Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne znam gde si procitao da sam napisao da je bilo sta ograniceno samo na Srbiju? Kriza je svetska, ali Nemacka na primer nema krizu kadrova, sva svetska pamet je u razvijenim zemljama, mi ovde imamo pola stanovnistva na granici mentalne zaostalosti.

Ai ako cemo da poredimo dug zemlje Srbije i dug zemlje neke druge, to je kao na primer da uzmes kredit za neki posao ili startup koji ce ce ti doneti veliku proziviju. Dakle nije problem dug, ako se od tog ulaganja novac vrati. Kod nas su protracene pare, nema odakle i iz cega da se vrati. Autoputevi, za 3x vecim cenama, za nikakav saobracaj. Jedino da podignu putarine jedno 10x...
Kako nema odakle da se vrati kada BDP raste? Kad vec pricas kako je 'pola stanovnistva na granici mentalne zaostalosti' zasto onda ponavljas samo napamet neke fraze koje se cuju ispred svakog dragstora?

Il je i taj rast BDP laz?
Jer naravno svaki konkretan podatak koji ide u korist Srbije je laz.
Ako pada nezaposlenost "to su oni promenili formulu po kojoj se racuna".
Ako je dinar stabilan "to oni vestacki odrzavaju kurs".
Ako prosecna plata raste "jeste al ja ne znam nikoga ko prima tu prosecnu platu".
Kad raste ekonomija "ma jeste, a sta mi to proizvodimo".
Ako se otvaraju fabrike "jeste, samo cemo da motamo kablove, a putevi puni rupa".
Ako se gradi put "koji ce nam to tako skupo".

Na kraju kad ponestane kontri potkrepljenih nicim ostaje samo ironicni otklon "jeste sad je zlatno doba, vidim bas uzivamo". Jer naravno "zlatno doba" i "gore od Afrike" su jedine dve opcije u takvim glavama, i tvoje politicko odredjenje automatski odredjuje koju od te dve opcije prihvatas.

Ne postoji kolicina cinjenica koja ce srusiti gvozdeni zid ozlojedjenosti koji neki grade oko svojih glava.
Valjda zato sto su ovi koji veruju svemu na TV-u maloumni, pa ako teras kontru svemu tome onda si pametan. A zapravo si za jedan stepenik iznad tih koje gledas sa visine.
 
Izgradjen je ceo Novi Beograd?! Da ne pričamo o Djerdapu, fabrikama, autoputevima, železnici.. smešno porediti Sfrj sa ovim sada.. zemlju je uvek teško podići nakon rata ali šta je tada urađeno i zadnjih 30 godina neuporedivo je. Ne pričamo o politici iako jeste povezano.

Kakve su bile potrebe srazmerno broju stanovnika više je tada urađeno i bili su bolji uslovi za život.
Pošto su novi počeci bili 1945 i 2000, realno bi bilo porediti sa onim šta je Tito napravio do 1967. A nije Bog zna šta pozitivno, a da ne idem u offtopic o zločinima, logorima, progonu, iseljavanju iz zemlje i slično. Ja sam poredio saobraćajnu infrastrukturu na uporedljiv način. Do 1967 nije napravljena ni Gazela, ni novi železnički most, ni veći deo Novog Beograda i drugih naselja, ni Đerdap, ni autoputevi, a bili smo relativno nerazvijena zemlja. Uporediti samo broj automobila na 1000 stanovnika sa drugim zemljama. Ja razumem da je mnogima koji su došli iz sela u Beograd bilo bolje samo zbog te činjenice, ali to je urađeno prebrzo i odrazilo se na razne urbanističke greške i civilizacijske probleme, a najgori je demografski kolaps. Onda se sedamdesetih zemlja prezadužila, napravila veći deo toga čemu se ljudi dive i neslavno bankrotirala posle njegove smrti i upala u vihor krvavog građanskog rata. To nam je ostavio.

Hajde da sačekamo još 20 godina pa će poređenje biti realnije.
 
1945 jeste bio novi početak u političkom smislu ali imaj na umu da je zbog čitavog spleta okolnosti Jugoslavija sve do 1951/2 bila na ivici gladi (razlaz sa sssr, suša, nepoverljivost zapada prema socijalistickoj jugoslaviji, nedostatak ljudstva da se obrađuju Vojvodina i Slavonija u prvim poratnim godinama itd.). Iz tih, a i mnogih drugih razloga napredak u periodu od 1945 do 1967 je miljama ispred napretka 2000-2022. Kad pominjes broj automobila po glavi stanovnika, zanimljivo je imati na umu da je pre drugog svetskog rata čak i Albanija imala veći broj radio aparata po stanovniku nego Kraljevina Jugoslavija
 
U koliko želite da pomognete napaćenom labudu da ispuni svoje snove i kupi PREMIUM 30m2 na Zlatiboru pošaljite "PREMLAB" NA 3030.

