Šta je novo?

Cene nekretnina

Cene na tržištu su potpuno realne a takve će biti i kad se promene.
 
Euro ce pre da pada nego da jaca. Posto je sad ECB pod zescim pritiskom da ga jos stampaju zbog pada ekonomije u eurozoni.

Iskreno jacanje dinara u odnosu na euro nam ne bi islo u prilog zbog pada izvoza onda u tom slucaju.
Koliko ja znam, dinar ima "currency peg" odnosno fiksni devizni kurs prema EUR, u dogovoru bas sa ECB. Prakticno mi imamo izmisljenu valutu koju kontrolisemo 0%.
Ne koristimo zvanicno EUR ali kao da koristimo. Ako se udje u istoriju promena, dinar ne odstupa od 116-119. U slucaju dolara isao je u rasponu od 90 pa do 110.
Kako evropa prdi, tako mi sviramo - prosto narodski receno. E sad uvek je moguce da nas zabodu zbog geopolitike pa da PEG bude ponisten u roku od "odmah".
Nikad se ne zna. Kod kreditiranja, uvek je bolje vezati se za dinar cak i uz nesto vecu kamatnu stopu(za svaki slucaj).

Mene licno mnogo manje brine vrednost stanova na trzistu. Ono sto me licno rastura je cena goriva/ bifteka/sira/salate /prolom vode/ vina. :)
Nekad sam imao osecaj, "lagan sam imam par hiljada E u dzepu za licne potrosnje."... Sad mi se identicna cifra topi kao rumenko na suncu...
 
Zna gospođa šta je kupila.Zanima me po čemu to mislite da je kvalitetnija novogradnja od stare? Recimo Blok A, i petica na Nbg, su solidne zgrade lepše od starih blokova, ali je to sve.To što je zgrada termički izolovana, ne znači veći kvalitet života, baš nasuprot.Radona kolko hoćeš i nećeš, i plastika koja "zrači" kao Černobilj.O jačem zemljotresu da ne mislimo, a o požaru još manje.
Sa ovim se mogu sloziti u potpunosti, kao neko ko recimo ziv na relaciji starogradnja/novogradnja i prastara odrzavana kuca na selu sa vremena na vreme.
Trenutno sam u novogradnji, fizicki se osecam losije za razliku od starogradnje a tek o kuci na selu staroj 50 godina. Sta da kazem....
Iako drugima ne smeta, osecam da je zbog totalno krs materijala i kolicine EMF sa svih strana. Tipa hvatam signal od 50 rutera i 15 repetitora mobilne telefonije, fantasticno zdravo za zivot. Uopste ne moramo da ulazimo u tehnicke detalje koji zapravo materijal zraci/ kakav je nivo radona, buke itd itd...
Razocaran sam u novogradnje u totalu. Lepo mi je jedino kad sam tu na kratko, pa mi sve deluje novo i fensi kad udjem u zgradu.
Mogu samo da zamislim sta je u tim betonima, bitumenima, armaturama, blokovima, instalacijama i PVCu... Smrdljive zgrade, pa ne mogu da izvale par godina. Ebena katstrofa...
Zivot sam proziveo po stanovima i zakljucak je u betonskim kafezima zivi roblje, bilo i bice...

Necu da lazem bio sam i u perfektnim objektima sa po 20-30 stanova/apartmana... ali ti objekti nisu gradjeni od strane INVESTITORA!
Niti su gradjeni da bi se na njima ustedelo/zaradilo, no prelivanje kojekakvih viskova iz drugih sfera...

Katastrofa, zivot u gradovima postaje katastrofa... Od nivoa EMF zracenja do nivoa katastrofalnih materijala i novogradnja i katastrofalnih stanja starogradnja i zagadjenja.
Neverovatno je kako je prosek zivota i ovoliki...
 
A zamisli ovo; gradi se zgrada po projektu ali hajde da uštedimo par hiljada eura; malter sa manje cementa (i to albanskog), armatura smanji bar za 2, stolarija i pločice Kina, elektroinstalacije Kina...napravimo da zgrada izgleda fensi, dobra reklama i ime recimo Sunčana Palata, i eto nama dobre zarade.Nekada je zarada bila 20 %, a sada 50 i 80%,po kvadratu pa vi vidite šta plaćate.Jedan manji investitor se prošle godine hvalio; da ne zaradim bar 1000 eura po kvadratu, ne bi ni radio.Eto to plaćate (naravno ima izuzetaka, ali veoma malo).
 
