Probacu da ti objasnim, iako mislim da ce biti uzaludno.
Prvo, ugovori se u katastar ubacuju u nasumicnim trenucima, ne ubacuju se svi odjednom iz nekog perioda. To znaci da se neki ugovori vide na portalu RGZ posle dva dana, a neki posle dva meseca. Empirijski, vecina ugovora se vidi na portalu nakon nekih mesec dana, te period nakon toga ne treba uzimati za relevantan (u ovom slucaju ceo april). Evo ti ga jedan isti takav kao ti je pokusao da koristi portal kako ne treba 21. aprila za period 31. mart - 14. april:
Danas kada pogledamo Novi Beograd npr. vidimo da u ovom periodu imamo 118 prometa (u odnosu na 34 koliko je ovaj korisnik video pre nedelju dana), s tim da se podaci jos uvek popunjavaju i nisu konacni, pogotovo za drugu nedelju aprila. Treba pogledati za dve nedelje (polovinom maja) i videti koliki je zapravo bio promet u prvoj polovini aprila. Na osnovu trenda deluje da ce na kraju biti bar 150-160 prodaja u ovom periodu, no videcemo.
Drugo, sto se tice aplikacije, nisam je pisao ali pretpostavljam da radi tako sto salje zahtev RGZ-u za opstine (posto ne moze manje od toga) i datume, sto znaci da ce da potceni broj prodaja u slucaju kada je na odredjenoj opstini bio asimetricno veci broj prometa nekretnina. Tako da ni ona nije ultimativni izvor istine, cak je manje precizna nego portal RGZ.
Trece, odabrani datumi (1.-10. april) imaju razlicit broj radnih dana u 2021. (7) i 2022. godini (6), cime si precenio broj prometa u 2021. za bar 70. Zato se nikada ne gleda na 10-dnevnom nivou, nego na nedeljnom. Ako gledamo 6 radnih dana razlika se smanjuje na oko 430-350, ali i to je i dalje bazirano na neazurnim podacima.