Šta je novo?

Cene nekretnina

Na primer imas firmu lupam gradjevinsku. (sve jedno koju). Kada nastampaju i puste u opticaj duplo vise novca, veruj mi ti ces imati duplo veci promet a samim tim i veci profit i moci ces dalje da investiras. Glavna caka je u tome da ce ti zarada biti "brza" od velike vecine ljudi koja radi za platu i samim tim ces moci vise nekretnina da kupujes.

;) Nema sta da ti verujem, secam se dobro kako kako su firme prosperirale tokom inflacije 90-tih.
 
Kolegenica je pre 3-4 meseca stavila na oglase garsonjeru ~35 kv2 u V.Vlahovica za 300 logikoM
U slučaju jače inflacije neće moći da izdrže ljudi koji imaju fiksne zarade u rsd. Verujte mi povećanjs cene nečega za red veličine 2-3 hiljade rsd ljudi sa nižim primanjima jako osete a spremni su i da menjaju posao za takvu povišicu. Bežaće od takvih garsonjera gde ima jeftinije da spasu živu glavu. Naročito jači kvartovi koje i do sada je bilo teže izdati pogledajte koliko ima oglasa za BgH2Oi po kojim cenama.
Pričamo i trendu i nekoj projekciji. To je dosta dug period povrata kada se poredi sa drugim biznisima ali nekretnine svakako daju sigurnost što jeste plus.
Ко ће ти дати фиксну камату у Србији? Плебс сигурно не добија фиксну.
Imate evo vidim jedna od najvecih stranih nudi po 3-4% podaci su iz jula 2021
Principijelno kazem.. tacno pitanje je da li vazi danas ta ponuda o do kada ce vaziti ako krene inflacija u evrozoni na vise..
 
Мала исправка/појашњење: Форекс јесте асет(имовина) по дефиницији, само је друга врста која се значајно разликује и коју не сматрам ризичном у контексту полемике коју сам имао са Тином... 🍻
1. Veoma long: Mozete pokusati sa nekim ETFom od Defensive Stocks za zastitu imovine....
2. ...a pratiti kada su ETFovi Cyclical Stocks (volatlni) na total dip za vece stope kad dodje do zaokreta.
Isto za ostale volatilne assete.
(to moze biti opportunity sadasnjeg trenutka)

S&P ETFovi/Fund-ovi ce takodje i pored padova veoma dugorocno rasti.

Znacajan share imovine u prvu stavku, a manji iznosi u volatilne.
Birati ETF sa niskim troskovima.

!!! Nije finansijski savet, vec pokusaj da pomognem vasem daljem brainstorming-u....
 
Cinjenice (nisu moja tazmisljanja niti gledanje u kristalnu kuglu):

1. ECB pod pritiskom da suzbije inflaciju. Na sastanku 10.03. interpretacija strucnjaka na zapadu je da je ECB prvi put izrazitije hawkish.


2. ECB projektovana inflacija 2022. (ukljucen uticaj Ukrajinske krize):
-HICP bez energije
2,9% (sastanak 10. mart 2022) vs 2,1% (sastanak dec. 2021).
-HICP sa energijom
5,1% (sastanak 10. mart 2022) vs 3,2% (sastanak dec. 2021).


.... i smanjenje rasta GDP sa 4,2 na 3,7%

3. EU PMI se stabilizovao na oko feb 58 (=Procurement Manager-i vecih EU kompanija ocekuju blag rast poslovne aktivnosti i stabilizaciju supply chains) --> jos uvek bez recesije (podaci iz februara, videcemo sta ce biti u martu).


4. EU Consumer Confidence Indikator u naglom padu vs 2021 (=konzumeri su sve manje spremni na kupovinu) --> potencijal za recesiju


6. Crude oil je u padu (sad ca 96 USD) posle skoka na 128 USD izazvanog neizvesnoscu usled Ukrajine, koja se takodje ublazava.


--------------

Zakljucak, na osnovu gore navedenog:

Jos uvek nije sve tako crno u vezi inflacije, postoje naznake da nam sledi recesija.
 
1. Veoma long: Mozete pokusati sa nekim ETFom od Defensive Stocks za zastitu imovine....
2. ...a pratiti kada su ETFovi Cyclical Stocks (volatlni) na total dip za vece stope kad dodje do zaokreta.
Isto za ostale volatilne assete.
(to moze biti opportunity sadasnjeg trenutka)

S&P ETFovi/Fund-ovi ce takodje i pored padova veoma dugorocno rasti.

Znacajan share imovine u prvu stavku, a manji iznosi u volatilne.
Birati ETF sa niskim troskovima.

!!! Nije finansijski savet, vec pokusaj da pomognem vasem daljem brainstorming-u....
Tin sta mislis o kretanju ETF Real Estate u SAD?
 
Pozdrav svima, ne znam da li je omasena tema za poruku...
Naime, skoro sam podigao stambeni kredit na 25 god, sa 3% + 3m Euribor, da li mislite da je pametnije da pogledam da promenim kredit na 15 god sa fixnom kamatom ~3.5%?

