Šta je novo?

Cene nekretnina

da li eventualno imaš pretpostavku kako će stanovi za bezbednjake uticati na širu sliku, tj. da li su uslovljeni da u tim stanovima žive ili će moći odmah da ih preprodaju. Koliko se sećam u naselju Stepa Stepanović je izgrađeno oko 5000 stanova, dok se sada za bezbednjake gradi oko 1000 jedinica (s tim što je po mom mišljenju pozicija Stepe bolja od pozicije stanova koji se sada grade na Galenici)
 
Dzangrizalo":35p8vnt5 je napisao(la):
da li eventualno imaš pretpostavku kako će stanovi za bezbednjake uticati na širu sliku, tj. da li su uslovljeni da u tim stanovima žive ili će moći odmah da ih preprodaju. Koliko se sećam u naselju Stepa Stepanović je izgrađeno oko 5000 stanova, dok se sada za bezbednjake gradi oko 1000 jedinica (s tim što je po mom mišljenju pozicija Stepe bolja od pozicije stanova koji se sada grade na Galenici)
Mislim da stanovi za bezbednjake neće drastično uticati na širu sliku. Pre svega zbog udaljenosti lokacije naselja(već sami početak industrijske zone, magistralni put i autoput). To je deo grada koji će više gravitirati prema Zemunu nego Nbgd ili starom delu Beograda. Stepa je, po meni, bolja i humanija lokacija za život. Drugo, ne znam tačno koliki udeo na tržištu kredita čine bezbednjaci i koliko su kreditno sposobni da bi bili konkurentni za npr. sadašnje novogradnje na nbgd ili BNV(osim izuzetaka naravno :)).

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Mislim da si kod Belvila baš omašio...stanovi nisu mogli da se prodaju posle kraja Univerzijade mesecima za bagatelu...1.100-1.200...čak je dosta stanova otišlo izvođačima za kompenzaciju... Tek kasnije su skočile cene po izgradnji poslovnih centara okolo i novih projekata...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Cene nekretnina rastu globalno a ne samo u Srbiji kao direktna posledica raznih stimulansa.
 
Bulbulderac17":13zy7q7q je napisao(la):
Mislim da si kod Belvila baš omašio...stanovi nisu mogli da se prodaju posle kraja Univerzijade mesecima za bagatelu...1.100-1.200...čak je dosta stanova otišlo izvođačima za kompenzaciju... Tek kasnije su skočile cene po izgradnji poslovnih centara okolo i novih projekata...


Sent from my iPhone using Tapatalk
U to vreme sam kupovao stan na nbgd i znam da cena stana u Belvilu nikada nije išla ispod 1700 po kvadratu. Stanovi nikada nisu bili bagatela u Belvilu. To za izvođače ne znam, možda su bili neki dilovi sa njima. Ali za 1100-1200 u to vreme nisi mogao da kupiš stan ni u starogradnji na NBGD i to na nekoj udaljenijoj lokaciji kao što je naselje Ivana Ribara...

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847320#p847320:25y2c66b je napisao(la):
Dzangrizalo » Sre Maj 05, 2021 5:14 pm[/url]":25y2c66b]da li eventualno imaš pretpostavku kako će stanovi za bezbednjake uticati na širu sliku, tj. da li su uslovljeni da u tim stanovima žive ili će moći odmah da ih preprodaju. Koliko se sećam u naselju Stepa Stepanović je izgrađeno oko 5000 stanova, dok se sada za bezbednjake gradi oko 1000 jedinica (s tim što je po mom mišljenju pozicija Stepe bolja od pozicije stanova koji se sada grade na Galenici)
Kao osobi koja izdaje stanove, ovo mi se uopste ne svidja. U Novom Sadu su napravili skoro 3000 stanova za bezbednjake koji polako pocinju da se pojavljuju u oglasima. Najavljuje se jos jedna lokacija za gradnju za ovu kategoriju ljudi, kao i predlog vlasti da se isto omoguci i medicinskim radnicima. Drzave ce u ovom malom gradu napraviti 5000-8000 stanova i prodati 1000 evra nize od trzisne vrednosti, a po pricama vecina kupaca i ne zive u NS.
Stanovi se ne mogu prodati 10 godina, izdavanje je dozvoljeno.
 
Evo sa čim sam se susreo na oglasima u poslednjih par dana:

1. Oglašena garsonjera od 22m2 u Visokog Stevana za 45000, posle sat vremena cena povećana na 50000, da bi nakon 2 sata cena bila 55000. Evo nakon 10 dana još uvek se prodaje po toj ceni.

2. Juče oglašena garsonjera od 19m2 u Cvijićevoj za 42000, danas cena 45000. Videćemo šta će biti do kraja dana.

Kapiram da prodavac hoće da izvuče maksimum iz cene ali neka dobro odmeri istu pre postavljanja oglasa jer ovo je toliko jadno da nemam reči. Klasično ciganisanje.
 
