Šta je novo?

Cene nekretnina

Dzangrizalo":nj5hp1u4 je napisao(la):
pa da, baš tu se i lomi teorija o nekretnini kao investiciji za običnog čoveka. A takođe je i pitanje da li će mikrolokacija očuvati vrednost (odnosno ispratiti rast) protekom vremena. Sećamo se perioda 2008. sa nekim lokacijama koje su tada bile wow pa su ih sad ostale novogradnje drastično prešišale i po ceni i po popularnosti
Mnogi varijabli mora da se poklopi u dugom vremenskom periodu da bi se investicija isplatila.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848542#p848542:p569bnjf je napisao(la):
Dzangrizalo » Pon Maj 10, 2021 2:53 pm[/url]":p569bnjf]pa da, baš tu se i lomi teorija o nekretnini kao investiciji za običnog čoveka. A takođe je i pitanje da li će mikrolokacija očuvati vrednost (odnosno ispratiti rast) protekom vremena. Sećamo se perioda 2008. sa nekim lokacijama koje su tada bile wow pa su ih sad ostale novogradnje drastično prešišale i po ceni i po popularnosti

Mozes li navesti primer?
 
Recimo lisičiji potok, to je 2008-2010 bila omiljena lokacija za one sa dubljim džepom da bi u međuvremenu ceo taj potez Baje Pivljanina, Slavka Ćuruvije, Dijane Budisavljević i okolne ulice i uličice dobio zastarelu estetiku, nedovoljan broj garažnih mesta bez uličnog parkinga pa su trotoari zauzeti, a na kraju krajeva velik je kraj bez društvenih sadržaja sa samo jednim restoranom. Taj profil kupaca danas hrli u Beograd na vodi ili A Blok i okolne nbg novogradnje
 
Dzangrizalo":13vj17bl je napisao(la):
Recimo lisičiji potok, to je 2008-2010 bila omiljena lokacija za one sa dubljim džepom da bi u međuvremenu ceo taj potez Baje Pivljanina, Slavka Ćuruvije, Dijane Budisavljević i okolne ulice i uličice dobio zastarelu estetiku, nedovoljan broj garažnih mesta bez uličnog parkinga pa su trotoari zauzeti, a na kraju krajeva velik je kraj bez društvenih sadržaja sa samo jednim restoranom. Taj profil kupaca danas hrli u Beograd na vodi ili A Blok i okolne nbg novogradnje
Ovde mozemo pricati samo o levoj strani Lisicjeg potoka kad se ide od Belog dvora ka dole...inace odlican primer unistene lokacije zbog nedostajanka bilo kakvog urbanistickog plana...desni deo tj deo ispod Belog dvora je zadrzao vrednost i izgleda skroz ok


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I to je jos jedan balon. Jedino me zanima kako to moze da se odrazi na kvalitet gradnje za vec rasprodate projekte u pocetku gradnje. Pretpostavljam da ce malo vise da se stedi, ali ako je ozbiljan izvodjac onda ce verovatno da ispostuje bitne stvari.
 


Biće zanimljivo ispratiti trend.
Ovo je dvonedeljni presek Halo oglasa za oglašene trosobne na Lionu npr.

Slično je za većinu lokacija koje sam pregledao, ali to zapravo ništa ne mora da znači.
Nažalost verovatno će se pojaviti jedan nalet starogradnji kad se završe sve ostavinske rasprave...
 
pitam se da li ima zavrsenu osnovnu skolu ovaj sto crta ovako grafike.
 
Meni je najsmesnije u celoj prici to da ako kupis nesto za 2500-3500 po m2 da dobijas extra kvalitet tj nesto sto stvarno vredi te pare. Evo ga jedan svez primer (za 3500e-m2) . Za te pare stan bi trebao da ima centralnu klimu/podno grejanje a ne radijatore ispod prozora i klimu u cosku :D . Koliko vidim sa slika ovde je plafon na 260cm :laugh: . Visina bi trebala biti barem 280 ako ne i 300. U kupatilu bojler hahaha nista toplovod. Pitanje je da li su malterisali plafon ili samo gletovali beton... itd itd :D
 
vradovic":371ppayq je napisao(la):
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=05&dd=13&nav_id=1857037

Jos jedan razlog za povecanje cena nekretnina.
Ovo je interesantna tema. Ono što je za mene nepoznanica je kakvi ugovori se sklapaju između investitora i dobavljača za neki projekat. Da li se dogovaraju za fiksnu ili varijabilnu cenu materijala? Ako je fiksna onda ovo afektira samo buduće novogradnje za koje se sklapa novi ugovor. To da u sred gradnje kaže dobavljač e sad te ovo košta tri puta više, u to ne verujem... Sve je to pokriveno ugovorima. I to što sve poskupljuje je jedan očigledan indikator galopirajuće inflacije....

