Šta je novo?

Cene nekretnina

Pogledaj stanje svetske ekonomije, inflaciju i ostalo pre korone, a pogledaj sada pa onda razmisli da li je sada ipak prognoza realna…

A za ovo sto si napisao za 2008. poznaniku je bukvalno u godinu dana stan izgubio duplo na vrednosti (novogradnja) - ako je tebi to stagnacija ili blagi pad (50%) onda definitivno moras pogledati sta znace ti izrazi na netu…
Jedino ako je banka prodala stan pod hipotekom. U suprotnom, prvi put čujem da je nekome pala vrijednost stana za duplo 2008.
Tvoj drug je znači kupio stan za X, a prodao ga za X/2 2008 god. ili mu je neka vidovita komšinica procjenila stan na 50% od ranije cijene?
 
Ovo je baš čudno, deo moje porodice je tamo, kažu da je prodaja potpuno stala.
Supruga (inače Ruskinja) mi radi prodaju u bjeloruskom kompleksu na kraju Igala. Vjerujte mi, znam šta pričam. Od 01.07. podižu cjenovnik za 5 %.
Ako neko rješava stambeno pitanje, dalje čekanje će mu samo produbiti agoniju.
 
Da se nadovežem na prethodni post. pošto mi rođaci rade u ugostiteljstvu, Rusi su bili glavni potrošači, promet im je drastično manji nego prethodnih godina.
Meni zaista deluje kao da radite u agenciji za nekretnine, možda grešim, ali čitajući Vaše postove, 90% sam uverena u svoju tvrdnju.
 
Kao što rekoh, jesen će pokazati. Nije u pitanju samo cena čelika, više je to faktora. S obzirom na to da smo stalno bili zatrpani tekstovima kako će cene samo rasti , a ima nekoliko dana tekstovi idu u suprotnom pravcu, rekla bih da se nešto iza brda valja.
 
Znas kako galens funkcionise?
Veliki deo stanova ide na kompenzaciju - firmama koje daju materijal + radnu snagu (gradjevina, instalacije, itd). Onda ide deo stanova SNS-ovcima koji su uslovljeni kada se zaposljavaju da deo novca ide u stranku a delom novca da kupe stan preko stranke (par investitora tako funkcionise u NS i ide se posebnom procedurom preko investitora i stranackih ljudi u banci - vecina stvari se zavrsava u stabu stranke a ne kod investitora ili u banci - i ne ovo nije cuo sam nego znam za to jer znam SNS-ovce koji su se tako zaposlili). Ono sto ostane (mali broj) prodaju ostali. Galens (i jos par investitora) ce uvek da “proda” taj deo stanova sto je kompenzacija plus pranje para… Ako ne verujes idi kod Galensa ili nekog od tih investitora i reci da hoces da kupis u izgradnji na kredit i u 95% slucajeva prvo pitanje ce biti da li si u stranci ili da li si u pravoj stranci?

To sto Rusi kupuju ne bih komentarisao - mozda ima pojedinaca ali vise je prica agencija za nekretnine. Da li si ti licno ili neko od tvojih prodao tom Rusu stan i video ugovor za taj stan?
Ako ne, odakle ti onda info? Rekla ti agencija mozda? 🤣
Ti meni pričas o galensu ja kupio 10 stanova od njih i saradjujem sa njima.
Nemam veze sa politikom niti me zanima.
Da neko od mojih je prodao.
 
Ja nemam neke koristi od toga hoce li cijene ici gore ili dolje. Cak sta vise, trenutno trazimo i kupujemo stan u BGD-u pa nam trenutne cjene ne idu u prilog. Odlagali smo tu kupovinu godinu/dvije i za to vrijeme je doslo do ne malog skoka cjena. Moja prognoza je da cijene skoro nece padati, nego da ce jos blago rasti do kraja ove godine kada ce stagnirati. To nije samo moja prognoza. Ali vidjecemo za pola godine ko je bio u pravu.
 
Ti meni pričas o galensu ja kupio 10 stanova od njih i saradjujem sa njima.
Nemam veze sa politikom niti me zanima.
Da neko od mojih je prodao.
Tesko je polemisati sa forum stručnjacima koji 20 godina cekaju pad cijena nekretnine i uvijek im je "evo samo sto nije".
I jos jedan info, kod nas u CG Ukrajinci su toliko podigli traznju zakupa da je bukvalno sada moguće kupiti stan na kredit i otplaćivati ratu kredita kirijom. I to povećava traznju za kupovinom.
Takodje i domaci podstanari, koji se sada cjenom kirije maltene "tjeraju" da kupe stan.
 
