Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo doša' malo da zaradim koji dinar, Pera agent ne plaća za DŽ, a malo i da uživam u istančanom humoru i tvojim pošalicama!
Mogao si i videti da se borim da imaš bolji ambijent dok piješ pivo na promenadi Beograda na vodi, a ne da gledaš svinjske leševe koji tamo stoje nasukani na obalu. To recimo nije pošalica, to su ozbiljne stvari.
 
Fer!

Mada me put često nanese, izbegavam ceo taj kompleks i nikad ne sedim tu, iz nekog razloga me podseća na bezakonje i celu ovu ekipu (što opet nema veze sa cenama, bile bi još veće da nema dodatne ponude)! Više sam voleo kad smo kao biciklisti svraćali do Toplice. Ako izuzmemo taj lični doživljaj, kao i samu lokaciju gde se sve napravilo, mora se priznati da izgleda svetski. Priznajem i da bih voleo da se popnem na kulu zbog pogleda, 1 naš momak, drugar iz USA je kaparisao stan 3, 4 sprata od vrha.

P.S. Inače, pre 15-ak godina, jako dobro se sećam scene sa Save par km uzvodno, isto pliva svinjski leš, ali naduven tako da misliš da će svakog trena eksplodirati! Zašto se tako nešto dešava, ne znam, nije do Beograda, širi je problem, no dobro, na tome se radi. Nadam se da će za 15 godina biti velika sramota da neko baci papirić od žvake na ulicu, u stvari ne sramota, nego da će svest biti takva da će ljudi kupiti đubre iza sebe i kad ih niko ne gleda!
 
Sustina je koliko dobijes za placeno.
Premijum cena trazi premijum kvalitet zivota.
Situacija na terenu demantuje premijum kvaliteta zivota.

Kako to vidi (kvantifikovano) numbeo u 2022.

I) Price to income racio

2022. Beograd bio na (manji broj = losiji rezultat):
-33. mestu od 482 na svetu (losiji od nas ugl. Afrika i Azija)
-3. mestu od 171 u Evropi



II) Kvalitet zivota

2022. Beograd bio na (veci broj = losiji rezultat):
-206. od 255 mesta u svetu
-82. od 91 mesta u Evropi

(od nas losiji: Minsk, Odesa, Moskva, Saint Petersburg, Skopje, Dnipro, Jekaterinburg, Tirana, Novosibirsk)



Kao sto vidite, ne uporedjujemo se sa Svedskom, vec smo nazalost veoma lose kotirani na globalnom i kontinentalnom nivou.
 
Evo resenje za cene nekretnina u Bg
 

Prilozi

  • 281093772_5718412078227434_330709574931265652_n.jpeg
    281093772_5718412078227434_330709574931265652_n.jpeg
    87,1 KB · Pregleda: 184
Evo i ja da se uključim sa svojim malim životnim iskustvom. Srbiju sam napustila kao klinka trbuhom za kruhom 2008. godine, otišla u bogatiju državu razmišljajuci otprilike kao Tin gore.

2020. sam se vratila sa malim detetom i suprugom strancem na njegovo insistiranje jer su troškovi života u Srbiji znatno niži (mada to nam nije bilo presudno) a kvalitet života, onako kako ga mi procenjujemo , znatno viši (park, reka, vrtić u blizini, hrana, priroda, selo, baba deda...). Nervira i mene komunalni nered (iako moram primetiti da je značajno bolje nego ranije, a generalno nije toliko loša situacija ako uporedim sa mnogim drugim gradovima po svetu u kojima sam boravila). Nervira me i što sam morala instalirati filter za vodu i vazduh... I što se slabo reciklira otpad itd...

Pošto poslujem na daljinu, strašno sam se plašila birokratije, koja se ispostavila manje komplikovana nego i u jednoj drugoj državi u kojoj sam bila. Kupili smo i nekretnine i to je išlo prilično glatko što se birokratije tiče (oduševila sam se kad sam otkrila da se uopšte ne ide ni u poresku ni u katastar već sve automatski kreće po notarskoj overi). Cene nekretnina jesu značajno skuplje nego što sam očekivala, ali ovaj rast cena je globalni trend. Svugde rastu cene kao posledica globalne finansiijske situacije, inflacije, nestabilnosti. Da li je ovaj nivo održiv, ne verujem, ali videćemo.

