Šta je novo?

Cene nekretnina

Svakako mislim da je Bg lakse uporediti sa Sofijom i Bukurestom, nego sa Becom. :D

Naravno i Sofija i Bukurest su imali ogromnu dijasporu, koja je morala da se vraca za vreme kovida, a i prosecna plata je veca nego kod nas. Ako mislite da IT dize cene, imajte u vidu da Bugarska ima jacu IT scenu nego mi, svetski poznate softverske kompanije (npr. Telerik je Bugarski, iz Sofije).
 
Pisao je mislim Krik ili neko slican, da se sve prljave pare iz svih ex-yu republika peru preko Srbije i to je to.
Kakvo stampanje dolara i dijaspora, samo u Nemackoj ima 7 miliona Turaka, a u centru Istanbula kvadrat 1180 evra.
Sofija 1690, Bukurest 1864, Atina 1648, Istanbul 1180... - Beograd 2600 i tek krece da raste :lol:
 
Naravno da cene u Beogradu nikada neće dostići one u Beču, svašta. Ovaj odnos 3:1 je potpuno realan. U Minhenu je 4:1.
Ovo za Atinu je tek totalna glupost, Atina je skuplja od Beograda.
U centru Atine cene renovirane starogradnje su 2-3 hiljade evra po kvadratu (da nije neki užas), dakle više nego u Beogradu, s tim da novogradnji maltene nema. Ove gore statistike su nebuloza.
U okolini Akropolja cena salonaca dostiže 15k evra po kvadratu (dok u Knezu jedva 4k). Evo jednog primera, i to poprilično groznog:
https://www.gojppartners.com/en-US/id/4710/__(for-sale)-residential-apartment-athens-center-athens-/estate.html
Evo nađite mi salonac u BG od 15k evra po kvadratu pa ću da se složim da je Beograd skuplji od Atine.
U međuvremenu ja tvrdim da je Atina skuplja.
 
Svako moze da tvrdi sta zeli i da cheripikujemo stanove po zelji, kao sto je kolega sa prethodne strane pokusao svoje argumente da potvrdi slicnim nacinom, navodeci neki stan sa Sothebys sajta. Tu je Numbeo.com i cena za Atinu je formirana na osnovu doprinosa 500 razlicitih osoba u prethodnih 12 meseci. Odstupanje ukoliko i postoje su verovatno minimalna.

Evo na brzinu jedan sa prelepim pogledom na Akropolj i gle cuda trazena cena nije 15000 vec 1850. Ako u Knezu ima slican za 1700-1800 molim vas da okacite link.
 
Ako se ovaj nije popeo na vrh zgrade da slika pogled na Akropolj onda ima i bolji pogled nego onaj iznad. Onaj od 15k/m2 je iza Akropolja, kao kada bi imao stan ispod Kalemegdana kod one obilaznice. A i ove zgrade na slici iznad na sta lice, naredjali ih kao na Lekinom brdu.
 
@doka
Ovaj stan sto si postavio link se nalazi u ulici ekvivalentnoj knezu? Ima i za manje od 1700 1800 ako te ne zanima ulica,okolina i pozicija.
 
Jasno mi je da mnogima izgleda cudno skok cena nekretnina. Ono sto tvrdim jeste da ce tek da se cude mnogi sta se desava.

Razlozi:
- Nedovoljna razvijenost/otvorenost Beograda do sada (poslednji izasli iz ratnih sra*a)
- Cena metala, materijala i slicno ide na gore
- Nenormalan rast izvoza oruzija iz Srbije pokrece ekonomiju snazno napred sto utice na izgradnju infrastrukture
- Dijaspora zbog sve vece otvorenosti "globalno selo" imaju laksi pristup informacijama iz Srbije pa se lakse i odlucuju za kupovinu.
- Stampanje EURA i USD-a snazno gura inflaciju napred koja se 'oseca' samo u nekim segmentima kao sto je akcije na berzi, nekretnine...
- Beograd na vodi gura marketing Beograda na internetu sto dovodi do vece potraznje za nekretninama
- Region je poceo da jaca a za Republiku Srpsku, Crnu Goru pa i deo Makedonije/Kosova Beograd je jedan od gradova gde bi mozda pojedinci zeleli da imaju nekretninu
- Banke ne nude vise stednju na novac na racunu

