Šta je novo?

Cene nekretnina

Dugo pratim ovaj forum, konacno se registrovah. Argumenata za rast I pad ima mnogo. Sta ce se desaviti, ko zna. Niko nije ocekivao ovoliki rast poslednjih godina. Od kad znam za sebe zivim na Novom Beograd I redovno pratim cene u blokovima. Malo je reci da su nerealne.Ok cenu diktira ponuda I traznja jasno je. Bez obzira na inflaciju I rast repromaterijala cene su prenaduvane. Po ovim cenama i najbolje placeni IT strucnjaci tesko se odlucuju za kupovinu. Realno kvalitet zivota na Novom Beograd ide silaznom putanjom. Meni licno ne prija ovolika gradnja, guzva u saobracaju, narusavanje prirodne cirkulacije vazduha, zagadjenje...Sve ovo govori da cene nisu opravdane.

 
Dugo pratim ovaj forum, konacno se registrovah. Argumenata za rast I pad ima mnogo. Sta ce se desaviti, ko zna. Niko nije ocekivao ovoliki rast poslednjih godina. Od kad znam za sebe zivim na Novom Beograd I redovno pratim cene u blokovima. Malo je reci da su nerealne.Ok cenu diktira ponuda I traznja jasno je. Bez obzira na inflaciju I rast repromaterijala cene su prenaduvane. Po ovim cenama i najbolje placeni IT strucnjaci tesko se odlucuju za kupovinu. Realno kvalitet zivota na Novom Beograd ide silaznom putanjom. Meni licno ne prija ovolika gradnja, guzva u saobracaju, narusavanje prirodne cirkulacije vazduha, zagadjenje...Sve ovo govori da cene nisu opravdane.

Sta reci a ne postide ti se
To da oko 560.000 ljudi u Beogradu nema kanalizaciju, nema uređenu vodovodnu i kanalizacionu mrežu u 21. veku

Ovi clanci mi govore da je Beograd pliva ne na vodi vec na g.....
To mu apsolutno daje primat u svetskom cenovnom rangu cene nekretnina po m2.
 
Dugo pratim ovaj forum, konacno se registrovah. Argumenata za rast I pad ima mnogo. Sta ce se desaviti, ko zna. Niko nije ocekivao ovoliki rast poslednjih godina. Od kad znam za sebe zivim na Novom Beograd I redovno pratim cene u blokovima. Malo je reci da su nerealne.Ok cenu diktira ponuda I traznja jasno je. Bez obzira na inflaciju I rast repromaterijala cene su prenaduvane. Po ovim cenama i najbolje placeni IT strucnjaci tesko se odlucuju za kupovinu. Realno kvalitet zivota na Novom Beograd ide silaznom putanjom. Meni licno ne prija ovolika gradnja, guzva u saobracaju, narusavanje prirodne cirkulacije vazduha, zagadjenje...Sve ovo govori da cene nisu opravdane.

Ali jedno je sigurno, oni koji su štedeli a nisu investirali u opipljivo, izgubili su mnogo. Previše se naštampalo papira koje je neko mukom čuvao.
 
Ali jedno je sigurno, oni koji su štedeli a nisu investirali u opipljivo, izgubili su mnogo. Previše se naštampalo papira koje je neko mukom čuvao.
Ja sam jedan od njih , ali zato je tu gospodin Putim i Kinezi da im prodrmaju zapadnjacke lopovske kosti .
Nadam se da ce da im zavrne gas , da stanu njihove stamparije novca ili da im nabaca bojeve glave na centre odlucivanja tj vece gradove.
Neka samo cackaju mecku jos malo.
 

Prilozi

  • game-over-bit-funky-colorful-screen-retro-style-red-yellow-91193840.jpg
    game-over-bit-funky-colorful-screen-retro-style-red-yellow-91193840.jpg
    69,7 KB · Pregleda: 127
Poslednja izmena:
Dugo pratim ovaj forum, konacno se registrovah. Argumenata za rast I pad ima mnogo. Sta ce se desaviti, ko zna. Niko nije ocekivao ovoliki rast poslednjih godina. Od kad znam za sebe zivim na Novom Beograd I redovno pratim cene u blokovima. Malo je reci da su nerealne.Ok cenu diktira ponuda I traznja jasno je. Bez obzira na inflaciju I rast repromaterijala cene su prenaduvane. Po ovim cenama i najbolje placeni IT strucnjaci tesko se odlucuju za kupovinu. Realno kvalitet zivota na Novom Beograd ide silaznom putanjom. Meni licno ne prija ovolika gradnja, guzva u saobracaju, narusavanje prirodne cirkulacije vazduha, zagadjenje...Sve ovo govori da cene nisu opravdane.

