Šta je novo?

Cene nekretnina

Jesam ogorcen nikakva tajna, a ti si suportno od toga, tako da se slazem da je to jedini razlog nasih supotnih vidjanja stvari, jedino sto ce vreme pokazati ko je i koliko procenata u pravu.

Takodje ja mislim da ceo taj ekonomski rast od kredita vodi u subovrat i u duznicko ropstvo. Npr. unisten Beograd trajno, Zlatibor na dobrom putu da se svaka livada zameni soliterima a rudnici i ispitivanja na 50% teritorije Srbije. Dakle dovidjenja i zdravlje. Ne znam kakvu onda u ovoj zemlji perspektivu imaju deca, mladi i zasto bi uopste neko cenio i vrednovao zivot u takvoj zemlji. Takodje mislim da je sve to ciljano da se uradi za mandata ove vlasti, i onda kraj, Oprane milijarde, zavrsen posao i sledi sunovrat gori od oba svetska rata zajedno jer smo i sada gori od nekih Africkih drzava a mogu da zamislim za 10 godina i bez radne snage i bez novca iz kredita koje vise drzava nece moci da uzima...
Pa ok, ali ja ne vidim da smo mi u nekom zescem problemu sto se tice dugovanja. Cak smo i relativno konzervativni sto se tice zaduzivanja. Sve nabrojane zemlje Juzne Evrope su u daleko vecem problemu i ne znam kako ce se uopste izvaditi bez pomoci ovih severno.

Ja se trudim da gledam samo podatke, bez emotivnih upliva. I bez nekog kompleksa nize vrednosti u odnosu na Zapad. Celu karijeru radim sa njima i ne vidim u cemu su to oni toliko superiorni da uvek automatski podrazumevamo da ce biti bolji.
 
Poslednja izmena:
Šta hoćeš da kažeš da se u Italiji,Francuskoj,Švajcarskoj lome ruke i noge da bi naučio da skijaš?

Šta da radiš na Torniku kao "srednji" skijaš? Da spuštaš jednu stazu 7 dana?

Šta bi rekao Kusti za ski stazu Iver? Da nije ni trebao da je pravi u Srbiji...ili da je sranje za tvoje pojmove?
Nemoj da mi pametuješ u sitne sate majke ti, skija svako kako ume, ako ti skijaš bolje ne znači da si veća faca a da su svi drugi sranje...otkud ja znam da ti ne bi roknuo triput na crnoj stazi na Torniku
 
U pravu si Zlatibor je za tebe i tebi slične, PREMIUM apartmani sa pogledom na punjene pljeskavice i PREMIUM skijaši na Torniku na crnoj stazi.
 
Pa ok, ali ja ne vidim da smo mi u nekom zescem problemu sto se tice dugovanja. Cak smo i relativno konzervativni sto se tice zaduzivanja. Sve nabrojane zemlje Juzne Evrope su u daleko vecem problemu i ne znam kako ce se uopste izvaditi bez pomoci ovih severno.

Ja se trudim da gledam samo podatke, bez emotivnih upliva. I bez nekog kompleksa nize vrednosti u odnosu na Zapad. Celu karijeru radim sa njima i ne vidim u cemu su to oni toliko superiorni da uvek automatski podrazumevamo da ce biti bolji.
Bolje da ne komentarisem jer nisam ekonomista, samo mi ova linija ne daje sigurnost.
Sto se tice stranaca i superiornosti, obicni ljudi su ljudi kao i ovde, a opet Srbija nismo samo ja i ti, ali nisam ni mislio da ljude vec na drzavu i uredjenje i zakone.

