Šta je novo?

Cene nekretnina

A povećanje poreza i uskoro i komunalije koje su nam zavukli si zaboravio...

Naravno da su veštački naduvane i naravno da država to forsira i podržava. Pogotovu što je i sama (država, državni aparat, Partija, sve je to isto njesra na Balkanistanu) puna ''investitora'' i ''graditelja''.


Ogroman deo svega što se trenutno dešava u svetu, je naduvan i isforsiran. I iz svake od tih kriza koje trenutno kar... ovaj, haraju svetom (neću da navodim kojih, neka svako sam zaključi) izlaze pojedine struje hohštaplera i ljudskih otpada bogatijih sada nego što su bili pre početka istih. A drugima ruse o ''krizi'' i ''štednji'' i ''stezanju kaiša''. Vazda bilo i biće.
Pa jeste, ali to je globalni proces oblikovanja kretanja kapitala, mi smo samo deo trenda. Ako bismo se pitali odakle novac u Srbiji, morali bismo se pitati i odakle u celom svetu. Novac se ubrzano obezvredjuje zadnjih 10 godina i ljudi ga stavljaju u nesto konkretno.
Da nema novca u drzavi i u svetu, vlast bi morala biti pravi finansijski virtuoz da kreira ove cene nekretnina. Mislim da nisu bas za to sposobni. Samo su se prikljucili trendui koriste ga, kao i vecina ljudi koji obrcu nekretnine da bi zaradili.

Npr. vlast se hvali kako dobija kredite po 2% kamate, a oni pre su se zaduzivali po 8%. I to predstavlaju kao svoj pregovaracki uspeh, danas kada i pera mesar dobija kredit po 1,5% kamate.

Kolicina opranog novca koji zavrsi u nekretninama je mnogo manja od kolicine koje su centralne banke pustile na trziste zadnjih godina.
 
Ne mora da bude nikakav virtuouz. Naprotiv. Srbija je jedna plemenska zajednica koja ponosno čuva to svoje nasleđe, svoju korupciju, primitivizam, idolopoklonstvo i partokratiju.
Prvo, dovoljno je da Partija povuče par političkih i pravnih poteza i da već prenaduvane cene nekretnina naduva još jače.

Drugo, Partija i gangrenozna državna tvorevina vrše pritisak na sve nezavisne investitore i reketiraju ih na razne načine. Znam konkretno iz jednog slučaja, jer oni investitori koje ja znam su pošteni, ili bar blizu tome. Ja niti bilo ko iz moje porodice se ne družimo sa lešinarima, hohštaplerima i slinama bilo kog oblika i profesije. Takve teram od sebe. Ne mogu da ih gledam. Elem, državna gangrena i Partija uslovljavaju i reketiraju investitore, nekad forsiranjem besmislenih izmena, nekad nametanjem određenih uslova gradnje, nekad davanjem prednosti svojim partijskim drugovima, a nekad prosto forsiranjem da investitor u novonaprvljenu zgradu koju je isprva zamislio sa jednim telekomunikacionim operterom, uvodi i druge. Čak i onda kad ih niko ne želi.

Isto tako, pouzdano znam da sistem i mehanizam priključivanja novoizgrađenih zgrada na strujnu mrežu zna da traje i po 6 meseci i da radi po nezvaničnom sistemu licitacije mitom, odnosno ko da više koverti nadležnim, pre će priključiti svoju zgradu. Dakle, mehanizam koji se sastoji od toga da EPS pošalje dva gnoma i kombi, da odu do zgrade koja čeka useljenje, i povežu jedan kabl s drugim, i udare pečat ili plombu, kako već ide... se zadnjih godina otegao u božju mater, do te mere da ako nisu u Partiji, investitor i budući stanari znaju da čekaju i po 6 faking meseci, ili da budu prinuđeni da debelo podmažu gde treba, i to po nekoliko puta.

Slične situacije dešavaju se i sa priključenjem na Infostan i još neke usluge. A to je samo što se usluga tiče. O reketiranju od strane inspekcija i nadležnih da ne govorim.
Vrata tog i tog tipa ne mogu u zabačeni ulaz nove zgrade, ali zato bajo moj ovakve i ovakve svinjarije mogu.

