverovatne za naš standard. O isključenjima struje po grupama da bi se vraćali Titovi dugovi da ne pričam. SFRJ je imala malo kurentnih proizvoda koje je mogla da prodaje Zapadu pa su izvozili struju na račun nestašica za sopstveno stanovništvo. Šta bi danas rekli da je tako, a to je bilo vreme mira u Evropi. Cene nafte padaju u svetu, a SFRJ nema para za uvoz pa uvodi par-nepar, bonovi itd.
 
SFRJ doba je bilo najgore doba. Mi smo krisom ziveli a nije se smelo. Dedu ubili pa izbacili iz stana u Mirijevu i onda ga naterali da proda stan za 5e po kvadratu. Par-nepar 55 godina. Dok nije umro Tito pa jos 10 godina nisam znao kako je voziti se nedeljom. Nije se smelo! A da ne pricam kako nista nije izgradjeno. Zabranjeno je bilo graditi bilo sta osim spavaonica sto je zapravo bila lepsa rec za logor. Nije bilo puteva koji su povezivali gradove a ni ulica jer niko nije smeo da gradi jer je tako rekla UDBA. Pu,pu daleko bilo ne ponovilo se nikom! Pomeri se s mesta!
 
Smanjenje interesa za Bitcoin, odnosno veliki pad vrijednosti, kako će uticati na cijene nekretnina?
Da li će sada ljudi sa kapitalom više biti okrenuti ka nekretninama?
Da li to kratkoročno može da poveća tražnju?

1. Ljudi koji su neslavno uložili u bitkoine i berzu, inače oboje u neviđenom padu za one koji ne prate, su verovatno ranije prodali stanove koje su im očevi i dedovi vrednim radom stvarali godinama. Hteli su `leba bez motike, ali pošto nisu poslušali ni savet Vorena Bafeta da se akcije kupuju da bi se držale bar 10-20+ godina, kao ni savet svojih očeva i porodice da ne prodaju stanove tek tako, sada bi verovatno da se "vade" na nekretninama, prizivajući da cene "roknu" kao što su im slično roknule akcije i bitkoini...no to je zabrinjavajući stav. Pre svega projektima sa niskim cenama, tzv. Standard kvaliteta nije mesto u centrima većih gradova, pre svega jer na taj način i sami gradovi gube "vrednost" usled loših previše ekonomičnih rešenja (to je ono kad šetate ulicom i gadite se od ružnih fasada i zgrada). Takođe i investitori koji grade takve objekte su neretko primorani da "potkradaju" od trotoara, viška spratova, komunalne infrastrukture itd itd...konačno jeftini kvadrati u gradovima liče na onaj period masivne izgradnje u socijalizmu kad su ljudi besomučno na taj način dovođeni iz sela u gradove. Kad se bolje razmisli možda ni u predgrađima nije mesto jeftinim kvadratima. Tu bi trebalo pozicionirati privatne kuće i dobar transportni sistem.
Mislim da će pad bitkoina ovde na forumu uticati više na "propagandu" o smanjenju cena nego što će se one u stvarnosti menjati, jer je veliki broj stanova u posedu ljudi koji su ih godinama vredno stvarali i koji nisu skloni brzim (berzanskim) prodajama...
2. Da, mislim da će svako ko ima na računu dovoljno za nekretninu (makar i plac) u sve nestabilnijem vremenu težiti da svoj kapital "parkira" na sigurnije mesto, još ako od te nekretnine može imati neku rentu, utom bolje
3. Pitanje je, ja bih recimo voleo da cene Premijuma "roknu" ali mi je slaba vajda, naročito ne verujem da će vlasnici istih tek tako spustiti cenu, jer oni sasvim dobro znaju da im takva nekretnina više vredi i da je tražena, opet kod novogradnje ne verujem da će investitori u vremenu opšteg poskupljenja i nestabilnosti cena građ.materijala davati neke velike popuste. Mislim da je jedino realno dobiti popust u projektnoj fazi ako uopšte naletim na nekog koji to nudi.
Tražnja će generalno u narednom periodu proporcionalno zavisiti od veličine inflacije
 
