Šta je novo?

Cene nekretnina

Izmedju Rima i Beograda. Ne izmedju Italije i Srbije - mada da ne ulazim i to koliko je tek to besmisleno.
Nekretnina u centru Rima i u centru Beograda.
Bukvalno ne znam sta da odgovorim. Ali sad videh da si ti zapravo spucao novac u BNV. I to ozbiljnu sumu. U pravu si - to je najsigurnije mesto za investiranje trenutno. Rim samo sto nije propao, a u BNV kad pohrle turisti da se dive i uzivaju na cistom vazduhu. Pri tome sistem je stabilan, drzava je jaka i nema sanse da promena vlasti dovede do opstruiranja projekta.

Ali zato sto si mi imputirao da ja samo zelim da pljunem svoju zemlju, iako ja sedim u istoj, zapravo u istom (Beogradu) dok mi ti citas misli iz Amerika - imao je jedan kultni potpis na tom gore pomenutom forumu, koji je onako adekvatan ovom trenutku: “Najbolje se Srbi bore, kada prde iz dijaspore” :kk:
 
Види се да си нов и млад на форуму чим си се навукао на дискусију са Радовићем. :kafa:
 
:))) dobro jesi smesan priznajem.

Inace uhvatio si se za zagadjenje ali opet najgori grad si mogao da izaberes. Ima mnogo cistijih i boljih :)
https://www.washingtonpost.com/climate- ... ronavirus/
Dobro imali su srece posto su ekonomski pukli totalno nenormalno zagadjenje Rima i Milana je barem opalo.
https://www.thelocal.it/20201126/rome-a ... residents/

Nekretnine u Srbiji imaju najveci potencijal za rast sta god ti mislio. Ne samo BNV nego generalno u celoj Srb.

Iskreno u ovom trenutku je bolje kupiti nekretninu u Valjevu nego u Rimu.
 
vradovic":1qoz7di0 je napisao(la):
:))) dobro jesi smesan priznajem.

Inace uhvatio si se za zagadjenje ali opet najgori grad si mogao da izaberes. Ima mnogo cistijih i boljih :)
https://www.washingtonpost.com/climate- ... ronavirus/
Dobro imali su srece posto su ekonomski pukli totalno nenormalno zagadjenje Rima i Milana je barem opalo.
https://www.thelocal.it/20201126/rome-a ... residents/


Iskreno nemoj da se bavis biznisom i shvati to kao dobronameran savet. Pusti druge da razmisljaju za tebe. :)
Nekretnine u Srbiji imaju najveci potencijal za rast sta god ti mislio. Ne samo BNV nego generalno u celoj Srb.

Iskreno u ovom trenutku je bolje kupiti nekretninu u Valjevu nego u Rimu.
Ajde da je sve ovo tačno što si pisao ali kako da iznajmis stan u BNV kad imaš preko 500 oglasa za izdavanje već nekoliko meseci na samo jednom sajtu (HO)?
 
Potraznja je velika kao i ponuda. Samo sto drze jace cene.
Izdaje se jedan po jedan ko prvi spusti malo.

Sad dok je Covid-19 utice na rente ali ne i na cene nekretnina. Sve ce to doci na svoje. Ko kupuje za izdavanje ne treba da brine pogotovo ako je za kes kupovina.
 
vradovic":3hm7kj67 je napisao(la):
Potraznja je velika kao i ponuda. Samo sto drze jace cene.
Izdaje se jedan po jedan ko prvi spusti malo.