Ja sam se nacudio cudu, ovijh dana, imamo tzv. eupravu, koja je sve samo ne to e. I sad dete prijavljujem za vrtic, i nema odgovora da li je primljeno ili nije, nema statusa, nema nista. Jedino sto rade je prosledjivanje iste email poruke svima da se rezultati konkursa mogu videti za svaki vrtic ponaosob. I onda poskidam 30ak pdfova i ne nadjem svoje dete. Jer oni koji nisu primljeni nisu ni na spisku pa je ta metoda, nema neka crta, al najsmesnije sto nema status u eupravi za primljeni zahtev.
A jos se crnje desilo posle toga, kada sam preko euprave podneo zahtev za odbiijenicu, stize email da je moj broj slucaja taj i taj i da sam u procesu, iza te poruke stize jos jedna gde mi kazu da ja posaljem na mail ocitanu licnu kartu, prijavu deteta i taj broj slucaja koji su mi upravo poslali ali na mail upisne komisije. Dakle dolazimo do zakljucka da euprava jedino sto radi je prosledi jedan emai ili jednu poruku. Takodje kad se dete rodi ide nazovi automatska prijava boravka bez odlaska u MUP, tako bar kazu za eupravu, i sad pazi apsurd umesto sama euprava da im posalje moje podatke, oni meni samo proslede email od upisne komisije a ja da rucno saljem sve papire. Dakle to je euprava. A to im i prolazi jer to ne kapira niko ocigledno,
 

Prilozi

  • Ukupan-javni-dug-u-milijardama-725x471.jpg
    Ukupan-javni-dug-u-milijardama-725x471.jpg
    32,8 KB · Pregleda: 192
Svašta kao npr. povećavanje kamatne stope za 2-3%?
Da, to bi napravilo problem. Za vreme Trampa FED su pokušale da vrate kamatne stope na normalu i kada su došli do 2,4 % napravili su pukotine u bankarskom sistemu koje su rešili sa spuštanjem kamata i doštampavanjem 3,5 hiljada milijardi dolara za ponovni spas banaka krajem 2019. Pošto je svet ušao u pandemiju, to je prošlo nezapaženo za širu javnost.

Zato sam ja uveren da kamatne stope FED-a neće ići daleko. Nisam ni finansijski genije ni vrač, već sam samo ispratio šta se dešavalo zadnjih godina. U svakom slučaju bankari sve čine da prikriju inflaciju, pa tako manipulišu cenom zlata.

I uvek imaju sreće. Spase ih političari, izbije neki rat ili pandemija, pa onda malo ljudi njih optuži za to što se dešava. Evo, sada imaju izlapelog predsednika koga više Amerikanaca krivi za inflaciju nego FED. Da čovek pomisli da su namerno njega postavili da imaju krivca za nove probleme. Ali, da ne idem u te teorije zavere, očigledno je da ljudi imaju samo neverovatnu količinu sreće.
 
Bolje da ne komentarisem jer nisam ekonomista, samo mi ova linija ne daje sigurnost.
Sto se tice stranaca i superiornosti, obicni ljudi su ljudi kao i ovde, a opet Srbija nismo samo ja i ti, ali nisam ni mislio da ljude vec na drzavu i uredjenje i zakone.

Ja sam se nacudio cudu, ovijh dana, imamo tzv. eupravu, koja je sve samo ne to e. I sad dete prijavljujem za vrtic, i nema odgovora da li je primljeno ili nije, nema statusa, nema nista. Jedino sto rade je prosledjivanje iste email poruke svima da se rezultati konkursa mogu videti za svaki vrtic ponaosob. I onda poskidam 30ak pdfova i ne nadjem svoje dete. Jer oni koji nisu primljeni nisu ni na spisku pa je ta metoda, nema neka crta, al najsmesnije sto nema status u eupravi za primljeni zahtev.
A jos se crnje desilo posle toga, kada sam preko euprave podneo zahtev za odbiijenicu, stize email da je moj broj slucaja taj i taj i da sam u procesu, iza te poruke stize jos jedna gde mi kazu da ja posaljem na mail ocitanu licnu kartu, prijavu deteta i taj broj slucaja koji su mi upravo poslali ali na mail upisne komisije. Dakle dolazimo do zakljucka da euprava jedino sto radi je prosledi jedan emai ili jednu poruku. Takodje kad se dete rodi ide nazovi automatska prijava boravka bez odlaska u MUP, tako bar kazu za eupravu, i sad pazi apsurd umesto sama euprava da im posalje moje podatke, oni meni samo proslede email od upisne komisije a ja da rucno saljem sve papire. Dakle to je euprava. A to im i prolazi jer to ne kapira niko ocigledno,
Bitan je i odnos bdp-a i duga a to je kod nas manje vise ravno. Bolji pokazatelj zaduzenosti od apsolutnog iznosa duga. Jednostavno receno, kredit sa ratom od 500e je za nekoga sa platom od 1000e robija, a za nekoga sa platom od 2000e opterecenje ali znacajno lakse.

