Šta je novo?

Cene nekretnina

Sve se vise ukopavas.

-Naravno da je normalan. Distribucija uprosecenih uzoraka ima normalan raspored.

-Broj vrednosti u intervalu:
+3 do +5 sigma je 0,13497%.
+4 do +5 sigma je 0,00297%.
Primeni to na godisnje serije od po cca 50 do 200 gradova i dobijes

...skoro pa nista.
Zato je besmisleno.

Otvorim ti vrata da se dostojanstveno izvuces jer si se posteno nalupao, a ti jednostavno ne znas da stanes.

Za pitanja si vec dobio odgovore

Koje odgovore, treba da pocnemo da slavimo? Beograd danas jeste jeftiniji nego 2017.?

U skupu od 200 gradova nemoguce je da jedan odskace preko 3SD? Jel to tvrdis?
 
Sve se vise ukopavas.

-Naravno da je normalan. Distribucija uprosecenih uzoraka ima normalan raspored.

-Broj vrednosti u intervalu:
+3 do +5 sigma je 0,13497%.
+4 do +5 sigma je 0,00297%.
Primeni to na godisnje serije od po cca 50 do 200 gradova i dobijes

...skoro pa nista.
Zato je besmisleno.

Otvorim ti vrata da se dostojanstveno izvuces jer si se posteno nalupao, a ti jednostavno ne znas da stanes.

Za pitanja si vec dobio odgovore
Posto kazes da je normalna distribucija onda je svejedno sa koje strane cemo uzeti fiksnu tacku jel?

Zasto ne bi onda uzeli najnizu? NIje me mrzelo:

God / Bg / Najnizi PPI/ Odnos prema najnizem PPI

2010 / 19.89 / 2.97 / 569%
2011 / 26.19 / 2.30 / 1038%
2012 / 26.16 / 3.08 / 750%
2013 / 20.88 / 3.21 / 550%
2014 / 18.04 / 2.73 / 560%
2015 / 18.24 / 2.17 / 740%
2016 / 20.21 / 4.80 / 321%
2017 / 21.37 / 4.68 / 356%
2018 / 21.69 / 5.23 / 314%
2019 / 22.21 / 4.48 / 395%
2020 / 22.02 / 5.71 / 285%
2021 / 19.77 / 5.67 / 248%
2022 / 21.36 / 3.29 / 549%

Pa sta je ovo druze? Ne da nema skoka nego je Bg 2018. jos i u padu? Pa kako ovo? Ja sam mislio da je tvoj metod neumoljiv, sansa za gresku nula?
 
Treba imati u vidu i statusni strah medju nasim emigrantima.
Mmogi koji imaju kuce i zemlju u Srbiji, ce biti spremni da ostanu u inostranstvu, cak i kao sirotinja, jer u tim krugovima je povratak ravan neuspehu.
Tačno. U Srbiju se vraćaju samo vrlo uspešni emigranti. Ostali su ili zarobljeni kreditima ili se plaše sebi da priznaju koliko je sve bez smisla.

Elem cene nekretnina će naravno ići dole u obrnutoj povratnoj sprezi sa rastom kamatnih stopa. Ali razlog rasta je isto bio uslovljen time - jednostavno ko god ima ikakvu ušteđevinu nema gde "sigurno" da ide. Berze su poludele, keš je kao ok uprkos inflaciji al pitanje je dal ti je ok banka kojoj je centrala u PIGS... Čupava vremena. Bar je zid zid. Ali uskoro su sve ušteđevine potrošene i cena nema gde drugo do na dole. Ko god planira da kupuje stan za stanovanje, bolje da sačeka bar zimu
 
Tačno. U Srbiju se vraćaju samo vrlo uspešni emigranti. Ostali su ili zarobljeni kreditima ili se plaše sebi da priznaju koliko je sve bez smisla.