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849477#p849477:1xwqcub9 je napisao(la):
savoir28 » 13 May 2021 08:22 pm[/url]":1xwqcub9]
vradovic":1xwqcub9 je napisao(la):
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=05&dd=13&nav_id=1857037

Jos jedan razlog za povecanje cena nekretnina.
Ovo je interesantna tema. Ono što je za mene nepoznanica je kakvi ugovori se sklapaju između investitora i dobavljača za neki projekat. Da li se dogovaraju za fiksnu ili varijabilnu cenu materijala? Ako je fiksna onda ovo afektira samo buduće novogradnje za koje se sklapa novi ugovor. To da u sred gradnje kaže dobavljač e sad te ovo košta tri puta više, u to ne verujem... Sve je to pokriveno ugovorima. I to što sve poskupljuje je jedan očigledan indikator galopirajuće inflacije....

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Menja se i kod dobavljaca iz meseca u mesec a uskoro ce iz nedelje u nedelju pa iz dana u dan pa sati i onda veliki reboot. :)
https://www.cnbc.com/2021/05/12/consume ... -2021.html
Moze da bude i na mesecnom nivou po 4.2% kao sto je sad u Aprilu bilo na primer.

U sustini mislim da nacin kako BNV na primer sklapa ugovore trenutno je lose. Posto moze da se desi da ih nabavka materijala kosta vise nego sto je prodajna cena stana pa zbog toga moze doci do problema. Trebali bi da stave klauzulu da mogu da traze jos para ako se nastavi ovako.
Hocu reci poslednja sansa da se kupi nekretnina po ovim cenama :sesir:
 
vradovic":1cof18zr je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849477#p849477 je napisao(la):
savoir28 » 13 May 2021 08:22 pm[/url]":1cof18zr]
vradovic":1cof18zr je napisao(la):
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=05&dd=13&nav_id=1857037

Jos jedan razlog za povecanje cena nekretnina.
Ovo je interesantna tema. Ono što je za mene nepoznanica je kakvi ugovori se sklapaju između investitora i dobavljača za neki projekat. Da li se dogovaraju za fiksnu ili varijabilnu cenu materijala? Ako je fiksna onda ovo afektira samo buduće novogradnje za koje se sklapa novi ugovor. To da u sred gradnje kaže dobavljač e sad te ovo košta tri puta više, u to ne verujem... Sve je to pokriveno ugovorima. I to što sve poskupljuje je jedan očigledan indikator galopirajuće inflacije....

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Menja se i kod dobavljaca iz meseca u mesec a uskoro ce iz nedelje u nedelju pa iz dana u dan pa sati i onda veliki reboot. :)
https://www.cnbc.com/2021/05/12/consume ... -2021.html
Moze da bude i na mesecnom nivou po 4.2% kao sto je sad u Aprilu bilo na primer.

U sustini mislim da nacin kako BNV na primer sklapa ugovore trenutno je lose. Posto moze da se desi da ih nabavka materijala kosta vise nego sto je prodajna cena stana pa zbog toga moze doci do problema. Trebali bi da stave klauzulu da mogu da traze jos para ako se nastavi ovako.
Hocu reci poslednja sansa da se kupi nekretnina po ovim cenama :sesir:
Pa nije valjda da se materijal naručuje tako što dođu do drugog sprata i onda pozovu dobavljača i kažu Mićo kupujem opet, šalji mi građu treba mi za treći sprat :-D

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Inace, vradovicu, zadnjih par dana su opet pali berzanski indexi, sp 500 potonuo za 100-ak. Sta ce biti ako, uz svo stampanje para, ipak ne uspeju da zaustave pad? Mislim imali su i 2007. gomilu instrumenata da hendluju krizu, pa se opet desilo to sto se desilo.