IT strucnjaci imaju "profesionalnu deformaciju" da razmisljaju logicno i da optimizuju kupovinu, pa i zbog toga :O)
Grad je unisten u poslednjih 10 godina, kvalitet zivota sve gori i gori, sto se ne vidi iz kupoprodaje. Zakljucak da je vecina onih sto kupuju zatucana, jer da nije ponuda bi bila drugacija, s obzirom da ovakve nekretnine niko ne bi to kupovao vec bi se trazio kvalitet zivota, ali s obzirom na to za koga vecina ljudi glasa, pa i u Beogradu znaci da smo kao narod izuzetno zatucani i to je osnovni problem iz koga nastaju svi drugi...
 
Ma da, IT-evci razmisljaju logicno i ne kupuju a u svakoj novoj zgradi svaki drugi stanar programer. Ljudi opako se samozavaravate, onda besnite na ostale kada dodje do sudara sa realnoscu.

Pa su onda kupci zatucani, kriminalci, forumasi agenti itd. Sve na kraju zvuci mnogo vise kao kiselo grozdje nego objektivna analiza.
 
IT strucnjaci imaju "profesionalnu deformaciju" da razmisljaju logicno i da optimizuju kupovinu, pa i zbog toga :O)
Grad je unisten u poslednjih 10 godina, kvalitet zivota sve gori i gori, sto se ne vidi iz kupoprodaje. Zakljucak da je vecina onih sto kupuju zatucana, jer da nije ponuda bi bila drugacija, s obzirom da ovakve nekretnine niko ne bi to kupovao vec bi se trazio kvalitet zivota, ali s obzirom na to za koga vecina ljudi glasa, pa i u Beogradu znaci da smo kao narod izuzetno zatucani i to je osnovni problem iz koga nastaju svi drugi...
Što je najgore, uništavanje traje u kontinuitetu i neke stvari više neće moći da se poprave.
 
ali s obzirom na to za koga vecina ljudi glasa, pa i u Beogradu znaci da smo kao narod izuzetno zatucani i to je osnovni problem iz koga nastaju svi drugi...
Mislim da ti sto glasaju uglavnom nisu kandidati za kupovinu stana. Stan kupuju oni koji sami sebe vode kroz zivot, ne oni koji na glasanju cekaju da im dodje mesija.
To da su kupci primitivni i zatucani nema veze sa realnoscu i samo su tvoje licne zelje. Licno sam sreo vecinu kupaca iz moje zgrade i svi su ostavili utisak emancipovanih, pristojnih mladih ljudi. Nisam video nikog da je silazeci sa brda poneo brdske manire i sirovost.
 
Ili da zanemarimo sve to - objasni mi sledece (primer NS investitora) - zavrsen objekat nesto vise od standardnog kvaliteta gradnje je bio 1400 eur/m2 kada je bio vec useljen, a par meseci kasnije 2100 eur/m2. Jel im skocila cena materijala koji su kupili pre godinu dana? Da li im je skocila cena placa koji su kupili pre 2.5-3 godine? Jel mozda ipak kvalitet u pitanju - od useljenja se sam od sebe poboljsao?

Diskutovao sam cene u NS od pocetka i bilo je par clanova koji su takodje pricali o cenama u NS, tema je "cene nekretnina", a ne cene nekretnina u BG, a i ne razumem zasto ti smeta diskutovanje o cenama u NS, a sa druge strane pises gluposti poput toga kakvo je vreme na Zlatiboru danas...
Ja ni u jednom trenutku nisam spominjao neke nekretnine u BG niti komentarisao iste, jer nisam upoznat kakav je kvalitet gradnje, vec sam pricao o "lux" nekretninama u NS koje nemaju ni podno grejanje, ni toplotne pumpe, koje imaju uzane hodnike gde jedva prodjes do stana kada nosis nesto...
Kako su uspeli da prevare dobar deo kupaca sa trzista? Koliko ljudi je verovalo Slobi, koliko npr. sada veruje Vucicu? Jednostavno, postoji trenutak kada se ljudi "osveste" ili ih nesto osvesti... Takodje kriza nije izlazila na videlo i bila je zataskana... Uporedi samo malo porast cena od 2021. do sada, pa onda se vrati i uporedi prethodne godine - sada je jednostavno situacija drugacija i cak i ako investitori mogu da prevare kupce, kupci sada imaju vece troskove + krediti (kamate) ce rasti...