Mislim da jos nije ukalkulisana cena izgradnje metroa u Beogradu jer jos uvek postoji veliki broj ljudi koji ne veruje u izgradnju i svakako veliki deo njih koji ni ne razume sta ce to doneti pojedinim delovima grada.
Takodje izgradnja infrastrukture i autoputeva po Srbiji mislim da nije jos uvek ukalkulisana u cene nekretnina.
Ulazak u EU, otvaranje granica, uvodjenje Eura.

Ovo sve kada se doda + stampanje eura dolazim do zakljucka da je prosek cena nekretnina u Beogradu realno treba
da bude 5.000-6.000 eura po m2.
Vreme kada ocekujem takve cene (osim ako ne dodje do nekog globalnog usporavanja) je oko 2025/2026. godine.

Sada se taj skok ne vidi jos uvek toliko naglo jer su statistike na internetu o rastu cena nekretnina u Srbiji blago receno horor.
U jednom trenutku mislim da ce doci do panike i da ce ljudi vaditi sve sta imaju samo daj sta das da kupe kad shvate da idemo ka cenama Pariza.

Sto bi se reklo kupujte nekretnine :)
 
Prvi April je bio pre par dana, zakasnio si sa ovakvim pričama
 
Fora je u tome sto 99% njih ne razume onaj 1% :)

Zato sam tu da pokusam da vidimo da li 99% njih mogu da postanu 1% koji vide svet pravim ocima!

Nemoj posle da bude kao za Bitcoin "jesam Vam rekao" :)
 
Koje su cene bile 70tih, 80tih, 90tih pa na ovamo? Kako je islo posle uvodjenja eura, dal je u pocetku 100dm bilo 50e ili su odmah trazili 100e?

Secam se da je 90tih rodjak placao 100dm sobu kod gazdarice, a ja 2003ce 100e.

Cena sobe i pored inflacije nije skocila za 18god.
 
To je bilo drugo vreme gde se nisu drznuli da stampaju na globalnom nivou.

Sad ces da vidis u sledecih 10 godina kako ce cene nekretnina da odu 3-5x na gore.
 
Posle mnogo pročitanih postova, ne bih ti poverovao ni da napišeš da je voda mokra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838257#p838257:tqhxbcdr je napisao(la):
vradovic » Ned Apr 04, 2021 8:35 am[/url]":tqhxbcdr]
Takodje izgradnja infrastrukture i autoputeva po Srbiji mislim da nije jos uvek ukalkulisana u cene nekretnina.
Ulazak u EU, otvaranje granica, uvodjenje Eura.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838257#p838257:tqhxbcdr je napisao(la):
vradovic » Ned Apr 04, 2021 8:35 am[/url]":tqhxbcdr]
Sada se taj skok ne vidi jos uvek toliko naglo jer su statistike na internetu o rastu cena nekretnina u Srbiji blago receno horor.
U jednom trenutku mislim da ce doci do panike i da ce ljudi vaditi sve sta imaju samo daj sta das da kupe kad shvate da idemo ka cenama Pariza.

U ova dva dela si me izgubio nacisto :lol: Ulazak u EU? Infrastruktura u Srbiji? Pa mi sa infrastrukturom kaskamo za najgorima i dalje...