Poslednja izmena:
Cene nekretnina za neke nisu bile bitne u SFRJ, a za neke jesu. Ako imaš vezu i upadneš u dobro preduzeće, dobiješ lep stan posle nekog vremena i milina. Razumem ja da je bilo fino nekom običnom radniku, ako se dovoljno popne na rang listi, da dobije nov stan na Novom Beogradu, a sad nije lako, osim ako ne uložiš dosta u sebe i imaš sreće, da platiš ove cene i otplaćuješ kredit. Za neke prosečne ljude, bez velikih ambicija SFRJ je savršen sistem. Sad, što ne može dugo da traje, šta da se radi, samo da se neko dokopa stana na vreme.

Međutim, sa druge strane, većina ljudi su sami zidali na nivou cele SFRJ. Uzmeš plac, kredite za relativno skup materijal pojede inflacija, a ti zidaš. Eh, kakvo lepo vreme. Jeste da na kraju razrešenje ume da bude nasilno, neki izginu, neki se rasele, al bato, jeftine nekretnine.
 
Ljudi koji su neslavno uložili u bitkoine i berzu, inače oboje u neviđenom padu za one koji ne prate, su verovatno ranije prodali stanove koje su im očevi i dedovi vrednim radom stvarali godinama.
Obožavam ovaj stil nagadjanja, odmah te shvatim kao ozbiljnu osobu.
 
A o bajkama o SFRJ. Većina fabrika gubitaši, većina stvari pravljeni po licenci. Prvi stvarno domaći automobil Yugo- proglašen za najgori ili drugi najgori auto prodavan u SAD. Eto, koju je industriju imala ta SFRJ. Da je ta industrija valjala, onda bi EI Niš zauzimao mesta kao Sony ili Philips, a on je radio po Philipsovoj licenci. Traktori po licenci, automobili po licenci itd. Sve na zatvorenom tržištu gde ili nisi mogao da kupiš bolju/jeftiniju stranu robu ili su carine bile ubitačne. Ne kažem da nije bilo dobrih proizvoda, ali ceo sistem se zasnivao na zaduživanju u inostranstvu. Šverc je bio super produktivna grana, pogotovo osamdesetih, jer je bilo nestašice svega i svačega. Nisi mogao legalno da kupiš spektrum ili comodore, eventualno da nađeš u nekom komisionu ili da ti neko donese iz inostranstva. Ili ako si radio u inostranstvu ili znaš nekog stranca u retkim free shopovima. Krajem osamdesetih su dozvolili i običan narod da kupuje i uvoz je liberalizovan. Za one koji ne znaju, strana roba se uglavnom kupovala u komisionima, to jest bila je švercovana. Kada su počeli da prodaju Reebok patike, televizija je u šoku izveštavala, ko su ti ljudi, koji imaju para da kupe te preskupe patike? A cene reebok i nike su zaista bile neverovatne za naš standard. O isključenjima struje po grupama da bi se vraćali Titovi dugovi da ne pričam. SFRJ je imala malo kurentnih proizvoda koje je mogla da prodaje Zapadu pa su izvozili struju na račun nestašica za sopstveno stanovništvo. Šta bi danas rekli da je tako, a to je bilo vreme mira u Evropi. Cene nafte padaju u svetu, a SFRJ nema para za uvoz pa uvodi par-nepar, bonovi itd.

Da ne pričamo o bespovratnim kreditima i lažnom standardu, po cenu toga da mi budemo topovsko meso u slučaju potrebe! Sad više nismo zanimljivi, gotovo da smo nebitni, granica zapadne sfere interesa je otišla na istok, sad im u tu svrhu služe Ukrajinci!
 
Ja da javim za CG primorje, konkretno Herceg Novi. Kupoprodaje se realizuju, cjene su na jako visokom nivou, bez naznake za padom, čak su negdje malko i podignute na početku sezone (negdje čak i do 200 €\m2) i ogromna je potražnja (upiti, razgledanja...) i ogromna je realizacija. Kupci u kompleksima dovode nove kupce (rodbinu, prijatelje...), strani turisti koriste odmor da pogledaju novogradnje, ima jako puno rezervacija. Ovo se sve odnosi na komplekse u većem kvalitetu gradnje sa dosta zajedničkih sadržaja i mogućnošću opremanja po projektu enterijera, održavanja i kasnijeg izdavanja.
 