Sad dok je Covid-19 utice na rente ali ne i na cene nekretnina. Sve ce to doci na svoje. Ko kupuje za izdavanje ne treba da brine pogotovo ako je za kes kupovina.
Koliko stanova je useljeno u BNV? 2000? 3000? U Belvilu ima 2100 stanova, izdaje se 10-15 najviše. Ovo već mesecima drži 200-230stanova. To je mala tražnja.
Ne znam ja šta se tu izdaje... I po kojoj se ceni onda izdaje ? U oglasima je 15-17 eur /m2 . Znači za 13 eur/kvm?
Edit: pogrešio sam, oko 200 stanova konstantno stoji na HO za izdavanje a 500+ stanova za prodaju! Pored svega što se novo gradi na toj lokaciji imaš još toliko stanova u oglasima na prodaji !?!?! Koja je to logika ?
Voleo bi ja da si ti u pravu ali...
To štampanje novca će se prikazati kao inflacija pre ili kasnije. Ne samo kroz rast cena nekretnina . A to će onda pokreenuti neke druge procese.
 
Na zalost moguce je da si u pravu a mozda i gresis. Problem je sto u Srbiji nema jedinstvena lista MLS - sa ponudom nekretnina sto za izdavanje sto za prodaju. Agencije i dan danas (i ako je to protivzakonito) kace lazne oglase kako bi popunile "bazu interesenata" i onda se kreiraju losi zakljuci.

Trenutno stoji 230 stanova za izdavanje.

Koliko sam upucen izgradjeno je ukupno 4 zgrade.
BW Residence - 296 stanova
BW Parkview - 244 stanova (google info)
BW Vista - 228 stanova (google info)
BW Magnolija - ne znam koliko.

E sad problem je sto od ovih 230 stanova jedan mali % upadaju stanovi koji su iz okoline tipa Savska, Karadjordjeva a nisu BNV.
Druga stvar je ponavljaju se oglasi po 3-4-5 puta jedni te isti. Na sve to dodaj i lazne oglase.

Jako je tesko utvrditi koji je stvaran broj stanova za izdavanje u BNV u ovom trenutku. Mislim da u opste nije veliki broj.
 
Nije bio u redu ton mog komentara. Radovic je bukvalno ispostovao "put your money where your mouth is", pri tome je covek potpisan imenom i prezimenom i svako moze da sazna ko je, gde je i odakle je za 2 min guglanja. Meni je sve to za postovanje - bez trunke sarkazma ovaj put. Sto se njega tice - svi mi ostali mozemo da budemo i 30togodisnji propali studenti sociologije koji jos zive sa roditeljima i zickaju za kafu, ali nesto smatraju po forumima. A jesam nov na forumu, mada nisam mlad.

Ovo sve ne menja cinjenicu da se ni malo ne slazem sa njegovim prognozama - ali ako se obistine, eto ja cu rado da menjam svoj stan za jedan na Trastevereu.

U medjuvremenu izdavanje trenutno ne ide sjajno na mojoj mikrolokaciji barem. Lux novogradnja od pre par godina (3m plafoni, velika garazn mesta, alu stolarija itd) 100 kvadrata - bio je oglasen za 950, izdat je za 600 posle 4 meseca.
 
Ja po nekada prenaglim u 'ostrim' komentarima ali uzivo nisam takav :D

Radi se o tome da ja iz sveg srca zelim da sto vise nasih ljudi uspe i da pocnu da gledaju racionalnije na stvari.
Komentari tipa "to sve kupuju kriminalci" Velja nevolja i slicno su stvarno gluposti. Nije se sad pomenulo ali jeste ranije.
Ne kazem verovatno jedan deo je moguc ali iskreno mislim da je to zanemariv procenat da stvarno tako i radi. (nemamo realne podatke)

Po meni cena raste zbog povecane potraznje a na povecanu potraznju ne utice jedan vec vise faktora.
Naravno bez nekih adekvatnih podataka to su sve spekulacije i tesko je bilo sta reci.

Upravo zbog toga zato sto nemamo istorijske podatke kako treba mora da se radi na "osecaj". Dakle "osecaj" barem kod mene je da cene idu vrtoglavo na gore osim ako se ne dogodi neki gobalni kolaps tipa rat ili slicno.
Sledecih 5-6 godina vodi u dramaticno povecanje cena nekretnina.