Ljudi, je l' kupovao neko nov stan u proteklih par godina? Zanima me jeste li merili korisnu površinu stana i da li se poklapa sa površinom koju ste kupili?
 
Ja merim i duzinu toalet papira i sve je kraci🤔. Koliko znam, merilo je tehnicki prijem i dozvoljeno je odstupanje +/- 2%. Kupio sam sad i premericu kad se uselim. Ovi sto se uselise nek daju bolju informaciju ako hoce da mere 🧐. Na 50 kvadrata jedan kvadrat u minusu nisu male pare.
 
Ja sam merio na svoju inicijativu i izveo sudskog vestaka, razlika je bila oko 1.5% kvadrature. Dogovor iz ugovora je bio da svako doplati ili vrati visak ili manjak kvadrature. Investitor nije inicirao merenje, srecom da sam ja to uradio. Investitor naravno da nije bio sretan, bilo je galame, ali se protiv sudskog vestaka malo sta moze....
 
Reci, ko je utvrdio tu vecu kvadraturu? Sam prodavac ili komisija na tehnickom prijemu?
 
A zamisli ovo; gradi se zgrada po projektu ali hajde da uštedimo par hiljada eura; malter sa manje cementa (i to albanskog), armatura smanji bar za 2, stolarija i pločice Kina, elektroinstalacije Kina...napravimo da zgrada izgleda fensi, dobra reklama i ime recimo Sunčana Palata, i eto nama dobre zarade.Nekada je zarada bila 20 %, a sada 50 i 80%,po kvadratu pa vi vidite šta plaćate.Jedan manji investitor se prošle godine hvalio; da ne zaradim bar 1000 eura po kvadratu, ne bi ni radio.Eto to plaćate (naravno ima izuzetaka, ali veoma malo).
Upravo tako, video sam kako odredjene novogradnje vremenom stare(10 godina starosti recimo). Prvih 5 godina se drzi prca fino, onda kad krene opadanje.
Ostao sam zapanjen stanjima raspada zgrada u vremenu izmedju 10 i 20 godina starosti.
Sta li tek sad rade kad su ove cene materijala skocile drasticno, mogu samo da zamislim...
 
Da ne bude da hvalim starogradnju, znam i brdo starogradnji, koji su za totalno rusenje. Katastrofalna situacija...
Bukvalno ne znam sta je gora opcija. Dati 20% vise za novogradnju sumnjivih materijala ili uci u staru zgradu koja je potencijalna katastrofa...+investicija renoviranja.
 
A renoviranje se radi sa materjalima koji su kog kvaliteta? I majstori su bas elita profesije i bas mozes da biras ? Kad to sagledas onda je starogradnja trenutno preskupa i samo " jase" na trenutnoj situaciji.
 
Cini mi se da su ‘novogradnje’ od pre 2010. i ove sad dva razlicita sveta. Porasli su standardi i ocekivanja, a lakse je i naplatiti. Mislim da je i ta prica ‘investitor ce samo da zakine po svaku cenu dok se nekad gradilo kako treba’ jos jedan od mitova koji nikako da umre.
 
Godisnje kamate jos malo udaraju u 5% a cene i dalje rastu. Totalno suluda situacija.


Nemam nista protiv brace Rusa zaista ali samo su nam jos oni falili na trzistu :)
 
Cene kvadrata će se pumpati dok mogu, u prevodu dok ne krene euro gore u odnosu na dinar, dok ne skoči cena nafte, hrane još, i kada ljudi počnu gubiti poslove.Ovo je vrhunac cena.I kao što pričaju strani ekonomisti sve prethodne krize su male mace za ovu što kreće.
 
Ja sam merio na svoju inicijativu i izveo sudskog vestaka, razlika je bila oko 1.5% kvadrature. Dogovor iz ugovora je bio da svako doplati ili vrati visak ili manjak kvadrature. Investitor nije inicirao merenje, srecom da sam ja to uradio. Investitor naravno da nije bio sretan, bilo je galame, ali se protiv sudskog vestaka malo sta moze....
Hvala na podeljenom iskustvu. Mekedobrada, preporučujem da uradiš isto. Znam da su neki naivni poverovali investitoru da se mere zidovi i slične priče :D. A bilo je pokradeno oko 3.5% i mislim da to jako često rade jer sam čuo za još jedan slučaj.
 
Koliko je odstupanje dozvoljeno po zakonu, 2% ili 3%? Takođe, nisam siguran da investitori tu namerno kradu, jer je to minimalna razlika u materijalu i onda moraju praktično celu zgradu da smanje malo, jer zid svakako moraju da podignu...
 