1. Ljudi koji su neslavno uložili u bitkoine i berzu, inače oboje u neviđenom padu za one koji ne prate, su verovatno ranije prodali stanove koje su im očevi i dedovi vrednim radom stvarali godinama. Hteli su `leba bez motike, ali pošto nisu poslušali ni savet Vorena Bafeta da se akcije kupuju da bi se držale bar 10-20+ godina, kao ni savet svojih očeva i porodice da ne prodaju stanove tek tako, sada bi verovatno da se "vade" na nekretninama, prizivajući da cene "roknu" kao što su im slično roknule akcije i bitkoini...no to je zabrinjavajući stav. Pre svega projektima sa niskim cenama, tzv. Standard kvaliteta nije mesto u centrima većih gradova, pre svega jer na taj način i sami gradovi gube "vrednost" usled loših previše ekonomičnih rešenja (to je ono kad šetate ulicom i gadite se od ružnih fasada i zgrada). Takođe i investitori koji grade takve objekte su neretko primorani da "potkradaju" od trotoara, viška spratova, komunalne infrastrukture itd itd...konačno jeftini kvadrati u gradovima liče na onaj period masivne izgradnje u socijalizmu kad su ljudi besomučno na taj način dovođeni iz sela u gradove. Kad se bolje razmisli možda ni u predgrađima nije mesto jeftinim kvadratima. Tu bi trebalo pozicionirati privatne kuće i dobar transportni sistem.
Mislim da će pad bitkoina ovde na forumu uticati više na "propagandu" o smanjenju cena nego što će se one u stvarnosti menjati, jer je veliki broj stanova u posedu ljudi koji su ih godinama vredno stvarali i koji nisu skloni brzim (berzanskim) prodajama...
2. Da, mislim da će svako ko ima na računu dovoljno za nekretninu (makar i plac) u sve nestabilnijem vremenu težiti da svoj kapital "parkira" na sigurnije mesto, još ako od te nekretnine može imati neku rentu, utom bolje
3. Pitanje je, ja bih recimo voleo da cene Premijuma "roknu" ali mi je slaba vajda, naročito ne verujem da će vlasnici istih tek tako spustiti cenu, jer oni sasvim dobro znaju da im takva nekretnina više vredi i da je tražena, opet kod novogradnje ne verujem da će investitori u vremenu opšteg poskupljenja i nestabilnosti cena građ.materijala davati neke velike popuste. Mislim da je jedino realno dobiti popust u projektnoj fazi ako uopšte naletim na nekog koji to nudi.
Tražnja će generalno u narednom periodu proporcionalno zavisiti od veličine inflacije
Zasto onda ne kupis nesto nego cekas?
Sigurno ima da se kupi, samo pitanje po kojoj ceni. Ako budes cekao mozda nastave da rastu cene pa neces moci da kupis ni 1 premium apartman.
 
SFRJ doba je bilo najgore doba. Mi smo krisom ziveli a nije se smelo. Dedu ubili pa izbacili iz stana u Mirijevu i onda ga naterali da proda stan za 5e po kvadratu. Par-nepar 55 godina. Dok nije umro Tito pa jos 10 godina nisam znao kako je voziti se nedeljom. Nije se smelo! A da ne pricam kako nista nije izgradjeno. Zabranjeno je bilo graditi bilo sta osim spavaonica sto je zapravo bila lepsa rec za logor. Nije bilo puteva koji su povezivali gradove a ni ulica jer niko nije smeo da gradi jer je tako rekla UDBA. Pu,pu daleko bilo ne ponovilo se nikom! Pomeri se s mesta!
Ja ne govorim o politici
Ne znam na šta biste se danas grejali i kojim putevima vozili i u kojim zgradama živeli da ne kažem koje fakultete završavali. Ako je i rađeno po licenci bar su ljudi imali posao umesto potrošnje kineskig uvoza i fazne proizvodnje kablova. Naša današnja privreda ne proizvodi nijedan ozbiljan gotov finalni mašinski proizvod.
 