Rente su pale ali ne samo u Beogradu vec na mnogo mesta globalno a cene nekretnina idu na gore. Sto je jos jedan apsurd ali tako je. Mada su krenule da se oporavljaju i rente od skorije.
 
Naravno, niko nema nista licno protiv bilo koga, sa svakim ovde bih mogao da popijem pivo i svi nagadjamo. Ako sam nekad cinican, shvatite to vise ko prozivku, ne kao vredjanje :sesir:

Mislim da ce se desiti neko vece raslojavanje po delovima grada, npr na Mirijevu mesecima (ako ne i skoro godinu) stoje ponudjenji stanovi za 1200 -1300 po kvadratu. Trebace ljudima vremena da shvate gde mogu da divljaju sa cenama, a gde nema poente.
 
To si dobro napisao. Normalno je da west 65 tower, BW "Buzdovan" i onaj novi SkyLine imaju premium cene. To je nešto novo u gradu i stvarno je ekskluziva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838586#p838586:4hmqtv02 je napisao(la):
moodboy » 04 Apr 2021 23:07[/url]":4hmqtv02]Nije bio u redu ton mog komentara. Radovic je bukvalno ispostovao "put your money where your mouth is", pri tome je covek potpisan imenom i prezimenom i svako moze da sazna ko je, gde je i odakle je za 2 min guglanja. Meni je sve to za postovanje - bez trunke sarkazma ovaj put. Sto se njega tice - svi mi ostali mozemo da budemo i 30togodisnji propali studenti sociologije koji jos zive sa roditeljima i zickaju za kafu, ali nesto smatraju po forumima. A jesam nov na forumu, mada nisam mlad.

Ovo sve ne menja cinjenicu da se ni malo ne slazem sa njegovim prognozama - ali ako se obistine, eto ja cu rado da menjam svoj stan za jedan na Trastevereu.

U medjuvremenu izdavanje trenutno ne ide sjajno na mojoj mikrolokaciji barem. Lux novogradnja od pre par godina (3m plafoni, velika garazn mesta, alu stolarija itd) 100 kvadrata - bio je oglasen za 950, izdat je za 600 posle 4 meseca.

Posto sam cesto kudio Vradovica po forumu, najvise zbog stila pisanja i po nekada arogantnog tona(nije bas najbolja rec, ali mislim da ne shvata da provocira coveka koji zivi u Srbiji i radi za prosecnu platu), moram da mu odam 3 velika priznanja:

1. Maltene jedini od svih nas je tacnim i javnim imenom i prezimenom na forumu, javno objavljivao da zivi na relaciji USA-BG, iz koje je branse i stvarno se lako moze googlovanjem videti ko je i sta je covek, cak i sliku ne krije :) :sesir: .

2. Sve sto je pricao, pisao, zagovarao, hvalio - svuda je i stavio svoje pare objavljuci javno - nekretnine, BW, Bitcoin, Tesla - i sve sto je pricao zadnjih 5god se i ostvarilo. Kamo srece da smo ga ispratili makar delom investiranjem u isto, ja nazalost nisam imao smelosti za bitcoin i Teslu.
Meni se cini da je samo deo tog profita izdvojio za kupovinu zadnja 2 stana u Kuli i Kvartetu, ne zelim da ulazim previse u licne finansije, ali skidam mu kapu na tome :sesir:

3. Svaki stan koji je kupio u BW( nek je sa srecom i ako je vise od ona 3 pokazana) je objavio skenirano ugovore, naravno bez licnih podataka
ali sa vrlo preciznim opisom nekretnina, cak i brojem kupljenih garaznih mesta. Sve to ima dodatnu tezinu obzirom da ta 3 stana sada na trzistu vrede preko 1.500.000 eura. Jos jednom svaka cast :kk:

Licno dugujem i izvinjenje Vradovicu jer sam pre vise od 5god kada je objavio da je uplatio rezervaciju za svoj prvi stan u BW Residence i skenirao dokaz o uplati, smatrao da je bot ili neki zaposlen ko pokusava da pospesi prodaju, tek posle par godina sam shvatio da sam totalno pogresio u toj proceni.