U svakom slučaju mislim da je realnost mnogo više izbalansirana nego što uvid u ovaj tread pokazuje. Beograd i Srbija jesu lokacije sa određenim rizicima i posebnim karakterom (i dobrim i lošim), al bez toga verovatno bi i potražnja za nekretninama, cena i atraktivnost za življenje bila mnogo manja. Ja samo znam da ipak danas ne bih volela da sam igde drugde na svetu (A mogla bih da hoću, i otićicu ako moram). Pozdrav svima
 
Sustina je koliko dobijes za placeno.
Premijum cena trazi premijum kvalitet zivota.
Situacija na terenu demantuje premijum kvaliteta zivota.

Kako to vidi (kvantifikovano) numbeo u 2022.

I) Price to income racio

2022. Beograd bio na (manji broj = losiji rezultat):
-33. mestu od 482 na svetu (losiji od nas ugl. Afrika i Azija)
-3. mestu od 171 u Evropi



II) Kvalitet zivota

2022. Beograd bio na (veci broj = losiji rezultat):
-206. od 255 mesta u svetu
-82. od 91 mesta u Evropi

(od nas losiji: Minsk, Odesa, Moskva, Saint Petersburg, Skopje, Dnipro, Jekaterinburg, Tirana, Novosibirsk)



Kao sto vidite, ne uporedjujemo se sa Svedskom, vec smo nazalost veoma lose kotirani na globalnom i kontinentalnom nivou.

Treba imati u vidu da su numbeo plate self-reported, i da je Beograd trenutno na 595e sto je koliko znamo ispod realne prosecne neto plate u gradu. A ta cifra se koristi i u price to income i u quality of life indeksima.
 
Kvalitet života i percepcija istog bi iziskivala zasebnu temu, zato što ima mnogo, ali jako mnogo faktora. Od kojih su neki jasno merljivi (npr, procenat i učestalost nepropisnog parkiranja). A neki drugi baš i nisu. Na primer voljnost ljudi koji žele ili ne žele da učestvuju u zajedničkim stvarima i da brinu o zgradi - to je nemoguće kvantifikovati i zavisi od situacije do situacije, jer neko će se angažovati oko popravke lifta, ali oko uređenja dvorišta neće.

Sve u svemu, neke stvari u Beogradu se poboljšavaju, ali zato se druge srozavaju, tako da mu dođe na isto. Žao mi je što nemamo neku kompilaciju svega toga na jednom mestu, pa da možemo da citiramo to i da onda diskutujemo na osnovu sažetih i konkretnih podataka i istraživanja. Eto moguće teme za master ili makar za projektni zadatak za neke studente Arhitektonskog. Elem, to ne možemo, ali obiđite malo ovde teme o: parkiranju, javnom prevozu, divljoj gradnji (''Ко им ово дозволи?''), trotoarima, pojedinim projektima koji se grade... Videćete da to što se nešto gradi ne mora UVEK da znači boljitak za Beograd i ljude u njemu. Da to što je uvedena Komunalna policija, ne znači da su se komunalne stvari zaista poboljšale (još uvek nisam upoznao osobu koja hvali Komunalnu, ilti Karleušinu policiju kako smo ih ovde prozvali). Da to što se kupuju novi autobusi, ne znači da se unapređuje JGP u odnosu na pre (o ovim i turskim krševima se naveliko piše na temama o JGP). I tako dalje, primera je dosta, pun ih je forum.

Teško mi je da dam neki sud ovako napamet, jer ni ja ne držim sve podatke i sva sećanja u glavi jelte. Ali kada bi me neki stranac, koji ne zna ništa o Beogradu, pitao ''ok, kako je po tebi sad u Beogradu u odnosu na ranija vremena?'' najverovatnije bih odgovorio sa: ''neke stvari su bolje, neke su gore''. Dakle, svakako podržavam i srećan sam zbog nekih izgradnji, nabavki i preuređenja, ali isto tako sam vrlo besan i razočaran zbog nekih drugih. Stoga, u suštini dođe mu na isto. E sad, to bi sve bilo u redu da su u međuvremenu i troškovi života i cene nekretnina ostale iste. Ali nisu. Od naroda se uzima više, a sveukupno mu se daje isto ili manje. I to je jedna od suština problema i suština besa velikog broja ljudi. To, i neopisiva, ali bukvalno neopisiva ku***bolja nadležnih da rade svoje poslove za koje ih plaća narod. To je nešto o čemu čujem najviše primedbi od ljudi, a najviše se izražava u (ne)radu službi kao što su Komunalna policija, pojedine Inspekcije i sedišta opština.


