Šta je novo?

Cene nekretnina

Ко год купи стан који је неукњижен и без употребне дозволе ... по мени прави велику грешку. То може да уради само
неко ко није зарадио те паре (барем не на поштен начин), неко ко се коцка или баш баш нема осећај о промету (даш вредност - добијеш вредност).
Када гледам после жалопојке и кукумавћење таквих купаца и позиве да им се заштите права ... искрено не знам шта хоће.
У 99% случајева такви купци су и дошли до пара тако што им је неко оставио нешто, продали имање које су стекли други,
некога оштетили мање или више, тако да на неки начин сада пролазе лоше пуњећи џепове неких нових који на тај
неправедан начин треба да дођу до вишка пара и постану успешни.
Докле год буде било таквих (а нема их бесконачно) биће и ''инвеститора'' који ће се понашати овако како се понашају.
Znaci 99% kupaca novogradnji su "дошли до пара тако што им је неко оставио нешто, продали имање које су стекли други,
некога оштетили мање или више" posto u 99% novogradnji dok dodje upotrebna dozvola odavno nema vise stanova na prodaju?
 
Rgz sajt konacno funkcionise kako treba, pa sam odradio analizu za Maj, 01.05.-31.05., kapiram da je mesec dana dovoljno da podaci budu uglavnom azurni

opstina - 2021 - 2022
Vozdovac - 189 - 187
Vracar - 119 - 128
Zvezdara - 214 - 197
Zemun - 167 - 88
Novi Beograd - 181 - 214
Palilula - 181 - 166
Rakovica - 103 - 80
Savski Venac - 157 - 218
Stari Grad - 82 - 117
Cukarica - 117 - 100

Interesantno je da su jeftine opstine u padu, a skupe u porastu. Mozda to govori o razlicitim reakcijama na ovu krizu, ljudi sa viskom kapitala pred krizu sve vise isti parkiraju u 'premium' nekretnine, dok obican narod sve teze moze da priusti i najjeftinije u ponudi.
 
Osim Zemuna, koji je po meni bezobrazno skup u odnosu na sve ostale opštine, sve ostalo su relativno male promene. Može da se desi da se završi neka zgrada sa 50 stanova i da sve to odjednom udje u statistiku, bilo da se to desilo 2021. ili 2022. Tek ako svakog meseca vidimo pad, mozda mozemo da zakljucimo da stvarno ima pada.
 
Slazem se, ali cini mi se da je i za april bila slicna prica. Zemun je prosle godine na prolece zavrsavao Tri Nove i jednu fazu Zemunskih Kapija, pa je verovatno i to napravilo ovu anomaliju.

Za jun inace ima ukupno 3 prodaje u celom gradu, ali moguce da je to zbog onog hakerskog napada. Inace kasne ali ne kasne bas toliko.
 
Rgz sajt konacno funkcionise kako treba, pa sam odradio analizu za Maj, 01.05.-31.05., kapiram da je mesec dana dovoljno da podaci budu uglavnom azurni

opstina - 2021 - 2022
Vozdovac - 189 - 187
Vracar - 119 - 128
Zvezdara - 214 - 197
Zemun - 167 - 88
Novi Beograd - 181 - 214
Palilula - 181 - 166
Rakovica - 103 - 80
Savski Venac - 157 - 218
Stari Grad - 82 - 117
Cukarica - 117 - 100

Interesantno je da su jeftine opstine u padu, a skupe u porastu. Mozda to govori o razlicitim reakcijama na ovu krizu, ljudi sa viskom kapitala pred krizu sve vise isti parkiraju u 'premium' nekretnine, dok obican narod sve teze moze da priusti i najjeftinije u ponudi.
Ja se slažem sa zaključkom da skupe nekretnine rastu, a jeftine nekretnine padaju radi raslojavanja kupaca kao što je i cjelo društvo raslojeno.
 