Sve te korumpirane plemensko-partijske prakse i poredak dovode do toga da mnogi investitori izvan Partije moraju da naplate više nego što bi trebalo, jer unapred znaju koje ih j***nje i troškovi čekaju ako nameravaju da: dobiju parcelu, dobiju dozvole, završe, priključe, usele i izvrše tehnički prijem zgrade.


Možete da mi pričate da je to ovde tako odavno, možete da mi kažete da toga ima u mnogim zemljama manje ili više, možete da mi kažete da u globalizovanom svetu gde vlada histerija i panika, a uz to svaki otpad iz inostranstva ima pravo da dođe u Srbiju i za njegovu siću pokupuje pola Beograda... Ali molim vas, nemojte mi govoriti da je to normalno. Dakle, razumem izjavu ''jbg, tako je kako je''. Ali ono što ne razumem i što nikad neću prihvatati su izjave i pomirenja sa ''pa to je normalno''.

Kao što se nikad neću složiti i uvek ću isticati, i već sam isticao, koliko je bolesno kad dođu neki ovde pa pričaju ''pa normalno je da 10% neofeudalaca drži 90% nekretnina u zemlji''. ''Pa normalno je da čovek ceo život bude podstanar i nečiji kmet''. ''Pa normalno je da se čovek seljaka svakih 3 godine da bi bio bliži poslu i živeo za svog poslodavca''. ''Pa normalno je da prodaješ materijalno i vredno da bi kupio nešto što postoji samo u vidu nula i jedinica u serverima mutnih vlasnika''. Ovde se ne obraćam tebi, nego genralno, zato navodim i neke primere za koje znam da ni ti ne podržavaš, ali koji su se vrteli na ovoj temi.

Dakle ne, takve stvari nisu normalne. I prvi i osnovni korak koji ljudi moraju da naprave ako misle da se sve ovo zaustavi, jeste da počnu da zovu stvari pravim imenima, i da prestanu da govore ''to je normalno''. J... mi se bre kako je u Los Anđelesu, ovo nije Los Anđeles ni u jednom jedinom pogledu. A i da jeste, opet mi se j... kako potpuno drukčiji narodi rade stvari na potpuno drugom kraju planete. Nego ako ljudi žele da se ovo okonča, moraju prvo da shvate gde žive, šta je pravi naziv za šta i da prestanu da se pecaju i hrane opšti idiotluk i hohštapleraj koji je zaposeo čitavu planetu.

Nažalost, većina nije sposobna za takve intelektualne evolucije, što ovih dana gledam i čitam i po drugim temama. Tako da kako će na kraju sve da se završi, ne znam. Verovatno po običaju i istoriji - loše po običnog radnog čoveka koji će biti okrivljen za sve i po n-ti put primoran da plaća tuđe pokvarenštine. Ali kažem, neću više da slušam ''to je normalno''. Preko glave mi je toga.
 
Poslednja izmena:
Odgovor samo na pitanje da li su cene samo kod nas ovolike. Nisu, ali svuda su posle prvog talasa covida i svih stimulanasa i stampanja porasle, a kod nas je uveliko i pre toga bila nerealna situacija i cene potpuno identicne kao sada. Da ne mesamo babe i zabe. A neko je to definitivno morao da stimulise. Jako prosto. Toliki lopovluk iz budzeta, toliki reketi, toliko dilovanje preko srbije i sve slicne delatnosti. Jako prosto. A vi zivite u bajkama i kupujte stanove u tosinom bunaru i slicno za 3 i 4 hiljade . Ne kazem da je 100% samo to, ali od kriminala makar 80% sto mu tacno i dodje procenat kes kupovina.
 
Poslednja izmena:
Cene su i u svetu rasle i pre pandemije.
Ne bih mogao reci da je 80% iz nelegalnih aktivnosti, i da je to zapravo sva kes kupovina. To je prosto neozbiljno proceniti na taj nacin, i vredja svakog ko nesto radi i stvara. Ispadne da niko nista ne radi i svi diluju. Ipak nismo toliko neuredjeni.
 