Što se tiče prosečne plate u Beogradu, mislim da treba skinuti makar 50 evra sa tih raportiranih 750, ako ne i više. Jer to ipak kaže Republički zavod za statistiku, a on je uvek bio i ostao oruđe vlasti za zamajavanje i umirivanje naroda. No dobro, neka bude i da je zvanično 750. Samo da se ima u vidu da je to verovatno nategnuto i dorađeno. Isto tako po tvrdnjama nelečenog Vučića i njegove Partije, svi u IT su programeri (za njih, IT = programiranje, nema ništa drugo) i svi imaju plate programera seniora. A on jadan ima samo jednu garsonjeru... Političmari vole statistiku, pogotovu oni kvarni i nesposobni. Jer sa njom mogu da manipulišu istinom. I ovi ovde rade to sve u šesnaest.
 
Poslednja izmena:
Treba imati u vidu da su numbeo plate self-reported, i da je Beograd trenutno na 595e sto je koliko znamo ispod realne prosecne neto plate u gradu. A ta cifra se koristi i u price to income i u quality of life indeksima.
To i jeste neka najčešća plata u Beogradu a moguće i niža.
Svakako sumnjam da Numbeo ima interes da nas smesti toliko loše.

Suština je pitanje zbog čega toliko loše stojimo po svim parametrima poprilično poražavajuće i to je pravo pitanje a sa druge strane po ceni kvadrata nismo daleko od onih koji stoje finansijski puno bolje.

Dobar pokazatelj i potvrda da je analiza numbeo tačna jeste i broj ljudi i to visoko i srednje obrazovanih koji napuštaju zemlju a to je 30.000 godišnje za razliku od zapadnih zemlaja koji imaju neto priliv radne snage. Ako se ovaj trend nastavi Srbija će imati 3miliona stanovnika za 100 godina a sada imamo oko 6 miliona.
 
Medijana jeste bolji pokazatelj od aritmetičke sredine kada se gledaju plate, ima sve više ekstremnih vrednosti i raspodela značajno odstupa od normalne!

Sa druge strane, jeste upitan Numbeo. Ispadoše Moskva i Piter gori od BG, aha, kako da ne...
 
To i jeste neka najčešća plata u Beogradu a moguće i niža.
Svakako sumnjam da Numbeo ima interes da nas smesti toliko loše.

Suština je pitanje zbog čega toliko loše stojimo po svim parametrima poprilično poražavajuće i to je pravo pitanje a sa druge strane po ceni kvadrata nismo daleko od onih koji stoje finansijski puno bolje.

Dobar pokazatelj i potvrda da je analiza numbeo tačna jeste i broj ljudi i to visoko i srednje obrazovanih koji napuštaju zemlju a to je 30.000 godišnje za razliku od zapadnih zemlaja koji imaju neto priliv radne snage. Ako se ovaj trend nastavi Srbija će imati 3miliona stanovnika za 100 godina a sada imamo oko 6 miliona.

Jedno je medijana, drugo je prosecna. Medijana je uvek niza od prosecne, statisticki je gotovo nemoguce da budu iste. Numbeo podatke dobija od korisnika koji popunjavaju podatke sami, ne tvrdim da nas laze, vec tvrdim da je plata koju ljudi ukucavaju nije tacna. Kod nas postoji to uvrezeno misljenje da je 'statistika lazna' koje se moze videti u komentarima na svaku vest o prosecnim platama.

Sto se trendova emigracije tice, 100 godina je ogroman period. Pre 100 godina recimo Srbija je imala duplo veci fertilitet nego Indija danas, a iz jedne Norveske su ljudi masovno emigrirali u Ameriku. Ko bi iz tih podataka pokusao da predvidi situaciju danas, omasio bi ceo fudbal.
 
Aj da razjasnimo jednu stvar. vradovic je rekao da ce Mirijevo ici na 5k, ne zato sto 'treba' nego zato sto ce evro toliko opasti. Takodje je rekao da ce se to dogoditi u slucaju da prosecna plata bude 900-1000e, sto je deo koji se zgodno precutkuje svaki put kada se taj mim siluje po 50 put.

Niko, ali ponavljam NIKO, se nije slozio za tom tvrdnjom, a kamoli rekao da to tako TREBA.