Ne pitam da bih se raspravljao, il terao inat :sesir: pitam onako, kako ti se cini. Sta ako cene ipak postanu previsoke, a stampana lova jos nije dovoljno plasirana u narod? Bice uvek i onih koji ce ipak morati hitno da prodaju robu. Nece svi imati hrabrost, a i luksuz da cekaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849591#p849591:24m7l2wu je napisao(la):
gamblerNBG » 14 May 2021 07:08 am[/url]":24m7l2wu]Inace, vradovicu, zadnjih par dana su opet pali berzanski indexi, sp 500 potonuo za 100-ak. Sta ce biti ako, uz svo stampanje para, ipak ne uspeju da zaustave pad? Mislim imali su i 2007. gomilu instrumenata da hendluju krizu, pa se opet desilo to sto se desilo.

Ne pitam da bih se raspravljao, il terao inat :sesir: pitam onako, kako ti se cini. Sta ako cene ipak postanu previsoke, a stampana lova jos nije dovoljno plasirana u narod? Bice uvek i onih koji ce ipak morati hitno da prodaju robu. Nece svi imati hrabrost, a i luksuz da cekaju.

Iskreno ne znam sta ce biti :) Jer to spada delimicno u teorije zavere a ne volim da idem u tu stranu plus je to spekulacija :D
Ipak napravicu izuzetak da ti dam moju spekulaciju.

Kad bi morao da ti dam odgovor rekao bi da "njima" odgovara da se sad desi neki veliki rat ili nesto sto ce da "ohladi" trziste tj da zaustavi rast a da ne mora da se prekine sa stampanjem. Zato sto tako enorman rast nije normalan plus plase se prekomerne inflacije.

Sa druge strane zbog razno-raznih deficita od prestanka stampanja nema nista. Tako da je status quo sa umerenim krizama po svetu koje hlade trziste pozeljan. (Covid, nestasica cipova, Izrael a iskreno moj savet im je da je najbolje sad da napadnu Rusiju) pa da dodje do povlacenja investitora sa berzi i da zaustave nenormalan rast. Tako da to sto je ovaj sad "pad" ne znaci neophodno lose za FED ili ECB ili NBS. Iskreno mislim da se raduju tome. Jer prekomerni rast ce dovesti do inflacije nenormalne.

Mislim da se "oni" vise plase enormnog rasta gde moraju da nastave sa stampanjem i stimulansima (jer je deficit na sve strane) vise nego umerenih padova.
https://www.marketwatch.com/story/u-s-b ... 1620842664
ooops :)

Moje misljenje je da ce biti tako kontrolisane krize + nastavak ovog sadasnjeg stanja u dogledno vreme. Tako da se treba kladiti na nekretnine.

Ako ne bude veca kriza izazvana idemo ka onom mom doomsday scenariju o cenama nekretnina u Beogradu :)

Pa nije valjda da se materijal naručuje tako što dođu do drugog sprata i onda pozovu dobavljača i kažu Mićo kupujem opet, šalji mi građu treba mi za treći sprat :-D

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Ne znam za njih ali znam da moja zgrada nije ni pocela da se gradi a dok pocne cene materijala ce da odu na x5 :)
Nije da nisam zabrinut :) Cisto sumnjam da su sad narucili ceo materijal!
 
Nisam mislio "oni" u smislu neke tajne misticne organizacije, mislim na FED pre svega i sve ostale glavudze u USA koje odobravaju stampanje, nista tajno, nista ezotericno. I nadam se da im nije u interesu da napadaju Rusiju i Kinu u ovom momentu :lol:

Jednostavno, cini mi se da ce se upasti u situaciju da ima dovoljno novca za kredite, al nema dovoljno kreditno sposobnih. :D I ne brinu mene cene u Bg na H2O, tamo ce ce premasiti i 5k i 10k po m^2, ne znam kome ce prodati ostatak Bg-a po tim cenama.
 
vradovic":2fthgl2k je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849591#p849591 je napisao(la):
gamblerNBG » 14 May 2021 07:08 am[/url]":2fthgl2k]Inace, vradovicu, zadnjih par dana su opet pali berzanski indexi, sp 500 potonuo za 100-ak. Sta ce biti ako, uz svo stampanje para, ipak ne uspeju da zaustave pad? Mislim imali su i 2007. gomilu instrumenata da hendluju krizu, pa se opet desilo to sto se desilo.