Elem cene nekretnina će naravno ići dole u obrnutoj povratnoj sprezi sa rastom kamatnih stopa. Ali razlog rasta je isto bio uslovljen time - jednostavno ko god ima ikakvu ušteđevinu nema gde "sigurno" da ide. Berze su poludele, keš je kao ok uprkos inflaciji al pitanje je dal ti je ok banka kojoj je centrala u PIGS... Čupava vremena. Bar je zid zid. Ali uskoro su sve ušteđevine potrošene i cena nema gde drugo do na dole. Ko god planira da kupuje stan za stanovanje, bolje da sačeka bar zimu

Da. To su tuzne sudbine. Ljudi u kreditima, mracni pogureni, bez zivotne radosti.
Covek koji rentira gubi novac, ali ne i zivot.
 
IT sektor sa druge strane profitira od sukoba u Ukrajini, Rusi/Ukrajinci su nasim strucnjacima najveca konkurencija jer smo tu negde ista kategorija. Kako je sa njima sada otezano poslovati, sve vise poslova se sliva kod nas.

Plus dosta domacih startupa sve ozbiljnije posluje i moze da konkurise i strancima sa platama.
Ja cu te samo pitati odakle ti ovaj info ili je rekla-kazala?
 
Posto kazes da je normalna distribucija onda je svejedno sa koje strane cemo uzeti fiksnu tacku jel?

Zasto ne bi onda uzeli najnizu? NIje me mrzelo:

God / Bg / Najnizi PPI/ Odnos prema najnizem PPI

2010 / 19.89 / 2.97 / 569%
2011 / 26.19 / 2.30 / 1038%
2012 / 26.16 / 3.08 / 750%
2013 / 20.88 / 3.21 / 550%
2014 / 18.04 / 2.73 / 560%
2015 / 18.24 / 2.17 / 740%
2016 / 20.21 / 4.80 / 321%
2017 / 21.37 / 4.68 / 356%
2018 / 21.69 / 5.23 / 314%
2019 / 22.21 / 4.48 / 395%
2020 / 22.02 / 5.71 / 285%
2021 / 19.77 / 5.67 / 248%
2022 / 21.36 / 3.29 / 549%

Pa sta je ovo druze? Ne da nema skoka nego je Bg 2018. jos i u padu? Pa kako ovo? Ja sam mislio da je tvoj metod neumoljiv, sansa za gresku nula?
Ne možeš da se porediš na najgorim u grupi koji ne čine nikakav deo tržišta tih zemalja I ne doprinose ekonomiji tih država tipa ovaj Linderik Irska?! To je manipulacija, ne dobija se nikakav zaključak.

Ima logike jedino da se porediš da najboljima koji čine privredu tih zemlja i proizvode GDP - London, Rim, Moskva, Pariz ili u odnosu na ceo skup ali bez ovih nebitnih za analizu gradova.
 
Ja cu te samo pitati odakle ti ovaj info ili je rekla-kazala?
Iz licnog iskustva, i moje okoline koja je pretezno IT. Dobijam ponude od domacih firmi koje su do skoro bile nezamislive, dosta iznad seniorskog proseka.

Ne možeš da se porediš na najgorim u grupi koji ne čine nikakav deo tržišta tih zemalja I ne doprinose ekonomiji tih država tipa ovaj Linderik Irska?! To je manipulacija, ne dobija se nikakav zaključak.
Ima logike jedino da se porediš da najboljima koji čine privredu tih zemlja i proizvode GDP - London, Rim, Moskva, Pariz ili u odnosu na ceo skup ali bez ovih nebitnih za analizu gradova.

Lol da, Eindhoven, Roterdam i Malmo su nebitni a Budva, Cluj Napoca i Dubrovnik su bitni.

Slobodno izdvoj gradove koje smatras bitnima, ali to onda vise nije isti skup. I opet bi trebalo da pokazuje isti trend bilo da meris od najgoreg ili najboljeg. Da metoda valja, kao sto ne valja.
 