Iz iskustva znam za situaciju gde je bila veca razlika u kvadraturi i iskreno sam zapanjen koliko malo ljudi radi merenje kvadrature stana. Sudski vestak naplacuje tu uslugu 100 eura i preporucujem da se napravi ugovor gde se placa stvarna kvadratura. Ne mislim da neko bude na steti, ali nikako da cujem da je neko dobio visak kvadrata.... Ah Srbija....
 
Cini mi se da su ‘novogradnje’ od pre 2010. i ove sad dva razlicita sveta. Porasli su standardi i ocekivanja, a lakse je i naplatiti. Mislim da je i ta prica ‘investitor ce samo da zakine po svaku cenu dok se nekad gradilo kako treba’ jos jedan od mitova koji nikako da umre.
koje su to kvalitetne novogradnje koje bi ste izdvojili posle 2010. Bas me zanima posto za vecinu novogradnji koje znam sve imaju neki ozbiljan porblem...
 
Дешава се и вишак квадрата да буде, сад, не знам који је однос вишка и мањка...
 
Hvala na savetima. Po JUsu je dozvoljeno +/- 3% da bi stan / zgrada prosla tehnicki prijem. Neznam da li komisija stvarno meri svaki stan? Nemam problem sa investitorom jer je dogovorena stvarna neto povrsina. Mericu i ja naravno jer pare nece dobije ako nakon tehnickog se ne slaze izvedeno stanje. Ugovor je odmah nistavan a penali za raskid su dupla ,velika kapara. Nek bude i 10% vise doplaticu ali ako je manje onda necu platiti ni cm. ako fali. Svrha mog razmisljanja je pitanje da li komisija odradi tehnicki prijem posteno, jer ako to ne rade i njima cu napraviti debelu frku. Sa investitorom imam stvarno posten dogovor i tu ne ocekujem problem za placanje. Koliko znam kvadratura koju napise komisija na tehnickom ide u katastar na knjizenje i necu da se vrtim po katastru da ispravljam njihove brljotine. Moj izabran stan ima polukruzni francuski balkon i sigurno ce biti odstupanja od projektovane povrsine i to smo dogovorili u ugovoru da niko ne bude ostecen jer malter treba da formira tu veliku kruznicu
 
Poslednja izmena:
Investitor ima pravo na odstupanje od 3% i ne mora da da nadoknadu. To je tako predvidjeno na svim novogradnjama.
 
Vradovic to je pogresna informacija. Imam ugovor za kupljen stan i nacrte za Woodstar, East side, Suniville, New Minel i svud je upisano da se konacna cena utvrdjuje na kraju po izvedenom stanju. 3% koje pominjemo su uslov za tehnicki prijem da se nebi pravio nov gr.plan .
 

Prilozi

  • Screenshot_20220321-001234_Docs.jpg
    Screenshot_20220321-001234_Docs.jpg
    79,8 KB · Pregleda: 123
Ja imam ugovore za par lokacija na Vracaru i za BNV i nigde ne pise kao kod tebe.


Ja na primer da sam investitor (a nisam) ne bi voleo da mi neko "sitnicari" za do 3% i najverovatnije bi trazio da se raskine ugovor i da vratim novac tom ko je kupio a zali se. Nije mi namera da te omalovazavam vec samo ti kazem moje iskreno stanoviste. Ne bi voleo da saradjujem sa ljudima koji imaju problem u kvadraturi koja je ispod 3%. Mislim i smatram da je apsolutno fer da investitor ima pravo na odstupanje do 3% a sve preko toga novi aneks ugovora.
 

Prilozi

  • 20.03.2022_13.24.25_REC.png
    20.03.2022_13.24.25_REC.png
    327,3 KB · Pregleda: 116
Poslednja izmena:
Kod drugih investitora konacna cena se utvrdjuje u aneksu. Ja sam sebi vec u ugovoru ostavio da je konacna cena proizvod kvadrata i fiksne cene 1 kvadrata. Konacni iznos se isplacuje pri useljenju uz fiskalni racun. Aneks mi ne treba jer su prikazani relativni iznosi u procentima. KAPARA- ISPLATA- KONACNA ISPLATA.
 
Ugovorena cena treba da ti se poklapa sa isplacenom iz razloga knjizenja. Zato je i napravljeno to da do 3% investitori ne moraju nista da rade da olaksaju celu proceduru jer su 3% nebitna.
 
Vrh