Osim Zemuna, koji je po meni bezobrazno skup u odnosu na sve ostale opštine, sve ostalo su relativno male promene. Može da se desi da se završi neka zgrada sa 50 stanova i da sve to odjednom udje u statistiku, bilo da se to desilo 2021. ili 2022. Tek ako svakog meseca vidimo pad, mozda mozemo da zakljucimo da stvarno ima pada.
Ja ne znam sta se desava sa Zemunom, vidim da se na oglasima pojavljuju stanovi u izgradnji koji su 2300e plus pdv.
U Zemunu se skok cene desio munjevito brzo, mozda cak i najbrze od svih.
 
Kada ti je sajt rgz-a radio?
Ja ne mogu da ga otvorim.
Meni radi konstantno: https://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/
Ja ne znam sta se desava sa Zemunom, vidim da se na oglasima pojavljuju stanovi u izgradnji koji su 2300e plus pdv.
U Zemunu se skok cene desio munjevito brzo, mozda cak i najbrze od svih.
Ja sam u februaru rezervisao u jednoj od tih planiranih novogradnji, na prolece su digli cene za 20% bez da je izgradnja uopste pocela. U aprilu/maju su skoro svi projekti tako digli cenu, zbog skoka cena materijala.
 
Meni radi konstantno: https://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/

Ja sam u februaru rezervisao u jednoj od tih planiranih novogradnji, na prolece su digli cene za 20% bez da je izgradnja uopste pocela. U aprilu/maju su skoro svi projekti tako digli cenu, zbog skoka cena materijala.
Од средине марта до дан данас, скоро сви метали на светској берзи су у паду ... тако да се може причати само о скоку жеље увозника и дистрибутера
за већу зараду, а не о скоку цена материјала. Да ли чланови имају уопште представу о томе колико процентуално скок цене гвожђа, алуминијума, бакра, никла и сл.
може да утиче на цену квадрата стана?
 
Од средине марта до дан данас, скоро сви метали на светској берзи су у паду ... тако да се може причати само о скоку жеље увозника и дистрибутера
за већу зараду, а не о скоку цена материјала. Да ли чланови имају уопште представу о томе колико процентуално скок цене гвожђа, алуминијума, бакра, никла и сл.
може да утиче на цену квадрата стана?
Pa ne znam bas da li se cena osnovne sirovine odmah prenese na proizvode dalje u lancu. Da li cim pojeftini gvozdje odmah pojeftine armaturne mreze, pogotovo ako se recimo te mreze prvenstveno proizvode u Rusiji/Ukrajini?
 
Pozdrav. Da li je neko mozda pazario ili planira da pazari nekretninu u Zemunu, pored glavne poste u Ugrinovackoj? U pitanju je square residence, a koliko vidim vec su poceli radovi oko temelja. Ovo su slike koje sam uspeo da dobijem.
Screenshot_20220701-140536_Viber.jpg

Screenshot_20220701-140536_Viber.jpg
 
Izvini što odgovaram a ne planiram da kupim, ali ta pozicija je možda i najgora lokacija u Zemunu koja postoji, osim možda za entuzijaste najlon pijačarenja. Bukvalno ti je jedina opcija da sedneš i odeš negde kolima.
 
Од средине марта до дан данас, скоро сви метали на светској берзи су у паду ... тако да се може причати само о скоку жеље увозника и дистрибутера
за већу зараду, а не о скоку цена материјала. Да ли чланови имају уопште представу о томе колико процентуално скок цене гвожђа, алуминијума, бакра, никла и сл.
може да утиче на цену квадрата стана?
Procentualno, skok cjene željeza, poskupljuje grubu gradnju za 1/3 tog skoka, jer željezo je trećina koštanja grube gradnje.
Tako npr., kod nas je sada željezo 1,85 €\kg, a prije par mjeseci je bilo 1,05 €\kg. Ta razlika poskupljuje cjenu grubu gradnju za 26-27 %. Medjutim, poskupili su iskopi (radi goriva), beton, izolacije (pogotovo stirodur koji ide oko podzemnih etaža)...
Ja mislim da je gruba gradnja sada skuplja za preko 60-70 % u odnosu na prije pola godine godinu.
 