Naravno, sve statistike su vestacke, samo u Srbiji, odnosno samo ako slucajno nisu toliko lose za Srbiju, mi radimo analize samo na osnovu anegdota, tako mozes da dokazes sta god zelis.
Statistikom uvek mozes pokazati ono sto zelis, osim ako taj drugi kome to pokazujes ne razume istu - ja sam ti dao primer zasto ta statistika ne valja (isto kao i statistike o procentu nezaposlenosti npr - i to ti mogu objasniti, jer je drzava uradila jednu mudru stvar da smanji broj procenta nezaposlenih kako bi stvari delovale bolje - mozes zaj**** sa tim glupe ljude, ali bilo koga sa ikakvim razumevanjem logike/matematike - tesko…).
Sto se tice statistike preporucujem da pogledas sledece:
 
Nekretnine upravo pojeftinile za 20% u Srbiji!!

Ali za dolarske kupce. Neverovatan odnos EUR/USD. Ocekujem veci pritisak kupaca iz US jer je ovo sada nevidjeno dobar popust.

67B7F9F0-20FF-4E6E-8814-3F010AFA8CE1.png
 
Zasto onda ne kupis nesto nego cekas?
Sigurno ima da se kupi, samo pitanje po kojoj ceni. Ako budes cekao mozda nastave da rastu cene pa neces moci da kupis ni 1 premium apartman.
Ima, ali neće da spuste cenu. Pa mi je jedino rešenje da nađem nešto u fazi projekta, što ipak nije tako lako, jer kupci odmah nude kad je nešto dobro. Za čekanje se slažem, zato malo i brinem
 
Statistikom uvek mozes pokazati ono sto zelis, osim ako taj drugi kome to pokazujes ne razume istu - ja sam ti dao primer zasto ta statistika ne valja (isto kao i statistike o procentu nezaposlenosti npr - i to ti mogu objasniti, jer je drzava uradila jednu mudru stvar da smanji broj procenta nezaposlenih kako bi stvari delovale bolje - mozes zaj**** sa tim glupe ljude, ali bilo koga sa ikakvim razumevanjem logike/matematike - tesko…).
Sto se tice statistike preporucujem da pogledas sledece:
Koo matematicar po obrazovanju mislim da mi nije potreban 15-minutni youtube video da bi razumeo kako se statistikom manipulise.

Naravno da ce politicari da se sluze manipulacijom kada govore o istoj, to je konstanta od kako politika postoji. Medjutim, ako se vec pozivamo na neko osnovno poznavanje logike/matematike, onda ne mozemo porast plata od 70% na nivou drzave (i to iz neutralnog izvora, ne stranackog biltena) opravdavati nekakvim anegdotama o vracanju tih plata stranci. Jednostavno, matematika se ne slaze, ne na tom nivou. Pri tom, to vracanje plate stranci nije odjednom izmisljeno 2015. vec postoji od kako postoji visestranacje kod nas.

Isto tako se ne moze pravdati smanjenje nezaposlenosti 'promenom metodologije' kada je ista vidljiva svuda oko nas. Na stranu taj subjektivni osecaj, ali imamo stalno iseljavanje iz zemlje, otvaranje fabrika (ako nista drugo bar za motanje kablova), konstantan manjak radne snage u nekoliko grana privrede, nije bilo nikakvih masovnih otpustanja, a neki i dalje ubedjuju da je sve do 'promene metodologije'. Gde je tu ta logika?

Pa onda i kurs dinara, 'vestacki se odrzava', a devizne rezerve rastu. Gde je tu logika?

Za rast BDP-a, tu cak ni nema neke konkretne kontrateze, nego eto, ne veruju ljudi jer im se ne veruje.

Ja ne mislim da su ekonomski rezultati u poslednjih 6-7 godina 'najbolji u novijoj istoriji' (veci i vidljiviji rast bio 2000-2008), ali u ekonomskom smislu, samo neko ko iz politicke ostrascenosti ne zeli da razmislja racionalno moze reci da se stoji u mestu ili nazaduje.