Tesko je polemisati sa forum stručnjacima koji 20 godina cekaju pad cijena nekretnine i uvijek im je "evo samo sto nije".
I jos jedan info, kod nas u CG Ukrajinci su toliko podigli traznju zakupa da je bukvalno sada moguće kupiti stan na kredit i otplaćivati ratu kredita kirijom. I to povećava traznju za kupovinom.
Takodje i domaci podstanari, koji se sada cjenom kirije maltene "tjeraju" da kupe stan.
Oprostite, ali ne verujem , apartmana koliko hoćete po istim cenama kao i prošle godine. Uostalom, imaju ljudi airbnb pa neka vide, koga interesuje.
Ja nisam stručnjak, i ne gledam 20 godina, nego poslednjih godinu dana, otprilike. Diskusiju sa Vama završavam, Vaši stavovi nisu relevantni jer zastupate svoje interese kao prodavca ili agenta, što je naravno Vaše pravo, ali nije objektivno.
 
Oprostite, ali ne verujem , apartmana koliko hoćete po istim cenama kao i prošle godine. Uostalom, imaju ljudi airbnb pa neka vide, koga interesuje.
Ja nisam stručnjak, i ne gledam 20 godina, nego poslednjih godinu dana, otprilike. Diskusiju sa Vama završavam, Vaši stavovi nisu relevantni jer zastupate svoje interese kao prodavca ili agenta, što je naravno Vaše pravo, ali nije objektivno.
Skuplji su apartmani za izdavanje ovog ljeta ako nista drugo onda radi skoka stope poreza sa 9 na 15 % i radi obavezne fiskalizacije i malih izdavaoca smještaja. Takodje poskupile su i čistacice, hemija za čiscenje, renoviranje... Sve je to moralo imati uticaja i na cijenu. Ljudi se donekle i uzdržavaju da dižu cene koliko bi trebalo jer još uvijek ne znaju kakva ce biti sezona. Vjerovatno dobra u smislu broja gostiju, ali slaba u smislu potrošnje. Tačno je da je mnogo manje ruskih turista, ali nije toliko manje ruskih kupaca nepokretnosti. Problem je sa prebacivanjem novca ruskih kupaca. Sada imaju neke varijante placanja upravo preko Srbije.
Ja sam na ovom forumu član kao i svi drugi. Prvenstveno sam tu zato sto kupujem stan u Beogradu pa me zanimaju iskustva i mišljenja drugih. Naravno da imam pravo i na svoje mišljenje i zaključke.
 
Rast bazne kamatne stope podrazumeva i rast kamate na stednju. Mnogi su izasli sa stednjom iz banaka pre par godina jer su kamate na orocenu stednju pale na 0.1%. Sad neke banke nude 1.75% jer su skocile kamate na kredite. Kamata na stednju ce sigurno ici gore a to ce smanjiti kupovinu nekretnina. Mnogi su tako razmisljali pre 10 godina. Sto da kupim stan i rentam i imam 5% godisnje kad mogu da imam malo manje na stednji bez cimanja.
 
Posto kazes da je normalna distribucija onda je svejedno sa koje strane cemo uzeti fiksnu tacku jel?

Zasto ne bi onda uzeli najnizu? NIje me mrzelo:

God / Bg / Najnizi PPI/ Odnos prema najnizem PPI

2010 / 19.89 / 2.97 / 569%
2011 / 26.19 / 2.30 / 1038%
2012 / 26.16 / 3.08 / 750%
2013 / 20.88 / 3.21 / 550%
2014 / 18.04 / 2.73 / 560%
2015 / 18.24 / 2.17 / 740%
2016 / 20.21 / 4.80 / 321%
2017 / 21.37 / 4.68 / 356%
2018 / 21.69 / 5.23 / 314%
2019 / 22.21 / 4.48 / 395%
2020 / 22.02 / 5.71 / 285%
2021 / 19.77 / 5.67 / 248%
2022 / 21.36 / 3.29 / 549%

Pa sta je ovo druze? Ne da nema skoka nego je Bg 2018. jos i u padu? Pa kako ovo? Ja sam mislio da je tvoj metod neumoljiv, sansa za gresku nula?

Slavis bez osnova.
Najveci min. i najmanja sigma - ne demantuje raniji zakljucak.
 