Za kraj ipak bih zeleo da posavetujem Vradovica, da ton u svojim postovima malo uskladi ili pokusa pre stiskanja send dugmeta da razmisli kako mi iz Srbije, pogotovo ljudi sa procesnim primanjima mozemo da shvatimo njegove postove, vrlo je malo uspesnih ljudi kao on, plus zivi dugo u Americi gde je mentalitet prema novcu i sansa za uspeh mnogo drugaciji nego u Srbiji.
Ipak pise postove i deli ovaj forum sa ogromnom vecinom ljudi koji zive i rade u Srbiji. Mislim da bi time doprineo i da ga vise ljudi razume, a i manjoj tenziji na ovakvim osetljivim temama.

Da ne bi kritikom zavrsio ovaj post zelim i da mu se zahvalim nesebicnim deljenjem misljenja i trosenjem svog vremena uspesnog coveka iz Amerike,
moglo se dosta nauciti od vidjenja iz jednog totalno drugog ugla u odnosu na nas iz Srbije, meni je puno otvorio oci i pomogao da korigujem neka razmisljanja koja su ocito bila pogresna u vezi nekretnina, ostaje velika zal sto slicno nisam uspeo da primenim za Bitcoin i USA tehnoloske akcije.

Pozdrav VRadovicu uz zelje da nastavi da pise na forumu, uz malo meksi stil, i uz moju licnu zelju da u narednih 5godina kupi jos toliko vrhunskih nekretnina u nasoj Srbijii Beogradu i time potpomogne jos malo rast GDPa Srbije :)
 
Nije sansa za uspeh drugaciji u Srbiji od drugih vec ljudi nece da slusaju uspesnije i vecina samo pise nesto na internetu, a i sam ne veruje u to sto pise jer bi sam tako uradio. Bolje da se pljuje sve iz Srbije, a svaki malo uspesniji da se naziva botom i krimilacem, sve u sta se ne razumemo je prevar ai ponzi, valjda tako lakse spavamo.

Pa i ja sam mozda i jedini pohvalio vradovica u bitcoin temi (tada je btc bio oko 20k) sto je napisao ljudima u sta da ulaze i koliko je novca ulozio, naravno odmah dobijes nekoliko postova pljuvanja i tipa "sto ga ne zoves na kafu". Inace treba i dosta hrabrosti priznati kada si pogresio i da si trebao slusati drugoga, a to takodje nije odlika prosecnog Srbina.
 
Malo je i do toga kad nekome sa prosecnom il umereno-nadprosecnom platom u BG kazes da ce cene stanova biti u ravni sa Parizom :D Vradovic gleda iz ugla nekoga ko investira, i nece ga pojesti crna zemlja ako mu stanovi u BnV vrate malo manji ROI nego sto je ocekivao.

E sad, mi ostali kojima je svaki euro bitan dozivljavamo ozbiljno rusenje sneska kad nam saopstis nesto ovako :lol: To zvuci kao - dzabe si radio prekovremeno, dzabe si isao predsezonu na more svake druge god, dzabe si stedeo, cak i da imas jos dva fakulteta i da si radio 5 puta bolje opet bi bilo uzalud, nes stan u BG kupiti :lol: if thats your best, your best wont do... Buni se organizam, nije vradovic kriv :D
 
Sve zavisi ko sa kolikim kapitalom raspolaze. Ne mozes kupiti stan u bnv sa platom kasira u lidlu od 500e to je istina, ali ulozi u tipa karaburmu koja je bliza tvojih mogucnosti ako vec zelis da investiras u nekretnine. ROI zavisi od primera do primera i nikada nije isti, nekada ce biti brzi, nekada mozda i ne docekamo. Sa svakim ulaganjem je tako. Vecina bi verovatno zelela da investira u BNV ali je van njihovih mogucnosti sto opet budi bunt u njima, a sad zamislite da svako moze kupiti stan na bilo kojoj lokaciji...
 