Ček, ček vidi ovog al je sumnjiv! Hteo pre par meseci da kupi tri apartmana u kompleksu RUJ na Zlatiboru a sad protiv na sva zvona! Ispada da mu ustvari samo smeta premijum dok standard odgovara? Da možda ipak nije u pitanju višak standard apartmana za prodaju u tom Ruj-u pa odatle ta "politika"...

Kakve veze ima lepota prirode i vodopadi na nekretninama? Niko nije rekao da je na Zapadu lepse jer je lepsa priroda Alpa. Recimo Zlatiborske prirodne lepote su jedinstvene.
Mi pricamo o nekretninama. Sad ispade svi hoce na Zlatibor pa moraju da se grade soliteri, nece ljudi u Grindelwald (CH) ili Garmisch-Partenkirchen (DE) pa se zato tamo ne prave soliteri vec samo drvene kucice.

Zlatibor je divno i jedinstveno mesto sa soliterima i po tome smo prepoznatljivi u celom svetu! Šalim se naravno, ali to jeste za jednu ozbiljnu diskusiju sa arhitektama i urbanistima, jer ako malo više u samom centru mesta idete u visinu, onda zauzimate manje zelenih površina okolo. Trenutno je samo mesto zauzelo oko 1-1,5% površine celog Zlatibora, i takoreći se ne vidi. Samim tim manje ugrožava floru i faunu uokolo. Dok ako bi sve kuće i hoteli bili visine 1, 2 sprata onda bi morao da "razudiš", t.j. da prešpartaš novim ulicama i još više zauzmeš površine (a nemaš odakle nego od zelenih površina), pa bi se izašlo na oko 5-6%, što je već previše. Ovako je sve koncentrisano oko jezera u par krugova, i sa svakim krugom se spratnost smanjuje
Takođe pošto je ceo teren u nagibu i zatalasan viša spratnost se manje primećuje iz daljine. Skraćeni odgovor na tvoje pitanje je otprilike, što manje zauzmeš površine za ulice i nekretnine više će ostati za prirodu. Imaš takve slučajeve i u Koloradu i drugde, sa hotelima od 10-12 spratova ali vizuelno sjajno uklopljeno u pejsaž

I tu je glavni problem što se u dosta novogradnji išlo na Standard a to je prostim jezikom osrednjost, i na taj način se gubi lepota arhitekture i mesta. Ne kažem da se to ne može ispraviti rekonstrukcijama fasada ali to košta i uvek je bolje problem u startu rešiti. Meni je to glavna zamerka
 
Poslednja izmena:
što više pišeš o Zlatiboru to više deluje da navlačiš nekog da kupiapartman tamo, a ne da pravdaš svoju buduću kupovinu. A celo ovo pisanije neće poništiti moj utisak od pre 10 dana da Zlatibor izgleda užasno
 
Da pitam i ja nešto članove koji se razumiju u ekonomiju.
Smanjenje interesa za Bitcoin, odnosno veliki pad vrijednosti, kako će uticati na cijene nekretnina?
Da li će sada ljudi sa kapitalom više biti okrenuti ka nekretninama?
Da li to kratkoročno može da poveća tražnju?
 
Koji kapital? haha nema kapitala, potrosen je u ovom krugu. Ko je bio pametan prodao je na vreme u toku prosle godine i ispazario sta mu treba. Ostali su u debelom minusu, neki od njih prodaju sa velikim gubitkom ili ako su i u plusu sada cute i ne diraju nista jer nisu prodali na vreme.
 
Koji kapital? haha nema kapitala, potrosen je u ovom krugu. Ko je bio pametan prodao je na vreme u toku prosle godine i ispazario sta mu treba. Ostali su u debelom minusu, neki od njih prodaju sa velikim gubitkom ili ako su i u plusu sada cute i ne diraju nista jer nisu prodali na vreme.
Trebao si prodati na vreme i trčati na Zlatibor ;-)
 
Kako nema odakle da se vrati kada BDP raste? Kad vec pricas kako je 'pola stanovnistva na granici mentalne zaostalosti' zasto onda ponavljas samo napamet neke fraze koje se cuju ispred svakog dragstora?