Opet kazem - ne govorim da su sve nekretnine prenaduvane (nisam ispitao BG trziste i nemam nameru), ali govorim da ce doci do drasticnog pada potraznje zbog ekonomske situacije, a pad potraznje dovodi do pada cena, a to ako ne verujes, to je tvoj problem, jednostavno se nisi dovoljno edukovao kako stvari funkcionisu...

Ko kaže da mi smeta diskutovanje o cenama u NS!? Svašta!
Što se tiče lepog vremena na Zlatiboru ili si kvaran pa namerno nisi obratio pažnju da smo se Echo i ja peckali prethodno, jer je on peckao na temu mešanja vazdušnih masa na Zlatiboru, pa sam ga sad podsetio na lepo vreme, ili se bez razloga i neupućen mešaš u tuđu temu

Što se tiče vere ljudi, bilo bi pošteno da si dodao i Tadića, Koštunicu i tita na ovu listu, pa nisu valjda samo Sloba i Vučić jedini krivci, nećemo tako selektivno, nije pošteno. Za vreme Tadića i žutih Srbija je očerupana, za vreme tita krenula iz sela u gradove....i to ti govorim kao neko ko ne glasa za Vučića
Mislim da se u principu razumemo i slažemo oko dosta stvari i ne treba da se zbog onih oko kojih se ne razumemo koljemo i gložimo...prosto treba raspravljati i učiti nešto novo. I radujem se diskusiji o cenama i u NS kao i o cenama na Zlatiboru, ali isto tako i o cenama u Babušnici...mislim zašto da Bgd bude uvek ispred svih, valjda se još negde živi osim u Bgd!?

Ko o cemu, ti o Zlatiboru. "Jadan ja, sta cu sa svojih 200-250K eura. Propale mi prilike, trebao sam kupiti."
Vec si oko stotinu istih komentara napisao. Mozes li uloziti u nesto u cemu si stekao iskustvo tokom karijere? Mozda ti se vrate pare za manje od 15 god. Sa tim iznosom se mogu otvoriti firme sa par zaposlenih i opremom za osnovnu proizvodnju, mozda je dovoljno i za ozbiljniji posao sa vocarstvom, da se kupi livada i oformi stado, sta znam.

Pre dvadeset godina govorili smo da ce cela srbija biti u pekarma i kaficima, kako su krenuli da nicu. Ti biznisi su bili smesni u poredjenju sa fabrikama koje su u to vreme (DOS) krenule da se zatvaraju. Ali tu se barem placao porez, plate konobarima i pekarima, kupovo se alkohol, brasno i ostalo.
A sada bi svi da investiraju u stanove i zlatibor apartmane, pare da stizu na racun, samo je taj roi predugacak. Pa ako je predugacak, ti ulozi u nesto drugo, rizikuj malo, pa ce i zarada biti veca.Ranije su ovde pisali ljudi koji su kupovali stanove za zivot, o agencijama, bankama, kreditima i otplatom, pa dok citas shvatis sta ih muci i sta bi trebalo da izbegnes. Tvoji, vradovicevi i StefanHN postovi odbijaju 90% ljudi koji su ovde iz drugih potreba.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Prvo nije u pitanju 200-250k već 150-200k, od toga pola u nekom drugom obliku osim keša. Drugo ne bih hteo svoju zaradu da bacim u neki Standard kvalitet i da me neko ubeđuje kako je lokacija izvrsna, baba preko puta ne gađa šoferšajbne parkiranih auta ispred svog prozora i kako sam sve u svemu odlično prošao.
Kao i većina naših građana i ja nemam pojma o biznisu i ulaganjima u razne druge delatnosti. Ovo je i tema o cenama nekretnina a ne o uzgoju krastavca. Svi ljudi koje sam upoznao koji traže da kupe na Zlatiboru su obični, porodični ljudi, nešto su u životu stekli, uštedeli, i verovatno nemaju pojma o pojmu o ulaganjima van svojih poslova kojima se bave i prosto žele da kupe neki apartman za korišćenje i povremeno izdavanje, jer je turistička destinacija a ne rezervat za medvede

I nemojte da ste svi koji na prvu loptu reagujete toliko bezobrazni i kvarni, jer ja podržavam ulaganje i u banje i druge planine, kao i u neke manje gradove, i obišao sam sve te lokacije više puta u potrazi, ali sam saznao da je povrat investicije najbolji na Zlatiboru, i da ga tek čeka "zlatni period" kako se lagano autoput ka njemu bude gradio i približavao. To je cela suština priče, da će moći za 1,5 sat da se dođe iz Niša, Bgd itd. Takođe Standard kvalitet nikad ne bih kupio ni na Zlatiboru, i uvek ću takve projekte prozivati, jer mislim da im nije mesto na jednoj planini lepotici