20220127_004949.png
 
Pa jeste, ali to je globalni proces oblikovanja kretanja kapitala, mi smo samo deo trenda. Ako bismo se pitali odakle novac u Srbiji, morali bismo se pitati i odakle u celom svetu. Novac se ubrzano obezvredjuje zadnjih 10 godina i ljudi ga stavljaju u nesto konkretno.
Da nema novca u drzavi i u svetu, vlast bi morala biti pravi finansijski virtuoz da kreira ove cene nekretnina. Mislim da nisu bas za to sposobni. Samo su se prikljucili trendui koriste ga, kao i vecina ljudi koji obrcu nekretnine da bi zaradili.

Npr. vlast se hvali kako dobija kredite po 2% kamate, a oni pre su se zaduzivali po 8%. I to predstavlaju kao svoj pregovaracki uspeh, danas kada i pera mesar dobija kredit po 1,5% kamate.

Kolicina opranog novca koji zavrsi u nekretninama je mnogo manja od kolicine koje su centralne banke pustile na trziste zadnjih godina.
Ko ne zna, taj plati onoga koji zna.
Imaju dosta novca (citaj: beskonacno mogu da pozajme), tako da mogu da plate vrlo pametne i strucne ljude.

Pogledajte malo profile na LinkedIn-u zaposlenih u Eagle Hills-u (Beograd na vodi).
Dosta njih su bivsi zaposleni velikih kompanija koje su bile u zizi najjacih marketinskih i prodajnih kampanja drugih industrija.
Takve kompanije imaju i timove koji se bave nastupom na elektronskim medijima i drustvenim mrezama.

Sta mislite, cim se toliko ulaze u tekstove o nekretninama u tabloidima, da se ne ulaze i u formiranje javnog mnenja i po forumima, sa clanovima koji propagiraju interese Beograda na vodi i slicnih.

Na kraju krajeva, ne treba biti puno pametan pa da se zabrani promet 1,36 miliona stambenih objekata i na taj nacin sebi obezbedi monopol/kartel i onda sa cenama rade sta im je po volji.
 
Cene su i u svetu rasle i pre pandemije.
Ne bih mogao reci da je 80% iz nelegalnih aktivnosti, i da je to zapravo sva kes kupovina. To je prosto neozbiljno proceniti na taj nacin, i vredja svakog ko nesto radi i stvara. Ispadne da niko nista ne radi i svi diluju. Ipak nismo toliko neuredjeni.
Tamo rasle koji procenat u skladu sa inflacijom, a u Srbiji dvocifrenim stopama.
To nije isto.

U strukturi rasta cena u svetu tokom pandemije dominiraju kuce jer se sele van centra grada zbog home office.
 
Šta ćeš... Odavno sam prestao da se frapiram kada vidim na oglasima lux novogradnju 40.5m2 2.5 ili 51m2 3.5. Da li je to ZIP ili RAR ne znam ali neka magija jeste.
 
Uporedjujem cene kvadrata i kirije u Stokholmu i Beogradu. Cena kvadrata u oglasima u delu grada jedno 15min autom do strogog centra je oko 4200e i to za zgrade stare 3-6 godina, stanovi oko 45m2, pogled normalan, lepo uredjeno, parkovi u okolini, ne treba nista da se ulozi. Kirija za takav stan je 850e nakon sto se odbije info stan. Rekao bih da je ekvivalent ovom blok 70 gde je kvadrat u oglasima 2000e, samo sto su to zgrade stare 50 godina pa treba uloziti jos nekih bar 300e da se dovede na nivo novogradnje.
Racunam period otplate, u bloku 70, za stan od 45m2 treba 22.5 god ako se uzme za oko 1800e/m2 sto znaci da se spusti cena, a ulovi dobar stan, renovira za 300 i izdaje za 350e mesecno.
U Stokholmu je period otplate za takav stan 18.5 godina.

Ako racunamo ove preskupe novogradnje kod nas, tu je rizik jos veci, sa prvom krizom ima da stradaju kirije pa ce isplativost biti jos manja.
 
"I’m not aware of um, you know, inflation literally falling more on different socioeconomic groups. That’s not the point. The point is some people are just really prone to suffer more." - Jerome Powell
Рече човек који је највећи извозник инфлације у историји новца.
@Bender Rodriguez, да ли је ово нормално?
 