Dobro vi nama došli draga gospođo! I na žalost da, na ovom forumu ima svega i svačega! Već duže vreme potenciram da se cena nekretnina određuje u skladu sa KVALITETOM koji pruža a ne u skladu sa trendovima, berzanskim i drugim indeksima i slično, ali opet moguće da je to negde povezano i sa opštom kulturom naših ljudi i kupaca. Sledstveno tome glavna vodilja u izboru i glavna podela bi trebala biti na PREMIJUM i STANDARD kvalitet. Standard kvalitet ne bih komentarisao jer on stvarno zavisi od onoga što bi se se slobodno moglo reći "kako duva vetar", jer prosto ne pruža ništa više osim regularnih i minimalnih parametara. Dok kod Premijum kvaliteta u svakom smislu treba računati na poboljšanje uslova i komfora života, dizajna, interesantnih rešenja, primene raznih efikasnih sistema i uštede energije, poboljšanih termičkih/zvučnih svojstava itd itd

Kad je u pitanju Pančevo po mom skromnom mišljenju standard kvalitet bi mogao biti negde oko 800-1000 eur dok bi premijum kvalitet mogao biti od 1500 pa na više, u najboljim slučajevima i 2500. Kod standarda lokacija igra najbitniju ulogu, dok kod Premijuma ona nema glavni karakter.

U Beogradu bi standard kvalitet recimo negde oko ul.Vojislava Ilića (bliže Krstu) bio oko 1300-1500 eur, a premijum od 2000 pa na više. Mirijevo kao najsličnije Pančevu bi bilo 900-1100 u standardu i preko 1600 u premijumu
Zlatibor bi bio 1200-1400 u standardu i minimum preko 2000 u premijumu

Problem je što ljudi ne žele da se bave time previše, zanima ih samo lokacija, i to u onom najužem i najglupljem smislu, i onda u odnosu na to donose sudove i odluke. Tako da se onda i kod investitora formira to mišljenje da je dovoljno recimo što gradi na Novom Beogradu i da mu ta lokacija sama po sebi, zbog trenutne traženosti, daje mogućnost da iako gradi malo jači standard želi da preskoči par stepenika i prodaje kao premijum. Otud cene od 2700-3000 za ono što realno ne vredi 1800

Nepismeni smo gospođo i što je još gore od toga ne želimo da učimo...
Potpuno se slažem sa ovim napisanim.
Ali da dodam nešto. Generalno se sa ovim divljanjem cijena podigao kvalitet i nivo novogradnje.
Troslojni parket, alu drvo ili makar alu ili PVC u dvije boje (spolja i unutra), toplotne pumpe sa podnim grijanjem i fan coilerima (čak i plafonskim), liftovi renomiranih proizvodjača, polako ali sigurno postaju standard u novogradnja od 2 ipo + hiljade €/m2.
Još je jedna stvar koju sam primjetio.
Lokacija više toliko ne igra ulogu.
Dosta igra ulogu mikrolokacija.
Tako stan na ljepšim djelivika Konjarnika i Voždovca, košta isto kao i stan na osrednjem djelu Vračara. I što se tiče vanjske estetike samih zgrada, ne može se reći da se investitori ne trude.
 
Pa, dobro, toliko znam i ja kao laik, nisam mislila na to, već na krupnije stvari, debljina zida, vrsta bloka itd. debljina ploče (ako se to tako kaže) a to stvarno ne znam, a o zvučnoj izolaciji može da se sudi tek po useljenju. Ono što mi je fascinatno, nadgradnja, znači mala zgrada i onda samo odjednom bum , nekoliko spratova, nisam sigurna da su baš temelji za to predvidjeni, više sam mislila na taj deo. O tome ja ne znam gotovo ništa.
To što vam je Defke odgovorio plus možete obratiti pažnju na koeficijent prozora i debljinu izolacije kako bi ste kasnije imali znatno niže troškove u korišćenju stana. Solarni paneli ili neki drugi vid obnovljivih izvora takođe je siguran znak da je investitor razmišljao o kupcu a ne samo o svom džepu. Takođe akustična izolacija se može videti u Specifikaciji materijala odnosno zidova tako da i to možete unapred znati i pre početka izgradnje

I ne verujte u belosvetske gluposti o padu cena nekretnina, bar kad je u pitanju Srbija, to se neće sigurno desiti narednih 3-5 godina. Naš čovek će pre povući stan iz prodaje nego ga dati ispod cene koju je tog trenutka zamislio...prosto takav smo narod. A s druge strane naše tržište nije kreditno, već su takozvani keš kupci možda i 80% (na Zlatiboru recimo preko 90%). A šta mislite šta čovek koji ima 100-150.000 evra danas na računu u ovim nestabilnim vremenima želi...pa želi samo da sačuva to što je zaradio. Mi kao narod imamo već iskustva sa inflacijom, i retko će ko dozvoliti da opet na sličan način ostane bez ušteđevine!
 