I ne zale se ljudi na BnV, zale se uglavnom zato sto je starogradnja otisla dodjavola, jedino vradovic prica o BnV, mi ostali uglavnom smo nezadovoljni sto je poskupela starogradnja u blokovima, mirijevu i dalekom zemunu :p a BnV nek kosta kolko 'oce. :)
 
pa sto jes jes, al ono, ne moze ni doveka da pada/stagnira. Vecina je ocekivala neki pad, ja se secam jos 2018 kada sam kupovao stan i komentari, preskupo, balon, sada ce to 30-50% dole, rekao sam tad reci cu i sad, hoce ali ko zna sa koje cene. Cene prate inflaciju tako da ne moze vecito da kosta isto, porasce cena i bez bnv plus poskupljenje zemljista, materijala, dozvola... Ti si koliko se secam takodje prognozirao pad ali si i u jednoj poruci javno priznao da si pogresio. Ja ne vidim da se ne zale na BNV cak sta vise vidim da se zale samo na to i da je sve poskupelo zbog toga :) I zato je katastrofa sto je stan u borci kostao 800e pre 5godina, a sada kosta 1000. A ako raste cena novogradnje, raste i potraznja te je i logicno da ce starogradnja da prati, sad da li realnim odnosom ili ne zavisi od ljudi do ljudi. Vecina bi volela da proda svoj stari stan, da doda neku sitnicu u kupi novogradnju, zato se i cene starogradnji dizu, a da li ce prodati opet zavisi od kupaca.
 
Sto kaze gambler, vradovic investira na duzi period, ne preprodaje, a i ne kupuje stan da u njemu zivi. Njemu je svejedno i da sutra padnu cene 30%, za 10 godina vratice se na ovu cenu (gde se ono bese nije oporavilo trziste nekretnina nakon pucanja balona, u Japanu?).

Kad vec pricamo o kupovini za zivot i Karaburmi, oko 2010. je cena kvadrata bila 1200 za starogradnju, a 2012. je pala cak i na 800. Razlika je sto smo mogli da kupimo stan od 50kvm umesto 33, aj kazi 45kvm ako uracunamo kirije. Dal je smak sveta sto smo tada preplatili kao sto i sada mnogi rade, nije, ispostavilo se da smo tada nasli odlican stan za ovaj kraj. Mislim da je to i najbitnije kada se trazi stan. Da se stan ispostavio kao sranje e onda bi vec bilo kajanja.
Dal bi nam znacilo nesto tih 8-10kvm vise, sigurno bi, dobijas jednu manju dnevnu sobu sa trpezarijom kao sto sam video kod komsija. Nekoj vecoj porodici bi ovo sigurno vise znacilo, meni ne smeta, uspeli smo da ga preuredimo tako da imamo slican raspored kao i da je za tih 8-10kvm veci.
 
da, samo kada bi ljudi znali da ce i u kom trenutku cena pasti sa neke cene svi bi bili milioneri :) Sada opet mozete da prodate taj stan i da zaradite. Da ste stan kupili za 800e i da je palo na 600e ista prica bi bila. Niko Vam ne garantuje da kad padne na 800 da cete misliti ma necu kupovati pasce to jos, a u tom trenutku pocne da skace i vi cekate i cekate... dno se moze ubosti samo ako te u.ere :) Sad da li ce neko biti non stop pod kirijom dok se ne odluci za neku kupovinu to je opet na njemu.
 
Da li neko moze da kvantitativno opiše rast tražnje? Ili da uporedi sa nekom godinom u prošlosti ?
Vidim da se aerodrom proširuje, stavili su u plan i novi kod Dobanovaca. Očekuje se rast broja putnika, prometa robe itd.
Otvaraju se fabrike. Sve je više ljudi zaposleno u delatnostima vezanim za IT. Rastu i tamo plate već nekoliko godina.
 
