Šta je novo?

Cene nekretnina

Vidim u zadnje vreme sve više i premijum i standard zgrada kao pregradne zidove između stanova koristi dvostruke gips ploče na konstrukciji sa kamenom vunom unutra. Kažu da su termo i zvučno izolovani bolje od klasičnog bloka...šta mislite?
 
Meni to licno nije bitno. Ne opterecujem se sa tim stvarima. Meni je najbitnija lokacija i pristup sadrzajima u okolini kao i dobra infrastruktura u okolini a kvalitet manje vise nije presudan.
Pogled mi je isto bitniji od kvaliteta.
 
Vidim u zadnje vreme sve više i premijum i standard zgrada kao pregradne zidove između stanova koristi dvostruke gips ploče na konstrukciji sa kamenom vunom unutra. Kažu da su termo i zvučno izolovani bolje od klasičnog bloka...šta mislite?
Ni jedno ni drugo ne pruza dobru izolaciju.
Najbolje resenje je cigla+kamena vuna+cigla. Tako je radjeno u stanu koji sam ja kupio i nemam primedbi. Nazalost, malo investitora tako radi.
 
Vidim u zadnje vreme sve više i premijum i standard zgrada kao pregradne zidove između stanova koristi dvostruke gips ploče na konstrukciji sa kamenom vunom unutra. Kažu da su termo i zvučno izolovani bolje od klasičnog bloka...šta mislite?
O tome se i radi, šta ko podrazumeva premijum gradnjom 😂
 
Vidim u zadnje vreme sve više i premijum i standard zgrada kao pregradne zidove između stanova koristi dvostruke gips ploče na konstrukciji sa kamenom vunom unutra. Kažu da su termo i zvučno izolovani bolje od klasičnog bloka...šta mislite?
Kada vidiš pregradne zidove od gipsa, to ti je daleko od premijuma.
Jedino ako preko klasičnog zidanog pregradnih zida, stave gips na potkonstrukciju, a unutra vunu. To je već nešto. To neki praktikuju za zidove između stanova i između stana i zajedničkih prostorija.
Samo nekoliko investitora po Vračaru pravi unutrašnje sendvič zidove izmedju stanova i između stana i zajedničkih prostorija.
To im više poskupljuje priču zbog gubitka neto površ. stana nego zbog samog utroška materijala i radne snage (pregradni zidovi su dosta jeftini, s svaki m2 dragocjeno skup).
 
To su vanjski zidovi tako radjeni ("sendvič")?
Ne.

Fasadni (vanjski) zid je (od iznutra ka spolja): malter + blok + kamena vuna 12cm + malter +obloga. Pravi "sendvic" zid bi imao jos jedan sloj npr fasadne cigle ili slicno preko termo izolacije pa tek onda malter i obloga.
Pregradni zid izmedju stanova i ka hodnicima unutar zgrade: malter + cigla 8cm + kamena vuna 5 cm + cigla 8 cm + malter .
Pregradni zid u stanu izmedju soba malter + cigla 8cm + malter.
Izmedju spratova: AB ploca 60cm + zvucna izolacija 15mm + kosuljica 5cm

Nema nikakvih gipsanih zidova i sl. Gips se koristi samo za spustene plafone kao dekoracija.
 
Vidim u zadnje vreme sve više i premijum i standard zgrada kao pregradne zidove između stanova koristi dvostruke gips ploče na konstrukciji sa kamenom vunom unutra. Kažu da su termo i zvučno izolovani bolje od klasičnog bloka...šta mislite?
Ukoliko ne znas sta je bolje ti stavi na papir pa vidi sta je skuplje. Onda ces videti da se po pravilu bira jeftinija varijanta ;) U Srbiji ti je Lux gradnja samo parket/plocice i prozori tj ono sto se vidi a to sto je objekat energetski razred C to nema veze.
 
Otprilike po sledećih nekoliko stvari se vidi da li je zgrada premijum ili nije:
Da li je termoizolacija radjena kao kontaktna fasada (tzv. "Demit"). U premijumu bi morao biti ili sendvič zid (obično ga prati pikovana fasada) ili ventilisana fasada.
Vanjska stolarija. Ako je bilo koji PVC to nije premijum. Mora biti ALU drvo ili makar neki bolji uskočno klizni ALU sistem u tamnoj boji sa el.roletnama.
Da li je poslednji sprat skuplji i luksuzniji od ostalih sa ogromnim najčešće jednim stanom ili zgrada ima potkrovlje.
Da li su hodnici i stepeništa obloženi mermerom ili pločicama.
Da li je fasada u prizemlju obložena kamenom (Travertin ili slično).
Da li je grijanje i hladjenje preko toplotnih pumpi, sa podnim grijanjem + plafonskim grijanjem/hladjenjem. Onda i parket mora biti vrhunski troslojni pogodan za podno grijanje.
Da li su rampa i ulaz u garažu grijani (ne važi kod auto lifta).
Da li su ulazna i sobna vrata u kategoriji Bosal lux.
U budućnosti, makar priprema za Smart home će biti standard u premijumu.
Ako zgrada ima sve nabrojano, kvadrat jednostavno mora biti 3+ hiljade € jel' iako mnogi ne vjeruju, jako je skupo to tako izgraditi. Pogotovo sa današnjim cjenama.
 