To je obican strawman na kome gradite ceo ovaj bizaran lov na vestice.

@Bocko Da, stvarno je neverovatno sto jednu od najskupljih, najbrze rastucih i najtrazenijih opstina ne treba stavljati u isti kos sa prosekom 'outside of city centre' drugih gradova. Ja zaista ne znam sta je tu toliko tesko da se shvati i sad par meseci nakon te rasprave.

O placenim organizovanim komentatorima agenata nekretnina bolje da i ne pricamo. Do pre par stranica ti je i Bender bio njihov bot, lol.
Onda smo blizu ovog proseka? Jos 150e.
 
90-ih u vreme SRJ broj stanivnika je bio 10 miliona. BezKiM i Cg neka je bio 8 miliona. Nadam ste da ste svesni da nas sada ima 7 miliona?! Za samo 30 godina. To je tih 1 milion svakih 30 godina.

Odličan je sajt možete i sortirati razne parametre. Odnos cene i zarade po njihovoj statistici kaže da samo na pretposlednjem mestu u Evropi što znači da naš stanovnik Beograda od svih 91 gradova koji su mereni je na 90 mestu po mogućnosti da zaradi za stan.

Misl da smo jedina prestonica u Evropi sa preko 1,5m stanovnika bez metroa, dai je i to lažno ovde na statistici? Da li je netačno da nas često svrstavaju u najzagađenije gradove sveta? Da li je tačno da su nam cene u marketima slične zapadnim? Po klimi i sigurnosti smo srednje rangirani.

Podaci koji su dali nisu možda 100% tačni ali govore o trendu čak i da ih uzmete sa rezervom 20-30% popravite poziciju opet poprilično loše stojimo. Ko želi da relativizuje ono što svi ovde uočavamo kao realne svakodnevne probleme.. samo napred.
 
Evo i ja da se uključim sa svojim malim životnim iskustvom. Srbiju sam napustila kao klinka trbuhom za kruhom 2008. godine, otišla u bogatiju državu razmišljajuci otprilike kao Tin gore.

2020. sam se vratila sa malim detetom i suprugom strancem na njegovo insistiranje jer su troškovi života u Srbiji znatno niži (mada to nam nije bilo presudno) a kvalitet života, onako kako ga mi procenjujemo , znatno viši (park, reka, vrtić u blizini, hrana, priroda, selo, baba deda...). Nervira i mene komunalni nered (iako moram primetiti da je značajno bolje nego ranije, a generalno nije toliko loša situacija ako uporedim sa mnogim drugim gradovima po svetu u kojima sam boravila). Nervira me i što sam morala instalirati filter za vodu i vazduh... I što se slabo reciklira otpad itd...

Pošto poslujem na daljinu, strašno sam se plašila birokratije, koja se ispostavila manje komplikovana nego i u jednoj drugoj državi u kojoj sam bila. Kupili smo i nekretnine i to je išlo prilično glatko što se birokratije tiče (oduševila sam se kad sam otkrila da se uopšte ne ide ni u poresku ni u katastar već sve automatski kreće po notarskoj overi). Cene nekretnina jesu značajno skuplje nego što sam očekivala, ali ovaj rast cena je globalni trend. Svugde rastu cene kao posledica globalne finansiijske situacije, inflacije, nestabilnosti. Da li je ovaj nivo održiv, ne verujem, ali videćemo.

U svakom slučaju mislim da je realnost mnogo više izbalansirana nego što uvid u ovaj tread pokazuje. Beograd i Srbija jesu lokacije sa određenim rizicima i posebnim karakterom (i dobrim i lošim), al bez toga verovatno bi i potražnja za nekretninama, cena i atraktivnost za življenje bila mnogo manja. Ja samo znam da ipak danas ne bih volela da sam igde drugde na svetu (A mogla bih da hoću, i otićicu ako moram). Pozdrav svima
Svaka cast na deljenju price, samo me zanima otkud na temi za BIG pisanje u muskom polu, a ovde sad u zenskom?
 
Jedno je medijana, drugo je prosecna. Medijana je uvek niza od prosecne, statisticki je gotovo nemoguce da budu iste. Numbeo podatke dobija od korisnika koji popunjavaju podatke sami, ne tvrdim da nas laze, vec tvrdim da je plata koju ljudi ukucavaju nije tacna. Kod nas postoji to uvrezeno misljenje da je 'statistika lazna' koje se moze videti u komentarima na svaku vest o prosecnim platama.

