Šta je novo?

Cene nekretnina

Stampanje novca niizcega od 70ih ce svakako dovesti do sloma ekonomije, pitanje je samo kada ce to biti. Razlog rasta cena nekretnina po svetu je upravo jer se sve to nastampano mora negde uskladistiti.
Ja ne bih drzao kes danas kada se inflacija moze desiti kad god. Nekretnina ipak omogucava da se vrednost povrati kada sistem bude bio ponovo zdrav.
 
U koje nekretnine bi ti konvertovao svoju vrednost koju imas u papirima? U BNV ili možda kojim slucajem ima nesto sto ima bolji ROI?
 
https://www.b92.net/biz/vesti/srbij...h-70-godina-hrane-cemo-imati-dovoljno-2148767

"Dva ključna problema - energenti i hrana, a uz to inflacija"

"Nemačka je ozbiljna zemlja i priprema se za ono što dolazi. Ovo će za celu Evropu biti najteža zima u poslednjih 70 godina. I ko vam priča da će sve da bude lako i lepo… Imate i naših ministara koji govore da će teći med i mleko, nije dovoljno ozbiljan i odgovoran i samo želi da bude popularan. Imate dva ključna problema - energente i hranu, a uz sve to inflaciju i nemogućnost izlaska na kapitalna tržišta. Keš postaje resurs i dobro je da nemamo visoku stopu javnog duga, na današnji dan je to 51,8 odsto. Hrane će biti dovoljno, mi nećemo imati problema u krajnjoj instanci, ali mora mnogo toga da se uradi", naveo je Vučić.
 
Али, некретнине онли го ап!!!


Стоти пут, некретине нису хеџ у предстојећој кризи!!
*Ово је бесплатан савет који није финансијске природе, нити сам ја фин. саветник.*
 
Sta jeste hedz u predstojecoj krizi? Cini mi se da i ne postoji, odnosno da sve ima bar mana koliko i nekretnine pa se ljudi, posebno kod nas, odlucuju za nekretnine jer su one bar najkonkretnije.
 
Али, некретнине онли го ап!!!


Стоти пут, некретине нису хеџ у предстојећој кризи!!
*Ово је бесплатан савет који није финансијске природе, нити сам ја фин. саветник.*
Da, a sta jeste? Samo mi nemoj reci dzakovi brasna i bure ulja. 😍 Ako bude kriza i berza je ranjiva. Mozda eventualno zemlja drzi vrednost, ali ona je vec sada nenormalno skupa.
 
Lastavice na NBG 2700 pa navise trenutno, zavrsetak za 2 godine.
U oglasima vidim kula west65 5000+ ide.

Naime, nisam bas pametan oko ovoga, trenutno zivim u komotnom stanu koji je na kredit (nije na nbg, jos 100k ostalo glavnice) sa porodicom.
Sacuvao sam 60k e, pa razmisljam da li da otplatim pola glavnice (kvadrat je skocio gde zivim, da prodam stan, u dzep bi stavio preko 100k nakon otplate kredita), a sve sam blizi da uzmem neku nekretninu kao investicionu.
Ispod 2000e nema novogradnje u sirem centru (Mirijevo ne racunam), Ivana Ribara GDS iz 2015 je ~2000e/kv, lastavice ~3000e za 2.5 stan.

Kakva su iskustva sa izdavanjem stanova 1.5 (40kv) vs 2.5 (68kv) ? Razmisljam, pre ce ljudi hteti da iznajme 1.5, 2.5 je za porodicu sa detetom vise, pa mozda ce pre skupiti za kredit nego da daju 1000e+.

Sve sugestiju su dobrodosle. Sto se tice berze, nekako da pljusnem 50k tamo negde... Nemam poverenja... A svestan i nekretnina da mogu dole, ali opet, sumnjam da bi to bilo preko 20%... Sa druge strane, iz godine u godinu nas je sve manje ....
 
Kod mene je slično kao kod tebe, ne sasvim al ajde da ne sitničarimo, i definitivno sam se odlučio za kupovinu apartmana na planini. Nisu loše ni banje ali na planini je bolji povrat investicije. Kopaonik mi je i daleko i visoko sa par meseci sezone godišnje, pa sam odabrao Zlatibor sa 12 meseci sezone rentiranja. Sve dobre projekte su mi pokupovali ispred nosa tako da i dalje čekam nešto dobro jer mi ne pada na pamet da bilo gde kupim Standardi kvalitet pa ni tamo. Ako već kupujem investiciono onda bar da znam da ću ranije da povratim investiciju a to se može samo sa objektom Premijum tipa koji ima sve potrebne sadržaje za jedan takav banjski turizam.
Kad uskoro budu gotovi putevi stizaće se za 90min sa NBgd-a. Ko ne želi da izdaje može gore da živi i online da radi, ima sve uslove za život porodice od škole, ambulante, mini tržnih centara, kafana, raznih higijenskih službi itd
 