Smeta ti 100 mojih komentara (iako ih toliko nije ni bilo o Zlatiboru), a ne smeta ti hiljade komentara o trendovima, berzi i drugim razglabanjima, neretko i budalaštinama ovde napisanih...da to kojim slučajem ne pišu ti "obični ljudi koji kupuju stanove za život" koje spominješ. E pa baš lepo, običan narod verziran u Vol strit berzu i trendove a mi nemamo pojma o tome!!
Ako već voliš da propagiraš voće i povrće, zdrav život na selu, samo izvoli, nema normalnog čoveka da mu to smeta
 
@ Beli labud - Zasto ne Kopaonik? Meni je kao skijasu i Kopaonik minimum, a Zlatibor fuj - poslednji put sam bio tamo 1985 ili 1986 kao dete i to je to. Koga zanima skijanje na Zlatibor nece ici nikad jer nema staza sa skijanje. Dakle, zasto ne Kopaonik?
 
@ Beli labud - Zasto ne Kopaonik? Meni je kao skijasu i Kopaonik minimum, a Zlatibor fuj - poslednji put sam bio tamo 1985 ili 1986 kao dete i to je to. Koga zanima skijanje na Zlatibor nece ici nikad jer nema staza sa skijanje. Dakle, zasto ne Kopaonik?
Zlatibor ima bolji položaj. Predstavlja pola puta od BGD-a do mora. 3 autoputa će biti u krugu od par desetina kilometara. Bolje je ulaganje. Brže se vraća. Za ljubitelje skijanja Kopaonik je bolji. Za ljubitelje prirode, Durmitor. Za ulaganje Zlatibor.
 
Mislim da ti sto glasaju uglavnom nisu kandidati za kupovinu stana. Stan kupuju oni koji sami sebe vode kroz zivot, ne oni koji na glasanju cekaju da im dodje mesija.
To da su kupci primitivni i zatucani nema veze sa realnoscu i samo su tvoje licne zelje. Licno sam sreo vecinu kupaca iz moje zgrade i svi su ostavili utisak emancipovanih, pristojnih mladih ljudi. Nisam video nikog da je silazeci sa brda poneo brdske manire i sirovost.
Ja imam druga iskustva, cak je SAJ skoro bio da hapsi Saricevog coveka...
 
Zlatibor ima bolji položaj. Predstavlja pola puta od BGD-a do mora. 3 autoputa će biti u krugu od par desetina kilometara. Bolje je ulaganje. Brže se vraća. Za ljubitelje skijanja Kopaonik je bolji. Za ljubitelje prirode, Durmitor. Za ulaganje Zlatibor.
Valensija 1300 evra kvadrat. Standardne cene, nemaju veze s krizom. Ko ulozi 500000 u nekretnine dobija drzavljanstvo, samo nema pravo glasa.
 
Ma da, IT-evci razmisljaju logicno i ne kupuju a u svakoj novoj zgradi svaki drugi stanar programer. Ljudi opako se samozavaravate, onda besnite na ostale kada dodje do sudara sa realnoscu.

Pa su onda kupci zatucani, kriminalci, forumasi agenti itd. Sve na kraju zvuci mnogo vise kao kiselo grozdje nego objektivna analiza.
Svaki drugi kupac Crnogorac, Bosanac, ili gasterbajter ili kombinacija 1+2 ili 1+3. Kamo srece da je toliko programera...
 
@beli labud - kao neko ko isto ima ustedjevine, ja cu te samo savetovati da ne ulozis sada u nekretnine - bacices pare... Ako si do novca dosao svojim biznisom ulozi u njega, ili eventualno otvori jos neki biznis (ali prvo istrazi trziste) - ja radim prvo, drugo trenutno planiram, u nekretnine nema sanse sada da ulazem...

Sto se tice Zlatibora nisam ispratio to back and forth tako da mi je samo delovalo kao neki offtopic.

Ne bih da zalazim u politiku i u pravu si da je za vreme pomenutih isto bilo svega i svacega, ali ono sto sam pricao je vise bila paralela izmedju medijskog mraka, zablude i osvescavanja pojedinaca kada je doslo do toga da se ne moze vise prezivljavati i krize koja nadolazi u kontrastu sa cenama nekretnina koje divljaju i koje su balon, a svuda oko sebe sada cujem da svi pricaju o nekretninama i balonu - iskreno, to nikada ranije nisam cuo prethodnih godina (jesam ponekad u medijima, i tada po meni nije bilo toliko precenjenih nekretnina, ali obicne ljude nisam cuo da pricaju o tome)...
 