Ne moze niko sa sigurnoscu tvrditi sta ce biti sutra, ali ko pogleda ovu temu od pocetka, a startovala je tamo jos davne 2010. videce da su predvidjanja uglavnom pogresna.
2010. je u vecini sveta krenuo pad cena a kod nas su se jos uvek drzale. Kada su krenule na dole, to nije islo bas brzo. Cak i kad su dostigle dno 2015., mnogi su predvidjali pad od jos bar 30%. Kad su cene skocile pocele da rastu u 2016. taj koji je cekao jos dublje dno je na kraju opet morao vise da plati.

I ja mislim da ce cene stagnirati u drugoj polovini godine, a da ce pad ako ga bude bilo krenuti tek sledece. Opet, i 2020. sam mislio da ce zbog pandemije, propasti turizma i stan-na-dan poslova itd. doci do neke rasprodaje a nista od toga se nije dogodilo.

Secam se takodje kad sam negde 2019. komentarisao blok 32 sa nekim drugarima i svi smo se slozili 'dal su oni normalni 2200-2400 kvadrat, ko ce bre to da plati' a danas bi na keca potrcao da za tu cenu tu uzmem stan, jer je po meni najbolje pozicionirana, a i jako fino uradjena, novogradnja na NBG.
Pitanje je i koliko su sad ljudi uskladili 'donju granicu' koju cekaju. Da li ce cekati da nesto od 2500 padne na 1500 ili ce im i 2000 biti 'kako sam se nadala dobro sam se udala'.

Ko kupuje za zivot a trenutno je podstanar, takodje racuna i kiriju kao dodatni trosak, znaci to buduce pojeftinjenje treba da pokrije i tu kiriju placenu u medjuvremenu.
Naravno, ako nije dostupno nije dostupno i tu dzaba svo teoretisanje, primoran si da cekas, skupjlas pare i nadas se padu.
Svakako nikome ne bi sada preporucio uzimanje kredita koji bi mu vec sad bio tezak za otplacivanje, jer ce tu situacija gotovo sigurno biti samo gora i moze upasti u gadan problem. Medjutim ako ima 'lufta' da podnese i povecanje rate i siguran posao ne znam dal bih preporucio i cekanje, pogotovo ako je trenutno podstanar.

Za investicione kupce nemam pojma, ima tu iskusnijih. Svakako da su rente jos uvek visoke a potraznja ogromna. Drugarica je stavila stan na oglase u ponedeljak uvece i vec u utorak popodne ga skinula jer im se javilo 12 ljudi, neki su slali poruke u 1 nocu, nudili pare samo da budu prvi koji ce pogledati stan. I to za cudo nije bilo Rusa, sve nasi ljudi. To trziste je i dalje jako 'vruce', i to u Junu koji je obicno najbolje vreme za trazenje stana jer studenti napustaju stanove.
 
Nažalost kraj je veoma blizu, ako ste pročitali link, u vezi 11 milijardi, ej pa to je trećina ukupnog duga Srbije. Ko god da je planirao da dođe u Bg i Ns da živi, zastao je što zbog cena, što zbog celokupne situacije. Svake godine nas je sve manje, biće stanova, a ima ih i sada.
 
Dobrih stanova nema puno.
Tačno je da je kod nas dosta nezahvalno prognozirati tržište nekretnina jer često ne važe opšte zakonitosti.
Medjutim, čudno je da stan u Beogradu bude 30-40 % jeftiniji nego npr. u Ljubljani.
Beograd je regionalni centar. Šta god mi mislili i željeli, mora biti skup.
P.S. Jako bi bilo zanimljivo, ko ima vremena, pročitati ovaj forum od početka. Od 2010. god. Ja mislim da bi dugoročne tendencije onda bile jasnije.
 
Jedino ako je banka prodala stan pod hipotekom. U suprotnom, prvi put čujem da je nekome pala vrijednost stana za duplo 2008.
Tvoj drug je znači kupio stan za X, a prodao ga za X/2 2008 god. ili mu je neka vidovita komšinica procjenila stan na 50% od ranije cijene?

Kupio je stan za X a godinu dana posle su se stanovi te kvadrature u istoj zgradi prodavali za ~X/2.

Ti meni pričas o galensu ja kupio 10 stanova od njih i saradjujem sa njima.
Nemam veze sa politikom niti me zanima.
Da neko od mojih je prodao.
Pazi, i meni bi bilo krivo da sam sada kupio 10 stanova - ako si dobio po ok ceni ili u kompenzaciji, onda ok, ali po ovim cenama ako si kupio onda ti ostaje samo da se nadas da ja gresim, a da si ti u pravu. Ja svoje pare svakako drugacije investiram...
Ja sam konkretno naveo podatke zbog kojih mislim da ce cene pasti i to nisu nagadjanja vec nesto sto je cinjenica (inflacija, rast kamatnih stopa, problemi sa energentima, itd) - to sve mozes da proveris online i da vidis da su zvanicno to same institucije najavile - FED, ECB...
Sto se tice Rusa - dobro, neko od tvojih je prodao, ali koliko stanova? Ne mozes na osnovu par stanova (ili jos gore, jednog stana) da kazes e Rusi placaju vise - trebas da gledas statistiku, a za statistiku ti treba veliki uzorak.