Selkat":1p4ecube je napisao(la):
Evo sa čim sam se susreo na oglasima u poslednjih par dana:

1. Oglašena garsonjera od 22m2 u Visokog Stevana za 45000, posle sat vremena cena povećana na 50000, da bi nakon 2 sata cena bila 55000. Evo nakon 10 dana još uvek se prodaje po toj ceni.

2. Juče oglašena garsonjera od 19m2 u Cvijićevoj za 42000, danas cena 45000. Videćemo šta će biti do kraja dana.

Kapiram da prodavac hoće da izvuče maksimum iz cene ali neka dobro odmeri istu pre postavljanja oglasa jer ovo je toliko jadno da nemam reči. Klasično ciganisanje.
Meni ovo liči na onu igru, prodavac kaže jedna cena, agencija kaže druga cena, druga agencija kaže treća cena :)

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Selkat":3kv3dxq5 je napisao(la):
Evo sa čim sam se susreo na oglasima u poslednjih par dana:

1. Oglašena garsonjera od 22m2 u Visokog Stevana za 45000, posle sat vremena cena povećana na 50000, da bi nakon 2 sata cena bila 55000. Evo nakon 10 dana još uvek se prodaje po toj ceni.

2. Juče oglašena garsonjera od 19m2 u Cvijićevoj za 42000, danas cena 45000. Videćemo šta će biti do kraja dana.

Kapiram da prodavac hoće da izvuče maksimum iz cene ali neka dobro odmeri istu pre postavljanja oglasa jer ovo je toliko jadno da nemam reči. Klasično ciganisanje.
Ili je prodavac dobro odmerio cenu, ali su krenuli da ga bombarduju sa pozivima tip "koja je vasa zadnja cena", "koji je popust za kesh", "moze li jeftinije za porodicu sa malim detetom" i ostala kako bi ti rekao "ciganisanja", pa je lepo digao cenu i sad svako ko ga zove moze da dobije popust.
 
Ma ovaj prvi oglas objavljuje samo jedna agencija a ovaj drugi je vlasnički.

A za ovaj prvi sam ja zvao i ugovorio gledanje da bi me posle pola sata agent nazvao i saopštio mi novu-višu cenu.
 
Pozdrav svima,

Slican slucaj se dogodio kod mene u komsiluku, a sve je mislim vezano za kakav takav rast koji se dogodio poslednjih nekoliko meseci.

Komsija oglasio stan za odredjenu sumu kod agencije (jedna jedina agencija je nudila stan). Postavio je cenu koja je bila realna pocetkom prosle godine, jer je jos tada planirao da pocne sa prodajom medjutim odlozio zbog pocetka korone. Oglas se ponovo pojavio skoro, bio je neki cetvrtak (ako se dobro secam), ostao u oglasima u petak, a u subotu skinut (pratio sam oglase tada redovno). U ponedeljak se ponovo pojavio ali za 10k skuplji. U utorak me zove prijatelj da se raspita jer je zainteresovan pa da pita jel to kod mene u komsiluku, medjutim do kraja dana opet skunut. Zvao on agenciju da proveri o cemu se radi, kazu prodat.
Posle se sretnem sa komsijom, kaze da je dao u oglas i kad je agencija videla kolicinu poziva prvog dana i broj zainteresovanih klijenata, odmah se dogovorili da koriguju cenu...

Takodje, rece mi da je nekoliko ljudi koji su razgledali imali stav da sto pre nesto kupe jer su bili pod panikom da ne drze previse kes koji su dobili prodajom svog stana.

Doduse ovo je samo slican slucaj, ali mi se cini da su se svi pogubili u tim dinamicnim promenama cene u poslednje vreme. I prodavci, i kupci, i agencije i da postoji nekakvo blago stanje panike na trzistu.
 
Mi smo ekstremno kolektivističko društvo, tako da da je psihosocijalni momenat opsesivno-kompulzivne, blago manične, a pre svega duboko instinktivne potrage za stanovima debelo zavladao među wannabe srednjom klasom.

Traži se ko da sutra ne postoji, sad il nikad. Šokiran sam ponašanjem pojedinih u svojoj okolini. Bukvalno kao da će živeti u jarugi ako sad odmah ne kupe neku naklepotinu.



Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Marcus Lupus":3i4sn8d2 je napisao(la):
Mi smo ekstremno kolektivističko društvo, tako da da je psihosocijalni momenat opsesivno-kompulzivne, blago manične, a pre svega duboko instinktivne potrage za stanovima debelo zavladao među wannabe srednjom klasom.

Traži se ko da sutra ne postoji, sad il nikad. Šokiran sam ponašanjem pojedinih u svojoj okolini. Bukvalno kao da će živeti u jarugi ako sad odmah ne kupe neku naklepotinu.



Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
Ovo je tačno. Znam primere čak iz 2007 kada su ljudi pošto-poto kupovali stanove uzimajući skupe kredite, samo da bi kupili stan. I onda ti isti posle 6 godina koji više nisu mogli da otplaćuju te kredite i zbog toga prodavali te iste stanove za tada mnogo manje cene, samo da ne bi više morali da plaćaju kredit. Mislim da ljudi olako ulaze u kredite, oslanjajući se nekako na nekog svog budućeg Ja koji će te kredite otplaćivati.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Oglasene cene su mnogo vece od prometovanih, posebno u starogradnji. Sto se tice novogradnje, kao potencijalni kupac, uspevao sam da za novogradnju dobijem 15% bolje uslove od oglasene cene, sto pre 2 godine nije bio slucaj u novogradnji. U starogradnji svaki novi stan koji se objavi ima neuobicajeno visoku cenu. Misljenja sam da prodavci prvo krecu sa nekom realnom cenom, ali ih posle previse poziva najvise od strane agencija, a negde i od strane kupaca, osecaj vodi da podignu cenu, iako inicijalni kupci vec u startu ocekuju neki popust pa posle svakako odustaju, tako da neki stanovi ostaju dugo na trzistu. Slazem se da se kvalitetni stanovi brzo prodaju, ali takodje ne znamo po kojoj ceni u udnosu na oglasenu.

https://mondo.rs/Info/Ekonomija/a146744 ... anova.html




Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Svi buduci kupci stanova tvrde da zivimo u balonu. Oni koji su skoro kupili veruju da ce cene i dalje rasti. Realno je da niko nema predstavu sta ce biti za 2 godine i da je sve kocka.
Moje skromno misljenje je da ce cene rasti i dalje prateci inflaciju u EU od 1 do 2 posto godisnje i to je to...ukoliko se desi veca kriza, bice deflacija i tada ce se desiti korekcija cena od max 5%


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Belraider":1vwxpi4e je napisao(la):
Svi buduci kupci stanova tvrde da zivimo u balonu. Oni koji su skoro kupili veruju da ce cene i dalje rasti. Realno je da niko nema predstavu sta ce biti za 2 godine i da je sve kocka.
Moje skromno misljenje je da ce cene rasti i dalje prateci inflaciju u EU od 1 do 2 posto godisnje i to je to...ukoliko se desi veca kriza, bice deflacija i tada ce se desiti korekcija cena od max 5%


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cene su već skočile za 10% u odnosu na pre 6 meseci. I ja očekujem i iskreno se nadam se da će i dalje da rastu i to rapidno. I to je dobro... Što brže budu rasle brže će i da padnu i da se izduvaju na realnu cenu kvadrata. A to je su cene iz neke 2009, negde posle krize. Barem su to cene koje ja subjektivno očekujem :)


Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Realna cena kvadrata je ona cena po kojoj sad mozes da kupis kvadrat...i ne postoji druga cena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Aj sad da ne ulzimo u Efficient-market hipotezu za one koji nisu u struci :D ali ne mora da znaci. Sve je podlozno spekulaciji.

Slomice se na starogradnjama koje nisu na "super atraktivnim" lokacijama, tipa Zemun, tipa Karaburma, Konjarnik, MIrijevo... A tamo vidim da stoje stanovi vec mesecima. Na tim lokacijama se vidi realna kupovna moc naroda, a verujem da je taj narod i dalje jedini realni pokazatelj. Bogati su manjina.
 
Belraider":1wrlhbuh je napisao(la):
Realna cena kvadrata je ona cena po kojoj sad mozes da kupis kvadrat...i ne postoji druga cena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Neću da tvrdim ovako kao ti, jer bilo kakve tvrdnje samo izazivaju suprotne tvrdnje, ali realna cena može biti i ona kako se dogovorimo. Ti možeš da tražiš, ja mogu da ponudim. Zašto se tržište uvek gleda iz pozicije ponuđača nekretnine?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
savoir28":25zeare2 je napisao(la):
Belraider":25zeare2 je napisao(la):
Realna cena kvadrata je ona cena po kojoj sad mozes da kupis kvadrat...i ne postoji druga cena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Neću da tvrdim ovako kao ti, jer bilo kakve tvrdnje samo izazivaju suprotne tvrdnje, ali realna cena može biti i ona kako se dogovorimo. Ti možeš da tražiš, ja mogu da ponudim. Zašto se tržište uvek gleda iz pozicije ponuđača nekretnine?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Pa cena po kojoj mozes da kupis stan naravno da ukljucuje i pristanak prodavca


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam ubedjen da ce definitivno nastaviti da rastu. Zasto bi pale cene? Nema ni jedan razlog. Nista se nije fundamentalno promenilo.
Za sada trend je rast rast rast. 30% y-o-y je minimum ocekivati.

Ove gluposti iz Blica? Kakve to veze ima sa bilo cime. To su samo sve gluposti i ne treba se obazirati na to.
Evo jos par primera gluposti (iz proslosti pa vidimo gde je otislo)
https://biznis.telegraf.rs/nekretnine/3 ... na-trzistu
https://www.bizlife.rs/da-li-krece-hlad ... 6-opstina/

Pa vi tako mozete da vadite tekstove sta vam odgovara i da postavljate ovde :bash:
To su sve nebuloze za nebulozom.

Cene ce tek da EKSPLODIRAJU. Nismo ni na pocetku. Sve ispod 5.000 eura za m2 u Beogradu je bagatela.
 
Vrh