Sto se tice birokratije, njoj se niko nogde ne raduje. Te e-uprave do relativno skoro nije ni bilo, ja se secam vremena kada ke za svaku sitnicu moralo recimo da se ide po izvod iz maticne knjige rodjenih, stvari nisu idealne, daleko od toga, ali lagano idu na bolje.

Zabluda je da je i preko sve to sredjeno i ide po loju. Sa nemackom birokratijom recimo se i sami Nemci sprdaju. Prijatelj koji je tamo 4 godine vec treci put mora da salje papire za produzenje boravisne dozvole. Svaki out po 48 papira za njih 5. Ceka 8 nedelja da se obradi pa onda jos 6 nedelja da im izdaju dozvole. Ako im ft1p ceka jos duze. U medjuvrmeenu putuju pa im kazu da izvade neke filtivne dozvole koje se izdaju za 2 nedelje, a nigde nema informacija gde se zakazuje i kako ide procedura. Haos. Jeste anegdota ali eto slicajno smo bas pre par dana pricali o tome. Nasi ljudi misle da te samo kod nas vodaju od saltera do saltera, a drugde ti samo uruce sve na jednom mestu uz osmeh. Nije bas tako.
 
Eto desilo se jednom u Nemackoj da sistem ne funckionse a kod nas je to nazalost standard. Dug nam je veliki i sve veci, to je fiksno, a odnos sa BDP-om je trenutno dobar a to nije fiksna stavka i moze drasticno da se promeni,
 
Eto desilo se jednom u Nemackoj da sistem ne funckionse a kod nas je to nazalost standard. Dug nam je veliki i sve veci, to je fiksno, a odnos sa BDP-om je trenutno dobar a to nije fiksna stavka i moze drasticno da se promeni,
Nije se desilo jednom nego je to standardna procedura. I samo jedan primer od milion bespotrebnih maltretiranja.

Sta znaci veliki dug? Ako je i u apsolutnom i u relativnom iznosu manji od recimo hrvatskog i slovenackog, jel i dalje veliki dug? Koliki to dug treba da bi bio okarakterisan kao mali?
 
U pravu si Zlatibor je za tebe i tebi slične, PREMIUM apartmani sa pogledom na punjene pljeskavice i PREMIUM skijaši na Torniku na crnoj stazi.
...preko glave mi je više ovih što im je sve svetsko milije od domaćeg, što jedu fondue po Alpima, kače slike Mont Blana za avatar i misle da su najpametniji na svetu. Volem i ja Alpe, ali su mi slađi ti i takvi zlatiborski ćevapćići nego da ih slušam kako se puvaju a neretko jadni uzimaju kredite i uvlače i sebe i svoje u dug samo da bi se slikali negde na Alpima, grčkom moru i posle šerovali slike do iznemoglosti!
Sledeći put slobodno uradi jedan "vrhunski" PREMIUM kristijaner i zaobiđi me sa takvim nadmenim stavom!!


ovo kao da je beli labud pisao :)

Došlo mi da pišem Blicu da im članak nije verodostojan! :) Ar u samom centru je od 50.000 do 150.000 evra (tu skoro da nema više placeva, znam za nekog investitora, ustvari običnog čoveka vlasnika nekog malog biznisa boja i lakova ili sl, koji je dao za 5 ari skoro 800.000!), prvi, onaj najlepši deo iznad crkve sa najviše borova je već na 50.000-75.000 i tako dalje redom. Druga zona je već oko 30.000 a ne 15.000 itd itd. Što je najinteresantnije što je veći plac to mu je veća cena po aru, mislim da ima neka skala pa većim placevima preko 10 ari daju veće koeficijente. Naravno takvi su više retki ili treba više manjih ukrupniti.
Kod Kopaonika je centar već 200.000 i isto skoro da nema slobodnih parcela!