Ne.

Fasadni (vanjski) zid je (od iznutra ka spolja): malter + blok + kamena vuna 12cm + malter +obloga. Pravi "sendvic" zid bi imao jos jedan sloj npr fasadne cigle ili slicno preko termo izolacije pa tek onda malter i obloga.
Pregradni zid izmedju stanova i ka hodnicima unutar zgrade: malter + cigla 8cm + kamena vuna 5 cm + cigla 8 cm + malter .
Pregradni zid u stanu izmedju soba malter + cigla 8cm + malter.
Izmedju spratova: AB ploca 60cm + zvucna izolacija 15mm + kosuljica 5cm

Nema nikakvih gipsanih zidova i sl. Gips se koristi samo za spustene plafone kao dekoracija.
To je natprosječna gradnja sigurno. Pogotovo za unutrašnje zidove.
AB temeljna ploča jedino može biti 60 cm. Ostale su ~ 14-16 cm.
 
To je natprosječna gradnja sigurno. Pogotovo za unutrašnje zidove.
AB temeljna ploča jedino može biti 60 cm. Ostale su ~ 14-16 cm.
U pravu si, sad sam pogledao crtez (prethodno pisao po secanju).
Izmedju sparatova AB ploca 20cm, natureboard zvucna 3 cm, kosuljica 5.5cm i zatim plocice ili parket (zavisno od prostorije). U hodniku kamen.
Takodje izmedju stana i hodnika nije kako sam napisao vec malter + blok/AB 20cm + 8 cm kamena vuna + gips ploca na konstrukciji 2.5cm. Ali i to je dobro.
Izmedju stanova definitivno sendvic: cigla+kamena vuna+cigla (omalterisano s obe strane).
 
Još jedan je razlog za, a ne protiv kupovine stana. Ljudi žive sada u ovom trenutku. Sada se žene/udaju, dobijaju djecu. Sada im treba stan. Sada im treba dodatna soba. Sada, a ne za 10 godina. Jer prodje život. Ne treba se možda ni toliko iscrpljavati i zamarati projekcijama i predvidjanjima. Treba jednostavnije živjeti. Možda se i u tome krije dio sreće. Naravno, ne po svaku cijenu i na svoju štetu, ali ne i neke odluke prolongirati u nedogled jer ipak život teče.
To je tako besmislen razlog da nemam reci. Tom logikom cene bi uvek stagnirale, a ne bi nikad rasle za sve jer "Ljudi žive sada u ovom trenutku" i "ipak život teče"...
Vidim u zadnje vreme sve više i premijum i standard zgrada kao pregradne zidove između stanova koristi dvostruke gips ploče na konstrukciji sa kamenom vunom unutra. Kažu da su termo i zvučno izolovani bolje od klasičnog bloka...šta mislite?
Pre bih uzeo nesto sa debljim blokom i onda to stavio dodatno kod pregradnog zida u stanu, nego da me gips ploce i vuna dele od komsije...
Sto se tice izolacije Silka blokovi bi trebali da su super.
 
U pravu si, sad sam pogledao crtez (prethodno pisao po secanju).
Izmedju sparatova AB ploca 20cm, natureboard zvucna 3 cm, kosuljica 5.5cm i zatim plocice ili parket (zavisno od prostorije). U hodniku kamen.
Takodje izmedju stana i hodnika nije kako sam napisao vec malter + blok/AB 20cm + 8 cm kamena vuna + gips ploca na konstrukciji 2.5cm. Ali i to je dobro.
Izmedju stanova definitivno sendvic: cigla+kamena vuna+cigla (omalterisano s obe strane).
Vrhunska ti je to gradnja, nema šta.
Pogotovo zidovi izmedju stanova i prema hodniku jer današnje novogradnje hronično pare od toga što sve čuješ komšiju.
Ja mislim da je tu jako bitna debljina i masovnost zida, a ne samo izolacija. Sa sendvič zidom se taj problem najbolje rješava.
 