Ne citate detaljno ili je neki drugi razlog.

Sta li je bilo nekada tipa 100% za 4 godine, to vise nije vazno.
Vazno je sta ce biti u buducnosti.
Ko donosi odluku stediti ili kupiti nekretninu, treba da gleda buduce stope rasta/pada.

Kada su svi asset-i sirom sveta, ukljucujuci i nekretnine u padu, i isti se ubrzava (uz sve makroekonomske faktore), veoma malo je verovatno da ce cene rasti u Srbiji.

Izuzev ukoliko dominantno deluju neekonomski faktori traznje (koje vi i kolege negirate), a sobzirom da su u svetu cene rasle mnogo manje od 100% u 4 godine, moguce je da deluju.
Tad sve u vezi makroekonomije bacite u vodu.

Ako nema tih neekonomskih faktora ili su iz nekog razloga prestali da deluju (npr. Srbija pod lupom zbog pozicije o ratu u Ukrajini), gotovo sigurno cemo imati pad cena nekretnina.
Pitanje samo koliko drastican.

Prema tome vas komentar nije u redu.

HICP/CPI ukljucuje rente, koje i indirektni pokazateljj i rasta cena nekretnina.

I to nije ni vazno jer stedisa treba da gleda inflaciju za korpu proizvoda/usluga koje bi kupovao svojom stednjom.

U tu svrhu Core inflacija (koja je inace manja) mnogo bolje reprezentuje korpu potrosnje jednog 100k+ eur stedise, nego ukupna CPI inflacija.

Npr. Recimo pojednostavljeno da imamo inflaciju samo trajnih potrosnih dobara i da je ona 10%.

Za stedisu koji planira potrositi stednju na nekretninu, inflacija je 0%.

Čitam dobro i primetio sam napisano, ali nisam hteo da iskomentarišem odmah. To Vaše se odnosi samo one koji su potpuno novi na tržištu i tek sad razmišljau o kupoprodaji!

Naravno da je važno, pogotovo što smo na ovoj temi, dakle oni koji su na strani kupaca su sigurno godinama štedeli i njima je inflacija 100% za 4 godine okvirno, to što im je core CPI 5%, ne znači im ništa, nisu štedeli za mekike!

Sem toga HICP/CPU ne obuhvata rente! U USA je malo drugačije, ali ni tamo nisu obuhvaćene tržine cene rentiranja! Između ostalog, to je glavni razlog zašto se današnjom metodologijom potcenjuje inflacija!
 
@ Beli labud - Zasto ne Kopaonik? Meni je kao skijasu i Kopaonik minimum, a Zlatibor fuj - poslednji put sam bio tamo 1985 ili 1986 kao dete i to je to. Koga zanima skijanje na Zlatibor nece ici nikad jer nema staza sa skijanje. Dakle, zasto ne Kopaonik?

Naravno da tebi kao skijašu Kopaonik ne može ništa zameniti, osim možda Brezovice koja je po meni bolja od Kopa iako nema toliko staza (ako se ne varam sedam staza i dva hotela), ali kad pogledaš možda na svim stazama i nećeš skijati u 7 dana odmora.
Ali zašto? Zašto mi srbi moramo odmah da okarakterišemo sa "fuj" sve što nam se ne sviđa,...jel si ti neka tinejdžerka, ili neka napirlitana tetka, ili možda spečena gradska baba!? Zar smo mi srbi stvarno tako prokleti da moramo odmah da pljunemo ili se zgadimo svega što je naše? Jel isto tako slovenci pljuju po svojim zimskim centrima koji nemaju dobar izbor staza!? Nikad čuo!
Ako već nešto pljujemo neka bude to za početak loša kanalizacija, vodovod i sl...
Zlatibor inače ima i crnu stazu, ali ima i onu drugu stranu Tornika koja ima neviđeni potencijal za razvoj ski staza, mislim da će vremenom i to doći na red...to sigurno nisi znao