I pomalo nerviraju takvi novinarski tekstovi da je na Zlatiboru i Kopaoniku prestiž i samo popiti piće...i onda se zbog takvih novinarskih članaka neki ljudi previše uzbuđuju. Nikako da pišu o lepoti skijanja ili čistom i zdravom vazduhu, vodopadima, boravku na planini, zdravlju i sl...onome što je ustvari glavno
 
Poslednja izmena:
Ne znam koje su to konkretno strateške stvari u Beogradu da nisu rešene? Od pada Slobe, za 22 godine, dobili smo dva nova mosta, ostružničku polovinu a jedna polovina srušena u bombardovanju je popravljena. Za 55 godina vladavine Tita i njegovih naslednika dobili smo popravljene i proširene mostove - Pančevački i Brankov. Novu Gazelu i Novi železnički most i popravljen stari železnički. Za 55 godina jedan novi most za motorna vozila i železnički preko Save i nijedan novi most preko Dunava. Pola ostružničkog ne znam kako da računam jer je srušen pre nego što je otvoren.

Za 23 godine biće završena obilaznica do Bubanj potoka, dakle glavni deo, a od kada je počela da se gradi pre 32 godine nije ne znam koliko napredovala prvih desetak godina. To je ipak nešto strateško.

Za 22 godine dobili smo dve nove petlje kod Arene, dovršetak Arene, obnovljene fasade koje su bile do 2000 kao iz horor filmova, i to još i pre Slobe (setite se onoga - "Okrečite Beograd" ), sada se grade razni sadržaji, itd.

Slažem se da je zagađenje vazduha zimi problem, ali biće problem i na Zapadu ako ostanu bez ruskog gasa. Što se tiče zagađenja voda, to mi je najgore, ali nije problem juče nastao i ne može se rešiti preko noći. Sada postoji pritisak javnosti, pa će nešto krenuti.

Isto mogu da kažem i za metro. Potrošili su pare samodoprinosa Beograđana na krpljenje budžeta i poluuspešnu tramvajsku mrežu u vreme koji neki lažno predstavljaju kao normalno, umesto da su počeli makar da grade prvu liniju - onu najlogičniju. Terao bi i Sloba par kilometara u onoj krizi samo da su počeli.

Prevoz i nije toliko strašan kada sve uzmemo u obzir.

U svakom slučaju bili smo zaostala otomanska provincija koja je krenula ka modernosti, ali nas je presekao Prvi, pa Drugi svetski rat i posebna vrsta komunizma, zbog kojeg su se ljudi zbunili, jer su mislili da nismo loši kad se poredimo sa zemljama ful komunizma. A onda su došli Mira i Sloba i realno 2000 godine smo krenuli iz teške pozicije i kao društvo i kao država. Za sve treba vreme, pa i lični angažman na poboljšanju društva, a ne samo kuknjava da ovde ništa ne valja.

Realno, za ovih dvadesetak godina ima pomaka, a za to vreme je Zapad krenuo ozbiljnom stranputicom i u tom kontekstu nije ovde uopšte toliko loše.
 
"Za 23 godine biće završena obilaznica do Bubanj potoka, dakle glavni deo, a od kada je počela da se gradi pre 32 godine nije ne znam koliko napredovala prvih desetak godina. To je ipak nešto strateško."

Ovo sam mislio u smislu od 2000 godine poredeći sa onim za 21 godinu ništa nije urađeno.
 
 
Da, to bi napravilo problem. Za vreme Trampa FED su pokušale da vrate kamatne stope na normalu i kada su došli do 2,4 % napravili su pukotine u bankarskom sistemu koje su rešili sa spuštanjem kamata i doštampavanjem 3,5 hiljada milijardi dolara za ponovni spas banaka krajem 2019. Pošto je svet ušao u pandemiju, to je prošlo nezapaženo za širu javnost.

Zato sam ja uveren da kamatne stope FED-a neće ići daleko. Nisam ni finansijski genije ni vrač, već sam samo ispratio šta se dešavalo zadnjih godina. U svakom slučaju bankari sve čine da prikriju inflaciju, pa tako manipulišu cenom zlata.

I uvek imaju sreće. Spase ih političari, izbije neki rat ili pandemija, pa onda malo ljudi njih optuži za to što se dešava. Evo, sada imaju izlapelog predsednika koga više Amerikanaca krivi za inflaciju nego FED. Da čovek pomisli da su namerno njega postavili da imaju krivca za nove probleme. Ali, da ne idem u te teorije zavere, očigledno je da ljudi imaju samo neverovatnu količinu sreće.

