Šta je novo?

Cene nekretnina

Numbeo je smejurija jedna. Gledam podatke za grad u kome zivim godinama (Prag). Cene nemaju veze sa zivotom. Verovatno uzimaju u obzir ono sto su ljudi pisali pre 10 godina umesto da daje vecu tezinu skorijim unosima.
Prosecna cena kvadrata u Pragu je oko 6500 evra i to je zvanicna informacija. Raspad stanovi u socijalistickim zgradama van linija metroa kostaju 4000 pa na na gore, to bi bio neki minimum. Novogradnja na samom obodu grada (Zeleznik fazon) je 6500-7000 evra. Prosecna plata u Ceskoj je oko 1200e, u Pragu nesto vise, mozda 1500. S tim sto je raspon plata manji nego u Beogradu. Radim isti posao kao u Beogradu u podjednako jakoj firmi i moja plata je 70% veca nego sto sam imao u Beogradu, pritom imam nekoliko godina iskustva vise (npr, imam sad mozda 30% vise nego moje kolege koje su ostale u Bg). Slican stan me kosta 4x koliko u Beogradu. Toliko o precenjenim Bg nekretninama. I mala napomena, kamate na kredite su 6% pa navise. Pa racunajte koliko je to kamate za neki prosecan iznos od pola miliona (prosecan stan od 80 kvadrata).
Kad je rec o rentiranju stanova, situacija je katastrofalna zbog najezde Ukrajinaca ali i pre toga je bilo jako lose. Stan sa jednom spavacom sobom ne moze da se nadje za 1000 evra nigde u gradu. Ako se oglasi za 1200-1300, stanodavci dobiju 80 poziva u toku jednog dana. Bukvalno. Voleo bih da iznajmim u centru cetvorosoban stan za manje od 1500 kao sto je Numbeo podatak ali nema sanse.
Beogradu fali mnogo toga, naravno. Prevoz je koma, kola su neophodna. Ulice bolje da ne komentarisem. Ali van infrastrukture, svaki put me bocne kad dajem 800e mesecno za vrtic za klinca (komada jedan) dok moje kolege u Bg vrtic placaju u rangu jednog-dva porodicna rucka u restoranu. Ili dok je moja zena na trudnickom imala manje od pola zarade iako je radila dovoljno dugo pre trudnoce, a njene Bg koleginice punu platu. I tako dalje. Neke prednosti Bg se uvide tek kad se ode negde drugde gde je zivot ekstra dok si single, ali porodica kosta. Ovde u mom kraju nema mnogo psecih govana ali ima neka ludaca sto seta 5-6 divljih pasa bez povoca. Psi su vise puta napadali i ljude i zivotinje (usmrtili su druge pse) ali im niko nista ne moze iako je situacija prijavljivana. Niko nije nadlezan. A mislili ste da toga nema van Bg?
 
Opet Numbeo... Iskreno više verujem prijateljici jer ona trenutno gleda da kupi stan. Cene rastu na mesečnom nivou (a predpostavljam da ni ponuda u gradu od 300.000 nije prevelika).

Da li ste pokušavali da pogledate kakvi su odnosi između prosečne plate i nekretnine u najtraženijim opštinama u ostalim evropskim gradovima?

Cene u Beogradu jesu visoke, ali porast cena nije rezultat nužno prljavog novca već spekulacija (kada raste inflacija, većina "beži" u nekretnine). Trenutno je realna inflacija verovatno dvocifrena (toliko realno gubi vrednost novca koji čuvamo u kešu) dok su kamate na štednju nikakve, berze su u ogromnoj korekciji, evro pada u odnosu na dolar i pitanje je gde će da stane, kripto balon već pukao, pa onda "štediše" beže u nekretnine nadajući se da će tako sačekati bolja vremena (da će za 5-10 godina da se sve vratiti na svoje, a ako je moguće i da nešto zarade jer za vreme inflacije i rente često rastu). Sve to pravi poremećaj (balon) na tržištu nekretnina. Kada će se taj balon izdavati... Ko to zna

Mislim da je sve ovo u Srbiji zvuči jako čudno jer mi realno i nemamo tržište nekretnina tako dugo (i posledične spekulacije) jer do 90tih je sve kontrolisala država.