E sad, sto se drugog dela tice, nadam se da si bio duhovit s ovim Parizom. A sto se tice slamarice, ona je mnooogo tanja nego sto mislis, gomila ljudi nema ni za ucesce u ovoj situaciji, ne radi se vise o tome da ljudi spekulisu i cekaju, nemaju brte... Ako za stan od 50 kvadrata treba da das 100k evra, treba ti 20k iz mesta za ucesce, plus da placas oko 400 eur rate. Sta mislis koji procenat stanovnistva je spreman na to? :violina:
 
Potpuno je jasno da će cene nekretnina u budućnosti da rastu, ali ne tim tempom 200-300% za 4-5 godina. Metro, ulazak u EU, prelazak na evro, su stvari koje su još uvek na dugačkom štapu. Ja bih lično voleo da kod nas dođe do naglog rasta ekonomije, ali budući da stubove naše ekonomije čine kafedžije, kladionice i noćni klubovi iskreno sumnjam u neki značajniji rast ekonomije i BDP-a.
I opet ponavljam šta to ima da ponudi više i bolje Beograd u odnosu na Atinu, Beč, Istanbul, Pariz?
 
Nije me mrzelo pa sam skoro prelistao stari forum b92 gde su se detaljno pratile cene nekretnina 10tak godina, i na stranu sto se isto 2008-9 pricalo kako cene samo sto se nisu duplirale i kako samo mogu da idu na gore brze ili sporije (pre nego sto su krenule na dole), ali ono sto me je bas iznenadilo je da su cene bile u rangu danasnjih. Stanovi po Vracaru su bili 3.000 kvadrat, kod Vuka su bili 2100-2600 itd, a onda si u jednom trenutku imao novogradnju kod Djerma cini mi se, koja je krenula da se prodaje sa 2.300, da bi par meseci kasnije bila 1.650, i na kraju je investitor izdavao stanove, da mu ne stoje prazni.

I ja sam bio ubedjen da ce cene ici samo gore i da u Bgu nikada zapravo nije bilo pada cena - tako da me je taj vrlo strm pad bas iznenadio. Ne kazem da ce se ponoviti - samo me atmosfera bas podseca na to. Jednostavno svi su ubedjeni da je investicija u nekretnine 100% siguran dobitak. Kada 100% ljudi veruje da je nesto 100% sigurno - to postane neodrzivo.

BWF je projekat vrha vlasti - dokle god budu mogli - oni ce raditi sve da odrze cene na sto visem nivou - a trenutno imaju sve poluge u rukama da to odrzavaju. Pored toga ima mnogo ljudi koji su postali uzasno bogati u poslednjih 10tak godina - videcemo kako ce trziste reagovati kada neka od poluga isklizne iz ruku...
 
delimicno se slazem, samo sto 2500e pre 10 i vise godina nije sto sto i 2500e danas. Tako da ako tek trebamo da dostignemo predhodni ath ukljucujuci i inflaciju onda cene jos treba da idu gore.

Ne bih se slozio da bnv gura cenu gore, pre bih rekao da je to nbg i vracar jer sam ja kupovao stan u vreme kada su se bwr zgrade prodavale. One su se prodavale za 2000+pdv dok na nbg je islo i preko toga tipa ablok, west, 32 nije bilo ispod ispod 2200+pdv, oko hrama ispod 2500+pdv tesko.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838290#p838290:2lr27s07 je napisao(la):
mariks » Ned Apr 04, 2021 10:46 am[/url]":2lr27s07]delimicno se slazem, samo sto 2500e pre 10 i vise godina nije sto sto i 2500e danas. Tako da ako tek trebamo da dostignemo predhodni ath ukljucujuci i inflaciju onda cene jos treba da idu gore.

Ne bih se slozio da bnv gura cenu gore, pre bih rekao da je to nbg i vracar jer sam ja kupovao stan u vreme kada su se bwr zgrade prodavale. One su se prodavale za 2000+pdv dok na nbg je islo i preko toga tipa ablok, west, 32 nije bilo ispod ispod 2200+pdv, oko hrama ispod 2500+pdv tesko.
To se odnosi na period kada je počela prodaja stanova u Bnv kada su započeli zidanje one dve kaskadne zgrade. Sada je cena u Bnv napumpana 2-3 puta u odnosu na taj period, dok su cene na Vračaru i NBG porasle oko 20-30% u odnosu na taj period.
 
ne, to je period kada su bwr zgrade zavrsene, a pocele sa prodajom vista i parkview i bile su negde na pola. I tu su bile iste cene dok na nbg i vracaru napisao sam. Sada su cene u bnv vece, istina, ali samo u kuli, tolike su i bile kada su nama nudili pre 3 godine, u ostalim zgradama je i dalje tu 2500-3000e.
 