To je tako besmislen razlog da nemam reci. Tom logikom cene bi uvek stagnirale, a ne bi nikad rasle za sve jer "Ljudi žive sada u ovom trenutku" i "ipak život teče"...

Pre bih uzeo nesto sa debljim blokom i onda to stavio dodatno kod pregradnog zida u stanu, nego da me gips ploce i vuna dele od komsije...
Sto se tice izolacije Silka blokovi bi trebali da su super.
Jeste ali izračunaj koliko ćeš smanjiti neto korisnu površ. stana dodavanjem izolacije, potkonstrukcije i gipsa + dobijaš onaj ružni plitki zvuk kada čukneš po zidu kao da je montažni objekat.
 
Prosecan stanovnik Srbije kupuje starogradnju u Paracinu ili Somboru, a ne na Vracaru za 2500.
U tome i jeste problem, nisu samo fensi stanovi na Vracaru 2000+, pogledajte oglase. Btw, da budem precizan, mislio sam na prosecnog Beogradjanina, koji ima neku skolu i ima posao.
 
Pre svega hvala svima na zanimljivoj diskusiji. Možda sam se ja zeznuo u startu pošto tražim stanove na planini, odnosno u turističkom mestu gde ljudi ne žive preko cele godine (ma da ruku na srce sve je više takvih kako autoput napreduje ka Zlatiboru),...pa nisam naveo da su u pitanju apartmani koji pored toga što možeš živeti u njima preko godine, izdaješ ih preko recepcije kad nisi tamo, i na taj način ti donose profit, znači mogu biti i investicioni po želji vlasnika.
Elem ovaj sistem montažnog zida sa obostrano dvoslojnim gips pločama i izolacijom između se već duže vreme primenjuje u najluksuznijim hotelima širom sveta, to znam sigurno. Pre svega zato što pruža izvanredne termičke i zvučne karakteristike. U toj meri da recimo u susednoj sobi/apartmanu mogu igrati skvoš na zidu a vama to neće smetati, jer takav zid ima zvučnu izolaciju od preko 55-60 decibela! Takođe ako zimi nema nikoga u susednom apartmanu i ne greje se, to ne utiče na povećanu potrošnju kod vas. Naravno treba kamena vuna da bude oko 10cm i sa potrebnom gustinom kako bi apsorbovala zvuk, da bi se oba faktora i zvučni i termički ispunili. Ne znam da li je lakše za gradnju, ali takvi montažni zidovi su fleksibilni i kasnije se mogu lakše ukloniti odnosno pomeriti radi povećanja/smanjenja ili promene oblika soba i sl., pa ih verovatno zbog toga i koriste

U svakom smislu je moderan i savremen sistem zida, ali eto dopunjujem pitanje u kontekstu da je u pitanju turističko mesto i potencijalno investicioni prostori za rentiranje...
 
Poslednja izmena:
Pre svega hvala svima na zanimljivoj diskusiji. Možda sam se ja zeznuo u startu pošto tražim stanove na planini, odnosno u turističkom mestu gde ljudi ne žive preko cele godine (ma da ruku na srce sve je više takvih kako autoput napreduje ka Zlatiboru),...pa nisam naveo da su u pitanju apartmani koji pored toga što možeš živeti u njima preko godine, izdaješ ih preko recepcije kad nisi tamo, i na taj način ti donose profit, znači mogu biti i investicioni po želji vlasnika.
Elem ovaj sistem montažnog zida sa obostrano dvoslojnim gips pločama i izolacijom između se već duže vreme primenjuje u najluksuznijim hotelima širom sveta, to znam sigurno. Pre svega zato što pruža izvanredne termičke i zvučne karakteristike. U toj meri da recimo u susednoj sobi/apartmanu mogu igrati skvoš na zidu a vama to neće smetati, jer takav zid ima zvučnu izolaciju od preko 55-60 decibela! Takođe ako zimi nema nikoga u susednom apartmanu i ne greje se, to ne utiče na povećanu potrošnju kod vas. Naravno treba kamena vuna da bude oko 10cm i sa potrebnom gustinom kako bi apsorbovala zvuk, da bi se oba faktora i zvučni i termički ispunili. Ne znam da li je lakše za gradnju, ali takvi montažni zidovi su fleksibilni i kasnije se mogu lakše ukloniti odnosno pomeriti radi povećanja/smanjenja ili promene oblika soba i sl., pa ih verovatno zbog toga i koriste

U svakom smislu je moderan i savremen sistem zida, ali eto dopunjujem pitanje u kontekstu da je u pitanju turističko mesto i potencijalno investicioni prostori za rentiranje...
Nasi investitori ti u takav ti nece staviti kamenu vunu debljine 10 cm, nego staklenu debljine 5 cm.
Kacenje na takve zidove je isto problematično.
Ostećenja koja ce napraviti zakupci.
Jednom rjecju, ne moze se porediti kvalitet i dugotrajnost montaznog pregradnog zida ni sa obicnim zidanim termo blokom od 12 cm, a kamo li da sendvič pregradnim ili zidanim+potkonstrukcijom sa izolacijom.
 