Ne pitam da bih se raspravljao, il terao inat :sesir: pitam onako, kako ti se cini. Sta ako cene ipak postanu previsoke, a stampana lova jos nije dovoljno plasirana u narod? Bice uvek i onih koji ce ipak morati hitno da prodaju robu. Nece svi imati hrabrost, a i luksuz da cekaju.

Iskreno ne znam sta ce biti :) Jer to spada delimicno u teorije zavere a ne volim da idem u tu stranu plus je to spekulacija :D
Ipak napravicu izuzetak da ti dam moju spekulaciju.

Kad bi morao da ti dam odgovor rekao bi da "njima" odgovara da se sad desi neki veliki rat ili nesto sto ce da "ohladi" trziste tj da zaustavi rast a da ne mora da se prekine sa stampanjem. Zato sto tako enorman rast nije normalan plus plase se prekomerne inflacije.

Sa druge strane zbog razno-raznih deficita od prestanka stampanja nema nista. Tako da je status quo sa umerenim krizama po svetu koje hlade trziste pozeljan. (Covid, nestasica cipova, Izrael a iskreno moj savet im je da je najbolje sad da napadnu Rusiju) pa da dodje do povlacenja investitora sa berzi i da zaustave nenormalan rast. Tako da to sto je ovaj sad "pad" ne znaci neophodno lose za FED ili ECB ili NBS. Iskreno mislim da se raduju tome. Jer prekomerni rast ce dovesti do inflacije nenormalne.

Mislim da se "oni" vise plase enormnog rasta gde moraju da nastave sa stampanjem i stimulansima (jer je deficit na sve strane) vise nego umerenih padova.
https://www.marketwatch.com/story/u-s-b ... 1620842664
ooops :)

Moje misljenje je da ce biti tako kontrolisane krize + nastavak ovog sadasnjeg stanja u dogledno vreme. Tako da se treba kladiti na nekretnine.

Ako ne bude veca kriza izazvana idemo ka onom mom doomsday scenariju o cenama nekretnina u Beogradu :)

Pa nije valjda da se materijal naručuje tako što dođu do drugog sprata i onda pozovu dobavljača i kažu Mićo kupujem opet, šalji mi građu treba mi za treći sprat :-D

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Ne znam za njih ali znam da moja zgrada nije ni pocela da se gradi a dok pocne cene materijala ce da odu na x5 :)
Nije da nisam zabrinut :) Cisto sumnjam da su sad narucili ceo materijal!
Tvoja zgrada, pretpostavljam da si vec platio stan... Sto znači da će oni da platiti veće cene materijala(il iće uraditi nešto mnogo gore..) znači oni su u gubitku..

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
mariks":3nz47d5l je napisao(la):
sve moze biti, a ne mora da znaci. Npr u spaniji je lepo receno

https://www.aktuelno.me/svijet/rezultat ... snicarima/

Dakle poruka je "Ne mozete stampanim parama kupiti obale za nistavne pare pod izgovorom pandemije". Samo ne verujem da ce svuda biti takvog uticaja.
Još jedno pitanje je u čijim rukama završava štampani novac. Sugurno ne ide na povećavanje plata. Barem ne u Srbiji... A da zaboravio sam 30e, ubrzo jos 30e, helikopter novac :-D

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Zaboravio si dodatnih 50e za nezaposlene i dodatnih 50 za penzionere :D Cifre su generalno male koliko se deli u Americi, to moze npr vradovic da kaze ali gde god i koliko da se deli stampa se, i sav taj novac mora zavrsiti negde. Poskupljuje sve ne samo nekretnine, a kada ce reset ostaje da se vidi.
 
Treba se podsetiti da se štampaju dolari i evri, a dinari ne, tako da naša država mora da se zaduži da bi isplatila sav ovaj helikopterski novac. Granica za zaduživanje je negde oko 60% BDP-a, a mi smo stigli do 54% (prema zvaničnim podacima za februar 2021 - http://www.javnidug.gov.rs/upload/Bilte ... 202021.pdf)
 
ajde ?
Screenshot_2021-05-14-17-35-05-245_com.twitter.android.lite.jpg
 
Vrh