Medijske slobode, politicka kultura, ekologija, to su ortogonalni problemi, a ljudi izgleda imaju problema kako to da postave u glavi. Jer naravno, ako je na vlasti neko ko nam se ne svidja, nemoguce je da se ista u zemlji desava a da je pozitivno.
 
Blok 45 3soban komforan 81m2 + 11m2 terasa, 8sprat od 13s, izvorno stanje - 92.000Eur + troskovi poreza na apsolutna prava i agencijska provizija nesto preko 2000eur ( ~1000eur/m2 neto)

U Stepi Stepanovic drug kaparisao nov dvosoban stan pre mesec dana i sa odbitkom PDVa ce ga izaci kako mi rece 1180eur po m2.

U Ivana Ribara krece gradnja i prodaja 800stanova za mesec-dva, neto cena sa odbijenim Pdvom ce biti 1150eur/m2, slican kvalitet gradnje kao Stepa jer je isto drzavni projekat.
Otvorio ovu temu i citao prve dve stranice. Naisao na post iz 2012. godine, dakle pre 10 godina. Zanimljivo za videti, pogotovo nama sto smo tek pred prvom kupovinom stana u ovoj opstoj ludnici.
 
Otvorio ovu temu i citao prve dve stranice. Naisao na post iz 2012. godine, dakle pre 10 godina. Zanimljivo za videti, pogotovo nama sto smo tek pred prvom kupovinom stana u ovoj opstoj ludnici.
Tad si za 1000e mogao da kupiš robe ko sad za 2000e, tako da dođe mu skoro na isto
 
Eto sta se desi kad neko prodje kroz akademiju mladih lidera. :)
Zašto si bre toliki gedža pa stalno upadicama kvariš temu! Jel bre ovde u Srbiji toliki problem ako je neko pismen i obrazovan!? Pa zar ne bi trebali biti srećni što imamo ljude visokoobrazovane i ovde na forumu i nešto naučiti od njih, a ne na svaki njihov napor i ozbiljan tekst tako gedžovanski, seljoberski i ko neki balvani odgovarati kratkim malicioznim upadicama. Pa nije vam bre ovo ulica! Jel bre ne znate za ništa kulturnije u životu nego ko goveda da se gurate u svaki fin razgovor!? I ne mislim samo na tebe ima vas ovde ko kusih pasa...
 
Ako ti je previse komplikovano mogu i flomasterom da ti nacrtam.
Ako si zaista matematičar i ako se još na to razumeš u ekonomiju, ja bih pre bio zahvalniji (al iskreno zahvalan, nisam ironičan) ako bi uradio ovako nešto. Ispod citiram svoj post sa druge teme:

Bilo bi dobro kada bi neko, bilo ko - običan čovek, novinar, analitičar, ekonomista, čak možda i neki (opozicioni) političar... napravio veliku analizu i pregled šta je od ovih nedavnih bolesnih poskupljenja zaista vezano i uzrokovano ratom u Ukrajini i drugim realnim krizama (npr, SNS svinjsko uništenje energetskog sistema i postrojenja tokom prošle zime) a šta je veštački stvoreno i uvedeno, odnosno podmetnuto uz pregršt izgovora (na primer, ratuje se u Ukrajini, a banksteri dupliraju svoje harače i pokušavaju da prodaju priču da su ta dva povezana).

Znači, poskupe sirovine - koja je koliko poskupela i zašto tačno. Poskupe neke usluge - koja je koliko poskupela i zbog čega. Koliko ima veze sa najavom poskupljenja struje u Srbiji, a koliko ima veze sa drugim stvarima, i kojim i zašto. Poskupi hrana koja veze s Ukrajinom nema - zašto i kako. Poskupe energenti - koji, gde, zašto, koliko... Poskupe građevinski materijali koji nisu čelik i metali iz Ukrajine - opet, kako i zašto. I lepo da se sve taksativno navede, makar u kratkim crtama, po jedna rečenica za svaku stavku. Ime stavke, tip stavke, stepen poskupljenja, razlog i povezanost sa drugim stavkama.