Zli Numbeo zašto li nam to rade.

Ne znam da li lažno predstavljanje treba da se prijavi ali predlog za one koji vode forum bi bio da se ovaj nalog Biltong koji piše u više rodova označi sa D, S, G i verovatno A.

Evo dobar članak za one koji žele ozbiljno da diskutuju:
 
Numbeo je smejurija jedna. Gledam podatke za grad u kome zivim godinama (Prag). Cene nemaju veze sa zivotom. Verovatno uzimaju u obzir ono sto su ljudi pisali pre 10 godina umesto da daje vecu tezinu skorijim unosima.
Prosecna cena kvadrata u Pragu je oko 6500 evra i to je zvanicna informacija. Raspad stanovi u socijalistickim zgradama van linija metroa kostaju 4000 pa na na gore, to bi bio neki minimum. Novogradnja na samom obodu grada (Zeleznik fazon) je 6500-7000 evra. Prosecna plata u Ceskoj je oko 1200e, u Pragu nesto vise, mozda 1500. S tim sto je raspon plata manji nego u Beogradu. Radim isti posao kao u Beogradu u podjednako jakoj firmi i moja plata je 70% veca nego sto sam imao u Beogradu, pritom imam nekoliko godina iskustva vise (npr, imam sad mozda 30% vise nego moje kolege koje su ostale u Bg). Slican stan me kosta 4x koliko u Beogradu. Toliko o precenjenim Bg nekretninama. I mala napomena, kamate na kredite su 6% pa navise. Pa racunajte koliko je to kamate za neki prosecan iznos od pola miliona (prosecan stan od 80 kvadrata).
Kad je rec o rentiranju stanova, situacija je katastrofalna zbog najezde Ukrajinaca ali i pre toga je bilo jako lose. Stan sa jednom spavacom sobom ne moze da se nadje za 1000 evra nigde u gradu. Ako se oglasi za 1200-1300, stanodavci dobiju 80 poziva u toku jednog dana. Bukvalno. Voleo bih da iznajmim u centru cetvorosoban stan za manje od 1500 kao sto je Numbeo podatak ali nema sanse.
Beogradu fali mnogo toga, naravno. Prevoz je koma, kola su neophodna. Ulice bolje da ne komentarisem. Ali van infrastrukture, svaki put me bocne kad dajem 800e mesecno za vrtic za klinca (komada jedan) dok moje kolege u Bg vrtic placaju u rangu jednog-dva porodicna rucka u restoranu. Ili dok je moja zena na trudnickom imala manje od pola zarade iako je radila dovoljno dugo pre trudnoce, a njene Bg koleginice punu platu. I tako dalje. Neke prednosti Bg se uvide tek kad se ode negde drugde gde je zivot ekstra dok si single, ali porodica kosta. Ovde u mom kraju nema mnogo psecih govana ali ima neka ludaca sto seta 5-6 divljih pasa bez povoca. Psi su vise puta napadali i ljude i zivotinje (usmrtili su druge pse) ali im niko nista ne moze iako je situacija prijavljivana. Niko nije nadlezan. A mislili ste da toga nema van Bg?
Dobrodošao novi forumašu. Samo još nisi rekao šta tražiš u Pragu pored ovog blagostanja u Bg. Što pobeže od prosperiteta?
 
Samo sam cekao ovakvo pitanje. 😄U Pragu sam trenutno zbog toga sto se situacija tako zadesila pre nekoliko godina, nisam isao trbuhom za kruhom pa trazio posao preko njihovog pandana Infostudu, od toga se ne bih ovajdio. Nisam ja ni od cega pobegao, meni je u Bg bilo dobro finansijski, a Prag je bio mnogo, mnogo povoljniji pre 5 godina.
A sto si ti u Bg, bolji je odnos plata i cena u Sarajevu ili Surdulici?
 
Zli Numbeo zašto li nam to rade.

Ne znam da li lažno predstavljanje treba da se prijavi ali predlog za one koji vode forum bi bio da se ovaj nalog Biltong koji piše u više rodova označi sa D, S, G i verovatno A.