Dakle, da, zašto ne i o Kopaoniku

p.s. ma da se ne bih složio sa našim crnogorcem ili bolje reći bokeljom, u delu da je Zlatibor samo za ulaganje, ipak bez onih okolnih 1000km2, stotinu pećina, manastira, crkvi brvnara, etno sela, prebogat vrelima i izvorima najčistije pijaće vode (dolazi vreme kad to neće imati cenu!) ne bi bio to...ima i dobrih 2000 sunčanih sati godišnje...na Zlatibor se kako narod kaže od pamtiveka ide i po zdravlje (uskoro autoputem), to je više klimatsko-banjsko planinsko turističko mesto u istočnom delu dinarida, pitomo. Dok su Durmitor i Kopaonik i divljine u dobrom delu, za ozbiljnije avanturiste i skijaše,...ali da "nema bolje od Durmitora" to je sigurno ;)
 
Ili da zanemarimo sve to - objasni mi sledece (primer NS investitora) - zavrsen objekat nesto vise od standardnog kvaliteta gradnje je bio 1400 eur/m2 kada je bio vec useljen, a par meseci kasnije 2100 eur/m2. Jel im skocila cena materijala koji su kupili pre godinu dana? Da li im je skocila cena placa koji su kupili pre 2.5-3 godine? Jel mozda ipak kvalitet u pitanju - od useljenja se sam od sebe poboljsao?
Nadovezao bih se jer je veoma interesantno, inače ovo se dešava i među prodavcima privatnih kuća starih preko 30 godina kad ti prodavac podigne cenu i kaže da je građ.materijal skočio ove godine! Ja ne znam Quasar ali ti sam pričaš sve vreme kako je tržište zakon i kako ono diktira ponudu i potražnju i konačno cenu. Onda se nemoj čuditi kako je taj digao sa 1400 na 2100, on je prosto iskoristio stanje na tržištu ili ako hoćeš zakon istog tog tržišta o kojem pričaš. A trenutni Zakon tog tržišta je izgleda kupuj lokaciju i kupuj što pre!
Zato ja insistiram na priči o kvalitetu jer kvalitet bi pre lokacije trebalo da diktira cenu...i kada bi sa takvim pristupom došao kod investitora možda mu ne bih ponudio ni 1300, i sad zamisli da mu dodje reka tako informisanih i poučenih kupaca. Investitor bi se okretao na fotelji, probavao još neko vreme, i na kraju izmenio projekat kako bi mogao da dobije tih 2100 a možda i više...to je to osvešćivanje koje spominješ

@beli labud - kao neko ko isto ima ustedjevine, ja cu te samo savetovati da ne ulozis sada u nekretnine - bacices pare... Ako si do novca dosao svojim biznisom ulozi u njega, ili eventualno otvori jos neki biznis (ali prvo istrazi trziste) - ja radim prvo, drugo trenutno planiram, u nekretnine nema sanse sada da ulazem...

Što se tiče ulaganja u nekretnine, hvala na brizi, najiskrenije, ali mislim da grešiš i da će neki krajnji rok biti leto/jesen ove godine, odnosno pre zime za optimalno ulaganje...jer očekujem da će inflacija da podivlja u svetu na zimu možda i pre. Vidiš da ovaj tzv "kolektivni zapad" ne prestaje da se glupira kroz sankcije, iz dana u dan sve grđe i gluplje odluke, i ne planiraju da prestanu ko da su sasvim sišli s uma od mržnje! I što je najgore ne samo da sami sebi režu granu na kojoj sede već žele i nas da uvuku u taj začarani krug, da i mi podnesemo još veću bedu, siromaštvo i zimu zbog njihovih paklenih odluka! Zato mislim da ovo neće biti dobro vreme po keš koji je ionako obezvređen, ali videćemo kako će stvari ići tokom jula...

Takođe veliko je pitanje da li će uspeti da povežu svetske lance snabdevanja i bar smanje cenu transporta
 
Naravno da tebi kao skijašu Kopaonik ne može ništa zameniti, osim možda Brezovice koja je po meni bolja od Kopa iako nema toliko staza (ako se ne varam sedam staza i dva hotela), ali kad pogledaš možda na svim stazama i nećeš skijati u 7 dana odmora.
Ali zašto? Zašto mi srbi moramo odmah da okarakterišemo sa "fuj" sve što nam se ne sviđa,...jel si ti neka tinejdžerka, ili neka napirlitana tetka, ili možda spečena gradska baba!? Zar smo mi srbi stvarno tako prokleti da moramo odmah da pljunemo ili se zgadimo svega što je naše? Jel isto tako slovenci pljuju po svojim zimskim centrima koji nemaju dobar izbor staza!? Nikad čuo!
Ako već nešto pljujemo neka bude to za početak loša kanalizacija, vodovod i sl...
Zlatibor inače ima i crnu stazu, ali ima i onu drugu stranu Tornika koja ima neviđeni potencijal za razvoj ski staza, mislim da će vremenom i to doći na red...to sigurno nisi znao