Ako se stalno tako nešto dešava, onda treba bar posumnjati da ipak nije samo do sreće! Ja otvoreno od starta mislim da je sve način za peglanje makroekonomije, naravno da ćemo platiti mi! Savršen izgovor!

Naravno da neće ići daleko kamate, tj za sada je svako minimalno povećanje u stvari bio samo mlak odgovor na još rapidnije povećanje inflacije. Dakle za sada realne negativne kamate samo rastu, nismo došli ni do dezinflacije. Mogu oni da povećaju i 10%, ako inflacija hipotetički ode 100%, to je još gora situacija nego sada! Drugo, ne pričamo uopšte o povlačenju novca, smanjivanju Balance Sheet-a. Dakle imamo ogromno povećanje monetarne mase koje je tu da ostane! Šta to u praksi znači? Pa znači da u početku dolazi da prirodnog povećanja cena dok se ne uspostavi neki paritet sa tom povećanom masom. Onog trenutka kad se uspostave neke cenovne proporcije, a monetarna masa se ne smanjuje, cene će prestati da rastu, ali će i sa druge strane biti vrlo rigidne nadole! Kamate su tu samo da brže suzbiju tražnju, ali opet kažem i tu su mlohavi i po meni neiskreni u namerama, još uvek ne vidimo pik, kao da reset još nije završen! Sa druge strane već se na dosta mesta najavljuje direktno upumpavanje, tj helicopter money. Bore se protiv inflacije daljim stimulisanjem inflacije? Totalna šizofrenija!

Cena parcele na Bogosloviji je 150 kvadrata i dve garaze. 150.000 ili u prodaji 300.000 za ranijeg vlasnika. Pdv 10% a dobit se " nastima" na minimum kroz " troskove". Nama dobit deluje mnogo a investitorima malo. Posto je ovde investicija traje 18 meseci zarada od 50% je dobra. Nisu sve pare investirane unapred, vec samo mali deo. Prodaja je pokrila celu investiciju unapred. Poenta je da prodaja i " pre asova" investitore stavlja u odlican polozaj. Oni i nisu investitori vec kupci. Ovde je " INVESTITOR" u pocetku investirao samo 200 -300.000 evra a sve ostalo kupci. Mislim da je to model po kome funkcionise mnogo novogradnji u Srbiji. I tako ce funkcionisati dok se 50% kvadrata prodaje " pre asova". To bi znacilo da prvo padne broj novogradnji pa tek onda cena kvadrata. Zar nije logicno?

Znači ipak smo došli do toga da u tom bruto prihodu mora da se plati i parcela i još neki nevidljivi troškovi. Neka gruba računica je da 15-20% ode na zemljište, može i do 25% ako je lokacija baš top i ako bi to brzo otišlo, bez obzira na makrosituaciju. Na kraju dođemo na nekih realnih 20-30% neto prihoda za investitora, što svakako nije loše za period od recimo dve, 3 godine, od trenutka dok se još nije zabio ašov do prodaje poslednje nekretnine! Još 1 hint koji investitori primenjuju, često se ašov ne zabode, a na sajtu se pojavi da je 50% prodato. Od toga su stvarne prodaje minimalne. Ugl se u kvadratima namire vlasnici parcele, izvođači i sl.

Ja sam za svoju u epicentru turističkog mesta dobio preko 20% u kvadratima. Niti planiram da se bavim turizmom, niti planiram da ih lično koristim intenzivno. Dakle eto još jedan slučaj vezane kupoprodaje, pošto planiram kupovinu u BG, nebitno mi je da li će cene generalno ići gore ili dole, pošto je proprcija rasta cena slična! U stvari na sebičnom nivou mi više odgovara pad, biće veća ponuda! E sad na širem nivou u tom slučaju, privreda, zaposlenost, biće čupavo! Ja svakako navijam za stabilnost, eto neka bude i mali pad zbog ličnih interesa!
 