Evo dobar članak za one koji žele ozbiljno da diskutuju:

Šta znači lažno predstavlja? Da li se Vi podpisujete imenom i prezimenom? A što se roda tiče, to je bar danas stvar ličnog osećaja.

Što se podeljenog članka tiče, slažem se. Nije dobro vreme za dizanje kredita jer niko ne zna gde će ići kamate.

Numbeo nije "zli" već neadekvatan (nepotpun, neazuran) izvor podataka za detaljne analize
 
Šta znači lažno predstavlja? Da li se Vi podpisujete imenom i prezimenom? A što se roda tiče, to je bar danas stvar ličnog osećaja.

Što se podeljenog članka tiče, slažem se. Nije dobro vreme za dizanje kredita jer niko ne zna gde će ići kamate.

Numbeo nije "zli" već neadekvatan (nepotpun, neazuran) izvor podataka za detaljne analize
Ne mora ime i prezime ali ako neko piše u muškom pa u ženskom rodu onda izaziva se sumnja u njrgovu nameru. Tj automatski smatraš da nije objektivan tj da ima neki skriveni interes.

Numbeo je dao nekakav relativan odnos i najkompletniju analizu. Možda nije 100% tačan ali je to tu negde. Ali nekima je važniji lični utisak, tetka mu rekla, sam je šetao pa video, živi ovde onde pa definitivno je bolje izvlačiti zaključke na bazi pojedinačnih iskustava nego ja osnovu kompletne sveobuhvatne analize preko 200 gradova... stvarno neverovatne stvari...
 
Samo sam cekao ovakvo pitanje. 😄U Pragu sam trenutno zbog toga sto se situacija tako zadesila pre nekoliko godina, nisam isao trbuhom za kruhom pa trazio posao preko njihovog pandana Infostudu, od toga se ne bih ovajdio. Nisam ja ni od cega pobegao, meni je u Bg bilo dobro finansijski, a Prag je bio mnogo, mnogo povoljniji pre 5 godina.
A sto si ti u Bg, bolji je odnos plata i cena u Sarajevu ili Surdulici?
U Bg sam jer sam rođen u istom, ne znači da ću i ostati. Ti nisi rođen u Pragu nego samo mnogo manipulišeš a pobegao si pored svih bajnih uslova u Bg pre 5 godina, a naročito sada nakon nezadrživog razvoja i rasta BDP-a od 380% godišnje. Pritom možeš da kupuješ ovde nekretnine po bagatela cenama u odnosu na Prag a i da izdaješ masno, uz veliki ROI. Možeš da se vratiš ali ti nešto ne pada na pamet. Ali si zato tu da napraviš nalog kako bi pisao brže, jače i bolje na temu kako je u Bg-u.
 
Medijana bi mozda bila visa od prosecne ako bi u prosek plata ulazili i nezaposleni, oni koji prihoduju 0. Isto tako, u slucaju da nas ceka recesija i gubitak radnih mesta, moguce da ce prosecna plata statisticki porasti jer se u ekonomskim krizama po pravilu najvise ukidaju slabo placeni poslovi. Tako da, sto kazu za statistiku - kao bikini...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Bila bi ali se tako nigde na planeti ne racuna. Ako poredimo jabuke sa jabukama onda moramo ovako. A i nezaposlenost u Beogradu nije visoka poslednjih godina.
По numbeo-у у Талину и није баш како што каже другарица од @Biltong, заправо је 3500 евра просечна цена у центру града а не минимална у граду:
Pogledajte prilog 137067
тако да то није много више од Београда.
Заправо на истом порталу могу и да се пореде цене:
Pogledajte prilog 137068
Дакле у центру минимална разлика а ван центра ипак нешто већа, рекао бих и очекивана с обзиром на плате.
Мада све те статисике неће мени много ни помоћи ни одмоћи. Мени је једино релевантно да са платама које супруга и ја имамо која је у просеку скоро дупло већа од просечне по РЗС-у у БГ на пример на Новом Беграду могу да купим породични стан са жељеном квадратуром (70 квм) искључиво у старијм и лошијим зградама и то да се максимално кредитно оптеретим а то у садашње времен носи огроман ризик. Заиста на видим како неко са просечном платом може да купи иоле нормалан стан у кругу од 10-15 км од строгог центра, наравно уколико не рачуна на неко наследство.
То мени више од било које статистике говори да су цене у БГ нереално високе. Можда јесу тржишне, али то тржишне значи само на основу плата већ и под утицајем "прљавог" новца који са на тај начин некако и пере.