Dakle, da, zašto ne i o Kopaoniku

p.s. ma da se ne bih složio sa našim crnogorcem ili bolje reći bokeljom, u delu da je Zlatibor samo za ulaganje, ipak bez onih okolnih 1000km2, stotinu pećina, manastira, crkvi brvnara, etno sela, prebogat vrelima i izvorima najčistije pijaće vode (dolazi vreme kad to neće imati cenu!) ne bi bio to...ima i dobrih 2000 sunčanih sati godišnje...na Zlatibor se kako narod kaže od pamtiveka ide i po zdravlje (uskoro autoputem), to je više klimatsko-banjsko planinsko turističko mesto u istočnom delu dinarida, pitomo. Dok su Durmitor i Kopaonik i divljine u dobrom delu, za ozbiljnije avanturiste i skijaše,...ali da "nema bolje od Durmitora" to je sigurno ;)
Dobro, verovatno sam se pogresno izrazio. Nije nikakva pljuvacina u pitanju, meni je potpuno jasno zasto je OK investirati u Zlatibor, bas zbog razloga koje si ti pomenuo. Pre svega letnji turizam, jezera, pecine, itd. Ali skijanje ne. Jednostavno - Zlatibor i Tara ne mogu nikad postati ozbiljni ski centri zbog male visine. Sam vrh Tornika je na 1400m, i to je jednostavno malo. Negativni komentar je iskljucivo u smislu kvaliteta ski staza - Zlatibor (kao i Tara) nemaju ski potencijal dok je sve ostalo OK. Ski centar mora imati vrhove minimum 1800m, i to su pored Kopa: Brezovica, Stara Planina, Jahorina/Bjelasnica, pa i Popova Sapka. Cak i Golija ima bolji ski potencijal od Zlatibora, pre svega zbog visine.

Moje (retoricko) pitanje je u cemu je Kopaonik losiji od Zlatibora? Sto se tice blizine, kad se zavrsi Krusevac-Kraljevo ti ces imati 2 autoputa koji se susrecu u Stopanji i odatle preko Brusa imas 35 km sto je sasvim OK. Slicno i na Zlatiboru. Letnji sadrzaji su slicni, dok zimi na Kopu mozes koliko-toliko skijati a na Zlatiboru ne. Zapravo cene u centru Kopa su oko 5k po kvadratu, dok u vikend naselju mozes naci dosta dobrih projekata za 2k. Kada se izgradi gondola, mislim da ce apartmani oko gondole dobiti na vrednosti. Vec se zna gde ce biti stanica gondole, jedino se ne zna kada. Prema tome ja bih licno uvek pre investirao u neki premium objekat u vikend naselju blizu buduce gondole nego na Zlatiboru. Mozda gresim.
 
Nadovezao bih se jer je veoma interesantno, inače ovo se dešava i među prodavcima privatnih kuća starih preko 30 godina kad ti prodavac podigne cenu i kaže da je građ.materijal skočio ove godine! Ja ne znam Quasar ali ti sam pričaš sve vreme kako je tržište zakon i kako ono diktira ponudu i potražnju i konačno cenu. Onda se nemoj čuditi kako je taj digao sa 1400 na 2100, on je prosto iskoristio stanje na tržištu ili ako hoćeš zakon istog tog tržišta o kojem pričaš. A trenutni Zakon tog tržišta je izgleda kupuj lokaciju i kupuj što pre!
Zato ja insistiram na priči o kvalitetu jer kvalitet bi pre lokacije trebalo da diktira cenu...i kada bi sa takvim pristupom došao kod investitora možda mu ne bih ponudio ni 1300, i sad zamisli da mu dodje reka tako informisanih i poučenih kupaca. Investitor bi se okretao na fotelji, probavao još neko vreme, i na kraju izmenio projekat kako bi mogao da dobije tih 2100 a možda i više...to je to osvešćivanje koje spominješ



Što se tiče ulaganja u nekretnine, hvala na brizi, najiskrenije, ali mislim da grešiš i da će neki krajnji rok biti leto/jesen ove godine, odnosno pre zime za optimalno ulaganje...jer očekujem da će inflacija da podivlja u svetu na zimu možda i pre. Vidiš da ovaj tzv "kolektivni zapad" ne prestaje da se glupira kroz sankcije, iz dana u dan sve grđe i gluplje odluke, i ne planiraju da prestanu ko da su sasvim sišli s uma od mržnje! I što je najgore ne samo da sami sebi režu granu na kojoj sede već žele i nas da uvuku u taj začarani krug, da i mi podnesemo još veću bedu, siromaštvo i zimu zbog njihovih paklenih odluka! Zato mislim da ovo neće biti dobro vreme po keš koji je ionako obezvređen, ali videćemo kako će stvari ići tokom jula...