Хм да, искрено мислим да ће пре бити стагфлација, на жалост овог пута се нећемо извући само с рецесијом. С тим што ако се не варам у Србији и даље није било повећања струје, док је мени јуче стигло повећање од 36% у односу на прошлу годину. С друге стране ваучер од државе је компензовао тачно ту разлику, ал то до следећег јуна, онда ће тек да буде весело.

Тако да по мени оно што раде државе у ЕУ дефинитивно води у стагфлацију, што је свакако далеко горе од рецесије. Самим тим тешко да ће и Србију то заобићи.

Иначе кроз контактирање с пар инвеститора код нас закључио сам да је продаја значајно успорила. Тако да ко купује сад, опрезно, водите рачуна да инвеститор има пара да заврши започето.
 
Иначе кроз контактирање с пар инвеститора код нас закључио сам да је продаја значајно успорила. Тако да ко купује сад, опрезно, водите рачуна да инвеститор има пара да заврши започето.
Sta kazu, zasto im je usporila prodaja?
 
Хм да, искрено мислим да ће пре бити стагфлација, на жалост овог пута се нећемо извући само с рецесијом. С тим што ако се не варам у Србији и даље није било повећања струје, док је мени јуче стигло повећање од 36% у односу на прошлу годину. С друге стране ваучер од државе је компензовао тачно ту разлику, ал то до следећег јуна, онда ће тек да буде весело.

Тако да по мени оно што раде државе у ЕУ дефинитивно води у стагфлацију, што је свакако далеко горе од рецесије. Самим тим тешко да ће и Србију то заобићи.

Иначе кроз контактирање с пар инвеститора код нас закључио сам да је продаја значајно успорила. Тако да ко купује сад, опрезно, водите рачуна да инвеститор има пара да заврши започето.
Ovo je odličan savjet. Oprez u svakom slučaju kod kupovine u izgradnji. Najbolja je varijanta kada je objekat potpuno gotov, izdata upotrebna dozvola i uknjižen ali to je rjetkost.
 
Da bi ljudi bili privučeni da ulažu u štednju kamate moraju da budu veće od inflacije. Pre krize 2008, kamate su bile i preko 8% godišnje, pri inflaciji u Evro zoni od 2-3% zvanično i 4-4,5% nezvanično. Razlog je bio jednostavan. Centralne banke nisu besomučno štampale pare i komercijalne banke su se nadmetale za novčani kapital stanovništva i privrede.

U međuvremenu su komercijalne banke došle u situaciju da mogu da uzmu koliko hoće od CB, a u nekim slučajevima su ih i primoravali da ne uzimaju štednju građana i privrede (negativne kamatne stope) i zato su kamate na štednju od 2008 opale na smešne cifre.

Ovo povećanje kamatne stope FED-a na 1,75 % u uslovima inflacije od preko 8% zvanično i puta 2 nezvanično, neće stimulisati komercijalne banke da daju kamate građanima koje su veće od inflacije ili bar jednake, a to bi bilo nekih 8-18%. Samo potpuni prestanak QE i vraćanje na situaciju od pre 2008 ili neki novi zlatni standard može da natera komercijalne banke da daju stimulišuće kamate štedišama, a potpuni prestanak QE i kamatne stope FED od 3% i više izazivaju veoma brzi ekonomski slom.

Dakle, ako se zadrži ova inflacija, nekretnine su bolje ulaganje za onog ko ne zna šta bi sa viškom gotovine. Ali, svakako treba sačekati jesen.
 
Nisam duze vreme gledao oglase i sada vidim cetiri oglasa, razlicita stana u mojoj ulici, izmedju 46 do 70m2. Od pocetka korone pa do skoro se uvek po jedan pojavljivao i brzo nestajao, a sada 4 i to su visoki spratovi, 2 od 4 imaju solidan pogled na Dunav. Traze detaljno renoviranje, cak su i agencije to napisale. Deluje kao da se povecava ponuda starogradnje tj stagnira prodaja sto je dobar znak za kupce. Videcemo sta ce biti, ali nije realno da neko samo kupuje i ne pita. Em su cene otisle u crvenu zonu, em jadna ponuda, neodrzivo.
 
Vrh