Друже ти ћеш урадити ... како урадиш, нема ја теби шта да објашњавам. Ти вероватно и ниси тај који ће да купи стан који није укњижен и
који је споран у много ствари, али многи хоће.

Гледао сам пре две недеље својим очима зграду у изградњи на којој су терасе зидане сипорекс блоком ширине 25цм који је само половином ослоњен на
плочу терасе (ивицу терасе), а 12,5 см блока виси у ваздуху (није ослоњен ни на шта).
Инвеститор на једној тераси краде 0,125м * 9м = 1,125м2 површине коју уноси у уговор.
На згради има 60 тераса то је 67,5м2 * 1800еур/м2 ... преко 100.000еур.

Е а када се за 10ак година на такав зид терасе наслони 4-5 људи и када падну са 6-ог спрата ... рећи ћете ... мала је била вероватноћа.
Д.о.о. која је градила неће ни постојати, а паметњаковић ће бити у Салцбургу близи детета које му студира у Грацу.
Хоћете да имате посао са таквим особама ... изволите немам ништа против, жао ми је само што због таквих
нормалан свет не може да функционише.
А онда ми неки који су спавали до јуче са овцама и козама на земљаном поду, причају о премијум градњи, законима потражње и понуде,
као и о томе како није за очекивати да купац као равноправна страна у уговору изнесе ставке и заједно са продавцем дефинише уговор.

Виђао сам уговоре у којима је наведено да ће станови имати инсталације за даљинско грејање, а кад сам поменуо да ли то подразумева и
топлотну подстаницу и прикључак подстанице за систем грејања то нису дали да се дода у уговор. Слично је и са струјом.

Глупост је јака до те мере да ниподаштава разум и занемарује могућност да има људи који и даље размишљају својом главом.

Pre svega ovo nema veze ni sa Standard gradnjom, a kamo li sa Premijumom!
Ovde imamo neviđeno pohlepnog pokvarenjaka i mogućeg ubicu na delu ako nije lepo ankerisano !!! Pa zar nije bolje da je jednostavno stavio metalnu ogradu na terasi nego ovakvu glupost !?

Onda dalje za podstanice i sl., hahaha pa to bre nema ni u Bangladešu !! Daj bar kaži u kojim je delovima Beograda to rađeno...
 
Pre svega ovo nema veze ni sa Standard gradnjom, a kamo li sa Premijumom!
Ovde imamo neviđeno pohlepnog pokvarenjaka i mogućeg ubicu na delu ako nije lepo ankerisano !!! Pa zar nije bolje da je jednostavno stavio metalnu ogradu na terasi nego ovakvu glupost !?

Onda dalje za podstanice i sl., hahaha pa to bre nema ni u Bangladešu !! Daj bar kaži u kojim je delovima Beograda to rađeno...
Svi novoizgradjeni stanovi imaju manje M2 u realnosti. U ugovoru upisuju projektovanu površ. koja se obračunava na neomalterisane zidove. Meni je to prosto nevjerovatno jer je malter cca 3 cm što na 4 zida ne smanjuje malo površ nego dosta. Pogotovo na ovu skupoću kvadrata. Investitori, da bi se zaštitili stavljaju u ugovoru klauzulu +- 4 %. Uvijek je minus, nikada nije plus. Ako je preko 4 % stan manji, onda kao plaćaju razliku ali opet samo onu preko tih 4 %. E sad, da ne bi išli u pretjerani manjak, to kompezuju na balkonima jer balkon ih ionako najmanje košta da ga izgrade. To je maltene betonska ploča sa hidroizolacijom, košuljicom i pločicama na koju ide još samo ograda. To je razlog zašto povećavaju balkone. Da ne bi platili smanjivanje unutrašnjeg prostora koji je uvijek značajno manji.
 