Nisu u Bw skocile cene 2-3 puta ni u prve 2 kaskadne zgrade , a kamoli u ostalima. Cene u Residencu su skocile oko 50% za 4-5 godina, najvise zahvljajuci tome sto nisu skoro uospte skakale cene u njima tokom izgradnje od oktobra 2015god do jula 2018god.
Odmah posle medijskog otvaranja u julu 2018god se desio znacajniji skok cena koji je zadnjih 1god usporio i ide nekim normalnijim tokom koji je cini mi se ispod 10% godisnje(rekao bih 5-7%).

Cene u BW su skocile malo vise nego na NBGD, a solidno vise nego na Vracaru, to deluje i logicno obzirom da Vracar nema nista novo infrastrukturno, a i BW mu preuzima glavn poziciju novogradnje u centru zgrada koju je imao Vracar zadnjih 15ak godina.
 
Sofija je EU - paradoksalno, ali to mozda smanjuje cenu - jer i uspesni privatnik i korumpirani politicar srednjeg/nizeg ranga imaju mogucnost kupovine i ulaganja novca na mnogo sirem prostoru.

Meni je interesantno i kada neko smatra da je stan u BNV od skoro milion evra dobra investicija za cuvanje kapitala u odnosu na stan u recimo centru Rima. Jedino mi ima logike ako se plasis provere porekla novca ili ako si se bas brzo obogatio pa nisi dobacio dalje od “gajbe za izdavanje u Bgu”...
 
mislim da Bugarska baš i nije neki primer za uspeh borbe protiv korupcije, ali u svakom slučaju jeste indikativno to kako se kod nas cene kreću i kako stoje u odnosu na opšte stanje privrede u poređenju sa ostalima
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838400#p838400:t6s7vmzr je napisao(la):
moodboy » 04 Apr 2021 02:11 pm[/url]":t6s7vmzr]
Meni je interesantno i kada neko smatra da je stan u BNV od skoro milion evra dobra investicija za cuvanje kapitala u odnosu na stan u recimo centru Rima. Jedino mi ima logike ako se plasis provere porekla novca ili ako si se bas brzo obogatio pa nisi dobacio dalje od “gajbe za izdavanje u Bgu”...

Naravno da je daleko bolje imati stan u BNV nego u "centru Rima" zbog veceg potencijala rasta.

Rim kao i cela Italija zbog nenormalnih dugova koje su sebi natovarili imaju samo mogucnost da idu u rikverc.
https://www.statista.com/statistics/120 ... -in-italy/

158% dug u odnosu na GDP! EJ 158%.

A na sve to operisu negativno iz meseca u mesec
https://www.bloomberg.com/news/articles ... -of-crisis

Ja na njihovom mestu bi ili proglasio bankrot ili bi prodao Siciliju nekome ko nema izlaz na more.

Privatni investitori da imaju mozga prodali bi sve sta imaju od nekretnina u Rimu i kupovali bi po ekonomski jakim i stabilnim
drzavama koje nemaju mnogo dugova kao Srbija na primer.
 
Italija je 8 najveća ekonomija na svetu i članica G7. Koliko god je Evropski i Američki desničari i libertarijanci preziru i nipodaštavaju Italija je velika i robusna ekonomija. Ima veliki problem sa dugom i stabilnošću ekonomije ali rešavanje tog problema zahteva veću reorganizaciju fiskalne politike EU i odnosa između ECB i država članica.
 
Vrh