Uporedjujem cene kvadrata i kirije u Stokholmu i Beogradu. Cena kvadrata u oglasima u delu grada jedno 15min autom do strogog centra je oko 4200e i to za zgrade stare 3-6 godina, stanovi oko 45m2, pogled normalan, lepo uredjeno, parkovi u okolini, ne treba nista da se ulozi. Kirija za takav stan je 850e nakon sto se odbije info stan. Rekao bih da je ekvivalent ovom blok 70 gde je kvadrat u oglasima 2000e, samo sto su to zgrade stare 50 godina pa treba uloziti jos nekih bar 300e da se dovede na nivo novogradnje.
Racunam period otplate, u bloku 70, za stan od 45m2 treba 22.5 god ako se uzme za oko 1800e/m2 sto znaci da se spusti cena, a ulovi dobar stan, renovira za 300 i izdaje za 350e mesecno.
U Stokholmu je period otplate za takav stan 18.5 godina.

Ako racunamo ove preskupe novogradnje kod nas, tu je rizik jos veci, sa prvom krizom ima da stradaju kirije pa ce isplativost biti jos manja.
Od Bloka 70 do startog centra treba 15 minuta samo kada nema nikakve gužve. U svemu blizu špica Jurija Gagarina je kosmički spektakl nekretanja.
 
I to, ali sam gledao da nadjem nesto da uporedim kada se uzme u obzir vreme potrebno da se stigne autom, kilometraza, a i da nije neki raspad od lokacije. Moglo bi jos da se uporedi i sa Karaburmom kada se izgradi ovaj novi stambeni kompleks kod Big-a i sredi Ada Huja.
Sem toga, em manje treba da se otplati ulozen novac, em su im i plate vece 5 puta u proseku pa im treba i duplo manje vremena da zarade za stan. Imaju odlican metro koji stalno sire ka periferiji, da ne pricamo o cistom vazduhu... Svako ko je malo jaci finansijski uzima kucu. Naselja sa kucama su vise ka periferiji, ali to nije kao Kaludjerica ili Borca vec onako kako su ljudi ovde pisali da treba da bude.
Ne pljujem po Beogradu vec samo hocu da kazem koliko su kod nas nerealne cene i za kes kupce koji su novac zaradili na zapadu, a da ne pricamo koliko je tesko nasem coveku koji radi u Beogradu da zaradi za stan. Ne pricam o luks stanovima vec o nekretninama koje su za srednju klasu.
 
Ne, ne, i trebas da pljujes po Beogradu. Ima on svojih lepih strana, ali covek bas mora da se potrudi da ignorise sve ovo lose. Problem je sto losa infrastruktura, neplanska gradnja, los vazduh i jos gomila losih stvari nisu faktor za cenu, nego to da moze da se nadje posao i da stalno ima nekih desavanja. Tako bar cesto cujem.
 
Рече човек који је највећи извозник инфлације у историји новца.
@Bender Rodriguez, да ли је ово нормално?
Bilo šta što neki bankster kaže ne može biti normalno. A pogotovu ne bankster koji radi za Federal Reserve, jedno od najvećih zla i kancera sveta.
 
Inače, nešto za sve male kapitaliste sa teme. Al mislim na one baš zadrte kapitaliste i ''videla žaba da se konj potkiva pa bi da povede ceo svoj narod kod kovača'' umove.

Ovo je ništa drugo do čisto divljanje i iživljavanje. Ne samo bogatih koji kupuju ta njesra, nego i korporativnih oktopoda koji ih grade vrdajući imbecilne zakone.
Takođe objašnjavaju kako već nehumani gradovi postaju još više nehumani. Šta će ti hodnik u zgradi, to je samo jedan opasan prostor u kome si u riziku da naletiš na ljudsko biće. Koji će ti đavo ljudska bića u životu, sam si sebi dovoljan. Samo ti i tvoje dragocene, neprocenjive pare i materijalne stvari (sve do jedne nikad starije od godinu dana i zamenjive ko čarape...)