Од средине марта до дан данас, скоро сви метали на светској берзи су у паду ... тако да се може причати само о скоку жеље увозника и дистрибутера
за већу зараду, а не о скоку цена материјала. Да ли чланови имају уопште представу о томе колико процентуално скок цене гвожђа, алуминијума, бакра, никла и сл.
може да утиче на цену квадрата стана?
Ma kakav lme.com, najbolji izvor su ti stručnjaci za sve na beobuild-u. Ne veruj svojim očima.
 
Procentualno, skok cjene željeza, poskupljuje grubu gradnju za 1/3 tog skoka, jer željezo je trećina koštanja grube gradnje.
Tako npr., kod nas je sada željezo 1,85 €\kg, a prije par mjeseci je bilo 1,05 €\kg. Ta razlika poskupljuje cjenu grubu gradnju za 26-27 %. Medjutim, poskupili su iskopi (radi goriva), beton, izolacije (pogotovo stirodur koji ide oko podzemnih etaža)...
Ja mislim da je gruba gradnja sada skuplja za preko 60-70 % u odnosu na prije pola godine godinu.
Cena gvožđa je dostigla maksimum na početku rata u Ukrajini i od tada je u konstantom padu. Trenutno je na nivou cene od pre korone. https://www.blic.rs/biznis/nekretni...o-cena-celika-i-gvozda-vec-su-bakar-i/czgnrfe
 
Ono što je meni takođe fascinantno, u Katastru se knjiži projektovana površ. Ne ona koju geometar izmjeri prilikom tehn.prijema prije dobijanja upotrebne dozvole. Upišu u Katastar onu iz projekta da bi se kupac psihološki osjećao manje prevaren. Štetna posljedica toga je da će kasnije godinama čak i plaćati veći godišnji porez na imovinu.
E sada, ima savjesnih investitora, koji ništa od toga ne rade ali je cijena M2 kod njih uvijek malko veća. I treba da bude veća jer oni poštuju norme i regule.
 
Cena gvožđa je dostigla maksimum na početku rata u Ukrajini i od tada je u konstantom padu. Trenutno je na nivou cene od pre korone. https://www.blic.rs/biznis/nekretni...o-cena-celika-i-gvozda-vec-su-bakar-i/czgnrfe
Da ko ga kupuje na svjetskoj berzi. Ko ga kupuje na domaćim stovarištima, osudjen je na naše cijene.
U Srbiji je cijena još odlična, jer se pojavilo gvožđe iz Rusije.
Kod nas u CG samo iz Bosne i Italije i drastično je skuplje (1,85 €\kg).
 
Prica o projektovanoj i izvedenoj, placenoj i uknjizenoj kvadraturi su netacne. Imate zakon i procedure pa procitajte. U ugovoru mozete da prihvatite sta hocete , pogotovu ako ste ucenjeni, neinformisani ili nemate strucnog pravnika. +/- 3% je standard koji obavezuje investitora da ne probije projektovanu kvadraturu inace nema upotrebne dozvole. Komisija uglavnom egzaktno proverava spoljasnje gabarite zgrade i strukturu stanova. Ja sam definisao da placam tacno do cm2 i to i uknjizim. Niti zelim stetu investitoru a ni sebi. A oni sto potpisuju ugovore zmurecki i sto im pare pale sa neba nek ne zbunjuju dezinformacijama nas koji " cicijasimo" do u evric. Nisu svi investitori prevaranti a nisu ni svi kupci laici.
 

Je l' samo radi ona metro linija na Mirijevu? Ako ništa bar se možemo pohvaliti tramvajem sa 48 stepeni.

Danas na Zlatiboru prijatnih 29 stepeni, nekad se narod kupao u jezeru preko leta
 
Vrh