Ne znam koje su to konkretno strateške stvari u Beogradu da nisu rešene? Od pada Slobe, za 22 godine, dobili smo dva nova mosta, ostružničku polovinu a jedna polovina srušena u bombardovanju je popravljena. Za 55 godina vladavine Tita i njegovih naslednika dobili smo popravljene i proširene mostove - Pančevački i Brankov. Novu Gazelu i Novi železnički most i popravljen stari železnički. Za 55 godina jedan novi most za motorna vozila i železnički preko Save i nijedan novi most preko Dunava. Pola ostružničkog ne znam kako da računam jer je srušen pre nego što je otvoren.

Za 23 godine biće završena obilaznica do Bubanj potoka, dakle glavni deo, a od kada je počela da se gradi pre 32 godine nije ne znam koliko napredovala prvih desetak godina. To je ipak nešto strateško.

Za 22 godine dobili smo dve nove petlje kod Arene, dovršetak Arene, obnovljene fasade koje su bile do 2000 kao iz horor filmova, i to još i pre Slobe (setite se onoga - "Okrečite Beograd" ), sada se grade razni sadržaji, itd.

Slažem se da je zagađenje vazduha zimi problem, ali biće problem i na Zapadu ako ostanu bez ruskog gasa. Što se tiče zagađenja voda, to mi je najgore, ali nije problem juče nastao i ne može se rešiti preko noći. Sada postoji pritisak javnosti, pa će nešto krenuti.

Isto mogu da kažem i za metro. Potrošili su pare samodoprinosa Beograđana na krpljenje budžeta i poluuspešnu tramvajsku mrežu u vreme koji neki lažno predstavljaju kao normalno, umesto da su počeli makar da grade prvu liniju - onu najlogičniju. Terao bi i Sloba par kilometara u onoj krizi samo da su počeli.

Prevoz i nije toliko strašan kada sve uzmemo u obzir.

U svakom slučaju bili smo zaostala otomanska provincija koja je krenula ka modernosti, ali nas je presekao Prvi, pa Drugi svetski rat i posebna vrsta komunizma, zbog kojeg su se ljudi zbunili, jer su mislili da nismo loši kad se poredimo sa zemljama ful komunizma. A onda su došli Mira i Sloba i realno 2000 godine smo krenuli iz teške pozicije i kao društvo i kao država. Za sve treba vreme, pa i lični angažman na poboljšanju društva, a ne samo kuknjava da ovde ništa ne valja.

Realno, za ovih dvadesetak godina ima pomaka, a za to vreme je Zapad krenuo ozbiljnom stranputicom i u tom kontekstu nije ovde uopšte toliko loše.
To mi ne uliva nikakvo poverenje. Problem zagadjenja vazduha, otpadnih voda, javnog prevoza i generalno jako lošeg urbanizma grada je mnogo veći od izgradnje 2 mosta i obilaznice. Ali postrojenje za preradu otpadnih voda ljudi ne vide, a most koriste svaki dan i čak i kad ne koriste znaju za postojanje. Ne kažem da mostovi nisu bitni, nego da ne vidim podsticaj da rešavaju gore navedene probleme. Skupo, a ne daje im poene kod većine. I kakve bre petlje kod arene? Ono je najgori mogući način bio da se naprave isključenja sa autoputa. Je l' oni stvarno misle da će neko peške dva puta da silazi i da se penje po par spratova da pređe auto-put?
Prođe život dok se ovde sve to reši. Ne znam čemu se ljudi nadaju uopšte. Ja tu vidim dve opcije: pomiriti se da grad neće puno da se menja urbanistički ili otići što pre odavde.
 
Kakve veze ima lepota prirode i vodopadi na nekretninama? Niko nije rekao da je na Zapadu lepse jer je lepsa priroda Alpa. Recimo Zlatiborske prirodne lepote su jedinstvene.
Mi pricamo o nekretninama. Sad ispade svi hoce na Zlatibor pa moraju da se grade soliteri, nece ljudi u Grindelwald (CH) ili Garmisch-Partenkirchen (DE) pa se zato tamo ne prave soliteri vec samo drvene kucice.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima lepota prirode i vodopadi na nekretninama? Niko nije rekao da je na Zapadu lepse jer je lepsa priroda Alpa. Recimo Zlatiborske prirodne lepote su jedinstvene.
Mi pricamo o nekretninama. Sad ispade svi hoce na Zlatibor pa moraju da se grade soliteri, nece ljudi u Grindelwald (CH) ili Garmisch-Partenkirchen (DE) pa se zato tamo ne prave soliteri vec samo drvene kucice.
Još malo pa će ljudi za Zlatobora ići na odmor u Užice.
 