Ako sve bude kako ocekujem, kredit bi trebao da bude isplacen u sledecih par godina (~3-4).
Ili ako ce inflacija ici, da li je po vama bolje uzeti na 15 god sa fix kamatom ~3.5%, i da se ne isplacuj ranije ?
 
Уфф... Веома је незахвално коментарисати јер не знамо твоје имовинско стање, радни однос и тако даље. Имати кредитни дуг није нека изолована, споредна ствар.

Опет, ако тромесечни Еурибор скочи са -0.5 на +0.5(до тога не долази одједном, већ постепено) теби дође на исто у кратком року - 3.5%. Постоји и проблем велике рате јер је период отплате мањи за 10 година. Да ли би пре трпео већу месечну рату краће време, или да стрепиш од Еурибора на дуже? Еурибор је стабилан већ дуже време што не значи да ће аутоматски тако и остати.

Мада, не разумем зашто би исплаћивао кредит превремено? Знаш да банка најчешће наплаћује додатно превремену исплату?

Ја бих лично узео кредит са фиксном јер мислим да следе волатилна времена и да не бих умео да амортизујем, нити бих желео да размишљам о томе. Ово је наравно шта бих ја урадио, ја немам појма ни ко си ни шта си и могуће је да би теби више одговарала променљива, тако да ти ово није никакав савет, нити сам ја банкар...
 
Trenutno stanje je - pa, imam pristojan posao, siguran, koliko i vecina drugih (nije drzavni, ali nikad se ne zna sta nosi buducnost).

Nisam ekonomista, jedino znam neke pojmove, gde sam zakljucio da, ako FED podize stope, da ce verovatno uskoro to i EU da ucini, a da je sa vecim stopama, ocekivan skok euribora.

Kada sam spomenuo otplatim kredit prekovremeno - razlog je da nemam stambeni kredit (otplatio bi 90-100% kredita u roku od neke 3-4 godine).
Mozda jer nisam ekonomista, pa nisam jos razmisljao da li mogu bolje da investiram te pare, gde ce ROI biti veci od kamata banci.

Opet, samo sam prosecan korisnik stambenog kredita (za nekretninu u kojoj zivim, ne izdajem). Pa ne bi voleo da kamata skoci 2x za par godina, a opet, znam da je Euribor stabilan duzi period...
 
Ako pitas za misljenje predlazem da pitas u banci sta ti predlazu i uradi suprotno. Da ne navodim svoje reference , ali ja ti predlazem fiksnu kamatu i kraci rok. Dva faktora su ti tako povoljnija, manje ces platiti kamatu, postajes vlasnik stana i nemas neizvesnost.
 
Trenutno stanje je - pa, imam pristojan posao, siguran, koliko i vecina drugih (nije drzavni, ali nikad se ne zna sta nosi buducnost).

Nisam ekonomista, jedino znam neke pojmove, gde sam zakljucio da, ako FED podize stope, da ce verovatno uskoro to i EU da ucini, a da je sa vecim stopama, ocekivan skok euribora.

Kada sam spomenuo otplatim kredit prekovremeno - razlog je da nemam stambeni kredit (otplatio bi 90-100% kredita u roku od neke 3-4 godine).
Mozda jer nisam ekonomista, pa nisam jos razmisljao da li mogu bolje da investiram te pare, gde ce ROI biti veci od kamata banci.

Opet, samo sam prosecan korisnik stambenog kredita (za nekretninu u kojoj zivim, ne izdajem). Pa ne bi voleo da kamata skoci 2x za par godina, a opet, znam da je Euribor stabilan duzi period...
Banka napravi kredit tako da u pocetku uzima vis ekamate a kasnije manje. :) Tacno naprave tako da ti se ne isplati da prevremeno otplacujes.
Uzmi plan otplata kamata i glavnice pa ces videti.

Ja licno vise volim da zivim bez kredita i zaduzivanja ali na zalost napravili su sistem tako da ako nisi zaduzen onda si ili glup ili lud. :)
Ja izgleda spadam u ove druge posto se svesno opirem :)
 
Na nekih 100.000e kredita prvih godina se vraca oko 2500€ kamate godisnje sa trenutnim euriborom.
 
0?

Evo imas ovde neke procene.


Ne znam ja iskreno mislim da nece smeti da povecaju osim ako panika oko inflacije ne bude bas prevelika. Stvarno je tesko prognozirati.
 
Pozdrav svima, ne znam da li je omasena tema za poruku...
Naime, skoro sam podigao stambeni kredit na 25 god, sa 3% + 3m Euribor, da li mislite da je pametnije da pogledam da promenim kredit na 15 god sa fixnom kamatom ~3.5%?