Il je i taj rast BDP laz?
Jer naravno svaki konkretan podatak koji ide u korist Srbije je laz.
Ako pada nezaposlenost "to su oni promenili formulu po kojoj se racuna".
Ako je dinar stabilan "to oni vestacki odrzavaju kurs".
Ako prosecna plata raste "jeste al ja ne znam nikoga ko prima tu prosecnu platu".
Kad raste ekonomija "ma jeste, a sta mi to proizvodimo".
Ako se otvaraju fabrike "jeste, samo cemo da motamo kablove, a putevi puni rupa".
Ako se gradi put "koji ce nam to tako skupo".

Na kraju kad ponestane kontri potkrepljenih nicim ostaje samo ironicni otklon "jeste sad je zlatno doba, vidim bas uzivamo". Jer naravno "zlatno doba" i "gore od Afrike" su jedine dve opcije u takvim glavama, i tvoje politicko odredjenje automatski odredjuje koju od te dve opcije prihvatas.

Ne postoji kolicina cinjenica koja ce srusiti gvozdeni zid ozlojedjenosti koji neki grade oko svojih glava.
Valjda zato sto su ovi koji veruju svemu na TV-u maloumni, pa ako teras kontru svemu tome onda si pametan. A zapravo si za jedan stepenik iznad tih koje gledas sa visine.
U principu sve si napisao tacno, iako si se zamo zezao.
 
Kupovna moc stanovnistva pada, a ne raste. To sto rastu zarade, cene rastu vise od zarada., tako da je to u startu nebuloza da su plate vece pa nego eto ima novca za nekretnine ili da kupuje bilo sta od potrosnje i da privreda radi. Naravno da je vestacki, sve je ovo jedan rijaliti za siroke narodne mase. Da bar imamo proizvodnju zdrave hrane, umesto one pune pesticida, da imamo stocni fond umesto zaledjenog i starog mesa iz Juzne Amerike, da imamo svoje fabrike a ne sklapalice za druge... I da, Srbija je drzava nalik na Africke sa jeftinom radnom snagom. Vazduh zagadjen, krenuli su sa zauzimanjem reka a i ako se nastavi Jadar kao prvi, prokopace se pola Srbije. Ispitivanje se vrse nadomak Beograda kod Ralje.

Al dobro da se i Evropa raspada pa je to sansa da se dese ogromne promene u Srbiji i da prestane narod da se laze da je zlatno doba.
 
Ai ako cemo da poredimo dug zemlje Srbije i dug zemlje neke druge, to je kao na primer da uzmes kredit za neki posao ili startup koji ce ce ti doneti veliku proziviju. Dakle nije problem dug, ako se od tog ulaganja novac vrati. Kod nas su protracene pare, nema odakle i iz cega da se vrati. Autoputevi, za 3x vecim cenama, za nikakav saobracaj. Jedino da podignu putarine jedno 10x...
Tako je.

I ako je neka zemlja sada dospela u lošiji odnos duga i bdp treba uzeti u obzir koliko kvalitetno su živeli ti narodi zadnjih 70 ili 100 godina pa da im se desi ova kriza. Pa sad neće neko u Španiji vozač autobusa imati 1500 evra nego će zbog lošeg stanja javnih finansija imati platu 1300 evra.
A mi treba onda da poredimo naš standard i cene stanova a ovde narod grca u krizama i ratovima zadnjih 32 godine od hiperinflacje do "navučene" plate od 500 evra i kao sada nam je reper neki dug i bdp a rast tog bdp čini građevina, izvoz sirovina, faze u proizvodnji zapadnih fabrika sa najprostijim manuelnim radom.

A pitanje zašto je baš pogodilo jug Evrope.. pa jer im nije radio turizam 2-3 god pa ih je jače pogodilo sve ovo nego druge. Bilo kako bilo imaju potencijal da se iz toga izvuku i deo su ekonomske zajednice pa taj narod može da radi i drugde ako ima kompetencije i mogućnost izbora.
 
Nivo aktivnosti na forumu direktno proporcijalna interesu ili redje nemanja zivota van foruma.

Ne nasedjate na SNS propagandu. Izadjite iz Srbije i svojim ocima vidite gde je ostala Srbija, a dokle su ostali dosegli.

Mediji/internet i stvarnost u Srbiji, dva razlicita sveta.

Strucni analiticari, ne bi gubili znacajan deo svog vremena na ovom forumu, vec bi unovcavali svoje znanje negde drugde.

Znacajan deo podataka i nacin prikazivanja ovde je manipulacija.
 