Kod mene je slično kao kod tebe, ne sasvim al ajde da ne sitničarimo, i definitivno sam se odlučio za kupovinu apartmana na planini. Nisu loše ni banje ali na planini je bolji povrat investicije. Kopaonik mi je i daleko i visoko sa par meseci sezone godišnje, pa sam odabrao Zlatibor sa 12 meseci sezone rentiranja. Sve dobre projekte su mi pokupovali ispred nosa tako da i dalje čekam nešto dobro jer mi ne pada na pamet da bilo gde kupim Standardi kvalitet pa ni tamo. Ako već kupujem investiciono onda bar da znam da ću ranije da povratim investiciju a to se može samo sa objektom Premijum tipa koji ima sve potrebne sadržaje za jedan takav banjski turizam.
Kad uskoro budu gotovi putevi stizaće se za 90min sa NBgd-a. Ko ne želi da izdaje može gore da živi i online da radi, ima sve uslove za život porodice od škole, ambulante, mini tržnih centara, kafana, raznih higijenskih službi itd
Gledao sam i kopaonik bas jutros, na ~4km od jezera, neki kompleks, sa bazenom, parkingom, 1350e.
Blize centru, ~1800e. To dodje 40kv, ~70.000e.
Ne znam koliko je realno ocekivati godisnje od rente 1.5 stana od 40ak kv, na do 1km od jezera?
 
Za koliko godina racunas povrat ulozenog novca u premijum apartman na Zlatiboru?
 
Ne racunam, sutra cu bas da kontaktiram vlasnika jednog apartmana da vidim kakvo je imao prihod na godisnjem nivou, i kakav rashod.
Na NBG trenutno sto sam gledao, nema novijeg stana sa 2 spavace sobe ispod 1000e...Lastavice, 200.000e, da ce se od 2024 izdavati za 1000e mesecno, to je bar 20 godina ako ubacim tu jos i opremanje stana. Ali, ako se ispostave tacne najave o 200k prosecnoj plati 2025 u BG, verujem da ce trenutna renta tada da skoci jos u odnosu na danasnju. E sada, moje je bilo pitanje, ima li neko iskustva sa rentiranjem stanova na nbg, da kaze ugrubo cene kakve su, koliko se lako izda? I ima li razlike u povratu, ako se uzme 1/1.5/2.5 stan ?
Nemam stan na NBG, tako da nemam informacije.

Primetim da su danasnje rente oko +~90% vece u odnosu na 2014. Bar po saznanjima koje imam iz prve ruke.
Sto je bilo 300e tada, sada je 600e, sto je tada bilo 250, sada je 480e
 
Standard klasa 35m2 koja je plaćena po 1500 eur/m2 je isplaćena za nešto više od 10god ali je vlasnik imao sreću da kupi po toj ceni i dobroj lokaciji u vreme skokova i apartmana i rente. Sada kada ga je isplatio mu vredi oko 1800 eur/m2. Recimo da je sada taj ROI za standard klasu pomeren i na 15 god.
Premijum može samo bolje od toga...

Suština je naći i kupiti NAJBOLJI KVALITET/SADRŽAJE i miran si u svakom pogledu...ali na žalost i ovde na forumu a i po Srbiji se o tome slabo priča
 
Lastavice na NBG 2700 pa navise trenutno, zavrsetak za 2 godine.
U oglasima vidim kula west65 5000+ ide.

Naime, nisam bas pametan oko ovoga, trenutno zivim u komotnom stanu koji je na kredit (nije na nbg, jos 100k ostalo glavnice) sa porodicom.
Sacuvao sam 60k e, pa razmisljam da li da otplatim pola glavnice (kvadrat je skocio gde zivim, da prodam stan, u dzep bi stavio preko 100k nakon otplate kredita), a sve sam blizi da uzmem neku nekretninu kao investicionu.
Ispod 2000e nema novogradnje u sirem centru (Mirijevo ne racunam), Ivana Ribara GDS iz 2015 je ~2000e/kv, lastavice ~3000e za 2.5 stan.

Kakva su iskustva sa izdavanjem stanova 1.5 (40kv) vs 2.5 (68kv) ? Razmisljam, pre ce ljudi hteti da iznajme 1.5, 2.5 je za porodicu sa detetom vise, pa mozda ce pre skupiti za kredit nego da daju 1000e+.