E sada što se tiče prognoze kretanja cjena, ja nisam siguran da će brzo početi da padaju.
Ko god sada traži stan za kupovinu, svjedok je da je dobar stan gotovo nemoguće naći. Sve što valja je prodato na samom početku izgradnje. Obično na kraju ostaju prizemlja. Ako je zgrada baš kvalitetna i dobro opremljena, svi stanovi su uveliko prodati. Može se provesti samo nešto što je dosta skupo. Činjenica da je potražnja ogromna jeste i ta da vaćina investitora uopšte ne želi da se cjenkam. Jednostavno, cjena je ta pa ti uzmi ili ostavi.
Inače, investitori su ubjedjeni da će zbog cjena materijala, cjene novogradnje ići još gore. Ono šta se sada završava, gradjani je po cijenama materijala koje su i preko 50 % bile niže (željezo, dobra ali stolarija, izolacije, kablovi...), tako da i to mora uticati na cijenu gotovog proizvoda.
Još je jedan po meni razlog zašto će cijene do kraja godine rasti.
Kreditnim kupcima je ovo sada zadnji voz da ugrabe dobar kredit. Čak i sa fiksnom kamatnom stopom u nekom dužem periodu. Nikada stambeni krediti nisu bili povoljni kao unazad pola godine, godinu. Toga su ljudi koji rješavaju stambeno pitanje i te kako svjesni.
 
Evo U Starim Banovicima isti takav kvalitet 1200 sa pdvom.
 
Mi trenutno tražimo stan na potezu Vukov spomenik-Zira-Djeram-Crveni krst i vjeruje mi, dobar stan se ne može kupiti bez 2.600-2.800 €\m2 + PDV što je po meni užasno puno, ali ko mene pita. Tako je kako je i ja zaista vjerujem da će biti još skuplje (dosadašnje iskustvo sa čekanjem me tome ući) jer sve što valja se proda, a da nikada i ne dodje u oglase.
 
Iz licnog iskustva, i moje okoline koja je pretezno IT. Dobijam ponude od domacih firmi koje su do skoro bile nezamislive, dosta iznad seniorskog proseka.
Ako nisi vlasnik firme ili ne ucestvujes u vodjenju iste ne mozes da govoris o ovome na osnovu glasina. Ja ti mogu reci da je to da se dosta poslova sada slilo kod nas glupost, jedino sto vidim u IT da se slilo je vise Ukrajinaca i Rusa u Srbiju. Takodje sam licno doziveo i neke krize pre ove (ukljucujuci i pocetak COVID-a kada je gomila startup-ova, klijenata i projekata propalo). Ovo sada trenutno je zatisje pred buru... Da ne pricam koliko ce blockchain startupa i projekata propasti...
I ne verujte u belosvetske gluposti o padu cena nekretnina, bar kad je u pitanju Srbija, to se neće sigurno desiti narednih 3-5 godina. Naš čovek će pre povući stan iz prodaje nego ga dati ispod cene koju je tog trenutka zamislio...prosto takav smo narod. A s druge strane naše tržište nije kreditno, već su takozvani keš kupci možda i 80% (na Zlatiboru recimo preko 90%). A šta mislite šta čovek koji ima 100-150.000 evra danas na računu u ovim nestabilnim vremenima želi...pa želi samo da sačuva to što je zaradio. Mi kao narod imamo već iskustva sa inflacijom, i retko će ko dozvoliti da opet na sličan način ostane bez ušteđevine!
Evo ja prvi ne bih 100.000 ubacio u nekretnine jer znam da ce puci. Cene nekretnine diktira trziste - ponuda/potraznja - trenutno se ponuda gomila, potraznje nema. Pojedini investitori stoje zaglavljeni i ne rade dalje, pojedini su usporili, ali generalno se vidi da se ne prodaje. Neko je pre pomenuo (sto je tacno) da bi se pre uvek sve rasprodalo jos pre nego sto se zavrsi sve (cak se desavalo i pre 80% zavrsenosti koliko su banke trazile za odobrenje kredita). Sada ima stanova koliko hoces u vec zavrsenim zgradama koji samo stoje i nikako se ne prodaju...
 