Sto se trendova emigracije tice, 100 godina je ogroman period. Pre 100 godina recimo Srbija je imala duplo veci fertilitet nego Indija danas, a iz jedne Norveske su ljudi masovno emigrirali u Ameriku. Ko bi iz tih podataka pokusao da predvidi situaciju danas, omasio bi ceo fudbal.
Medijana nije uvek niža od prosečne. Opet obmana ili neznanje, mada ne verujem da je toliko neznanje u pitanju.
 
Srbija je uvek imala negativan prirodni priraštaj koji je rešavala doseljavanjem iz danas susednih zemalja u Srbiju. Danas je situacija da se iz susednih zemalja sele na zapad, jer više nacionalistički faktor nije primaran, koliko ekonomski.

Situacija će relativno brzo da dovede do toga da dolaze doseljenici iz nama udaljenih zemalja, koji imaju ekonomski faktor u glavi, jer dolaze iz neke random indije, u daleko bolju i uređeniju državu. Naša država ima sto mana, ali i takva je vrlo pristojno mesto za život, i što se tiče klime, i što se tiče položaja, i što se tiče standarda, i pripadamo recimo prvoj trećini po razvijenosti sveta, da ne zalazimo. Neki mladi bračni par iz šri lanke će vrlo rado da dođe da živi ovde, a mi ćemo vrlo rado da ga primimo da radi posao koji mi ne bismo.

Što se tiče prosečne, ili medijalne plate, ona ne prikazuje realnu sliku, jer može samo odoka da prikaže situaciju. Dobar deo ljudi ima dodatne prihode koji ne idu u statistiku, neki se vode nezaposleni a zarađuju tri prosečne plate mesečno, i slično. Ono što može biti od koristi je trend rasta te plate, kako bismo merili da l je nešto bolje, i koliko. Ako raste prosečna plata 10% godišnje, možeš da imaš predstavu da li neki životni standard raste ili opada, iako nisi siguran koliko je tačna ta prosečna plata.

Ono što je takođe solidan pokazatelj jeste porast keš kredita u godinu dana, jer se oni uglavnom uzimaju za "incidentne", "nepredviđene" situacije, ode ti boš pumpa, crkne frižider ili mora da menjaš cevi u kupatilu, i onda vidiš da ljudi žive na granici, da ne mogu da isfinansiraju ni neko tekuće održavanje. Kupovina stana na kredit je nešto drugo, pričam o stvarima koje su relativno jeftine, a predstavljaju problem. Kako raste broj keš kredita, vidiš da se sve veći broj ljudi nalazi na samoj granici da ne pukne finansijski i slično.

Da ne bude zabune pošto je tema o cenama nekretnina. Moj post nema veze sa kupcima stana. Svima je logično da neko ko nema da zameni frižider ne kupuje stan. Takođe prosečan životni standard nema veze sa prosečnom cenom kvadrata. Ceo post se više odnosio na neku demografsku sliku, i kako iz nekih statističkih parametara izvući neku logičnost, a da te ne ukanali nepreciznost tih podataka.
 
Medijana nije uvek niža od prosečne. Opet obmana ili neznanje, mada ne verujem da je toliko neznanje u pitanju.

Da bi zemlja imala visu medijanu od prosecne, potrebna je neka dosta uvrnuta situacija gde postoji gomila ekstremno niskih primanja u donjih 50% a sa druge strane potpuni nedostatak jako visokih plata. Medijana kao statisticka mera moze biti visa od proseka, ali kada se primenjuje na plate je to 'gotovo nemoguce' kao sto sam napisao, mozda nedovoljno precizno.

Uostalom, nadji na ovoj mapi zemlju u kojoj to nije slucaj.
 
Тако је @Defke, медијана је у пракси (што се тиче плата) скоро увек нижа, а веома могуће и буквално увек мања од просечне плате. И што је већа разлика између медијане и просечне плате то је већа неједнакост, тако да можемо рећи да је је разлика медијане и просечне плате запрвао мера нејаднакости. А неједнакост значи да мали проценат људи има енормно веће плате од већине.
 
1. Metodologija za plate ista za sva 482 grada (ukljucujuci Beograd), pa je manipulativno pitanje koja je plata koriscena.