Ako sve bude kako ocekujem, kredit bi trebao da bude isplacen u sledecih par godina (~3-4).
Ili ako ce inflacija ici, da li je po vama bolje uzeti na 15 god sa fix kamatom ~3.5%, i da se ne isplacuj ranije ?
Ako mislis da ces tako rano uspeti da otplatis kredit, onda ne menjaj nista. Cak i ako pocnu da povecavaju kamatne stope, to ce biti krajem godine. Pritom ECBovo povecanje ce biti mnogo umerenije od FEDovog, jer su mnogo birokrtitizovaniji i moraju da uskladjuju interese velikog broja razlicitih drzava i ekonomija. Zato i ako bi placao visu kamatnu stopu po trenutnom modelu to bi mozda bilo pred kraj perioda koji si naveo od 4 godine, a usteda tokom prethodnih bi ti to sigurno nadomestila. Pozdrav
 
Pozdrav svima, ne znam da li je omasena tema za poruku...
Naime, skoro sam podigao stambeni kredit na 25 god, sa 3% + 3m Euribor, da li mislite da je pametnije da pogledam da promenim kredit na 15 god sa fixnom kamatom ~3.5%?

Ako sve bude kako ocekujem, kredit bi trebao da bude isplacen u sledecih par godina (~3-4).
Ili ako ce inflacija ici, da li je po vama bolje uzeti na 15 god sa fix kamatom ~3.5%, i da se ne isplacuj ranije ?
Slično razmišljam. Ja sam uvek za fixnu kamatu. U ex societte sam uzeo 3 godine sa fixnom i sada po isteku se izjašnjujem da li nastavljam sa fixnom ili idem na varijabilnu. Po mojoj računici do sedme godine kredita (za kredite od 20+ godina) se isplati vratiti kredit ranije, posle toga već postaje neisplativo jer si većinski deo kamate isplatio. Penal za prevremenu otplatu je 1% što je daleko povoljnije nego da platiš kompletnu kamatu ako ne planiraš da novac investiraš dalje. E sad najbolje da izračunaš za tvoj period (15god) do kada se isplati vratiti kredit ranije, jer ti je svakako u prvim ratama većinska kamata, a najmanja glavnica.
 
Slično razmišljam. Ja sam uvek za fixnu kamatu. U ex societte sam uzeo 3 godine sa fixnom i sada po isteku se izjašnjujem da li nastavljam sa fixnom ili idem na varijabilnu. Po mojoj računici do sedme godine kredita (za kredite od 20+ godina) se isplati vratiti kredit ranije, posle toga već postaje neisplativo jer si većinski deo kamate isplatio. Penal za prevremenu otplatu je 1% što je daleko povoljnije nego da platiš kompletnu kamatu ako ne planiraš da novac investiraš dalje. E sad najbolje da izračunaš za tvoj period (15god) do kada se isplati vratiti kredit ranije, jer ti je svakako u prvim ratama većinska kamata, a najmanja glavnica.
Meni su u istoj banci nakon 3 godine podigli fiksnu sa 2.65 na 3.05%. Prakticno je to bio marketinski trik i sve ce da urade da predjemo na varijabilnu. Tako da to sto smo uzeli nije fiksna stopa posto nakon tri godine mogu da je povecaju koliko hoce.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Ja sam dobio ponudu za 2,85% no nebitno, fixna je fixna i ima svojih prednosti i mana, ne može biti ista kao kad ste potpisivali ugovor. Jasno kaže da je fixna prve tri godine, a za sledeće tri biraš i tako dalje... Na papiru varijabilna može izgledati solidno povoljnija, ali šta kad (ako) krenu da divljaju kamate? Treba uzeti sve u obzir. Npr svima nam je ponudjen kredit u dinarima, gde je kamata još veća nego kod eur kredita, ali opet je to još sigurnija varijanta gde si zaštićen od divljanja kursa.
 
Hteo sam da kazem da ta fiksna zavisi opet od euribora i od njihove procene, znaci nije fiksna . Oni je odredjuju na svake tri godine. Zasto ne bi bila slicna ili malo veca kao kod podizanja kredita, ako je euribor ostao isti?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
dodao bih: i to samo ako je iznos prevremeno otplacenog kredita veci od 1.000.000 din za 12 meseci
Ovo vazi samo samo za stambene. Keš krediti do 7 godina imaju uglavnom 0% za prevremnu otplatu. Barem je tako u mojoj banci.

Čak je i za stambeni stvar dogovora, NBS je propisala mac proviziju banke od 1% na preostali iznos preko 10mil. U stvarnosti banke ovo za neke klijente mogu i smanjiti.
 
-FED podigao kamatne stope za 25bp danas (prvi put posle tri godine)
-Planira se oko 7 iteracija podizanja stopa do kraja 2022.
-Ocekuje se da ciljna stopa u 2022. bude 1,9% (porast od planiranih 0,9% na sastanku u decembru), a u 2023. 2,8% (porast od ranije planiranih 1,6%)
-Eksperti kazu da je Powell danas zvucao prilicno hawkish


 
20220315_212027.jpg
 
Vrh