Sa dve plate duplo vece od gradskog proseka nije da ne moze da se kupi i noviji stan. Rata za stan od 200.000 na 30 godina je oko 650e trenutno, znaci manje od jedne prosecne plate u gradu, a za te pare moze da se uzme i novogradnja te kvadrature.
Naravno, ja razumem da niko ne zeli da se zaduzuje toliko na taj period i da kod nas uvek postoji skepsa i bojazan od nestabilnosti, i ja sam tako razmisljam, ali isto tako treba imati u vidu da je na tom Zapadu cesto biti u mogucnosti da 'samo' 25% kucnih prihoda odvajas na stan zapravo jako povoljno.

Mislim da su ljudi kod nas generalno konzervativniji kada je u pitanju zaduzivanje, sto je i dobro, jer em bi cene divljale jos jace da nismo, em bi bili jos osetljiviji na krize.

Opet Numbeo... Iskreno više verujem prijateljici jer ona trenutno gleda da kupi stan. Cene rastu na mesečnom nivou (a predpostavljam da ni ponuda u gradu od 300.000 nije prevelika).

Da li ste pokušavali da pogledate kakvi su odnosi između prosečne plate i nekretnine u najtraženijim opštinama u ostalim evropskim gradovima?

Cene u Beogradu jesu visoke, ali porast cena nije rezultat nužno prljavog novca već spekulacija (kada raste inflacija, većina "beži" u nekretnine). Trenutno je realna inflacija verovatno dvocifrena (toliko realno gubi vrednost novca koji čuvamo u kešu) dok su kamate na štednju nikakve, berze su u ogromnoj korekciji, evro pada u odnosu na dolar i pitanje je gde će da stane, kripto balon već pukao, pa onda "štediše" beže u nekretnine nadajući se da će tako sačekati bolja vremena (da će za 5-10 godina da se sve vratiti na svoje, a ako je moguće i da nešto zarade jer za vreme inflacije i rente često rastu). Sve to pravi poremećaj (balon) na tržištu nekretnina. Kada će se taj balon izdavati... Ko to zna

Mislim da je sve ovo u Srbiji zvuči jako čudno jer mi realno i nemamo tržište nekretnina tako dugo (i posledične spekulacije) jer do 90tih je sve kontrolisala država.
Numbeo je smejurija jedna. Gledam podatke za grad u kome zivim godinama (Prag). Cene nemaju veze sa zivotom. Verovatno uzimaju u obzir ono sto su ljudi pisali pre 10 godina umesto da daje vecu tezinu skorijim unosima.
Prosecna cena kvadrata u Pragu je oko 6500 evra i to je zvanicna informacija. Raspad stanovi u socijalistickim zgradama van linija metroa kostaju 4000 pa na na gore, to bi bio neki minimum. Novogradnja na samom obodu grada (Zeleznik fazon) je 6500-7000 evra. Prosecna plata u Ceskoj je oko 1200e, u Pragu nesto vise, mozda 1500. S tim sto je raspon plata manji nego u Beogradu. Radim isti posao kao u Beogradu u podjednako jakoj firmi i moja plata je 70% veca nego sto sam imao u Beogradu, pritom imam nekoliko godina iskustva vise (npr, imam sad mozda 30% vise nego moje kolege koje su ostale u Bg). Slican stan me kosta 4x koliko u Beogradu. Toliko o precenjenim Bg nekretninama. I mala napomena, kamate na kredite su 6% pa navise. Pa racunajte koliko je to kamate za neki prosecan iznos od pola miliona (prosecan stan od 80 kvadrata).
Kad je rec o rentiranju stanova, situacija je katastrofalna zbog najezde Ukrajinaca ali i pre toga je bilo jako lose. Stan sa jednom spavacom sobom ne moze da se nadje za 1000 evra nigde u gradu. Ako se oglasi za 1200-1300, stanodavci dobiju 80 poziva u toku jednog dana. Bukvalno. Voleo bih da iznajmim u centru cetvorosoban stan za manje od 1500 kao sto je Numbeo podatak ali nema sanse.
Beogradu fali mnogo toga, naravno. Prevoz je koma, kola su neophodna. Ulice bolje da ne komentarisem. Ali van infrastrukture, svaki put me bocne kad dajem 800e mesecno za vrtic za klinca (komada jedan) dok moje kolege u Bg vrtic placaju u rangu jednog-dva porodicna rucka u restoranu. Ili dok je moja zena na trudnickom imala manje od pola zarade iako je radila dovoljno dugo pre trudnoce, a njene Bg koleginice punu platu. I tako dalje. Neke prednosti Bg se uvide tek kad se ode negde drugde gde je zivot ekstra dok si single, ali porodica kosta. Ovde u mom kraju nema mnogo psecih govana ali ima neka ludaca sto seta 5-6 divljih pasa bez povoca. Psi su vise puta napadali i ljude i zivotinje (usmrtili su druge pse) ali im niko nista ne moze iako je situacija prijavljivana. Niko nije nadlezan. A mislili ste da toga nema van Bg?