Plate u IT su dobre i rastu, sve to stoji, ali velika vecina IT-jevaca jednostavno jos nije fizicki stigla da akumulira dovoljno novca za kupovinu u kesu. 80% stanova se proda za kes i to sigurno nisu ITjevci, makar ne statiscki bitan udeo. Prosto, taj kes ne dolazi iz plata, pa makar bile i 2-3k evra. Opet, pricam o statiscki bitnom uticaju, sigurno ima i onih koji su uspeli da skupe kes, mada i oni jako tesko da su skupili za vise od jedne nekretnine.
Jednostavno, trziste je investiociono, pretezno kupuju ljudi kojima to nije prva nekretnina i/ili ljudi koji u njima nece ziveti (npr. nasi ljudi iz inostranstva mogu biti ta grupacija "prvi stan za kes").

To sve po meni ne daje odgovor na pitanje - zasto bas Beograd? Zasto je toliki disparitet u Beogradu, kada i Bukurest i Sofija i ostali uporedivi gradovi itekako imaju i IT i emigraciju, i to znatno jacu od nasih, i prakticno sve ostale faktore do sad nabrajane ovde, tipa cena gradjevinskih materijala.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838769#p838769:cgc40p3z je napisao(la):
Hunchback » Pon Apr 05, 2021 1:09 pm[/url]":cgc40p3z]Sto kaze gambler, vradovic investira na duzi period, ne preprodaje, a i ne kupuje stan da u njemu zivi. Njemu je svejedno i da sutra padnu cene 30%, za 10 godina vratice se na ovu cenu...

10 godina je max sto bi imalo smisla da se ceka. Takav poduhvat je cista spekulacija i naravno ponasanje takvih ljudi je upravo to. Ubediti druge da to isto urade kako bi oni mogli da profitiraju od kreirane traznje. U tom slucaju ubedjujuci druge ljude svojoj investiciji dizu cenu. Kao neka vrsta multilevel marketinga. Ko prvi udje u pricu najvise dobija, ostala vecina gubi. Isto kao sa trgovinom na berzi, oko 70+% ljudi tu izgubi pare. Slicno sa ovim nazovi digitalnim valutama, stvara se hajp da to ima neku vrednost. Sve to se hrani novim ljudima spremnim da poveruju u sve to i uloze pare.

Ja sam neko vreme mislio da je dobro da investiram u neku nekretninu koju bi ostavio u nasledstvo ali spoznaja da ce u Srbiji 2050 biti manje od 5 miliona stanovnika sa ovakvim trendom me je totalno odvratilo od svega. Gradjevinska industrija nece stati do tad posle BNV bice Luka Beograd, Makis, Beograd3 itd. Tako da 2040-2050 godine Beograd (mozda i Novi Sad) biti jedno od retkih mesta gde ce ljudi moci da vide guzvu ma koliko to cudno zvucalo. Moja neka procena je da ce uskoro biti drasticno povecanje poreza na imovinu, jer ovoliko poresko opterecenje rada nije odrzivo. Ukoliko bi mogao da se kladim u tako nesto odmah bi ulozio pare. Progresivno oporezivanje imovine je nesto sto nas ceka vrlo brzo.
 
Ne znam kako se Radović nije setio da kupuje njive. Kažu da se to sada više isplati (Analiza). Samo je treba naći najplodnija je već kupoljena ili iznajmljena. Ali verujem da ko ima keša može da nadje.
Ovo sa stanovima će kad tad da stane. Ako nema priliv ljudi a sa našom demografijom ne vidim kako može da ima onda nema rezona da cene stalno rastu. KO ima para kupiče nekoliko stanova, neki će da bude izdat, ali ne mogu svi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839011#p839011:2bgl08hr je napisao(la):
nensav » 06 Apr 2021 08:45 am[/url]":2bgl08hr]Ne znam kako se Radović nije setio da kupuje njive. Kažu da se to sada više isplati (Analiza). Samo je treba naći najplodnija je već kupoljena ili iznajmljena. Ali verujem da ko ima keša može da nadje.
Ovo sa stanovima će kad tad da stane. Ako nema priliv ljudi a sa našom demografijom ne vidim kako može da ima onda nema rezona da cene stalno rastu. KO ima para kupiče nekoliko stanova, neki će da bude izdat, ali ne mogu svi.