2. Zvanicna prosecna plata u Srbiji je tema za istrazivanje.
Drzava koja dokazano falsifikovala broj umrlih od COVID, spremna je falsifikovati bilo koju statistiku ako joj ide u korist (slucaj sa platama).

Ne znam da li se neko seca i kako je "resena" aflatoksin afera...
 
1. Metodologija za plate ista za sva 482 grada (ukljucujuci Beograd), pa je manipulativno pitanje koja je plata koriscena.

2. Zvanicna prosecna plata u Srbiji je tema za istrazivanje.
Drzava koja dokazano falsifikovala broj umrlih od COVID, spremna je falsifikovati bilo koju statistiku ako joj ide u korist (slucaj sa platama).

Ne znam da li se neko seca i kako je "resena" aflatoksin afera...
"Metodologija" je da daju prosek velicina unetih od strane korisnika, ne neko nezavisno istrazivanje koje sam Numbeo obavlja. Sigurno da Beograd nije jedini ciji su podaci upitni ali je recimo verovatnije da ce jedan Svedjanin samo upisati cifru iz zvanicne drzavne statistike, dok ce Srbin da je smanji jer naravno 'nasa statistika laze i obmanjuje'.

A taj logicki sled "ako su falsifikovali COVID smrti (sto smo inace isto otkrili uporedjivanjem sa zvanicnom statistikom umrlih, koja bi tom logikom isto mogla biti falsifikovana), onda ce da falsifikuju bilo sta" samo vodi u dalje teranje rasprave u domen anegdota i nagadjanja.

Statistika o platama izlazi svaki mesec, decenijama unazad. Ako je falsifikuju jel je falsifikuju konstantno ili samo sad?
 
1. Metodologija za plate ista za sva 482 grada (ukljucujuci Beograd), pa je manipulativno pitanje koja je plata koriscena.

2. Zvanicna prosecna plata u Srbiji je tema za istrazivanje.
Drzava koja dokazano falsifikovala broj umrlih od COVID, spremna je falsifikovati bilo koju statistiku ako joj ide u korist (slucaj sa platama).

Ne znam da li se neko seca i kako je "resena" aflatoksin afera...
Ne bi značajno popravilo sliku i da navuku i umesto najčešće plate da koriste prosečnu mada to bi bilo pogrešno. Umesto 90-og mesta u Evropi na rangiranju za sposobnost kupovine shodno prihodu pojedinca mi bismo u tom korigovanom slučaju bili možda 85-i a možda i 91-i. Velika razlika.

Suština je da su izračunali tzv League tables bez interesa da nekog prikažu boljim ili lošijim. Ukupan rang koji se dobija je rezultat pondera više faktora tako da je domen naučne fantastike da je Numbeo imao želju da nas tako loše rangira.

Zaključak je da imamo zapadne cene stanova a poprilično loš kvalitet življenja i standard uopšte.

Ne znam kako bi nas rangirali da vide stvarne probleme tipa gužve na Gazeli, netransparentnost i neuključivanje javnosti u procese u donošenja odluka od javnog značaja, probleme sa birokratijom, monopole i dogovaranja na tržištu, stopu kriminaliteta i korupcije, rizik od zagađenja od rudarenja, nepoštovanje struke u urbanizmu, leševe svinja na ekskulizivnim lokacijama i sl.
 
Po 5. put ne rangira nas Numbeo namerno losije, vec rade sa podacima koji im korisnici dostavljaju. A Srbi redovno upisuju manju zaradu od zvanicne statistike.

I nemamo zapadne cene stanova, posto je svaki zapadni glavni grad skuplji od Beograda. Jeftiniji od nas su samo komsije bez Hrvatske i Madjarske, i Ukrajina i Moldavija.

I sigurno je da guzva u saobracaju nije ekskluzivno beogradski problem. Postoji na numbeu i commute time index pa se moze videti.

Ostalo su sve razliciti nacini da se kaze ‘neefikasan drzavni aparat’ sto je nesto sa cime niko nikad nije zadovoljan, a lesevi svinja tesko da su hronican problem.

U svakom slucaju, kao grad koji je jedan od interesantnijih za zivot u svojoj regiji nije ni cudno sto je jedan od najskupljih u toj regiji. Pogotovo sto dobar deo te regije ekonomski i kulturno gravitira ka njemu, uz veliku platno spsobnu dijasporu. Sve su to faktori koji uz potcenjenu prosecnu platu daju poremecen price-to-income index, a posle i quality-of-life index (koji koristi prethodni u svojoj formuli).
 