Ljudi idealizuju Zapad, ignorisu ili ne znaju za specificne probleme koje svaka zemlja i grad imaju i misle valjda da je Beograd jedini sa istim. Posle se cude kada neki stranci dodju u Bg i odusevljeni su stvarima koje mi uzimamo zdravo za gotovo.

Zli Numbeo zašto li nam to rade.

Ne znam da li lažno predstavljanje treba da se prijavi ali predlog za one koji vode forum bi bio da se ovaj nalog Biltong koji piše u više rodova označi sa D, S, G i verovatno A.

Evo dobar članak za one koji žele ozbiljno da diskutuju:

Bocko u 50. epizodi 'svako ko se ne slaze sa mnom mora da je placen'. Malo si ga smorio sa tim. Ovde je gotovo svako ko je pisao na temi izlozio neku svoju situaciju i namere, dok se za tebe koji glumis nekog sudiju ne zna nista. Jesi li ti kupac? Prodavac? Jesi li uopste iz Bg-a ili pises iz inostranstva? Ko tebe placa?
 
Mislim da ovde neki nalozi nemaju kredibilitet i da treba tako da ih sami označimo i da se ignorišu njihovi postovi.

Na taj način diskusija bi bila svrsishodnija. Ovako skreću temu i onda se priča o nekim levim.stvarima nego o suštini.

Numbeo analizu bi trebalo dobro prodiskutovati svaki njen element po jedan dan da svako iznese svoje misljenje. A na taj način i druge teme koje smatramo značajnim za cene stanova.
 
Bukvalno. Postalo presmešno...Naštancali ljudi duple naloge na ovako ozbiljnoj temi...
Mislim da ovde neki nalozi nemaju kredibilitet i da treba tako da ih sami označimo i da se ignorišu njihovi postovi.

Na taj način diskusija bi bila svrsishodnija. Ovako skreću temu i onda se priča o nekim levim.stvarima nego o suštini.

Numbeo analizu bi trebalo dobro prodiskutovati svaki njen element po jedan dan da svako iznese svoje misljenje. A na taj način i druge teme koje smatramo značajnim za cene stanova.

Ko zeli ozbiljno da raspravlja vas dvojicu prve treba da stavi na ignore.

Jedan nije tri ozbiljna posta na temi ostavio al je napisao 50 posalica na temu Mirijevo 5000e kvadrat.

Drugome su 90% ucesnika na temi domaci izdajnici i strani placenici, dok on sam ne razume ni kako Numbeo u koji se kune funkcionise.
 
Mislim da ovde neki nalozi nemaju kredibilitet i da treba tako da ih sami označimo i da se ignorišu njihovi postovi.