Takođe veliko je pitanje da li će uspeti da povežu svetske lance snabdevanja i bar smanje cenu transporta
Sad je krajnji rok za prodaju jer ce cene da se prepolove. Nisam siguran da li ce to biti za 6 meseci ili za 2 godine, ali cene idu u proseku za 750 evra na dole. Ono sto je 3500 ide na 2000-2500, ono sto je 1800 ide na 1300 i slicno... gradjevinski materijal pada jer izgradnja prestaje, A cak i da ostane kao sad, to ne utice na cenu drasticno. Gvozdje na primet utice 2%. Veci problem su stiropor i slcini materijali ali Kina se otvara na prolece....
 
Moje (retoricko) pitanje je u cemu je Kopaonik losiji od Zlatibora? Sto se tice blizine, kad se zavrsi Krusevac-Kraljevo ti ces imati 2 autoputa koji se susrecu u Stopanji i odatle preko Brusa imas 35 km sto je sasvim OK. Slicno i na Zlatiboru. Letnji sadrzaji su slicni, dok zimi na Kopu mozes koliko-toliko skijati a na Zlatiboru ne. Zapravo cene u centru Kopa su oko 5k po kvadratu, dok u vikend naselju mozes naci dosta dobrih projekata za 2k. Kada se izgradi gondola, mislim da ce apartmani oko gondole dobiti na vrednosti. Vec se zna gde ce biti stanica gondole, jedino se ne zna kada. Prema tome ja bih licno uvek pre investirao u neki premium objekat u vikend naselju blizu buduce gondole nego na Zlatiboru. Mozda gresim.
Daleko je losiji po pitanju infrastrukture. Najpre, Kopaonik nema dovoljno vode i to je srednjerocno neresiv problem. Kanalizacija je jos gora - probajte da provedete neko vreme tamo u toku leta. Zlatibor, na primer, ima postrojenje za preciscavanje otp. voda, sto nema ni Beograd.
 
Tako je! Da su druge planine bolje od Zlatibora ministar zdravlja bi se zvao Kopaonik Lončar ili Stara planina Lončar!

Nego kada smo kod investiranja u nekretnine ja kao top finansijski savetnik ne mogu da se nacudim da strucnjaci na ovom forumu uporno ignorisu Negotinsku krajinu. Sada je pravo vreme da se kupi nekretnina tamo jer ce to u buducnosti, kada se istope polarne kape i nivo mora podigne 70 m zbog globalnog zagrevanja, postati Srpska Azurna Obala (ili krace SAO Krajina). Srbija ce dobiti more koje na koje je toliko hiljada godina cekala. Dakle investirajte sada, nemojte za 20000 godina da se hvatate za glavu sto ste propustili ovu prliku.
 
Sad je krajnji rok za prodaju jer ce cene da se prepolove. Nisam siguran da li ce to biti za 6 meseci ili za 2 godine, ali cene idu u proseku za 750 evra na dole. Ono sto je 3500 ide na 2000-2500, ono sto je 1800 ide na 1300 i slicno... gradjevinski materijal pada jer izgradnja prestaje, A cak i da ostane kao sad, to ne utice na cenu drasticno. Gvozdje na primet utice 2%. Veci problem su stiropor i slcini materijali ali Kina se otvara na prolece....
Stiropor je vezan za cenu nafte, kao i PVC materijali, plastika, asfalt itd. Kakve veze sa stiroporom ima otvaranje Kine? A otvaranje Kine i svako pojačanje ekonomskih aktivnosti će pogurati cene nafte na gore, odnosno držaće ih i na sada visokom nivou.

I u uslovima štampanja evra ovom dinamikom, cene se neće prepoloviti čak iako se smanji gradnja za pola.
 
Ja sam jedan od njih , ali zato je tu gospodin Putim i Kinezi da im prodrmaju zapadnjacke lopovske kosti .
Nadam se da ce da im zavrne gas , da stanu njihove stamparije novca ili da im nabaca bojeve glave na centre odlucivanja tj vece gradove.
Neka samo cackaju mecku jos malo.
Razumem Vašu ogorčenost i u pravu ste, ali Treći svetski rat ne treba priželjkivati.
 
Vrh