Zemlja je u redu i dugorocno je sigurno dobra investicija ali bas dugorocno. Recicu ti svoje misljenje.

Stanovi ce doziveti rast bez obzira na 'demografiju'. Zato sto smo na 10x manje turista od Budimpeste.
Zato sto je zemlja tek pocela da se otvara. (pricamo naravno o post covid vremenima jer ovo sada je anomalija).
Bice vise sajamskih dogadjaja, koncerata, poseta i slicno.

Naravno i zemljiste ce rasti ali samo u % rasta na koji uticu stimulansi ali nece rasti u % rasta na koji utice turizam.

Zemljiste inicijalno nece toliko doziveti rast zbog automatizacije.
Farme ce postati sve efikasnije i automatizovanije gde ces na 1Ha moci da proizvedes 5 miliona salata nedeljno.

Na pitanje da li ce hrana postati jeftinija ili skuplja u buducnosti najverovatnije bi vecina na ovom forumu odgovorila sa "skuplja".
Tu je upravo sustina u onih 1% koji svet vide drugacije.

Moj odgovor bi bio bice skuplja samo ako nastave ove razno razne stimulanse da pumpaju vrtoglavom brzinom.
Najverovatnije hrana ce ostati na istom nivou a mozda ce cak i da pojeftini. Naime merenje inflacije je zapravo apsurd posto tehnologija i automatizacija dovode do toga da ce zapravo doci do pojeftinjenja proizvodnje a sa druge strane pumpaju stimulanse. Naravno da se to odrazava na akcije i na nekretnine.

Nece ljudima trebati tolika zemlja.
https://farmboxfoods.com/farmbox-container-farm/
https://cropbox.co/index.php/cropbox/greens-herbs

Bio sam licno u jednom ovakvom slicnom kontejneru u downtown San Franciska (koji je napravljen od strane tima poreklom iz Srbije).
Da ne delim sad podatke posto su jos u prototip fazi dao sam par slicnih primera.

Inace mogu da proizvedu 50.000 salata nedeljno u jednom kontejneru!!!
Automatizacija koju su postigli je na 84% u odnosu na konvencijalni proces sadnje salate.

Zamisli sad neko u Srbiji uzme 100 ovakvih kontejnera i krene da proizvodi 5 miliona salata nedeljno. Sta mislis sta ce se desiti sa cenom salate? Ja bi rekao 5 dinara po salati maksimum. Da li ce ovi sto imaju bastu salate paliti traktor da idu da je beru ili kako mislis da ce se odupreti ovakvoj konkurenciji? Takodje sta mislis koliko mesta ce zauzeti 100 kontejnera a racunaj da mogu jedan na drugi da idu i postoji "cat walk" sistem da se penjes na gornje spratove. Dal bas mislis da ce nam u buducnosti trebati toliko zemlje za poljoprivredu?

Tako da po meni sve zavisi od toga kako gledas na stvari i kako mislis da ce se stvari odvijati u buducnosti. :sesir:


Kada bi gledao striktno emotivno kupovao bi zemlju, sume ili kucu negde u ruralnim krajevima. Ako gledas da ti je kupovina nekretnine najveca mozda i najvaznija investicija u zivotu onda gledas da je kupis tamo gde mislis da ce se povecati vrednost. Kad ne bi to gledao onda bi svakako birao ruralno nesto a ne BNV blizu metroa :)
 
Vradović kao Bogoljub sa salatom :) . Takav vid automatizacije i pakovanja je moguć uglavnom u povrtarstvu. U pogledu zauzeća zemljišta ključne su žitarice koje su i berzanska roba.
 
Vrh