U zadnje vreme se mnogo drvi o ratu uUkrajini (mislim na medije, ''stručnjake'', emisije, izgovore za poskupljenja), ekonomista nikad više, a opet niko da izađe u javnost ili u novine i napiše lepo i takstativno, na običnom-čoveku razumljivom jeziku, šta je od poskupljenja i kriza opravdano zbog tog rata a šta je čist hohštapleraj i izmišljotina.

A bukvalno bi mogao da se uradi jako dobar i popularan tekst ili pak i emisija na tu temu.

Jer realno, od 24.2.2022. se laže i lupeta (mislim po javnosti i na političare) sve u šesnaest. Povezuju se nepovezive stvari i grade nebulozne priče i izgovori za pelješenje običnih ljudi širom sveta. I svi novinari zaobilaze da zaista temeljno ispitaju kauzalitete i povezanost poskupljenja i kriza. A sa njima i mnogi ekonomisti i ekonomske ''institucije''. Svet nikad puniji ekonomista, a u nikad gorem čabru izuzimajući WW1 i WW2.
 
Poslednja izmena:
Zašto si bre toliki gedža pa stalno upadicama kvariš temu! Jel bre ovde u Srbiji toliki problem ako je neko pismen i obrazovan!? Pa zar ne bi trebali biti srećni što imamo ljude visokoobrazovane i ovde na forumu i nešto naučiti od njih, a ne na svaki njihov napor i ozbiljan tekst tako gedžovanski, seljoberski i ko neki balvani odgovarati kratkim malicioznim upadicama. Pa nije vam bre ovo ulica! Jel bre ne znate za ništa kulturnije u životu nego ko goveda da se gurate u svaki fin razgovor!? I ne mislim samo na tebe ima vas ovde ko kusih pasa...
Koliko vidim samo vas par nazivate ljude pogrdnim imenima. Izgleda da je to za tebe oličenje kulture, pismenosti i obrazovanja. Ne znam čemu tolika nervoza i bes na jednu konstataciju koja ti se ne sviđa. Izgleda da si pohađao istu akademiju, što i nisam baš očekivao. Baš PREMIUM ponašanje. Da poželi čovek da mu budeš domaćin na Zlatiboru. Možda kvarim tvoj koncept, temu sigurno ne. To je već tvoj problem.
 
Ako si zaista matematičar i ako se još na to razumeš u ekonomiju, ja bih pre bio zahvalniji (al iskreno zahvalan, nisam ironičan) ako bi uradio ovako nešto. Ispod citiram svoj post sa druge teme:

Bilo bi dobro kada bi neko, bilo ko - običan čovek, novinar, analitičar, ekonomista, čak možda i neki (opozicioni) političar... napravio veliku analizu i pregled šta je od ovih nedavnih bolesnih poskupljenja zaista vezano i uzrokovano ratom u Ukrajini i drugim realnim krizama (npr, SNS svinjsko uništenje energetskog sistema i postrojenja tokom prošle zime) a šta je veštački stvoreno i uvedeno, odnosno podmetnuto uz pregršt izgovora (na primer, ratuje se u Ukrajini, a banksteri dupliraju svoje harače i pokušavaju da prodaju priču da su ta dva povezana).

Znači, poskupe sirovine - koja je koliko poskupela i zašto tačno. Poskupe neke usluge - koja je koliko poskupela i zbog čega. Koliko ima veze sa najavom poskupljenja struje u Srbiji, a koliko ima veze sa drugim stvarima, i kojim i zašto. Poskupi hrana koja veze s Ukrajinom nema - zašto i kako. Poskupe energenti - koji, gde, zašto, koliko... Poskupe građevinski materijali koji nisu čelik i metali iz Ukrajine - opet, kako i zašto. I lepo da se sve taksativno navede, makar u kratkim crtama, po jedna rečenica za svaku stavku. Ime stavke, tip stavke, stepen poskupljenja, razlog i povezanost sa drugim stavkama.