Po 5. put ne rangira nas Numbeo namerno losije, vec rade sa podacima koji im korisnici dostavljaju. A Srbi redovno upisuju manju zaradu od zvanicne statistike.

I nemamo zapadne cene stanova, posto je svaki zapadni glavni grad skuplji od Beograda. Jeftiniji od nas su samo komsije bez Hrvatske i Madjarske, i Ukrajina i Moldavija.

I sigurno je da guzva u saobracaju nije ekskluzivno beogradski problem. Postoji na numbeu i commute time index pa se moze videti.

Ostalo su sve razliciti nacini da se kaze ‘neefikasan drzavni aparat’ sto je nesto sa cime niko nikad nije zadovoljan, a lesevi svinja tesko da su hronican problem.

U svakom slucaju, kao grad koji je jedan od interesantnijih za zivot u svojoj regiji nije ni cudno sto je jedan od najskupljih u toj regiji. Pogotovo sto dobar deo te regije ekonomski i kulturno gravitira ka njemu, uz veliku platno spsobnu dijasporu. Sve su to faktori koji uz potcenjenu prosecnu platu daju poremecen price-to-income index, a posle i quality-of-life index (koji koristi prethodni u svojoj formuli).
Namerno su ljudi ulazili i unosili pogresnu zaradu a onda su stručnjaci iz Numbeo namerno nas prikazali medju najlošijima jer nas ne vole.. onda je mrmut zavio čokoladu.. stvarno smešno.

Ljudi su uradili analizu i na nešto što je kvantifikovano odgovara se opštim rečenicama van konteksta, generalizacijom i banalizacijom argumenata. Zli Numbeo.

Imamo itekako približno EU cene stanova a višestruko niži standard. Španski gradovi imaju i niže cene nekretnina a viši kvalitet života- primer Valensija. Stavljen je parametar price-income ratio pa neka svako pogleda a ko hoće da veruje da je Zemlja ravna ploča neka veruje.. ima neki interes da tako veruje.

Nismo jedini sa problemom saobraćaja - takva rečenica ne opovrgava da smo prikazani među najgorima u Evropi po ukupnom indeksu kvaliteta života. Kad se kaže nismo jedini to onda treba nas da navede na zaključak da smo svi isti i da je to sada ok - klasična relativizacija i banilizovanje argumenata. Na argument da imamo problem sa saobraćajem odgovara se rečenicom da ga imaju i drugi a to nije nikakav argument - imamo kompletnu analizu sa rangiranim mnogim grafovima sveta preko 200 gradova i preko 7-8 parametara. Zato i jesu napravili analizu da se uporede gradovi u zbiru. Gužva u saobraćaju se rešava kvalitetnim urbanizom i izgradnjom metroa a jedina smo prestonica preko 1,5m stanovnika bez metroa.

"Niko nije zadovoljan neefikasnim državnim aparatom" - rečenica bez argumenta koja relativizuje konkretan definisan problem generalizujući ga i praveći atmosferu da niko nije srećan i da smo jednaki sa drugim državama. To je gotovo sigurno apsolutno tako i svuda je to izraženo kao problem ali mi tu prednjačimo i standard nam je jedan od najviših u Evropi. Tako da nismo zadovoljni ali nema veze.

To što je grad nekome interesantan za život to znači da mnogi beže iz svojih sredina i dolaze u Bg kao što beže i iz Bg ili beže u inostranstvo. A to što je interesantan je opšta konstatacija i ta rečenica ništa ne govori sama za sebe. Interesantno je i Špancu da živi u Madridu a opet mi to ne znači puno ako se ne stavi u kontekst tj ne uradi poređenje a to je uradio Numbeo i svrstao nas u najskuplje gradove gde je jako teško kupiti nekretninu prema zaradi i prikazani smo kao jedan od gradova sa jako lošim kvalitetom života.To je kvantifikovano a samo vi opovrgavajte nauku jer to i jeste naš mentalitet- negativna selekcija i da komšiji crkne krava.
 
Dinamika u diskusiji nikad veća od kada ja pratim forum, mnogi su nervozni … imamo li neki veći projekat u najavi da tek kreće? Jesam li dobro razumeo da ce Vozdove kapije raditi fazu 5 i fazu 6 ujedno?
 
Vrh