Na taj način diskusija bi bila svrsishodnija. Ovako skreću temu i onda se priča o nekim levim.stvarima nego o suštini.

Numbeo analizu bi trebalo dobro prodiskutovati svaki njen element po jedan dan da svako iznese svoje misljenje. A na taj način i druge teme koje smatramo značajnim za cene stanova.
Ovo "numbeo nije objektivan" mi je "wikipedia nije izvor" za odrasle
 
Ko zeli ozbiljno da raspravlja vas dvojicu prve treba da stavi na ignore.

Jedan nije tri ozbiljna posta na temi ostavio al je napisao 50 posalica na temu Mirijevo 5000e kvadrat.

Drugome su 90% ucesnika na temi domaci izdajnici i strani placenici, dok on sam ne razume ni kako Numbeo u koji se kune funkcionise.
Ali u ovom slučaju su u pravu.
Na Beobuildu je do sad bilo samo nekoliko osoba koje su sa istog naloga čas pisale u jednom licu, čas u drugom. I obično su imale kontroverzne postove ili su volele da troluju.
 
U Bg sam jer sam rođen u istom, ne znači da ću i ostati. Ti nisi rođen u Pragu nego samo mnogo manipulišeš a pobegao si pored svih bajnih uslova u Bg pre 5 godina, a naročito sada nakon nezadrživog razvoja i rasta BDP-a od 380% godišnje. Pritom možeš da kupuješ ovde nekretnine po bagatela cenama u odnosu na Prag a i da izdaješ masno, uz veliki ROI. Možeš da se vratiš ali ti nešto ne pada na pamet. Ali si zato tu da napraviš nalog kako bi pisao brže, jače i bolje na temu kako je u Bg-u.
Mrdni se malo iz grada koji ti nista ne valja, otvorice ti se nove perspektive. Mozes da odes a nesto ti ne pada na pamet. I ja sam otisao iz grada gde sam rodjen, kao i pola Srbije nekada u svom zivotu, zasto je to samo tebi problem?
Sto se tice mog posla, mozda budem u Maleziji za 5 godina ako mi se otvori prilika. Nisam drvo pa da sedim u nekom gradu koji mi je uzasan, ali ako mogu malo da se smanje cene da bih tu kupio nekretninu.
Numbeo analizu prihvatam kada budem mogao da kupujem ili rentiram po tim cenama koje se navode. Jer ako 100 ljudi objavi tamo da je cena kvadrata x a za isti kvadrat traze 50% vise kada prodaju, sta meni znace njihove objave?
Ljudi idealizuju Zapad, ignorisu ili ne znaju za specificne probleme koje svaka zemlja i grad imaju i misle valjda da je Beograd jedini sa istim. Posle se cude kada neki stranci dodju u Bg i odusevljeni su stvarima koje mi uzimamo zdravo za gotovo.

Upravo. Konkretno za Prag postoji mnogo expat grupa gde ljudi prave poredjenja sa njihovim zemljama, i razlike su stvarno ogromne. Mislim da bi crkli od smeha kada bi culi da je kod nas sve to 'zapad', sve je isto i bolje nego u Bg.
 
Ali u ovom slučaju su u pravu.
Na Beobuildu je do sad bilo samo nekoliko osoba koje su sa istog naloga čas pisale u jednom licu, čas u drugom. I obično su imale kontroverzne postove ili su volele da troluju.
Pa ok, ali ako je premisa da je neko placen da ostavlja komentare, menjanje pola bi bas bila ono amaterska greska.

I ja se secam jednog korisnika, mislim da je na temi o Tri Nove bio, al tom je menjanje pola bila jos najmanje problematicna stvar koju je pisao lol.
 
Ne, ne znam šta drugi ljudi ovde misle i kažu, ali ja ne tvrdim da se radi o plaćenim postovima, jer ni ne znam ko stoji iza naloga i neću da srljam u zaključak. Čak nisam ni čitao detaljno postove otkako smo u ponedeljak ti i ja našli kompromis i složili se oko nekih osnovnih stvari. Tako da od tada nisam pratio sve, jer reko ne moram(o) bez razloga da raspirujem(o) raspravu. I zato nisam ni pisao ništa od tada.