Za 55 godina vladavine Tita i njegovih naslednika dobili smo popravljene i proširene mostove - Pančevački i Branko
Izgradjen je ceo Novi Beograd?! Da ne pričamo o Djerdapu, fabrikama, autoputevima, železnici.. smešno porediti Sfrj sa ovim sada.. zemlju je uvek teško podići nakon rata ali šta je tada urađeno i zadnjih 30 godina neuporedivo je. Ne pričamo o politici iako jeste povezano.

Kakve su bile potrebe srazmerno broju stanovnika više je tada urađeno i bili su bolji uslovi za život.
 
Jedna zanimljivost, gledao sam stanove isključivo od 78kvm u istom bloku kod Hotela Jugoslavija na RGZ u periodu od 1.1.2021 do 1.6.2022. Prodato je 17 stanova i prosečna vrednost je 146.764 što znači da je prosečna cena kvadrata 1881 EUR.

Meni ove cene deluju skroz ok, i izgleda da postoji ogromna razlika izmedju oglašene i realizovane cene. 17 stanova je premalo da se isprati trend u tih godinu i po pa tu nemam zaključak.

Izgleda da samo treba biti “bezobrazan” sa spuštanjem cene pošto su oglašene cene nebuloza.
 
Zabluda je da je i preko sve to sredjeno i ide po loju. Sa nemackom birokratijom recimo se i sami Nemci sprdaju. Prijatelj koji je tamo 4 godine vec treci put mora da salje papire za produzenje boravisne dozvole. Svaki out po 48 papira za njih 5. Ceka 8 nedelja da se obradi pa onda jos 6 nedelja da im izdaju dozvole. Ako im ft1p ceka jos duze. U medjuvrmeenu putuju pa im kazu da izvade neke filtivne dozvole koje se izdaju za 2 nedelje, a nigde nema informacija gde se zakazuje i kako ide procedura. Haos. Jeste anegdota ali eto slicajno smo bas pre par dana pricali o tome. Nasi ljudi misle da te samo kod nas vodaju od saltera do saltera, a drugde ti samo uruce sve na jednom mestu uz osmeh. Nije bas tako.
To je verovatno zbog dečijeg dodatka, za troje dece je oko 900 evra. Imam rođaka u Nemačkoj koji je kupio kuću na kredit, a rata mu je manja od dečijeg dodatka. U Beogradu je potpuno neizvodljivo da običan fabrički radnik sa troje dece i ženom domaćicom kupi kući od 180 kvadrata.
 
To je verovatno zbog dečijeg dodatka, za troje dece je oko 900 evra. Imam rođaka u Nemačkoj koji je kupio kuću na kredit, a rata mu je manja od dečijeg dodatka. U Beogradu je potpuno neizvodljivo da običan fabrički radnik sa troje dece i ženom domaćicom kupi kući od 180 kvadrata.
Ovaj drug je razvojni direktor u jednom od njihovih uspesnijih startapa, mislim da ga je bas briga za deciji dodatak.
 
Nisi ti nikada video afričku državu, a i svet generalno ako mislis da je problem dugovnog sunovrata ograničen na Srbiju.
Ne znam gde si procitao da sam napisao da je bilo sta ograniceno samo na Srbiju? Kriza je svetska, ali Nemacka na primer nema krizu kadrova, sva svetska pamet je u razvijenim zemljama, mi ovde imamo pola stanovnistva na granici mentalne zaostalosti.

Ai ako cemo da poredimo dug zemlje Srbije i dug zemlje neke druge, to je kao na primer da uzmes kredit za neki posao ili startup koji ce ce ti doneti veliku proziviju. Dakle nije problem dug, ako se od tog ulaganja novac vrati. Kod nas su protracene pare, nema odakle i iz cega da se vrati. Autoputevi, za 3x vecim cenama, za nikakav saobracaj. Jedino da podignu putarine jedno 10x...
 
Vrh