Sto se tice galensove kupovine totalno si pogresno procitao moj post pa treba da citiram sam sebe - pomoci cu ti tako sto cu podvuci i bold-ovati nesto kljucno sto si propustio:
Ako ne verujes idi kod Galensa ili nekog od tih investitora i reci da hoces da kupis u izgradnji na kredit i u 95% slucajeva prvo pitanje ce biti da li si u stranci ili da li si u pravoj stranci?
Pretpostavicu da ne lazes i da si stvarno kupio tih 10 stanova - nisi ih sigurno kupovao na kredit, zar ne? Takodje, posto si pominjao kako se Kej 2 rasprodao, pogledaj malo koliko se jos vrti stanova na prodaju iz Kej 1 residence, kao i Avenije koji su vec sagradjeni. Takodje ima jedna famozna stvar - zove se waybackmachine i mozes da na sajtovima ides u proslost, posto sve belezi, pa malo prodji i vidi koliko stanova jos uvek stoji na oglasima u Novom Sadu za novogradnju i ako ne verujes da nisu prodati, nazovi pa pitaj. U 2021. se jos i prodavalo - prodalo bi se nekada i pre pocetka gradnje, ali uvek pre nekih 50-60%, a sada pogledaj koliko je oglasa useljive novogradnje (pogotovo vecih stanova).

Tesko je polemisati sa forum stručnjacima koji 20 godina cekaju pad cijena nekretnine i uvijek im je "evo samo sto nije".
Ne znam odakle ti zakljucujes da sam ja "strucnjak koji 20 godina ceka pad cena"? :)
I za tvoju informaciju - u tih 20 godina jeste bilo pada cena ;)
Ja nikada ranije nisam diskutovao o cenama niti sam cekao toliko godina, sada sam hteo da kupim 2 stana, ali sam jednostavno sagledao sta se desava sa ekonomijom i sabrao 2+2...
Takvi isti kao ti su verovali da dotcom bubble nikada nece puci i isto tako su se smejali ljudima poput Michael Burry-a za predvidjanje svetske finansijske krize.

Jedini razlog zbog koga sam napravio nalog na forumu bio je da podelim neko svoje misljenje sa ljudima koji sada planiraju da kupe stan posto je ocigledno da ima ljudi koji ovde lupetaju bez ikakvog znanja i cinjenica u fazonu "cena ce rasti jer ja tako kazem - rasla je do sada pa ce nastaviti" - pa to dete iz vrtica ne bi odvalilo...
 
Dobrih stanova nema puno.
Tačno je da je kod nas dosta nezahvalno prognozirati tržište nekretnina jer često ne važe opšte zakonitosti.
Medjutim, čudno je da stan u Beogradu bude 30-40 % jeftiniji nego npr. u Ljubljani.
Beograd je regionalni centar. Šta god mi mislili i željeli, mora biti skup.
P.S. Jako bi bilo zanimljivo, ko ima vremena, pročitati ovaj forum od početka. Od 2010. god. Ja mislim da bi dugoročne tendencije onda bile jasnije.
Skupio sam ja jednom neke od najzanimljivijih prognoza iz tog perioda, ovde :)
 
Kupio je stan za X a godinu dana posle su se stanovi te kvadrature u istoj zgradi prodavali za ~X/2.


Pazi, i meni bi bilo krivo da sam sada kupio 10 stanova - ako si dobio po ok ceni ili u kompenzaciji, onda ok, ali po ovim cenama ako si kupio onda ti ostaje samo da se nadas da ja gresim, a da si ti u pravu. Ja svoje pare svakako drugacije investiram...
Ja sam konkretno naveo podatke zbog kojih mislim da ce cene pasti i to nisu nagadjanja vec nesto sto je cinjenica (inflacija, rast kamatnih stopa, problemi sa energentima, itd) - to sve mozes da proveris online i da vidis da su zvanicno to same institucije najavile - FED, ECB...
Sto se tice Rusa - dobro, neko od tvojih je prodao, ali koliko stanova? Ne mozes na osnovu par stanova (ili jos gore, jednog stana) da kazes e Rusi placaju vise - trebas da gledas statistiku, a za statistiku ti treba veliki uzorak.