Ali sam video ovaj sporni post o kome se priča, i samo kažem da je jako čudno kada neko na istom nalogu piše u različitim svojstvima, a kada mu neko drugi skrene pažnju na to, vadi se na dečije fore tipa ''ahihi, pa šta, pa to je danas normalno, a što se vi hvatate za mene, ahihi'' (parafraziram kako je meni to zvučalo i delovalo). A i još neki delovi nekih postova takođe deluju pomalo čudno i nelogično. Znači uopšte se sad ne vatam za to što je tema o nekretninama, sve ovo bih napisao i mislio i da smo sada na bilo kojoj drugoj temi.

No dobro, ajde, ja bar neću da mračim više s time. Pišem samo zato što si me citirao, inače neću se više hvatati za to, a dotičnom sam napisao šta mislim o toj praksi. I to je to.
 
Ne mora ime i prezime ali ako neko piše u muškom pa u ženskom rodu onda izaziva se sumnja u njrgovu nameru. Tj automatski smatraš da nije objektivan tj da ima neki skriveni interes.
Kakav skriven interes majke ti? Misliš da sam prodavac nekretnina i to baš u BIG kod kojih više nema šta da se prodaje?

Naravno da imam interes kad sam ovde i već sam ga otkrila (kupila sam neke nekretnine u Beogradu i pratim šta se dešava sa cenama) ali ovaj nivo paranoje ako se neko ne slaže sa pogledom na svet je zaista čudan.

Što se Numbea tiče, slažem se da anegdotalni podaci (tetka kupila, drugarica rekla) moraju da se uzmu sa dosta rezerve, da li shvataš da je Numbeo upravo to - skup anegdotalnih podataka pretvoren u brojeve (dakle ne iz neke baze već od svake pojedinačne "tetke" koja se iscimala da popuni anketu). Koristan je kao odokativna mera i najviše strancima koji se sele iz zemlje u zemlju radi posla. Zašto baš njima? Zato što takvi najviše popunjavaju podatke. Trenutno Numbeo nije naročito pouzdan jer imamo rast cena 10% YOY u celoj Evropi u proseku, a Numbeo izvlači prosek od po nekoliko godina unatrag
 
Elem da me ne biste ignorisali i da vas više ne uznemiravam, neću više postovati. Ionako je bilo iz dosade i sada već očigledno beskorisno i samim tim trolovanje, pošto konstruktivan razgovor sigurno nije.

Sve najbolje u daljoj diskusiji a i sa cenama
 
Numbeo je smejurija jedna. Gledam podatke za grad u kome zivim godinama (Prag). Cene nemaju veze sa zivotom. Verovatno uzimaju u obzir ono sto su ljudi pisali pre 10 godina umesto da daje vecu tezinu skorijim unosima.
Prosecna cena kvadrata u Pragu je oko 6500 evra i to je zvanicna informacija. Raspad stanovi u socijalistickim zgradama van linija metroa kostaju 4000 pa na na gore, to bi bio neki minimum. Novogradnja na samom obodu grada (Zeleznik fazon) je 6500-7000 evra. Prosecna plata u Ceskoj je oko 1200e, u Pragu nesto vise, mozda 1500. S tim sto je raspon plata manji nego u Beogradu. Radim isti posao kao u Beogradu u podjednako jakoj firmi i moja plata je 70% veca nego sto sam imao u Beogradu, pritom imam nekoliko godina iskustva vise (npr, imam sad mozda 30% vise nego moje kolege koje su ostale u Bg). Slican stan me kosta 4x koliko u Beogradu. Toliko o precenjenim Bg nekretninama. I mala napomena, kamate na kredite su 6% pa navise. Pa racunajte koliko je to kamate za neki prosecan iznos od pola miliona (prosecan stan od 80 kvadrata).
Kad je rec o rentiranju stanova, situacija je katastrofalna zbog najezde Ukrajinaca ali i pre toga je bilo jako lose. Stan sa jednom spavacom sobom ne moze da se nadje za 1000 evra nigde u gradu. Ako se oglasi za 1200-1300, stanodavci dobiju 80 poziva u toku jednog dana. Bukvalno. Voleo bih da iznajmim u centru cetvorosoban stan za manje od 1500 kao sto je Numbeo podatak ali nema sanse.
Beogradu fali mnogo toga, naravno. Prevoz je koma, kola su neophodna. Ulice bolje da ne komentarisem. Ali van infrastrukture, svaki put me bocne kad dajem 800e mesecno za vrtic za klinca (komada jedan) dok moje kolege u Bg vrtic placaju u rangu jednog-dva porodicna rucka u restoranu. Ili dok je moja zena na trudnickom imala manje od pola zarade iako je radila dovoljno dugo pre trudnoce, a njene Bg koleginice punu platu. I tako dalje. Neke prednosti Bg se uvide tek kad se ode negde drugde gde je zivot ekstra dok si single, ali porodica kosta. Ovde u mom kraju nema mnogo psecih govana ali ima neka ludaca sto seta 5-6 divljih pasa bez povoca. Psi su vise puta napadali i ljude i zivotinje (usmrtili su druge pse) ali im niko nista ne moze iako je situacija prijavljivana. Niko nije nadlezan. A mislili ste da toga nema van Bg?
Не знам које си податке гледао али они које си изнео савршено одговарају подацима са www.numbeo.com (центар 6900, околина 4.750, плата у Прагу 1500). Ако мене питаш криминалне цене као и код нас у односу на плате.
 