Sve sugestiju su dobrodosle. Sto se tice berze, nekako da pljusnem 50k tamo negde... Nemam poverenja... A svestan i nekretnina da mogu dole, ali opet, sumnjam da bi to bilo preko 20%... Sa druge strane, iz godine u godinu nas je sve manje ....
Ako si spreman da ispratis situaciju gde je Euribor 5%, kurs dinara preko 150rsd/EUR (neki kazu da je realan 300rsd/EUR) i imaš siguran posao investiraj …investiciono zlato bilo dobra priča pre 5 godina, sad je pitanje…a i u Srbiji se ne prodaje…investiciono zlato je 100gr poluga sa sertifikatom, kod nas to prodaju zlatari, u normalnim državama se može kupiti u banci…
 
Kod mene je slično kao kod tebe, ne sasvim al ajde da ne sitničarimo, i definitivno sam se odlučio za kupovinu apartmana na planini. Nisu loše ni banje ali na planini je bolji povrat investicije. Kopaonik mi je i daleko i visoko sa par meseci sezone godišnje, pa sam odabrao Zlatibor sa 12 meseci sezone rentiranja. Sve dobre projekte su mi pokupovali ispred nosa tako da i dalje čekam nešto dobro jer mi ne pada na pamet da bilo gde kupim Standardi kvalitet pa ni tamo. Ako već kupujem investiciono onda bar da znam da ću ranije da povratim investiciju a to se može samo sa objektom Premijum tipa koji ima sve potrebne sadržaje za jedan takav banjski turizam.
Kad uskoro budu gotovi putevi stizaće se za 90min sa NBgd-a. Ko ne želi da izdaje može gore da živi i online da radi, ima sve uslove za život porodice od škole, ambulante, mini tržnih centara, kafana, raznih higijenskih službi itd
Zlatibor raj od planine tj. bolje reći grada. Tako nešto niko u Evropi nije napravio. A za put si u pravu. Vec sad znam mnoge koji iz Cacka odu do Bg na kaficu pa se vrate časkom.
 
Od Zlatibora do Nbg 90 minuta...pa i ako cena goriva bude 300? Pa već najavljuju moguć skok na 250 po litru, psihološka granica od 200 je probijena. Investicija samo u Chf, zlato, kao i juan, eventualno rublja, naravno i obradiva zemlja i šuma. Nego da vas pitam na šta ćemo se grejati zimus u stanovima, imati struju, hranu i koliko ćemo to sve plaćati, a koliko će plate porasti do tada? Zna li neko? Kreditlije već ulaze u problem sa isplatom... Mi ovde pričamo o rastu cena stanova, pri čemu su nam troškovi života kao da živimo u Švajcarskim Alpima, a plate Albanske, (kvalitetom života se ne smatra; kupovina hrane u lindi, vožnja raspalog pasata iz 2006, žvakanje kašikice od espresa, i udisanje najzagađenijeg vazduha u Evropi).
 
Gledao sam i kopaonik bas jutros, na ~4km od jezera, neki kompleks, sa bazenom, parkingom, 1350e.
Blize centru, ~1800e. To dodje 40kv, ~70.000e.
Ne znam koliko je realno ocekivati godisnje od rente 1.5 stana od 40ak kv, na do 1km od jezera?

Verovatno si mislio na Zlatibor, da znam gde je taj kompleks na 4km, ustvari to je Standard klasa sa bazenom i ništa više

Pazi realno ili ne, i za vreme korone i sada na do 1km od jezera vlasnici biju 5-6000+ čisto godišnje, pričamo o Standard klasi i novijem nameštaju. To da vlasnik ozbiljno pristupa poslu pa mu je uvek čisto i ispravno se podrazumeva, jer mu se mušterije posle stalno vraćaju...kod takvih se moraš najaviti minimum 1 mesec ranije!
Jedan od vlasnika gde odsedamo mi je otvoreno objasnio da ako ne shvatiš da si u turizmu i da služiš drugim ljudima bolje se ne prihvataj, nije to samo kupim i baš me briga izdavaće se, to možeš samo u Premijum objektima sa recepcijom gde postoji profi ekipa koja brine o svemu...

Echo, nema raja bez rodnoga kraja ;)
 
. Investicija samo u Chf, zlato, kao i juan, eventualno rublja, naravno i obradiva zemlja i šuma. Nego da vas pitam na šta ćemo se grejati zimus u stanovima, imati struju, hranu i koliko ćemo to sve plaćati, a koliko će plate porasti do tada? Zna li neko? Kreditlije već ulaze u problem sa isplatom... Mi ovde pričamo o rastu cena stanova, pri čemu su nam troškovi života kao da živimo u Švajcarskim Alpima, a plate Albanske, (kvalitetom života se ne smatra; kupovina hrane u lindi, vožnja raspalog pasata iz 2006, žvakanje kašikice od espresa, i udisanje najzagađenijeg vazduha u Evropi).
Rublje obavezno treba kupiti, eno i rusi su se usrecili sa njom. Oscilacija od 100% u mesec dana.
Svaka valuta je potpuno besmislena ako dolazi slom ekonomije. I zlato, ne daju ti oni fizicko zlato koliko znam, nego papire da imas zlato. Ne znam da li je Bafet rekao, if you dont hold it, you dont own it.
 