Sto se tice galensove kupovine totalno si pogresno procitao moj post pa treba da citiram sam sebe - pomoci cu ti tako sto cu podvuci i bold-ovati nesto kljucno sto si propustio:

Pretpostavicu da ne lazes i da si stvarno kupio tih 10 stanova - nisi ih sigurno kupovao na kredit, zar ne? Takodje, posto si pominjao kako se Kej 2 rasprodao, pogledaj malo koliko se jos vrti stanova na prodaju iz Kej 1 residence, kao i Avenije koji su vec sagradjeni. Takodje ima jedna famozna stvar - zove se waybackmachine i mozes da na sajtovima ides u proslost, posto sve belezi, pa malo prodji i vidi koliko stanova jos uvek stoji na oglasima u Novom Sadu za novogradnju i ako ne verujes da nisu prodati, nazovi pa pitaj. U 2021. se jos i prodavalo - prodalo bi se nekada i pre pocetka gradnje, ali uvek pre nekih 50-60%, a sada pogledaj koliko je oglasa useljive novogradnje (pogotovo vecih stanova).


Ne znam odakle ti zakljucujes da sam ja "strucnjak koji 20 godina ceka pad cena"? :)
I za tvoju informaciju - u tih 20 godina jeste bilo pada cena ;)
Ja nikada ranije nisam diskutovao o cenama niti sam cekao toliko godina, sada sam hteo da kupim 2 stana, ali sam jednostavno sagledao sta se desava sa ekonomijom i sabrao 2+2...
Takvi isti kao ti su verovali da dotcom bubble nikada nece puci i isto tako su se smejali ljudima poput Michael Burry-a za predvidjanje svetske finansijske krize.

Jedini razlog zbog koga sam napravio nalog na forumu bio je da podelim neko svoje misljenje sa ljudima koji sada planiraju da kupe stan posto je ocigledno da ima ljudi koji ovde lupetaju bez ikakvog znanja i cinjenica u fazonu "cena ce rasti jer ja tako kazem - rasla je do sada pa ce nastaviti" - pa to dete iz vrtica ne bi odvalilo...
Još jedan je razlog za, a ne protiv kupovine stana. Ljudi žive sada u ovom trenutku. Sada se žene/udaju, dobijaju djecu. Sada im treba stan. Sada im treba dodatna soba. Sada, a ne za 10 godina. Jer prodje život. Ne treba se možda ni toliko iscrpljavati i zamarati projekcijama i predvidjanjima. Treba jednostavnije živjeti. Možda se i u tome krije dio sreće. Naravno, ne po svaku cijenu i na svoju štetu, ali ne i neke odluke prolongirati u nedogled jer ipak život teče.
 
Još jedan je razlog za, a ne protiv kupovine stana. Ljudi žive sada u ovom trenutku. Sada se žene/udaju, dobijaju djecu. Sada im treba stan. Sada im treba dodatna soba. Sada, a ne za 10 godina. Jer prodje život. Ne treba se možda ni toliko iscrpljavati i zamarati projekcijama i predvidjanjima. Treba jednostavnije živjeti. Možda se i u tome krije dio sreće. Naravno, ne po svaku cijenu i na svoju štetu, ali ne i neke odluke prolongirati u nedogled jer ipak život teče.
Kolega totalno ste promašili temu.
 
Još jedan je razlog za, a ne protiv kupovine stana. Ljudi žive sada u ovom trenutku. Sada se žene/udaju, dobijaju djecu. Sada im treba stan. Sada im treba dodatna soba. Sada, a ne za 10 godina. Jer prodje život. Ne treba se možda ni toliko iscrpljavati i zamarati projekcijama i predvidjanjima. Treba jednostavnije živjeti. Možda se i u tome krije dio sreće. Naravno, ne po svaku cijenu i na svoju štetu, ali ne i neke odluke prolongirati u nedogled jer ipak život teče.
Ljudi nemaju para sad u ovom trenutku. Ziveli, ne ziveli :) Barem ne za ove cene koje su izlozene. To je najveci zbun u celoj situaciji. A zivi se jednostavno, da ne moze biti jednostavnije. Ko vi mislite da je prosecan stanovnik Srbije, lik koji moze da kupi starogradnju od 2500 po kvadratu, plus treba da se ulozi u sredjivanje? A i da mu na kraju meseca ostane da izbleji do Zlatibora u apartmanima za vikend.
 
Vrh