Kupovna moc stanovnistva pada, a ne raste. To sto rastu zarade, cene rastu vise od zarada., tako da je to u startu nebuloza da su plate vece pa nego eto ima novca za nekretnine ili da kupuje bilo sta od potrosnje i da privreda radi. Naravno da je vestacki, sve je ovo jedan rijaliti za siroke narodne mase. Da bar imamo proizvodnju zdrave hrane, umesto one pune pesticida, da imamo stocni fond umesto zaledjenog i starog mesa iz Juzne Amerike, da imamo svoje fabrike a ne sklapalice za druge... I da, Srbija je drzava nalik na Africke sa jeftinom radnom snagom. Vazduh zagadjen, krenuli su sa zauzimanjem reka a i ako se nastavi Jadar kao prvi, prokopace se pola Srbije. Ispitivanje se vrse nadomak Beograda kod Ralje.

Al dobro da se i Evropa raspada pa je to sansa da se dese ogromne promene u Srbiji i da prestane narod da se laze da je zlatno doba.
Plate rastu vec 7 godina, a inflacija je globalna i traje tek godinu i po. Al ok, i po ostatku teksta jasno je da ne znas o cemu pricas. Zasto gledati konkretne podatke kada dzivdzan zbori fraze i pricanje napamet skupe vise lajkova.
 
Nivo aktivnosti na forumu direktno proporcijalna interesu ili redje nemanja zivota van foruma.

Ne nasedjate na SNS propagandu. Izadjite iz Srbije i svojim ocima vidite gde je ostala Srbija, a dokle su ostali dosegli.

Mediji/internet i stvarnost u Srbiji, dva razlicita sveta.

Strucni analiticari, ne bi gubili znacajan deo svog vremena na ovom forumu, vec bi unovcavali svoje znanje negde drugde.

Znacajan deo podataka i nacin prikazivanja ovde je manipulacija.
Ja bi posle one 'analize' cutao o manipulaciji.
 
Plate rastu vec 7 godina, a inflacija je globalna i traje tek godinu i po. Al ok, i po ostatku teksta jasno je da ne znas o cemu pricas. Zasto gledati konkretne podatke kada dzivdzan zbori fraze i pricanje napamet skupe vise lajkova.
Hahaha, kakva manipulacija, 7 godina rastu plate a cene samo 2. Dobro a ko ce ovde da poveruje u to?
 
Da pitam i ja nešto članove koji se razumiju u ekonomiju.
Smanjenje interesa za Bitcoin, odnosno veliki pad vrijednosti, kako će uticati na cijene nekretnina?
Da li će sada ljudi sa kapitalom više biti okrenuti ka nekretninama?
Da li to kratkoročno može da poveća tražnju?
nikako. nula
 
Da pitam i ja nešto članove koji se razumiju u ekonomiju.
Smanjenje interesa za Bitcoin, odnosno veliki pad vrijednosti, kako će uticati na cijene nekretnina?
Da li će sada ljudi sa kapitalom više biti okrenuti ka nekretninama?
Da li to kratkoročno može da poveća tražnju?
Velike kolicine novca se peru preko kriptovaluta, tj. tako se samo prebacuju. S obzirom da se to desava istog dana, nije bitan kurs. Ne verujem da mnogo ljudi iz Srbije ulaze velike pare u kriptovalute, samo za pranje istih.
 
Do sada smo na forumu zaključili sledeće:

- više ljudi vrti istu priču sa bukvalno istim frazama
- ima puno ljudi koji su stručnjaci za sve i daju sebi za pravo da pričaju o stvarima koje su čuli samo na TV-u
- ima ljudi koji nisu sigurni koji su pol
- ima ljudi koji pišu malo ijekavicu, malo ekavicu, a malo nešto između
- ima ljudi koji pričaju o Bg-u na osnovu onog što slušaju na TV-u, a daj Bože da su bili ikad u Bg-u
- ima ljudi koji ne vide da kučići kaku masovno, na svakom koraku u Bg
- ima ljudi kojima Bg GSP i nije toliko loš iako je pre neki dan izmerena temperatura u tramvaju od 48C
- ima ljudi za koje je najveći razvoj u istoriji Srbija doživela u proteklih 10 godina
- ima ljudi koji Bg porede sa Budimpeštom, Bečom, Amsterdamom...kao i Srbiju sa Italijom, Španijom, Nemačkom, Holadnijom

Ima došta materijala za Kursadžije :D

Jeste malo palo da osveži, al' odmorite ljudi malo, velike su vrućine :D
 
Vrh