Ako nisi vlasnik firme ili ne ucestvujes u vodjenju iste ne mozes da govoris o ovome na osnovu glasina. Ja ti mogu reci da je to da se dosta poslova sada slilo kod nas glupost, jedino sto vidim u IT da se slilo je vise Ukrajinaca i Rusa u Srbiju. Takodje sam licno doziveo i neke krize pre ove (ukljucujuci i pocetak COVID-a kada je gomila startup-ova, klijenata i projekata propalo). Ovo sada trenutno je zatisje pred buru... Da ne pricam koliko ce blockchain startupa i projekata propasti...

Evo ja prvi ne bih 100.000 ubacio u nekretnine jer znam da ce puci. Cene nekretnine diktira trziste - ponuda/potraznja - trenutno se ponuda gomila, potraznje nema. Pojedini investitori stoje zaglavljeni i ne rade dalje, pojedini su usporili, ali generalno se vidi da se ne prodaje. Neko je pre pomenuo (sto je tacno) da bi se pre uvek sve rasprodalo jos pre nego sto se zavrsi sve (cak se desavalo i pre 80% zavrsenosti koliko su banke trazile za odobrenje kredita). Sada ima stanova koliko hoces u vec zavrsenim zgradama koji samo stoje i nikako se ne prodaju...

Naravno da sada ne bi, ali zaboravljate da smo mi u uslovima teške svetske krize, ako se deo toga usled besmislenih sankcija ka Rusiji koja je usput glavni snabdevač jeftinih energenata, prelije na našu zemlju, biće mnogo teže u zimskom periodu. Tada će sigurno biti bolje držati ušteđevinu u nekretnini nego na "vetrometini".
Što se tiče drugog dela, upravu je StevanHN, nema kvalitetnih premijum stanova u ponudi, oni prvi planu...meni su takve nekoliko puta uzimali ispred nosa (u pitanju je Zlatibor), a što se tiče zastoja u pitanju je poskupljenje materijala i standard kvalitet koji pokušavaju da prodaju po premijum cenama...
 
Naravno da sada ne bi, ali zaboravljate da smo mi u uslovima teške svetske krize, ako se deo toga usled besmislenih sankcija ka Rusiji koja je usput glavni snabdevač jeftinih energenata, prelije na našu zemlju, biće mnogo teže u zimskom periodu. Tada će sigurno biti bolje držati ušteđevinu u nekretnini nego na "vetrometini".
Što se tiče drugog dela, upravu je StevanHN, nema kvalitetnih premijum stanova u ponudi, oni prvi planu...meni su takve nekoliko puta uzimali ispred nosa (u pitanju je Zlatibor), a što se tiče zastoja u pitanju je poskupljenje materijala i standard kvalitet koji pokušavaju da prodaju po premijum cenama...
Ne bih se slozio - nekretnine ce da roknu poprilicno, ni priblizno koliko ce tipa USD da zadrzi vrednost ili tipa akcije nekih kompanija za energente (bas tih sto ce biti malo).
Sto se tice stanova u ponudi - mozda u BG, ja pricam za NS - ima kvalitetne gradnje, ali nema kupaca...
 