U zadnje vreme se mnogo drvi o ratu uUkrajini (mislim na medije, ''stručnjake'', emisije, izgovore za poskupljenja), ekonomista nikad više, a opet niko da izađe u javnost ili u novine i napiše lepo i takstativno, na običnom-čoveku razumljivom jeziku, šta je od poskupljenja i kriza opravdano zbog tog rata a šta je čist hohštapleraj i izmišljotina.

A bukvalno bi mogao da se uradi jako dobar i popularan tekst ili pak i emisija na tu temu.

Jer realno, od 24.2.2022. se laže i lupeta (mislim po javnosti i na političare) sve u šesnaest. Povezuju se nepovezive stvari i grade nebulozne priče i izgovori za pelješenje običnih ljudi širom sveta. I svi novinari zaobilaze da zaista temeljno ispitaju kauzalitete i povezanost poskupljenja i kriza. A sa njima i mnogi ekonomisti i ekonomske ''institucije''. Svet nikad puniji ekonomista, a u nikad gorem čabru izuzimajući WW1 i WW2.
dobićeš odgovor da su poskupljenja stanova realna i da će još da rastu. a za to drugo robu široke potrošnje nikog ne interesuje a i te cene su realne sasvim izvesno jer svuda poskupljuje pa i kod nas. daje se maksimum da se sve očuva i podigne standard i vodi se računa o svakom dinaru.
 
Istrpeo bih i te propratne pojave i fraze, jer sam navikao na to. To gledam kao vid marketinga, koji sam ionako navikao da ignorišem. Ali istrpeo bih sve to. Samo bih voleo da jednom otvorim novine/portal ili upalim TV i tamo vidim tekst odnosno emisiju gde neko, bilo ko iz bilo koje struke, samo da je upućen, piše odnosno govori pred kamerama ovako nešto:

Imamo prvu stavku, poskupljenje goriva - poskupelo je toliko i toliko, zbog toga i toga, ima veze sa tim i tim, nema veze sa tim i tim
Druga stavka, poskupljenje elektronike - poskupelo toliko i toliko, zbog toga i toga, ima veze sa tim i tim, nema veze sa tim i tim
Treća stavka, poskupljenje nameštaja - poskupelo toliko i toliko, zbog toga i toga, ima veze sa tim i tim, nema veze sa tim i tim


I tako dalje, sve dok se ne izlistaju glavne reprezentativne stavke iz svake privrede grane. I objasni šta ima veze sa čime, a šta međusobno nema nikakve veze.
A ne ovako, svaki put kad neko u narodu priupita:

Narod: Zašto je poskupelo gorivo?
Vlast, novinari, ekonomisti: Zbog Ukrajine™

Narod: Zašto poskupljuje nameštaj?
Vlast, novinari, ekonomisti: Zbog Ukrajine™

Narod: Zašto je poskupela elektronika?
Vlast, novinari, ekonomisti: Zbog Ukrajine™

Narod: A kako, ajde kak'e veze ima elektronika sa Ukrajinom? Jel Asus iz Ukrajine? Ajde objasnite nam u detalje.
Vlast, novinari, ekonomisti: To su neke više matematike, ne biste vi obični smrtnici razumeli to
Narod: Pa za koj moj onda planeta ima nikad puniji kufer vas ekonomista i ekonomskih institucija ako ćemo svakih par godina da nayebavamo iznova i iznova?
Vlast, novinari, ekonomisti: To su neke više matematike, ne biste vi obični smrtnici razumeli to

Sve se svodi na ''Zbog Ukrajine™ '' i ''to su neke više nauke, ne može se to objasniti''. Jbt...


Umoran sam od toga. Bio sam umoran još pre Kovida i njegove lavine kriza koju je izazvao, a tek sad od 24.2.2022. sam izrazito umoran i bez živaca da slušam da ''sve ima veze sa Ukrajinom''. Prvo, zato što mislim da je to čista laž. A drugo, ako nije čista laž, ako zaista živimo u ekonomskom uređenju u kome ispaljeni metak u Ukrajini izazove talas poskupljenja u Evropi (malo parafraziram Efekat leptira) onda ekonomiju, ekonomiste i ekonomske institucije prosto treba ukinuti i rasformirati. Izem ti ja onda takvu nauku i takvo uređenje.
 
Vrh