Nije ako je vezana za zlato ili za neku drugu asset klasu. Rublja trenutno ima najveci potencijal.

Najbolje bi bilo da nasi vezu 1 dinar = 1 satoshi
 
Slabo ti znaš.
Evo gde može da se kupi zlato.
Naravno da kupujete polugice od 5, 10, 20, 50, 100 g. A ko ima keša može i kilo.
Kakvi papiri da imaš zlato? O bože! Kakvi investicioni stručnjaci na forumu.
Nikolaf, daj 1.000 e nekom investicionom ekonomisti nek ti da savete ili napravi portfolio ulaganja.
Mani se ovih stručnjaka koji misle da u srbiji ne mogu da se kupe akcije stranih preduzeća
i da se umesto zlata dobijaju papirići.
Evo i zanimljivog teksta o Zlatiboru.
 
Sta jeste hedz u predstojecoj krizi? Cini mi se da i ne postoji, odnosno da sve ima bar mana koliko i nekretnine pa se ljudi, posebno kod nas, odlucuju za nekretnine jer su one bar najkonkretnije.
@shadestudio
Кеш је хеџ, и то долар. Парадоксално можда делује јер и он губи вредност, али он ће у релативном смислу ојачати.

Злато за очување вредности. Не неке велике количине процентуално.

САД ће дати све од себе да задрже статус долара, па и по цену да сруше светску економију у вишегодишњу дубоку рецесију. То је чињеница.
 
Igor je pozvao da se vratimo temi :)

Problem je sto za rast cene nekretnina treba da se sagleda siroka slika.
Mikie je napisao ovo vezano za dolar. Ja smatram da ce dolar da ojaca samo kratkorocno dokle god Evropa ne "legne na rudu" i ne pristane na siroki sporazum sa Moskvom. (ako Rusija naravno bude dovoljno jaka da to izgura ili ako se ispostavi da Evropa ne moze bez energenata iz Rusije). Mislim da se samo sporazum sa Ukrainom se nece postici. Najverovatnije ce Moskva da trazi siroki sporazum sa Evropom da im ne bi dizala cene energenata. Moskva ima veliki interes da Evropa "prepliva" na drugu stranu i da se okrene Rusiji umesto SAD. Tako da sad tu dolazi do toga da SAD moze da ostane i izolovana ukoliko bi se to desilo. (znajuci Amere malo verovatno). Zato ce po meni Amerika morati da upotrebi neku od opcija 1.) Da napadne Kinu i Rusiju bas kao sto je Biden danas rekao ili 2.) da se napravi sporazum izmedju SAD i Rusije ili da pritisne Evropu toliko da trpi bez energenata dok ne propadne totalno.
Zasto ovo utice na cene nekretnina u Srbiji i kako je to povezano pita se admin? :)

Postoje po meni 3 glavna faktora koje uticu na cene nekretnina (pored naravno gomile manjih faktora)
1.) Globalna desavanja i globalni uticaji
2.) Lokalni/drzavni uticaji
3.) Mikrolokacija i razvoj u neposrednoj lokaciji nekretnine (tipa izgradnja metroa).

Ono sto se cesto desava na ovoj temi razmatra se najvise globalni uticaj jer najveci broj ucesnika to povezuje sa rastom ili padom cena nekretnina. Po meni sve 3 kategorije imaju prilicno jak uticaj na cene nekretnina. Mada naravno to sto izgrade metro u Mirijevu nista nece znaciti ako prva ili druga kategorija naprave ogroman problem. Na zalost trenutno je u zizi javnosti Ukraina/Moskva/Evropa/SAD i na sve to FED/ECB i to je mozda najveci razlog zasto se to poistovecuje sa rastom cena nekretnina.

Sve zavisi sada od najnovijeg paketa sankcija Rusiji (sesti valjda) i pitanje je kako ce Evropa da izdrzi nadolazecu inflaciju i rast cena energenata. Moze vrlo lako da se desi da Evropa prepliva ali ce dugorocno da budu posledice po ekonomiju Evrope. Zato po meni ako narod u Evropi krene da se buni drzavnici zemalja u Evropi nece imati izlaz osim da se dogovore sa Rusima direktno.
 
Редослед који си ставио је и по важности, уз то да је шпекулантивно инвестирање на самом врху.
За остало...не бих коментарисао, осим да рат није највећи узрок кризе већ је убрзава и продубљује.
 
Vrh