- Premijum nekretnine neće gubiti vrednost, čak šta više verovatno će nastaviti rast
- Standard koji pokušavaju da prodaju po ceni Premijuma će stagnirati *
- Čist Standard kvalitet ima šanse da padne *

* pod uslovom da se kod poslednja dva kupci odreknu načina razmišljanja da samo lokacija prodaje stan, da se dodatno opismene
i pojačaju kriterijume
 
Opet - cene diktira trziste. Ako imas veliku ponudu a malu potraznju to obara cenu - nema tu neke preterane filozofije. Nece svi koji prodaju stanove da kazu - e necu sada da prodam, sacekacu nekih 10 godina da se vrate cene u normalu, pa cu onda... Nekome jednostavno treba kes za nesto drugo. Isto tako investitori - dosta investitora radi na kompenzaciju (stanovi za materijal), ali trebaju uvek neki troskovi da se pokriju. Ako ne budu imali kome da prodaju stanove (zbog male potraznje), a ne spuste cenu, nece imati novca da isplate te troskove. U tom slucaju oni koji imaju dosta kapitala mogu pokriti troskove i odluciti da cekaju bolja vremena (ali treba to sve izgurati), dok manji koji trebaju da obrnu nesto ne mogu to da priuste i u nekim situacijama im je cak bolje da makar te stanove prodaju sa nulom ili gubitkom cisto da bi se pokrili da ne propadnu.

E sad, na osnovu cega ti tvrdis da ce cene nastaviti da rastu jer reci samo - e ovo ce da nastavi rast, ovo ce da stagnira bez ikakvog argumenta nema smisla.
Dakle - imali smo vec poskupljenje materijala, ali generalno sada dosta sirovina je pala cena, pa samim tim i materijal ce padati, imamo ekonomiju koja propada, imamo inflaciju i poskupljenje troskova zivota, imamo poskupljenje energenata (hrana + energenti je nesto sto svakome treba i tu nema kompromisa), imamo kamatne stope koje skacu (i najavljeno da ce skakati jos vise), imamo drastican pad prodaje (potraznje) za nekretninama, postoji velika sansa da ce dinar puci uskoro... Znaci svi parametri idu u prilog tome da ce nekretnine gubiti vrednost, pa jos jednom pitam - na osnovu cega ce rasti?
 
To što vam je Defke odgovorio plus možete obratiti pažnju na koeficijent prozora i debljinu izolacije kako bi ste kasnije imali znatno niže troškove u korišćenju stana. Solarni paneli ili neki drugi vid obnovljivih izvora takođe je siguran znak da je investitor razmišljao o kupcu a ne samo o svom džepu. Takođe akustična izolacija se može videti u Specifikaciji materijala odnosno zidova tako da i to možete unapred znati i pre početka izgradnje

I ne verujte u belosvetske gluposti o padu cena nekretnina, bar kad je u pitanju Srbija, to se neće sigurno desiti narednih 3-5 godina. Naš čovek će pre povući stan iz prodaje nego ga dati ispod cene koju je tog trenutka zamislio...prosto takav smo narod. A s druge strane naše tržište nije kreditno, već su takozvani keš kupci možda i 80% (na Zlatiboru recimo preko 90%). A šta mislite šta čovek koji ima 100-150.000 evra danas na računu u ovim nestabilnim vremenima želi...pa želi samo da sačuva to što je zaradio. Mi kao narod imamo već iskustva sa inflacijom, i retko će ko dozvoliti da opet na sličan način ostane bez ušteđevi
Samo se nadaj da je Srbija izolovano ostrvo sa posebnim navikama i da nece pasti cene nekretnina.
1.Jeftin i sveze odstampan novac novac koji je masovno ubacen u sve svetske ekonomije je prouzrokovao inflaciju i povecanje cena,
Isto tako povlacenje tog novca i povecanje kamatnih stopa uslovljava i pad cena i to brzi nego 2008. svuda pa i kod nas.
2.Hvalisanje oko kvaliteta gradnje je irelevantno jer u 90 posto slucajeva je gradjeno neplanski, divlje, nasilno-ubrzano i bez prosirenja pratece infrastrukture -
kanalizacija , vodovodna i energetska mreza...Konkretni su primeri na Mirjevu i u Vrnjackoj banji , Kopaoniku....
3.Po azurnosti i ucestalosti prepiski , hvalospevima novogradnje i nemogucnosti pada cene nekretnina u Srbiji vidim ,mislim i znam da je na forumu inteziviran rad
losih agenata nekretnina i da je strmoglavi pad krenuo i u Srbiji.
Ujedno izrazavam sumnju da je sajt RGZ namerno i ciljano nedostupan i da je delo lobisticko-mafijaskih klanova koje se bave nekretninama u Srbiji , te ce kao takav i na dalje biti nedostupan.I njima inace zvoni kraj casa.
 