Elem da me ne biste ignorisali i da vas više ne uznemiravam, neću više postovati. Ionako je bilo iz dosade i sada već očigledno beskorisno i samim tim trolovanje, pošto konstruktivan razgovor sigurno nije.

Sve najbolje u daljoj diskusiji a i sa cenama
Pametno. Očigledo nije dobro za tebe.
Ako ste ti i kolega pobrkali uloge, to je kul.
Ali ako imaš potrenu da glumiš muškarca da bi bila prihvaćena negde,
onda imaš problem.
Ako hoćeš daću ti br jedne moje drugarice psihijatra.
Pošalji mi PP da li hoćeš.
 
Prag i Beograd ne mogu da se porede. Beograd je najlepsi grad koji uz to ima i najbolje ljude i najbolju klimu. Ako je cena kvadrata u Pragu 6500 evra onda je realna cena u Beogradu 65000 evra za kvadrat. Uopste nije vazno kolika je prosecna plata, da li je vazduh zagadjen ili ima vise aflatoksina u mleku nego u EU. Beograd je najbolji. Srbija je najbolja. Kazete Beograd nema metro? Kanalizacija se izliva kod usca i kod Ade Huje pa smrdi grad? Kriminalci peru pare? Korupcija? Sve je to nevazno. Vazno je da je Beograd najbolji i da ce tek biti najbolji. Te sitnice ne uticu na cenu kvadrata, koja je veoma pravicna, i nikada nece. Beograd je grad za najuspesnije i najbolje ljude. Ako nemas 5 miliona evra za stan na Mirijevu onda ne treba ni da zivis u Beogradu i Srbiji.
 
Ti si prvi kontradiktoran i nemaš nijedan konkretan odgovor. Pišeš samo kako ti odgovara. Plus praviš i duple naloge. Uhvati se za slušalicu i zovi ljude, to ti je efikasnije od ove prazne priče.
A kako to meni odgovara?

To sto ti moje odgovore ne razumes ne znaci da nisu konkretni.

Sto se duplih naloga tice, neka moderatori provere pa neka banuju ako ih ima. Ako ne, neka banuju ove koji konstantno lazno optuzuju. Posto je ove paranoidne ispade sve zamornije citati.
 
A kako to meni odgovara?

To sto ti moje odgovore ne razumes ne znaci da nisu konkretni.

Sto se duplih naloga tice, neka moderatori provere pa neka banuju ako ih ima. Ako ne, neka banuju ove koji konstantno lazno optuzuju. Posto je ove paranoidne ispade sve zamornije citati.
Napisao si jednom da provere, ne moraš dva puta.
 
Vrh