Tu se u klipu naravno pojavljuje i dežurni govorni aparat kapitalizma, mislim naravno da ne može da se napravi ovako detaljna reportaža na ovu temu a da druga, kancerogena strana, ne pošalje neki svoj bezlični govorni aparat u ljudskom obliku da izrecituje unapred naučene Golum bljuvotine, izgovore i opravdanja hohštapleraja i gramzivosti u stilu ''neki ćete da živite ko robovi, a neki ćemo da vas gledamo sa visine dok sedimo na WC šoljama i praznimo se po vama''...
 
Poslednja izmena:
I sta biste vi radili kada imate pristojna primanja, zelite prilicno pristojnu lokaciju, eventualno novogradnju ali zdrav mozak vam govori da je davati 3000 evra za kvadrat nedostizno/nerealno kako god? Pritom, naravno da je jedina mogucnost kredit na 20+ godina.
 
Stednja i dalje nastavlja da raste i ne posustaje uprkos inflaciji, sto potvrdjuje da od "bezanja iz valute u nekretnine" ne potice rast cena nekretnina.

Stednja na kraju decembra 2021
104,2 mlrd RSD
12,7 mlrd EUR

Izvor: Danas


Stednja na kraju 2020
93 mlrd RSD
11,4 mlrd EUR

Izvor: NBS
 
Poslednja izmena:
I sta biste vi radili kada imate pristojna primanja, zelite prilicno pristojnu lokaciju, eventualno novogradnju ali zdrav mozak vam govori da je davati 3000 evra za kvadrat nedostizno/nerealno kako god? Pritom, naravno da je jedina mogucnost kredit na 20+ godina.
Ja da imam zdrav mozak i dobra primanja, kupio bih stan na mestu gde je kvadrat oko 1800e i samim tim brze i bezbednije otplatio kredit.
Napravio bih kompromis da to ne bude stan na prestiznoj lokaciji.
E sad ako hoces da se luksuziras sa kreditom, to je rizik na danasnje cene.
Ovo nije finansijski savet, da se ogradim.
 
Zar nije bolje kupiti kucicu ( sagraditi ) negde malo van centra, tipa 15 ak km-a. Gde za 500-600 evra po kv dobijas novogradnju, kljuc u ruke, sa sopstevenim dvoristem, bez dosadnih komsija, sa sigurnim mestom za parking, bez zajednicke struje, odrzavanja zgrade, lifta itd.
Msm da se malo dalje od BG-a moze naci ar za 4-5k i sazidati kuca, sto zidana/montazna/ytong itd.
Sve u svemu za novac sto ces dati za stan u staroj gradnji za 10ak km do centra, dobices 60ak kvadratica, a za iste te pare mozes da dobijes sve gore navedeno...
Jos ako izbegnes agenta za nekretnine da ti se ugradi, sto je skoro nemogce uraditi kada kupujes stan...
 
Jeste, Dragggane, ali posao mi je u centru, onda bih gubila silno dragoceno vreme putujuci svaki dan tamo-vamo. A vreme nema cenu, zato kazem neka loikacija da je koliko-toliko blizu centra
 
Problem je i što oko kuće uvek ima nešto da se radi i generalno nisu za lenje ljude. Većina njih se samo zaključa u stan i ne interesuje ih apsolutno ništa van toga. Dok sa kućom ipak nije tako.
 
I sta biste vi radili kada imate pristojna primanja, zelite prilicno pristojnu lokaciju, eventualno novogradnju ali zdrav mozak vam govori da je davati 3000 evra za kvadrat nedostizno/nerealno kako god? Pritom, naravno da je jedina mogucnost kredit na 20+ godina.
Ja sam takodje u potrazi za stanom (srecom nije mi toliko hitno). Ali i sam se pitam sta raditi, da li kupovati po ovim suludim cenama ili cekati 2-3 godine da cene mozda padnu. Mada od cekanja prethodnih godina dobio sam samo da su cene skocile 20-30 %. Ali opet, sadasnje cene su van granica zdravog razuma za ono sto Beograd nudi - losa i zapustena infrastruktura, zagadjen vazduh, urbanisticko ludilo. neuredjena drzava u skoro svakom pogledu. Opet, tu sam gde sam, cene su takve kakve jesu i pitanje je sta ce biti u buducnosti.
 
Vrh