Cene stanova neće padati, nego će preko noći sve pući upravo zbog veštačkog dizanja cena.Mi kao država ćemo verovatno gore proći od svih zemalja u Eu. Porašće troškovi života toliko da će i sa većim platama teško da se živi, mnogo poslova će biti izgubljeno, a porezi će rasti. Ova kriza će biti najbolnija do sada. Stanovi će biti najmanji problem, i tržište se neće više nikada oporaviti...nažalost i ja ću izgubiti posao jer sam vazan za građevinski sektor.
 
A kad ce ta noc? Mislim ‘sve se sprema’ vec godinama, da ne kazem decenijama, pa me interesuje noc ili bar nedelja/mesec te dugo ocekivane apokalipse kada ce odjednom sve da propadne.

Reci da se trziste nikad nece oporaviti je jednostavno poznavanje ekonomije na nivou petogodisnjaka.
 
I ne verujte u belosvetske gluposti o padu cena nekretnina, bar kad je u pitanju Srbija, to se neće sigurno desiti narednih 3-5 godina. Naš čovek će pre povući stan iz prodaje nego ga dati ispod cene koju je tog trenutka zamislio...prosto takav smo narod. A s druge strane naše tržište nije kreditno, već su takozvani keš kupci možda i 80% (na Zlatiboru recimo preko 90%). A šta mislite šta čovek koji ima 100-150.000 evra danas na računu u ovim nestabilnim vremenima želi...pa želi samo da sačuva to što je zaradio. Mi kao narod imamo već iskustva sa inflacijom, i retko će ko dozvoliti da opet na sličan način ostane bez ušteđevine!
Ne osvrćem se na belosvetske gluposti, kao što kažete, slušala sam ekonomiste o tome, ali teško da i najbolji mogu predivdeti kuda plovi ovaj brod. Rođaci iz Amerike me uveravaju da sledi pad, s obzirom na stanje na terenu, ne rekla kazala. Iskreno, ako se to desi, ta najavljena kriza, verujem da će padati cene. U Srbiji ima oko 135 000 stambenih kredita, pročitah pre neki dan, gubitak posla, rast kamata, rast cena osnovnih namirnica, ljudi neće moći vraćati kredit, a uzimati sada kredite u ovoj situaciji ne preporučujem. U stvari, do pre nekih mesec dana sam i sama verovala da neće cene padati, ali sada mislim da hoće, gledajući stanje nekretnina u Pančevu i ogromnu količinu novogradnje, čak i spremne za useljenje, a neprodate.
 
E sada što se tiče prognoze kretanja cjena, ja nisam siguran da će brzo početi da padaju.
Ko god sada traži stan za kupovinu, svjedok je da je dobar stan gotovo nemoguće naći. Sve što valja je prodato na samom početku izgradnje. Obično na kraju ostaju prizemlja. Ako je zgrada baš kvalitetna i dobro opremljena, svi stanovi su uveliko prodati. Može se provesti samo nešto što je dosta skupo. Činjenica da je potražnja ogromna jeste i ta da vaćina investitora uopšte ne želi da se cjenkam. Jednostavno, cjena je ta pa ti uzmi ili ostavi.
I
Ovakvo stanje je bilo u Pančevu do pre možda godinu dana, u startu se sve rasproda, pitanje da li su bili i temelji napravljeni. A sada, gotove, polugotove zgrade se nude u oglasima i to duže vreme, ali slabo to ide. Naravno, ne tvrdim da neke nisu prodate, ali ovakvo stanje je bilo do pre godinu dana nezamislivo. Uostalom, kada otvorite halo oglase, većina je novogradnja.
 
Vrh